UIT DE WERELD VAN DE FILM. ST. JORIS EN DE DRAAK. Van alles en nog waf. Hoe het eens was. HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. Hoe het geworden is. DE ZIJLSTRAAT. De Zijlstraat gezien naar de Groote Markt. Deensche regeering naar San Francisco ge stuurd om voorbereidingen te treffen voor enkele opvoeringen gedurende de wereldten toonstelling in 1915. Hier maakte hij kennis met Thomas Ince, die hem engageerde als filmspeler voor drie pond per week. Sinds dien is hij in de filmstad gebleven. Hersholt is een zeer veelzijdig man. Hij is bekend als een zeer kundig verzamelaar van postzegels en munten. Als schilder heeft hij veel bereikt, terwijl hij bovendien een goed beeldhouwer is. STUDIO-SNUFJES. Metro Goldwyn Mayer heeft de filmrechten verworven van. 't tooneelstuk Dinner at eight van George Kaufman en Edna Ferber. Deze film zal evenals Menschén in 't Hotel met 7 stars in de hoofdrollen gemaakt worden n.l. Marie Dressier, Wallace Beery John Barry- more, Jean Harlow, Clark Gable, Lionel Bar- rymore en Lee Tracy. George Cukor is be- last met de regie. Onder regie van Edmund Goulding zal de Metro uitbrengen The Hollywood Revue of 1933, waarvoor de muziek gecomponeerd zal worden door Rodgers en Hart, Nacio Herb Brown, Arthur Freed en Gus Kahn. Per officieele bekendmaking heeft de U.F.A. meldt de Tel. in Duitschland alle be langhebbenden van het feit op de hoogte ge bracht, dat met het oog op de bijzondere eischen, welke door de nieuwe politieke ver houdingen aan haar filmproductie worden ge steld, Freiherr von Medem, tot dusverre hoofdredacteur van het dagblad „Der Tag", naar de U.F.A. is overgegaan. Hem is opge dragen nationale films te ontwerpen, weike zullen deel uitmaken van de nieuwe U.F.A.- productie. Freiherr von Medem is aan den productiechef vap genoemde onderneming toegevoegd. Victor McLaglen, die thans nog in Holly wood is, zal naar Engeland gaan, om daar de rol van Dick Turpin te spelen in een film gebaseerd op „Rookwood", die in Elstree zal worden opgenomen. Vermoedelijk zal de vol gende maand begonnen worden met de op nemingen, die ongeveer zeven weken zullen duren. McLaglen zal 1000 pond per week krij gen plus reiskosten. Hij is in Londen geboren als een der zes zonen van een Engelsch geestelijke en verliet Engeland in 1925 om in Hollywood fortuin te maken. De Engelsche actrice Florence Desmond heeft verleden week Engeland verlaten. Zij heeft zich naar Hollywood begeven, waar ze een contract afsloot. Alweer een Europeesche ster opgeslokt door Hollywood Wanneer men elke plaats, waar een film opgenomen wordt, een studio noemt, dan is het volgende zeker een studiosnufje en hoort op deze plaats thuis. De „studio" is het politiebureau in Ame rika. De beruchtste typen uit de New-York- sche onderwereld zijn naar het bureau ge bracht en daar gefilmd, ondanks hun protes ten. Ze moesten loopen en spreken en die filmpjes worden zorgvuldig bewaard in het archief. Hierin bezit men waardevolle hulp middelen bij het opsporen van de daders van gepleegde misdrijven. HOE ONTSTOND DE AARDE? Nieuwe ontdekkingen. Zijn zon. maan en aarde zusters? Zeer ze ker niet; althans volgens de bestaande theo rieën. Gewoonlijk gelooft men, dat de aarde een product is van den gloeienden zonnekogel en de maan zich weer afscheidde van de aar de, zoodat de verhouding: grootmoeder, moe der. kind zou zijn. Dr. Harlow Shapley is evenwel een andere meening toegedaan. Hij is professor aan de Havard hoogeschool te New-York en een astronoom van wereldreputatie. Dit waar borgt de serieuze opzet van de door hem ver kondigde revolutionnaire cosmologie. die (mag zij dan al geheel of gedeeltelijk on- Links geven wij den ouden toestand van de Zijlstraat, een teekening gemaakt naar een prent van 1763. De gevels rechts op den voor grond (nu vervangen door het vroegere post kantoor en het gebouw der Twentsche Bank) waren heel