BMP t SP©PTT EM SPEL m Bü DE H. A. V. „HAARLEM" BESTAAT 12 72 JAAR. HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD VRIJDAG 21 APRIL 1933 AUTOMOBILISME CARACCIOLA ERNSTIG GEWOND. PARIJS, 20 April (V. D.) Den bekenden Duitschen Coureur Rudolf Caracciola is hedenmorgen tijdens een proef race in ver band met de a.s. wedstrijden om den Grooten Prijs van Monte Carlo een ernstig ongeluk overkomen. Caracciola had eenige ronden met zijn auto afgelegd, toen de auto in een der bochten slipte, eenige malen om zijn eigen as draaide en tenslotte tegen een muur te pletter liep. De coureur werd zwaar ge wond opgenomen en naar het ziekenhuis van Monte Carlo overgebracht. Caracciola zou dit weekend starten voor de wedstrijden om den Grooten Prijs van Monte Carlo met „Alfa Romeo". De coureur was favoriet. Omtrent dit ongeluk wordt nader gemeld, dat dit te wijten is aan een breuk van de rem. Caracciola bevond zich in de laatste ronde van zijn proefrit. Ooggetuigen hebben medegedeeld, dat hij voordien in een waan zinnig tempo ronde na ronde had afgelegd. Nog nooit, zoo werd beweerd, heeft een auto tijdens een proefrit zulk een- aanblik ge boden. Toen Caracciola in de laatste ronde in de bocht ging en wilde remmen, bemerkte hij plotseling, dat de remmen niet meer func- tionneerden, waardoor hij de macht over den wagen verloor. Vergeefs trachtte hij de auto weer in het goede spoor te brengen, doch het gevolg was, dat de wagen eengie malen om zijn as draaide, daarna over de omheining vloog en tegen een muur botste, waarbij hij over den kop ging. Craaeciola werd bewusteloos naar het ziekenhuis vervoerd. De doktoren stelden een fractuur van het bovenschouder- blad vast; de gewonde klaagde echter boven dien over inwendige pijnen. Zoodra zijn toe stand dit toelaat, zal een Röntgen-foto wor den gemaakt. HOCKEY. NEDERLAND—FRANKRIJK. Het Nederlandsche elftal voor den hockey wedstrijd tegen Frankrijk, a.s. Zondagmiddag op Houtrust te spelen, is als volgt samenge steld Doel: Van der Does (H.O.C.). Achter: De Waal (Amsterdam), Tresling (H.O.C.). Mdden: Ankerman (H.D.M.), Braat (H.L.C.) Van Lierop (Hilversum). Vóór: Gunning (Bloemendaal), v. d. Berg (Amsterdam), Maas (H.L.C.) Dupon (H.L.C.) en v. d. Haar (H.L.C.) VOETBAL. Het programma voor Zondag Kampioenschap van Nederland: FeijenoordP.S.V. VelocitasGo ahead AFDEELING I. Eerste klasse. Z.F.C.Hermes-D.V.S. Blauw Wit—A.D.O. Tweede klasse A: Beslissingswedstrijd kampioenschap ZeeburgiaKinheim (terrein Haarlem) D.E.C.—T.O.G. V.V.A.Alcm. Victrix Promotie derde klasse: O.V.V.O.—Hollandia Derde klasse C: Amstel—De Meteoor Vierde klasse A: Q.S.C.Uitgeest SchagenE.V.C. Beve rw ij kV r one TexelD.T.S. Reserve eerste klasse: Ajax 2Z.F.C. 2 Zeeburgia 2—A.F.C. 2 Reserve tweede klasse A: W.F.C. 2—R.C.H. 2 V.S.V. 2H.R.C. 2 K.F.C. 2—T.O.G. 2 West Frisia 2—V.V.A. 2 AFDEELING II Eerste klasse. D.F.C.Ajax Tweede klasse A: R.F.C.Neptunus Beslissingswedstrijd kampioenschap H.V.V.O.D.S. (terrein V.U.C.) Tweede klasse B: V.I.O.S.—Olympia FortunaC.V.V. V.D.L.Overmaas GoudaV.O.C. Vierde klasse A: R.C.L.Kranenburg Reserve eerste klasse: Excelsior 2H.B.S. 2 D.H.C. 2—Feijenoord 2 Sparta 2—A.D.O. 2 AFDEELING III. Eerste klasse. Enschedé—Tubantia AFDEELING IV Promotie tweede klasse: JulianaMiddelburg AFDEELING V Eerste klasse: Sneek^G.V.A.V. (Sportkr.) ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. De wedstrijden van af deeling A werden j.l. Zaterdag beëindigd. Zoowel IJ.F.C. als Ken- nemerland wisten de uitwedstrijden tegen Tweede Jeugd, resp. Z.S.V. op overtuigende wijze te winnen. De eindstand der ranglijst is als volgt: IJ.F.C. Kennemerland V.V.IJ. Ulysses Z.S.V. 14 Tweede Jeugd V.E.W. Tramvogels gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. 14 13 1 26 76—17 1.86 14 8 4 2 20 52—31 1.43 14 8 2 4 18 63—33 1.29 14 6 3 5 15 46—47 1.07 14 5 9 10 33—42 0.71 14 4 1 9 9 29—54 0.64 14 3 2 9 8 27—61 0.57 14 2 2 10 6 23—64 0.43 Voor morgen is slechts één ontmoeting voor de B afdeeling vastgesteld en wel V.V.IJ 2—Ulysses 3 Deze wedstrijd kan gemakkelijk door de thuisclub worden gewonnen. Voorts wordt de eerste ronde om den Ken- nemex-land-beker gespeeld: 1. IJ.F.C.—Z.S.V. 2. Kennemerland—Tweede Jeugd. 3 Ulysses—'V.V.IJ. 4. V.V.R.A.—V.E.W. Telefonia is vrij en komt volgende week tegen den winnaar van wedstrijd 3 uit. IJ.F.C. kan o.i. gemakkelijk van Z.S.V. win nen. evenals V.E.W. van V.V.R.A. Kennemerland krijgt het niet gemakkelijk legen Tweede Jeugd: voor de competitie wis ten de oranje hemden beide malen te win nen. zoodat de bezoekers zich wel tot het uiterste zullen inspannen revanche te nemen. Ulysses heeft .o.i. niet veel kans de volgende ronde te halen. HAARL. VOETBALBOND. DE SCHOOLWEDSTRIJDEN. De Donderdag gespeelde wedstrijden brach ten o.a. weer een groote overwinning voor het kranige elftal van de H.B.S. Met niet minder dan 211 moest de U.L.O. uit Bever wijk er aan gelooven. Dat de H.B.S.'ers inder daad over een uitstekend elftal beschikken, moge blijken uit het feit. dat ze hun 4 wed strijden resp. gewonnen hebben met 120. 140, S2 en 112. Het kampioenschap zal hun o.i. dan ook wel niet ontgaan. De be slissingswedstrijd tegen School D i£ als dit nummer verschijnt, reeds gespeeld. In de verliezersronde gaat het tusschen school E en de H. Hartschool. We gelooven, dat laatstgenoemde school de beste kans maakt. De uitslagen van Donderdag j.l, waren: Halve eindstrijd 'Winnaars!: School G (.Velsen N School D IJm. (O) 0—4 U.L.O. (Beverwijk)—H.B.S. I (IJm.O.) 2—11 Halve Eindstrijd (Verliezers! Camité-School (IJm.)H. Hartschool (IJm.) 1—6 School F (Santpoort)School E (IJm.) 0—2 Heden Vrijdagochtend is tusschen 10 en ll uur de finale van de verliezersronde gespeeld tusschen de H. Hartschool en School E en tusschen 11 en 12 uur de winnaars finale tusschen School D en H.B.S. I. ATHLETIEK. Vijftien nationale records op haar naam! Negen jaar ongeslagen kampioen van Nederland. De mannen die zich verdienstelijk maakten. In deze maand herdenkt de H.A.V. „Haar lem" haar oprichting, welke in October 1920 plaats had. In deze 12 1 2 jaar heeft „Haar lem" een unieke plaats veroverd, welke zoo wel in K.N.A.U. als in andere Sportbonden nauwelijks haar gelijke zal vinden. Reeds negen jaar achtereen staat ..Haarlembo venaan op de ranglijst der athletiekclubs. Op sportief en organisatorisch gebied heeft de naam „Haarlem" in binnen- en buitenland een goeden klank gekregen. Grepen uit het verleden. Een historische overzicht van de afgeloopen 12 1/2 jaar zou ons te ver voeren, doch wij herinneren onze lezers aan de successen der H.A.V. Haarlem. In vroeger jaren waren het Ad je