Het feest van den „nationalen arbeid" in Duitschland. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD DINSDAG 2 MEI 1933 Groote demonstratie op Tempelhof. Hitier kondigt nieuwe plannen voor werkverschaffing aan. Adolf Hitler. BERLIJN, 1 Mei. De feestdag van den Nationalen arbeid is vandaag in geheel Duitschland onder zeer groote belangstelling gevierd. Te Berlijn heeft de jeugd in den Lustgarten een groote betooging gehouden, waar het woord werd gevoerd door Rijkspresident Von Hindenburg en Rijksminister Dr. Goebbes. Tienduizenden vlaggen en wimpels wapper den op alle pleinen en in alle straten van Bellijn. De huizen waren met groen versierd. De autobussen, vracht- en personenauto's waren voorzien van zwart-wit-roode en hakenkruis- en Pruisische vlaggen. Toen Rijkspresident Von Hindenburg arri veerde. zongen 200.000 kinderen: „Ich hab mich ergeben". Rijkspresident Von Hinden burg sprak hierna de Duitsche jeugd toe. Het enthousiasme was geweldig. Er werd voortdurend gejuicht. Militaire muziek is niet van de lucht. In kolonnes begeven duizenden zich naar het vliegveld Tempelhof. Het verkeer is uit stekend geregeld. Op het vliegveld waren tribunes gebouwd, welke plaats bieden aan ongeveer 15.000 per sonen. Een speciale tribune biedt plaats aan 3000 vaandeldragers. Voor deze tribune zaten de leden der Rijksregeering. Er zijn 80.000 toeschouwerskaarten uitgereikt. Voor de tri bunes staan de geüniformeerde deelnemers opgesteld. Op een geweldig podium zijn 300 muzikanten opgesteld. Overal ziet men vlag gen guirlandes en transparanten. 100 luid sprekers zullen de redevoeringen over het geheele terrein duidelijk verstaanbaar ma ken. Voor de sprekerstribune staan 18 micro foons. Er zijn twee groote Roode Kruistenten. Op 5 hooge stellingen staan politie- en brand weerlieden in telefonische verbinding met hun commandanten. Om over twee verscheen de „Zepp" op nauwelijks 100 Meter hoogte boven het vlieg veld. Eenige vliegtuigen stegen ter begroe ting op. Van de Graf Zeppelin was vandaag voor het eerst de hakenkruisvlag gehangen. Tegen drie uur nam de Zeppelin afscheid met een krachtig „heil Hitier". Om half zes werden 80 arbeiders uit het Rijk en het Saargebied en 8 arbeiders uit Oostenrijk in de congreszaal der Rijkskanse larij voorgesteld aan Von Hindenburg en I-Iitler. Deze bijeenkomst werd draadloos uit gezonden. Ook Dr. Goebbels was aanwezig. Tegen zes uur waren op het vliegveld Tem pelhof reeds meer dan 1 millioen menschen aanwezig. Dr. Goebbels betrad daarna het spreekge stoelte Hij verwelkomde de aanwezigen, wien hij verzocht een minuut stilte te willen in acht nemen voor de mijnwerkers die te Essen om het leven zijn gekomen, evenals de S.A. mannen te Kiel en Naumburg, die daar bij vechtpartijen werden doodgeschoten. Goebbels geeft dan het woord aan Hitler. Hitler zeide na gewezen te hebben op de beteekenis van den eersten Mei: Het symbool van den klassenstrijd zal zich tthans'veran deren in het symbool der verheffing, tot sym bool der groote eenheid van ons volk en daar om hebben wij dezen dag der ontwakende natuur voor alle toekomstige tijden gekozen als dag van den scheppenden arbeid. Als motto voor dezen dag hebben wij geko zen: Eert den arbeid en acht den arbeider. Waar de arbeider ook werkzaam is. nooit mag worden vergeten, dat de natie slechts leeft door den arbeid van allen. Voorts besprak Hitier de plannen tot werk verschaffing. Wij zullen dit jaar voor de eerste maal, zoo zeide hij, de groote ethische gedachte werkelijkheid doen worden, en wij weten, dat wanneer eenmaal vier jaren voorbij zullen zijn, het woord arbeid en handenarbeid voor de millioenen menschen precies dezelfde