GROENTE- EN FRUITUITVOER IN 1933. STADSNIEUWS !Het Leger des Heils in een nieuwe omgeving. HANDELSBLAD „TREFFERS" GEEN DICTATOR, Christiaans' Goederenh. N.V HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 21 APRIL 1933 Ontstellende achteruitgang. Grove tuinbouw schijnt ineen te storten. De uifcvoercJjfers van onze versche groen ten en fruit over het eerste kwartaal van 1933 doen zien voor welk een ineenstorting deze tak van tuinbouw staat. Het is onheil spellend. Vergeleken bij de overeenkomstige periode van het vorige jaar blijkt het ge wicht van dezen uitvoer met circa 30 pro cent gedaald te zijn, terwijl de waarde met niet minder dan 50 procent zakte. Een en ander volgt uit onderstaande cijfers. Uitvoer groenten en fruit le kw. 1933. x 1000 K.G. x 1000 1929 100.057 10.481 1930 134.481 7.017 1931 104.790 5.428 1932 112,310 6.758 1933 78,395 3.333 Bij een nadere beschouwing der gedetail leerde cijfers blijkt, dat vooral onze uitvoer naar Duitschland, in de hier in het geding zijnde periode ernstig heeft geleden. De Duitsche afweermaatregelen hebben hun uitwerking niet gemist. Onze uitvoer van groenten naar Duitschland bedroeg in het lste kwartaal van 1932 nog ruim 43,4 mil lioen K.G., tegenover een gewicht van 14.4 millloen K.G. in het lste kwartaal van 1933. De waarde van dezen uitvoer bedroeg vesp. in 1932 een 1933 ruim 2,3 en ruim 1 millioen gulden; een teruggang met circa 57 procent. De hoeveelheid verminderde met 66 procent. Het is opmerkelijk, dat de uitvoer van groenten en fruit naar Engeland in het eer ste kwartaal van 1933 een grooter gewicht had dan in het eerste kwartaal van het vo rige jaar. Bedroeg deze uitvoer naar En geland verleden jaar 31,6 millloen K.G., dit jaar was hij ruim 35 millioen K.G. De waar de was evenwel dit Jaar lager (2,3 tegenover 1,3 millioen gulden). Van de afzonderlijke artikelen zijn er en kele, welke hun positie ongeveer hebben kunnen handhaven, het meerendeel ver toont een sterken achteruitgang. De on gunstigste positie wordt ingenomen dooi de witte- en savoyekool. De export dezer producten is achteruitgevlogen. Commen taar op onderstaande cijfers is volmaakt overbodig. Uitvoer witte- en. savoyekool lste kw. millioen K.G. x 100 gulden. 1927 30 1,290 1928 29 2.223 1929 35 2.870 1930 39 1.697 1931 22 1,079 1932 28 647 1933 12 280 De uitgevoerde hoeveelheid van 1933 is dus ongeveer één derde gedeelte van die in 1929e de waarde was ongeveer gedaald tot 10 procent! Een dergelijk beeld vertoont de uitvoer van roode kool. In de lste kwartalen van 1929, 1930, 1931 en 1932 was de uitge voerde hoeveelheid resp. 23, 26, 16. en 13 millioen K.G.; in het lste kwartaal van 1933 was deze export gedaald tot 7 millioen K.G. De uitgevoerde hoeveelheid uien was in het lste kwartaal 1932 en in het lste kwar taal van dit jaar even groot, beide 41 mil lioen K.G. De waarde was dit jaar evenwel veel lager (ruim 3,6 tegenover 1,3 millioen gulden). De export van peen was al zeer teleurstel lend. Van 11 millioen K.G. in het lste kwar taal van 1932 daalde deze tot 7 millioen K.G. in het lste kwartaal van 1933. De waarde daalde van f 428,000 tot f 86.000. Nog nooit was deze uitvoer zoo ongunstig als dit jaar. De grove tuinbouw maakt wel zeer moei lijke tijden door. Wat moet de toekomst brengen? CHR.