HAARLEM'S DAGBLAD BEVERWIJK VEILING NIET DOORGEGAAN. Vrijdagmiddag zou in de bovenzaal van „Oud Meerenstein" een veiling worden ge houden van een collectie schilderijen ten overstaan van notaris J. H. Bremmevs. De belangstelling voor de werken van oude en moderne meesters was zoo gering, dat de vei ling niet doorging. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving ten geschenke van den heer A. Molenaars te Haarlem een foto van de koningin en de ko ningin-moeder voor het versierde paleis te 's-Gravenhage tijdens de kroningsfeesten in 1898; een feestgids der viering van den 70sten verjaardag van Z.M. Koning Willem III in 1887; een gekleurde litho van het kasteel te Schagen; een beschrijving van Schagen in liederen door M. Visser van 1898. VEILING OVERZICHT. De. aanvoeren van Jonge groenten, die zich tot heden in hoofdzaak bepaalden tot glas- en kasproducten, zullen weer spoedig ver drongen worden door de vollegrondsproduc- ten. De eerste spinazie uit de natuur werd reeds de vorige week aangevoerd en ofschoon het toen nog slechts een bescheiden aanbod betrof, kwamen op de veilingen van deze week steeds meer partijen voor. Over het al gemeen viel de kwaliteit nog niet mee. by product is nog te jong en te klein van blad. De prijzen varieerden naar kwaliteit van 50—90 ets. per kist. Voor de rabarber van den vollen grond was reeds veel belangstel ling. De prijzen varieerden van 1018 ct. per bos. Van de winterproducten werd prei nog in ruime mate aangevoerd. De prijzen blijven tengevolge van de geringe animo aan den lagen kant. De handel in z.g.n. stapelproducten was lusteloos. Zij werden op de groentenveilingen voor lage prijzen omgezet. DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Naar wij vernemen is ook voor deze omge ving een comité gevormd, ter behartiging van de belangen van de Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. Het dagelijksch bestuur be staat uit: de heer Max Davidson, voorzitter, mevr. S. Davidson—Vet, secretaresse, de- heer E. Belinfante, penningmeester. (Post giro 165419) te Wijk aan Zee. NOTARISBENOEMING. Men seint ons uit Den Haag: Bij Koninklijk besluit is benoemd tot notaris te Zuid-Scharwoude de heer II. W. Smit. candidaat-notaris te Beverwijk. SCHIETWEDSTRIJDEN LANDSTORM. Het Landstormcorps „Kennemerland" houdt op Donderdag 13 April korpsschietwed strijden voor de vrijwilligers van de afdeelin- gen Heemstede, Velsen-Noord. Zandvoort en Beverwijk. Voor deze wedstrijden zijn vele prijzen uitgeloofd. De wedstrijden worden ge houden in 't gebouw „Olympia" aan de Kin derhuissingel te Haarlem. MET PASCHEN NAAR DUSSELDORF. 'De N.V. Autobusdienst Mooy, organiseert ter gelegenheid van het Paaschfeest, uit stapjes naar Dusseldorf en omstreken. De wagens van dezen autobusdienst vertrekken op Goeden Vrijdag over Haarlem, Amster dam, Arnhem, Emmerik, Wesel, Ruhrort en Duisburg naar Dusseldorg. Dinsdag ara Paschen wordt de terugreis on dernomen. Verdere bijzonderheden vindt men in de advertentie in dit nummer van ons blad. „THE nODLARS" IN OUD MEERENSTEIN. Van Zaterdag af zullen in hotel-restam-ant „Oud-Meerenstein" de populaire accordeon virtuozen ..The Hodlars" zich doen hooren 'Deze musici verwierven zich een groote be kendheid door hun optreden voor de Odeon- gramofoonplaten en voor vele radio-uitzen dingen. VERPLAATSING RIJWrELZAAK. Blijkens de in dit nummer van ons blad voorkomende advertentie is de rijwielzaak van den heer W. de Haan overgeplaatst van Schulpweg 118 naar Schulpweg 93. EEN FLINKE WANDFL""!. Onze plaatsgenoot de heer Hendriks, de bekende wandelaar op de lange afstand, is voornemens met Paschen wederom een groote