1 KAPLAMPEN en KRONEN Nieuw vischterrein voor Zuiderzeeharing. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 27 APRIL 1933 STADSNIEUWS ALLIANCE FRANcAISE. LEZING DOOR KANUNNIK GEORGES CHENESSEAU. In de bovenzaal van restaurant Brinkmann heeft gisteravond kanunnik Georges Che- nesseau uit Orléans een voordracht met licht beelden gehouden over de Bene die tij nsche abdij van Saint-Benoist-sur-Loire. M. Che- nesseau, die reeds te Haarlem is opgetreden, heeft in deze lezing een beschouwing gege ven over de geestelijke en cultureele betee- kenis dezer abdij en daarna het architecto nische en het kunstzinnige karakter van het bouwwerk besproken. De uit den aard der zaak vrij moeilijke stof wist spreker op alleszins begrijpelijke wijze te behandelen; hij toonde zich een uitnemend gids voor de „pelgrims in de kunst", zooals hij zijn toehoorders noemde, die dezen avond in gedachte met hem verkeerden in de ge wijde sfeer van Middeleeuwsche schoonheid en symboliek. M. Chenesseau ging uitvoerig in op den bouw en indeeling van de abdij zonder noch tans in al te wetenschappelijke bijzonder heden te vervallen. Ook aan het beeldhouw werk in het monumentale portaal en aan de tallooze kapiteelen wijdde spreker bijzondere aandacht, waarbij hij o.m. een parallel trok met de kathedraal van Chartres. Tevens her innerde "spreker'er aan, dat de abdij van Saint-Benoist-sur-Loire een belangrijke his torische rol heeft gespeeld bij het optreden van Jeanne d'Arc. Het gesprokene werd toegelicht door een serie fraaie lantaarnplaatjes, die een tref fende karakteristiek gaven van het in- en exterieur der abdij. De heer J. H. Sauveur, die den bekwamen redenaar met een waardeerende speech had ingeleid, merkte in zijn dankwoord, op, dat men de Middeleeuwen wel eens als een duis ter tijdperk voorstelt. Deze opvatting' wordt gelogenstraft, wanneer men de kunstwerken van dien tijd beschouwt, welke volkomen be-^ grijpelijk en imponeerend in hun overtui gende klaarheid en eenvoud zijn. De heer Sauveur zeide er erkentelijk voor te zijn, dat hij dit in de lezing van M. Chenesseau be vestigd had gevonden. NED. NATUURHISTORISCHE YEREENIGING. VOORJAARSTENTOONSTELLING. De Ned. Natuurhistorische Vereeniging afi. Haarlem en Omstreken houdt een voorjaars tentoonstelling van 29 April tot en niet 5 Mei in het gebouw van de Gem. I-LB.E. 5 j. c. B. Santpoorterplein, Haarlem CKleverpark), in gang Hedastraat. Deze tentoonstelling zal een beeld trach ten te geben van. het Kennemerlandsche y oor jaar. Er zal het een en ander te zien zijn van het leven van het lage land om Haarlem, van bosch- en duingebied, het leven in sloot en plas, terwijl ook speciale inzendingen als: vogels en hun nesten, mierenkolonies, gallen bloeiende naaldboomen, kiemende loof- boomen, aquaria, terraria, etc. de aandacht yragen. Ook op het gebie d van gekweekte plan ten- Bal iets moois te zien zijn. Fotomateriaal, teekeningen 'etc. zullen het geheel voltooien. Des avonds worden korte voordrachten met lantaarnplaatjes gehouden. Op 29 April en 2 Mei vertoont de heer J. C. Mol. directeur van de „Multifilm", natuurwetenschappelijke films. De tentoonstelling zal geopend worden op Zaterdagmiddag half drie. namens het col lege van B. en W. door Wethouder Rooden- burg. Op 1, 2, 3, 4 en 5 Mei, des morgens van 912 uur zal deze tentoonstelling kosteloos toegankelijk zijn voor de hoogste klasse van de lagere scholen onder geleide, 's middags van 25 voor de leerlingen der Middelbare scholen. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. „Janskamer". Jansstraat 38 rood. Weldadigheid naar Vermogen, Heeft steeds voor oogen: Te helpen zooveel zij kan, Toe, steun ons met uw gaven dan. Postgiro 213793, Telefoon 13235 of 15445. R.