-HISTORISCHE UNIE. VERKIEZINGSVERGADERING. Prol', de Savornin Loliman en prof. de Zwaan aan het \voor& In het gebouw van den Protestantenbond vergaderde Donderdagavond de afd. Haarlem van deChr. Historische Unie, onder leiding van den heer J. J. Delfos. Sprekers waren Prof. Jhr. Mr, B. C. de Savornin Lohrnan, lid van de Eerste Kamel en Prof. Dr. J. de Zwaan, hoogleeraar te Leiden. Prof. Jhr. de Savornin Lohmaai sprak over het onderwerp: „Wij en de aanstaande ver kiezingen" en behandelde eerst de handha ving van het gezag. De muiterij op de Zeven Provinciën was een symptoom van reeds lang bestaande gezagsverzwakklng. Gedurende vele jaren is te veel door de vingers gezien: uit zwakheid, uit gemakzucht, uit vrees voor moeilijkheden. Optochten, spreekkoren die de ergerlijkste taal uitsloegen, had men niet moeten toelaten. Het is een schandaal dat huurstakingen mogelijk zijn. De politie laat eigenlijk maar toe dat werkwilligen gehinderd worden. En zoo is er meer. Het C Hist, ver kiezingsmanifest komt tegen de dingen op. Eerst na het drama van de Zeven Provin ciën kreeg de regeering den moed. leger en vloot te zuiveren. Krachtiger handhaving van het gezag in stad cn land is dringend nood zakelijk. Te veel is vergeten, dat er ook zoo iets bestaat als de rustige burger. Maar de eisch. een krachtig gezag moet berusten op het geloof in eigen recht en dat geloof moet berusten in God zelf. Er wordt tegenwoordig veel geroepen om den sterken man. Maar deze roep komt voort uit de vrees voor verantwoordelijkheid, zoo als Colijn terecht gezegd heeft. Intusschen: de Constitutie moet gehandhaafd en verdedigd worden. Spr. is niet m alle opzichten be wonderaar van onze Grondwet en van alle wetten, die er uit voort vloeien. Zoo vindt hij ons kiesstelsel verderfelijk. Dit is er oorzaak van geweest, dat de Kamer veel te veel in kleine groepen is gesplitst. Toch blijft verde diging der Grondwet noodig. Een parlementair kabinet zou spr. uitste kend vinden, maar dan moet dat homogeen zijn; niet een kabinet dat zoo maar bijeenge voegd is, om toch maar een meerderheid te krijgen. Spr. hoopt, dat er een écht parlementair kabinet zal komen, al zal dat niet gemakke lijk zijn. In volmaakt constitutioneclen zin gelooft spr. dan ook. dat niet ..een sterke man" nood zakelijk is. maar een sterke regeering. Indien het -niet gelukt onze financiën in orde te krijgen, gaat onze gulden er onvermij delijk aan. En wie zullen daarvan dc slacht offers zijn? Dc arbeiders, de loontrekkenden. de hoogcre en vooral ook de lagere ambte naren. Niet de kapitalisten, die weten zich wei te borgen. Daarom is een zeer krachtige bezuiniging noodig. niet. lialf-om-half: bezuiniging èn nieuwe belastingen. Wat tot nu toe op het ge bied van bezuiniging is vertoond, is nog maar kinderspel bij hetgeen ons nog te wachten staat. Men durft nu te zeggen: vindt het op de de- fens'e. Maar negeert daarbij het feit, dat op geen enkelen tak van staatdienst zóóveel is bezuinigd als op defensie: eerst 1/4, daarna no°- eens 8 pet. Tenslotte sprak spr. als ziin meening uit. dat bewaring der economische weerkracht en der zedelijke volksgoederen noodig zijn en gaf als zijn meening te kennen, dat de vakver- cenigingen te voel trachten, de loonen te houden cp een econ-uni-.rh onredelijk peil. Er- zal iets gedaan moeten worden in de richting van werkverschaffing en werkverruiming. Prof. De Zwaan behandelde: „Perspectieven in de politiek." De klacht over perspectief in de politiek is algemeen. Velen vinden dit gebrek aan perspectief wel goed; het