V Dr. Colijn in het Laboratorium. Hei BelMtftijltsie 50e Jaargang No. 15295 Verschijnt dagelijks, Hehalve öp Zon- èn Feestdagen Vrüdag 5 Mei 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR D„DrDT PFFBFR90M en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredetenr: ROBERT FttKtBWM. ABONNEMENTENpcr Week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden f325, franco per post f335, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand f022, per 3 mnd*. ƒ0.65. franco per post 0-72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: I5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35- Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag cn aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend :*i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongesch ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. iktheid f2000.-. Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Ocg f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. Een Rechtseh Kabinet of een „op breede basis"? V. D. en V. B. in het algemeen tot medewerking bereid. Ver schillende inzichten in de R.-K. fractie. Hoe ernstig de toestand is: een tekort van 120 150 millioen op de begrooting voor 1954 verwacht. (Van onzen parlementairen correspondent;'. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 5 Mei De Kamer en het Gezag. Wij geven vandaag op deze pagina een reeks zeer belangwekkende mededeelingen van onzen parlementairen correspondent in Den Haag over Dr. Colijn's pogingen om een parlementair kabinet te vormen. Er blijkt uit dat bij vijf groote partijen die wellicht alle in de nieuwe samenwerking betrokken zullen worden een sterk streven in deze richting be staat en dat bij alle beseft wordt dat de toe komst van een stelsel aan welks voortreffe lijke werking in vroeger jaren ons volk ont zaglijk veel te danken heeft, op het spel staat. De onzekerheid over de vraag of het een rechtsche regeering of een op breeder basis zal worden (in het laatste geval met de deel neming er aan van Vrijzinnig-Democraten en Vrijheidsbond) is evenwel nog niet opge heven. Het schijnt dat verschil van inzichten in de R.-K. fractie een belangrijke rol speelt, zoodat wij met bijzondere belangstelling kennis hebben genomen van het bericht, dat deze fractie morgen in het Kamergebouw zal vergaderen en haar houding zal vaststellen na de mededeelingen van haar .leider, prof. mr. Aalberse, over zijn besprekingen met dr. Colijn te hebben gehoord. Wordt het een rechtsche regeering, waarin dus alleen R.-K., R.-K. x C.-H. zouden deelnemen, dan zou zij slechts over 52 zetels beschikken. Wordt het een „regeering op breeder basis", met de V.B. en V.D. er in, dan zou het kabinet-Colijn op 65 stemmen kunnen rekenen. Van omineuze bete.ekenis is de mededee- ling,.-.dat een tekort van 120 a 150 millioen op de begrooting voor 1934 wordt voorzien. Dit duidt al bij voorbaat aan dat de taak dei- nieuwe regeering, een zeer harde en ondank bare, in de eerste plaats zal zijn de tering naar de nering te zetten, waartoe zij krasse maatregelen zal dienen te nemen. Wij zeggen dit in volkomen objectiviteit: de feiten lei den er toe en het is beter er maar vast op voor te bereiden dan met mooipraterij val- sche verwachtingen te wekken. Wij hebben ook iets hooren vertinden van éen mogelijkheid dat de premier minister- zonder-portefeuille zou worden, en daardoor de gelegenheid hebben aan buitenlandsche conferenties te Mocht dit ge beuren, wij zouden het van harte toejuichen. Dr. Colijn is onze meest-invloedrijke verte genwoordiger in internationale economische besprekingen, en de crisis oplossen kan Ne derland voor zichzelf toch niet. Dat moet. onherroepelijk, internationaal gebeuren. Geen enkel land kan het voor zichzelf. Een andere taak der regeering is de hand having van het gezag. Onlangs is er al op gewezen dat men, door de verkiezing van twee nieuwe communisten en een revolutionnair- socialist in de Tweede Kamer, „onrustige