tocht te ondernemen. Ilij stelt zich namelijk voor om op Zaterdag 15 April des v.m. 11 uur van „Suisse" af, in de Breestraat te starten on het eerste gedeelte van zijn tocht te on dernemen naar Castricum, Bakkum, Eg^-nd Bergen. Alkmaar en terug naar Beverwijk, waar de tippelaar 's avonds te 7 uur hoopt 1 te arriveeren. Na aldaar een uur te hebben gerust volgt nog een nachtelijke wandeling naar Den Helder waarna terstond de terug reis, eveneens te voet wordt onderr-men. De heer Hendriks hoopt dan op den eer sten Paaschdag des n.m. tusschen 4 en 5 uur weer aam zijn begin nun t te arriveeren. Dan zal hij een wandeling van 175 K.M. achter den rug hebben. De heer Hendriks beoogt met deze tocht geen recordverbetering, doch uitsluitend een sportieve demonstratie. HET WATER IN DE HAVEN. Het adres van J. Kooiman en andere schip pers, houdende verzoek maatregelen te be ramen tot verbetering van het water in de haven en de Pijp stellen B. en W. voor in hun handen te stellen om praeadvies. DE VERBETERING VAN HET SPORTPARK. In de raadsvergadering van 13 April zal een voorstel aan de orde komen, om B. en W. een crediet van f 7000 te verleenen voor dc noodzakelijke verbetering van het Ge meen telijk Sportpark aan de Cornelis Amse- straat. Voornamelijk liet tweede speelveld zal aan een algehcclc herziening worden onder worpen en o.m. worden voorzien van een draineering. Ten behoeve van een goede af watering zullen dc terreinen worden opge hoogd. waartoe Openbare Werken prijsop gave liceft gevraagd van 2300 vierk. Meter tuinzand. OP HOL. Vrijdagmiddag vervoerde een tuinder een groote hoeveelheid ledige spinaziekisten op een platten wagen. Bij het inrijden van de Molenstraat kwam een groot deel van de la ding met veel geraas op straat terecht. Het paard schrok hiervan zoodanig, dat het op hol sloeg on met den hevig slingerenden wa gen achter zich aan de Molenstraat inrende. Op don hoek van dc Koningstraat wist de stalhouder D. het hollende dier tot staan te brengen, waardoor ernstige gevolgen van deze liolpartij werden voorkomen. ZATERDAG 8 APRIL 1933 INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Vrijdagavond hield het Instituut voor Ar beidersontwikkeling in café ,,Suisser' een ledenvergadering. De voorzitter, de heer A. L. van Groningen opende de vergadering met een woord van welkom en deed daarna de met veel instem ming door de leden ontvangen mededeeling, dat drie leden kans hadden gezien binnen enkele weken 32 nieuwe leden in te schrijven. De heer Stevens, die hiervan het grootste aandeel voor zijn rekening had genomen, ontving voor zijn ijverige bemoeiingen een boekwerk. Vervolgens kwam aan de orde de vraag, of het Instituut zich al of niet zou doen ver tegenwoordigen in het comité tot huldiging van burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten bij diens vertrek uit deze gemeen te. Met algemeene stemmen werd besloten, aan het comité te berichten, dat het Instituut zich daarin niet zal laten vertegenwoordi gen. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel tot stichting van een agenda-bureau. Besloten werd tot vorming eener commissie die deze zaak zal voorbereiden. In deze com missie kregen zitting de heeren A. Achter hof, J. G. Goppel, 0. Groot, A L van Gro ningen en J. Vorsluys. De heer B. Post werd aangewezen als af gevaardigde naar het op 15 en 16 April te Rotterdam te houden congres. Plaatsver vanger werd de heer A. Nol. Na behandeling der congresvoorstellen werd de vergadering gesloten. CONCERT K. O. V. EN VEREENIGDE ZANGERS. Op Dinsdag 25 April geven de Kennemer Orkest Vereeniging en het dubbel-mannen- kwartet „De Vereenigde Zangers' een