BtucStae I BIOSCOOP. GARAGE HOTEL „DEN HOUT" 0! die zenuwhoofdpijn! AKKER.CACHETS HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD ZATERDAG 22 APRIL 1933 LUXOR-THEATER. Marie Dressier in „Emma". Mefc de rol. waar in Marie Dressier aeze week in Luxor optreedt, heeft deze 'oegaafde actrice de hoogste onderschei ding van de Acade my of Motion Picture Arts and Sciences veroverd. Hetgeen te merkwaardiger is. daar het hier een vrouw betreft, die even leelijk en on bevallig is, als de overige filmsterren mooi en charmant. Haar gelaat, haar fi- figuur en stem zijn haar stem zijn eigenlijk monsterachtig. Maar in deze mon sterachtige gestalte openbaart zich een mensch. En wanneer Marie Dressier zoo innig menschelijk tot het hart van de toeschouwers spreekt, vergeet men haar leelijkheid, ja. dan wordt deze leelijkheid zelfs mooi. Mooi van menschelijkheid. Emma is op zichzelf reeds een pracht rol, maar het is daarbij bovendien nog een rol, als geknipt voor Marie Dressier. Emma is de oude getrouwe dienstbode, die lief en leed met het gezin deelt en zich door haar offervaardige toewijding onmis baar maakt. Wanneer haar mevrouw na de geboorte van het zooveelste (ik meen het zesde) kind in het kraambed sterft, wordt zij een tweede moeder voor allen in huis, evengoed voor den met een hartkwaal be- hepten vader als voor zijn kroost. Meer dan een moeder is zij inzonderheid voor Ronnie, de zoon, bij wiens geboorte de moeder ge storven is. Wanneer Emma na twee en dertig dienst jaren voor het eerst met vacantie wil gaan, blijkt eerst recht dat men het niet zonder haar stellen kan. Zij zelf is daarvan nog het sterkst overtuigd en zoo laat zij dan nog op 't allerlaatsteoogenblik haar vacantie varen. Haar patroon, die haar naar het station heeft gebracht, is hierdoor zoo ont roerd. dat hij haar trouwt-. Maar spoedig daarop sterft hij. Wanneer nu blijkt, dat hij zijn geheele vermogen aan zijn echtgenoote vermaakt heeft, beschuldigen de kinderen deze, hun vader uit hebzuchtige oogmerken te hebben vergiftigd. Maar de rechtbank spreekt haar vrij. Tijdens de rechtzitting neemt de oude ge trouwe het tegen haar advocaat telkens voor „haar" kinderen op en dezen treft haar goedheid zoo, dat ze tenslotte vol berouw haar om vergeving' smeeken en haar vragen, bij hen als van ouds te blijven wonen. Maar Emma weigert dit verleidelijke aanbod; „ha ar "kinder en zijn nu immers volwassen en hebben haar niet meer noodig. Zij schenkt hun de erfenis en gaat weer uit werken. Er is in deze film veel, dat ontstemt. Her haaldelijk denkt men: wat jammer, dat de vervaardiger van de film. Clarence Brown, niet met meer eerbeid voor het mooie ge geven en voor het talent van deze actrice zijn werk heeft gecomponeerd. Niet alleen heeft hij. vooral door de inlassching van de vliegtuig-scènes, de eenheid verbroken, maar bovendien zijn zijn grappige overdrijvingen wel eens tenkoste van den toon en de stem ming gegaan. De f.iguur van zoo'n oude, trouwe huishoudster met al haar bemoeie nissen moge een komische bestanddeel be vatten, men beschadigt haar, zoo men dit komieke tot clownerieën chargeert. Het sterkste voorbeeld van een dergelijke overdrijving is wel de scène, waarin' Brown Marie Dressier laat rondtollen in het op leidingsvliegtuig. De malste capriolen worden haar dan niet bespaard. Maar zoo sterk is haar talent, dat ze zelfs dergelijke hindernissen overwint. Door haar innigheid, die bij de felste overgangen tus- schen lach en traan even ontroerend blijft, redt zij telkens weder de situatie, zelfs de evenzeer al te goedkoopen aardigheid met het stuk gesprongen koffertje. Tegenover een paar van zulke ietwat detoneerende grofhedenstaan echter zoo veel teere en fijne tafereeltjes, .dat wij ten slotte Clarence Brown daarvoor dan toch nog dankbaar mogen