Kamerzittingen" verwacht. Wij weten lang zamerhand wat dat beteekent. Eer het een graad erger wordt spreken wij de hoop uit dat het reglement van orde dusdanig herzien zal worden, dat het gezag in de Tweede Ka mer tenvolle gehandhaafd zal kunnen wor den. Dat achten wij, wil men het gezag ge ëerbiedigd hebben, een eerste noodzaak. De Kamer behoort het voorbeeld te geven. Geeft zij dat niet, dan zal men op den duur het niet volhouden. Eerste voorwaarde voor de overheid is dat zij zich haar taak waardig toont. Menschen die beleedigend optreden, de orde verstoren, den president negeeren Sn een pax-lement zijn daar niét op hun plaats. De meerderheid behoort de bevoegdheid te hebben, hen eenvoudig door een schorsing buiten de deur te zetten,' en hen niet meer toe te laten eer zij beterschap beloofd hebben. Ieder volk heeft recht te eischen dat zijn parlement zich parlementair gedraagt. Ieder parlement heeft de plicht de zelfbeheersching van zijn leden te vergen, die conditio sine qua non is voor een overheidslichaam. Van Kamerspektakels, evenals van gemeenteraad spektakels. hebben wij al sinds jaren grondig genoeg. Wij vinden ze treurig, beschamend en ergerlijk. Zij behooren in geen enkel re- geerings-stelsel thuis, en er is niets dat het gezag erger fnuikt en ondermijnt, want het tolereeren van die dingen toont niet anders dan zwakheid. Al ettelijke malen is in den loop der jaren in dit blad op de ontoelaatbaarheid van deze dingen gewezen. Wij willen niet nalaten het thans, met grooten nadruk, nog eens te doen. De communisten bestrijden ons Nederlandsch staatsbestel, en behooren in ons parlement feitelijk volstrekt niet thuis. Onze wetgeving belet, hen buiten de Kamer en de andere openbare colleges te houden. Maar nu zij er, tegen den wil van 95 pet- der natie, toch zit ten behooren wij hen ook te dwingen zich te gedragen zooals wij dat voorschrijven. En niet anders. R. P. R.K. FRACTIEVERGADERING Mr. AALBERSE OVER DE KABINETS VORMING Onze parlementaire correspondent meldt uit Den Haag dat de R.-K. fractie Zaterdag in het gebouw van de Tweede Kamer zal vergaderen ter bespreking van den politie- ken toestand. Mr. P. J. Aalberse zal mededeelingen doen over de besprekingen die met Dr. H. Colijn zijn gevoerd waarna de houding der fractie bepaald zal worden. OOK A. R. FRACTIE VERGADERT. Naar wij vernemen vergadert de A. R. Tweede Kamerfractie heden, ter bespreking van de voorstellen welke de kabinetsforma teur haar heeft voorgelegd. Ook andere fracties zullen bijeenkomsten houden ter bespreking van den politieken toestand. Uit zeer vertrouwbare bron vernemen we, dat Dr. Colijn het niet mogelijk acht voor a.s. Zaterdag zijn kabinet in elkaar te hebben. De oorzaak daarvan ligt bij de breede op dracht, welke, hij als kabinetsformateur heeft gekregen. Ware hem de opdracht gegeven tot kabinetsformatie uit de rechterzijde, dan was hij snel geslaagd geweest. Immers dan was uit die opdracht gebleken, dat de drie rechtsche groepen eensgezind daartoe hadden geadviseerd. Ware hem de op dracht gegeven tot kabinetsformatie op breederen grondslag, dan ook was Dr. Colijn snel geslaagd, want dan zou uit die op dracht gebleken zijn, dat er algemeen ge adviseerd was tot zul ke kabinetsformatie. Thans is er de taak om een parlementair kabinet te vormen. Zoo ruim mogelijk is die opdracht. Dr. Colijn is kabinetsformateur. Vrij alge meen dus behalve Ir. Albarda zal Dr. Colijn als de rechthebbende op het forma teurschap zijn aangewezen. Maar verder heeft hij geen ander richtsnoer, dan een parlemen tair kabinet te brengen. Welnu in den wensch naar een parle mentair kabinet valt de heele Kamer, behal ve dan natuurlijk de extreme groepen, hem gemakkelijk bij. In den huidigen noodtoe stand voelt men. dat in een parlementair kabinet tot uitdrukking moet kQjnen. dat regeering ën Kamer' eensgezind moeten zijn. Tot zoover is alles duidelijk. De moeilijkheid is echter om uit te maken, welke groepen met elkaar willen en kunnen samenwerken. En