VERKADE'S INCASSO-BANK I Wissels en Quitantiën „Cactussen" „Vetplanten" mm Rubriek voor Vragen. haarlem's dagblad woensdag 12 april 1933 HERV. GER. STAATSPARTIJ. REDE DS. L. C. W. EKERING. De afdeeling Haarlem van de Herv. Ger. Staatspartij hield Dinsdagavond in het wijk- gebouw aan de Ged. Oude Gracht een open bare vergadering, die heel slecht bezocht was. De voorzitter, de heer H. A. Vromans, open de de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Hij hoopte, dat de aanwezigen een goeden avond zouden hebben. Daarna gaf hij het woord aan D s. L. C. W. E k e r i n g, predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Amsterdam, die een rede hield over het onderwerp: „Misdaad of ongehoorzaam heid?" Hij vond het prettig, dat deze partij op de nummerlijst zulk een gunstig nummer heeft gekregen, namelijk 30. Dit nummer is gemakkelijk te onthouden, zelfs jaren lang. Alom in den lande wekt spreker op de ver gaderingen dan ook de menschen op. den stembusstrijd niet „op z'n elf-en-dertigst" te voeren, maar „op z'n dertigst"! Ds. Ekering oefende critiek op de Christ.- Hist. Unie, die zich volgens hem in deze da gen een beetje zenuwachtig toont. Misschien is het daaraan te wijten, dat men in Christ.- Historische kringen zulke dikke woorden ge bruikt. In de „Nederlander" wordt gesproken van „misdadig handelen" van de Herv. Ger. Staatspartij. Ook wordt in die kringen gezegd, dat deze partij thans „een krankzinnig spel speelt in ons vaderland". En dit aldus spre ker wordt verweten aan ons, die naar onze heilige overtuiging handelen. Ds. Ekering be sprak de politieke structuur in deze dagen. Men spreekt van een Christelijke regeering, maar het is een vaststaand feit, dat Neder land sinds het einde van de Fransche revolu tie in de achttiende eeuw geen Christelijke regeering meer gehad heeft. „Op staatkundig terrein hebben wij een God-loozen Staat, een God-looze Grondwet een een God-looze openbare school", aldus Ds. Ekering. „Men heeft den God onzer vaderen op staatkun dig terrein uit ons land gebannen. We moe ten weer krijgen een Christelijken Staat en een Christelijke overheid. Dat is het beginsel van de Herv. Ger. Staatspartij. Meer vragen wij niet en minder mogen wij niet vragen. „Alles mag groeien, wat maar groeien kan in ons volk", heeft wijlen Dr. Kuyper gezegd. Welnu, het groeit op het oogenblik in ons land, dat het een aard heeft. De revolutiegeest groeit, evenals de erfvijand van het Goddelijk evangelie, Rome. De hoofdschuld van het drama op „De Zeven Provinciën" draagt onze overheid in Den Haag, die maar laat groeien wat groeien wil in ons Nederland. Doordat wij een neutrale overheid hebben, die aan -alle partijen moet geven wat zij krachtens haar stemmencijfers meenen te mogen eischen, hebben wij een God-loozen Staat. Onze over heid is echter niet echt neutraal. Men kijkt maar naar wat er gebeurt in het Zuiden en im-het: Noorden van ons land. In het Zuiden wofden uit de openbare kassen door de ge meenteraden telkens aanzienlijke sommen gelds gevoteerd voor zuiver Roomschen kerk bouw enz. Maar ons land zou overeind staan van verontwaardiging, als men het in het Noorden eens durfde wagen, om een paar duizend gulden uit de gemeentekas voor Pro- testantschen kerkbouw te nemen. In de spe cifiek Protestantsche provincie Groningen waren tot voor kort nog maar drie Protes tantsche burgemeesters. En dit aantal is nu geslonken tot één. Alle overige burgemeesters