is er zoo rustig door. Maar het is nergens zoo rustig als op het kerkhof. Perspectief, is noodig, anders slapen wij in. Het geval van de „Zeven Provinciën" heeft de menschen wakker gemaakt, het is alsof een gordijn is opgegaan, waarachter wij zagen wat er eigenlijk gaande was en toen hebben wij, aldus spr., gezegd; „Wij willen niet loopen achter deze Kerenski's aan". Maar er worden ook lijnen getrokken uit een radicaal verkeerd perspectief. Zulk een per spectief is door de partij van het Nationaal Herstel uitgezet volgens spr. Deze partij stelt het voor alsof de geheele politiek in Neder land corrupt zou zijn. Spr. kwam daartegen op. Echt nationaal herstel is, dat de geesten en krachten gewekt worden. Tenslotte gaf spr. als zijn meening te ken nen, dat tegenwoordig stichtelijke algemeen heden, vage stichtelijke woorden, de men schen zoo vaak op dwaalwegen brengen en wekte de aanwezigen op, bij de stembus zich getrouw te toonen aan God's Woord en aan de Chr. Hist, beginselen. Na dankzegging door Prof. De Zwaan, sloot de heer Delfos de bijeenkomst met een opwek kend woord, waarna de aanwezigen de twee eerste verzen van het Wilhelmus zongen. CONCERT ZANG EN VRIENDSCHAP. De Kon. Liedertafel ..Zang en Vriendschap" geeft Vrijdag 21 April a.s. een concert in het Gem. Concertgebouw, met medewerking- van de solisten mevr. Jo Vincent (sopraan) en den heer Sam Swaap. len concertmeester van het Residentie-Orkest. Mej. Emmy van Eden heeft de begeleiding op zich genomen. HAARLEM S TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. In bovengenoemd Tehuis werd wederom een bijzonder geslaagde zanguitvoering ge geven en wel door het mannenkoor „Proza en Poëzie", onder den heer L. W. D. Keere- weer, bij wien de leiding in goede handen bleek. Afgewisseld door leuke voordracht-en, waarop een der zangers, de heer J. W. Wa genaar, begeleid door mej. W. Wagenaar, de stampvolle zaal vergastte en die natuurlijk niet weinig bijdroegen om een recht prettige stemimng te verwekken, werd 't programma vlot, afgewerkt. De zangnummers werden uit stekend verzorgd en o.a. de vertolking van een Russisch Volkslied, zoowel als van een paar Hollandsche liederen aan het slot, wa ren zeer verdienstelijk. De warme ovaties na de uitvoering dezer liederen, waren de t-olk der oudjes en het hoofd van dit Tehuis over dreef niet toen hij de prestaties van dit mannenkoor met zijn mooie klankverhoudin gen en prachtige bassen buitengewoon noem de en het resultaat boven verwachting, ge zien de gesteldheid der zaal met 'haar ge brek aan een goede accoustiek. Gaarne zal men dit koor dezen zomer in den tuin we derom hooren. Op verzoek van den Directeur van het Te huis werden, ter eere van het Koninklijk Huis Cs Prinsen verjaardag) nog tot af scheid door alle aanwezigen staande een paar coupletten van het oude „Wilhelmus" gezongen. Daarna wenschte men elkander „welterusten" cn „tot weersziens". JUBILEUM. Op Zaterdag 29 April herdenkt de heer N. Zwanenveld, lettergieter, den dag waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé en Zonen N.V. op de afd. let tergieterij. zijn kleine ADVERTENTIES a fl.in het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 32 HET WOORD ZEGT HET REEDS zijn altijd ra£k. - (Adv. Ingez. Med.) ZUIGELINGENZORG. UIT HET JAARVERSLAG. Aan het 24e Jaarverslag van de vereeni- ging Zuigelingenzorg ontleenen wij: Het verslag moet helaas aanvangen met de vermelding