beteekenis zal hebben als indertijd toen de landsknecht werd vergeten en de Duitsche soldaat in zijn plaats kwam. De werkloosheid zal moeten worden over wonnen door een werkverschaffing, welke wij in twee groote groepen indeelen: De parti culiere werkverschaffing, hier zal dit jaar een groot, ontzaglijk werk worden aangevat, een werk, dat honderdduizenden arbeid zal ver schaffen: het bouwen en herstellen van huizen. Verder zullen wij thans van deze plaats voor de eerste maal tot het geheele Duitsche Volk het appel richten: Duitsch Volk. geloof niet dat het probleem der werk verschaffing in de sterren beschreven staat. Je moet zelf medewerken om het op te lossen. Je moet naar inzicht en met vertrouwen alles doen wat werk kan verschaffen, ieder indi vidu heeft de plicht niet te dralen en niet te wachten met de aanschaffing van zijn be hoeften er. vooral de plicht zich de Duitsche arbeid te herinneren. Wij zullen groote openbare problemen nog dit jaar verwezenlijken en er in de eerste plaats naar streven het reuzenprogram dat wij niet willen nalaten aan de wereld, maar dat wij moeten verwezenlijken, een program dat millioenen eischt: Het program voor den aanleg van nieuwe straatwegen, hiermede wordt een reeks openbare werkzaamheden in geleid. welke er toe zullen bijdragen het aan tal werkloozen steeds meer te doen vermin deren en ten slotte zal een aanval worden ondernomen op de huidige rente. Wij.zuilen ook hier het besluit ten uitvoer leggen, dat voor ons nationaal-socialisten reeds jaren lang een natuurlijke zaak is en in verband hiermede een handelspolitiek voeren, wel ke de stabiliteit der productie verzekert, zonder de Duitsche landbouw te vernieti gen. Ons wordt niets geschonken. De wereld vervolgt ons. Wij willen vrede, zij wendt zich tegen ons. Duitsch volk, wanneer de wereld zoo tegenover ons staat, moeten wij deste- meer tot een eenheid worden. Wij willen werken en ons als broeders gedragen om eens tot God te kunnen zeggen. Heer U ziet, wij zijn veranderd, het Duitsche Volk is niet meer het volk van eerloosheid, van schande, kleinmoedigheid en lichtgeloovigheid, het is weer sterk geworden. Zegen onzen dag en daarmede ons Duitsche volk en vaderland. De groote fakkeloptocht der in uniform gekleede bonden kwam omstreeks midder nacht in den Lustgarten aan. Vele schijnwer pers verspreidden een helder licht. De op- marsch begon om 11 uur en was eerst even voor 1 uur ten einde. Bij het aankomen der afdeelingen werden de fakkels op een hoop geworpen De Pruisische premier hield zijn toespraak van af het terras van het slot. Ten slotte werden het Horst Wessellied en het Deutschlandlied gezongen, waarna de dag dei- nationale arbeid ten einde was. Incidenten hadden niet plaats. 1 Mei-viering met militai- ristisch vertoon in Rusland. MOSKOU, 1 Mei (V. D.) Heden heeft het garnizoen van Moskou ter gelegenheid van den eersten Mei een parade gehouden waar aan werd deelgenomen door de infanterie, cavalerie, tanks en bommenwerpers. Achter de garnizoenstroepen volgden de gemotori seerde arbeiderskolonies, de jeugdorganisa ties en ruim 3000 arbeiders en arbeidsters. Veel aandacht trok de colonne der bewa pende communistische vrouwen. Op de regee- ringstribune hadden Stalin, Molotow, Litwo- now en andere hooggeplaatste persoonlijkhe den der Russische regeering en der commu nistische internationale plaats genomen. De afwezigheid van den Britschen ambassadeur viel op evenals de aanwezigheid van talrijke Japansche officieren van den generalen staf. die tot de Japansche ambassade te Moskou behooren. De commissaris van Oorlog. Worosjilow, begeleid door den opperbevelhebber van de stelling Moskou. Kork, passeerde de