INCASSO-BANK DE VERKIEZINGEN. N.V. Rubriek voor Vragen. haarlem's dagblad woensdag 26 april 1933 Amsterdam Land van Belofte. De laatste loodjes Amsterdam van ouds het centrum van han del en speculatie, heeft zich thans ook bij 't politieke kansspel niet onbetuigd gelaten, en is steeds meer naarmate de 26ste April na dert, het middelpunt van de campagnes der politieke partijen. De straten zijn geweldige reclamevlaktes, waar ieder naar eigen in zicht, politiek en fantasie mededeelingen op doet al naar de draagkracht van de partij met kledderige 'kalkletters. die bij de eerste de beste regenbui weer verdwijnen, met olie verf letters of met straatschilderingen in velerlei verven. Iedere morgen brengt nieuwe verrassingen op dit gebied. En niemand heeft geweten wat hij den volgenden morgen op zijn muur of voor zijn deur zou vinden. Ver rassingen die niet altijd even aangenaam zijn, want daar heb je bijvoorbeeld het ge val van den man die in zijn buurt niet popu lair is, wegens het op afbetaling geven van radio-toestellen, met alle gevolgen daarvan. Aangestoken door de vele straatschilderin gen hebben ze hem voor de deur een akelige aanklacht geschilderd en ver in den omtrek wijzen de pijlen er heen: „Stilte, stilte! Daar woont een maffer!" Maar dat zijn natuurlijk uitzonderingen. De huismuren ontleenen hun waarde uit sluitend aan de hoeveelheid ruimte die zij voor het plakken van platen, van lijstnum- oners en lezen bieden. Er wordt druk gevlagd, want hoe gaat het, als je overbuurman van daag lijst 13 uithangt, om maar een voor beeld te noemen, steek je 's middags lijst 11 uit, waardoor je benedenvrouw lijst 25 uit hangt, en zoo voort. En dat alles om zijne Majesteit den Kiezer terwille te zijn, en zijn gunst te verwerven. Werklooze, middenstander, winkeljuffrouw, bankdirecteur, vischventer, of voddenjood, voor dezen eenen keer worden ze allen met hetzelfde ontzag behandeld, met denzelfden eerbied aangebeden, want zij allen vertegen woordigen de macht van een stem. De voor ieder zoo begeerenswaardige stem. De stad lijkt een land van belofte: Voor vrede en tegen dictatuur. Voor democratie. Vrijheid v.oor allen. Tegen reactie en fas cisme. Tegen fascisme en socialisme. Voor orde en gezag. Voor.... TegenKiest Overal borden, groote en kleine borden. En op Rapenburg boven een klein uitdragers winkeltje: „Zakenmenschen! Kiest Lampetje, No. 1 van lijst 1". Om ieder wordt toch ge dacht! Een keurcollectïe van leuzen en aanbeve lingen, waar men gaat of staat. Zelfbewust vervolgt de kiezer zijn weg En tusschen al die leuzen en lijstnummers, tusschen al die om een stem vragende plak katen zijn een paar naïvelingen nog „zich zelf" gebleven althans ze schreven met wat stumperig krijt op een open plaatsje op de geweldige reclameschutting op het Frede- riksplein, midden tusschen reusachtige par tijreclames: „Stemt op niemand, maar wees iemand". Alsof deze negatieve daad een mensch plotseling tot „iemand" zou kunnen maken. De Klaagmuur". Die schutting op het Frederikspleïn ver vult overigens een zeer speciale rol in dezen verkiezingstijd. Niet alleen heeft de S.D.A.P. er zichzelf een reusachtige vleermuis geschil derd, waarmee het oorlogsmonster wordt bedoeld, en vaart er een statig fregatschip voor Marchant onder het motto „Houdt Koers" of staat de naam Colijn er op een reusachtig oranje