1 lllL Roosevelt als valuta-dictator. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 21 APRIL 1933 TWEEDE BLAD Plan der regeering om het goudgehalte van den dollar tot de helft te verminderen. Uitgifte van drie milliard aan bankpapier voorgesteld. WASHINGTON. 20 April. Het thans vol tooide regeeringsvoorstel tot regeling van de Amerikaansche valuta machtigt den presi dent der Vereenigde Staten: Nog 3 milliard bankpapier uit te geven; ten hoogste 100 millioen dollar aan zilver te accepteeren, als betaling op de oorlogs schulden en het goudgehalte van den dol lar te verminderen tot de helft van het oor spronkelijk gehalte. Door dit voorstel wordt Wallstreet en den Federal Reserve Board de thans bestaande controle op de valuta ontnomen en dictato riaal overgedragen in handen van den pre sident. WASHINGTON. 20 April. Senator Tho mas (Oklahoma) heeft na de conferentie der economische en financieele deskundigen in het Witte Huis een wetsvoorstel ingediend waarbij Roosevelt wordt gemachtigd: 1) Een nieuwe valuta te scheppen voor de Vereenigde Staten: 2. Van de oorlogsdebiteuren der Vereenig de Staten betalingen in zilver aan te ne men tot een bedrag van ten hoogste 100 mil lioen dollar en deze gedeeltelijk te gebruiken voor dekking der valuta. 3) De goud waarde van den dollar te ver minderen. Staatssecretaris Huil verklaarde dat de positie der Vereenigde Staten voor de a.s. onderhandelingen te Washington essentieel versterkt zou worden door het prijsgeven van den gouden standaard. De afgevaardigde Goldsborough heeft een wetsvoorstel ingediend dat beoogt het prijs niveau van 1926 als basis te stellen. Hij stelt voor het goudgehalte van den dollar te verminderen van 23.22 greinen tot 13,27 greinen en den goudprijs voorloopig van 20.67 tot 36.17 dollar per unce stellen. Voorts wordt de samenstelling van een valutacommissie overwogen, welke de waar de van den dollar in verhouding tot de goud waarde zal samenstellen. (Een unce 331,1 gram, 1 grein 64.3 m.Gram.) De vroegere minister van Financiën Mac- Adoo heeft een voorstel ingediend, waarbij de uitgifte van papiergeld tot een bedrag acht milliard dollar wordt geëischt voor de terugbetaling van leeningen in de volgende 5 jaren. LONDEN, 20 April De Amerikaansche valutaplannen worden in Engeland met den grootsten aandacht gevolgd, vooral in ver band met den invloed, die hiervan zal uit gaan op de a.s. besprekingen tusschen MacDonald en Roosevelt. PARIJS, 20 April (V.D.) Het verlaten van den gouden standaard door de Vereenig de Staten heeft in Frankrijk groot opzien gebaard. Men vreest dat hieruit schade zal voortvloeien voor den Franschen uitvoer naar de Vereenigde Staten. BERN, 20 April (V.D.) Van officieele zijde wordt verklaard, dat het los laten van den gouden standaard door de Vereenigde Staten geen onmiddellijken invloed op de Zwitsersche goudpolitiek zal hebben, aange zien de Zwitsersche dollardeposito's zeer klein zijn en de Nationale Bank haar de viezenvoorraad reeds geruimen tijd geleden voor het grootste gedeelte in goud heeft om gezet. Er- bestaan geen directe betrekkingen tusschen de Zwitsersche en de Amerikaan sche valuta. Bij den -huidigen stand der staatsfinanciën en de sterke positie van de Nationale Bank kan de komende ontwikke ling met gerustheid tegemoet worden ge zien. Duitscfaland. Weer een conflict met den Stahlhelm. Van nat.