BIUE BAND VERSCH GEKARND met40%roomboter I HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD MAANDAG 10 APRIL 1933 De politieke toestand in Duitschland. Verwacht wordt de benoeming van tien Stadhouders. Reorganisatie bij het overheidspersoneel. Goering's benoeming tot Pruisisch premier staat vast. Oplossing van de Duitsche Volkspartij in de N. S. D. A. P. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. In wei-ingelichte kringen verwacht men, volgens Wolff dat er afgezien van Prui sen in totaal tien stadhouders in het rijk zullen worden benoemd, en wel een voor Beieren, voor Saksen, voor Wurtemberg, voor Baden, voor Hessen en voor Thurin- gen, en gemeenschappelijke stadhouders voor de twee Mecklenburgen. een voor Brunswijk en Anhalt, een voor Oldenburg en Lippe en tenslotte een voor de 3 Hanzesteden Hamburg, Bremen en Lubeck. Over de Zaterdag gepubliceerde wet op de ambtenaren wordt gemeld: Als ambtena ren worden beschouwd allen die in dienst staan van het rijk, de landen, de gemeenten enz. Ook op het personeel dat werkzaam is bij de sociale verzekeringen is de wet van toepassing, voorzoover het den dienst en de plichten der ambtenaren heeft. Verder vallen er de rechters, de hoogleeraren enz. onder. Ambtenaren, die zonder speciale geschikt heid, maar uitsluitend op grond van het be- hooren tot een partij, zijn benoemd, worden ontslagen. De wet geldt tot 30 December 1933. Art. 2 van de wet bepaalt, dat alle na 9 November 1918 benoemde ambtenaren, die niet opgeleid zijn voor hun functie, worden ontslagen. Zij krijgen nog drie maanden sa laris uitbetaald, maar hebben geen recht op wachtgeld, pensioen of verzorging van na gelaten betrekkingen. In art. 3 wordt gezegd, dat Duitschland voortaan alleen door Duitsche ambtenaren zal worden geregeerd. Overheidspersoneel, dat niet van Arische afkomst is, moet wor den gepensionneerd. Dit slaat in de eerste plaats op Joodsche ambtenaren, die echter voor zoover zij door vorige regeeringen zijn benoemd, eervol en met volledig pensioen moeten worden ontslagen. Het begrip „Arisch" moet zoo worden opgevat, dat het onderzoek zich tot de grootouders uit strekt. Was een of meer grootouders Joodsch, 'dan treedt de bepaling in werking. Gelijk reeds gemeld is de Amerikaansche delegeerde Norman Davis te Berlijn aan gekomen, waar hij door Rijkskanselier Hit- Ier is ontvangen. Over de vooruitzichten op een goed re sultaat bij de ontwapeningsquaestie schijnt Davis optimistisch te zijn. In een onderhoud met den bekenden En- gelschen econoom Sir Walter Layton ver klaarde Rijkskanselier Adolf Hitler, dat de basis van de Duitsche buitenlandsche poli tiek de vriendschap met Engeland en Italië moest zijn. Reeds openlijk had de Rijks kanselier zich uitgesproken voor aanvaar den van het ontwapeningsplan van Mac Do nald, dat hoop op vrede geeft, speciaal wanneer het met de door hem bij de bespre kingen te Rome aan de orde gestelde zaken wordt verbonden. Op de opmerkingen van Layton, dat Frankrijk's instemming met het ontwapeningsplan waarschijnlijk er door bepaald zou worden of in elk land een instantie tot het oefenen van controle op de bewapening zou worden ingesteld, ant woordde Hitier dat Duitschland bereid was eiken vorm van bewapeningscontróle te aanvaarden, die gelijkvormig op elk land zou worden toegepast. Duitschland wenscht niet alleen den internationalen, maar ook den binnenlandschen vrede. Tien jaar van vrede zijn voor Duitschland een absolute noodzakelijkheid. Naar Wolff voorts in politieke kringen ver neemt, staat het thans vast dat rijksminis ter Göring tot minister-president van Prui sen zal