internationale verkeer. De Staten-Ceneraal J. HOLSTER HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD ZATERDAC 6 MEI 1933 Qrootere en snellere toestellen. Proeven in vele landen. In de laatste jaren heeft de vliegtuigbouw voor wat betreft de verkeersvliegtuigen, zich beijverd om typen te bouwen die aan diverse behoeften konden voldoen. Hierin kan m.i. slechts een bewijs worden gezien, dat het vliegtuig langzamerhand als een onontbeer lijke schakel moet worden beschouwd in het groote maatschappelijke leven. Vooreerst zien wij voor het internationale luchtverkeer de toestellen grooter worden. Niets wordt ontzien om het den luchtreiziger op zijn lange reis, zoo aangenaam mogelijk te maken. Wij kunnen zoowel in Amerika als in Engeland, Duitschland en Frankrijk vliegtui gen aanwijzen, ingericht tot het vervoer van een groot aantal passagiers. Ook Nederland blijft niet achter en het mag wel als bekend worden verondersteld, dat bij de K.L.M., mis schien reeds binnenkort, de nieuwe Fokkers F XX in bedrijf worden gesteld. Hierbij kun nen, al naar gelang van de noodzakelijkheid, 12 of wel 18 a 20 passagiers worden vervoerd. En hoogstwaarschijnlijk zal hierop in den herfst van dit jaar een nieuw type, de F XXXVI volgen. Dit toestel, dat voorzien wordt van 4 motoren, zal 32 passagiers met een snelheid van 270 K.M. per uur kunnen vervoeren, terwijl voor den dienst op Indië slaapplaatsen in de cabine worden aange bracht, waardoor het totaal aantal passa giers natuurlijk wordt verminderd. Het vervoer van zulk een groot aantal pas sagiers zou per slot niet belangrijk genoeg kunnen worden genoemd, wanneer hierbij niet tevens de snelheid werd opgevoerd. Het construeeren van groote en ruime rompen gaat tevens gepaard met een grooteren weer stand, wat weer afbreuk doet aan de snelheid. De chef ingenieur van de Engelsche firma de Havilland heeft onlangs als zijn meening te kennen gegeven dat de civiele luchtvaart eerst zonder subsidie zou kunnen wei-ken, als iedere zitplaats met omgeving minder zou kosten dan 500 en indien die passagier tevens zou vervoerd worden met een snelheid van 160 K.M. per uur met 9 L. benzine per uur. Wij laten deze uiting voor hetgeen zij is en willen alleen aantoonen dat de factor snelheid bij den bouw van nieuwe vliegtuigen als zeer belangrijk wordt beschouwd. Een groote snelheid toch is zoowel voor het passa giers- als voor het post- en vrachtvervoer niet hoog genoeg aan te slaan, wil het vlieg tuig dit voordeel boven de andere verkeers middelen blijven behouden. Een ander typisch gebruik van het vlieg tuig is wel. dat van het vervoer van goud van dé goudmijnen naar de stations of havens" van waar deze voorraden weer verder kunnen worden geëxpedieerd. Zoo is het bekend, dat het -goud'vervoer in Nieuw Guinea dn in het gebied van Tanganyika in Afrika dagelijks 42 ton bedraagt en.dat deze wijze van handelen een enorme tijdwinst oplevert, waardoor de onkosten ook minder worden. Weer een andere toepassing van het vlieg tuig is die waarbij het toestel door middel van een z.g. katapultinrichting van groote mailschepen wordt weggeschoten, teneinde op deze wijze den duur van overbrenging van de post tot een minimum te kunnen lie perken. Wij weten dat op de Duitsche sche pen Bremen en Europa voor het eerst deze wijze van wegschieten van vliegtuigen in praktijk werd gebracht, en andere landen schijnen dit voorbeeld te willen navolgen. Amerika is er nu het eerst toe overgegaan om, met behulp van belangrijken financxeelen steun, zeer snelle vliegtuigen te bouwen, zoo wel voor passagiers- als postvervoer. Het merkwaardige hierbij is wel dat men hier voor één-motorige toestellen gebruikt. De verkeersmaatschappij „Transcontinental and Western Air" wil dit voorjaar den dienst New YorkSan