mooi. juist zijn), in ieder geval niet een voort brengsel van oppervlakkigheid is. Shapley beweert, dat de zon, de aarde en de maan wel degelijk zusters zijn en dat zij een oernevel tot vader hebben gehad, die bovendien vele vaste sterren en planeten be nevens den melkweg vormde. Tegelijkertijd doet dr. Adrian van Maanen, van het Mount-Wilsonobservatorium een waarneming, die eveneens aan de schijn bare hechtheid van vele kaartenhuizen een eind maakt. Zij betreft den z.g. planetari- schen nevel. Eigenlijk was dr. Van Maanen bezig met de studie der bewegingen van de zen nevel en wel in verband met metingen. Zooals het vaak in de wetenschap gebeurt, volgde toen een toevallige ontdekking. Hij stelde nl. vast, dat de meer genoemde sub stantie, die o.a. uit gloeiende gassen bestaat, niet de luchtige materie is waarvoor men haar tot nu toe hield. Zij zou nl. kernen be vatten, met een doorsnede die een vijfde van die der zon bedraagt. Deze kernen zouden 250 maal zoo dicht en zwaar zijn als de zon. De opinie van Jean Hersholt over enkele actrices. VAN ALLES EN NOG WAT OVER HET BOEK. Het grootste boek ter wereld is een ana tomische atlas, die sinds geruimen tijd in de Staatsvakschool te Weenen bewaard wordt. Het boek heeft een hoogte van 1,90 M. en een breedte van 90 c.M. Aan het drukken ervan heeft men 7 jaar besteed: .van 1823 tot 1830. Het kleinste boek der wereld meet 10 bij 6 millimeter. Dat boek werd in 1897 te Pa dua gedrukt en bevat 208 bladzijden op één waarvan een nog niet gepubliceerde brief van Galilei,, van het jaar 1615, gedrukt is. Het oudste boek der wereld zal wel de „Prisse Papyrus" zijn, die zich in de Natio nale Bibliotheek te Parijs bevindt. Dit boek is van het jaar 3350 vóór Chr. en werd dooi den geleerde, wiens naam het draagt, in een graf bij Thebe gevonden. Het omvangrijkste boek der wereld is een Chineesch woordenboek, de „Toe Sjoe Tsji Tsjeng", dat 5020 deelen ieder van 170 blad zijden omvat. Het werk werd in het begin der 17de eeuw op bevel van den keizer van China gedrukt. Het meest verbreide boek der wereld is de Bijbel, die in ongeveer 500 mlllloen exempla ren zijn weg naar de volken heeft gevonden en in 630 talen en dialecten werd vertaald. Het zwaarste boek der wereld is de „Ge schiedenis van Ithaca", die een Habsburg- sche groothertog in het begin dezer eeuw onder den titel „Parga" gepubliceerd heeft. Het boek weegt 48 kilogram. Het duurste boek der wereld is de 42-re- gelige Gutenbergbijbel, waarvoor eenige ja ren geleden 1,300.000 Mark betaald werd. De grootste oplaag van alle boeken der wereld heeftde .CbJjiecscheAlmanak, die jaarlijks 6 millióen exemplaren bedraagt. De oudste roman dér wereld is een Oos- tersch werk uit het jaar 1004 vóór Chr. Men werkt thans aan de vertaling ervan en wan neer deze roman gedrukt wordt, zal het werk uit 18 dikke deelen bestaan. De beruchtste boekenwurm van alle tij den was Tinius, die omstreeks 1800 bij Weis- senfels a.d. Saaie woonde. Hij moet 10 roof moorden begaan hebben en met het buit gemaakte geld kocht hij boeken. Muzieknoten werden voor de eerste maal in de drukkerij van Coenraad Fijmer te Esslingen a.d. Neckar gedrukt en de eerste partituur op een notenschrijfmachine werd in Januari 1931 getijpt. Al zijn wij gewoon in onze boeken alles „zwart op wit" te lezen, zoo is dit toch niet altoos het geval geweest. Men heeft druk inkten met alle kleuren van den regen boog geprobeerd, ja zelfs eens een volkomen ommekeer met „wit op zwart" willen invoe ren, en de „Harmonische Boekdrukkunst" (blauw op lichtgroengetint papier), werd in de negentiger jaren der vorige eeuw te Arnhem beproefd; zonder succes evenwel. HET LEGER VAN DEN PAUS. Vaticaanstad heeft haar eigen militaire macht, die uit vier verschillende korpsen bestaat: de beroemde Zwitsergarde, die voor de eerste maal aan Paus Sixtus IV in het jaar 1505 haar diensten bewees; de Gen darmerie of „Carabinieri"; de Paleiswacht en de Adelgarde. De Zwitsergarde was in het begin der 16de eeuw, naar de formatie door Paus Julius II vastgesteld, 200 man sterk. In den loop der eeuwen onderging dit aantal verscheidene veranderingen en bedraagt thans minder dan 100 manschappen. Deze gardes wordt gerecruteerd uit de R.K. can tons van den Zwitserschen bondstaat. De recruten verbonden zich voor een driejari gen diensttijd. Deze dienstpraestatie js in zekeren zin traditioneel en in sommige fa milies, die reeds eeuwenher hun „Suisses" leverden, erfelijk. Hun uniformen zijn, sinds Michel-Angelo ze ontworpen heeft, nog steeds onveranderd. Zij zijn geel, rood en donkerblauw gestreept, de kleuren van het Heilige Roomsche Rijk. Zij vormen de kern der voormalige pauselij ke strijdtroepen en bewaren nog heden ten dage de buitstukken en vaandels die aan hun krijgsverleden herinneren. Hun bijzon dere dienst bepaalt zich tegenwoordig hoofd zakelijk op het betrekken van wachtposten in de torens van het Vaticaan en in de bui tencorridors. die naar de pauselijke ont- vangvertrekken vieren. Het voornaamste corps van de pauselijke armee is de Adelgarde, die ongeveer 40 man telt, die tot de prinsen, hertogen en andere vertegenwoordigers van den Roomschen adel behooren. De Adelgarde wordt niet op volle sterkte mobiel gehouden, maar wisselt een zeker aantal harerj leden in dienst aan de deuren der pauselijke vertrekken af. Uit het elite-korps worden ook de eere-escor- ten en lijfwacht gevormd, die den Paus bij feestelijke gelegenheden begeleiden. Dit korps, dat door een officier, in rang gelijk staande met een luitenant-generaal. ge commandeerd wordt, werd in het jaar 1801 door Paus Pius VII opgericht, en nam de plaats in van de lichte cavallerie, die alstoen werd opgeheven. De paleiswacht telt 400 koppen. Zij wordt gerecruteerd uit de katholieke families van den middenstand en werd in 1850 door Paus Pi us IX in het leven geroepen. De gendarmerie tenslotte, is de eigenlijke politie, die de taak heeft voor de rust, orde en veiligheid in en om het paleis te zor gen. Tegenwoordige toestand. De orde van den Kousenband. Een Voorjaarsfeesf. De volksfantasie uit de Middeleeuwen dacht zich den draak als een reus achtige slang met een geweldigen staart, als een monster met vleu gels, dat 's nachts blazend door de lucht vloog en bronnen en putten met zijn adem vergiftigde. Reeds in de Noordsche mytho logie omspant de draak als midgaardslang de geheele aarde, en Wodan, Sigmund en Bcawolf behooren tot de heldhaftige draken- overwinnaars. Het behoeft ons dan ook niet te verwonderen, dat de ontvankelijke volks fantasie dit beeld bewaarde en dat de draak uit het heiden- in het Christendom kon overgaan, waar de slang reeds synoniem was met den duivel. De taak van drakenbestrijder ging toen over op de figuur van Georgius, den christe- lijken ridder, die in den draak tevens het heidendom bestrijdt. In ons land was zijn naam St. Joris en hij was de schutspatroon van ridders en voet boogschutters. In de optochten der vijtien de eeuw en later was hij dan ook altijd van de partij, evenals de draak, en het eind van het liedje was natuurlijk, dat St. Joris tot groot vermaak van het volk zijn lans in den muil van het nagebootste ondier stak en het doodde. Op verschillende muntstukken uit dien tijd wordt hij afgebeeld met kruis op zijn wapenrok, te paard of te voet den draak doorborende, nu eens met een speer, dan weer met een zwaard. Over het algemeen was het volk verzot op het meevoeren van dieren in optochten en processies, en St. Joris met zijn draak behoorde dan ook tot de vaste „nummers". Mocht de weg soms wat oneffen zijn, dan werd deze vooraf gelijk gemaakt door het vullen van kuilen en greppels. Zoo vinden we in de stadsrekeningen van Axel uit de jaren 1504—05, dat een man betaald werd „dat hij de greppe vulde met eerde, daer men de drake stac." De