worden benoemd. Het is echter nog niet bekend, of deze benoeming terstond of over eenige dagen zal plaats vinden. Naar het schijnt heeft vice-kanselier von Papen van de benoeming tot Pruisisch pre mier afgezien. Hij zou, naar verluidt, ander belangrijk werk op ander terrein op zich nemen. De vertegenwoordigers van de Duitsche Volkspartij uit Westphalen en Rijnland hebben te Hamm een conferentie gehouden teneinde te beraadslagen over de toekomsti ge organisatie der partij. Deze beraadslagingen hadden tot resul taat, dat besloten werd de partijorganisatie te ontbinden en den leden aan te raden zich aan te sluiten bij de NSDAP. In het midden van deze week zal het partijbestuur zijn standpunt in deze aangelegenheid bepa- len. Uit betrouwbare bron verluidt echter, dat wanneer het partijbestuur een ander besluit mocht nemen. Westfalen-Zuid en -Noord en Rijnland bij hun genomen besluit zul len blijven. Italië. Von Papen en Goering te Rome. Vice-kanselier Von Papen is Zondagmor gen te Rome aangekomen. Aan het station werd hij verwelkomd door vertegenwoordigers van het Duitsche ge zantschap alsmede door een hooggeplaatst ambtenaar van het Italiaansche ministerie van Buitenlandsche zaken. Ofschoon de reis van Von Papen van particulieren aard is, was hij reeds aan de Italiaansche grens be groet door den prefect van dc provincie Bo zen en in Verona door den burgemeester. Ook de aankomst te Rome is niet onopgemerkt voorbijgegaan. De vice-kanselier werd door een talrijke menigte hartelijk begroet. Rijksminister Goering is Zondag van het vliegveld Tempelhof naar Rome vertrokken. Frankrijk. Herriot als „vrij waarnemer" naar Washington. Herriot, die de uitnoodiging der Fransche regeering heeft aangenomen, zal volgens Reuter naar Washington gaan als vrij waar nemer. Hij zal geen enkele verplichting op zich nemen, doch zal de Fransche regeering alle noodige inlichtingen doen verstrekken. Amerika. Pleidooi van minister Huil voor internationale samenwerking. Cordell Huil, de minister van buitenland sche zaken, verklaarde, blijkens een Reuter- bericht uit Washington tegenover de pers, dat wat de Vereenigde Staten nastreven bij de aanstaande economische besprekingen is, de wereld het moeras van economisch na tionalisme te doen verlaten. Hij zeide verder dat de Vereenigde Staten het land is dat in hoofdzaak verantwoordelijk is voor de nood- lottigen loop der tarieven en ook één dei- landen, die het sterkst getroffen zijn in de waarde van hun buitenlandschen handel, die in den loop van de paar laatste jaren met zes milliard dollar is achteruitgegaan. Huil gaf te verstaan dat de quaestie van de specifieke normen der tarieven zal wor den overgelaten aan elk land afzonderlijk, omdat de tijd dringt, terwijl de regeering der Vereenigde Staten er voor het oogenblik naar streeft een algemeene overeenkomst in be ginsel te verkrijgen voor het verlagen van de tarieven en het afschaffen van de beper kingen op het ruilverkeer. Sedert twaalf jaar is Amerika de exponent van een verderfelijke nationalistische poli tiek van isoleering geweest, aldus de minis ter. Het was hoog tijd. deze politiek- over boord te werpen en tot een plan voor innige internationale samenwerking te besluiten. China. Russisch-Mandsjoerijsch con flict over den Ooster-spoorweg. De regeering van Mandsjoekwo heeft, naar Reuter uit Charbin verneemt met geweld de verbindingen van den Chineeschen Ooster spoorweg met het Transsiberische Mantsjoeli verbroken. De Sovjetautoriteiten hebben te Moskou telegrafisch om instructies gevraagd. Tot het verbreken van de verbindingen werd last gegeven omdat de autoriteiten