hebben een andere politieke kleur". Ds. Ekering bestreed uitvoerig het begin sel van de Christelijk-Historische Unie, die het eerst deed voorkomen, dat de mannen van de Herv. Ger. Staatspartij geen hersens haddén. maar die thans, nu het duidelijk wordt, dat zij één of misschien meer zetels zal verliezen, beweert dat er onder de man nen van- de Herv. Ger. Staatspartij toch ook wel zijn, die heldere koppen hebben en die eigenlijk tot de Unie moesten behooren. Mis schien zou men elkaar, door eens met elkan der te praten, wel weer kunnen vinden. Maar spreker voelt daar niet voor. Hij vergelijkt dat met een vertooning, die hij dezer dagen van een poppenkast te Amsterdam gezien had en waarbij de eene pop aan de andere vroeg, om het hoofd eens heel even in een lus te steken! Spreker vergeleek de oude be ginselen van de Christelijk-Historische Unie met een pronkkamer, die niet gebruikt wordt; waarnaar men alleen mag kijken en waar geen stof mag komen. Zoo is het ook met de beginselen van de Christ.-Hist. Unie; die worden ook niet meer gebruikt en die die nen niet meer als richtsnoer voor Christelijke Staatkunde. Ook oefende Ds. Ekering felle kritiek op de regeering, die jaar in, jaar uit tonnen gouds aan subsidie geeft aan de Roomsche kloos ters in den vorm van onderwijzers-salarissen. In 1926 bedroeg het subsidie aan deze kloos ters 7.000.000. In 1932 was dit bedrag aan gegroeid tot negen millioen. En nog lang is het einde er niet. De geld- en de machts honger van deze regeering is onverzadigbaar. Ds. Lingbeek heeft in 1932 nog getracht in de Tweede Kamer er een eind aan te maken, maar zijn voorstel werd verworpen, met be hulp van de. stemmen der Christ.-Historische leden. Wie de rechtsche samenwerking wil bestendigen, steunt de toenemende macht van Rome. Wiö op Christ.-Historischen of anti-revolutionairen wil stemmen voor be houd van de rechtsche samenwerking, kan nog beter meteen op een Roomschen candi- daat stemmen, want dat is precies hetzelfde. Komende op de aanstaande huldiging van de nagedachtenis van Willem van Oranje te Delft, zei Ds. Ekering, dat daar als eerste spreker zal optreden Minister Ruys en als tweede de heer Colijn. Maar dit noemt spre ker een tweede moord op Willem den Zwij ger, want over diens rotsvast geloof als richt snoer voor zijn Staatkunde zal niet gespro ken worden. Het gedenkraam, dat bij die ge legenheid in de Herv. Kerk te Delft onthuld zal worden, is vervaardigd door een Roomschen kunstenaar uit Roermond. Ds. Ekering eindigde zijn rede met op te wekken, om op 26 April te stemmen op Ds. Lingbeek, No. 1 van lijst 30, Tegen de revolu tie, maar dan ook alle revolutie, het evange lie. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door een paar aanwezigen gebruik gemaakt. Zij werden door Ds. Ekering beant woord. HAARLEM BIJ DE HOLLANDSCHE SCHRIJVERS. BELANGWEKKENDE LEZING VAN DR. C. SPOELDER. Een klein, maar aandachtig gezelschap, heeft in de intieme zaaltjes van „Trou moet Blijcken" in de Groote Houtstraat, Dinsdagavond de voordracht gevolgd, die dr. C. Spoelder, rector van het Stedelijk Gymnasium gehouden heeft voor de ver- eeniging „Haerlem" over „Haarlem in lite- ra tuur en beeld". Op een wijze, die menigmaal een lach bij het publiek te voorschijn lokte, heeft dr. Spoelder, die zich dezen avond een uitne mend kenner onzer stad toonde, geschetst, hoe Haarlem steeds een groote aantrek kingskracht had op de dichters en schrij vers. Hij