revue. Hierop volgde het voorbij marcheeren dei- troepen. Tenslotte verschenen ruim 1000 vliegtuigen, bommenwerpers, zware jachtvliegtuigen en kleine toestellen, die een beeld gaven van de sterkte van de roode luchtmacht. De Duitsche ambassadeur v. Dircksen heeft heden alle Duitschers uitgenoodigd in de ambassade voor een feestelijke viering van den dag van den nationalen arbeid. Het ge zantschapsgebouw was getooid met de swas- ticavlag en de zwart-wit-roode vlag. De am bassadeur hield een redevoering over de na- nationale revolutie in Duitschland. Hakenkruisvlag te Luik neergehaald. LUIK, 1 Mei. Heden hebben de socialisten hier een 1 Mei-demonstratie gehouden. De demonstranten trokken naar het Duitsche consulaat, waar de hakenkreuz-vlag was uit gestoken. Er werden steenen naar het Con sulaat geworpen. Eenige ruiten werden ver brijzeld. De hakenkreuz-vlag werd afgerukt. De viering in Oostenrijk. WEENEN, 1 Mei (V. D.) De eerste Mei is te dezer steden met uitzondering van eenige kleine incidenten, rustig verloopen. De poli tie en het bondsleger hadden uitgebreide vei ligheidsmaatregelen genomen. De geheele binnenstad was met het parlement en de om geving van het raadhuis, door de politie af gezet met behulp van prikkeldraad. Afdee lingen van het bondsleger hadden in het parlement en in de omgeving van het Raad huis ook machinegeweren opgesteld. In den loop van den dag werden 200 arrestaties ver richt. Tijdens de plechtigheden van de gouw Weenen der NSDAP. deelde de gouwleider mede. dat nog deze maand Dr. Goebbels en Goering naar Weenen wilden komen. BERLIJN. 1 Mei. (V. D.) De „Voelkische Beobachter" meldt uit Braunau. de geboorte stad van Hitier, dat het daar tot ernstige botsingen is gekomen tusschen nat. soc. en communisten. De nat. soc. zouden door com munisten met militaire geweren zijn bescho ten. Een SA-man werd door een schot in het hart gedood. Drie verdere SA-lieden zijn ge wond. Bovendien werd een op straat loopend kind ernstig gewond, zoodat de voet zal moe ten worden afgezet. EEN TORNADO IN MISSISSIPPI. GROOTE VERWOESTINGEN. YAZOO CITY (Mississippi), 1 Mei 'V. D.) Een tornado heeft Zondag een groot deel van. de stad Yazoo City verwoest. Een twaalftal personen werd gewond. De orkaan volgde zijn weg langs de Yazoo-rivier en verwoestte Jo nestown. een negerkolonie. Een neger werd gedood: verscheidenen werden gewond. Do zijnen zakenhuizen en woonhuizen werden weggeslagen en een kerk werd met den grond gelijk gemaakt. Engeland. Op het Duitsche protest is niet geantwoord. In het Lagerhuis heeft Baldwin. Lord Pre sident of the Council, volgens Reuter in ant woord op een vraag inzake het Duitsche pro test tegen de onlangs in het Lagerhuis ge houden redevoeringen over de gebeurtenissen in Duitschland. medegedeeld, dat den Duit- schen zaakgelastigde was opgedragen in het bijzonder te protesteeren omdat de Britschc minister van buitenlandsche zaken zich bij de andere sprekers had aangesloten in plaats van hun verklaringen af te wijzen. Er is te zijner tijd op dit protest niet gereageerd en de minister van buitenlandsche zaken is van oordeel dat een actie zijnerzijds niet noo- dig is. Een der afgevaardigden vroeg waarom dc minister van buitenlandsche zaken niet heeft geweigerd het Duitsche vertoog te aanvaar den en waarom hij de Duitsche regeering er niet van in kennis stelde dat het Lagerhuis niet als de Rijksdag kan worden behandeld. Baldwin antwoordde: ..omdat ik geloof dat het soms mogelijk is de beteekenis der din gen te overdrijven". (Applaus). Een ander lid vroeg met welk recht Duitschland vertoogen richt tot de Britsche regeering over redevoeringen in het Lager huis. Duitsch-Engelsch handels