van Mandsjoekwo geen bevredigend antwoord hadden kunnen verkrijgen betreffende be wegingen van Russisch rollend materiaal en ammunitie. Japansch offensief veroorzaakt paniek te Peking. PEKING, 9 April (V.D.) Het nieuwe Japansche offensief tegen Tsjing-wang-tau heeft in Peking een ernstige paniek ten ge volge gehad. De Chineesche regeering heeft een aantal staatsbedrijven uit Peking naar andere Chineesche steden verplaatst. Vrijdag zijn groote hoeveelheden zilver en goud uit Chineesche banken onder militaire bewaking naar Hankou overgebracht. ONTSNAPTE GEVANGENEN BEZETTEN EEN EILAND. VEERTIG REBFT.EF.N OP HOUTVLOTTEN GEVLUCHT. SAN PAULO. 8 April (Reuter)Op het eilandje Porcos. drie-en-halve kilometer van de kust van San Paulo, dat dient als Brazi- liaansche strafkolonie, is onder de gedeti neerden een openlijke opstand uitgebroken die mogelijk was geworden dóórdat een deur toevallig open was gebleven. Daar door konden de gevangenen zich geweren en munitie toeëigenen. De gouverneur van het eiland en de bewakers werden door de ge detineerden gevangen gezet, de gebouwen genlunderd. de brandkast leeggehaald en het radiotoestel werd vernield, teneinde de ver binding met het vasteland onmogelijk te maken. In korten tijd was het geheele eiland in handen van de rebellen. Een aantal hun ner bouwde, vlotten en veertig, waaronder de aanvoerders, allen gewapend, verlieten hierop het eiland, de anderen achterlatende. De gouverneur was er inmiddels in ge slaagd de verbinding met San Paulo weer tot stand te brengen, vanwaar weldra militaire versterking was aangekomen. De rebellen gaven zich over en de opstand kon zonder bloedvergieten bedwongen korden. Van de gevangenen, die op de vlotten ontsnapt zijn. heeft men tot dusver niets vernomen. Ook een gevangenisopstand in Spanje. SARAGOSSA. 9 April (Reuter). Gedeti neerden in de gevangenis alhier zijn in op stand geraakt. De directeur der gevangenis werd met een stok geslagen. De aanvoerder der rebellen werd door een cipier gedood. De politie wist ten slotte de orde te herstellen. Voortaan bevat Blue Band 40 allerfijnste roomboter onder Rijkscontrole terwijl de prijs onveranderd blijft 30 cents per half ponds pakje. Blue Band handhaaft dus haar naam als Hollands beste standaardmerk! Koopt „Blue Band-kwaliteit" niets anders! (Adv. Incjcz. Med.) HET NEGERPROCES VAN SCOTTSBORO. WORDEN ALLE BEKLAAGDEN TER DOOD VEROORDEELD? NEW-YORK. 9 April (V.D.) In de te Decatur in Alabama plaats hebbende revisie behandeling van het proces tegen de zeven negers, die beschuldigd worden van aanran ding van twee blanke vrouwen, heeft de jury na een beraadslaging van 18 uur den eersten aangeklaagde schuldig bevonden. In verband daarmede is het waarschijnlijk, dat alle aan geklaagden ter dood zullen worden veroor deeld. DE HELDERZIENDE HANUSSEN VERMOORD. EEN WRAAKNEMING? Erik Jan Hanussen. BARUTH (bij Potsdam), 8 April (Wolff). Gisteren hadden arbeiders hier het lijk ge vonden van een goed gekleeden man. Thans is gebleken, dat het de bekende helderzien de ^Hanussen is, die eigenlijk Steinschneider heette. Nader wordt aan de Tel. gemeld: De moord op Hanussen, den vermaarden helderziende, is zelfs in dezen tijd en ondanks de vrijwel alle aandacht in beslag nemende politieke ge beurtenissen, een groote sensatie. Allerlei ge ruchten over de daders en hun beweegrede nen doen de ronde. In kringen, die met Hanussen in relatie stonden, vermoedt men echter, dat de misdaad geen politieken ach tergrond heeft, maar als een wraakoefening dient te worden opgevat. LORD READING BEDANKT VOOR DE ENGELSCH-DUITSCHE VEREENIGING. LONDEN. 