-K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Op Dinsdagavond 2 Mei a.s. zal in een dei- zalen van café Brinkmann, Groote Markt, de algemeene jaarvergadering worden gehouden van de R.-K. Middenstandsvereeniging. Behalve de gewone punten vermeldt de agenda een bespreking van de „Omzetbelas ting" door Mr. F. J. H. Bach. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Vermeeren, Jans straat 63a rd., armbandhorloge; v. d. Ploeg. Haitsma Mulierstraat 98. actetasch m. melk- flesch; Pijpers. Oranjeboomstraat 194. duif; Philippo, Steenbokstraat 10. meisjesdas; Bakker, Brouwersvaart 13 rd., etui m. schrijf behoeften; Regenboog, Aelbertsbergstraat 14, gerometer; Kenselaar, De Clerqsttaat 79. handschoenen; Stolwijk, Kleine Houtstraat 2. handschoen, muts; Scheffer, Vosmaerstraat 196, handschoenen; Lijnzaad, Mr. Joostenlaan 3. handschoen: Hoes, Olieslagerslaan 13. kam; Goosens. Potgieterstraat 5, portemonnaie; v. d. Hoeve. 2e Vooruitgangstraat 26, idem; Teunis. Nieuwe Raamstraat 15. idem; Sluiter man. Lorentzplein 34. damesring: Meijer. Nagtzaamstraat- 41. rozenkrans in etui; Bur. v. Politie. Smedestraat 9. rijwieltaschje met gereedschap; rozenkrans in etui: rijw. belas tingplaatje: Brakenboer. Ravelingsteeg 13 regenmantel; Knik. Dr. Leydsstraat 127. rijw. belast.plaatje; Schouten, Duvenvoordestraat 1, sigarenkoker; Mozer, Colensostraat 54 rd., hangslot; v. Essen. v. Oosten de Bruynstraat 206, knipschaar; Niemuller. Oranjeboomstraat 105, snoeimes; Saeys, Jacobijnestraat 12, trein kaartje; Domhof. v. d. Hulststraat 6. vulpot lood; Bosnia, Westergracht 19, pakje wasch- goed; Zandbergen. N. Spaarnwouderstraat 3a rd., zakje boterhammen en kruik. Adt>: l.igez. Jled.) BRAND IN DE MARGARETHASTRAAT. HET EINDJE SIGARET Nadat de brandweer, zooals wij reeds in ons nummer van gister berichtten, omstreeks half twee voor een ónbeduidenden brand in de BarteJjorisstraat was gealarmeerd, werd zij twee uur later, omstreeks half vier, weder om opgeroepen, ditmaal voor een brand in de Lange Margarethastraat. Het bleek dat in een schuur achter het ge bouw van de Haarlemschc Jongemannen Ver eeniging. welke schuur toebehoort aan de broodfabrieken van de Fa. Franken, een zak houtwol vlam had gevat. De oorzaak is on bekend, doch algemeen neemt men aan dat het achteloos wegwerpen van een brandend eindje sigaret (of sigaar) de houtwol vlam heeft doen vatten. Enkele emmers water waren reeds vol doende om het vuur te keeren, zoodat de brandweer alleen een gedeelte van het dak behoefde te sloopen, om elk uitbreidingsge vaar te voorkomen. REVOLÜTIONNAIR 1-MEI-COMITc. Men'schrijft ons; Dezer dagen was door het Wprkloozen Strijd Comité een vergadering uitgeschreven om te trachten de verbroken eenheid in het Revolu- tionnair 1-Mei-comité te herstellen. Dit is na een grondige bespreking gelukt. Ter voorbereiding van den 1 Mei-dag zal Vrijdag 28 April een openbare vergadering worden belegd in Olympia, Kinderhuissingel. Sprekers van verschillende richting zullen hier het woord voeren. KAPPERS VAKSCHOOL. Maandag 24 April vond in gebouw „Olym pia" het eind-examen plaats, voor de leer lingen der hoogste klasse heerencursus. Alle vier leerlingen slaagden voor het einddiploma van den Nederlandschen Bond van Kappers- Persoijeel. De uitreiking der diploma's zal plaats vinden Woensdag 3 Mei in gebouw „Olympia" waar tevens aan de leerlingen dei- lagere klassen het overgangsdiploma zal wor den uitgereikt. EXAMENS VERPLEGING VAN ZENUW- EN GEESTESZIEKEN. Deze examens zijn voortgezet met de can didaten uit Bethesda Sarepta te Haarlem. De uitslag is als volgt: Eerste examen 14 candidaten, afgewezen 3, geslaagd A. van de Bospoort: I. Diepstra, R. C. Eisenga, A. Ga-ram, A. Heersping. M. H. Huis ken, H. K. Kok, F. C. May, G. Moejes, A. C. Schansman, E. W. Wegerif. Tweede examen 2 candidaten. Geslaagd: A.' I. R. Ansink, A. 