Paulen, de geduchte 400 M. looper. Frits Lamp de sprinter en Lapère, Petri. Hoppe, Bley, Van Duyn. die vele polshoog-triomphen boekten. Deze athleten legden den sportieven grondslag voor de H.A.V. „Haarlem Van de Olympische trainers Hjertberg 1924 en Kreigsman 1928 heeft „Haarlem" veel ge leerd. Deze kennis werd door Van Duyn, Van 't Lam en door de actieve beoefenaars der athletiek tot een goed geheel gemaakt. Steeds heeft „Haarlem" op buitenlandsche wedstrijden een goeden indruk achtergelaten. Hierbij denken wij aan de talrijke successen, welke Paulen en Van den Berge in Duitsch- land, Frankrijk en Zweden wisten te be halen. Vermelding verdient stellig nog de zegtocht van 1931 naar de Engelsche kam pioenschappen, waar Chris Berger, van den Berge, Rinkel, Van Welsenes en Van der Zee zulke goede prestaties leverden. Ook Eysker, Hogerwerf en Nooij zijn na men. welke steeds een aparte vermelding in de „Haarlem"-annalen zullen krijgen, evenals die van de hordenloopers A. J. Kaan en W. Kaan. Doch ook in het binnenland deed „Haar lem" van zich spreken. Thans is zij reeds negen jaar ongeslagen kampioen van Neder land. Er staan 15 nationale records op naam van „Haarlem" en in 1931 was de H.A.V. houder van alle estafette-records, en steeds geliefkoosd onderdeel van onze stadgenooten. Organisatie en training. Een krachtigen steun ondervond de H.A.V. steeds van haar Moedervereeniging der H.F.C. „Haarlem". Hierdoor had de H.A.V. een schit terende accomodatie; zij was in staat om tot grooten bloei op sportief en organisato risch gebied te komen. „Haarlem" heeft zich steeds gekenmerkt Frits Lamp. door een goede en krachtige organisatie. Wij noemen slechts: J. van der Schaar, Van Ba len Blanken. Bley, Vreem en, „last not least", H. A. van der Mey, die vroeger als onge ëvenaard scriba, thans als voorzitter de ver- eeniging leidt en steeds met kennersblik de traixungsverrichtingeö der H.A.V.'ers gade slaat en in de goede richting stuurt. Reeds circa acht jaar geeft de H.A.V. jaar lijks eenige nationale wedstrijden, welke im mer vlot van stapel liepen en in de K.N.A.U. H. A. van der Mcy, voorzitter. als een voorbeeld gelden voor vlugge organi satie. De training is steeds een onderdeel geweest waaraan door het bestuur groote zorg is be steed. Zaaltraining en oefening op „Kraantje Lek" in den winter legden de grondslag, zoo dat in de zomermaanden op de prachtige Haarlem-grasmat een topprestatie bereikt kon worden. Daarbij eischte de H.A.V. steeds een nauwkeurige medische controle. Reeds in 1921. toen nog nergens de Bureaux voor Medische Sportkeuring bestonden, gingen de leden van de H.A.V. naar Dr. Meurer om zich £e laten onderzoeken. S. van Duyn. Door de krachtige leiding zijn een groote saamhoorigheid en clubenthousiasme ge groeid, waardoor de H.A.V. ook in vereeni- oMigswedstrijden talrijke successen heeft ge kt; de veroverde bekers zijn legio. Toekomstplannen. De H.A.V. is van plan om op den ingeslagen weg voort te gaan en zich op de eerste plaats te handhaven door dit jaar voor de tiende maal op den PrinsHendrik beker beslag te leggen. 11 Juni organiseert „Haarlem", de jaarlijk- sche selectiewedstrijden voor de Engelsche kampioenschappen. 