8 April (Reuter). Als gevolg van het optreden der Duitsche regeering tegen de Joden heeft lord Reading zijn lidmaat schap van de Engelsch-Duitsche vereeniging opgezegd. In een brief aan Bernard Morgan, secretaris dezer vereeniging. schrijft lord Reading, dat hij als lid der Joodsche gemeen schap niet langer als voorzitter dezer vereeni ging kan fungeeren en evenmin lid kan blijven. HET WRAK VAN DE „AKRON" GEVONDEN? dere wrakstukken van het verongelukte luchtschip gevonden, waaronder het logboek. De Amerikaansche kruiser „Portland" heeft in de nabijheid van de plaats des on- heils de lijken van den commandant van de ..Akron". McCord en den kapitein-luitenant Berry opgevischt. De torpedojager „Tucker" heeft de lijken aan boord genomen om ze naar Atlantic City te brengen. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. GEZELSCHAP VERKADE. KWADRATUUR VAN DEN CIRKEL LIJK VAN DEN COMMANDANT GEBORGEN. Het Amerikaansche sleepschip „Sagamo re" meldt, dat het in de nabijheid van het vuurschip Barnegat een onder water liggend wrak gevonden heeft, dat klaarblijkelijk het j wrak is van de Akron", i Het wrak zal worden gelicht en naar land gesleept. Door andere schepen zijn intussclien ver- Wat in het blijspel „Liefde in den Sovjet- Staat" dat Zaterdag onder den titel ..Kwa dratuur van den Cirkel" door het Gezelschap Verkade in onzen Stadsschouwburg gespeeld werd zoo aantrekt, dat is zooals ik in dertijd reeds schreef na de eerste voorstelling te Amsterdam de charme der jeugd. Het is zoo zonnig en levensblij, zoo gezond in zijn lichten spot. Wel zelden zal de „vierhoek-verhouding zoo teer en rein, zoo onschuldig en ik zou kunnen zeggen kinderlijk worden opgelost als in dit stuk van Valetin Katujew. Ze zijn alle feitelijk nog als kinderen in de liefde, deze twee menschenparen, die „verkeerd zijn aan gesloten" en wanneer Katujew ze tenslotte zóó verbindt, als Amor dat verlangt. Wasja aan zijn Tanja en Petja aan zijn Ludmilla. dan doet hij dat met zulk een kieschheid en fijnen smaak, dat wij het een sprookje der liefde zouden kunnen noemen. Ik dacht bij het zien van ..Kwadratuur van den Cirkel" onwillekeurig even terug aan „Jonge Liefde", het blijspel van den Ameri- kaanschen schrijver Samson Raphaelson, dat in het vorige seizoen door hetzelfde gezel schap is gegeven. Ook in dat stuk jonge men- schen, die experimenteerden in de liefde, maar hoe geraffineerd en pervers was dat Amerikaansche liefdesspel vergeleken bij deze, naieve idylle in den Sovjet-Staat. Deze vier jonge menschen in hun „wordende hu welijken" zijn ons zoo teer en idyllisch ge geven, dat zij ondanks hun moderniteit van een vroegere generatie lijken. Ook hier bekoorde het spel van het kwar tet der jonge gelieven door jeugd en charme. Ank van der Moer toonde zich weer de sen sitieve actrice, bij wie alles zoo natuurlijk en zuiver van binnen uit komt. Het was wel heel jong en subtiel en van een soms ont roerende juveniele reinheid. Het timbre van haar stem paste wel volkomen bij dit jong getrouwde vrouwtje, dat feitelijk nog geheel en al een meisje is. Frits van Dijk heeft eigenschappen, die hem tot den aangewezen tegenspeler van Ank van der Moer maken. Er was in hun samenspel, dat prachtig op elkaar was afgestemd. de lichte sfeer soms van het sprookje. Het was heel fijn en kinderlijk van beiden, Jan Teulings en Marie Sternheim blijven daar eenige graden onder, maar hun spel paste er zich toch zeer goed bij aan, vooral van Teulings, die Petja met een goedmoedige naiviteit speelde. Zij alle vier waren groote kinderen, voor wie de poorten der liefde voor het eerst open gingen. Hans