Dr. Colijn heeft nu de niet gemakkelijke taak dat naar allen kant te onderzoeken. Het zal niet gemakkelijk zijn tot een op lossing te komen in den vorm van een be paald kabinet. Bereidheid tot medewerken in het alge meen hebben verschillende groepen reeds uit gesproken. Het komt dus aan op het practi- sche program, waarop men tot samenwerken geroepen wordt. We hebben eenige informaties ingewonnen bij goed ingelichte leden der verschillende fracties. Tot medewerken aan een kabinet-Colijn zijn de sociaal-democraten niet bereid. Zij meenen, dat de uitslag van de stemming geenszins duidt op een kabinet-Colijn, wijl de totale uitslag eerder naar links dan naar rechts gaat. De s.d. meenen het totaal dei- uitslagen overziende, dat een democratischer bewind daarmede eerder aangewezen is dan een kabinet-Colijn, dat h. i. onder diens sig natuur reactionnair moet zijn. Gewezen wordt dan op de verschuiving naar de com munisten en de komst van een lid der R.K. volkspartij en een Christen-Democraat aan rechtschen kant. Bovendien achten de s. d. het niet juist, dat Dr. Colijn kabinetsforma teur werd, wijl die taak toekwam aan de grootste fractie onder die. welke thans tot medewerken aan de vorming van een kabinet kunnen geroepen worden, n.l. aan de R.K. De s.d. kunnen geenszins inzien, dat aan Dr. Colijn „de helm met de vederbos" is op gedrukt bij de verkiezingen. Het is duidelijk, dat voor de s.d. het kabi net, dat komende is, zijn signatuur ont vangt door den per soon van Dr. Colijn. En deze signatuur is niet eene, welke zij wenschen te onder- streepen. De vrijzinnig-demo craten gevoelen zeker m de omstandigheden van het oogenblik hun verantwoordelijkheid voor den gang van 's lands zaken zeer sterk. De vrijz.-dem. staan op het standpunt, dat thans de parle mentaire democratie haar laatste kans heeft. Zij achten het noodig, bij „deze laatste krachtproef" dat een kabinet verschijnt, dat een grondslag vindt in het parlement en in gestadig overleg regeert met het parlement. Er moet li. i. over en weer respect zijn tus- schen regeering en parlement en samenwer- king zijn in plaats van strijd. De v. d. achten zulk een kabinet zeer wel mogelijk, indien men het maar eens is omtrent de hoofdlijnen, waarnaar het regeerbeleid in deze zorgelijke dagen moet worden gericht. Tal van politie ke vragen moeten thans op den achtergrond worden gesteld, nu er de taak is ons volk met de minste schade door de vreeselijke moeilijkheden heen te helpen. Thans zoo derken de v. d. is de grootste eendracht, die zonder het prijsgeven van eigen beginsel bereikbaar is, plicht. Het doel is bereikbaar óf langs parlementairen weg. óf met uitscha keling van het parlement. Het ernstige ge vaar van de laatste methode, vooral in dezen tijd. eisc'nt groote offers om er door de eerste methode te kunnen komen. M. a. w. de vrijz. democraten zijn bereid zeer ver te gaan in 's lands belang. De liberalen ook zijn a priori geenszins on geneigd hunne medewerking te verleenen aan een kabinet, dat het economisch op de been houden van land, volk en staat zich ten doel stelt. De liberalen meenen, dat op het oogenblik de partijen, die daaraan willen medewerken, moeten samenwerken in een eensgezind kabinet, dat de liberale groep bij voorkeur noemt een nationaal kabinet.. Een kabinet, dat met een bepaalde taak is belast, steunend op een meerderheid in de Ka mei- zonder echter zich te richten naar de oude politieke verschillen. Zij meenen, dat er op het oogenblik een groote taak is voor zulk een nationaal kabinet, een ruim voldoende realiteitstaak, zóó voldoende, dat alles, wat verband houdt met de oude partijtegenstel lingen zeer. wel zal kunnen blijven rusten. De v.-d. en lib. groepen zijn dus a priori niet onbereid tot samenwerken met de drie S'-"n"on der rechterzijde. De a.