vocaal- en instrumentaal concert in het Kennemer- Theater. De Kennemer Orkest Vereeniging, dirigent de heer Louis Stiens zal o.m. uit voeren Mozarts ouverture „Figaro's Hoch- zeit", de Arlesienne Suite van Bizet, „Ases Tod" uit de Peer Gynt-suite van Grieg, „Traumbilder" van Lumbyc, „Auf einem Per- zischen Markt van Ketelby en Standchen van Heykens. De Vereenigde Zangers zingen on der directie van den heer H. van Dijk o.m. „Lente van Keereweer, Die Vesper, van Beet hoven, Bede. van Bonset, en Abendfriede am Rhein van Neumann. MELKOORLOG. Hoewel de Melkslijtersvereeniging de prijs van de volle melk met ingang van 3 April j.l. op 10 ets. per L. had vastgesteld, hebben verscheidene personen uit de omgeving de melk langs de huizen uitgevent voor 8 cent per L. Zelfs is dezer dagen een veehouder er toe overgegaan de melk voor 7 cent langs de huizen de distribueeren. Vele huismoeders maken van deze concur rentiestrijd een dankbaar gebruik en profi- teeren van dezen lagen prijs. De vereeniging van melkslijters poogt aan dezen melkoorlog een einde te maken en hield daartoe Vrijdagavond in café „De Vriendschap" een ledenvergadering. In deze bijeenkomst werd overwogen, de melk van den concurreerenden veehouder op te koopen Naar wij vernemen hebben inmiddels twee bestuursleden van de organisatie der melk slijters bedankt. DE WERKLOOSHEID. Het totaal aantal werkloozen, dat in de afgeloopen week bij den gemeentelijken dienst der arbeidsbemiddeling cn werkloos heidsverzekering stond ingeschreven daalde van 633 tot 618. Voor de drie bij den dienst aangesloten gemeenten waren de cijfers: Beverwijk 309 (vorige week 319), Wijk aan Duin 215 (212) en Heemskerk 104 (107). De werkloosheid deed zich gelden in de na volgende beroepen: drukkers 2, betonvlech- ters 3, betonwerkers 3, grondwerkers 27, Marmerbcwerkers 4, ma mier polijsters 1, met selaars 7, opperlieden 13. schilders 4, steen houwers 1, stucadoors 3, timmerlieden 10, bankwerkers 5, electricicns 3, handlangers 1, koper- en blikslagers 4, lasschers 5, machi nisten 4, machincdrijvers 1, metaalbewerkers 5, monteurs 3, plaatwerkers 1, soldeerders 1. voorslaanders 1, vuurwerkers 1, bakkers 1, sigarenmakers 15, sorteerders 1, landarbeiders 26, teekenaars 2, chauffeurs 6, expediteurs 1, schippers 2 voerlieden 1, incasseerders 4, Kantoorbedienden 5, losse arbeiders 101, dienstboden 8, werksters 7, stokers 9. BLOEMENDAAL BIJSLAG OP WONINGHUUR? WAT B. EN W. DAARVAN ZEGGEN. Voorts is de berekening van gezinsinkomens en de billijkheid om c.q. ook met gezinsom standigheden rekening te houden van belang bij het bepalen van huur naar draagkracht Bij een bepaalde huurschaal wordt met ae gezinsomstandigheden alsook wat de wonin gen betreft, met de grootte, de meer of min der gunstige ligging, kortom met de werke lijke huurwaarden geen rekening gehouden. Bepaling der huren naar de juiste huur waarden daarentegen brengt weer mede, dat de draagkracht der bewoners en de gezins omstandigheden buiten aanmerking blijven. B. en W. hebben de zaak van alle kanten bekeken en. overtuigd als zij zijn van de noodzakelijkheid om hier en daar de te zware lasten te helpen verlichten, verschil lende denkbeelden overwogen, doch op welke wijze men het vraagstuk ook zou willen op lossen, alles stuit op zeer groote moeilijk heden. Het is daarom, dat B. en W. in overweging geven een bepaald omschreven regeling ach terwege te laten en hen te machtigen in voor komende noodzakelijk bevonden gevallen aan on- en minvermogende huurders de behulp zame hand te bieden. Een voorstel van raadsleden. De raadsleden R. N. Bolle man en W. Noor man, er aan herinnerende, dat in den