Francisco ook voor passa giers openen met de z.g. Super-Courier Ex press Northrop ..Gamma" vliegtuigen, die een gemiddelde snelheid kunnen ontwikkelen var» 320 K.M. per uur. Dit toestel lijkt aërodyna misch onvoordeelig gebouwd, doch in werke lijkheid is deze bouw gebaseerd op een diep gaande studie van de onderlinge werking tusschen vleugel en romp, en men heeft ten slotte bereikt dat het liftvermogen van het geheele toestel aanmerkelijk verhoogd is terwijl tevens de verhouding van den totalen weerstand en het totale gewicht met 25% is verbeterd. Met dit al werd het m.i. prachtige resultaat verkregen dat bij een leeg gewicht van 1.500 K.G. eén nuttige last van 1.750 K G. kon worden meegevoerd. De Sockheedfabriek kondigde onlangs aan dat binnen zeer korten tijd een nieuw type zou worden uitgebracht, ten behoeve van het post- en passagiersvervoer. Het zou even eens een kruissnelheid kunnen ontwikkelen van 320 K.M. per uur. terwijl aan betalenne last kan worden meegenomen een gewicht van 530 K.G. Dat deze opvatting van het bouwen van zeer snelle eenmotorige verkeers vliegtuigen schijnt te passen bij de prakti sche politiek van de verkeersmaatschappijen. mag wel blijken uit het feit dat Duitschland die in het wereldluchtverkecr niet wil ach terblijven, in den laatsten tijd met alle energie zich heeft toegelegd op den bouw van dergelijke vliegtuigen. Het Reichsver- kehrsministerium heeft op grond van door de Deutsche Luft Hansa opgegeven techni sche eischen, aan de constructeurs Dr. Hein- kei en Prof. Junkers, opdrachten gegeven tot het bouwen van snelle verkeersvliegtuigen. Heinkel heeft zijn type reeds uitgebracht, terwijl Junkers binnenkort met de proeven van het nieuwe toestel kan aanvangen. Het nieuwe Heinkel vliegtuig heeft niet alleen aan de gestelde èischen (max. snelheid van 320 K.M. per uur en een kruissnelheid van 265 K.M. per uur) voldaan, doch deze zelfs ruim overschreden. Bij de gehouden snel heidsproeven werd bij vol gas een horizon tale snelheid van niet minder dan 362 K.M. pre uur bereikt, wat ongeveer gelijk staat met een kruissnelheid van 326 K.M. per uur. Om tot. dit werkelijk schitterende resultaat te ko men moest alles wat maar eenigszins weer stand opleverde, worden weggewerkt. De middellijn van den romp werd zoo gering mo gelijk genomen, terwijl verder onnoodige weerstand vanhet landingsgestel, staartrem. koeler, enz werd vermeden. Hierdoor moest het toestel vanzelf kleiner in omvang worden en tevens het aantal zitplaatsen worden ver minderd. Met een motorvermogen van 630 P K. kan de nieuwe He-70 buiten de beman ning van 2 of 3 personen nog 4 passagiers vervoeren of wel 500 K.G. post of vrachtgoed. Deze enorme snelheden zullen natuurlijk nog meer tot hun recht komen, indien niet te veel tusschenlandingen behoeven te worden gemaakt en in één vlucht een afstand van 900 K.M. kan worden at gelegd Zooals reeds eerder gezegd kan het toch wel als een typisch verschijnsel worden be schouwd dat eerst in Amerika en nu in Duitschland. door de groote luchtverkeers- maatschappijen zoo'n belang wordt gesteld in snelle éénmotorige verkeersvliegtuigen, ge schikt tot het vervoer van een beperkt aantal passagiers. De Zwitsersche luchtvaartmaatschappij „Swissair" gebruikt sinds Mei 1932 voor haar dienst ZürichWeenen dergelijke toestellen, n.l. twee Sockheeds Orion" en bereikte hier mede gunstige resultaten, ook wat betreft het nuttig gebruik van de zitplaatsen. Toch schij nen aan het nieuwe Heinkel-vliegtuig nog belangrijker voordeelen te zijn verbonden o.a. dat dit vliegtuig normaal kan worden geland, terwijl bij de Sockheed eerst een zekere ma nipulatie moét worden verricht. Een groot voordeel levert ook het landingsgestel op, dat bij beiden optrekbaar is. Bij de Sockheed gaat dit