van het groote verlies, dat de ver- eeniging geleden heeft door het heengaan van den heer G. Adrian, die van de oprich ting af lid geweest is van het bestuur en die ovex-al, waar dit mogelijk was, voor hare be langen opkwam. Gedurende 1932 werden 795 (674) zuigelin gen ingeschreven. Van de gedurende 1931 in geschreven zuigelingen bezochten nog 391 (341) de bureaux in 1932. Dus een totaal van 1186 (988). De verdeeling over de verschillen de bureaux was als volgt: Jacobijnestraat 288 (270), Amsterdamstraat 135 (129), Mr. Ger- lingstraat 372 (275). De snelle en groote toeneming van het be zoek aan het consultatiebureau in de Mr. Gerlingstraat zou, indien de oeconomisehe toestand zulks niet onuitvoerbaar maakte, zeker tot een uitbreiding van het aantal zit tingsdagen moeten leiden. Het aantal bezoek sters is daar zeer groot, veelal boven de 50 en soms meer dan 70 per zitting. Van de ingeschreven zuigelingen waren af komstig uit: Haarlem 783, Bloemendaal 9, Haarlemmerliede 3, Haarlemmermeer 1. Het aantal adviezen bedroeg: Jacobijne straat 3892 (3828), Amsterdamstraat 2171 (1938), Mr. Gerlingstraat 4150 (3225), totaal 10213 (8991). Tusschen haakjes zijn de cijfers over 1931 opgenomen. Het aantal huisbezoeken door de huisbe zoeksters Mej. Keus en Serné afgelegd be droeg 8368 (7341). De 2 moedercursussen, die gegeven werden door Mevrouw J. van Gilsevan West en Dr. A. Jonker, werden door 50 moeders bezocht. In December 1932 werd ook in het bureau aan de Meester Gerlingstraat een Kleuter bureau van de Commissie voor Kinderhygiëne der N.-H. Vereeniging „het Witte Kruis" ge opend. In elk der 3 consultatie-bureaux der Vereeniging worden nu één keer per maand door genoemde Commissie de moeders in de gelegenheid gesteld, kinderen die den zuige lingenleeftijd gepasseerd zijn en nog niet on-' der controle van den Sch'oolartsendienst val len, te doen onderzoeken. De gemeente Haarlem verleende voor 1933 een subsidie van 4500, de gemeente Bloe mendaal 25. Het aantal donateurs bedraagt f3 (17), het aantal leden 166 (177); het aantal begunsti gers 35 (33). Het Stichtingsfonds bedraagt 1980.11. Het is te betreuren, dat de gemeenteraad van Haarlem gemeend heeft het subsidie voor 1933 met 1400 tc verminderen. De finan- cieele toekomst der Vereeniging is daardoor vrij somber geworden. Het aantal donateurs en leden is sterk aan het verminderen. De financieele draagkracht van het gedeelte der bevolking dat de bureaux bezoekt en dat toch nog ongeveer 20% van de inkomsten bijdroeg, is belangrijk geschaad. Zelfs bij de meest pijnlijke zuinigheid zal het zeer moeilijk zijn het werk op het peil te houden, waarop het in den loop van de 24 vereenigingsjaren ge bracht is. Van eenige uitbreiding hoe noodzakelijk die ook moge zijn is voorloo- pig geen sprake. „BALL IM SAVOY". Het gezelschap van Fritz Hirsch zal op Maan dag 24 April a.s. een voorstelling komen geven in den Stadsschouwburg van ,.BalI im Savoy", de nieuwste operette van den Hongaarschen componist Paul Abraham, die o.m. „Viktoria und ihr Husar" en „Die Blume von Hawaii" heeft gecomponeerd. Met de ouverture heeft Paul Abraham gemeend een ode aan de le vensvreugde te scheppen. Het voorspel dat te Venetië speelt, heeft 'als begeleidende muziek een Italiaansch liefdeslied, dat zich bij de situatie aansluit. De geschiedenis speelt zich verder in de mondaine omgeving te Nizza af, waar een joijg paar, markies en