verdrag aangenomen. LONDEN, 1 Mei (V.D.) Het Lagerhuis heeft hedenavond met 285 tegen 33 stemmen besloten het Duitsch-Engelsche handelsver drag aan te nemen. Genève. Militair karakter aan de Duitsche politie toegeschreven. De commissie voor de effectieven van de Ontwapeningsconferentie heeft met meer derheid van stemmen het militaire karakter en de oorlogsbruikbaarheid der Duitsche alarmpolitie vastgesteld op 34.000 man en der Duitsche politie-recruten op 4000 man vast gesteld en daarmede geëischt dat deze 38.000 man bij de toekomstige vaststelling van de totale Duitsche legersterkte berekend zal worden. Voor de berekening der Duitsche alarmpolitie werd besloten met 13 stemmen tegen de stemmen van Italië, Vereenigde Sta ten en Hongarije; de berekening der politie- recruten werd aangenomen met 9 stemmen tegen die der Vereenigde Staten, Italië, Hon garije, Oostenrijk en Nederland. De Duitsche gedelegeerde gaf uiting aan de officieele re serve van Duitschland tegen dit besluit. Ook de Amerikaansche gedelegeerde maakte voor behoud. Verder besloot de commissie met 7 tegen 6 stemmen de Duitsche hulppolitie niet te be schouwen als een organisatie met militair karakter. De vertegenwoordigers van Frank rijk en Engeland maakten hiertegen voorbe houd. In de hoofdcommissie, werd besloten de be slissing en stemming over alle artikelen van het Engelsche ontwapeningsplan waarvoor amendementen zijn ingediend, uit te stellen tot de tweede lezing. Duitsche amendementen op het Britsche plan. De Duitsche delegatie heeft naar de Tel. verneemt, in de hoofdcommissie der ontwa peningsconferentie een reeks nieuwe amen dementen op MacDonald's plan ingediend, met het doel het kaliber voor het verplaats bare geschut op een lager niveau te stellen. Zoo stellen de Duitschers voor, dat alle ver plaatsbare kanonnen boven 105 mM. zullen worden afgeschaft. Het Britsche plan houdt in, dat geen nieuw verplaatsbaar geschut zal worden aangeschaft tusschen 105 en 155 mM.. zoodat slechts voor de nieuw aan te schaffen kanonnen de limiet van 105 mM. zou gelden. Voor het vaste landgeschut stelt Duitschland een limiet voor van 210 mM. en voor de vaste kustartillerie een limiet van 406 mM., terwijl het Britsche plan geen limiet voor niet-verplaatsbare landaritillerie voorstelt. Volgens Duitsche voorstellen zal voor eiken staat nauwkeurig het aantal kanonnen moeten worden bepaald, dat hij mag be houden. Verder stelt Duitschland de afschaffing' voor van alle tanks. terwijl MacDonald slechts de tanks boven 16 ton wil afschaf fen. Ten slotte eischt Duitschland, dat de helft van het aldus verboden materiaal binnen een jaar en de andere helft vóór het verstrijken van het tweede jaar worden vernietigd. Mac Donald's plan stelt de vernietiging van één derde voor gedurende het eerste jaar en de rest vóór het verstrijken van het derde jaar. Amerika. Staat van beleg in Peru. Voor geheel Peru is de staat van beleg af gekondigd na den moord op president Cerro. Twee soldaten zijn gedood en zes gewond bij de schietpartij door de medeplichtigen van den moordenaar, die op de treeplank van de auto van den president was gesprongen en Cerro met een schot in het hoofd doodde. Dc president had 20.000 recruten van het Peruaansche leger geïnspecteerd. Het Nationale Congres heeft tot opvolger van Sanchez Cerro als president van de repu bliek Peru benoemd generaal Oscar R. de Benavidez. De revolutie geëindigd Bij gevechten in de provincie Oriete zijn 30 soldaten der opstandelingen gedood. De regeering Machado heeft alle Mei-plechtig heden verboden en alle verloven voor officie ren en manschappen van het regeeringsleger ingetrokken, daar een nieuwe opmarsch der