-r. gevoelen voor- loopig- het meest voor een kabinet uit de rech terzijde. met een natio naal program, waaraan op de allermeeste punten cok tfe liberalen en de vrijzinnig-democraten, or.dei den indruk van den nood der tijden, die bovendien veel maatrege en zal opdringen, zullen .kunnen medewerken. In De Geer, lemer deze richting zijn ook de der C.-Hh.-fractie aanvankelijke besprekin- voerd. gen van Dr Colijn ge- De c.-h. zullen, wanneer op hunne medewer king voor de vorming van een parlementair kabinet een beroep wordt gedaan, niet ge- makkelijk weigeren. Wordt dat beroep ge daan voor een ministerie der rechterzijde, dan verleenen ze htm medewerking met 'animo, doch zou de formateur tot de overtui ging komen dat een rechtseh kabinet eer. onmogelijkheid is, welnu, dan gelooven we te mogen zeggen, dat ze ook dan tot steun be reid zijn. De r.-k. groep tenslotte gevoelt evenzeer de noodzakelijkheid van een parlementaire regeering. Zij valt zoo vernamen we in drie gedeelten uiteen. Eén gedeelte (waar toe zeer vooraanstaande leden der R.-K. fractie behooren) pleit voor een rechtseh ka binet, een ander gedeelte (waartoe Prof, Aal berse behoort) pleit voor een kabinet waarin de v.-d. zijn opgenomen en een derde gedeel te wil, wanneer de v.-d. opgenomen worden ook de liberalen tot medewerking brengen. Summa summarum: bereidheid genoeg. Twee vragen nu. Allereerst: hoe ziet Dr. Colijn de oplossing het liefst? Dr. Colijn gevoelt of moeten we misschien zeggen gevoelde het meest voor een rechtseh kabinet. De andere vraag: wanneer het niet gelukt dat tot stand te brengen, wanneer de, r.-k. fractie 't in haar meerderheid niet waagt hoe is er dan een program op te stellen, dat de samenwerkende groepen vereenigt? Naar een grootsten gemeenen deeler behoeft niet gezocht. Er zullen sommige feiten zijn, welke eenvoudig de te volgen politiek zullen voor schrijven. Maar daarnevens zullen er punten genoeg zijn waarop groot meeningsverschil zich kan ontwikkelen. Noemen we de vraag der bezuiniging op het leger als voorbeeld. Hoe groot ook de offerbereid- .heid is der vrijz.-dem. het wethouderschap van Mr. Marchant in .Den Haag bewijst klaar .en duidelijk hoe ernstig deze groep het meent .de vrijz-dem. zullen niet .tot alles bereid zijn. Aan den anderen kant staan de a.-r. en c.-h. groepen, betoogende. dat op de fensie veel meer bezui nigd is dan op alle andere stukken van de staatstaak. Deze groepen meenen, dat de uiterste grens vrijwel bereikt is op het ter rein der landsverdediging. Stel. dat op deze dingen een medegaan der v.-d. afspringt, dan zouden b.v. de R.-K. in dat geval van hulp der liberalen wel eens niet willen weten. En dan zou toch een par lementair rechtseh kabinet in die situatie 't door den loop der dingen eenig mogelijke zijn. Dr. Colijn's rechtseh ministerie heeft dan geen groote meerderheid. Alleen is er een soort „stok achter de deur" in den vorm van een Kamerontbinding onder vigueur van de nieuwe Kieswet, door welker toepassing de R.K. drie zetels meer kunnen verkrijgen en de rechtsche meerderheid dus op 55 zou kunnen komen. Het is Dr. Colijn door de breedheid van zijn opdracht allerminst gemakkelijk ge maakt. Hij moet proeven nemen, toetsen, peilen, sondeeren, afwegen en vergelijken. Wat zal het resultaat zijn? We weten het- nog niet. Dr. Colijn is nog in zijn laboratorium. Maar, hoe ook het nieuwe kabinet zal samengesteld zijn. men behoeft niet te denken, dat zijn vorm de eenige is, welke is overwogen. In deze dagen worden allerlei sfinxachtige mededeelingen gedaan. Zoo vernamen wij de bron was best dat enkele leiders op een aanvankelijk ingenomen standpunt zijn te ruggekeerd. Hieruit zou veel le concludeeren zijn, wanneer we nu ook maar wisten wie is terug gekomen op zijn standpunt of dat heeft gemoduleerd. Zijn 't cic R.K. of een der beide andere rechtsche groepen? In het eerste ge val zou een rechtseh kabinet waarschijnlijk zijn, in het f.weede een kabinet op zeer bree- den grondslag. Maar de een orakel van Delphi. Het nieuwe kabinet zal tot drastische maat regelen genoopt zijn. Zoo .als we zeiden: vele maat regelen zullen door der. loop der dingen worden