heeft deze aantrekkingskracht ver klaard uit het stedeschoon, dat ook de inwo ner van Haarlem steeds weer met liefde be schouwt en uit de prettige sfeer, die hem treft, telkens wanneer hij eenigen tijd uit de stad is geweest. Dr. Spoelder besprak nu de schrijvers, die te Haarlem geboren zijn en in wier werken daarvan de afspiege ling te vinden is, daarbij de oudsten buiten beschouwing latend, en beginnend bij Nico- laas Beets. Beets is spr., in dit opzicht veelal een desillusie, om zijn geringschattende kijk op de stad, anders bijvoorbeeld dan bij Van Looy, die steeds met liefde over Haarlem schrijft. Dr. Spoelder wees eenige passages aan bij Beets in diens korte verhalen en in De familie Kegge, waarin Haarlem te her kennen valt, maar moest concludeeren, dat de Camera toch niets specifieks Haar- lemsch heeft. Duidelijke herinneringen aan Haarlem vindt men bij Van Eeden (De koele meren des doods). Sprekers vader woonde in hetzelfde huis als eertijds Van Eedens vader en zoo is velerlei herkenning voor dr. Spoelder des te gemakkelijker. Buiten het genoemde werk heeft Van Eeden echter eveneens weinig specifieks over de stad. Isaac Esser, de schrijver Soera Rana, was leeraar in het Engelsch aan het gymnasium en de zoon schildert dan ook in „Het troos tend verleden" Haarlemsche toestanden. Dr. Spoelder las er iets uit voor, waaruit blijkt, dat Maurits Esser hier Haarlemsche topo grafie verwerkte. In tweede instantie deed dr. Spoelder de revue passeeren hen, die niet te Haarlem ge boren zijn, doch de stad en haar bewoners op dezelfde wijze geschilderd hebben, als de voorgaande, groep. Zoo is er een vrijwel on bekend boek". De slapende in den Haar lemmer Hout" door J. Dijk, dat een te waar- deeren beschrijving van Den Hout geeft. Ten tweede is er mr. Jacob van Lennep. die de geschiedenis der stad zoo goed kent. (De Roos van Dekama)Spr. begrijptniet, -waarom-de jeugd, hem niet meer lezen wil. Even goed als Hildebrand heeft prof. P. H. van Moerkerken Haarlem beschreven. In De Bevrijders, een boek waarvan spre ker nimmer genoeg krijgt, zijn de beschrij vingen van den Hout prachtig. Verder komen er aanduidingen over Haarlem voor in-Robbers' „Sint Elmusvuur" en wenschte spreker te noemen Busken Huet (Lidewijde), mevrouw Van Zeggelen, Van Deyssel, de jongensboeken van Schuil en Jan Feith, welke laatste Haarlem ook uitstekend kent. Hier wilde spreker niet verzuimen ook Muiier te vermelden, uitter- aard vooral als schrijver over sport, maar ook als kenner van het „Haarlemsch". Zijn werk is gepubliceerd in de gedenkboeken van H. F. C. Ten slotte behandelde dr. Spoelder Van Looy, de belangrijkste. Van de trits „Jaapje", „Jaap" en „Jacob", acht spr. het tweede het karakteristiekste Haarlemsch, in alle op zichten. Bij Van Looy vindt men typische „Harlemismen". (reek voor rij, sjeesen voor hardloopen). Van alle Haarlemsche schrij vers is Van Looy spreker het liefste, omdat hij hem en vele anderen hun jeugd in zoo schoonen vorm doet herleven. Dé heer Spoelder illustreerde, zijn lezing met citaten uit de genoemde boeken en na de pauze door een serie belangwekkende lichtbeelden. De heer J. L. Tadema heeft als voorzitter van „Haerlem" onzen populairen stadgenoot den dank van het gehoor vertolkt. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER H. BOKS Het was dezer dagen 25 jaar geleden dat de heer H. Boks, chef-bakker van de Coöperatie „Vooruitgang", in dienst van die coöperatie is getreden. Lang te voren hadden zijn collega's plannen gemaakt om dezen dag te vieren. Om 3 uur des middags was het gansche personeel aanwezig in het broodmagazijn, dat voor deze gelegenheid extra versierd was. Nadat de jubilaris had plaats genomen met vrouw en familie, trad allereerst de heer K. Woudstra naar voren, die in een hartelijke toespraak de verdiensten van den heer Boks schetste als collega en als uitstekend vakman. Namens het gansche bakkerij personeel bood spr. hem een fraaie ets aan. Tweede spreker was de heer A. van Ame- rongen, chef der kruideniersafdeeling, die den heer Boks complimenteerde namens het kriudenierspersoneel en daarbij een stoel aanbood. Vervolgens voerde de heer Groenewoud het woord, de bedrijfsleider der coöperatie, die de prettige samenwerking met den heer Boks roemde. Hij bood den jubilaris een zilveren potlood aan. Daarna sprak de heer J. v. Wunnik namens den vakbond. Spr. memoreerde de groote ver diensten van Boks in de jaren toen de vakbe weging nog in haar kinderschoenen stond. Voor alles wat Boks voor de beweging gedaan heeft uitte spr. zijn groote waardeering en bood hem, namens den vakbond, bloemen aan. Mej. Cassée bood namens de meisjes van de pakkamer eveneens bloemen aan. De jubilaris dankte zeer getroffen. Men bleef nog eenigen tijd gezellig bijeen. ALG. BOND VAN FORENSEN Deze bond houdt dit jaar zijn algemeene vergadering te Haarlem en wel op Zaterdag 10 Juni. dat is de roep van hen, die onwillekeurig een vergelijking maken tusschen ons nieuwe album „Vetplanten" en z'n voorganger „Cactussen". Dat men een vergelijking maakt, is geen wonder; immers en behooren geheel bij elkaar. Wilt U dus van beide het volle genoegen hebben, schaft U dan ook het „Vetplanten"-album spoedig aan en profiteert bij het verzamelen der plaatjes van de extra bons bij de Groote Beschuit. Nog enkele dagen is er gelegenheid, via Uw winkelier of rechtstreeks aan ons bestellingen op „Cactussen'-albums op te geven. Na 15 April is het onherroepe lijk te laat. Stel het dus geen dag langer uit! ALBUMS Verkade's Fabrieken N.V.. Zaandam. (Adv. Ingez. MedJ WAT DE FISCUS EISCHT. VERGELIJKINGEN. De heer J. G. Strideron en L. L. Vérvooren hebben een boekje sahiëngesteld met een vergelijkend overzicht-van - den-belastingdruk der Nederlandsche gemeenten. De 1078 gemeenten zijn gerangschikt vol gens de bedragen die als Inkomsten-, Ge meentefonds-, Vermogens- en Personeele-be- lasting betaald moeten worden bij een zeker inkomen. Als kenmerkende gevallen namen de sa menstellers inkomens van f 1.500. f 4000. f 8000 en f 16.000. Bij de. eerste twee geval len is aangenomen, dat- geen vermogensbe lasting betaald wordt, (vermogen dus kleiner dan f 16.000); hier wordt dus verondersteld-», dat alleen Inkomstenbelastingen worden be taald; bij het derde en vierde geval is echter een vermogen van f 20.000 resp. f 200.000 aangenomen, welke in het inkomen met f 1.000 resp. f 10.000 bijdragen. Bovendien werd aangenomen, dat de be lastingplichtige gehuwd is en minderjarige kinderen heeft, welke niet zelf in de -be lastingen zijn aangeslagen. Wat de personeele-belasting betreft, werden belastbare huurwaarden, belastbare meubi- lairwaarden, en aantal dienstboden veronder steld, overeenkomende met de gemiddelde levenswijze bij de bovengenoemde 4 inkomens. De gemeenten werden in 3 klassen verdeeld, en wel, op basis van de klasse-indeeling der gemeenten ingevolge het Bezoldigingsbesluit