zomer van 1932 eerst door de bouwvereenigingen af zonderlijk, en later, in het najaar van 1932, door een Commissie uit de besturen dier ver- eenigingen, bij het gemeentebestuur is aan gedrongen op huurverlaging voor huurders, die tnie'fc bij machte zijn de normale huur van een vereenigingshuis op te brengen, hebben bij den Raad thans een concreet voorstel in gediend, in de hoop dat dit voorstel, uit sluitend een tegemoetkoming voor- steun behoevende bewoners van huizen, beheerd door Woningbouwvereenigingen, beoogende, 's Raads goedkeuring zal kunnen wegdragen. De consequentie van het vaststellen va'n een zodanige regeling voor de gemeente, het dekken van het exploitatie-tekort wegens huurvermïndermg, hebben de voorstellers terdege onder de oogen gezien. Het is daar om. dat zij met het voorstel niet verder zijn gegaan dan het voorzien in noodgevallen. ï)e regeling zou slechts van toepassing zijn op die huurders, wier gezinsinkomen niet hooger is dan f 26 per week, waardoor be trekkelijk weinig huurders in de bermen van de voorgedragen regeling zullen vallen, zoo dat het te dekken huurverlies geen zware offers van de gemeente zal vergen. Huurders wier gezinsinkomen f 26 per week of minder bedraagt, zullen betalen voor vereenig i ngshuize n gezinsinkomen van f 22 of minder f 4.p w. gezinsinkomen van f 23 of minder f 4.25 p. w. gezinsinkomen van f 24 of minder f 4.50 p. w. gezinsinkomen van f 25 of minder f 4.75 p. w. gezinsinkomen van f 26 of minder f 5.p. w. MEUBILEERING RAADHUIS. In de begrooting voor de verbouwing en inrichting van het Raadhuis is opgenomen een post van f 1.600, voor stalen archief- rekken en meubileering. Daar de benoodigde archiefrekken reeds een bedrag van f 825 vragen, zou voor meubi leering nog f 725 beschikbaar zijn. Door de reeds een 20 jaar hangende raad huisplannen is de aanschaffing van meubi lair, schrijf bureaux, kasten e.d. steeds uit gesteld. Het gevolg hiervan is, dat in het tegenwoordige raadhuis een onvoldoende en dan vaak nog slechts aan zeer matige cischen voldoend meubilair aanwezig is. B. en W. zien zich hierdoor genoodzaakt aan den Raad machtiging le vragen tot aan schaffing van heb volgende: 3 stalen bevolkingskasten; 1 brandvrije kast voor berging' registers burgerlijke stand; 1 stalen kast voor registrahuurkamer: 15 re- gistra tuurkasten met schuifladen; 6 stalen schrijfbureaux; 1 schrijfbureau kamer secre taris. Verder meubelen voor de kamer van den burgemeester, beslaande uit schrijfbureau met stoel, kast, kleine tafel en 7 stoelen en 2 schrijf bureaux, kamer wethouders. Voor de aanschafifng vou een crediet van f 6000 noodig wezen. AANSCHAFFING VRACHTAUTO'S. In de Raadsvergadreing van 19 Januari 1933 werd door B. en W. een crediet ge vraagd voor de aanschaffing van twee 3-tons vrachtauto's, zulks ter vervanging van de Biissing en de White welke een laadvermogen hadden van minstens 4 ton. De Raad verleende toen een crediet voor de aanschaffing van twee tons Fordwagens. De vervoer-capaciteit is hierdoor vermin derd. Buitendien moet jaarlijks altijd nog een belangrijk bedrag worden uitgegeven voor rijwerk, hetwelk niet met eigen wagens kan geschieden. Teneinde de vervoercapaciteit van de eigen wagens weer op het oude peil te kunnen brengen, vragen B. en W. een crediet van f 6.200 voor het aanschaffen van twee 2- tons Fordwagens met eenzijdige kipbare laad bak. nent. Bloemendaalscheweg 250a, Overveen, een rijwielbelastingmerk: Duinlustparkweg 22. Bloemendaal, een damestasch; Nachcnius, Nachtegalenlaan 12. Aerdenhout. een hondje (fox-terrier); Ch. Geuken, Lange Heeren- straath 24 rood, Haarlem, een glacé hand schoen; de