5 en 26 Juli staan avondwedstrijden op het programma. Resp. om den Herman van Leeuwen-beker en als selectie voor de natio nale ploeg voor Holland-België. Behalve vele athleten, die hun sporen reeds hebben ver diend. Eysker. Van der Zee. Kaan. Rinkel, Van den Berge, Van Welsenes. Visser e.a. be schikt „Haarlem" over een groot aantal jonge krachten: zij gaat dus met vertrouwen en enthousiasme het seizoen 1933 tegemoet. Feestavond op 22 April Zaterdag a.s. komen de „Haarlemmers" in Café Brinkmann bijeen om het 12 1/2 jarig bestaan te vieren. De feestcommissie heeft een zeer gevarieerd programma samenge steld, dat o.a. bevat: Films over de O.S, 1924 te Parijs. Films van Haarlem-terrein en Haarlem- athleten door Dick Laan samengesteld. Verder eenige cabaretnummers en daar- tusschen zal een uitstekende band de dans muziek verzorgen ARROND.-RECHTBANK. DE POGING TOT DIEFSTAL IN HET STATION TE PURMEREND. TWEE EN DRIE JAAR GEëlSCHT. Donderdag diende voor de rechtbank alhier de zaak tegen de drie Amsterdammers, ver dacht van poging tot diefstal van een brand kast uit het kantoor van den stationschef te Purmerend. In ons nummer van gisteren namen we het begin van de behandeling op. Thans volgt de voortzetting. De pensionhouder staat bekend, volgens een Amsterdamsch rechercheur, als „Boercn- bennie". Uit de strafregisters blijkt, dat dc koopman en de pensionhouder al vele malen veroordeeld zijn. De getuige a décharge, een bewoner van het Huis van Bewaring, beweert dat de hoofdgetuige gezegd zou hebben tegen hem: „zeg aan den musicus, dat hij zich niet on gerust hoeft te maken, hij is onschuldig". Dc hoofdgetuige ontkent dit. De pensionhouder en de musicus houden vol niet in Purmerend. doch in Volendam ge weest te zijn, nadat ze op den Dam een visch- boer hadden ontmoet, met wie ze meegingen. Ook de koopman ontkent. Hij is een han delaar in tweedehandsch brandkasten. Pres.; „Inleege of ook in volle?" Verd.: „Ik ben hier niet gekomen om grap pen te verkoopen!" De Officier van Justitie, mr. W. M. Paarrie- kooper Overman noemde het in zijn requisi toir jammer, dat. niet onmiddellijk, toen dc Purmeiender aeent de auto op het perron zag, hij er op af is gegaan. Hij heeft echter die „bescheidenheid" weer goedgemaakt, door nauwkeurig onderzoek in te stellen, dat. ge leid heeft tot het opsporen van verdachten. Een belangrijke verklaring is die van den hoofdgetuige, die ook in de auto gezeten heeft en alles precies verteld heeft, zooals het gegaan kan zijn. Dit klopt volkomen met de verklarngen der andere getuigen. Wat dc verdachten zeggen, is vreemd en de Officier weidt over hun mededeelingen uitvoerig uit. De Officier achtte strenge straffen op haar plaats. Hij eischte tegen den musicus een ge vangenisstraf van 2 jaar. met aftrek, tegen den koopman en den pensionhouder elk een straf van 3 jaar met aftrek. De verdedigers, mrs. J. L. Frankenhuis en D. de Jong pleitten vrijspraak. Tegen tasehjesilief 8 maan den geëisclit. Voor de Haarlemsohe Rechtbank hoeft te recht gestaan een man. die aan* dames haar taschjes ontrukte. De Officier van Justitie liad 8 maanden gevangenisstraf geëiseht. De rechtbank was van oordeel, dat een reclas- seeringsonderzoek noodig was en deze onder zoeken hebben thans plaats gehad. Ze ble ken niet gunstig te zijn voor verdachte, zoo dat de Officier dan ook persisteerde bij zijn eisch van 8 maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Mr. H. O. Drilsma