markiezin de Faublas zoo juist van hun huwelijksreis is teruggekeerd. Dit wordt geïllustreerd met een Slowfox, ..Bist du mir treu?", waarop de wals- melodie weer om de voorrang vraagt. Hierna brengt Abraham een serie dansmuziek, welke hij allen een eigen stijl heeft pogen te ge ven: „Mister Brown en Lady Stern" en: „Warum bin ich verliebt in dich?". Daarna komen nog de liederen, welke door Hilde Har- mat worden gezongen als: „ToujoursT amour", ..Was hat eine Frau von der Treue", ..Ich hab' einen Mann der mich liebt" en: „ich klisse auch so gut wie Tangolita". Hilde Harmat zingt en speelt de rol van de schoone Madeleine de Faublas, terwijl Albert May voor den Markies speelt. Fritz Hirsch speelt voor een jong Turksch diplomaat: Mustapha Bey. Zijn tegenspeelster is Claire Clairy. in de gedaante van de temperament volle Amerikaansche jazz-componiste Daisy Parker. Zij vertolken allen tezamen de voor naamste rollen. Verder spelen ook nog mee: Paul Harden, in de rol van den schuchteren advocaat Célestin, Eva Held als Tangolita. de beroemde danseres en verder Gertie von Elmpt en Herbert Weissbach als het kamer katje en de knecht. Gerai-d Vroom, de Amsterdamsche kunst schilder. ontwierp speciale décors. Het muzi kale gedeelte staat onder leiding van Joseph. Ziegler. De artistieke leiding berust in handen van Fritz Hirsch. De groote slaapzaal in het nieuwe gébouio van het Leger des Heils, De metamorfoze van het oude Sint Jozefs gesticht aan het Spaarne voltrekt zich in een snel tempo. In December werd met de verbouwing van het perceel Spaarne 106 een begin gemaakt en thans is het reeds eenige weken als Toevlucht van het Leger des Heils in gebruik genomen. Ofschoon aan allerlei onderdeelen nog de laatste hand gelegd moet worden en ook de badinstallatie nc niet in gereedheid is, zijn de voornaamste inwendige reorganisaties toch al tot stand gekomen. Wij waren in de gelegenheid deze nieuwe huisvesting die vermoedelijk einde Mei of ficieel zal worden geopend van het Leger des Heils in oogenschouw te nemen en wij kun nen niet anders dan onze bewondering uit spreken over haar royale en practisehe in richting. Bij onzen rondgang door het ge bouw viel 't ons bovendien op, hoe alle lo kaliteiten overdag als het- ware baden in een zee van licht. Wat de ruimte betreft zij me degedeeld, dat. waar de oude perceelen aan het Spaarne 92 en 102 rood aan een zestig tal menschen onderdak konden verschaffen, het nieuwe „home" plaats biedt aan negen tig personen, een aantal, d>at eventueel tot honderd kan worden opgevoerd. Beneden in het gebouw bevindt zich in de eerste plaats de ruime eetzaal, die uitzicht geeft op de binnenplaats. Verder heeft men aan de Spaarne-zijde het kantoor, waarvan de fraaie betimmeringen grootendeels het werk zijn van de timmerlieden onder de be woners. Het gedeelte van dit vertrek achter de ramen wordt gereserveerd voor het expo- seeren van door de bewoners vervaardigde huisvlij tartikelen. Via de prachtige oude trap, die het per ceel rijk is, bereikt men het groote slaap lokaal, dat dertig bedden herbergt. In deze zaal met zijn indrukwekkende boogramen, die een haast gewijde sfeer aan het geheel verleenen, heeft men hèel wat moeten restau reeren, voor het als Morpheus' heiligdom kon worden betrokken. De waschgelegenheid en de toiletten, die er aan grenzen, zijn volgens de meest moderne en hygiënische wijze in gericht. Typisch is boven den ingang