'Jeddens. NIEUWS UIT INDlE. AFSCHEID VAN 'S VOLKSRAADS VOORZITTER. Dr. Meyer Ranneft over het parlement. WAARSCHUWING Oil GEZAG OP PEIL TE HOUDEN. BATAVIA, 25 April (Aneta) De tot vice- president van den Raad Van-Ned.-Indië be noemde voorzitter van den Volksraad-Dr. J. W. Meyer Ranneft, heeft in een vergadering van het College van Gedelegeerden afscheid van den Volksraad genomen. De volgepakte tribune van de vergaderzaal van het College van Gedelegeerden toonde aan dat een belangrijke gebeurtenis plaats greep. Dr. J, W. Meyer Ranneft behandelde in zijn afscheidsrede drie punten n.l. de verhouding tusschen Regeering en Volksraad, de werk wijze van den Volksraad en de Staten-Gene- raal. Ten aanzien van beperking der debatten merkt spreker op dat liet kernpunt daarbij selectie moet zijn. Als derde punt behandelt spreker de Staten-Generaal. Met gepaste voorzichtigheid vooropstellend dat de verhouding tusschen Staten-Generaal en Volksraad goed is en daarom door ons, aldus spreker, in vele opzichten wordt ge waardeerd, merkte de heer Meyer Ranneft op, dat in den-laatsten tijd in de Kamer zich meer dan eens pijnlijke tooneelen voordeden door het optreden van een tweetal leden, die, handelend volgens buitenlandsche instructie, zichzelf ..beroepsopruiers" noemen, zich prin cipieel ten doel stelden den Staat en het ver tegenwoordigend stelsel te vernielen en be paalde incidenten uitlokten. Door hen is openlijk de muiterij toegejuicht en, erger nog. men. heeft op een gegeven oogenblik de Hooge draagster van dc kroon bij de uitoefe ning Harer wettelijken plicht van de tot een hinderlaag geworden veilige schuilplaats der onschendbaarheid uitgehoond. En dat zon der dat zulks door een mogelijke of mogelijk te maken straf, bijvoorbeeld door permanente schorsing is achterhaald. Hoe men dit in Holland zelf beschouwt, is onze zaak niet, maar wel is onze zaak dat tenslotte de Staten-Generaal ook voor dit deel van het Rijk het hoogste college is en niet alleen door zijn beslissingen maar ook door zijn voorbeeld groote beteekenis heeft voor het land en voor het vertegenwoordi gend stelsel. Hier in Ned.-Indië wordt in breeden kring gevoeld dat het proces waaruit dergelijke symptomen voortvloeien als de zooeven ge noemde incidenten, rondweg verderfelijk is voor het land en voor het vertegenwoordigend stelsel Spreker geeft als conclusie, dat als de Staten-Generaal in dit deel van het Rijk ook no ghun moreele gezag op peil willen houden, maatregelen noodig zijn die dergelijke ver tooningen voortaan volstrekt onmogelijk maken. De merkwaardige FSdtt dis met verschil lende woorden van dank eindigde werd door een hartelijk applaus onderstreept. In de koffiekamer hebben daarna nog ver scheidene sprekers den heer Meyer Ranneft gehuldigd. VALSCHE BANKBILJETTEN VERVAARDIGD Soerabaja. 26 April')Aneta) De politie deed een inval in een fabriek van valsche bank biljetten. De 'drukpers benevens een 70-tal valsche tien guldén-bifjétteii werden in be slag genomen. De daders bleken twee Inheemschen te zijn. Een hunner is een bekend Spreker op politieke vergaderingen Beiden hebben een bekentenis afgelegd. PERSDELICT. Soerabaja. 