sprak er zijn spijt over uit, dat er geen reclasseeringsvereeniging ge vonden is. die verdachte wil opnemen, om dat het toch het eerste feit van dezen ver dachte is. Hij dringt aan bij do rechtbank op clementie. ARMEN ONBRUIKBAAR BIJ VOCHTIG WEER. Rheumatiek maakte werken tot een kwelling. Tot hij het juiste middel vond. Hier volgt een merkwaardig voorbeeld van de wijze waarop vochtig weer de gewrichten kan aantasten van iemand, die vatbaar is voor rheumatiek. „Ik heb heel erg aan rheumatiek geleden", schrijft ons iemand, „en heb zoo erge pijnen in mijn gewrichten gehad, dat het haast niet te dragen was. Het was altijd het ergst op regenachtige dagen. Dan kon ik eenvoudig mijn armen niet gebruiken en het werken was mij werkelijk een marteling. Ik pro beerde twee verschillende middelen tegen rheumatiek, maar ik was na de kuur nog al tijd even slecht. Toen zei men mij dat ik Kruschen Salts moest probecren en nadat ik een flacon gebruikt had, voelde ik verbe tering. Dus ging ik er natuurlijk mee door en nu ben ik aanmerkelijk beter en ik heb me in geen jaren zoo best gevoeld. Gewoon lijk voelde ik me zoo lusteloos en lui. maar dat ik weer kan werken is nu een pleizier voor me geworden inplaats van een schrik". S. B. Het organisme van den lijder bevat een teveel aan urinezuur, dat de ooi-zaak kan zijn van rheumatiek. Dit kwaadaardige uri nezuur kon ontstaan, doordat de inwendige organen onvoldoende werken. Kruschen Salts nu spoort de afvoerorganen dusdanig aan. dat elk spoor van afvalstoffen regelma tig en volkomen verwijderd wordt. Kruschen maakt en houdt U inwendig schoon en zui ver. En Uw geheele wezen lichaam cn geestondergaat deze verfrisschende wer king. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv. Ingez. Med.) JIMMY WALKER CONTRA PERS FOTOGRAFEN. Een correspondent van een Engelsch blad aldus lezen wij in Alg. Handelsblad meldt, dat hij tegenwoordig was bij het huwelijk dat Woensdag te Cannes gesloten werd tus schen den gewezen burgemeester van New- York. James Walker en de Engelsche actrice en filmster Miss Betty Compton. Toen het jonge paar het bureau van den burgerlijken stand verliet, bevond zich bui ten een groote massa nieuwsgierigen, in bedwang gehouden door een politiemacht en natuurlijk, een leger persfotografen en filmoperateurs. Deze publieke belangstel ling was den heer Walker blijkbaar buiten gewoon onaangenaam, want hij liet den arm van zijn jonge vrouw los en rende als een stier op de fotografen af. zijn armen als molenwieken in het rond zwaaiend. Hij sloeg hun de bliksemlichtapparaten en foto-toe- stellen uit de hand en schopte de filmtoe stellen om. Slechts drie personen gelukte het een fotografische opname van het jon ge paar te maken. De politie had. ofschoon James Walker haar verzocht had foto-op namen te verhinderen, niet gezorgd dat de „camera-men" niet in actie konden komen. G. Eijsker. 'A. van Welsenes. „IIET FRIES IN NEDERLAND.'. Bij de N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. E. J. Brill, te Leiden, is verschenen: „Het Fries in Nederland", redevoering door dr. J. B. Schepers alhier, uitgesproken in een ver gadering der Mij. van Nederlandsche letter kunde. Deze redevoering is nu overgedrukt uit dt Handelingen dier Maatschappij.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9