NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 22 APRIL 1933 EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. De afdeeling IJmuiden en omstreken der Evangelische Maatschappij hield Donderdag avond haar jaarvergadering in de consis torie der Ned. Herv. kerk aan de Kalver stra at. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer G-. Voet, bleek, dat het ledental geste gen was tot 60. Er was veel werk verricht, in de propagandaweek waren ruim 500 propa gandanummers verkocht. Naar aanleiding van de conferenties voor niet-Katholieken te IJmuiden-Oost waren in samenwerking met de Ned. Herv. gemeente aldaar en de Ver- eeniging van Vrijzinnig Hervormden drie openbare samenkomsten gehouden, waarin predikanten als sprekers optraden. Het financieel verslag vermeldde een batig saldo van 31.44. De bescheiden van den penningmeester werden door een commissie nagezien en in orde bevonden. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen mevr. C. J. StormHollander te IJmuiden- Oost en de heeren IJ. Mens te IJmuiden en H. van Zanten te Velsen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Rotterdam werden gekozen de heeren H. van Zanten en H. de Groot. Een voorstel van de afdeeling om een Fonds te stichten voor een eigen gebouw, werd door de algemeene vergadering aange nomen. De afdeeling had ook nu weer eenige voorstellen bij de algemeene vergadering in gediend en wel om dit Fonds te versterken en om sluitzegels in te voeren en daarvoor een prijsvraag uit te schrijven. Verschillende leden gaven zich op om gel den te verzamelen voor den bouw van het eerste Protestantsche Kinderhuis in Limburg. FIETSTOCHT. .MOEDIG VOORWAARTS". De gemengde zangvereeniging „Moedig Voorwaarts", directrice mevr. de Smit, maakt a.s. Zondag een fietstocht naar Bergen. Aan dezen fietstocht mogen ook belang stellenden deelnemen. Men is voornemens om 's morgens 9.30 van den Wijk aan Zeeër- weg bij den watertoren af te vertrekken, PERSONALIA. GESLAAGD. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het exa men van machinist de heeren D. J. de Vries, J. H. de Vries, Joh. Gravemaker, P. de Heer, A. Bannink en J. van Opbergen. Voor het examen van machinist-stoker de heer J. van Loon, alleen opgeleid aan de Gem. Visscherijschool alhier. PROPAGANDAVERGADERING N.C.G.O.V. Vrijdagavond heeft in het Koning Wil lemshuis een propagandavergadering van bovengenoemde vereeniging plaats gehad. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze door de presidente mevr. Tismeer ge opend, waarna de heer Frankena uit Am sterdam gelegenheid kreeg een propaganda- woord te spreken. Spreker richtte zich in zijn woord hoofdzakelijk tot de jongeren. Hij sprak over de slechte tijden. H^t komt mij voor, zeide spreker, dat willen wij betere tij den, een betere maatschappij, wij allereerst moeten beginnen den alcohol uit te bannen. De alcohol ontwricht het gezinsleven. Wij zijn, aldus de heer Frankena tegenover God en den mensch niet verantwoord om de menschen in gestichten en gevangenissen op te bergen, zoolang wij nalaten, de oorzaak waardoor verkeerde daden verricht worden onaangeroerd laten. Met een opwekkend woord om deel te nemen aan den strijd te gen het alcoholisme besluit spreker zijn met aandacht gevolgde rede. Verder werd de avond opgeluisterd door voordrachten; bovendien werd door eenige jongeren een aardig tooneelstukje in twee bedrijven, getiteld: „Geen geld, geen liefde" voor het voetlicht gebracht Tot slot werden een paar tableaux: „Rots der Eeuwen" en „Moeder en zoon" vertoond waarbij door mej. Tismeer toepasselijke lie deren werden gezongen. Na gemeenschappe lijk gezang sloot mevrouw Tismeer met dank gebed de vergadering. VELSEN IJMUIDEN DE STAKING IN HET yiSSCHERIJBEDRIJF. EEN BESCHOUWING VAN „TOENADERING'' Al meer en meer wordt het duidelijk, dat de actie te IJmuiden den