veld, maar die schutting is het middelpunt voor ieder die een vrij uurtje heeft en de politiek eens grondig wil bespre ken. Gezien de neiging tot allergezelligst kankeren, die bij Amsterdammers nu een maal vrij overvloedig aanwezig pleegt te zijn. hebben ze de schutting den naam van „Klaag muur" gegeven en inderdaad is ze getuige van heftige politieke verwijten van „ee.u- heidsfront"-debatten tusschen communisten. O.S.P.'ers en SD.A.P.'ers die soms zoo'n om vang aannemen, dat heele kluwen gezamen lijk naar een zaaltje in de buurt trekt, om de zaak verder uit te zoeken. En nooit is er een einde aan die discussies, nooit is iemand om een onderwerp verlegen, iederen dag is de situatie weer nieuw en iederen dag staat er tot 's avonds na twaalven een groote tros menschen. De kansen worden er gewikt en gewogen en de critiek is er niet zacht aan den Klaagmuur, die na de verkiezingen ge mist zal worden, al blijft er de eerste dagen nog genoeg na te praten. Want ook daarin zijn Amsterdammers sterk en 's nachts.... Als het donker is en de straten stil zijn geworden, komen ze te voorschijn met kalk, met pap en met kwasten, bij groepjes of al leen. Dan zie je plotseling midden in de stad een eenzame ziel, stilletjes op een trottoir zitten, gebogen over een trottoirband, waar op hij moeizaam in keurige duidelijke let tertjes den naam van zijn uitverkoren can- didaat schildert. Elders staat er één over de heele oppervlakte van de straat een geweldig lijstnummer te zetten om dan weer met zijn kalkemmertje een paar meter verder te gaan. Alles met de rust en de toewijding van een boer die zijn akker bemest. Ergens aan de grachten ligt er iemand doodleuk op zijn buik den walkant met kalkletters te bestrij ken, met de balsemende gedachte aan de kiezers die het morgen zullen zien. Plak- ploegen gaan voorzichtig van straat tot straat, spookachtige verschijningen, in oude met plaksel besmeurde jassen, en waar ze de kans schoon zien, kleven ze een plaat, Soms valt er één in handen van de politie. Van één dier slachtoffers wordt verteld, dat toen men.hem wees op de pap die overal aan zijn jas kleefde, als bewijs van zijn schuld aan het plakken hij antwoordde, dat ze be paald in die straat juist geplakt hadden, want toen hij er langs liep. viel al die pap naar benedenZulke dingen hooren nu eenmaal bij de sport en dat plakkers en kal- kers het als sport en als eerezaak bekijken, blijkt uit de vele botsingen 's nachts, als een ploeg een andere ontmoet, die platen van hun partij heeft overplakt. Dan volgt er een uiteenzetting waarbij de moraal niet achterwege blijft en helpt dat niet, dan loopt het niet af zonder een pak slaag of verwij dering van alle biljetten van de betrokken groep. Politieke Amsterdammers zijn streng in die dingen! Nog één dag zullen alle hens aan dek zijn, zullen de straten wit zien van de kalk en de muren bont van de platen, zullen auto's met reclames en luidsprekers luidkeels door de straten gaan, zullen ze er alles opzetten dan valt de uitslag En pas daarna zullen ze ontdekken, dat ondertusschen in het Vondelpark de magno lia's zijn gaan bloeien en hier en daar bij de banken het groen aardig gaat uitloopen. En dan zullen ze daar weer plezier in hebben! Vr. S. OOK IN HAARLEM EEN AUTO MARKT. OP HET KENNEMERPLEIN. Binnenkort zal ook Haarlem, na Utrecht, Amersfoort en