van Meerten konden wij minder waar- deeren dan bij de voorstelling te Amsterdam. Zijn spel was te uitbundig en te kwasi-Rus- sisch en hij detoneerde Zaterdag met zijn al te groote luidruchtigheid in het fijn-afge stemde samenspel der anderen. Veel beter was Cor Hermus als Flawy, de man met een groote portie levenswijsheid, die wel weet, dat de revolutie niet zal stranden op de liefde van vier jonge menschen. Ook hier heeft De Kwadratuur van den Cir. kei succes gehad. Wie kan ongevoelig blijven voor de charme der jeugd? J. B. SCHUIL. De tentoonstelling van de Kennemer Fotokring. De Kennemer Fotokring, vroeger Bloemen- daalsche Amateur Fotografen Vereeniging vierde haar 25-jarig bestaan met het uit schrijven van een fotowedstrijd, waarvan het meerendeel der inzendingen thans in de expo sitiezaal van het Frans Halsmuseum wordt tentoongesteld. Wanneer men deze tentoonstelling van foto grafisch werk overziet, dan komt ook de leek wel sterk onder den indruk van het feit. dat het beoefenen van de fotografie een liefheb berij is van een wel zeer bizonder karakter, meer veelzijdig, meer afwisselend, meer moge lijkheden biedend, dan welke andere ook. Men komt tot het inzicht, dat de fotografie eigen lijk veel meer is dan een liefhebberij, waar mee men z'n leege uren vult, met behulp waarvan men waardevolle herinneringsbeel den uit zijn leven vastlegt, maar dat zij kan zijn een middel tot uitdrukking der eigen per soonlijkheid. een taal waarmee men spreken kan over dc schoonheid der dingen, een schrift, waarmee men kan neerschrijven op een wijze verwant aan die van de leekenstift of die van het penseel, de ontroeringen van den maker Ook op deze tentoonstelling zijn foto's waar in iets leeft van dezen geest, die een sterk persoonlijk karakter dragen, die iets van wat de vervaardiger ontroerde bij zijn werk over dragen op den gelijkgestemden beschouwer. Het ls waar dat men deze foto's moet zoe ken onder de vele andere, die alleen maar smaakvolle herinneringsbeelden zijn. of ook dit peil niet bereiken. Want de fotografie heeft als mechanisch-grafische methode de eigenschap gemakkelijk dragelijke resultaten te geven, bij eenige technische ervaring be trekkelijk eenvoudig beelden te geven van een zekere uiterlijke aantrekkelijkheid. Maar slechts de begaafde, die de techniek volkomen beheerscht. die zich heeft weten te ontworstelen aan de starheid, het mechani sche der methode en daarbij kunstzinnig is aangelegd, die kan het stugge gorecdschao. de lens en de chemische hulpmiddelen hantee- ren met een vrijheid, een soepelheid, een losse wijze van uitdrukken, die men bij de mecha nische fotografie niet zou verwachten. Juist een feit. dat de fotografie met een zekere gemakkelijkheid, automatisch, volgens vaste chemische en optische methoden ook zonder eenig kunstzinnig begrip toch beelden geeft, maakt haar tot een stug en moeilijk hanteerbaar gereedschap voor den kunslzin- nigen werker, die er iets mee wil uitdrukken van wat In hem leeft. Maar dat ook dc fotografie daartoe de mogelijkheid biedt, dat zij een uitdrukkings middel kan zijn voor den geest, met een sterk eigen karakter, dat bewijzen op deze tentoon- ;telling een aantal beelden, Op een tentoonstelling als deze waar veel werk moet worden geplaatst, zijn er steeds hinderende factoren, die het komen tot een dergelijk inzicht bemoeilijken. Zoo hangen hier de foto's van denzell'den maker niet bij een als een gesloten collectie. Maar schrijver dezes die het voorrecht had als jurylid alle collecties afzonderlijk te zien. is sterk onder den indruk gekomen, dat bijna alle inzen dingen een sterk persoonlijk