zijn. Het best komt het eigenaardig talent van de actrice tot zijn recht in de scène, waarin zij op haar kamer haar koffer pakt voor de reis. Mooi is ook haar dwalen door het leege huis. waar de schimmen van „haar" kinderen verschijnen en dan het tooneel in de rechtzaal. En haar bezorgdheid, tijdens de huwelijks reis, voor haar zieken en straks stervenden man. Voor de pauze biedt Luxor eenige vroolijke filmpjes. Stan Laurel en Oliver Hardy in „Roomijs", een comedie in twee bedrijven ..Uit logeeren", een teckenfilm. ..Flip de Kik ker in het circus" en een belangwekkend overzicht van de volksdansen in de verschil lende landen. Onder de „actualiteiten" krijgen o.a. de volkshulde aan Willem de Zwijger te Delft en de bloeiende Betuwe, een beurt. H. G. CAN'NEGIETER. CINEMA PALACE Felix Bressart in „Wie geeft mij een baantje." De naam „Felix Bres- sart" garandeert een ge- noegelijke film, waarbij veel gelachen kan wor den. Hoewel Felix Bres- sart altijd een bepaald genre rol speelt, is het steeds weer een genoegen hem te zien en hem te hooren. Onhandig en stun telig kunnen verscheide ne bekende filmacteurs doen, als hun rol dat ver- eischt, maar zoo slunge lig en onbeheerscht in zijn bewegingen als Bres- sart te zijn, dat lukt er geen een. In zijn dronkemansscènes is hij onnavolgbaar, hij heeft de gave om alleen de grappige kant daarvan naar voren te brengen, het walge lijke van iemand in dien toestand blijft verre van hem. Hoe verlegen en onhandig en ne derig zijn rol hem ook eischt te zijn, op het punt van liefde weet hij altijd heel goed zijn keuze te doen en daarbij blijkt, dat hij op vrouwelijke charme en schoonheid een ver bazend goede kijk heeft. In „Wie geeft mij een baantje" is Bressart in de film Jonathan, tot over de ooren verliefd op Kathe, Charlot te Ander. Omdat Kathe haar huur niet kan betalen, moet ze voor de kostjuffrouw ver trekken. Jonathan neemt op zich die 40 mark huurschuld van Kathe aan de juffrouw te betalen, maar hoé komt hij aan dat geld? Als figurant bij een filmopname van „Het huwelijk van den grootvorst" kan hij 40 mark verdienen. Bressart zou Bressart niet zijn, als hij niet langs vele zij- en doolpaden die hem in hoogst moeilijke positie brengen, eindelijk tot ..Het huwelijk van den groot vorst" kwam. Natuurlijk dreigt bij dat huwe lijk, dank zij zijn aanwezigheid, de boel weer in het honderd te loopen. Het komt evenwel heel anders uit, dan wie dan ook. had durven hopen, na zijn debuut aan de film. Hij krijgt tot zijn stomme verbazing een contract met een filmmaatschappij voor drie jaar met een zeer aannemelijk salaris, naar aanleiding van zijn figurant spelen. Jona than natuurlijk dol-gelukkig. en dat Kathe in dat geluk wil en moet deelen. spreekt van zelf. ..Wie bezorgt mij een baan" is van Fe lix zoo niet de beste, dan toch een zeer goede film. die de groote verdienste heeft, dat men er zich kostelijk bij amuseert. Op het tooneel het Wladimir Pique Trio, piano, zang en balalaika. Dit bij ons Haar lemmers. goed bekende Trio, mocht ook dit maal weer veel succes oogsten. Van de drie zeer goede journaals mocht Polygoon ons toch weer het meest voldoen. Alles bij alles, een heel prettige avond. REMBRANDT THEATER. Icli und die Kaiserin. „Ich" is Lilian Harvey en de Kaiserin komt pas op de zooveelste plaats. Wat na tuurlijk voor het publiek geen bezwaar is, want Lilian is een geliefde ster. die men graag ziet. Zij knippert onschuldig met haar oogleden, zij trekt een behoorlijk pruilmondje zij huppelt kinderlijk-stout over het witte doek. maar wordt daarin door regisseur Friedrich Hollander gelukkig niet geheel vrijgelaten. Conrad Veidt toont zich een zeer correct markies (een uitstekende rol) en Mady Christians laat zich af en toe zien en hooren als Kaiserin. oVor Heinz Rühmann als de