26 April tAneta) De Land raad veroordeelde dén heer Tjindarboemi. hoofdredacteur van de „Soeara Oemoem" wegens overtreding van artikel 153 bis van het Wetbpek van Strafrecht tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf, onder aftrek van den tijd van circa drie maanden, door gebracht in preventieve hechtenis AAN PEST OVERLEDEN GAROET, 25 April. (Aneta) De assistent- wedana van de Kota Garoet. Raden Kandoe- roean Kartanegara is aan longpest overleden OP EEN' ONBE WA AKTEN OVERWEG. BANDJAR, 25 April (Aneta). Een tramtrein van de lijn BapdjarParigi greep op een onbewaakten overweg eén autobus. Een per soon werd gedood' en vijf personen weiden gewond. Door de Staatsspoor en de politie wordt een onderzoek ingesteld. C. C. KROUWELS TEL. 14024 KONINGINNEWEG 6 (Adv. Ingez. Med.) LANGS DE STRAAT. „Politiek" Langzaam en met de rustige zekerheid, welke bij hun hoogen leeftijd paste, liepen de twee oude heertjes, den huizenkant hou dend, gezellig keuvelend naast elkaar voort. De eene heer. en het was de kleinste, zag er een tikje verzorgder uit, dan degene, die hem gezelschap hield, maar de andere had weer zijn vlotteren loop en een zwierigheid, die bijna het artistieke raakte, op zijn gezel voor. Als er naar geraden- mocht worden, dan zou men den lange als degelijk getrouwd veron derstellen. terwijl'de andere, gelet op zijn ongebor'stélUe-. zij hfA Ban artistieke jas, vrij gezel zou kunnen zijn. Dèze-bétde ht-ere'n'TiTr gedroegen zich niet alleen ten opzichte van elkaar, maar ook ten overstaan der voorbijgangers, zeer behoor lijk, want dat de artistieke af en toe een oogje waagde aan een lid van het vrouwelijk geslacht, mocht hem worden vergeven en zelfs een lachje en 'n grapje kon er. gelet op zijn artistiek uiterlijk en zijn grootvaderlij ken leeftijd, best mee door. En al wat er hierna gebeurde, was dan ook uitsluitend de schuld van het politieke aanplakbiljet, dat onverwachts de aandacht van de heeren had getrokken en waarvoor ze, als door magische kracht bewogen, gezamenlijk en gelijktijdig een oogenblik pauzeerden. De reactie was bij die twee een geheel ver schillende. Terwijl de degelijke met opmer kelijke vriendelijkheid het aanplakbiljet ge heel ten einde las, met rustpoozen voor de komma's en, zoo als het hoorde, ademschep pen bij de punten, en terwijl hij af en toe nadrukkelijk instemmend knikte, vergenoeg de artistieke zich met één enkelen blik en een schouder-ophalen. Kom, we gaan, zei hij al een paar ma len, zonder dat dit uitwerking had. Wat een nonsens, kom nou maar! 't Is hier koud Effeljes, effetjes, hoor! zei de degelijke. Nog effetjes, want wat daar staat, is En toen begon de „politiek In een omme zien, ja, werkelijk in een oogwenk, was de situatie geheel veranderd. Al de vriendelijk heid van den degelijke was van hem afge gleden en zijn gebaren werden zoo heftig, dat op een goed oogenblik een oude juffrouw verschrikt op zij sprong en nog een keer#ang- stig omkeek. Wat dacht jij.schreeuwde hij. Niks. niks. zei de juffrouw, maar het was niet eens tegen haar gezegd, want de degelijke wou alleen maar weten, wat de ar tist van zijn candidaat dacht en dat was niet veel goeds. Hij stak dat niet onder fauteuils, geenszins, maar ook hij luchtte zijn hart en uitte zijn meeding, niet minder fanatiek en voor één gebaar van zijn gewezen gezel hij beschouwde hém niet langer als zooda nig had hij er twéé beschikbaar, met zwier ten uitvoer gebracht. Nou moet je hooren En jij laat je wijs maken. dat.... De degelijke sloeg met zijn stok tegen de schutting, waarop het aanplakbiljet bevestigd was en de hoed van den zwierige was al ach ter op zijn hoofd beland. Toen kwamen plakkers. Toevallig kwamen daar plakkers, en het waren plakkers van de partij des zwierigen. Zij plakten