voorgeschreven. Hoe sterk dit spreekt wordt heel duidelijk, wanneer men weet, dat wij goe de reden hebben om aan te nemen, dat het te kort op de komende begrooting voor 1934 iusschen de 120 en 150 millioen moet liggen. Eén voordeel der ont binding is nu, dat het nieuwe kabinet thans reeds en niet eerst in den zomer zich bezig kan houden met de maatregelen tot het wegwerken van het tekort. De omzetbelasting wordt doorgezet, ook de weeldebelasting, allerlei saneeringsmaatrege- len zullen genomen worden, de ambtenaren zullen wel opnieuw tot korting gebracht wor den, de onderwijsbegrooting zal naar bene den moeten (niet onmogelijk is "t: door meer dere concentratie van het H. O.). Dr. Colijn heeft voorts het plan om in de L.O.-wet minimale eischen op te nemen, waaraan een schoolgebouw behoort te vol doen. Dit zal dus de uitgaven der gemeenten drukken. De gemeenten, die het mooier wil len moeten dat. dan maar zelf weten. In het algemeen: sterke versobering staat voor de deur! De nieuwe Tweede Kamer. Hoe lang zal de komende zittingsperiode duren (Van onzen parlementairen correspondent). DEN HAAG. 5 Mei. Een vraag, welke gemakkelijk opkomt is de vraag, hoe lang de nieuwe parlementaire periode duren zal. De gebruikelijke duur is immers 4 jaar. Thans echter is de loopende zitting onder broken. En vangt op 9 Mei een nieuwe aan, welke naar grondwettelijk voorschrift op den Zaterdag voorafgaande aan den derden Dinsdag van de komende September maand moet eindigen. In 1922 deed zich een soortgelijk geval voor. Toen moesten de Kamers worden ontbonden in verband met de grondwetsherziening. En toen heeft men de eerste zitting niet meer dan vier maanden doen duren, van Mei tot September en de drie volgende zittingen elk één jaar, waardoor de nieuwe Tweede Kamer in 1925 een einde nam. Dit om zooveel mogelijk tegemoet te komen aan het grondwettelijke voorschrift van vier jaren zitting. De Grondwetswijziging van 1922 heeft ech ter tevens de mogelijkheid geschapen, dat bij de wet bepaald wordt hoe lang een na ont binding ontstane nieuwe Kamer zitten kan bij afwijking van de vierjarige periode. Na tuurlijk moet het vierjarige voorschrift van de Grondwet zooveel mogelijk worden ge handhaafd. We vermoeden, dat de nieuwe regeering wel een tijdsduur zal voorstellen, liggende binnen de vier jaren. Het nieuwe Kabinet wordt geroepen tot heel ingrijpende maatregelen, tengevolge waarvan een zware druk op het volk wordt gelegd. Niemand ts er, die zeggen kan hoe lang de crisis nog duren kan. In verband met de snelle ont wikkeling der dingen in deze dagen, zou liet nieuwe kabinet kunnen overwegen, dat 't niet verkeerd zou zijn na 3 jaren en 4 maanden te toetsen of er nog een meerderheid is voor het Kabinet in het volk, bij dc kiezers. Van zelf spreekt dat hier ook dc samen stelling van het Kabinet invloeden uitoefent. Wordt het Kabinet een Kabinet, dat op een breede basis rust, dan kan het zich eerder de weelde veroorlooven van een langeren zit- tingstijd, dan wanneer het rust op een meer derheid, welke eenigszins riskant is. NEDERLAND—BELGIë. VALSCnE BILJETTEN IN OMLOOP. AMSTERDAM, 5 Mei. Naar Vaz Dias verneemt zouden volgens verschillende ge ruchten voor den landen wedstrijd Nederland- Belgie op Zondag 7 Mei in het Stadion te Amsterdam voor de verschillende rangen val- sche toegangskaarten zijn gedrukt, welke men tracht te verkoopen. Het bestuur van den K. N. V. B. en de di rectie van het Stadion raden een ieder drin gend aan, om zeer voorzichtig te zijn bij het koopen van kaarten van niet-officieele instanties. Aan hen, die in het bezit zijn van een niet geldig toegangsbewijs, wordt ae toegang tot het Stadion geweigerd, terwijl zij die in het Stadion zijn. daaruit zullen worden verwijderd.. Een strenge controle zal worden toegepast. MacDonald doet in hel Engelsche Lagerhuis mededeelingen over zijn onderhandelingen te Washington. (2e blad, le pag.) Franschc begrooting in den Senaat aan de orde. (2c blad. le pas.) Manifest