zelfden weg opgaat als de actie in de Rijnvaart 1). Alleen is er dit verschil, dat de werkgevers te IJmuiden zelfs niet eens de moeite doen om een schip in de vaart te brengen. De omstandigheden zijn dan ook wel van dien aard, dat slechts bij het in de vaart brengen van enkele sche pen er kans bestaat, dat er geen verlies wordt geleden. Bij eenige uitoefening in grooteren om vang, zou het zeer zeker op een debacle uit- loopen. Onder deze omstandigheden suggereert men van de zijde van den Centralen Bond nog steeds de menschen, om de actie maar onverdroten voort te zetten. Waarom en waarvoor? men weet het zelf niet meer. Reeds bij de onderhandelingen met den bijzonderen bemiddelaar is gebleken, dat men bereid was van de zijde van den Cen tralen Bond zooveel toe te geven, dat het de moeite van een week staken zelfs niet waard was geweest. Thans zijn we zoo ver gevorderd, dat we reeds 15 weken lang het droeve beeld zien, dat het kwijnend visscherijbedrijf te IJmui den geheel en al plat ligt. Als dit het dienen is der arbeidersbelan gen, dan anoet men zich daarvan toch wel een zonderlinge voorstelling maken. Nu valt het niet te ontkennen, dat men steeds tracht de verantwoordelijkheid van dit heilloos spel op anderen af te wentelen. Natuurlijk zijn wij daai-bij de eersten, die daarvoor in aanmerking komen. Als wij maar niet aan het onderhandelen waren gegaan met de werkgevers, dan zou het slechts een kleine onderbreking van den arbeid beteekend hebben. Dan zouden de werkgevers wel hebben toegegeven, althans dan waren er wel mid delen en wegen beraamd om tot overeen stemming te geraken. De voorgestelde gage-verlaging en het niet langer meer betalen aan het fonds van sociale voorzieningen, had clan allicht zoo opgelost kunnen worden, dat het fonds had blijven voortbestaan en men genoegen had genomen met de ga ge-verlaging. Nu is dat juist anders. Wij waren van oordeel, dat moeder de vrouw de gage heel hard aioodig had en be ter het fonds, waar niemand der opvaren den goede woorden voor over hacl, gemist kon worden. I-Iiennede meenden wij het belang der op varenden 't meeste te dienen. Onze leden waren het daar dan ook volkomen mee eens. In tweede instantie kregen, toen de on derhandelingen met den bijzonderen bemid delaar op niets uitloopen, de reeders de schuld en verantwoordelijkheid. Immers, de Centrale Bond, die, toen het tijd was om te onderhandelen, eenvoudig weigerde besprekingen te voeren, was nu toch wel zoo goed geweest, om, na eerst den boel plat te hebben gelegd, wel te praten en wel te onderhandelen. De reeders, die nu toch wel tevreden moch ten zijn behoorden nu daarvoor eenige meer dere concessies te doen dan aan de christe lijke organisatie. Toen daarop niet werd Ingegaan, kregen de werkgevers den naam van onhandelbare wezens. Dat ze zelfs in December, zonder opdracht van hun leden, niet tot onderhan delen geneigd waren, och, dat ziet men een voudig over 't hoofd en denkt, dat dit ook door buitenstaanders wel gedaan zal wor den, In de derde plaats heeft voor den duur van het conflict, nu de Visohhandelsvereeniging de schuld gekregen. De aanleiding hiertoe was, dat de Vischhanclelvereeniging klaagde over de weinige medewerking van overheids wege, die zij in !t algemeen en ook nu weer had ondervonden op hun verzoek om tij dens de staking de soorten visoh. die niet door Hollandsche schepen werden aange voerd maar wel door buitenlandsche sche llen uit te mogen voeren, om daardoor de relaties in 't buitenland in tact te hou den. Hierop is afwijzend beschikt om, mag men de persberichten als juist aannemen, dat de Vischhanclelvereeniging niet op al te besten voet leeft met den Centralen Bond te IJmui den. Dat zulks juist is, is algemeen bekend. Door het optreden van den Centralen Bond tegenover de Vischhandelvereeniging. is dat zeer wel te begrijpen. De vraag