Ruijter, Bosch en Duinlaan 24, Bloemendaal, een schooltasch; aan den poli tiepost te Aerdenhout, een knipmes cn een roodbruine ceintuur: aan het bureau van po litie te Overveen, een dop van benzinetank; een dameshandschoen, een padvindersriem, een blauwe ceintuur, een koralen halsketting. BOUW VAN 10 ARBEIDERS WONINGEN MET LAGE HUURPRIJZEN B. en W. schrijven aan den raad: Reeds lang wordt in onze gemeente het gemis gevoeld van arbeiderswoningen met lage huurprijzen. Verschillende malen wedden moeiü]Kheden onaervonden met bewoners van huizen van woningbouwverenigingen, waar voor de vastgestelde huren in verband met de draagkracht van het gezin nu, en ook in de naaste toekomst, .te hoog zijn. Ook bij de pogingen om slechte woningen op te ruimen wordt het bezwaar ondervon den, dat de gemeente geen woningen van bil lijken huurprijs lean aanwijzen. B. en W. me en en daarom den raad een voorste] te moeten doen om een tiental wo ningen van gemeentewege te doen bouwen. Als terrein voor deze woningen is gedacht het voormalige opslagterrein aan de Leidsche- vaart te Vogelenzang, hetgeen eigendom der gemeente is. De bouwkosten worden geraamd op f 21.000 Wanneer het terrein buiten berekening wordt gelaten, zou het mogelijk zijn den huurprijs dezer weningen op maximum f 3 per week te stellen. B. en W. stellen den Raad voor om tot den bouw dezer woningen te besluiten cn daarvoor een crediet te verleenen van f 21000. De Commissie van Publieke Werken kan zich met dit voorstel vereenigen. GEMEENTE-FINANCIëN. E ENIGE MEEVALLERS. B. en W. dienen bij den raad een staat van af- en overschrijvingen op de gemeentebe- grootïng in. Het totaal is f 13.410. De 48 opcenten op de dividend- en tantième belasting hebben f 6000 opgebracht. Er was slechts f 4000 geraamd. Bovendien is f 2100 aan gewetensgeld (ontdoken belasting) ont vangen. STRAATVERLICHTING BEZUINIGING. Naar aanleiding van 's Raads verzoek om na te gaan of in verband met de geboden be- zuniging de mogelijkheid en, zoo ja, de wen- schelijkheid bestaat om de straatlantaarns niet heel den nacht te laten branden, deelen B. en W. mede, dat zij hieromtrent het ge voelen hebben ingewonnen van de commissie van bijstand voor publieke werken. Deze Commissie merkt op, dat het op een bepaald tijdstip om den ander dooven van de lantaarns niet mogelijk is zonder aanleg van een extra kabelnet, hetgeen zeer groote kos ten met zich zou brengen, terwijl het geheel dooven gedurende den nacht haar zeer onge- wenschb voorkomt, wegens de daaraan ver bonden gevaren. Bovendien zou zulks de taak der politic aanmerkelijk verzwaren, wat wel licht tot uitbreiding van het corps aanleiding zou geven, hetgeen zeer zeker niet besparing is te noemen. Tenslotte is nog nagegaan of het verwijderen van lampen om den ander op daarvoor in aanmerking komende wegen de moeite waard was. De Commissie meent, dat o.a. slechts de Vogelenzangscbeweg voor dit experiment geschikt zou zijn: de 80 licht punten, die 50 meter uit elkaar staan, zou den om den ander kunnen branden, hetgeen een besparing van 40 x 25 met zich zou brengen. Aangezien evenwel deze weg be stemd is voor doorgaand verkeer, acht de meerderheid der Commissie het niet ge- wenscht om een voorstel in bovenvermelden geest te doen. B. en W. hoewel over het algemeen zich vereenïgend met het advies der Commissie, zijn na onderzoek ter plaatse, toch van oor deel, dat bezuiniging ook al is deze niet buitengewoon groot geboden is, en stellen derhalve voor op den Vogelenzangscheweg de lampen om den ander tijdelijk te verwijderen, en op het gedeelte ten zuiden van de Amster- damsche waterleiding bovendien de restee- rende na middernacht te dooven. VRIJZ. DEM. BOND. Donderdagavond sprak in Rusthoek voor de afdeeling Bloemendaal van den Vrijz.