andere steden zijn automarkt hebben, waar eigenaars van hun wagens af stand kunnen doen, en anderen die lust heb ben een tweedehandsch auto te koopen hun keuze kunnen doen. De markt zal t-z.t. gehouden worden op het terrein van de Nederlandsche Spoorwe gen aan het Kennemerplein (achter het sta tion). Tegen een geringe vergoeding kunnen diegenen die hun wagens willen verkoopen, hun auto daar gedurende den geheelen ver kooptij d stallen, (van des morgens tot des avonds) of eventueel hun wagens in com missie geven aan dengene die de automarkt organiseert. Dinsdag zal de marktdag zijn, doch deze datum zal nog bekend worden gemaakt, daar dit o.a. afhankelijk is van de juiste opstel ling van 't contract tusschen de Nederland sche Spoorwegen en den exploitant. VRIJWILLIGE BURGERWACHT. De Vrijwillige Burgerwacht Haarlem houdt een algemeene vergadering op Dinsdag 2 Mei. Behalve de jaarverslagen vermeldt de agenda: Verkiezing van 4 bestuursleden (aan de beurt van aftreden zijn de heeren: H. M. van Bemmelen, H. Scholte, C. ten Boom en I. Viets. Deze laatste wenscht voor een her- noeming niet in aanmerking te komen) en de verkiezing van een voorzitter. SLOTBAL DANSSCHOOL „SCHRÖDER". Maandagavond had in het gebouw van den H. K. B. het slotbal plaats van de leerlingen der Dansschool „Schröder" alhier. Het aan tal deelneemsters en deelnemers was zeer groot en de stemming dadelijk uitstekend. .Hens Renooy's dance band" zorgde voor goede muziek. Als intermezzo werd door acht kinderen de oude Quadrille Lanciers uitgevoerd. Dit num mer had zeer veel succes. Een der leerlingen, de heer Frankenhuy- zen. bood namens alle leerlingen den heer Schröder als bewijzen van waardeering voor de uitstekende lessen een salonlamp en een bureaustoel aan. He1- was een buitengewoon goed geslaagde avond. EEN GLOBETROTTER HAARLEM. BEZOCHT REEDS 37 STATEN. Wij kregen bezoek van een globetrotter, Walter Schöpke genaamd, geboren in Leip zig die ondanks zijn nog jeugdigen leeftijd (23 jaar) reeds 37 staten heeft bereisd, zoo als hij ons duidelijk maakte, met prenten en brieven uit deze gebieden, w.o. in Europa Nederland, Estland, den Vaticaanschen staat Zwitserland, Spanje, enz. enz. om slechts eenige der meest uiteengelegen landen op te noemen. Bovendien was hij reeds in Afrika waar hij Marokko, Algiers, Tunis en Tripolis bezocht. Zijn doel is niet reizen om het reizen alleen, doch om de noodige ervaringen op te doen om fotoverslaggever te worden. Over zijn bezoek aan Nederland heeft hij zich slechts vaag uitgelaten. Het was reeds de derde keer dat hij ons land bezocht. Een der keeren was hij werkzaam bij de Nenyto, de groote tentoonstelling die eenige jaren ge leden te Rotterdam is gehouden. Het is hem opgevallen welk een afkeerende houding de Nederlanders tegen hem innemen, daar velen in de meening verkeeren dat hij een nazi is, omdat hij in een padvinderscostuum reist. Dat ook hier geen werkkring voor hem was te vinden, zal. gezien de groote werkloos heid wel niemand verwonderen. Na zijn bezoek aan Nederland gaat hij via België weer verder de wijde wereld in. FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 25 April 1933. KI. de Waal. vroeger rijwielhandelaar, thans zonder beroep, wonende te Watergang gem. Landsmeer. Curator Mr. L. Ali Cohen, alhier. W. Ooms. groentenhandelaar, wonende te Overveen, Bloemendaalscheweg 303. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys alhier. H. Tollenaar, winkelier in verlichtingsar tikelen. wonende te Haarlem, Gen. Cronjé- straat 80. Curator Mr. L. Ali Cohen, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. Th. F. Raedt. Opgeheven werd het faillissement wegens gebrek aan actief van: H. Vestering. wonende te Zaandam. Curator Mr. W. Briët. alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het Volgestort Kapitaal I 30.000.000. Reserve f 9.300.000.— kantoor: HAARLEM KRUISWEG 59 TEL. 13843 EFFECTENORDERS COUPONS PROLONGATIEN SAFE-LOKETTEN ^IIIUIIIIIIillÜlHUIillilllUlil!!1! (Adv. Ingez. Med.) verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst van: N V. T. C. R. Smit en Co's Metaalwaren handel gevestigd te Haarlem. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys alhier. A. J. de Lint. wonende te Aerdenhout. Cu rator Mr. W. de Rijke alhier. HANDEL EN BEDRIJF IN 1932. Jaarverslas; van de Kamer van Koophandel. WINKELBEDRIJF LEED IETS MINDER DAN INDUSTRIE. Verschenen is het jaarverslag over 1932 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. In de mededeelingen over de cursussen door de Kamer in vorige jaren ingesteld, le zen wij, dat de cursussen Maleische spreek taal, Spaansche taal, Handel en Recht en Boekhouden wegens gebrek aan belangstel ing gestaakt moesten worden. De cijfers zijn dan ook zeer teleurstellend. De cursus Spaansch had in het eerste leerjaar 1927 1928 acht deelnemers, in 1931/1932 3, in het tweede leerjaar resp. 8 en 4. Maleisch verminderde van 10 tot 6, Handel en Recht van 47 tot 7, Boekhouden van 32 tot 28, Zweedsch van 13 tot 1 en in het tweede leerjaar van 8 tot 3. Het aantal nieuw ingeschreven handelsza ken in het handelsregister was 459, het aan tal opgeheven zaken 209. In 1931 waren deze getallen resj. 843 en 199. Het totaal aantal ver strekte inlichtingen was 12614 (v.j. 10469). Het tweede hoofdstuk behandelt de han delingen der Kamer en hoofdstuk III het ver slag over den toestand van nijverheid en handel in 1932. Wij distilleeren er het volgende overzicht uit: Haarlemmerolie: Export ingekrompen, bin- nenlandsche handel zonder verschil. Lijm: Gang van zaken niet onbevredigend. Toekomst niet te zorgelijk. Rubber: Export zeer ingekrompen. Moei lijkheden met betalingen. Smeerolie: Belangrijk achteruitgegaan door moeilijkheden in scheepvaart en in dustrie. Verf: Gang van zaken zeer slecht. Toe komst uiterst somber. Zeep: Voor binnenland naar omstandighe den voldoende werk. Export slecht. Drukkerijen: Werkzaamheden zeer inge krompen. Toekomst met vertrouwen tege moet gezien. Lettergieterijen en Chemigrafie: Niet be vredigend. Machinefabrieken: Verre van bevredigend. Slechte prijzen en orders bijna niet te ver krijgen. PlaatwellerijPersoneel en werktijd in gekrompen. tot het hoogstnoodzakelijke. Rijtuigen en spoorwagens. Niet onbevre digend. Geen loonende prijzen. Scheepsbouw: Geen nieuwe orders bij ge brek aan hypotheken. Vooruitzichten bedroe vend. IJzer. Zie het verslag der Hoogovens. Brood: Verbruik door de werkloosheid zeer gedaald, kosten verhoogd. Cacao en Chocolade: Niet onbevredigend, maar moeilijke export. Suiker: Nog grooter steun zal noodig zijn, voor de bietenteelt. Tabak: Sigarenfabricage niet onbevredi gend. Moeilijke concurrentie door cadeau stelsels. Wijnen