NIEUWS UIT VELSEN, IJMUIDEN EN BEVERWIJK De staking in het visscherijbedrijf. HAARLEM'S DACBLAD ZESDE BLAD ZATERDAC 6 MEI 1933 IJMUIDEN. Exposé van het hoofdbestuur van den Chr. Bond. Wat wil de Chr. Vakbeweging? Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders had Vrijdagmorgen in Hotel Krasnapolsky in Am sterdam vertegenwoordigers der Nederland- sche pers uitgenoodigd tot het aanhooren van een exposé over het conflict in het vis scherijbedrijf, aan welke uitnoodgiing een aantal persmenschen gevolg had gegeven. Van genoemd hoofdbestuur waren aan wezig de heeren W. Strijbis, voorzitter, H. H. Spoelstra, secretaris, J. van der Steen, 2e voorzitter en C. van Baren, 2e secretaris De heer Strijbis verwelkomde de aanwezige journalisten namens het hoofdbestuur. Het is de bedoeling, zeide spreker, dat het hoofd bestuur eerst een uiteenzetting geeft, waarna, indien gewenscht, vragen gesteld kunnen worden gesteld. Spreker gaf eerst eenige inlichtingen om trent zijn "organisatie en wees er op, dat speciaal de heeren Spoelstra en Van dei- Steen belast zijn met de leiding der actie in IJmuiden. Verder zette spreker in het kort de beginselen van de Christelijke vak beweging uiteen. De Christelijke vakbe- weglng, aldus spreker, verwerpt den klassen strijd en staat op het standpunt, dat er sa menwerking moet zijn tusschen werkgevers en werknemers en overleg over arbeidsvoor waarden en in de toekomst ook over tech nische bedrijfszaken. Ook de Christelijke vak beweging staat op het standpunt van mede zeggenschap. Men wil zooveel mogelijk de be reikte resultaten handhaven; echter is men er van overtuigd, dat handhaving van hooge loonen, vooral met het oog op de buitenland- sche verhoudingen tengevolge kan hebben slooping van het bedrijf en vermeerdering van de werkloosheid. Men moet tusschen de klippen doorzeilen, zooveel mogelijk trachten te behouden wat er bereikt is, doch ook reke ning houden met de crisis. De Christelijke organisaties staan op het standpunt, dat als er kwesties aan de orde zijn, allereerst sa menwerking noodig is tusschen de organisa ties van werknemers, éen eensgezind optreden dus. Maar, zei spreker, we zijn aan grenzen gebonden. Wanneer deze grenzen overschre den zijn, staat men in de Christelijke vakbe weging op het standpunt, dat het oogenblik gekomen is, positie te kiezen en zelfstandig op te treden. We beschouwen de werkstaking- als het laatste middel en het oog moet zijn gericht op het zoo lang mogelijk bewaren van den bedrijfsvrede, vooral met het oog bp de concurrentie en de nationale politiek van de landen om ons heen. Ook in IJmuiden, waar op 31 December 1932 de verschillende contracten afliepen, heeft men getracht, aan de hand van om schreven beginselen, samenwerking te ver krijgen met de andere organisaties i.e. de IJmuider Federatie. De R.K. organisatie kon buiten beschouwing blijven, omdat van deze wellicht niet meer dan 10 leden bij het con flict betrokken zijn. Wat is de IJmuider Federatie? De IJmuider Federatie, zoo vervolgde spr. ïs geboren uit de Federatie van Transport arbeiders, die aangesloten was bij het N.A.S. en waarvan de heer Brandsteder, die thans te IJmuiden de lakens uitdeelt, de leider was. Deze heeft met het hoofdbestuur „mot" gehad en is toen overgegaan naar den Mo dernen Centr. Bond van Transportarbeiders. Men heeft echter, om zijn invloed te behou den, den naam „Federatie" bewaard. Het grootste deel der zeelieden is bij den over gang uit de oude Federatie getreden en naar de IJmuider Federatie overgegaan. En bloc ging men over, aldus spreker. We hebben dus nu te maken met de sociaal-democratische vakorganisatie, met een leider uit het com munistische nest, die z'n communistische ge voelens heeft behouden, al heeft hij veel van z'n principes op zij gezet. Hoe het conflict ontstond. In December vond een