musicus, die geen tijd voor zijn ver loofde (Lilian) heeft, niets dan lof en Julius Falkenstein geeft een goede Offenbach. De markies de Pontignac, op een jacht van zijn paard gevallen, hoort op zijn ziek bed Lilian een lied zingen, doch hij ziet haar niet. Later doet hij pogingen de zange res terug te vinden en hij denkt dan. dat het de Kaiserin zelf geweest is. Als hij deze dan op zijn slot noodigt, stuurt zij haar TELEFOON: 12953 HET LAAGSTE TARIEF IN HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) kapster waarna blijkt, dat deze de zangeres was. En het happy end is er. Voor Erich Pommer is dit de laatste film. die hij voor de Ufa geproduceerd heeft. Zoo als men weet. heeft hij thans de Ufa verla ten voor een Amerikaansche maatschappij. Als hij echter gedacht heeft van deze film een tweede dansend Congres te maken, dan heeft hij zich vergist. Zeker, het is een ge- noegelijke film geworden, maar het lichte, het losse, het- dartelende van het Congres ontbreekt hier. Er zitten wel uitstekende momenten in. Zoo is de muzikale begeleiding soms geestig, vooral bij het optreden van den barschen regimentsarts en de aller aardigste schène met den adjudant, die aan kondigt dat de Kaiserin een pond is aan gekomen en nu een wandeling gaat maken om gewichtsvermindering te verkrijgen. Dit is een kostelijke parodie. Maar het wordt nergens van een luchtigheid als Mamoulian schiep in This is the night met Madam has lost her dress, bijv. Doch al met al zal de film het zeker doen. En men zal zich even goed amuseeren als wij dat hebben gedaan gisteren. Ook al zal men het met ons vreemd vinden dat van een blad muziek uit Geschichten aus dem Wiener wadd de wals Wie hab' ich nur leben können ohne dich gespeeld en gezongen kan wor den Het. voorprogramma biedt de gebruike lijke jouniaals, waarin Polygoon een ge deelte aan onze kunstschilders gewijd heeft en een aardige Fleischer" teekenfilm, getiteld „Is my palm read". Op het tooneel verbaast het John Alex Trio (de zingende acrobaten) door de rustige en beschaafde wijze waarop de toeren verricht worden. AMUSEMENTSAVOND VAN HAARLEM'S SALON-ORKEST. In de feestelijk versierde zaal van het ge bouw van den Haarlemschen Kegelbond gaf Haarlem's Salon-Orkest gisteren zijn vierden amusementsavond, waarvoor heel wat be langstelling bleek te bestaan. Er was een aantrekkelijk programma samengesteld, dat onder leiding van den heer Red. Brinsky vlot werd afgewerkt. Het populaire ensemble van Jack Stoffer geniet een goede reputatie en zij heeft dezen avond bewezen tot voortreffelijke mu zikale prestaties in staat te zijn. Afwisselend werd orkest- en dansmuziek ten gehoore gebracht en in beide genres viel zeer veel goeds te waardeeren. Jammer was het daarom, dat het geraas van de kegel ballen op de eerste verdieping' aan een en ander nogal wat afbreuk deed. Wat de or kestnummers betreft, deze waren natuurlijk alle van lichten aard, hetgeen geheel in het kader van den avond pastte. Nu wij mid den in de Brahms-herdenking zitten, viel het te apprecieeren, dat men voor diens Un- garische Tanze een plaatsje had ingeruimd. Tusschen de orkestnummers door klonken de tonen van pittige foxtrotts en sleepende walsen en tango's door de zaal en niemand die daarbij rustig achter z'n tafeltje kon blij ven zitten. Het „middenveld" was dan ook spoedig bezet door een groote schare dans- iüstigen. Als conferencier stond een man op het podium, die zijn sporen op dit gebied reeds lang verdiend heeft. Kees Pruis is en blijft een kostelijke humorist, die altijd een aantal uitstekende recepten tegen slechte tijden enz. bij zich draagt. Kees Pruis bracht een paar nieuwe liedjes en stelde het publiek in de gelegenheid een refreintje met hem in te stemmen. Het hoeft geen betoog, dat hij spoedig een uitermate vroolijke