gepaard met de z.g. „koplastigheid". Bij de Heinkel treden dergelijke verschijnselen niet op. Een ander belangrijk punt dat bij snelle vliegtuigen terdege moet worden nagegaan, is wel de landingssnelheid zoo gering moge lijk te houden. Hiervoor bestaan reeds vele middelen welke in hoofdzaak bestaan uit kleine vlakken die óf aan den voorkant óf aan den achterkant van de vleugels worden aangebracht en waarmede de toestrooming en de afvloeiing van de lucht zoodanig wordt geregeld dat hierdoor een geringere snelheid ten opzichte van de lucht ontstaat zonder evenwel aan de noodzakelijke lift van het vliegtuig te kort te doen. Wij zijn blijkbaar in een periode geraakt waarbij de luchtvaartmaatschappijen een voordeel gaan Inzien in het in dienst stellen van zeer snelle eenmotorige vliegtuigen voor 't vervoeren van post. vrachtgoed of een be perkt aantal passagiers en het is zeer zeker de moeite waard deze. nieuwe proef met aan dacht en belangstelling te volgen. Volgens de berichten schijnt de Fokkerfabriek eveneens een 'dergelijk toestel te construeeren en het blijkt dus. dat onze nationale industrie voor alle mogelijkheden van het gebruik van het vliegtuig paraat is. De ervaring welke hij den bouw van de snelle vliegtuigen opgedaan werd schijnt haar nut ook nog te hebben gehad voor de oudere ■vliegtuigtypen. Men is n.l. in staat gesteld om door enkele veranderingen de snelheid van deze typen met 10% te verhoogen, waardoor die vliegtuigen dus nog met succes in dienst konden worden gehouden. De Deutsche Luft Hansa schijnt de snelle vliegtuigen voorloo- pig alleen maar te willen gebruiken voor post- en vrachtvervoer, wat ongetwijfeld zijn voordeelen kan hebben. Als een bewijs te meer dat ook in de rich ting gezocht, wordt van snelle vliegtuigen voor het postvervoer moge nog ten slotte ver meld worden het uitkomen van de ..Vance" eendekker, die behalve voor recorddoeleinden ook gebouwd is voor postvervoer. Bij dit toe stel, waarbij de staart door twëe balken ge steund wordt, heeft men in den vleugel 10 reservoirs aangebracht, die tezamen kunnen bevatten. 4.500 L. benzine. Met een betalende last van 900 K.G. kan met een kruissnelheid van 265 K.M. per uur een afstand worden afgelegd van 11.600 K.M.. Een andere interessante proef zal door de Engelsehen met een „Airspeed Courier" wor den genomen. Dit toestel dat voorzien is van een „Lynx" motor zal n.l. gebezigd worden voor een non-stop vlucht EngelandAustra lië met bijvulling in de lucht. Men wil met deze proef aantoonen dat het voordeelig kan zijn om met een betrekklijk klein vliegtuig, voorzien van één motor, vrij zware lasten door de lucht te vervoeren in zoo kort moge lijken tijd. A. STEUP. Kapt.-vlieger. HOE ONZE VEETEELT TE LIJDEN HEEFT FKODUCTENOMZET 61 pCt, ACHTERUIT. De waarde van den Ncderlandschen uit voer van veeteelt-voortbrengselen, die in het eerste kwartaal van 1929 nog 98 1 2 millioen gulden bedroeg, was in het afgeloopen eerste kwartaal gedaald tot 38 millioen gulden, dat is 61% lager dan 4 jaar geleden, lezen wij in het Handelsblad DR. DE GROOT S NAGEDACHTENIS GEHULDIGD. Te Bandoeng is een krans gelegd bij het monument voor den pionier van de radio verbinding Holland-Indië, dr. De Groot, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan dier ver binding. BOTERMERK KOST WEER EEN GULDEN. De Crisiszuivelcentrale maakt bekend dat voor des week van 7 t.'m 13 Mei de prijs voor het erisisbotermerk en die voor de vervoer- vergunning van buitenlandsche boter zijn vastgesteld op een gulden per kilogram. KWALITEITEN Ep BIJ AAMBEIEN, verstopping, darmsehcurcn. abcessen, urine-aandrang, stuwingslever, pijn in den onderbuik, benauwde borst, hartklop pingen. aanvallen van duizeligheid, verzekert het gebruik van natuurlijk „Franz-Josef"- öitterwater