herinnering aan dit oude gebruik leeft nog voort in ons spreekwoord „Met iets (iemand) den draak steken" en hier en daar heeft het als volksvermaak nog plaats o.a. iedere zeven jaar te Beesel aan de Maas, waarvan we een aardige vorstelling te zien krijgen in één van de folkloristische films van Van der Ven. Jaarlijks wordt een derge lijk feest ook gevierd in het Beiersche stad je Furlh, op den tweeden Zondag na Pink steren. Hier ziet men de legende weergegeven, waarin verhaald wordt dat St. Joris, toen hij eens tegen de Saracenen streed, hoorde, dat de omstreken van een zekere stad door een draak onveilig werden gemaakt. Eiken dag kreeg het monster twee schapen om zijn honger te stillen, doch toen er geen schapen meer waren, moesten menschen worden ge offerd en tenslotte was de dochter van den koning door het lot aangewezen om op haar beurt als voedsel voor het ondier te dienen. Zij werd echter door St. Joris gered, die den draak doodde. Bij dc hierboven genoemde voorstelling in Furth neemt de ongelukkige prinses plaats aan de ééne zijde van de markt, terwijl aan den anderen kant een gevleugelde draak verschijnt, die in beweging wordt gebracht door twee mannen, welke er in zijn verbor gen. Reeds meent de prinses, dat haar laat ste uur is geslagen, als uit een zijstraat St. Joris te hulp snelt. Hij rijdt tot voor de tri bune, waar de koningsdochter is gezeten en waar hem wordt verteld, welk lot haar te wachten staat. Dan trekt hij den draak tege moet, doorboort den muil van het monster en kondigt het volk aan, dat alle gevaar nu is geweken. St. Joris schonk ook zijn naam aan de hoogste ridderorde in Engeland: de orde van St. George of van den Kouseband. Naar het verhaal luidt, zou deze orde in 1334 door ko ning Eduard m op een hofbal zijn ingesteld, en haar naam danken aan het feit, dat de kousenband van een der genoodigde dames plotseling afzakte. De koning bemerkte op het gelaat der aanwezigen een glimlach en om de dame uit deze netelige situatie te red den, nam hij den kousenband op, bond hem om zijn eigen knie en sprak de woorden: „Honi soit qui mal y pense" (schande over hem, die er kwaad van denkt) terwijl hij er nog aan toevoegde: „ik zal zorgen, dat het edelste geslacht van het land het tot een eer zal rekenen dezen band te mogen dragen." De ridderorde bestaat uit een band van blauw fluweel om de linkerknie met het de vies „Honi soit qui mal y pense" in goud, uit blauwen band om den linkerschouder waar aan de figuur van St. George met den draak is bevestigd, en tenslotte een ster op de lin kerzijde van de borst. W. S. Smaken verschillen. Een goede ham is het best als zij een jaar oud is. Rara, hoe kan dat? Een kilogramgewicht weegt aan de Noordpool ongeveer 6 gram meer dan aan den equator. Neemt men het op een vlieg tocht mee, dan weegt het op een hoogte van 10.000 meter maar 997 gram. Voor een Ientc-maannacht! Menschen met zeer goede oogen kunnen 3000 sterren zien. Een goede telescoop toont er echter anderhalf millioen. Waar?Natuurlijk inAmerika Het sterkste signaallicht voor vliegtuigen wordt* op den SalleWacker wolkenkrabber te Chicago gevonden. Het straalt 300 kilometer ver en zendt witte en roode stralen uit; elk ervan heeft een lichtsterkte van 8 millioen kaarsen. Welk een verdienstelijk mensch! In Nurnberg leefde vierhonderd jaar gele den een beul, die zoo sterk was. dat hij uit de vrije hand twee veroordeelden in een slag kon onthoofden. Rouw per maat. Een eigenaardige zede heerscht nog heden in Perzië. Iedere vrouw bezit twee zooge naamde tranenkruikjes, (twee kleine reser voirtjes, die de vrouw bij den dood van haar man moet volhuilenb Wanneer de beide kruikjes vol zijn, hoeft de weduwe niet meer om haar man te treuren. Een waardevolle statistiek.... Bij 53 procent van alle ongelukken worden handen en armen gewond. Over nieuwsbevrediging. De eerste Russische krant verscheen onder de regeering