stemming in de zaal teweeg wist te brengen. Veel bijval had hij met zijn pleidooi voor onze eigen taal en ae fluitpotpourri. Het feest werd met een bal besloten. Haar lem's Salon-Orkest kan op een uitnemend eslaagden slotavond terugzien. PINKSTERSAMENKOMSTEN. Driedaagsche evangelische Pinkster-sa- menkomsten zullen door het Pinkster Zen dingscomité worden gehouden in gebouw Parklaan 21 op Zondag 23. Maandag 24 en Dinsdag 25 April. Verschillende sprekers zul len het woord voeren, o.m. de heeren W. J. Hamers te Hilversum en F. A. Stroethoff te Driehuis. FEESTAVOND ORANJEBOM) PRINSES JULIANA Het duo van de beide zangers Kees Klaare en Bram Flora is bij de Haarlemmers, die feestavonden bezoeken, wel bekend. Zoo is het niet te verwonderen, dat toen Donderdag avond de beide populaire Rotterdammers op traden voor den Oranjebond „Prinses Julia na". welke bond zijn arbeidsveld heeft in het Oostelijk stadsdeel, de groote zaal vair ge bouw Sint Bavo geheel vol was. Er kon kwa lijk iemand meer bij en gansch deze menigte van menschen heeft zich een heelen langen avond geamuseerd met de grollen, die beide geliefde zangers op het tooneel uithalen, a. zingende, al fluitende. Kees draagt voor en Bram begeleidt daarbij op de piano en wis selt dit af door zijn inderdaad virtueuse fluit- oncerten. En of zij zich nu al steken in het costuum van Indianen of van Tirolers, of zij nu al van liefdesleed zingen of van de vreug de van het reizen, altijd vinden zij een aan dachtig en dankbaar gehoor, dat, gelijk ook dezen avond, de beide partners beloont met geestdriftig applaus en met toejuichingen en verzoeken om herhaling. Doch ook aan oogenblikken van ernst heeft het niet ontbroken. De voorzitter, de heer J. van Engelen heeft de feestelijkheden, die ter gelegenheid van den verjaardag der Prinses georganiseerd waren, ingeleid met een toe spraak en voorts heeft mr. Th. A. Wesstra. gemeentesecretaris van Haarlem, voorzitter van het hoofdbestuur van de vereeniging Koninginnedag, van welke vereeniging de Oranjebond een af deeling is, een rede gehou den over Willem van Oranje, waarin hij den volksheld eerbiedig herdacht. Deze boeiende rede vond een aandachtig gehoor. Nadat de heeren Klaare en Flora den avond verder gevuld hadden, daarbij be kwaam 'jde gestaan door een uitstekend dans-orl onder leiding van den heer F. de Paus. heeft men nog tot diep in den nacht kunnen dansen, alweer op de tonen van „The Jolly Band". Het bal stond onder leiding van oen heer W. S. Schroder, die evenzeer als de deelnemers de herinnering zal behouden aan een prettigen en mooien avond voor de oude ren. Het feest voor de kinderen, dat komt nog MAANDBLAD VAN „DIE SPAERNE- SANGHERS"- Het tweede nummer van het Maandblad van het Mannenkoor „Die Spaerne-Sanghers" kondigt het eerstvolgend concert van net koor aan (op 3 Mei), waaraan zullen mede werken de solisten mevr. Jeanne v. d. Rosïère, alt te Voorburg: de heer Jon. Röntgen, pia nist te Amsterdam en Het Hollandsch Strijk kwartet te Amsterdam. Uitgevoerd zullen worden werken van Jul. Röntgen, Joh. Brahms en R. Wagner. Het Maandblad geeft eenige beschouwin gen over het programma door Jos. de Klerk en bevat verder vereenigingsnieuws. Lieven Duvosel schrijft over de zes concer ten. die het koor in het volgend seizoen denkt te geven. Dit nummer wordt besloten met een ge dicht van W. J. de Mink: „Muziek". HAARL. JEUGDKERK VOOR OUDEREN. Zondag 23 April zal er weer een jeugd dienst in de Groote of St. Bavokerk worden gehouden. Dit is de eerste van een drietal dat in de zomermaanden daar gehouden zal worden. Deze diensten beginnen om 10 uur en niet om half 11. zooals in de Westerkapel. Spreker is Dr. K. H. Miskotte. Medewerking wordt verleend door het Oosterkerkkoor en den heer George Robert, orgel. HAARLEM - TEL. 15407 RESTAURANT - GARAGE THÉ COMPLET LUNCHa 11.75 DINER a 12.50 en f 3 50 ZALEN BESCHIKBAAR »oor PAR- TIJEN, VERGADERINGEN »x. GEREDUCEERDE PR IJ ZEN. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. VOLKSZANG. maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomst! Ondervindt 't zelf en neem lof 2 /Vkker) Volgtm recto' ton Apotheker Dumonl Slechts 50 ct. p. 12stuks. Bij Apothekers cn Drogisten (Adv. Ingez. Med.) Woensdagavond heeft weer de maamle- lijksche bijeenkomst van Volkszang plaats gehad. De zaal van Zang en Vriendschap, waar de avonden gegeven worden, was goed bezet, hetgeen niet te verwonderen is., aan gezien de leiding als gewoonlijk berustte bij den heer Sixma, die deze avonden altijd zoo bijzonder gezellig weet te maken. Ter onderbreking van het programma heeft de heer Spaan uit Amsterdam eenige heel mooie stukjes op de fluit ten beste gege- ve.n, begeleid door den heer Vink. De voorzit ter van de afdeeling Haarlem, de heer Slikker vergastte de aanwezigen op een declamatie van een gedeelte van „Peer Gynt". Deze heeren oogstten een welverdiend applaus. Woensdagavond, 10 Mei a.s., zal de laatste bijeenkomst van dit seizoen worden gehouden en deze avond zal een feestelijk karakter^ dragen, zoodat het bestuur op een buiten gewoon groote opkomst rekent. ZATERDAG 22 APRIL Stadsschouwburg: Ned Kindertooneel: „Een Oudejaarsavondfeest te Volendam. 2 u. Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtoo- neel: „De Sweepstake" 8 uur. Luxor Sound Theater: Marie Dressier in „Emma". Bijprogramma: Stan Laurel cn Oliver Hardy in „Roomijs". 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Wie geeft mij een baantje?' Op het tooneel: Wladimir Pique Trio. 2.30, T en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..Ich und die Kaise rin'Op het tooneel: John Alex Trio, zin gende acrobaten. 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw Protestantenbond: Vergadering Vrijz.-Dem. Bond. 8 uur. Gebouw „Caecilia". Jansstraat 50: Huis vlijt tentoonstelling. 79 uur. Waaggebouw: Tentoonstelling van werken van Kees Verwey. 10—5 uur Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZONDAG 23 APRIL Stadsschouwburg: N.V Amsterdamsche Tooneel vereeniging: „Eindexamen". 8 uur. Haarl. Jeugdkerk (in de Groote Kerk) Ds. Miskote. 10 uur. Rozekruisers Genootschap, Bakencsscrgr. 13: Tempeldienstritus. 10.30 uur. Gebouw Caecilia, Jansstraat 50: Huisvlijt- ten toonstelling. 11—4 uur Waaggebouw: Tentoonstelling van werken van Kees Verwey. 10—5 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags cn des avonds. MAANDAG 24 APRIL Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette: .Ball im Savoy" 8 uur. Café Brinkmann. Gr. Markt: Vergadering Vrijheidsbond- 8 uur. N.V. Ned. Syndicaat, Jaarl. Alg. Vergad. Kruisweg 70. 8 uur. Vereen, tot bestrijding der tuberculose. Consultatiebureau Ged. Oudegracht: Alg. ledenvergadering. 8 uur. Waaggebouw: Tentoonstelling van werken van Kees Verwey- 105 uur. Bioscoopvoorstellingen ROOSTER VAN APOTHEKEN'. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts cn Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 22 April 8 uur 's avonds tot en piet Vrijdag 28 April 8 uur zijn de vol gende apotheken op Zondag, 's avonds na a uur en 's nachts geopend: J. M. A. Hcgland, Firma Th. A- Klinkha mer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. H. Cohen. Firma II. Remmers en Zn. Kruis straat. 6. Tel. 10354 J. C. Keur, Nolf's Goedkoope Apotheek, Kruisstraat 26. Tel. 11174. J. C. Keur, Nolf's goedkoope apotheek, Kruisstraat, eiken Zaterdag en eiken dag voor een feestdag geopend tot 10 u. 