van de groote slaapzaal het kleine ruitje, dat be hoort bij de slaapkamer op de tweede ver dieping van de zaalwacht. Deze is daar door in staat steeds een wakend oog op het lokaal beneden hem te houden. Behalve de groote slaapzaal zijn er nog eenige apparte menten van geringen omvang, die voor slaap kamers zijn ingericht, eveneens met wasch gelegenheid en toiletten in de onmiddellijke nabijheid. Vermelding verdient voorts de intieme recreatiekamer, een prettig vertrek voor die genen onder de bewoners, die een rustige omgeving prefereeren boven de drukte van de groote zaal beneden. Hier zijn zij bijvoor beeld in de gelegenheid naar de radiomuziek te luisteren. Een belangrijk onderdeel vormen dé ver schillende werkplaatsen, die men op het oogenblik bezig is in te richten. Er komt een werkplaats voor den schilder, den timmer man, den loodgieter, enz. Zooveel mogelijk tracht men een ieder, die hier zijn toevlucht zoekt in zijn eigen vak te werk te stellen, hetgeen natuurlijk niet altijd vol te houden is. Overigens zijn er nog vele andere werk zaamheden, die verricht kunnen worden, zooals het samenbinden van brandhoutjes, die het electrisch hak- en zaagapparaat af levert.- I Uit sanitair oogpunt heeft men het wen- schelijk geacht de badinstallatie, die zooals gezegd nog op voltooiing wacht, buiten het gebouw aan te leggen. Men treft haar aan. de andere zijde van de Gravinneste'eg aan. Er worden vier a vijf douchebaden annex, kuipbaden gemaakt. Men begrijpt, dat het Leger des Heils, dat volkomen op zichzelf is aangewezen, zich heel wat financieele offers heeft moeten ge troosten om tot aanschaffing te kunnen ko men van een dergelijke, aan zeer hooge eischen beantwoordende inrichting. De ver huizing was geen luxe, maar een noodzake lijkheid en de leiders hebben zich op het juiste standpunt gesteld den financieelen knoop maar ineens door te hakken. Steun van ieder, die met het mooie werk van het" Leger des Heils sympathiseert, blijft echter dringend gewénscht. Men weet, dat in deze Toe-vlucht mannen van alle gezindten, die niet in staat zijn kostgeld te betalen, een liefderijke verzorging genieten. Behalve on derdak en voeding wordt hun ook kleeding en zakgeld uitgereikt. Gaarne willen wij het gironummer 40698 nog eens in herinnering' brengen. Bijdragen worden ook tegen kwi tantie van huis afgehaald. R.-K. STAATSPARTIJ. VERGADERING IN HET PATRONAATS GEBOUW TEYLERPLEIN. Donderdagavond hebben de heeren Max van Poll, lid der Tweede Kamer en J. Ph. H. Castricum, lid van den gemeenteraad in het patronaatsgebouw Teylerplein gesproken over het onderwerp Waarom stemmen katholieken op de R.K. Staatspartij? Na opening der matig bezette vergadering door den heer H. Felix kreeg de heer Max van Poll het woord, die zijn rede aanving met te wijzen op de slechte toestanden, waardoor ontevredenheid ontstaat. Men schrijft dan die toestanden toe aan de regeering en aan de gekozenen. Maar die crisis mag geen reden zijn om zich af te wenden van de Staats partij, integendeel, ze moet een reden zijn zich te scharen achter die partij. Voor elke gemeenschapshuishouding geldt de waarheid, dat geen enkele huishouding op den duur meer kan uitgeven dan ze ontvangt. In 1929 vóór de crisis werd in ons land inge voerd voor een waarde van 2.752 millioen gulden, en uitgevoerd voor 1.989 millioen. Be halve deze levering van goederen waren er andere bronnen van inkomsten, om het