steeds goeden stoelgang en in vele gevallen werkt het daardoor mede tot vol komen genezing. Door medici ten zeerste aanb. (Adv. Ingez. MedJ Sluiting en Opening. (Van onzen parlementairen correspondent). DEN HAAG. 5 Mei. De Tweede Kamer was op termijn ontbon den. Volgens het ontbindingsbesluit zal de loo- pende zitting der Staten-Generaal gesloten worden op a.s. Zaterdag G Mei en de nieuwe zitting weer geopend op Dinsdag 9 Mei. De loopendè zitting wordt gesloten, zoowel dus voor de Eerste als voor de Tweede Kamer, ook al is alleen de Tweede Kamer ontbonden. Het sluiten eener zitting ervaren we regel matig elk jaar op den Zaterdag. wre!ke voor afgaat aan den derden Dinsdag in Septem ber. Zoo'n sluitingsvergadering wordt altijd gekenmerkt door een zekere halfheid. Het plechtige van de Ridderzaal ontbreekt: de sluiting heeft plaats in de zaal der Tweede Kamer. Toch zijn er eenige ambtscostuums, o.a. van den heer de Vos van Steenwijk, die de vereenigde vergadering presideert, en van de commissie van in- en uitgeleide. De zitting wordt steeds gesloten door den minister van Binnenl. Zaken. Bij het Kabi- net-Ruys was dit tevens de premier. Onder het „intermézzo-kabinet"-de Geer was 't minister Kan. wien zooveel plechtstatigheid gehaald en gebracht van het Paleis in een koninklijken koets, ruiters voor en achter blijkbaar altijd wat onwennig stemde. Wie zal ditmaal de zitting sluiten? Wanneer alle teekenen niet bedriegen dan zal de demissionnaire minister Ruys de Bee- renbrouck die taak wel hebben te vervullen. We hebben immers nog niets gehoord van fractievergaderingen van parlementaire groe pen, bij wie de kabinetsformateur om steun in het Parlement zóu hebben aangeklopt. Er mag dus niet gerekend worden op reeds een nieuw kabinet tegen Zaterdag. Naar we uit betrouwbare bron vernemen, heeft Dr. Colijn 't zelf uitgesproken, dat hij voor Zaterdag niet kon gereed zijn. Minister Ruys zal dus sluiten. Wie moet openen? Dan zijn we weer een paar dagen verder. De mogelijkheid bestaat, dat er dan een Kabinet in elkaar zit. Maar op grond van onze informaties achtexi we dat ook niet waar schijnlijk. De breede opdracht aan Dr. Colijn maakt, dat hij veel tijd heeft te besteden aan een onderzoek naar de practische moge lijkheid'"vaVi véï'Séhftieride 'tneerderhe'Ids- formaties. Is er dus op a.s. Dinsdag nog geen kabinet in elkaar, dan wordt de nieuwe zitting op nieuw geopend namens de Koningin door den huidigen minister van Binnenlandsche Za ke. Er zijn dan wellicht meer demissionnaire ministers aanwezig, dan hij alleen. Van een troonrede is dan zeker geen sprake. Met en kele woorden zal dan de nieuwe zitting ge opend worden. Zou echter op Maandag wel een nieuw kabinet bijeen zijn, dan krijgt 't alles een ge heel ander aspect. Dan zou er wel een troon rede waarschijnlijk beknopt, in verband met den heel korten tijd van voorbereiding en samenkomst van het nieuwe ministerie kunnen gehouden worden. Door den nieuwen premier waarschijnlijk, uit naam der Koningin, in tegenwoordigheid van de andere nieuwe ministers. (Arme kleermakers van ministers, die dat ambt nog nooit hebben bekleed dat wordt nacht werk!) Maar ook de Koningin zelf zou dan de nieuwe zitting kunnen openen in de Ridder zaal. We houden 't echter voor het allerwaar schijnlijkst, dat de Koningin de zitting niet zelf zal openen. We gronden dat op het vol gende. Komt na Zaterdag nog een nieuw Ka binet tot stand, dan blijft er te weinig tijd over voor de voorbereiding van de opening door de Koningin. Protocclaire eischen vra gen eenige dagen Kamerheeren moeten uitgenoodigd, de troepen geoefend voor af zetten enz. De tijd van voorbereiding, die dit alles vraagt zal 't waarschijnlijk onmogelijk maken, dat de Koningin zelf opent. A.s. Dinsdag zullen de