karakter dragen, een sterk tot uitdrukking gekomen eigen visie. En dan hangen op een tentoonstelling, het kan nu eenmaal niet anders, veel te veel foto's te dicht opeen. Een kunstzinnige foto ver draagt dit niet. evenmin als een ets. Men moet deze zien afzonderlijk, tegen een rustig wandvlak, om volkomen tot haar recht te ko men. Er is voor deze tentoonstelling weinig ge schift. Van de bijna 50i) foto's zijn er mis schien 400 opgehangen. Er hangt daardoor ook werk, dat den toets van een kunstzinni ge critiek niet zal kunnen doorstaan. Er zijn zoo de traditioneeie onderwerpen, dc pittores ke molen, het artistieke bruggetje en dc an dere geijkte onderwerpen, die reeds honder den malen gefotografeerd zijn. Maar daar naast hangen beelden die verrassend origineel zijn van opvatting, verrassend door sfeer, door vlakvulling en lijnenspel, door licht en scha duw en door de fijne toepassing van teere halftinten die voor de fotografie karakteris tiek zijn en haar een eigen stempel geven. De ze beelden geven een denkbeeld ook van de kunstzinnige mogelijkheden der fotografie. Voor den foto-amateur is een tentoonstel ling als deze natuurlijk steeds interessant, door haar bonte mengeling van onderwerpen, van geslaagd en minder geslaagd en geen se rieus amateurfotograaf in Haarlem en omge ving zal verzuimen een bezoek aan de mooie expositiezaal van het Frans Halsmuseum te brengen. Maar ook voor den leek Ls er veel dat zijn belangstelling zal opwekkon, veel, dat hem een inzicht zal geven in de vele en veler lei mogelijkheden der fotografie en van hare beteekenis als cultureele factor. Dc afdeeling amateur-portretten is de minst belangrijke. Naast enkele interessante beelden, die een aanwijzing geven van wat de amateur ook op dit gebied bereiken kan is er veel dat blijkbaar geïnspireerd ls op het werk van den vakfotograaf van twintig jaar ge leden Maar ook de afdeeling vak-portretten stelt teleur. Er is weinig persoonlijks, weinig origi neels. weinig dat wijst op kunstzinnig leven en leidt op nieuwe wegen. Het ter opluistering ingezonden tweetal portretten van het jurylid Bersenbrugge staat in dit opzicht verre boven het gemiddelde der vak-inzendingen. Het ver raadt de hand van den meester, het is por tretfotografie op haar best. Verreweg het mooiste werk is te vinden bij de landschappen en genrebeelden. Vooral hier zal men voorbeelden vinden van wat zoowel technisch als artistiek door middel van de fotografie te bereiken ls. Met deze tentoonstelling brengt de K, F, K. stellig een waardevolle propaganda voor de beoefening der fotografie met hare uitge strekte mogelijkheden. De expositie zal naar wij hopen velen tot het inzicht brengen dat de fotografie niet behoeft te zijn een nuchtere mechanische reproductie methode, zonder le ven en inhoud, maar dat zij kan zijn een middel tot uitdrukking van de eigen per soonlijkheid. J. C. MOL AGENDA. MAANDAG 10 APRIL Café-Restaurant Brinkmann: Buitenge wone algemeene vergadering IJsclub voor Haarlem en Omstreken. 8.30 uur. Consultatiebureau Gcd. Oude Gracht 41: Jaarlijksche algemeene ledenvergadering der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. 8 uur. Rembrandt Theater: „De vliegende omni bus". Op het tooneel: otar de snelschilder. 7 en 9.15 uur. Palace: „Ein blonder traum". Op het too neel: Alexander de Haas. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De 16-jarige voor den rechter" en „Haar Gevangene". 8.15 uur DINSDAG 11 APRIL Gebouw Caeciha: Vereeniging van Spiri tisten Harmonia, Psychometrische avond, mevr. Schiferli-De Bruin. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9