van Burgerlijke Rijksambtenaren 1928. Men heeft nu iedere gemeente voor elk dezer „gevallen" een rangnummer gegeven, dat zoodanig genomen is. dat de gemeente met den laagste totalen belastingdruk No. 1 en met den hoogste druk No. 1078 heeft. De gegevens betreffende het belastingjaar 1931-1932. Voor onze omgeving zijn de cijfers: f-1.500 f4.000 f8.000 f16.000 Haarlem f 34.88 f 259.87 f 799.37 f 2692.91 Heemstede f28.80 f 220.32 f 637.53 f2081.37 Bloemendaal f30.56 f231.23 f 662.03 f2116.84 Bennebroek f37.45 f237.68 f 681.83 f 2212.65 Haarl.meer f44.99 f287.11 f 832.Q3 f2605.76 Zandvoort f48.66 f276.43 f 798.87 f 2461.06 Rangnummer in de rij der gemeenten Haarlem 106 446 660 782 Heemstede 18 82 106 67 Bloemendaal 27 166 204 120 Bennebroek 190 224 271 227 Haarlemmermeer 552 705 756 680 Zandvoort 724 617 659 538 FAILLISSEMENTEN De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem heeft de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 11 Aprl 1933. P. H. Etman Jr., koopman in manufactu ren wonende te Haarlem. Julianapark 14; Curator Mevr. Mr. Schutte-Struick alhier. A. Sengers, melkhandelaar, wonende te Heemstede, Zandvoortschelaan 62; Curator Mr. W. Veniet alhier. P. Ouwerkerk Pzn., kweeker en koopman, wonende te Hoofddorp. Kruisweg 453. Cura tor Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama alhier H. C. Kemp, bakker, wonende te Vijfhuizen Vijfhuizerweg 901; Curator Jhr.. Mr. L- U. Rengers Hora Siccama alhier. N.V. tot Exploitatie van -winkels in 'fijne lederwaren en aanverwante artikelen L. Holzhaus, gevestigd te Haarlem: Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. G. Vellema. vrachtrijder, wonende te Be verwijk, Jan Alswëg 26; Curator Mr. J. A- B. Sanders te Beverwijk. Rechter-Commissaris in deze faillisse menten Mr. F. Raedt.' Opgeheven werd het faillissement wegens gebrek aan actief van: J. Nieuwenhuis wonende te Haarlem; Cu- ratrice Mevr. Mr. L. M. I. L. van-Taalingen- Dols alhier. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Koenen, Zomervaart 54 zw., actetasch; Rump. Brouwersvaart 136. beursje met rozenkrans; Bureau van politie. Smedestraat 9. broche, bal. handpomp, en bes .sleutels; v. Santen. Stoofsteeg 1. hondje; Hamers veld, Zomervaart 22, iiona; Asyl, Rid derstraat 11, 2 honden; Beek, Slachthuisstr. 79. dameshandschoen; Berkhout, Koolsteeg 22 a, horlogeketting; Kennel Fauna, Park laan 119. 2 honden; Hollander, Dr. Schaep- manstraat 13. herdershond; v. Galen. Gen. de Wetstraat 44, dameshandschoen; Mulder, Am- sterdamschevaart 76 rood, dameshandschoe nen; Peek. Rijpstraat 11, hondenriem; Ra- vensbergen, Acaciastraat 99, "hond; Tim mermans, Leidscheplein, knoopinsigne; Van Heerden, Donkere Spaarne 54 zw., motorpij pen; Van Caaren, Verspronckweg 163, kin- derportemonnaie; Pletté, Pleiadenstraat 77. damesportemonnaie; Jamin, zijlstraat 26 portemonnaie; Bronkhorst-, Harmenjansstraat 22, reiskaart: Lokerse. Van Sillemstraat heerenrijwiel; Spronk. Atjehstraat 50. school rapport; Meiland. Amsterdamstraat 49. sleu tel: Rijkenboer, Dekkerstraat hoek Molijnstr actetasch. N.V. Volgestort Kapitaal I 30.000.000.- Reserve I 9.300.000.— kantoor: HAARLEM KRUISWEG 59 TEL. 13843 Incasseering van iu li.::.- (Adv. Ingez. Med.) SCHÉEPVAART9ERICWT8N HOLLAND—AMERIKA LIJN. Veendam, 11 v. New-York te Rotterdam. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisreis) 10 van Colombo. HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen 11 v. Vlaardin0_.t n. Ki- kenes. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk, 11 van Beira n. Rotterdam. Springfontein (thuisreis) 11 van Las Pal- mas. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Amslelkerk (uitreis) 9 van Las Palmas. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Djambi (thuisreis) p. 9 Gibraltar. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alchiba (thuisreis) 10 v. Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitreis) 10 van Belawan. Indrapoera (uitreis) p. 10 (7 n.m.) Sagres. Jacatra (thuisreis) 10 f9 n.m.) te Suez. Dempo 11 v. Batavia te Rotterdam. Blitar (uitreis) p. 11 (5 v.m.) Finisterre. KON. HOLL. LLOYD. Zeelandia, uitreis, 10 April van Dio dc Janeiro. K. N. S. M. Ajax 10 te Kopenhagen. Bennekom 10 van Amsterdam naar Ham burg. Brion 10 10.45 uur Dungeness gepass. 11 te Amsterdam. Clio 10 16 u. Ouessant gepass. Cottica 10 van Curasao n. Pto. Cabello. Ganymedes 10 te Bourgas. Hercules 10 van Port au Prince naar Cap Haitien. Juno 10 23 u. 55 Beachy Head gepass. Mars 10 Gibraltar gepass. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEH van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan dc Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon- plaats. Vragen, waaraan naam cn adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. MILITAIRE ZAKEN. •rs zijn voor :wï dan tod VRAAG: 1. Welk 934 vrijgeloot? Als mon vrljg* ekenrd worden? ANTWOORD: 1. Dat is nog niet bekend. 2. Ja. want na de keuring wordt pas ultge- BELASTINGZAKEN. VRAAG 1. Hoeveel belasting moet men beta len voor een Simplex motorrijwiel van 3 P.K., met duo, kostprijs 265. Mijn inkomen is 1600.—. 2. Hoeveel wegenbelasting per 3 maanden? Do motor is uitsluitend voor pleizk-r. ANTWOORD: 1. 2. Dat hangt van het gewicht af: niet meer dan 60 K.G.: 17-4 van 10; niet meer dan 120 K.G. 1/4 van 20; meer dan 120 K.G. 1 t van 30 plus 3 pCt. extra. VRAAG; 1. Hoe wordt de pers. bel. berekend? Uit het belastingbiljet is dat niet na te gaan. De huurwaarde Is 4000.moubllalu 6.S4 en 2 kinderen. 2. Wordt er op het meubilair nooit afgeschre ven wegens waardevermindering? Ik betaal voor dezelfde meubelen nog hetzelfde als voor 10 jaar. 2. Is de belasting op dc meubelen voor dit Jaar verhoogd? ANTWOORD: 1. De berekening van de huur waarde is als volgt: 400—170 is f 230. waar van S.25 pCt. wordt 15.07. Dit bedrag wordt vermeerderd met dc belasting op hot meubilair, .waarna 24 pCt. kinderaftrek wordt afgetrokken Bij het dan verkregen bedrag komen 100 opcen ten. 2. De belasting op het meubilair berust op een schatting, die gewoonlijk aan den lagen kant is. Er wordt niet op afgeschreven. 3. Ja, mot 50 pCt. In hoofdsom. RECHTSZAKEN. VRAAG: Is het noodzakelijk dat eon N.V.. die lang vóór de in werking treding van de nieuwe wet op dc N.V. Is opgericht en goedgekeurd en wier statuten geen enkele bijzondere bepaling bevatten, deze statuten binnen 5 jaar na het in merkinfe treden uier wet. wijzigt en geheel in overeenstemming met de bepalingen dier w«»t brengt? Er Is overigens geen enkele aanleiding voor statutenwijziging. ANTWOORD: Niet noodzakelijk doch wl ge» wenscht. PLANTEN. VRAAG: Wat moet ik doen. om te maken, dat een Hortensia blauwe bloemen krijgt? ANTWOORD: Daarvoor L<? noodig een hoeveel heid ijzer. Ook gebruikt men daarvoor oen mengsel van andere slóffen, die scheikundig worden klaar gemankt. Dit mengsel is verkrijg baar bij handelaars,ln tulnbouwactlkelen. VRA'AC: 1. De knopjes \:-.n' mijn Azalea ver drogen allemaal. '"Wat is daartegen te doen? 2Mijn paYm zit 'vul witte 'UeesTJesr Hóe krijs ik die weg? ANTWOORD: 1. Herhaaldelijk de plant be spuiten en niet te warm zotten; bovendien met pot en al tweemaal per week In een even lauw bad zetten. 