nieuwe Tweede Kamer en de oude Eerste Kamer dus een gang moeten maken naar alle waarschijnlijkheid naar de zaal van het Lagerhuis en niet naai de weidsche Ridderzaal. Om daar Minister Ruys voor het laatst als bewindsman te hoo- ren en dan misschien in de kortste rede, welke hij ooit hield. L. DE VISSER VOOR DEN POLITIERECHTER Het Tweede Kamerlid L. de Visser, voor zitter van de Communistische Partij Holland zal op 18 Mei voor den Politierechter te Tiel terechtstaan, ter zake dat hij in een openbare vergadering van genoemde partij op 11 April j.l. te Tiel gehouden, zich op beleedigendc wiize heeft uitgelaten over den Duitschen Rijkspresident Hindenburg. V£RVAt a*'A A or*c OPGEGEVEN? OM HOOGERE HYPOTHEEK TE KRIJGEN. Naar wij vernemen heeft de recherche van Rotterdam in samenwerking met de politie van Dirksland aldaar gearesteerd een tuin der en een landbouwer beiden te Dirksland woonachtig. Beiden worden verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan vervalsching inzake opgave van de werkelijke waarde van land. dat zij gekocht hadden, en van de wa renhuizen. die zij op die landerijen hebben laten bouwen. Een en ander zou zijn geschied om een hoogere hypotheek te verkrijgen. Beide verdachten zijn opgesloten in het ge meentehuis te Dirksland en zullen een dezer dagen naar Rotterdam worden overgebracht om ter beschikking te worden gesteld van de justitie. In tusschen is het onderzoek in deze zaak nog in vollen gang en men verwacht, dat nog meer personen, die bij deze zaak be trokken zijn. gearresteerd zullen worden. Naar men zich herinnert werd twee we ken geleden geconstateerd, dat de tomaten planten van den tuinder allen vergiftigd waren. De inwoners van Dirksland hebben toen een inzameling gehouden om de'schade eenigermate te vergoeden. De recherche is thans eveneens bezig om een onderzoek in te stellen, of deze laatste aangelegenheid mede in verband staat met de andere feiten, waar voor de tuinder is gearresteerd. ADVOCAAT ALS ESTAFETTE TUSSCHEN GEDETINEERDEN? In een strafzaak tegen iemand te Am sterdam. die aldaar als „Al Capone" bekend staat, wegens .zijn lange straflijst, en die thans verdacht werd van heling, deed een getuige-rechercheur volgens ae Tel., de op zienbarende mededeeling dat 'n advocaat in het Huis van Bewaring briefjes overbracht tusschen twee inbrekers. Tegen den delinquent in kwestie werd een jaar en acht maanden gevangenisstraf geëischt. LETSCHE REIZIGER VERONGELUKT. Vrijdagmorgen te omstreeks 6 uur Is de heer Babadines. afkomstig uit Letland, die zich op doorreis bevond, in de kom der gemeente Markelo, tengevolge van het springen van een band. tegen een boom gereden. De rechter arm van don heer Babadines werd versplin terd; tevens kreeg hij een borstfractuur. Zijn zoon, die zich ook in de auto bevond, kwam er met een lichte hoofdwonde af. Dr. Lineman uit Goor verleende de eerste hulp. Beide mannen zijn naar het ziekenhuis te Hengelo vervoerd. HET VLIEGVELD BIJ DELFT. OVERLEG TUSSCHEN ROTTERDAM EN DEN HAAG Naar wij vernemen zal in de volgende week een conferentie van de dagelijkscho besturen der gemeenten Rotterdam en DenHaag worden gehouden ter bespreking van het beperkte plan voor den aanleg en de inrichting van een gemeenschappelijk vliegveld op een ter rein bij Delft DE ACHTERUITGANG VAN DEN TUINBOUW. DEZE GEWESTEN 40 pCt. Naar het Handelsblad vermeldt daalde de geldelijke omzet der coöperatieve veilingen van groenten, fruit en bloemen van 100 mil lioen gulden in 1928 tot 65 millioen in 1932. Noord- en Zuid-Holland kwamen van 77 op 46 millioen of 40 pet. minder. MOORD TE NUMANSDORP BEF ECHT. TWINTIG JAAR GEëlSCHT TEGEN ROOVER ZIJN KAMERAAD PLEEGDE ZELFMOORD Voor de rechtbank te Dordrecht is behan deld de zaak tegen een 25-jarigen varensgezel, wonend te Rotterdam, thans gedetineerd, die in samenwerking met een ander, die inmiddels in de cel zelfmoord heeft gepleegd, laneen tijd de Zuid-Hollandsche eilanden onveilig maakte en tenslotte op 3 Januari van dit jaar te Numansdorp den moord pleegde op een landbouwer De Reus te Numansdorp. dien z!.