-socialistische zijde wordt medege deeld, dat in het restaurant „Maerkischer Hof" een bijeenkomst heeft plaats gehad ter verkiezing van vier schepenen. Toen zeven nationaal-socialisten het gebouw wilden verlaten, bemerkten zij, dat ongeveer 80 le den van den Stahlhelm onder leiding van den plaatselijken commandant der organi satie, Dr. Florentz, ten deele gewapend voor het loket stonden opgesteld. Het gemeen teraadslid Grothe werd gevraagd, waar het door landjagers gearresteerde Stahlhelmlid Kieser zich bevond. De Stahlhelm betoonde zich niet voldaan met de verklaring, dat deze arrestatie niet zou hebben plaats ge had door S.A., maar door landjagers. doch bezette den ingang van het gebouw. Bij Dr. Florenz werd een huiszoeking gedaan, waar bij verscheidene geweren, pistolen en muni tie werden gevonden en in beslag genomen. Dr. Florenz werd gearresteerd en naar het gemeentehuis overgebracht. De politie door zocht vervolgens het vorstelijk ingerichte wapenmagazijn Neuzitta, waar eveneens wapenen in beslag werden genomen. De lei der hiervan Dr. Kiekebusch werd eveneens gearresteerd, doch later evenals Dr. Florenz weer in vrijheid gesteld. De Stahlhelm heeft een streng onderzoek bevolen. Geen aanneming van nieuwe leden bij de N. S. D. A. P. De Rijksleiding der N.S.D.A.P. heeft in overleg met Hitier bepaald, dat na 1 Mei 1933 voorloopig geen nieuwe leden tot de N.S.D. A.P. zullen worden toegelaten. Deze maatregel zal niet betrekking hebben op leden van de Hitlerjeugd, die het 18de levensjaar volbrengen, leden der N.S.D.O., als diegenen die dienst doen bij S.A. of S.S. Opmerkelijke verklaring van Hugenberg. Aan de Tel. wordt uit Berlijn gemeld: De spanning, die in het kabinet-Hitier be staat, schijnt een hoogtepunt te hebben be reikt. Anders is het moeilijk te verklaren dat een man als dr. Hugenberg naar een wapen grijpt, dat men in Duitschland de „Flucht in die Oeffentlichkeit" pleegt te noemen. ..Van belanghebbende zijde, aldus zeide Hugenberg in een verklaring, worden stelsel matig geruchten verspreid, volgens welke het voortbestaan der rijksregeering in haar huidige samenstelling gevaar zou loopen. Daarentegen kan worden gewezen op het feit der regeeringsvorming door rijkskanselier Hitler en op de plechtige bekrachtiging van dit kabinet door den rijkspresident, benevens op de door den rijkskanselier afgelegde ver klaringen over de samenstelling en het voort bestaan der rijksregeering in haar huidige samenstelling en tenslotte op het feit, dat de door den Rijksdag aangenomen machti gingswet het voortbestaan der huidige rijks regeering tot- voorwaarde heeft. De aandacht moet er op worden gevestigd, dat eigenmachtig tot stand gebrachte reorga nisaties in geen enkel opzicht vooruit kun nen loopen op de beoogde stelselmatige re organisatie der economische vertegenwoor digingen en tevens, dat bij deze re organisatie. zooals vanzelf spreekt, overeen stemming dient te bestaan tusschen de rijks regeering en de tot dusver bestaande eco nomische organisaties. Tot zoolang blijven de bestaande economische organisaties haar functies uitoefenen en worden zij door de rijksregeering bij het voeren van onderhan delingen als uitsluitende vertegenwoordigers geschouwd. Ingeval van maatregelen tegen de be staande autonomie der economische kringen hebben de verantwoordelijke personen den plicht in de eerste plaats hun, die zoodanige maatregelen ten uitvoer willen leggen, om legitimatiebewijzen te vragen. Genève. Hervatting der Ontwapenings besprekingen op 25 April. De president der Ontwapeningsconferentie, Hendersom heeft Donderdag allen ter Ontwa peningsconferentie vertegenwoordigden mo gendheden de officieele uitnoodiging doen toekomen voor de hervatting der werkzaam heden. De hoofdcommissie der Ontwapeningscon ferentie is tegen Dinsdag 25 April bijeenge roepen. De conferentie zal het door Mac Donald ingediende ontwapeningsontwerp be spreken. Engeland. Labour protesteert tegen het embargo op Russische waren. De gemengde nationale raad, die het