's avonds (De Apotheek W. P. Woutersen. Koning inneweg 3 heeft geen verlof tot sluiten ge vraagd en is dus altijd geopend). &/aas-H. ■m SAV De Koning van Italië. De Man met den Dienaar. En met den Onbezorgden Glimlach. Zooeven sloeg ik een krant open. en mijn verbaasde blik bleef rusten op een portret van den Koning van Italië. „Dat is waar ook", dacht ik. „Hij leeft nog. Sterker: hij is nog steeds koning. Hoe heet hij ook weer?" Dit wou mij dermate leven wij journalis ten bij de feiten van den dag niet dade lijk te binnen schieten. De naam bleek er gens verborgen te zitten in het redactie archief van mijn brein. Dit na-klapperend vond ik hem tenslotte: Victor Emmanuel III. Een mooie naam. Ik heb die foto met aandacht bekeken. Hij stond er op met een beroemd man: senator Marconi. En hij glimlachte genoegelijk. blij en tevreden. Hij is een klein manneke, zooals u zich misschien herinnert uit den tijd toen zijn leven en zijn koningschap nog bedreigd werden. Nu loopt hij geen enkel ge vaar meer. Is het zoo vreemd dat hij glim lacht onder zijn groote képi. en zijn te groot salon-zwaard met jolige achteloosheid., ach terstevoren voor zich uitdraagt? Wel nimmer zal een koning een zoo zorge loos bestaan genoten hebben als deze koning van Italië. Hij leeft, om zoo te zeggen, in Be nito's schoot. Benito regeert, Benito dicta- tort. Benito rolt met zijn oogen. Benito is houder van het wereldkampioenschap-Sterke Man. Hij wordt zwaar bewaakt door zwart- hemden. Hij werkt als een paard, staat des morgens om vijf uur of is het vier uur op. feidt een heele reeks ministeries zelf en loopt alle gevaren, torst alle zorgen die in oude tijden des Konings waren. De Koning, glimlachend en genoegelijk. is er ganschelijk van bevrijd. Ik kan mij zoo voorstellen dat hij. als hij 's morgens om acht uur zich nog eens behagelijk in zijn vorstelijke legerstede omdraait, even rilt bij de gedachte aan Be nito. die daar nu al een uur of drie. vier in het Palazzo Chigi zit te zwoegen, met een paar detectives achter elke deur om zijn leven te beveiligen. „Wat een bestaan", zal de koning denken. „Ik herinner me nog. van vroegermaar het is al zoolang geleden". „Helena", zal hij een uur later aan het ontbijt zeggen, terwijl hij genoegelijk zijn tweede eitje lepelt, „staat er wat nieuws in de ochtendbladen? Denk er aan dat wij ons vanmiddag om drie uur ergens moeten ver- toonen. Er zal daverend gejuich zijn, He lena". (Zoo heet de koningin van Italië toch?) „Ik ben zeker van het gejuich. Daar zorgt Benito voor. Welk een voortreffelijk dienaar is hij t-och, Helena! Heeft ooit een koning zulk een dienaar gehad? Geen sprake van! Lees de histories van de Lode- wijken, en de Alfonso's, en de Georges en de Wilhelims en de Napoleons! Hoe is het met hun dynastieën afgeloopen? Miserabel, He lena! En hoe waren bijna al hun beroem de ministers? Onbetrouwbare sujetten, be dacht op eigen roem en voordeel, gereed hen te verraden terwijl zij hen vleiden in zoete hoftaalVergelijk Benito daarbij! Wat een minister! Als het waar is wat ze zeggen, Helena, dat de geniale leider zich vooral toont in de keuze van zijn dienaren, dan ge loof ik dat ik lang geen gek figuur tegenover het nageslacht zal maken. Het tegenwoor dige geslacht heeft mij nog niet door Maar dat is juist 'n goed ding. en een extra- waarborg voor onze persoonlijke veiligheid. En hoe zal het nageslacht oordeelen? Het za! snobbish zijn, Helena, zooals alle nage slachten. Het zal zeggen: een vorst is een vorst, en een minister is maar een minister. Zouden Caesar, Alexander en Napoleon ooit zoo beroemd gebleven zijn als ze inplaats van vorsten eerste ministers geweest waren? Nooit! Hoeveel menschen weten trouwens nog wie hun eerste ministers waren? Neen. de kinderen op school zullen later het rijtje koningen van Italië leeren. en het zal ze op vallen dat in een tijd. toen haast overal ko ningen werden weggejaagd, Victor Emma nuel III zoowat eer. halve eeuw lang regeer de regéérde. zeg