- Dem. Bond Mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer. Spr. werd ingeleid door den heer Marga- dant en begon met te wijzen op de redenen, die tot de Kamerontbinding hebben geleid. Nu de verkiezingen naderen hoort men van die aanleiding heelemaal niet spreken. De problemen, die nu rijzen zijn ook veel ge wichtiger dan de opheffing van een aantal rechtbanken. Spr. zou behandelen: de economische cri sis en het bedrijfsleven. De V.-D. blijven bij het beschouwen van deze zaak met beide voeten op den grond en komen niet aan den vooravond der verkie zingen als sommige andere partijen met be loften, die zij niet kunnen verwezenlijken. Spr. is er van overtuigd, dat een nieuwe regeering en een nieuwe Kamer niet in staat zullen zijn om de crisis op te lossen en wel hierom niet, omdat zij een internationaal verschijnsel is. De oorlog is een der belang rijkste oorzaken. Tijdens den oorlog al werd het ruilverkeer hoe langer hoe meer belemmerd. Waar men onze producten niet kon krijgen, legde men zich er in het buitenland op toe ze zelf te produceeren. Na den oorlog wordt de kaart van Europa sterk gewijzigd en dit heeft grooten invloed gehad op het economisch leven. Vele landen sloten zich af voor het internationaal han delsverkeer. Een ander noodlottig gevolg was dat het nationalisme hierdoor in verkeerden zin werd gesterkt, wat zich weer uitte in het opvoeren der bewapening. Spr. is er van overtuigd, dat Nederland alleen uit de moeilijkheden kan komen door een verstandige buitenlandsche politiek. Als twee brandende punten ziet hij: her stel van het vrije ruilverkeer en internatio nale ontwapening. De vraag doet zich dan voor; als dit niet gelukt en zoolang dit niet gelukt, wat moeten wij dan deen? Wij moe ten, zegt spr., niet meedoen aan de dwaas heden van de heele wereld. Wij moeten aan den vrijen handel vast houden, ook waar anderen dit niet doen. Spr. komt tot deze conclusie, omdat het in landen met beschermende rechten niet beter is. Als voorbeeld diene Duitschland, waar on danks de beschermende rechten de toestand in het landbouwbedrijf slechter is dan bij ons en waar tengevolge van het systeem de industrie, kwijnt, omdat het buitenland niet kan koopen werpt men tegen: ..Duitschland moet zooveel betalen!'' dan wijst spr. op de Vereenigde Staten. Onder Hoover is de be scherming tot het uiterste doorgevoerd en de toestand is erger dan bij ons: De V.-D. willen daarom niet bij de pakken neerzitten en niet alleen wachten op Genève. Wij moeten letten op de ontwikkeling van de internationale verhoudingen op econo misch gebied. Mocht blijken dat dit vrije ruilverkeer niet terug komt, dan zouden wij groote verande ringen moeten brengen in onze economische structuur. Talrijke bedrijven, die bestaan door den uitvoer, zouden moeten worden in gekrompen. Wij zouden meer graan moeten verbouwen en minder tuinbouwartikelen, maar hierdoor zouden weer velen werkloos worden. Daarom moeten wij ons uiterste best doen, dat het niet zoo ver komt en met het oog op een eventueel herstel het bedrijfsleven zoo goed mogelijk aan den gang houden. Hieruit volgt de noodzaak voor een doelmatige steun- politiek. 1 De V.-D. kijken hierbij niet naar de be langen van een bepaalde groep: scheepvaart, industrie, landbouw enz., maar van alle groe pen. Zij hebben steeds getracht, het even wicht tusschen de verschillende groepen te bewaren. Spr. vestigde hierbij de aandacht op de pogingen van de V.-D. bij de Crisisinvoerwet en Tarwewet, waar zij door amendementen zooveel mogelijk groepen hebben gediend. De V.