en likeuren: Weinig bevredigends in de likeurstokerij. Surrogaten vervangen het natuurproduct. Films: Niet onbevredigende fabricage. Kalkzandsteen: Buitengewoon slecht. Prij zen 30 pet. beneden 1914. Invloed van den toestand in het bouwbedrijf. Kousen en handschoenen: Niet gunstig. Contingenteering hielp niet veel. Export on mogelijk. Papier: Steeds ongunstiger. Prijspeil be langrijk beneden 1914. Weegwerktuigen: Verre van rooskleurig. Buitenlandsche concurrentie en stilgelegde export. Ijsfabrieken: Uitermate ongunstig. Toe komst hopeloos, mede door concurrentie van Noorsch gletscherijs. Bouwbedrijf: Slechte toestand sterk ver scherpt. Concurrentie van werklooze arbei ders. Centrale verwarming: Ontslag van perso neel. Van een loonend bedrijf geen sprake meer. Electrotechnisch bedrijf. Loodgieters- en fittersbedrijf: Allerminst gunstig. Groote schade door hoogere electriciteitstarieven. Meubileerings- en Behangersbedrijf. Zeer slecht. Koopers beperken zich. Schildersbedrijf: Hevige concurrentie, veel ontslag van personeel. Smidsbedrijf: Ongunstige omstandighe den. vooral bij constructie- en bouwwerk. Het Hoofdstuk IV, Handel, begint met een overzicht van den geld- en effectenhandel, waarover niet veel goeds te vertellen is. Eiei-handel: Zeer ongunstig. Van loonenden handel geen sprake. Graanhandel: Zeer moeilijk, resultaten te leurstellend. Tarwewet maakt handel in bin- nenlandsche tarwe onmogelijk. Kaashandel. Uitermate ongunstig. Automobielhandel: Zeer slecht, Toekomst somber. Brandstof fenhandel: Niet bevredigend. Omzet sterk terug geloopen. Houthandel: Nog grooter prijsdaling. Toe komst met zorg tegemoet gezien. Handel in landbouwwerktuigen: Aller minst bevredigend. Verkoop van graanoogst machines bevredigend. Giashandel: Zeer slecht. Voorts wordt behandeld het winkelbe drijf. Groente en Fruithandel: Buitengewoon slecht. Concurrentie van straathandel door werkloozen. Brood- en banketbakkerijen: Niet ongun stig. Melk en melkproducten: Bevredigend. Con currentie van ventende veehouders. Vischhandel: Geen klagen. Gebruik neemt toe door lage prijzen. Vleeschhouwerijen: Niet ongunstig. Ver bruik door lage prijzen toegenomen. Comestibles en kruidenierswaren: Niet onbevredigend. Winstmarge verkleind. Wijn en gedistilleerd: Zeer slecht. Nieuwe drankwet fataal. Hotel en restaurantbedrij ven zeer slecht door gebrek aan vreemdelin genverkeer. Kleermakerijen: Onbevredigend. Publick uiterst zuinig. Heerenmodeartikelen: Niet onbevredigend. Damesmodeartikelen: Weinig bevredigend. Manufacturen: Zeer slecht. Toestand zeer somber ingezien. Schoenen: Niet onbevredigend. Kwaliteits schoenen vrijwel onverkoopbaar. Huishoudelijke artikelen: Niet onbevredi gend. Ijzerwaren en gereedschappen: Niet on gunstig. toch ook niet gunstig. Kristal en porselein: Lagere prijzen. Lederwaren, koffers en reisartikelen: Zeer slecht, zelfs tegen uiterst lage prijzen geen bevredigende omzet. Kapperszaken: Zeer slecht. Publick eischt moderne installaties, doch slechts enkelen maken er gebruik van. Parfumerieën: Zeer slecht. Gouden en zilveren voorwerpen: Niet gun stig. Groote concurrentie van z.g. kunstwin kels. Klokken: Prijzen zeer gedaald. Boekhandel: Bevredigend. Belangstelling bij het publiek gestegen, mede door goedkoo per Duitsche en Engelsche boeken. Piano's: Achteruitgang hield aan. Radiotoestellen: Niet bijzonder gunstig. Gramofoons: Niet ongunstiger dan 1931. Radio stimuleerde de vraag. Kunsthandel: Nog ongunstiger dan 1931. Bloemen en planten: Veel concurrentie van den straathandel. Invloed van den slechten tijd. Voor de afdeeling visscherij worden de verslagen van het Staatsvisschershavenbe- drijf, de reedersvereeniging te IJmuiden cn de IJmuider Vischhandelvereeniging geci teerd. Voor bloembollenteelt zijn opgenomen de mededeelingen van de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur. Hoofdstuk VII behandelt het verkeerswe zen waaronder ook valt het luchtverkeer op het in het gebied der Kamer gelegen Schip hol. De bijlagen maken melding van belangrijke brieven en adressen, door de Kamer verzon den, enz. Het totaal aantal faillissementen uitgespro ken in 1932 bedroeg in het gebied der Kamer 314, tegen 206 in 1931 en 162 in 1922. STEUN DER PROVINCIE. De Nederlandsche Vereeniging tot inrich ting van een wetenschappelijk centrum voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam heeft zich tot de Prov. Staten van Noord- Holland gewend, met verzoek ten behoeve van hare Academie een jaarlijksche bijdrage uit de provinciale kas van 3.500 toe te ken nen. Dit adres strekte ter vervanging van een vroeger adres, waarbij een subsidie van 5.000 per jaar werd gevraagd. De plannen betreffende de huisvesting der Academie in een gedeelte van een door de N.V. Amsterdamsche Maatschappij voor Wo ningbouw op het Stadionplein te stichten ge bouw, zijn niet tot verwezenlijking gekomen, doch in plaats daarvan is het bestuur over gegaan tot den aankoop van een voormalig schoolgebouw in de Nicolaas Maesstraat te Amsterdam, waarin de Academie thans is ge huisvest. De inrichting daarvan en de ver bouwing van de gymnastiekzaal tot een mo dern ingerichte lokaliteit, heeft uiteraard niet onbelangrijke financieele offers vereischt. Ged. Staten zijn tot de conclusie gekomen, dat er aanleiding is tot het verleenen van een provinciaal subsidie, omdat de Academie leerlingen uit tal van gemeenten in Noord- Holland tot zich trekt. Van de 149 leerlingen in den cursus 1932"33 zijn niet minder dan 112 afkomstig uit Noord-Holland, waarvan 58 uit Amsterdam en 54 uit andere gemeen ten in deze Provincie. Ged. Staten stellen voor een bijdrage uit de provinciale kas te verleenen, gelijk aan het gemeentelijk subsidie van Amsterdam, toe te kennen, t.w. van 2.000 per jaar en wel voorshands alleen voor de jaren 1933 en 1934 VERJAARDAG PRINSES JULIANA. OFFICIEELE HERDENKING. Ter herdenking van de viering van den verjaardag van Prinses Juliana zal de Stads- klokkenist bij de gebruikelijke carillonbespe ling op 1 Mei a-s. Vaderlandsche liederen ten gehoore brengen. De Haarlemsche Orkest Vereeniging zal des namiddags van 2.304 uur een muziek uitvoering in de tent in den Hout geven. KLOPPERSINGELKERK. 