vak- vereenigingscongres en de Labour-fractie vertegenwoordigt, heeft naar Reuter uit Londen meldt-, besloten krachtig te protes teeren tegen het embargo op Russische goe deren. Er is een brief gezonden aan Baldwin en Simon waarin wordt gezegd, dat het em bargo nadeelige gevoigen zal hebben op de Britsche industrie, terwijl de raad het em bargo ook een schending acht van het Kel- logg-pact. Voorts heeft de raad telegrafisch tot het centraal executief comité te Moskou het verzoek gericht de Britsche gevangenen ter wille van de Russïsch-Britsche vriend schap onmiddellijk in vrijheid te stellen. België. Een viermanschap van liberalen en katholieken? Het orgaan van de Belgische soc. dem. ar beiderspartij „Le Peuple" heeft naar het Alg. Handelsblad meldt een artikeltje onder den titel: „Gaan we naar een quadrum viraat?" waarin het blad mededeelt dat er in politieke kringen ernstig over gedacht wordt het democratische regime te kortwieken en wel in veel scherper mate dan men aanvankelijk, toen de regeering liet doorschemeren dat zij nieuwe volmachten wilde hebben, vermoedde. Het zou de bedoeling zijn het parlement naar huis te sturen, waarop de regeering De Brocqueville zou aftreden om plaats te maken voor een viermanschap bestaande uit de hee- ren Lippens en Devèze, als vertegenwoordi gers van de liberale partij en Jaspar en Sap als vertegenwoordigers van de Katholieke Staatspartij. De Christen-Democraten zou den in dit directorium niet vertegenwoordigd zijn. Het is een publiek geheim, betoogt Le Peuple. dat de heer Lippens er met man en macht naar streeft het parlement uit te scha kelen en dat noch Jaspar. noch Devèze hier tegen ook maar het minste bezwaar zouden hebben. Oostenrijk. Dolfuss naar Berlijn? Naar in politieke kringen verluidt, is in regeeringskringen dezer dagen overwogen of het in verband met de hervatting der on derhandelingen over een handelsverdrag met het Duitsche Rijk op 10 Mei niet gewenscht zou zijn, indien de bondskanselier een reis naar Berlijn zou maken. Het bezoek dat de Oostenrijksche gezant te Berlijn Tauschïtz dezer dagen aan Weenen heeft gebracht, zou hiermede in verband staan. Een beslissing in deze kwestie is evenwel nog niet genomen. Rusland. Répresaillemaatregelen tegen Engeland? In politieke kringen te Moskou verklaart men. volgens V.D. dat de opwinding, die het door Engeland uitgevaardigde embargo in Rusland heeft veroorzaakt, de Russische regeering tot een tegenactie zal dwingen. De Russische ambassadeur te Londen, Maisky, heeft den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, sir John Simon, hier van op de hoogte gesteld. Naar verluidt zal de executieve commissie der Sovjetunie besluiten, aan den invoer van Engelschc goederen in Rusland moeilijkheden in den weg te leggen. MOSKOU. 20 April (Reuter). Vier Brit sche ingenieurs der Metropolitan Vickers Company, t.vv. Monkhouse, Cushny, Gregory en Nordwall, zijn hedenavond per spoor uit de RussAc'ne hoofdstad vertrokken. Zij zul len via Warschau en Berlijn naar Engeland terugkeeren, Nordwall wordt vergezeld door zijn vrouw, die een Russische is. Handelsvertegenwoordigers uit Londen teruggeroepen. De Russische handelsvertegenwoordiging te Londen is door de Sovjetregeering naar Mos kou teruggeroepen. Het bureau der handelsvertegenwoordiging wordt tot nader order gesloten. De positie van de Arcois blijft ongewijzigd. Naar verluidt, heeft de minister van Buiten landsche Zaken. Sir John Simon, den Russi- schen ambassadeur medegedeeld, dat de han delsvertegenwoordiging te Londen geen exterritorrialiteit meer bezit. China. Vorderingen der Japansche troepen. Uit buitenlandsche kringen verluidt, dat de Japanners Haijang hebben