naast het biljet van den degelijke het hunne, en de reactie was wederom een verschillende. Met een breeden, vetten lach las, neen spelde de artistieke de woorden, daarbij ach teloos gadeslagen door zijn gezel, die liever drie jaar met een stijven nek zóó was blijven staan, dan zich de moeite te getroosten óók te lezen. Maar het deerde den zwierige niet. Het was hem voldoende, dat ook hij zijn por tie had en zelfs klonk er weer wat gemoede lijkheid in zijn stem, toen hij zich omdraaide en zei: Nou. heb ik gelijk gehad? Nou heb je het zelf kunnen lezen De degelijke antwoordde niet eens. In zijn blikken was de vriendelijkheid nog lang niet teruggekeerd. Toen liepen ze weer'door, schijnbaar weer rustig, maar nog voor de straat ten einde was, stonden zij nogmaals gebarend tegen over elkaar. Zij waren gevoederd*. Tü'e politiekers, maar niet verzadigd. TON RUYGOK. Hoe Harlingen zich als afslag ontwikkelt. Voor Noordzeevisch concurrent van IJmuiden Aan het andere einde van den dijk ligt Harlingen. De glorie van Harlingen als Frlesland's oude haven- en handelsstad' staat geschre ven in zijn verweerde gevels, die zoo prach tig de diep ingesneden havens omlijsten. Harlingen is een van de steden, die ruiken naar taan en teer en naar 't zilte water. En ook naar de viscli ruikt Harlingen nu, maar dat is van den laatsten tijd. Met de crisis en de invoerverboden waren drukte en bedrijvigheid zoo'n beetje aan 't verdwijnen uit Harlingen. De lijnbooten, die voeren op Goole en Huil en andere Engel- sche havens, kregen hoe langer hoe minder te doen, omdat er kleine motorschepen kwa men te varen, die de sluizen door kunnen naar de binnenwateren tot Leeuwarden -en Groningen en waar men maar wil. zooöa; het overslagbedrijf meer en meer overbodig werd in Harlingen. Wij hebben al eens ge schreven, hoe Harlingen voordeel verwachtte als punt van aankomst voor de menschep, uit Holland, die den afsluitdijk rijden, maar van dienzelfden afsluitdijk verwacht het toch ook nog heel andere voordeelen, die het op het oogenblik aan het realiseeren is. en die ook voor IJmuiden niet zonder belang zijn. Het gereed komen van den afsluitdijk had voor Harlingen een onmiddellijk gevolg. Er werd een gemeentelijke vischafslag opgericht Want het gemeentebestuur voorzag, clat nu de visschersplaatsen aan de Zuiderzee b-ar beteekenis zouden verliezen. Harlingen een goede kans op winst maakte. En reeds voor de Vlieter op 28 Mei van het vorige jaar dicht ging. kwam er in de nieuwe vischhal op het Harlinger havenhoofd haring aan de markt. De vischhal is hier zoo groot als een kantoor lokaal van den afslag in IJmuiden, maar dat neemt niet weg, dat wie iels geheel nieuws tot stand brengt al de voordeelen van de laatste technische verbeteringen heeft. En dat is hier het geval. Er is in Harlingen een electrisch mijn toestel en velerlei ander comfort. De veiling gaat uitstekend. In de eerste negen maanden van haar bestaan werd er verleden jaar van Maart tot ultimo December omgezet voor f 28.764,34. Dit jaar nu, was de normale omzet van een week al ongeveer gelijk aan dit totale bedrag n.l. f 27.000. Sprekender bewijzen van vooruit gang zijn er niet. Van 1 Januari tot vorige week bedroeg het omzetcijfer in totaal f 168.678.79. De oude stacï Harlingen kreeg •'•en "nieuw recht. Het stapelrecht van de visch. Een privilege; dat eigen activiteit haar verleende. Wie over den onberispelijk vlakken dijk weg in Friesland aangekomen is, en het smalle wegje rijdt van Zürich onder langs den verzwaarden Frieschen zeedijk naar de stad. die vindt tot Harlingen toe (en ook kan hij ze vinden tot ver boven de stad) op