opstandelingen uit Florida gevreesd wordt. Men is echter algemeen van meening dat de revolutie is onderdrukt. Bezwaren tegen het tarieven- bestand. Het blijkt, dat het Amerikaansche voorstel tot afkondiging van een tarievenbestand tijdens den duur van de economische wereld conferentie bij verschillende mogendheden Lang niet algemeene instemming met het regime. Maar men roept hoera of zwijgt. De taal der vleierij. (Speciale correspondentie"". Berlijn. Volgegns de Lex-Hitler kunnen alleen Ariërs worden toegelaten tot Staats- en bepaalde eereambten Geschiedkundig zijn Duitschers een deel der Germanen en dezen weer een deel der Indo-Germanen. Met deze geleerde uitdrukking wordt aangeduid de gemeen schappelijke oorsprong van Ariërs, Arme niërs. Thraciërs, Illyriërs, Grieken. Itallërs. Kelten, Germanen, Slavonen en Litauers. Waarom dc Nazi's nu juist de Ariërs heb ben uitgepikt als de stamvaders der echte Duitsche mannen en vrouwen heeft geen Nazi en ook geen Duitsch nationaal man van de wetenschap me voldoende kunnen verkla ren. Want, ten eerste: het staat historisch niet- vast. dat de Ariërs hebben uitgemunt, ver boven andere Indo-Germanen in die heerlijke eigenschappen, die de echte Duit sche man dezer dagen gecultiveerd en ge condenseerd in zich terugvindt; ten tweede.... Ariërs zijn Indiërs en Perzen! Een volk, dat de Duitscher de eer aandoet, het als zijn stamvader aan te wijzen, met de kiem in zich van zooveel deugden die den Duitschen man en de Duitsche vrouw sieren en stempelen tot het sieraad van Gods schepping, dat volk moet phenomenaal geweest zijn Het verre verleden, waarin dat volk leefde is zelfs voor den wetenschappelijken vorscher zoo duister, dat de Duitsche ras-fanaticus gerust zijn fantasie kan laten spelen. Voor hem betee- kent .arisch" raszuiver „van vreemde smetten vrij" zooals Tollens zelfs ons. dood eenvoudige Batavieren, laat zingen. Het eeni ge, dat we zeker weten, is, dat een Ariër geen Semiet is. Hoe voelen wij ons hier in deze dagen der nationalistische extase toch een bescheiden volkje och! de Engelschen zijn het niet en evenmin de Franschen, dc Italianen en de Amerikanen. Maar ook hier in Duitschland hekelt men die uitbundige zelfverheerlijking en heeft men meer dan genoeg van een hoera-patriot-isme. dat de spuigaten uitloopt. Zelfs in Nazi-kringen voelt men zich gedron gen er tegen in te gaan. Die zelfverheerlijking is niet van de laat ste dagen. Ze heeft me al meer dan eens be paald geamuseerd. Vóór enkele jaren woonde ik hier in Berlijn een vergadering bij, waar in een Spaansch gezelschap door den Duit schen voorzitter werd begroet. Met hartelijke woorden heette hij den Spanjaarden welkom en roemde hun dapperheid, edelmoedigheid en vele beminnelijke cigcnaardighcidjes. maar bovenal hun ridderlijkheid. En dat was 't, wat Spanjaarden en Duitschers ge meen hadden! Ridderlijkheid! Hij noemde het een band die beide volken ..feste" sa menbond. „Maar wisten de lieve Spaar.sche gasten wel. van wie ze die ridderlijkheid had den? Wel! van de voorouders hunner Duit sche gastheeren, de Vandalen, die indertijd Spanje bezochten en er „onder andere" hun Germaansche ridderlijkheid hebben achter gelaten, die het sieraad van den Spanjaard zou worden". Wie moest daar niet meesmui len! Van welke politieke kleur ook, geen Duit scher is vrij van een gevoel van superioriteit boven elk ander ras en volk. Dat is geen sympathieke eigenschap. De antl-semilische beweging is een treurig verschijnsel bij deze nationalistische revolu tie. die hier volstrekt niet den bijval heeft in die mate. als men zich buiten Duitschland voorstelt. Het ziet er niet naar uit. dat dc nationaal-socialistische