2. Met een sponsje met zeepsop af poetsen en mot schoon water naspulten. Dit eenice keeren herhalen. RECEPTEN. VRAAG: Hon verwijdert men vetvlekken uit eiken meubelen? ANTWOORD: Leg er heet droog zand op en laat dit er eenige uren op liggen. Herhaal dit. tot' de vlekken weg zijn. Zijn deze echter te diep en zoo niet te verwijderen, dan zit er niet anders op dan afschuren met schuurpapier cn opnieuw beitsen. VRAAG: Iloe kan men wit suódc schoenen, die door een gravcabaan .heclemaal rood zijn go- worden. weer schoon krijgoh? ANTWOORD: Wrijf de schoentjes eenige koe ren stevig af met zeer oud wittebrood, zonder korsten, of met schuurpapier no. 00. Zijn ze dan nog niet geheel schoon, bestrooi ze dan geheel niet koolzure magnesiapooder en laat dit er 24 uur op liggen. Klop het er dan buiten uf en herhaal het. tot dc schoentjes weer mooi zijn. VRAAG: Hoe moet een' buitenmuur, die voch tig is en doorslaat behandeld worden, alvorens to worden geschilderd? ANTWOORD: Als het een tijd lang goed droog vvcor geweest is den muur aan den buitenkant met waterglas bestrijken. Als de muur nan den binnenkant niet moer vochtig -of klam aanvoelt, kunt gij'dien< vernissen. Het droog' worden aan de binnenzijde kunt gij bevorderen door In <le na bijheid open busson of potten te plaatsen die half gevud zijn metongebluschte kalk. Als de kalk door de vocht gebluscht is. moet gij dié ver- uieuwen. Als.de vernis goed hitens droog is, kunt gij den muur schilderen. VRAAG: Tn mijn gladde meubelen vallen aile- maal.klejne gaatjes. Wat is daartegen te doen? ANTWOORD: Vul een schoon machlncspultje met knjnpoctoiic en spuit alle gaatjes vol. Her haal dit nog eens na een paar dagen. VRAAG: Hoe krijgt men hot glimmen van een blauw kamgaren costuutn weg? ANTWOORD: Voeg ge lijke .doelen ammonia en koud water bijeen: doop hierin een schoonen borstel en schuier de gladde plakken stevig tegen den draad iu. Laat stil. ha»gcnd, drogen. VRAAG: Gaarne zóu Ik mijn buffet, dat bruin is. heel donker willen bijtson'. maar het is glad van de wrijfwas. Hoe moet ik dat nu doen? ANTWOORD: Met oen lap. gedoopt in ammo nia. wrijft gij het buffet stevig af. tot er veen was m<*er op zit. Dan met schuurpapier afschuren qm .ton slotte nret donkere was beits mooi ge lijkmatig te bestrijken. Na ongeveer 12 uur met <fen 'cikfentfoutborstcl goed uitborstelen. VRAAG: Ik wil roomijs gaan verkoopen. Wat heb ik noodig om 10 liter goed roomijs te maken cn hoe moet Ik dat doen? ANTWOORD: Voor goed roomijs Is het vol gende benoodigd: 6 eieren; 1/2 liter room, 1/2 liter melk. 240 gram suiker en 1 stukje vanille of een ander smaakje. Klop de eieren met dc sui ker en het gespleten stokje vanille zoolang, tot alle zaadjes uit het vanlllestukje verdwenen zijn. Maak de room met de melk zoo warm, dat de achterzijde van een houten lepel, die gij er in steekt. bedekt blijft. Giet er dan flink roerend de eieren bij en Iaat het, af en toe rótrend. koud worden. Giet het door een zeef in de goed omge spoelde ijsbus en laat op de gewone wijze be vriezen. Deze hoeveelheid is ongeveer 1 1/2 liters

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7