| 's nachts overvallen hadden. Den verdachte was ten laste gelegd bedrei ging en afpersing met geweld van den landbouwer Leendert Boer te Klaaswaal, dien zij in den nacht van 4 oo 5 Februari 1932 ge dwongen hebben f 150 uit bet raam te gooien, hem met doodslag dreigende: voorts diefstal te Klaaswaal van een aanzienliik aantal gouden en diamanten sieraden, die zij door inklimming wisten te verkrijgen, verder lief- stal van een rijwiel tc Klaaswaal, door zich toegang te verschaffen tot een schuur, en tenslotte den moord op De Reus. dien z-i met een stuk scherp ijzer op het hoofd geslagen hebben, om hem vervolgens met een revo'"er door het hart en de longen te schieten. Een en ander cing vergezeld van afpersing onder bedreiging met geweid van de echtgenooie van De Reus. Verdachte gaf verschillende feiten toe. wierp echter van andere de schuld on z<ir overleden kameraad. Verdachte sorek met zachte stem en maakte een bef*in druk. Af en toe barstte Ml in huiler uit. Na een uitvoerig getuigenverhoor eischte de officier van justitie 20 jaar gevangenis stra f. De verdediger achtte deze straf te hoog en vroeg een onderzoek naar verdaeM.'*,s Tast vermogens. De uitsnraak is 19 Mei. »'TC MTPT uooocm wp VOELEN NEDERLANDERS MIJDEN BENTHF.IM VELE ARTSEN BOYCOTTEN HET Wij lezen in het Twentsch Dagblad Tuban- tia: Onder het opschrift. „Erschwerte Ausland- werbung" lezen wc in de Benthcimcr Zeitung Do directie van het zwavelbad Bentheim. dat ook in breede kringen in Nederland bekend is (Bentheim moet het vrijwel uitsluitend van de Holandsche bezoekers hebben Red Tub.) verzond dezer dagen haar nieuwe pros pect! aan een groot aantal Nederlandschc artsen. Slechts oen klein deel van de ont vangers aldus de Bentheimer Zeitung. rea geerde daarop. Het antwoord van een anonymen afzender luidt: Boycott! Een*ander schrijft, dat hij Bad Bentheim onder de tegenwoordige om standigheden absoluut niet kan aanbevelen. Een derde Hollandsche geneesheer deelt me de dat hij zijn zieken naar Fransche bad plaatsen zal zenden en niet naar een land. waar willekeur en onrecht heerscht. Een der Hollandsche artsen schreef: „Ik zal er wel voor oppassen mijn patiënten te zenden naar een land met middeleeuwsche opvattingen" en een ander deelt mede. dat Duitschland eerst „anstandig" moet worden, wanneer he? Holalndsche gasten wil ontvangen. Nog niets geleerd. De Bentheimer Zeitung levert hierop het volgend commentaar: Deze kleine bloemle zing bewijst reeds in welke kringen van ne Nederlandschc artsen de .Hetzer te zoeken zijn. i Blijkens eenige namen welke worden genoemd bedoelt het blad vermoedelijk Jood- schc artsen). Ze Is tevens een bewijs daar voor. dat de „Aufklarung" in het buitenland niet intensief genoeg kan worden Ingevoerd. Reeds bij het overschrijden van de grens moet lederen vreemdeling een biljet worden overhandigd, waarin de ware toestanden in Duitschland worden opgehelderd" DE LIBERALEN OVER HUN VOORUITGANG TE AMSTERDAM. De liberalen hebben te Amsterdam een bij eenkomst gehouden ter viering van hun voor uitgang bij de verkiezingen in die stad. Mr. D. Fock en dr. I. H. J. Vos hebben het woord gevoerd. Mr. Fock zei. dat hij 'noopte, dat dr. Colijn bij de kabinetsformatie met de oude rechterzijde als zoodanig niets te maken zal willen hebben. Dr. Vos zei. dat er voor de liberalen ook vooruitgang te bespeuren was in de J or da an en op Kattenburg. Zij hebben stemmen ge kregen van kleine venters en handelslui. Te genover een ontbinding