den dijk de visschers. sjouwend en sjor rend doende met hun manden en netten vol haring. Met de vlet hebben zij op de wadden de fluiken en de kamers geleegd, nu slaan zij 'n stok over den schouder en zoo, met een of twee tal haring tot hun last beklimmen zij het talud van den hoogen dijk en dalen aan de andere zijde af, met de voeten vast heid zoekend op den gladden grasmat, die hen met haring en al naar benedon wil doen vallen. Hoe uitgebreid dit bedrijf hier ge worden is bewijzen de trappen, die men in den laatsten tijd langs de dijkhelling ge timmerd heeft, om het moeilijk bedrijf wat te vergemakkelijken, bewijzen ook de kisten die op korte afstanden van elkaar op den wegberm staan, om straks gevuld te worden en te worden weggehaald door de auto's die ze naar de rookerijen brengen. In het café aan hel havenhoofd met de lage karakteristieke gelagkamer, waar schil derijen uit den tijd van de zeilvaart hangen, zitten de chauffeurs bij elkaar en voeren In hun welluidende, kleurige dialect dat geens zins zuiver Friesch is. geanimeerde gesprek ken over het verkieslijke van een Ford boven een Chevrolet of omgekeerd, tot er een weg geroepen wordt voor „NeuschansNieuwe Schans, de toegangspoort tot (Düitschland, het groote achterland. Dat transport van de fuiken over de dijken naar den weg is een zwaar werk en als het tal slechts 7 1 2 cent doet en er 5 cent rijloon af gaat, zoodat er voor den visscherman 212 cent de 290 haringen overblijft, is het nauwelijks vol tc houden en kan men beter de fuiken uit het water halen en te drogen zetten, zooais er nu dan ook al staan, kilometers langs de Friesche kust. Dc weinige verdienste komt ter sprake en zoo komt het gesprek vanzelf op de politiek en neemt af en toe scherpe vor men aanTot even later de auto's worden aangeslagen en de chauffeurs wegsnorren, naar Düitschland. Düitschland is de groote afnemer voor onze Zuiderzeeharing. Want hoezeer Düitsch land zich ook op de vangst van de Noord- zeeharing, de pekelharing, die straks weer komt. gaat toeleggen, de Zuiderzeeharing kan het zelf niet visschen en daar alzoo de in voer van deze versche haring gecontingen- teerd, noch aan rechten onderhevig is, blijft Düitschland de voornaamste kooper. Ook al, omdat de Hollanasche huisvrouw nu eenmaal minder voor vïschbakken schijnt te voelen dan de Duitsche, die dol is op pan haring. En aangezien deze Zuiderzeeharing gepekeld noch gekookt kan worden, hoog stens als bakbokking of Harderwijker ge rookte aan den man wordt gebracht, is deze voorkeur der Duitsche huisvrouwen ons zeer welkom. De goede tijd voor de haring is nu al voor bij. Vijftien cent por tal (een tal Is in Har lingen 200 stuks en in Den Oever een Nicuwe- diepsch tal of 220 stuks), vijftien cent. is een slechte prijs, en eerst als wij wat verder zijn en de haring weer schaarscher wordt, zal de prijs beter-worden. In de goede tijden, dat wil zeggen in het begin, was vijf of zes gul den per tal heelemaal geen zeldzaamheid. Er is eenig verschil ln fuikharing en kamer haring, de laatste is wat duurder, omdat in de nauwe fuik de visch de kuit eerder ver liest dan in de ruime ..kamer". Vooreerst komt nu dc geep 'aan de beurt, de snoekachtige visch met de merkwaardige lange snavel en dan vooral de veel belang rijker visscherij van ansjovis. Tetinllnstv: als de ansjovis komt. want dat is ook alweer afwachten en niemand kan het zeker zeg gen. Edoch, de eerste ansjovisjes hebben al tus schen de haring gezeten en dat is een be moedigend teeken. Er zal over een dag of wat voor minstens zes weken weer een druk ken tijd aanbreken in Den Oéver en Har lingen De kustvisscherij