-D. werken gaarne mede aan nood zakelijke crisismaatregelen, maar waken steeds tegen onrecht. De S.-D. zien de maatschappij veel te een voudig: er zijn maar twee klassen, de loon- trekkenden en de kapitalisten. De V.-D. zien dat anders. Tusschen beide bestaan oneindig veel groe pen. Dit neemt niet weg, aldus spr. dat wij dik wijls samen kunnen werken met de S.-D. Waar S.-D. aan het bewind kwamen in Pro vincie en gemeente wijzigde zich hun poli tiek en werd algemeene politiek. Spr. ziet in ons regeerstelsel niet de schei ding links-rechts, maar democratisch-con- servatief. De V.-D. willen vereenigen democraten van links en rechts. Als zij de S.-D. konden win nen voor democratie, dan zou veel gewonnen zijn. Maar de S.-D. zijn niet te vertrouwen. Als er een wolkje aan de lucht komt, worden de S.-D. revolutionnair. Het is noodig, zoo vervolgde spr, om al gemeen te ontwapenen, ook nationaal is dit een eiseh. Voor een klein land is bewapening geen basis voor veiligheid; bewapening trekt den oorlog aan, is onzedelijk, en een groote verspilling. Leger en vloot moeten worden één politiemacht, om het gezag te handha ven. I' Den laatsten tijd is de kloof tusschen V.-D. en de S.-D. vergroot, ook door het gebeurde met de Zeven Provinciën. Gevaar dreigt ook van anderen kant, van de fascisten, van den „grooten man", en wel voor de democratie. Wij willen geen sterken man, maar een' sterke regeering, steunende op een volksver tegenwoordiging. Wij moeten .handhaven, wat wij hebben: een democratischen parle mentairen regeeringsvorm. Wij wenschen dé vrijheid, d.i. het zich gebonden gevoelen aan eigen wetten. Spr. eindigde: „Keert u tegen Rood en Zwart en stemt de V. D.!" Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een druk gebruik gemaakt. Met een woord van dank sloot de voorzitter de goed bezochte vergadering. VERORDENING OP DE MONUMENTEN IN DE GEMEENTE. B. en W. bieden den Raad voor het behoud van natuurschoon, ter vaststelling aan een verordening op de monumenten in de ge meente Bloemendaal. De conceot-verordening heeft betrekking op bouwwerken, kunstwerken en terreinen. De Commissie tot bepaling der strafvero- deringen kan zich, behouders eenige dor haar voorgestelde wijzigingen, met doel en strek king der verordening vereenigen. GEEN VELSCHENSCHE KINDEREN OP BLOEMENDAALSCHE SCHOLEN? B. en W.stellen den Raad voor. in hefc vervolg geen Vélsensche kinderen meer tot de openbare scholen der gemeente Bloemen daal toe te laten. Aan B. en W. van Celsen is n.L gevraagd, of zij bereid waren aan den Raad hunner gemeente een voorstel te doen om met Bloe mendaal een regeling te treffen, waarbij de gemeente Velsen zich zou verbinden om voor de kinderen uit die gemeente, die een der Bloemendaalsche gemeentescholen bezoeken, een vergoeding te geven, welke gelijk zou zijn aan het verschil tusschen de gemiddelde kos- sten per leerling en het' voor die leerlingen betaalde schoolgeld. Voor de thans te Bloe mendaal schoolgaande kinderen zou de ge meente Velsen bij het aangaan der overeen komst ongeveer f 450 per jaar hebben moeten betalen. Gevolg van een weigering zal zijn: eener- zijds: dat het kleiner aantal leerlingen van openbare scholen een eenigszins nadeeligen invloed zal uitoefenen op de exploitatiekos ten per leerling en anderzijds: dat gezien het gering aantal leerlingen van de eerste klasse van school C (13) naar alle waar schijnlijkheid combinatie van die klasse met de nieuwe eerste klasse mogelijk zal zijn, waardoor een der 3 boventallige onderwijzers minder aan die school verbonden behoeft te blijven. In de vacature, welke vermoedelijk in den loop van