rijst echter wel, waar bemoeit men zich al mee in Den Haag. Dat dit rechtstreeks van den minister komt, wil er bij ons nog niet in. Natuurlijk heeft deze weigering kwaad bloed gezet. De leider van het conflict grijpt nu deze gelegenheid aan om In een breed voerig betoog in verschillende bladen aan te toonen, dat de houding van Vischhan clelvereeniging tegenover den Centralen Bond eigenlijk de oorzaak is van 't langdu rig conflict. Hieruit moge blijken, dat men toch wel in de knoei zit met het conflict. Immers, als men ieder de schuld gaat ge ven en de verantwoordelijkheid aanwrijft, dan is dat een bewijs, dat men zelf de ver antwoordelijkheid niet durft te dragen. De Rijnvaartstaking heeft 10 maanden ge duurd. Na 10 maanden kon men zelfs geen over eenstemming meer bereiken op basis ran 15 pet. loonsverlaging. We vreezen, dat het te IJmuiden den zelf den kant uitgaat. Zonder verlaging van de gage of van de procenten had men tot over eenstemming kunnen komen, 't Zal te be zien staan of op deze voorwaarden de arbeid nog hervat zal kunnen worden. Meermalen is door ons gewaarschuwd. We vreezen ech ter, dat telaat ingezien zal worden, dat de belangen der zeevarenden te IJmuiden wor den opgeofferd aan avonturiers. 1) Aldus schrijft S-n (de heer J. v. d. JStcen) in „Toenadering". WEER EEN TRAWLER NAAR ZEEEN WEER RELLETJES. Gisteravond half negen is de motor- trawler Antje R.O. 15 naar zee vertrokken. Dit onverwachte vertrek veroorzaakte weer de gebruikelijke spanning op de in den laat- sten tijd zoo rustige Trawlerkade, vooral toen daarop begonnen werd den stoomtrawler Gerard te bunkeren. Nadat men hiermede eenigen tijd bezig was passeerde een auto. Op het vermoeden, dat met een steen tegen de ruiten was ge gooid, stopte de auto, waarna de stakers door de politie werden verspreid en de heeie kant afgezet. Ruiten vernield. Wederom zijn op twee plaatsen ruiten vernield, n.l. in de woning van den schipper P. en van diens zoon. Men verwacht dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om nog een tweetal trawlers naar zee te krijgen (Vios III en Leentje Elisabeth). Een circulaire van de IJmuider Federatie. De IJmuider Federatie verspreidt een cir culaire waarin eenige namen van de werk willigen worden genoemd, die met de Knik ker naar zee zijn. Het dekpersoneel bestaat uit vier Duitschers, waarvan drie lid der Federatie zijn geweest, die echter op 25 Maart bedankten, omdat zij naar hun meening geen steun genoeg ontvingen.. Zij werden lid van den Christelijken bond, waar ze, volgens de circulaire meer ontvingen. J,"-v,ouden over hun ellendig gedrag erkenden alle drie op 1 April hun fout schriftelijk tegenover het bestuur der IJ. F. en vroegen zij, weder om te mogen worden opgenomen als lid der IJmuider Federatie. De vierde Duitscher eeni ge weken voordien overgeloopen, onderteeken de dezen brief mee", aldus de circulaire. Tegen de uitdrukkelijke afspraak in, na men zij Zaterdag 1 April een dubbele uit- keering in ontvangst, n.l. van den Christe lijken Bond f 10.50 en van de IJmuider Fe deratie f 8.50. Hierop werd hun verzoek om toetreding afgewezen. Een vijfde opvarende is volgens de cir culaire een electricien, di enog nooit op zee gevaren heeft. In de circulaire wordt voorts de naam van de wasscherij te Haarlem genoemd, die de werkwilligen heeft vervoerd en wordt verder een beroep gedaan op de havenarbeiders van den Christelijken Bond en de vischknechts, de door de Knikker (die Zondag binnen wordt verwacht) aangevoerde visch niet te lossen en te verwerken. VERKIEZINGSVERGADERING DER S. D. A. V. De afdeeling IJmuiden der S. D. A. P. hoiidt a.s. Dinsdagavond een openbare verkiezings vergadering in de groote zaal van Thalia. Als sprekers zullen optreden Ir. Chr. Cramer, lid der Tweede Kamer met het onderwerp „Chaos of sociaal-democratie?" en W. van de Vall, lid der Provinciale Staten met het on derwerp „Morgen". Na afloop van deze vergadering wordt een fakkeloptocht gehouden. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Zaterdag 22 April 1933 in radiotelegrafische verbinding met het kuststation Scheveningen-Radio. Crijnssen, Chr. Huygens, Costa Rica, Cot- tica, Flandria, Indrapoera, Joh. van Olden- barnevelt, Joh. de Witt, Kota Baroe, Kota Nopan, Mam. van St. Aldegonde, Orania, Sibajak, Poelau Bars, Statendam, Tasman, Volendam, Veendam. SCHROEF BESCHADIGD. Het vanAruba teAmsterdam aangekomen Ned. motortankschip Rotterdam heeft op den Atlantischen Oceaan een schroefblad afge slagen en kon met verminderde vaart naar hier doorgaan, zoodat het schip later aan kwam dan oorspronkelijk gedacht was. Na ontlossing der lading zal het schip in het drookdok worden opgenomen tot het aanhan gen van een nieuwe schroef.. WITTE KRUISJESDAG. Behoudens goedkeuring van B. en W. der Gemeente Velsen, zal de afdeeling Velsen van de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis", Woensdag 24 Mei a.s. haar jaarlijkschen Witte Kruisjesdag houden. Het bestuur van voornoemde Vereeniging hoopt hartelijk, dat evenals verleden jaar een groot aantal jonge dames zich als verkoop ster van de Witte Kruisjes beschikbaar zal stellen. CnR. DEMOCRATISCHE UNIE. De afdeeling der Chr. Democratische Unie hield Donderdagavond een openbare vergade ring in het Evangelisatiegebouw aan de J. P. Coenstraat. Bij verhindering van den voor zitter, werd deze geleid door den secretaris, den heer J. van Beelen. Spreker was de heer H. Steketee van Den Haag, lid van het hoofdbestuur en een der Kamercandidaten, die voor een zeer belang stellend gehoor uiteenzette, wat de Chr. De mocratische Unie wil, n.l. algeheele ontwape ning, recht voor de ouden van dagen, zorg voor de werkloozen vooral door productief werk. Verschillende vragen werden r -steld, welke door den spreker werden beantwoord. Daarna werd besloten de propaganda met kracht aan te vatten. Behalve IJmuiden, is ook te Santpoort en Velsen-Noord gewerkt, terwijl Maandagavond een propagandatocht zal worden gehouden. De heer Stetekee sloot de vergadering op de gebruikelijke wijze. ONTWIKKELINGSCURSUSSEN VOOR WERKLOOZEN. Het bericht in ons blad van Donderdag 20 April jl. betreffende de benoeming van den heer Jac. de Nobel voor de wiskundige vak ken behoeft een kleine correctie. De heer de Nobel is benoemd als leei-aar in het algemeen vormend onderwijs, nl. Ned. taal. rekenen en aardrijkskunde. Lceraar in de wiskundige vakken is de heer J. C. Frederilis, alhier. In de commissie belast met het afnemen van de eindexamens aan de van rijkswege gesubsidieerde zeevaartscholen zijn benoemd tot leden de heeren G. B. J. Sorgdrager en H. G. J. Uilkens, beiden te Haarlem. IJS AFGEKEURD. Van de lading ijs, aangevoerd door het Noorsche s.s. „Aarsten" is een hoeveelheid van c.a 50 ton afgekeurd, welke hoeveelheid is verontreinigd door olie, vuil enz. EEN JAZZ-AVOND. KOVACS LAJOS IN THALIA. Onder de auspiciën $er AVRO zal Kovacs Lajos met zijn band a.s. Vrijdag 28 April in de groote zaal van het Thalia-Theater den luistervinken een concert aanbieden. De AVRO had per 8 Februari jl. reeds een Jazz-avond georganiseerd, alwaar de beken de Duitsche bandleader Hans Bund optre den zou. Door een plotseling opgekomen on gesteldheid van dezen dirigent is zijn tour- née door Nederland toen niet doorgegaan en bleef de AVRO zijn luistervinken nog een avond schuldig. Op Vrijdagavond zal haar bekend Jazz orkest den bezoekers vergasten op een keur van moderne, populaire composities op dit welhaast meest-becritiseerde terrein der muziek. Wie weet er nog iets nieuws over de Jazz te vertellen? Er is niets zoo populair en er valt niets populairs te bedenken, of er is Jazz-muziek bij. Allen kent men den vasten opbouw van zulk een nummer: eerst een