van Tsaar Peter den Groote in het jaar 1714. Uitvinder van den chocoladeknal. Knalbonbons of pistaches zijn nog niet zoo heel lang bekend- Ze werden ongeveer zestig jaar geleden door den Eneelschen suikerbakker Tom Smith te Finsbury uitge vonden. Gelijk- en wisselstroom bij de spoor. Er zijn ter wereld 18.500 kilometer elec- trische spoorwegen. Bij 54 pet. daarvan ge bruikt men gelijkstroom, en bij de rest wis selstroom. Voor gewichtheffers. Het gewicht van het bekende Woolworth- gebouw te New York bedraagt naar schat ting, 206.000.000 Engelsche ponden. Maar de musch het gehcclc jaar Wilde zangvogels zingen hoogstens acht tot tien weken per jaar. i w „Omdat de Deen- 'Sm.xI scjie cn Zweedsche taal eenigszins over- .eenkomen", ging Hersholt verder, .was ik meermalen in de ge legenheid een rustig praatje met Greta Garbo in haar moedertaal te maken. Zij is een charmante vrouw. Sommigen zeggen dat zij verlegen en lastig am mee om te gaan is, maar dat is niet waar. Zij is zeer beminne lijk in den omgang en, volgens mij, de groot ste actrice van Hollywood. Hoe meer ik haar spreek en zie, hoe meer ik haar bewonder. „Het is waar, dat zij soms in een stem ming is. waarin zij weinig spreekt, maar dit is een eigenschap van het Scandinavische ras. Dikwijls kan zij een paar uur gezellig zitten praten en zelfs in haar stille buien heb ik haar nooit onvriendelijk gevonden". „Is Greta Garbo even mooi zonder schmink als op het doek?" was een vraag, dien men Horsholt stelde. „Ik vind haar in het privéleven knapper", antwoordde Hersholt. „Op het doek lijkt zij grooter dan zij in werkelijkheid is". Een andere actrice, die Hersholt bewondert is Marie Dressier, hij zegt van haar: „Wat een vrouw en wat een actrice, die Marie Dressier! Het eenige oogenblik kan zij ons hartelijk laten lacjien en even daarna diep ontroeren in een dramatische scène. Marie Dressier is een van de ernstigste actrices, die ik ken". Jean Hersholt, bekende karakterspeler van de Metro, die met Marie in Enima speelt is een zeer bescheiden man. Hij spreekt zacht met een licht accent, maar praat nooit over zichzelf. Het moeilijke bij het maken van een spre kende film is, volgens Hersholt, de voortdu rende noodzakelij kheid om gedurende de op nemingen een nieuwen dialoog te leeren. „Dit is het groote verschil met een too neelstuk", zegt hij, „op het tooneel komt een verandering in den dialoog hoogst zelden voor, maar bij de film regelmatig en een ver anderde rol leeren is lastiger, omdat men dan nog de origineele in de herinnering heeft. In sommige studio's is de scenario schrijver steeds bij de opnemingen aanwezig zoodat eventueele veranderingen direct uit gewerkt kunnen worden. Dit maakt het ge makkelijker voor den regisseur, maar lasti ger voor de spelers. „Er moet meer stil spel ln de sprekende films zijn", is de opinie van Hersholt. „Ik geloof, dat de moeste regisseurs het hier mede beginnen eens te worden. Sommige films zijn voor een groot gedeelte dialoog en ik geloof, dat hier wat meer handeling in gebracht zou kunnen worden". Jean Hersholt heeft een interessante loop baan achter den rug. Hij beg-on zijn werk in de studio's gelijktijdig met Lon Chaney en deelde met dezen zijn kleedkamer. Beiden interesseerden zij zich bijzonder voor het maken van karaktertypes en experimenteer den samen. Zij waren zeer goede vrienden. Reeds als jongen interesseerde Hersholt zich voor het tooneel cn in 1904 speelde hij een jonge rol in de eerste film, die door oen Deensche maatschappij vervaardigd werd. Hierna trad hij enkele jaren op als tooncel- gpeler. In 1914 werd de jonge acteur door dc „De heele wereld .stelt belang in Greta .Garbo," zei Jean Hersholt in eeai in terview, „iedereen .wil iets over haar hooren. De eerste vraag, die men mij stelt waar ik ook kom is: „Kent u Garbo?" Vertel ons iets over haar!"

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 16