beweging van spoe dig voorbij gaanden aard is. De greep naar de macht was zoo wel voorbereid, dat onmiddel lijk na het gelukken er van. maatregelen konden worden uitgevoerd, zoo consequent als zelfs een Bismarck na 1870'71 niet heeft aangedurfd. Geïmponeerd door den kracht toer, hebben alle tegenstanders éérst verbluft toegezien. Eu wie van hep niet in zijn schulp kroop, riep hoera voor Hitler en werd een man zijner partij. Met kleingeestige kwellerij van een weerloozen volksgroep kan de leiding dezer welgeslaagde giganteske beweging zich niet dan bezoedelen. Veel harde maatregelen In de eerste vurig heid uitgevaardigd zijn verzacht of in 't ge heel niet uitgevoerd. Er is bovendien een strooming tegen het anti-scmitisme. aio zich reeds met eenig succes deed gelden. Hoewel de toestand nog zoo is. dat wie niet „hoera"' roept, zich maar stil houdt. In de pers daar entegen, in de heele Duitsche pers. komt niets tot uiting, wat den Nazis onaangenaam kan zijn. In bladen, die op de heftigste wijze Hitier hebben bestreden, leest men nu din gen. waarop de zoetelijkste vleierij duimen- dik gesmeerd is. Zoo erg, dat zelfs de Nazi's er zich aan stooten. Maar de revolutie is nog steeds „en mar- che". Zullen de laatste hinderpalen van het Nationaal-socialisme. de conservatieve en kapitalistische ministers in het kabinet- Hitier. ook nog omvergeloopen worden? De Duitsch nationale dictator voor de economi sche zaken in het rijk. Hugenberg. is reeds beperkt in zijn macht. Met het oo" op de fameuze „Gleichschaltung" had hij ook voor dezelfde zaken in Pruisen benoemd moeten worden. De Stadhouder voor Pruisen. Hitler, benoemde echter een Nazi, die ongetwijfeld in botsing met Hugenberg zal komen. Van dc andere Duitsch-nationale ministers hoort men weinig of niets. Maar allen weten, dat er in do regeering geen eenheid is tus schen Nazi's en Duitsch-nationalen. H. L. op verzet is gestuit, aldus wordt aan de Tel. gemeld. De Amerikaansche gedelegeerde Nor man Davis had uit Washington instructie ontvangen, voor te stellen, dat de organisatie commissie de onverwijlde aanneming van het tarievenbestand door alle mogendheden zou aanbevelen. Vóór de bijeenkomst der com missie op Zaterdag j.l. had Norman Davis echter een onderhoud met m Ui is ter sir John Simon, waarbij hem bleek, dat. er bij een aantal mogendheden bezwaren tegen het plan bestonden. Nauwelijks was het plan dan ook in de zit- tind der commissie ter sprake gekomen, of de Duitsche gezant wees er op. dat de taak der commissie beperkt is tot het behandelen van kwesties van formeelen aard inzake de procedure. Vrijwel alle commissieleden waren het hiermede eens, zoodat Norman Davis er in moest toestemmen, dat het plan recht streeks aan de regeering, c.q. aan de con ferentie, zal worden voorgelegd. JBritscta-ïndië. HET VERGAAN VAN DE „AKRON". OORZAAK BLIJFT EEN MYSTERIE Geen goudembargo te wachten. De minister voor Indië, Sir Samuel Hoare heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het, niet in de bedoeling ligt van het Indische gouvernement in de naaste toekomst een embargo te plaatsen op den goudexport. UITVINDER VAN DEN ELECTRI- SCHEN STOEL OVERLEDEN DE OUDSTE DOKTER VAN NEW-YORK. NEW YORK. 1 Mei "Reuter). De uitvin der van den electrischen stoel, dr. AlphoiiiC Devid Rockwell is hier op 92-jarigen leeftijd overleden. Hij was de oudste dokter in den staat New York. Dr. Rockwell heeft den electrischen stoel „onder protest" uitgevonden, daar hij altijd een groote tegenstander van de doodstraf is geweest. In 1888. toen er een campagne be gonnen was om de voltrekking van het dood vonnis door middel van den strop te wijzigen werd een beroep gedaan op dr. Rockwell