over dc Jodenontrcchting in Duitsch- land. (le blad. 2e pag.) Het sanceringsplan voor het bloembollenbedrijr (3e blad. le pag.) Dc Eerste Kamer keurt verschillende steunont- werpen. o.a. voor blocmkwcekers in Haar lemmermeer en Aalsmeer goed. i3e blad. le pas.) De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot evenredige vrachtverdccling in de binnen vaart aangenomen. (3e blad, le pag.) Brand in Bosch en Hoven. (4e blad. 2e pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Kamer en het Gezag. (le blad. le pas.) Van onzen parlementairen medewerker: Dr. Colijn in het laboratorium. Een rechts ka binet of een „op breede basis-'? (Ie blad. le pas.) Van onzen Londenschen correspondent: Een Britsehe beschuldiging en een Duitsch pro test. (2 blad. le pag.) J. B. Schuil Het toonecl. „De ideale vrouw''. „De tragedie van den Prins". (3e blad. le Dag.) GOEDKOOPER dan de trein 2V2 CENT PER K.M. p. pers., minstens 5 pers. in ruime 7-pers. auto's tochten naar de BETUWE enz. GARAGE TEMPELMAN Twijnderslaan 35. Voorhelmstraat 62. Telefoon 16706. (Adv. Ingez. Med.) DE NUTSSPAARBANK. DE 30.000ste INLEGGER. Woensdag Is de 30.000ste Inlegger bij de Nuts-Spaarbank ingeschreven. De directeur bood namens Commissarissen den inlegger een spaarbankboekje met een bedrag van f 30 aan. De gelukkige bezitter is H. Kuyper, tuin dersknecht, wonende in de Semarangstraat, gehuwd en vader van 4 kinderen. Na gedu rende de wintermaanden zonder werk geweest te zijn. sloot hij zich nu bij den ophaaldienst der Nuts-Spaarbank aan, om wekelijks een bedrag op de Spaarbank te storten voor den volgenden winter, Als eerste inlage gaf hij den bode 25 cent mee. De malaise heeft dc stijging van het aan tal inleggers in de laatste jaren zeer tegen gehouden, anders ware de 30.000 reeds eerder bereikt, In October 1927 werd het 20.000ste. in December 1929 het 25.000ste boekje uitgege ven. Dat ook in deze tijden het aantal spaar ders blijft stijgen in dit jaar reeds met 433 is een gelukkig toeken. DE BOYCOT BIJ HET VISSCHERIJ- CONFLICT IJMUIDER FEDERATIE ONTKENT TERREUR. Over de vele onjuiste berichten, die inzake de staking in het visschcr ij bedrijf te IJmui- den in omloop zijn. deelt het Bestuur der IJmuiden Federatie het volgende mede: Tot dusver is slechts besloten om de aan dacht van het Nederlandsche publiek te ves tigen op vischhandelaren. die visch ten ver koop aanbieden, aangevoerd met trawlers, bemand met onderkruipers. Te IJmuiden zel ve is niet verder gegaan dan een verbod aan de leden der IJmuider Federatie om in een met name genoemde zaak hun inkoopen te doen. Dat is alles. Men kan dit bestempelen met den naam boycot, maar met terreur, on wettige handeling of onrechtmatige daad heeft het niets te maken. Het zijn middelen, die in het Nederlandsche zakenleven herhaal delijk toepassing vinden. Bovendien is de boycot in het conflict te IJmuiden niet door dc IJmuider federatie geïntroduceerd, maar door den vischhandel aldaar, die reeds in dc eerste dagen van Januari het besluit nam geen visch te koopen, aangevoerd met sche pen van reeders. die bereid waren met de IJmuider federatie een overeenkomst aan te gaan en van loggers welke gelost waren door leden der IJmuider federatie. Daden van terreur hebben dus van den kant der IJmui der federatie geen toepassing gevonden, het geen ook in de toekomst niet" het geval zal zijn. 25-JARIG BESTEN VAN ARBF.ID ADELT. De R.K. Bakkerij cn Verbruiksvereeniging „Arbeid Adelt" U'.A., bestaat 25 jaar. Zondag 7 Mei wordt in dc St. Josephskerk en H. Mis opgedragen en des middags vindt oen receptie in het gebouw „St. Bavo" plaats. Dinsdag 9 Mei cn Woensdag 10 Mei geeft de „familie Hofmann" een fecstuitvoering eveneens in het gebouw St. Bavo. Dr. H. Colijn, leider der A.R. Kamerfractie Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, leider der R.K. Kamer fractie mededeeling is als Mr. II. P. Marchant Leider der V.D. Kamerfractie.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1