van het socialisme in de groote steden staat een a vans van de li beralen. Dr. Vos zei nog. dat het roodc ge meentebestuur over twee jaar moest worden weggejaagd en de stemmen van Nationaal Herstel en Colijn teruggevorderd moesten worden. Het geld, dat door loonsverlaging van het gemeentepersoneel zou vrij komen, kan voor andere doeleinden worden besteed, voor middenstand, kleine venters, tooneel en muziek MONUMENTENDAG TE ALKMAAR Te Alkmaar wordt Zaterdag 27 Mei de „achtste monumentendag" gehouden. Inleidingen zullen gehouden worden door de heeren W. H. de Beaufort te Maarn. H. W. O. de Bruyn, directeur van den A.N.W.B. te 's-Gravenhage, Sr. J. de Bie Leuvellnk Tjcenk architect B.N.A. te Amsterdam en J. J, Talsma burgemeester van Kamerik en Zegveld te Woerden, resp. over „bebouwing en behoud van natuurschoon bezien door den buiten man". over het tegengaan van de bezwaren van lintbebouwing, over bebouwing en be houd van natuurschoon en landschapsschoon uit stedebouwkundig en architectonisch oogpunt en over wettelijke maatregelen ter bescherming van het landschap tegen onge regelde en het landschapsschoon bedreigen de bebouwing. Zondag 28 Mei wordt een excursie ge maakt door een gedeelte van Noord-Holland. GEEN GELD MEER VOOF. OPENBARE WERKEN EIGENAARDIGE TOESTAND TE HUIZEN. Naar het Handelsblad verneemt zal eerst daags de dienst van openbare werken te Huizen moeten worden stop gezet, omdat er niet genoeg geld voor is uitgetrokken on de begrootincr. Zulks is indertijd geschied ten einde het onderzoek naar vermoede fraude af te wachten, waarin spoedig een beslissing schijnt te vallen. In tusschen ls de staal van zaken zoo. dat zelfs bet onbalen van vuilnis zal moeten worden stop gezet. WIE MAAKT DE AGENDA? EERSTE KAMER OVER DF, VOORGESTELDE WIJZIGING. Blijkens het afdelingsverslag der Eerste Kamer over het voorstel van den heer Wi- baut tot wijziging van art. 46. 4n lid van het reglement van orde der Eerste Kamer, gaf het onderzoek verscheidene leden aanleding tot de opmerking dat zij het oogenblik van indiening bijzonder slecht gekozen achten. Zij toch waren van oordeel, dat dit voorste! meer het karakter had van een motie van afkeuring, welke haar grond vond in de on langs door den voorzitter aangenomen hou ding bij de behandeling van het voorstel-Van Lanschot betreffende het niet aan de orde stellen van het wetsontwerp tot wijziging dei- kieswet, dan van een ernstige poging om het reglement van orde te verbeteren. Aan zoo- zoodanige vermomde motie van afkeuring waren zij geenszins bereid hun stem te geven en zeker niet in dit geval, omdat de houding van den voorzitter terzake, hun inziens geen blaam, maar integendeel den grootsten lof verdient. Van andere zijde werd het voorstel kracht ig verdedigd. Zooals men weet betreft het hier de vraag wie de agenda der Kamer zal opmaken, de voorzitter, gelijk tot nu toe, of dc Kamer zelf. ADR. STOOPPLEIN 24 Centrale Verwarming TEL.'5597.0vtrTffn OI i e sl o o k 1 n r Ic h I n fl t n (Adv. Ingez. Hl cd. FINANCIEELE BERICHTEN DIVIDENDEN. De algemeene vergadering van aandeel houders iii de Amsterdamsche Ballast Mij. heeft beslaten 5 pet. (v. j. 7 12 pet.) dividend uit te keeren. De N.V. De Courant Het Vaderland te 'sGra- venhage zal 4 pet. uitkeeren <v. j. 5» De Graan Elevator Mij. te Rotterdam zal f 230 per aandeel en per mkomstoblicatic uitkceren CONTINENTALE HANDELSBANK. Dc Continentale Handelsbank te Amster dam maakte een winst van f 543.623 (v.j. f 535.799). Er zal 5 pet. dividend worden uit gekeerd. HELMONDSCHE TEXTIEL MIJ. Dc Helmondsche Textiel Mij. zal geen dividend uitkceren. Het winstsaldo van. f 29.939 zal besteed worden voor afschrij ving op dc vordering op De Wit's Deken- industrie.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11