bezet en dat de Mandsjoekwotroepen oprukken naar Foening langs den Mandarijnenweg, die Peking met Sjan Hai Kwan verbindt. Tevens wordt ge meld, dat een Chineesche troepentrein is vertrokken naar Loentsjau met de troepen die in garnizoen lagen in de steden aan de lijn PekingHankau. De stad is rustig en nog onder staat van beleg. De Japansche legatie heeft bekend ge maakt. dat reoaraties betaald zullen worden voor schade, toegebracht aan eigendommen van buitenlanders in Noord-China tijdens luchtaanvallen, mits een onderzoek aantoont, dat deze eigendommen geen Chineesche troe pen hebben gehuisvest. RECHTER THAYLER OVERLEDEN. HIJ VEROORDEELDE SACCO EN VANZETTI. BOSTON. 20 April (Reuter) De veelbe sproken rechter Webster Thayler die in 1927 de anarchisten Sacco en Vanzetti ter dood veroordeelde is hier in den ouderdom van 75 jaar overleden. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar September nog een bomaanslag op hem werd gepleegd. De rechter zelf bleef toen ongedeerd, doch zijn vrouw en een dienstmeisje werden ge wond. TWEE JONGENS VERBRAND. HAMBURG, 20 April (Wolffbureau). In de opslagplaats van een touwfabriek te Lokstedt brak brand uit. Een twaalfjarige knaap vluchtte met brandende kleeren uit de loods. Hij werd naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij stierf. Het verkoolde lijk van een anderen knaap werd in de schuur gevonden. Vermoedelijk hebben zij met luci fers gespeeld. .ABUSIEVELIJK DOODGESCHOTEN. POTSDAM, 20 April (V. D.) De bestuurder van een districtsspaarbank Fritz Leyhe is in de omstreken van Potsdam door politiebe ambten doodgeschoten, daar hij zijn auto ondanks een sommatie niet liet stoppen. De overige inzittenden vair den wagen verkla ren, dat zij het stopteeken der politiebeamb ten niet hebben opgemerkt. WAT HITLER KREEG. BIJBELS, KANARIEVOGELS EN EEN TAART VAN 75 KILOGRAM. BERLIJN, 20 April (V. D.) Ter gelegenheid van den verjaardag van den rijkskanselier is hedenavond de Uraufführing gegeven van een drama van Hans Johst. dat aan Hitier was opgedragen. Aan het slot van de voor stelling zong het publick het Deutschland- lied. Goebbels hield een radiorede over de be- teekenis van den Führer. Over dezen feestdag meldt de Tel. nog: In bonte verscheidenheid worden de ge schenken voor Hitier de kanselarij binnen gebracht. Er zijn barnsteenfiguren, porce- leinen vazen, een agent uit peperkoek, het vermaarde product van Aken. een taart, die 75 K.G. weegt, kostbare schilderijen, duizen den boeken, kw.o. 20 bijbels, origineele brieven van Bismarck, munten uit den tijd van Frederik den Grooten, gobelins uit den dertig jarigen oorlog, briefopeners, houtsnijwerk, w.o. een klok uit het Zwarte Woud. speelgoed, gramofoonplaten. marsepein, ham, kant, enz. De oudste Berlijner die 102 jaar oud is. heeft bloemen gezonden en van kinderen ontving de rijkskanselier hondjes, kanarievogels en zelfs een paard. Hitier kan verder uitrusten op 100 sofa-kussens. Meer dan 300 steden hebben hem het eereburgerschap aangeboden terwijl bloemen, telegrammen en brieven on telbaar zijn. Daar Hitier niet rookt en drinkt, stuurt hij de sigaren en flesschen wijn, evenals trou wens de meeste geschenken, naar weldadig heidsinstellingen. NA BERLIJN KOPENHAGEN. POGING TOT IN BRAND STEKING VAN HET RIJKSDAGGEBOUW. KOPENHAGEN20 April (V.D.) Een 50- jarig Kopenhager, Staehr genaamd, lid van de communistische partij, heeft bekend een poging te hebben gedaan het Deensche rijks daggebouw (slot Christiansborg) in brand te steken. De man zou in benevelden toestand met behulp van een flesch petroleum en een bundel stroo een der bijgebouwen in brand hebben gestoken. De brand werd echter on middellijk ontdekt en in de kiêm gesmoord. Daar de gearresteerde reeds eerder eenige malen gestraft is wegens brandstichting, zal een onderzoek worden ingesteld naar zijn geestvermogens. S.A.