dezen zomer zal ontstaan behoeft dan neit te worden voorzien. B. en W. meenen. dat het laatste gevolg uit financieel oogpunt van overwegend be lang is. Zij doen daarom bovengenoemd vorosteL OVERVEEN PERSONALIA. Aan de Universiteit te Amsterdam is ge slaagd voor het candidaatsexamen Ned. Let teren de heer P. Hoekstra te Overveen. Naar aanleiding van het adres der Woning bouwvereenigingen om een extra bijdrage uit de gemeentekas, in verband met een te treffen tijdelijke huurregeling voor on- en minvermogende huurders, hebben B. en W. overwogen op welke wijze bet best zoude zijn tegemoet te komen aan het bezwaar van in verhouding tot het gezinsinkomen 'te zwaar drukkende huren. Verschillende vragen kwamen daarbij naar voren. De Veneenigingen hebben blijkbaar het oog op werkloozen die een vereeniging'swoning in huur hebben, menschen die toch nog altijd esn inkomen genieten van minstens f 22 per- week De vraag' doet zich hierbij voor, of een eventueele regeling beperkt zou moeten blij ven tot de werkloozen die een vereenigings huis bewonen. Er is natuurlijk ook een meeromvattende regeling te maken, welke van toepassing zou kunnen zijn op: hetzij alie bewoners van ver- eenigingshuizen, hetzij alle werkloozen, hetzij alle on- en minvermogende ingezetenen, doch hoe dan ook, een regeling die in alle ge vallen voorziet, is en blijft een utopie. Wat de te .vorderen huren betreft, kan men zich de vraag stellen, of deze naar draagkracht, volgens een zekere huurschaal of op de juiste huurwaarden bepaald moeten worden en of bij vereenigingen de beter ge situeerden meer huur moeten betalen om huurverlaging van de minder goed gesitueer den mogelijk te maken, opdat een sluitende exploitatie-rekening kan worden verkregen. Het is vrijwel ondoenlijk om de huren met de gezinsinkomsten op en neer te* doen gaan: immers, do gezinsinkomsten, vooral die waar het bij een toeslagregeling om gaat. zyn aan voortdurende schommelingen onderhevig, af- hankeüjk als die in den regel zijn van het al dan niet werkloos zijn van de gezinsleden AANKOOP. B. en W. stellen voor. van mejuffrouw J. J. Broekmeijer het perceel Bloemendaalsche weg 202 voor f 3000 aan te koopen, onder beding, dat verkooster tot haar overlijden dit perceel zonder huurbetaling mag blijven bewonen en de kooppenningen, verminderd met de op het perceel rustende hypothecaire schuld ad f 850 zullen worden uitbetaald binnen een half jaar na verkoopsters over lijden aan hare erfgenamen. Tot den dag- van uitbetaling zal de gemeente over dit bedrag van f 2.150 jaarlijks 4 1/2 pet. rente aan verkoopster of hare erfgenamen uit- keeren. DE HUIZEN VAN „BLOEMENDAAL-NOORD" Bij den raad Is ingekomen een verzoek van het bestuur der Woningbouwvereeniging ..Bloemendaal-Noord", om liaar een bedrag- van ten hoogste f 8.266.63 a fonds perdu uit de gemeentekas toe te kennen met welk bedrag de bouwkosten van liet woningcom plex in de Schapenduinen, op het terrein hoek Brederodeweg en Duinlustparkweg, zijn overschreden. Van oordeel, dat geen termen aanwezig zijn om het bedrag van f 8.266.63. waarmede de bouwkosten het verleende voorschot in maxi mum hebben overschreden, voor rekening der gemeente te nemen, doch dat er wel redenen zijn om het verleende voorschot met f 8.266.63 of met rond f 8.3C0 te verhoogen, stellen B. en W. voor tot dit laatste te besluiten. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Wilson. Busken Huet- laan. huize de Beek. een schildpad: O. E. Alandt. Bloemendaalscheweg 251, Overveen, een armbandhorloge; Beer, Oranje Nassau-1 aan 82, Overveen, een jongensjasje; H. Toor-

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 20