ik, ja zeker en ze zullen er bij lezen dat dat een bloeitijdperk voor Italië word. nadat de koning moeilijke jaren had doorgemaakt omdat zekere minister Giolitti, en zekere minister Orlando, en en kele anderen hem slecht dienden. Maar toen vond de koning den waren dienaar in een man, die eerst socialist was geweest maal later berouw kreeg en eeuwige trouw zwoer aan zijn vorst, en zijn leven stelde in zijn dienst.En de grootmoedige koning vergaf hem alles, Helena, en verhief hem tot zijn eersten ministerEn die man was dankbaar. Hij toonde zich de koninklijke gunst geheel waardig. Hij heette, hij heette... Dan zullen de kinderen in het jaar 2000 aarzelen. Helena, want de naam zal hen ontschoten zijn omdat het maar zoo'n ge wone achternaam is, zonder nummer er ach ter. En een jongetje zal z'n vinger opsteken en half-vragend zeggen: „Garibaldi, meneer? of nee, ik bedoel Cavour?" Want zóo zijn de nageslachten en de ge schiedenisboekjes en de domme jongetjes op school. Helena! En nu tot straks: ik ga incognito een eindje wandelen. Dat schoot hondje van jou mag mee". Zoo ongeveer stel ik het mij voor. Het is wel fantasie, maar zit er niet een basis van waarheid in? De functie van koning lokt geen mensch meer aan. Alleen het koning schap van Italië maakt een uitzondering. Waarvoor zijn wc tenslotte hier op aarde? Om beroemd te wezen, ons een half ongeluk werkend en van alle kanten met den dood bedreigd, of om een gelukkig leven te leiden? Zoo lang duurt het waarachtig niet, en te midden der moderne beschaving wordt le vensgeluk een steeds moeilijker opgaaf. Hoe meer portretten van beroemdheden ik zie. hoe duidelijker het mij wordt. Alleen Victor Emmanuel III maakt een uitzondering. Hij is de eenige die er onbezorgd uitziet en ple zierig glimlacht. De anderen? Stalin. Verbeten kop. Opgesloten in Mos kou. Omgeven door hem-bewakende detec tives. Gevangene van het succes. Charlie Chaplin. De Eenzame. Dat zegt genoeg. George Bernard Shaw. Oude sarkast. Ver maakt zich met bittere zelfverheerlijkings grapjes tegenover reporters. Reist eindeloos de wereld rond. Adolphe Menjou. Een ernstig tijdsverschijn sel. Ergert zich zichtbaar aan zichzelf. Alfons de Dertiende. Afgezet. Einstein. Uit zijn vaderland verdreven. Greta Garbo. Kan er niet mee uitscheiden ondanks zichzelf. Lagendaal. Afgezet. Camera. Algemeen verwenscht en gehaat. Te sterk. Hitier. Elke week vijf millioen tegenstan ders er bij. Gentle art of making enemies. Max Reinhardt. Uit zijn vaderland verdre ven. Zus Braun. Inseclenbeet. Door Willy, Puck, Corrie enz. reeds uit den roem verdrongen. Jack Diamond. Al Capone. Al bijna weer vergeten. Het bier is terug in Amerika, en het mag weer. Ramsay MacDonald. Het vermoeidste ge zicht in Europa En zoo kunt u doorgaan, pagina's lang, vele lijsten door. Van alle beroemde por tretten is het eenige dat zorgeloos glimlacht dat van Victor Emmanuel III, koning van Italië, den Man met den Dienaar. Is het een wonder dat George Bernard Shaw, pas weer eens van een wereldreis te ruggekeerd. rapporteert dat hij „overal de onbeschaafde volken gelukkig en zorgeloos en de beschaafde vol zorg heeft gevonden?" Neen, het is geen wonder. Wij pakken het verkeerd aan. Wij jagen allemaal, als dwazen, achter dingen aan die ons niet gelukkig kun nen maken. Slechts enkelen onzer, zooals koning Victor Emmanuel HI. valt een bijzon der soort geluk in de schoot. De anderen moeten zoeken, en zoeken steeds verkeerd. Als we eens wat minder zochten? Dit idéé vervult mij met nieuw optimisme. Is hot ge heim van het gewone geluk wellicht slechts, dat het zóo dichtbij ligt dat wc het niet zien? Zoodat het hcelemaal niet noodig is om naar de onbeschaafde volken te reizen, om het te leeren vinden? OPTIMIST.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5