vergadering plaats Van de hoofd- en afdeelingsbesturen van IJmuider Federatie en Christelijke Bond over een nieuw te sluiten contract. Op deze ver gadering stelde de IJmuider Federatie den eisch, dat de collectieve overeenkomst op dezelfde voorwaarden zou worden verlengd en dat alleen wanneer de reeders bereid wa ren een zeker minimum-aantal booten in de vaart te houden, over concessies te praten zou zijn. Zoodra dit aantal niet bereikt werd zouden de oude voorwaarden weer gel den, werd het aantal weer overschreden dan traden de nieuwe bepalingen weer in wer king. De heer Van der Steen gaf daarna een uiteenzetting van den stand van het bedrijf bij het uitbreken van het conflict. Er waren toen 83 booten in de vaart. Op 17 Augustus van het vorig jaar hadden de reeders de ver schillende contracten opgezegd. De confe rentie, waarover de vorige spreker het had en waar de heer Brandsteder het standpunt der IJmuider Federatie uiteenzette, vond plaats op 6 December. De Christelijke Bond achtte het standpunt der IJ. F. onaanvaardbaar, ten eerste om dat men niet wist, welke voorwaarden de reeders zouden voorleggen, ten tweede omdat men meende, een open oog te moeten heb ben voor de moeilijkheden van het bedrijf en ten derde omdat men meende, dat de reeders de tactiek zouden volgen, te wachten tot het aantal booten beneden het bepaalde aantal zou dalen en dan over een nieuw contract zouden willen spreken. De reeders hebben toen de bekende voor stellen gedaan. Spreker gaf daarna een uiteenzetting om trent "net Fonds voor Sociale Voorzieningen en den ge wijzigden toestand, ontstaan door de veranderde houding der regeering ten opzichte van de trawlervisscherij in verband met. den crisissteun. Dc IJmuider Federatie, vervolgde spreker, wilde niet over de voorstellen der reeders on derhandelen, omdat deze niet bereid waren het oude contract te continueeren. Het con tract tusschen reeders en IJ.F. was verbroken en de Christelijke Bond ging alleen verder. Inmiddels was de Rijksbemiddelaar opge treden, daar een conflict dreigde. Eind De cember vond een bespreking plaats tusschen den Rijksbemiddelaar en de IJmuider Fede ratie, die echter niets opleverde. De Rijks bemiddelaar deed daarvan mededeeling aan den Christelijken Bond, voorts dat hij van bemiddeling afzag en de burgemeester van Velsen als bijzonder bemiddelaar zou op treden. In de verdere onderhandelingen tus schen den Christelijken Bond en de Reeders- vereeniging werd vastgesteld, dat wanneer men tot overeenstemming kwam, de nieuwe regeling ook zou gelden voor de leden der IJ. F. Vervolgens werd een uiteenzetting ge geven van de nieuwe voorwaarden, die onze lezers bekend zijn. Hierop volgde de Vergadering der IJ.F. op 2 Januari j.l. In deze vergadering werd niet gesproken over de voorwaarden voor een nieuw contract, doch alleen over den be kenden eisch van het bestuur. In deze ver gadering werd besloten te staken en tot nu toe duurt de heillooze strijd voort. Spreker erkende, dat de Christelijke haven arbeiders uit vrees de booten, die toen nog op zee waren niet hebben gelost. Het hoofd bestuur heeft daartegen sterk geprotesteerd. Men moet echter bij het vellen van een oor deel niet vergeten, wat er voor de menschen aan vast zat. Later hebben de Christelijke arbeiders ingezien, waar het om ging en heb ben ze de loggers en de Deensche kotters ge lost. Tot zoover de eerste phase van het con flict. De heer Spoelstra wees er nog op, dat het niet lossen der na 1 Januari binnengekomen trawlers contractbreuk was, daar deze schepen op het oude contract waren uitge varen. Ook de leden van den Christelijken Bond hebben zich, echter tegen den zin van het hoofdbestuur aan contractbreuk schul dig gemaakt. De Christelijke Bond meende, dat op grond van den bedrijfsstand om ondergeschikte geschilpunten geen staking mocht worden geproclameerd. De leden heb ben bij meerderheid van stemmen hun goed keuring aan de voorstellen der reeders ge geven. Na 2 Januari. De voorzitter, de heer Strijbis. voortgaande zeide, dat hij moet erkennen, dat in- het begin van het jaar de Christelijke haven arbeiders werden overrompeld door O.S.P.