pit tige rhythmische inzet, dan de „vamp" (een paar maten begeleiding alleen) vervolgens de eerste melodie, welke door andere instru menten wordt overgenomen en gevarieerd; dan de korte, snelle overgang naar een nieu wen toonaard, voor de tweede melodie en daarna het refrein (Chorus). Deze wordt ook weer eenige malen omspeeld en overgeno men, dan abrupt: het slot. Het is een vast cliché en niet een op de 100 nummers wijkt er van af. Ons gehoor is er reeds zoo op ingesteld, dat iedere afwij king revolutie beteekenen zou en toch wor den wij weer nergens door zooveel muzikale verrassingen verlustigd, nergens geven com ponist zoowel als uitvoerenden zich zooveel moeite om oorspronkelijk te zijn als in de Jazz. Het onverwachte in een welbekend ver loop Is juist datgene wat ons zoo aangenaam bezig houdt en interesseert. Want Jazz als kimst is voornamelijk de kunst van verrassingen, in menig welhaast in alle opzichten een vorm van muzikale acrobatiek. Acrobatiek, spanning, sensatie. Vóór alles de belangstelling van de luiste renden vasthouden! Daarom komt in een goede Jazz de melodie nooit terug, zooals ze geweest is, maar steeds even scherper, even hooger of lager, even rhythmischer als de voorafgaande. Deze varieering van het rhythme komt trouwens veelvuldig voor om te voorkomen dat de spanning in een soort verdooving zou overgaan. Daarom ook wordt er bij dergelijke passages aan het slagwerk een voorname plaats ingeruimd of speelt de piano haar adembenemende „breaks" op plaatsen waar in de oudenvetsche „Salon- muziek" een afgezaagde cadens voorkwam. Er schuilt in de techniek van de jazz, on danks de vele afbrekende critiek welke zij in haar kortstondig bestaan al heeft moeten ondervinden, niettemin een uitgesproken menschelijke kant. Want, hoe men er ook tegenover mag staan, zij is de bijna-volledige uitdrukking van het hedendaagsche, jach tende en iederen dag van aspect veranderde leven; het geluidsbeeld dat als een filmjour naal actueel is (en het moet blijven Wie Jazz alleen als een soort van aange naam (of onaangenaam) verdoovingsmiddel of als een ingewikkeld instrument voor ge zellig lawaai beschouwt, miskent het inner lijke wezen dezer muziek. Ze is dikwijls, als 't ware clownesk, doch dan op dezelfde wijze als een kunstenaar als Chaplin dit voor ons is: zij is de kunst van den lach en de traan. Een bekend criticus maakte eens de verge lijking: „Wat de Jazz in de muziek is, is de goede caricatuur in de beeldende kunst". Geen kunst is daarom thans ook zoo po pulair en zoo verrassend. Men ga eens hooren. De band neemt in de rijen der Jazz-orkesten een eerste plaats in. W. DE WILLEM DE ZWIJGER-HERDENGING. Ter gelegenheid van de Willem de Zwijger- Herdenking zal door de Harmoni'ekapel „De Eendracht" een tweetal concerten worden ge geven, n.l. 's morgens 8 uur op het plateau der cellulosefabriek en 's middags 3 uur in Velser- beek. Het volgende programma zal worden uitge voerd. i 's Morgens: Volksliederen. Een vaste burcht is onze God. Psalm 66. Psalm 84. Psalm 138. Nu danket alle Gott. 'sMiddags: Volksliederen. The Stars and Stripes Forever, Marsch Sousa Ouverture „Oberon", C. M. von Weber Balletmuziek uit „Rosamunde", F. Schubert' Fête Charité, Ch. Lococq In geval de weersomstandigheden niet toe laten de herdenking in het park „Velserbeek" te houden, zal dit omstreeks 12 uur 's mid dags door de plaatselijke radiocentralen wor den omgeroepen, terwijl verder op verschil lende plaatsen bulletins zullen worden aan geplakt. De herdenking zal dan plaats vinden: om 3 uur in de Ned. Herv. Kerk te Velsen; om 5 uur in de Geref. Kerk aan de Wilhel- minakade te IJmuiden. De Burgemeester zal dan in beide kerk gebouwen de herdenkingsrede uitspreken. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen zal worden gehouden op Woensdag 26 April 1933 ten kantore van het Gem. bouw- en woning toezicht aan den Stationsweg te Velsen. NIEUWE AUTOBUSDIENST? De autobusonderneming M. E. A. te Wor- merveer heeft aan Gedeputeerde Staten concessie gevraagd voor een autobusdienst van Purmerend over Koog a. d. Zaan, Bui tenhuizen naar Velsen en Haarlem. WILLEM DE ZWIJGER-AVOND. Vrijdagavond is in het gebouw Concordia der Kon. Ned. Papierfabrieken door de Chr. Jongemannen Vereeniging Philadelphia een Willem de Zwijgeravond gegeven welke van het publiek mee belangstelling verdiend had. Opgevoerd werd het leekenspel van M. C. Fallentin „Wilhelmus van Nassouwen", een werk in 5 gedeelten met een pro- en epi loog. Alvorens het spel een aanvang nam, heeft de voorzitter van Philadelphia een woord v?.n hartelijk welkom gebracht aan de aan wezigen. Tevens bedankte hij de medewerkenden aan dezen avond, welke allen hun beste krachten hebben gegeven om dit spel te doen sla gen. Ds. I. Th. Meijer gaf hierop een korte beschouwing waarin hij op duidelijke wijze de diepere beteekenis van dezen herden kingsavond van den Vader des Vaderlands uiteenzette. Na een zéér lange pauze ving het eigen lijke spel aan. De aanwezigen, welke daar aan voorafgaande, gezamenlijk het „Wilt heden nu treden" zongen, hebben de opvoe ring van dit historisch werk met aandacht en appreciatie voor de uitvoerenden ge volgd. De vereischte devote sfeer werd door de verschillende figuren zee? mooi aangevoeld en treffend weergegeven. Men moet hen, die tot dezen avond het initiatief namen, dankbaar zijn, dat dit his torisch gebeuren in een zich aan dezen mo dernen tijd aanpassend spel hier ter plaatse opgevoerd kon worden. De spreekkoren en het unisoni-zingen der vaderlandsche liederen werden door het kerkkoor onder directie van den heer M. van Geelen beschaafd en terecht op den achtergrond gehouden verzorgd, terwijl het Wijk aan Duinsch Strijkje, de vereischte mu zikale illustratie op verdienstelijke wijze voor haar rekening nam. Aan den uitgang werd na afloop gecollec teerd ter dekking van dc kosten. BEVERWIJK ESPERANTO-NIEUWS. De plaatselijke afdeeling van de Federatie van arbeiders Esperantisten verzoekt ons op name van het volgende: De Federatie van arbeiders esperantisten in het gebied van de Nederlandsche taal hield haar 18e congres op beide Paaschdagen te Amsterdam. Vertegenwoordigd waren 60 afdeelingen, waaronder ook de afdeeling Beverwijk. De voorzitter memoreerde in zijn openings woord de verschillende werkzaamheden der Federatie. Het aantal leden in de afdeelingen groeide met 600 leden; het aantal afdeelingen met 15. De Provinciale districten werden vol gens congresbesluit opgericht en de Federatie- raad geïnstalleerd. Een eigen presdienst is in werking gesteld. Vermeldenswaardig zijn de eigen uitgaven van een Esperanto-leerboek, waarvan reeds 5000 exemplaren werden ver kocht, „La konsilanto" studieboek voor ge vorderden; „Lea gvidilo" geschiedkundig boekje over de Esperanto-beweging. Een aantal afgevaardigden van bevriende organisaties uit de arbeidersbeweging be groette het congres en eveneens werd kennis gegeven van de ontvangst van een aantal be- groetingsbrieven uit verschillende landen o.a. uit Japan, Los Angelos, enz. De rapporten werden goedgekeurd, zoomede het budget, dat met een totaal som van ruim f 6000.sluit. Besloten werd naast het offi- cieele orgaan „Laborista Esperantisto", het internationale orgaan van S. A. T. (Wereld- verbond van arbeiders-esperantisten) „Sen- naciulo" aan de leden te verstrekken. Het geheele congres kenmerkte zich door een geest van eensgezindheid, die een goede belofte voor de toekomst inhoudt. Hoewel de afgevaardigden van heinde en ver kwamen (zelfs waren er uit Gent en Antwerpen) hoor de men hier geen dialecten, maar allen spra ken Esperanto. Met een opwekkend woord aan het congres om het ideaal, wat zich ook in dit congres manifesteerde: „Esperanto in dienst der arbeidersbeweging", verder uit te dragen, sloot de voorzitter dit goedgeslaagde congres. Des avonds van den len congresdag vond nog een „Interfratig-vespero" (verbroederings avond) plaats welke zeer in de smaak viel van de aanwezigen. De anti-oorlogsfilm „Niemandsland" werd vertoond en eenige esperamtoverzen gedeclameerd. Het geheel werd opgeluisterd door het leekenorkest van het I. v. A. O. „Het Signaal". De film „Niemandsland" geeft een duidelijk beeld van de verdeeldheid der volkeren ook door de verschillende talen. Oorlogsslachtoffers ui'fc verschillende landen, die elkaar niet verstaan, te samen gekomen, en op primitieve wijze nu met elkaar trachtend te spreken, om zoo ein delijk te komen tot de vraag „Oorlog waarom? Aan het einde konden de aanwezigen óp een mooien en leerrijken avond terugzein. BEVOLKING. Gevestigd: J. van Rijn, tuinman, van Kat-; wijk, Adrichemstraat 48. A. M. van den Burg. winkeljuffrouw, van Velsen, Breestraat 7. j. Braltenhofi' van Amsterdam, Peperstraat 17. G. Dekker, fabr.arbeider, van Velsen, Gr. Houtweg 39. C. G. Duin, dienstbode, van Wijk aan Duin, Vondellaan 33. G. Chr. M. te Boek horst, kamermeisje, van Arnhem, Peperstraat 17. M. M. Jansen, dienstbode, van Haarlem, H. Burgerstr. 32. E. de Groot, van Amster dam, Patersweg 31. A. G. Slottje, van Am sterdam, Beecksanglaan l. E. Boersma, dienstbode van Haarlem, Graafwijkstr. 2. G. M. C. Venderbos, kruidenier, van Haarlem, K. Delfsweg 68. Vertrokken: A. PI. Ph. Kuiper, fabr. arbei der, naar Wijk aan Duin, Regulierstr. 46. L. J. A. Pielage, muziekonderw., naar Wijk aan Duin, Noorderwijkweg 10. T. Galesloot, ar beider, naar Wijk aan Duin, Regulierstr. 36. C. Brasser, dienstbode, naar Assendelft, Lan ge Heijt 857. M. G. Zonneveld, dienstbode naar Haarlem. Voorhelmstr. 21. C. H. Koper, dienstbode, naar Haarlem, Pres. Kruger- straat 15. Chr. Galesloot, arbeider, naar Wijk aan Duin, Regulierstraat 36. M. van Nieuwen- huizen. monteur, naar Wijk aan Duin. Regu lierstraat 48. P. G. J. de Jong, monteur, naar Wijk aan Duin, Regulierstraat 48. A. E. Droog, zonder, naar Tilburg, Oudendijk 1. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving ten geschenke van den heer Blikslager een be schreven maïsblad. (Gedroogde maïsbla- den doen in Indië o.a. nog dienst als schrijf papier). De heer Benning schonk eenige zeer bij zondere hoofddeksels, die door Javaansche dorpsnotabelen bij familiefeesten gedra gen worden. Ter completeering van de „mobilisatie"-herinneringen verstrekte de heer J. F. Knipper een tweetal suiker distributiekaarten. JAARVERGADERING „DE HANZE". De R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", afdeeling Beverwijk en Omstreken, houdt op Dinsdag 25 April a.s. des avonds te 8.15 uur in het gebouw der K.S.A. haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. de jaarversslagen van secretaris en pen ningmeester. Voorts zal de kascommissie rapport uitbrengen van haar bevindingen. Vervolgens zal een bestuursverkiezing wor den gehouden wegens periodieke aftreding van de heeren H. van Doorn, J. Th. Kuys en W. J. Lubbers, die allen herkiesbaar zijn. Tenslotte zal nog een afgevaardigde naar de vergadering van den Centralen Raad worden benoemd. VERLOTING HARDDRAVERIJ- VEREENIGENG De Minister van Justitie heeft aan het be stuur der Harddraverijvereeniglng „Bever wijk en Omstreken" toestemming verleend voor het houden van een tweede verloting voor de paardensport. Evenals het vorige jaar het geval was zal een percentage van de netto-opbrengst dezer verloting ter be schikking worden gesteld van verschillende plaatselijke vereenigingen, die de liefdadig heid beoefenen of die ten algemeene nutte zijn. Het bestuur verwacht ook ditmaal weer op de volle medewerking van de ingezetenen te kunnen rekenen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 12