22e ORGELBESPELING - ORANJE HERDENKING. Men schrijft ons: Maandagavond 1 Mei wil het College van Organisten zijn laatste orgelbespeling in dit seizoen mede dienstbaar maken aan de na tionale herdenking van den grooten Oranje, Prins Willem I. wiens 400ste geboortedag alom met zooveel belangstelling en plechtig heid gevierd wordt. De organist G. A. Gold- schmcding Azn.. geeft een zooveel mogelijk .nationaal" programma ten beste, zij het ook afgewisseld met het Choral H van den Fran- schen componist César Franck en een Mar- che triomphale van Sigfrid Karg-EIert, over het bekende Nun danket alle Gott. Spreker zal zijn Prof. Dr. A. A. van Schel ven, geschiedenis- en Oranjekenner bij uit nemendheid, die op verschillende plaatsen In ons land en ook in onze stad het beeld van den Vader des Vaderlands reeds op onder scheidene wijze in het licht stelde en in de dankbare herinnering van een klein volk, dat zijn groote mannen eert, terugriep- Een avond, die zeker ten zeerste kan wor den aanbevolen aan alle echte vaderlanders en kunstminnaars. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een spccialen Redacteur, en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam cn icaori- plaats. Vragen, waaraan naam en atjres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antivoorden icordcn per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. PLANTEN. VRAAGMijn Clivia staat ln bloei en nu be ginnen de punten der bladeren te verdorren. Wat is hiertegen te doen? ANTWOORD: Het ral wel gebrek ann voedsel of aan water of aan bflde zfjn. Begin met do plant driemaal per week In een emmer water te zetten. Na den bloei kunt gij gaan bemesten. VRAAG: l. T.< bet noodig of gewenscht, wan neer een uitgebloeide Azalea ln Mei bulten wordt gebracht, dat de nieuwe loten (ultloo- pers) worden Ingekort of ge«nocid? 2. Moet zij in de zon, in do schaduw of ln halfschaduw staan? 3. Ia. zoolang de plant bulten staat, veel of weinig gieten noodig? 4. I* bij het binnenhalen ln September beter dadelijk ln een onverwarmd vertrek te zetten of mogelijk !n een verwarmd vertrek? Vee! of weinig gieten? ANTWOORD: 1. Het is niet noodzakelijk, maar men kan door het insnocien de plant he ter in vorm houden. Doe het dan echter zoo spoedig mogelijk, anders kunnen de jongo scheutjes geen knop meer vormen. 2. Zoo mogelijk half schaduw; het ls ochlcr beter te voel dan te weinig zon, 3. De pot ln den grond graven. De hoeveel heid water ls niet te bepalen; dit hangt af van de grootte der plant en den grond. 4. Ja. zoolang mogelijk in een onverwarmd vertrek. RECEPTEN. VRAAG: 1. Een wit marmeren gang vertoont langs de naden bruine vlokken. Hoe komt dat? 2. Waterstof peroxyde en marmersltjp helpen niet. Hoe kan Ik het mooi wit en helder krij gen en houden? ANTWOORD: 1. Dat is voor marmer, dat ge regeld met een wlsch met marmcrslijp ge schuurd wordt een ongewoon verschijnsel. Staan er mogelijk fietsen op of andoro voorwerpen, die roest kunnen veroorzaken? Anders begrij pen wij niet, hoo het euvel ontstaan ls. 2. Het beste ls dc bruine vlekken even te be strijken met een borstel met ruw zoutzuur, dit er 5 minuten op laten zitten en dan vlug en goed met koud water afspoelen. Daarna gere geld eens per week stevig met een wlsch met marmerslijp schuren en goed opdrogen. VRAAG: Hoe verwijdert men teervlekken uit een blauw costuum? ANTWOORD: Be: de vlekken stevig met zui vere alcohol van 95 pCt. en. als dc alcohol e. n poosje op de teer heeft ingewerkt, stevig met een lapje met alcohol afwrijven, tot er gC'-n t^er meer aan de schoone lap komt. Is de vlek dan nog niet geheel verdwenen, dan nawrljven met een schoon doekje met terpentijn, tot zij geheel weg is. De daardoor ontstane terpentijn vlek vervliegt vanzelf. VRAAG: 1. Kunt u mij een recept geven voor het bakken van bruin- of volkorenbrood ln een pan van 1 K.G. Inhoud? 