na- deelig verschil goed te maken. En dat zijn o.a. de scheepvaart, de groote ondernemingen in de overzeesche gebieden, en de gelden aan het buitenland uitgeleend, die tezamen onge veer 900 millioen opleverden. Tn 1932 liep de invoer terug tot 1299 millioen. Maar de uit voer nog sterker, n.l. tot 846 millioen. Maar de andere genoemde bronnen vloeien nog slechts zeer slecht, wat spr. met vele cijfers duidelijk maakte, zoodat het nadeelig ver schil niet meer goed te maken is. De schatkist ondergaat daar den invloed van, maar er worden telkens grootere eischen gesteld. De middelen tot herstel zijn: bezuinir gen (minder uitgeven) en meer belastingen (meer ontvangen). Over het middel kan men twisten, maar dat het aan welke regeering ook mogelijk zou zijn te regeeren zonder on aangename maatregelen te treffen voor het volk, is een volksmisleiding. Men verwijt het de Staatspartij, dat zij het tracht te verhalen op hen, die het het minst kunnen doen. En dit is niet waar, wat spr. met een belasting voorbeeld aantoonde. En om het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten te bewaren heeft het Parlement partijen noodig. die niet schromen de regee ring te steunen in noodzakelijke maatrege len. die ook onaangenaam zijn. En geen partij in Nederland is beter daar voor dan de Staatspartij. Met tarwe als voorbeeld toonde spr. de die pere oorzaak van de crisis aan. De voortbren ging en goederenvoorraad groeiden, de voort brengers daalden in aantal en de koopkracht naar rato. Dit kon, omdat er geen ordening is in de goederenvoortbrenging door de onge bondenheid op economisch gebied. En hier- maar wel zijn wij groot in de afd. Heeren- confectie. Laatste mode. Schitterende pas vorm. Maatkleeding gelijk. Ook kleeding naar maat. Vraagt onze stalencollectie.. VANAF 50 CENT PER WEEK. Verkoop Heerenconfectie uitsluitend: ZOMERKADE 53. v.h. WestergrachtJulianapark, thans alléén: Zomerkade 53, Zaaneristraat 1. (Adv. Ingez. Med.) tegen hebben steeds de Katholieken gestre den. Wil er een nieuwe orde komen met recht vaardigheid en liefde, dan zal die moeten komen van de Katholieken die in de liefde godsdienst de basis hebben. De socialisten willen de heerschappij der rechtvaardigheid ook, doch echter door strijd. Na een uitweiding over de eenheid in de Katholieke Staatspartij eindigde spr. zijn rede. Door een viertal aanwezigen, waaronder van de Volkspartij, werden vragen gesteld, die door den heer van Poll beantwoord wer den. De heer Castricum, die in verband met het gevorderde uur een korte rede hield, besprak de verschillende andere partijen, waarop ge stemd zou kunnen worden, maar waarop de Katholieken niet stemmen mogen. Naast de Staatspartij staan reeds 3 andere Katholieke partijen, wat spr. betreurt. De R.K. Volks partij is de Staatspartij, de Volkspartij moest eigenlijk heeten de Volkspartij van Katho lieken. Met een opwekking om eensgezind met de Staatspartij op te trekken, eindigde spr. WILLEM DE ZWIJGER HERDENKING. OOK EEN ORGELCONCERT. Ter gelegenheid van de herdenking van den dag, waarop vóór 400 jaar Prins Willem van Oranje werd geboren, zal op Donderdag 27 April a.s. des namiddags van 2 tot 3 12 uur door den heer George Robert het orgel in de Groote of St. Bavokerk bespeeld wor den. In verband hiermede hebben Burgemeester en Wethouders het op dien dag gebruikelijke orgelconcert afgelast.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 14