-MAN DOODGESCHOTEN. WUPPERTAL. 20 April (V. D.» Te Wupper- tal- Barmen is een S.A.-man doodgescho ten. Deze zaak zou geen politieken achter grond hebben. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. VARIA. HIJ, ZIJ EN HOTTENTOT. IJmuiden heeft haar Stormvogels en Varia. De combinatie van voetballers en tooneeldiïet- tanten lijkt misschien zonderling, maar zij is minder vreemd, dan ze zoo op het eerste ge zicht schijnt. Beide vereenigingen zijn ..first class" en geven het bewijs, dat- ook kleine plaatsen op verschillend gebied kunnen uit blinken. Ik heb al heel wat dilettantengczelschap- pen in den loop der jaren zi.n spelen, maar ik zou toch weinig clubs in ons land kunnen noemen, die zoo een werkelijk „ensemble" vormen als Varia. Deze vereeniglng is hoe langer hoe meer gegroeid, al is het aantal werkende leden dan ook niet toegenomen. Men voelt onmiddellijk, dat deze dames en heeren al heel lang naast elkander op dc planken staan en aan elkander gewend zijn. Zij geven daardoor een samenspel, zoo stevig en hecht, als men van liefhebbers maar zel den te zien krijgt. En daarbij komt. dat Varia voor elk emplooi de beschikbare krachten heeft, zoodat zjj de meeste stukken goed kan bezetten. In de da mes Roza—Peek en Boeree—Karreman bezit zij twee jonge vrouwen krachten, welke vele vereenigingen Varia mogen benijden. In mevrouw ListDaalder heeft zij een moeder rol van een respectabele dramatischen aan leg, in den heer Holtslag een krachtig, stevig speler, die het tooneel weet te vullen, in de heeren Bais en Jack Roza twee krachten, die zich voortreffelijk leenen voor komische type- rollen en d nalast but not least in den lieer L. W. Boeree een jeune premier, zooals ik er geen enkele onder de Haarlemsche dilet tanten en op het moment ook niet buiten Haarlem zou kunnen aanwijzen. Maar deze spelers zouden toch niet zulke uitstekende re sultaten bereiken, wanneer de heer S. P. Roza niet met zoo'n enthousiasme en flair de regie voerde. De heer Roza heeft kijk op het tooneel en hij vindt in zijn spelers volgzame, ambitieuse krachten, die het komediespelen niet maar louter als 'n pleziertje beschouwen. Het resultaat van het geestdriftig samenwer ken van zulke goede spelers onder stevigc- regie hebben wij gisteren weer eens in Thalia te IJmuiden mogen zien. De opvoering van het Amerikaansche blijspel „Hij. Zij en Hot tentot", was zoo vlot en levendig, zoo goed verzorgd en volkomen „af", dat wij haar met genoegen hebben gevolgd en wij in de pauze tot de spelers konden zeggen: dat doen weinige liefhebberij vereenigingen jullie zoo na! In de eerste plaats is dit succes te danken aan Boeree. Wat is deze speler in de laatste jaren vooruit gegaan! Boeree brengt alle ei genschappen mee voor den jeune premier; zijn figuur, zijn gezicht, zijn soepel, vlug spel. zijn ongedwongen, los bewegen, zijn dictie en wat het voornaamste is zijn aangeboren talent. Voeg '■•arbij zijn serieuse opvatting van zijn werk. die maakt dat hij elke rol grondig bestudeert, dan is het niet te ver wonderen, dat hij zoo'n Sem Harrington met een vlotte lenigheid speelt, die wij zeldzaam mogen noemen voor het liefhebberijtooneel. Wanneer deze Sem „omviel" van de pijn. dan voelden we in de zaal de pijn mee en hij deed het eiken keer zóó grappig gevarieerd, dat dit op zich zelf reeds een kunst was. En hoe levendig en los is zijn actie, hoe natuur lijk en ongedrongen zijn handenspel. Bij Boeree denken wij nooit, als bij zoovele andere dilettanten: wat is tooneelspelen toch moeilijk! Hij