2. Idem voor wittebrood? 3. Idem voor krentenbrood? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 350 gram one' - bulld tarwemeel: 10 gr. gist. 7 1/2 gr. zeut en ongeveer 2 1/2 d.L. melk. Maak van deze !»e- standdeelen een stevig deeg en kneed zoolang, tot het van dc handen loslaat. Laai. dlclit ge dekt. 50 a 60 minuten rijzen. Geef er dan den vorm ann en doe het in den met boter besmeer den vorm. die maar voor 2/3 gevuld mag zijn. Laat hierin nog een half uur rijzen en hak het dan In lieetcn oven met ondorwnrmte bruin on gaar. (3 kwartier a 1 uur). Bestrijk don bo venkant zoodra deze bruin wordt, telkens mot water om die glimmend te maken. 2. Als onder 1, maar ln plaats van ongebulld meel neemt gij gewone tarwebloem. 3. Als onder 2. maar als het deeg door el kaar ls gewerkt, dus vflör het kneden, voegt gij er 75 gram goed gewassehen krenten: 75 gr. goed gcwasschen rozijnen en 2 3 gr. gesnipperde sucade bij. De pan lijkt ons niet geschikt voor brood bakken. VRAAG: 1. Hoe "verwijdert men advocaat- vlekken uit een zwart stoffen mantel? Zij zijn er verleden Jaar Ingekomen en toen met lauw water bewerkt, maar zij zijn weer teruggeko men. 2. Hoe verwijdert men roetvlekken van stookolie uit bruin wollen Georgette? 3, Hoe verwijdert men wacensmcervlckkon uit een licht gummi regenjas? Reeds mot water cn zeep behandeld. •1. Hoe mahoniebeits uit dezelfde Jas? ANTWOORD: 1. Doop een doek of borstel in spiritus diluius en wrijf daarmee, tot do vlek verdwenen is. 2. Zet het klcedingstuk 5 minuten dlchtge- dekt ln ruim waschbenzlne: sla het er dan door en liangzor.der wringen to drogen. Is het dnn nog niet schoon, dan nog eens in nieuw» b«m- zine herhalen. Deze behandeling moet bulten la de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid. 3. Doop een schoonrn doek ln zuivere sp*r*. lus van 90 pCt. en wrijf hiermee de vlekken weg, telkens een sclioonen kant van den doek nemend. Als de vlek weg is, met een drogen doek droog wrijven. 4. Doop een schoon doekje in ammonia en bet dnnrmee de vlek er uit. Bet onmiddellijk met ruim koud water na en bet mot droge doeken droog. VRAAG: Iloe verwijdert men uit bruine hec- rensehoenen vlekken van fletsolle en van bier? ANTWOORD: Stevig afwrijven met een ehoonen. zachten doek. die in xylol gedoopt Ls. Daarna poetsen met schoenwas ln de kleur.van het leer. VRAAG: 1. Hoe maakt men boterballetjcs? 2. Hoe zwarte balletjes? 3. Iloe het koekje „Weener dessert"? ANTWOORD: 1. Verwarm 3/4 pond wltto roop en los daarin op 125 gram bruine suiker i 50 gr, boter. Laat dit roerend inkoken, tot het zoo dik is, dat een druppel ervan, dien gij op con schoteltje laat vallen, direct stolt. Giet het dan op een met boter besmeerde steenc-n plaat en. zoodra het stijf begint te worden trekt gij do stroop tot een dik lint uit. dat gij -ervolgons tot balletjes knipt. 2. Los in 1/2 liter gewone verwarmde stroop 9 lepels suiker cn 10 gr. boter op. Laat inkoken i handel als onder 1. 3. Hiervan hebben wij geen recept, wel van Weener pudding .die ook zeer smakelijk is. DIVERSEN. VRAAG: Hoeveel kost het trouwen op Woensdag en Donderdag op een apart uur? ANTWOORD: 1. Je klasse: Woensdag 2 5. en Donderdag 40. 3c klasse; Woensdag 10.cn Donderdag 2 0.Looper 10.— extra. Familiestam boek 1 L50,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7