met fuiken en o.a. op een soort mosselen, die de Zeeuwsche schijnt te overtreffen, wordt om en bij do Friesche havenstad van ouds uitgeoefend •zij het. dat het in beperkte mate was), door de oorspronkelijke bevolking, het boeren en visschersvolk van Barradeel en Wonscradcel en andere grietenijen. Maar nu de visch- stand op de wadden zoo groot geworden is, zijn er Lemster visschers en Enkhuizers en Markers naar hier gekomen, die in hun schuiten verblijf houden. Eenige Lemsters, die als stoere visschers bekend staan, hebben zich reeds in Harlingen gevestigd en dc stad ziet deze immigratie gaarne. Als de Urkers hun domicilie naar Harlingen verplaatsen en daarop schijnt wel kans te bestaan dan opent dit opnieuw wijde perspectieven. De Urker snurrevaadvisscherij toch. wordt meest al uitgeoefend bij Terschelling. Welnu, geen haven, zelfs Nieuwediep niet. is vandaar zoo gunstig, beschut en snel, te bereiken als Harlingen. IJmuiden is belangrijk verder. Van de Urkers dus verwacht Harlingen ook nieuwen bloei. Er wordt nu een ijsfabriek ge bouwd. die 1 Juni bedrijfsklaar is. en een capaciteit heeft van 10.000 kilogram per dag. Van concurrentie met IJmuiden kunnen wij. wat de haring aangaat, niet spreken, omdat IJmuiden voor de Zuiderzeeharing nooit een markt was. Maar met de snurre- v5a cl visscherij is het'wa t artdërs. Wij mogen-verwachUtn, -dat. IJmuiden Harlingen met belangstelling blijft gade slaan K. Pk. IIOL VERKOUDHEID ZICH VERSPREIDT. En hoc men haar bestrijden moet. Het behoeft maar één enkele bacterie te zijn. die U ongemerkt inademt. Maar als zij eenmaal in de kleine holten van neus. keel of longen is. dan vermenigvuldigen deze bac teriën zich snel. Met het Karsote inhalatie- systeem kan men elke verkoudheid in de kiem smoren door alle bacteriën te dooden, zoodra deze het lichaam binnendringen. la boratoriumproeven hebben bewezen, dat de damp van Karsote dc bacteriën van verkoud heid. influenza en catarrh in minder dan 10 minuten volkomen vernietigt. U hoeft niet anders te doen dan enkele droppels Kar;ote op een zakdoek te sprenkelen en de aange name dampen op te snuiven. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 per flacon zakformaat en f 1.50 per flacon (2 maal de kleine maat). (Adv. Ingez. Med.) UIT DE STAATSCOURANT. BURG EMEESTERS Bij Kon. besluit ls met ingang van 15 Mei 1933. benoemd tot burgemeester der gemeente Beek jhr. rnr. W. Michiels van Kessenlch. LAND- EN TUINBOUWCONSULENTEN Bij Kon. besluit van 12 April 1933 no. 13 zijn, te rekenen van 1 Januari 1933, benoemd: tot. rijksveeteeltconsulent Ir. Th. C J. M. Rijssenbeek te Utrecht, voorheen RijV?vee- teeltconsulerit-titulair; tot Rijkstuinbouw- consulent ir. R. Mulder, te Wageningen. voor heen adjunct-Rijkstuinbouwconsulcnt; tot Rijkslandbouwconsutent lr. G. J. Lienesch. tc Schagen, voorheen adjunct-Rijkslandbouw- consulcnt. NOTARIAAT Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Dordrecht, ter standplaats dc gemeente Zwijndrecht, H. J. van der Vlerk, candidaat-notarls te Papen- drecht. KANTONRECHTERSVACATURE TE AMSTERDAM Op de alphabetische aanbevelingslijst voor kantonrechter te Amsterdam zijn geplaatst mr- I van Creveld. kantonrechter-plaatsver- vanger. V. D. Krone, rechter-plaatsvcrvanger en J. Oppenoorth. kantonrechtcr-plaatsver- vangcr, tevens allen advocaat en procureur te Amsterdam. VEENKOLONIALE BANK VOOR HYP. EN SCHEEPS VERB AND. Dc N.V. Veenkoloniale Hypotheekbank voor Hypotheek en Scheepsverband maakte in 1932 een winst van d 113.154 (v.j, f 90,513). Hot dividend zal 4 pet. bedragenals v.j.).

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7