heeft van deze club wel het meest natuurlijk talent. Maar ook de anderen mogen er zijn. De heer Jack Roza, dien ik bij Varia nog heb zien debuteeren, heeft zich als speler kranig ontwikkeld. Zijn butler Cveeck was een droog komische figuur, die zeer geslaagd genoemd mag worden. Hij speelde in de tooneelen met Sem aardig tegen Boeree op en het was van de regie in het geheel niet slecht gezien, dat zij het kluchtige in de situaties door de spe lers liet accentueeren. Hij, Zij en Hottentot is tenslotte meer klucht dan blijspel. En de spelers wisten tot de pauze het derde be drijf heb ik door het late uur niet meer kun nen zien in het komische maat te houden, zoodat het nooit te kluchtig werd. Mevrouw RozaPeek die volgende '-eek als gast ook bij Jacob van Lennep medewerkt speelde Peggy Fairfax met het van haar bekende entrain. Vooral haar beschrijving der race aan het slot van I was levendig en suggestief en dat tooneeltje werd voor haar een groot succes. Ook mevrouw BoereeKarreman gaf fleu righeid, kleur en charme aan Carol Chad- wick en trof mij door haar pittig spel. De andere dames en heeren hadden minder be langrijke rollen, maar zij zorgden toch allen te zamen voor een vlot en uitstekend geheel: mevrouw List Daalder en Holtslag als lie* echtpaar Gilford, Adr. de Back en A. van den Borg als de jockeys Alex Fairfax en Larry Crawford, de heer D. J. Bais als de stalknecht Perkins en mej. G. Jansen als het Fransch parlevinkende kamermeisje. Zoo kregen wij een alleraardigste opvoering van Hij, Zij en Hottentot, die ook in de costumeering, gri meering en de decors uitstekend verzorgd was. Varia is een vereeniging, dig IJmuiden wel in eere mag houden. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Gecombineerd Concert. Een vocaal concert, waarin het „Doopsge zind Zangkoor"het Mannenkoor „Haarlem s Zanggenot", het „Doopsgezind Kinderkoor" en de sopraanzangeres Kitty Nedcrkoorn beurtelings zich deden hooren. had Donder dagavond in de Gemeentelijke Concertzaal plaats. Men ziet afwisseling genoeg, nog af gezien van de begeleidingen bij sommige zang nummers, die weliswaar alle op één en den zelfden vleugel, maar door drie verschillende personen werden vervuld- Ook in het muzikaal gehalte der voorge dragen werken was verscheidenheid. Er wa ren goede, middelmatige en vrijwel waarde- looze bij. Tot de eerste mogen we rekenen de liederen uit Valerius' „Gedenck-clanck-". Schuberts „Die Nacht'. Mozart's „Gott Amor". „Droome vrouw" van B. Frensel We- gener-Koopman, „Lentedauw" van Ph. Loots en „Mitternacht" van Bruckner. Middelmatig zouden we „Abendfriede" van Neumann, „Le Vendredi Saintvan Gounod, en „Russischer Vespergesang" van Bortniansky kunnen noemen. Het „Gezang 35". waarmee de reeks geopend werd is een van de ontelbare pro ducten die op dezelfde modelleertafel ge draaid zijn en op elkaar lijken als twee bloempotten. De „Bloemcncantate" van Geertruida „Vladerackcn" laat slechts twee oogenblikken een spoor van geest doorsche meren. n.l. waar het getikkel der regendrup pels nagebootst wordt en waar dc zon den regen roept. De rest. is een schier eindelooze opvolging van onbeteekenende brokjes, door een slechte modulatickit aan elkaar ge lijmd. Brrr! die tusschcnspelletjes, die tel kens op onhandige wijze naar een nieuwe dominant worstelden ping-ping in -de hoogte, en een volgende koorstrophe vindt haar bedje opgemaakt, 't Was jammer van de goede zorgen die Mej. Dolly Jacobszoon aan deze pianopartij besteed had. Wie der Nederlandsciie componisten schrijft eens een werkelijk goede, mooie Kindercantate? Waarom wordt Peter Be- noit's „De Wereld in" zoo zelden uitgevoerd? Cantates als die van Lijsen, C. van Rennes