om zijn wetenschappelijke kennis te gebruiken om een meer humane uitvoering van de doodstraf mogelijk te maken. Met de hulp van Thomas A. Edison ontwierp hij toen 1en electrischen stoel, die sindsdien voor execu tie-doeleinden gebruikt wordt. SERUMINSTITUUT TE NAPELS GESLOTEN. TIEN KINDEREN NA INENTING OVERLEDEN". ROME. 1 Mei V D.i Het nationale insti tuut voor serumonderzoek te Napels is ge sloten. De directeur, prof. Ternï, en een as sistent zijn in arrest gesteld. Deze opzienbarende gebeurtenis staat in verband met ernstige ziekteverschijnselen, die zich hebben voorgedaan bij tal van kin deren in de provincies Venetië en Rivigo, die ingeënt waren tegen diphterie. Tien kinde ren zijn na de vaccinatie overleden. Het mi nisterie van Binnenlandschc Zaken heeft di rect het stopzetten van inentingen gelast en een onderzoek bevolen in het seruminsiituut te Napels naar dc gebruikte entstof, die in dit instituut vervaardigd werd. Er is nl. ge bleken dat bij de vervaardiging van het se rum ernstige nalatigheden zijn voorgekomen. WASHINGTON. 1 Mei <V.DHet onder zoek naar de oorzaken van het vergaan van het luchtschip de ..Akron" heeft tot resultaat gehad, dat deze ramp wel altijd een mysterie zal blijven. De getuigen zijn gedurende 11 da gen verhoord en dc uit de verklaringen naar voren komende feiten geven een zoo gecom pliceerd en verwarrend beeld van het ge beurde. dat het vrijwel onmogelijk is. een conclusie te trekken. LAGERIUISLID BIJ VLIEGTUIGONGELUK GEDOOD. LONDEN, 1 Mei (V.D.) Burggraaf Kneb- worth. lid van het Lagerhuis voor Ilitchin, heeft den dood gevonden, toen zijn vllgtulg, dat hij bestuurde als officier van de hulp luchtmacht op het vliegveld van Hendon neerstortte en in vlammen opging. De mede- inzittende werd eveneens gedood. Met vliegtuig maakte deel uit van een eskader van negen machines, die oefenden voor een demonstratie op Zondag a.s. TIJDENS DE VLUCHT NEERGESCHOTEN. BERLIJN, 1 Mei (V. D.) De „Berliner Lokal- anzeiger" meldt uit Schwerin, dat de voorma lige riddergoed-eigenaar Andreaus von Flotow die sedert eenigen tijd door de justitie werd gezocht heden door de politie is gevonden. De man sloeg op de vlucht, waarop de hulp- politie-agent, die de politie vergezelde, eeni ge schoten op hem loste, waardoor hij op slag gedood werd. BOMAANSLAGEN IN CHICAGO. CHICAGO. 1 Mei (Reuter" Op vijf ver schillende plaatsen in dc stad zijn bommen ontploft, welke ernstige materieele schade aanrichtten. Personen werden echter niet ge troffen. Men vermoedt, dat de bommen zijn geworpen in verband met den eersten Mei. In de groote steden zijn uitgebreide orde maatregelen genomen In verband met dc ver wachte manifestaties. Te New York zou een groot aantal socialisten en communisten zich verzamelen op Union Square, waar 1000 po- litie-mannen gereed staan, voorzien van traangas-apparaten, voor het geval zij noo- dig zijn. AGENDA. DINSDAG 2 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling. 8.159.15 u. Gem. Concertzaal: Buitengewoon concert II. O. V. o. 1. v. Fritz Schuurman. 8-15 uur. Palace: Gitta Alpar In „Die oder kelne". Tooneel: Bioges en Frascoja. Combinations Act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Wcnn die Liebc Mode macht". Tooneel: Matschek Dalma Trio. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Moeder" (over the Hill) 8.15 uur. WOENSDAG 3 MEI Gem. Concertzaal: Mannenkoor „Die Spaerne-Sanghers" o. 1. v. Lieven Duvosel. Concert 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. H. B. S. Santpoortcrplcin: Voorjaarsten toonstelling Ned. Nat. Hist. Ver. 9—12. 2—5 en 7—10 uur. Teyler's Museum. Spaarnc 15. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5