en Vladeracken kunnen toch heusch geen aanspraak op eenige artistieke waarde ma ken. Zou het misschien op den weg van het Ned. Zangersverbond liggen om eens een prijsvraag uit te schrijven? „De Zee" van Van der Bijl is een onsa menhangend baksel. Hoe steekt daarbij een werkje als „Lentedauw"" van Loots af met zijn fijne en natuurlijke polyphonic, zijn welluidende melodieuze stemvoering! Fijngevoeld is ook het Wiegeliedje van mevr. Frensel-Wegener. In Bruckner's work treffen vooral de verrassende harmonische wendingen. Over Schubert, Brahms en Mo zart behoeven we niets te zeggen, doch het verwondert me dat iemand het in zijn hoofd kreeg om Brahms' Wiegelied voor mannen koor te arrangeeren. Stel u voor oen hon derdtal mannen, al of geen vaders, die ge zamenlijk een kind in slaap trachten te zingen! Ik moet erkennen dat Haarl. Zang genot het zeer beschaafd en met een mooi mezza voce deed, maar de idee is toch een beetje tegennatuurlijk. Bij het werk van Gounod heb ik voorna melijk gevoeld hoe enorm ver Gounod, die toch niet de eerste de beste was, achter blijft bij Bach in het schilderen van de tra gedie van den Goeden Vrijdag. En nu de wijze van uitvoering. Het Doops gezind Zangkoor zong in den aanvang niet zóó smetteloos als bij zijn vorig concert. In „Le Vendredi Saint" werden alle stijgingen te laag genomen: ook in Bortniansky's werkje intoneerde het koor te laag. Verdien stelijk werd het veel moeilijker werk van Loots vertolkt. Haarlem's Zanggenot zong „Die Nacht" van Schubert goed en beschaafd. „Abend friede" van Neumann niet steeds zuiver en soms wat ruw. „De Zee" was ook niet overal kristalhel der; Bruckner's werk werd zeer prijzens waard gezongen. Het kinderkoor mag nog veel aandacht aan uitspraak en toonvorming besteden. „Baellètjês" en „laente" b.v. hooren we in ae concertzaal niet gaarne. De trompetnarcis sen en paddestoelen wilden niet voldoende i:i de hoogte schieten. Over 't algemeen moet meer vóór in den mond gezongen worden. Mej. Kitty Nederkoorn heeft een lichte be schaafde sopraanstem. die zich (in Tau- bert's „Der Vogel lm Walde") ook tot colora tuur al heel goed leent, maar voor de groo- te zaal nog wat te weinig draagkracht bezit. Zij en mej. Jacobson kregen bloemen. De lieddrbegelcidingcn werden door mej. Bets Nederkoorn, de begeleidin gen der mannenkoren door den hoer Gosse Kroese goed vervuld. Jac. Zwaan en L. C. Kcereweer leidden dc koren. K. DE JONG. werkt antiseptisch, verfrischt den mond, en houdt de tanden mooi, wit en gezond. ACENDA. VRIJDAG 21 APRIL Gem. Concertgebouw: Uitvoering Zang en. Vriendschap. Solisten Jo Vincent en Sam Swaap. 8.15 uur. Gebouw Kegelbond: Aandeelh. verg. N.V. Mij. De Eendracht. 8 uur. Luxor Sound Theater: Marie Dressier in „Emma". Bijprogramma: Stan Laurel en Oliver Hardy in „Roomijs". 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Wie geeft mij een baantje?" Op het tooneel: Wladimir Pique Trio. 2.30, 7 en 9.15 uur- Rembrandt Theater: „Ich und die Kaise- rin". Op het tooneel: John Alex Trio, zin gende acrobaten. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 22 APRIL Stadsschouwburg, WilsonspleinGroote kindervoorstelling „Een Oudejaarsavond- feest te Volendam" door het Nederlandsch Kindertooneel. '2 uur. Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Opvoering van ..De Sweepstake" door de N.V. „Het Schouwtooneel". 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Vergadering Vrijz.-Dem. Bond. 8 uur. Gebouw „Caecllia", Jansstraat 50: Huis- vlijttentoonstelling, 7—9 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Waaggebouw: Tentoonstelling van werken van Kees Verwey. 10—5 uur.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5