-ers en Communisten en door terrorisme genood zaakt waren te weigeren, de booten te lossen. Spreker betreurde dit, maar door schrik en gebrek aan moed weigerden de mannen het werk te verrichten. Na een paar weken, na dat er klappen waren gevallen en de reeders zelf de booten hadden gelost, kwam de moed terug en hebben de havenarbeiders de bui- tenlandsche schepen en de loggers gelost. Toei^ heeft men getoond, achter het bestuur te staan. Voorts werd gewezen op de staking der vischknechts. waardoor de vischhandel in het conflict werd betrokken. De heer Van der Steen voortgaande zeide, dat nadat de sta king 6 weken had geduurd, de burgemeester zijn onderhandelingen begon. Na eenige weken was men zoover genaderd, dat de Federatie op alle punten toe wilde geven; alleen het zoodje visch en don vierden ma troos wilde men handhaven De reeders heb ben dit van de hand gewezen, zoodat de be middeling van den burgemeester op niets uitliep. Zij hebben toen de vloot stilgelegd, omdat zij eerst de zaak wilden overzien. Er was dus voor de Christelijke zeelieden geen gelegenheid te gaan varen. Spreker noemde het een fout van het ge meentebestuur. dat ook de leden van den Christelijken Bond van crisissteun werden uitgesloten. Zij waren immers bereid te gaan varen en hadden niets met het conflict te maken. Allen waren dus aangewezen op de kas van de organisatie. Op 3 Januari demon streerden de leden van den Christelijken Bond hun bereidwilligheid tot varen door zich beschikbaar te stellen voor de Wielingen en de Tarana. Het spreekt vanzelf, vervolgde spreker, dat ook de slechte toestand in het bedrijf een rol speelde en dat de reeders wei nig lust hadden, het risico van het naar zee zenden van booten te aanvaarden. Hij ont kende, dat de zeelieden niet bereid waren het contract na te leven. Zij konden eenvoudig niet.. Thans hebben eenige kleine reeders de vrijheid van het bestuur der Reedersvereeni- ging gekregen uit te varen en thans zijn er vier booten, bemand met leden van den Chr. Bond in de vaart wat ook een bewijs is van de bereidwilligheid van de leden. Het is nu langzamerhand tot een scherpe terreur gekomen, tot een boycot, die feite lijk tot gevolg zou hebben uithongering van degenen, die beschouwd worden, te staan achter het- bestuur van den Chr. Bond. Van „onderkruiperij" aldus spreker, is geen sprake, daar de menschen contractueel varen. De terminologie is foutief en misleidend. Spreker roemde de manier waarop de burgemeester van Velsen de zaak behandelt, door krasse maatregelen van de laatste dagen. Het N.V.V. heeft nu besloten, vervolgde spreker, in het land een steunbeweging op touw te zetten. Tot dusver werden de uitkee- ringen geput uit het stakingsfonds, maar men wil nu trachten de wekelijksche uit- keeringen, die 'n bedrag van f 25000 vorderen te betalen uit de opbrengst der steunbe weging. De heer Spoelstra noemde dit een stroop tocht op de beurzen van de arbeiders en waarschuwde hiertegen, omdat men een be roep doet op menschen die zelf 10 tot 30 pCt. loonsverlaging hebben gekregen. Spreker meende, dat het niet mogelijk zou zijn. het conflict op normale wijze te beëindigen, daar een groot aantal zeelieden niet te werk ge steld konden worden. Stel dat er 1500 men schen bij het conflict zijn betrokken. Hiervan kunnen er hoogstens 400 geplaatst. De resteerende 1100 willen dus de staking voort zetten. omdat ze toch niet aan het werk komen. Men past in IJmuiden een terreur toe, zooals we tot. nu toe „gelukkig" in de Ncderlandsche vakbeweging niet hebben ge kend, aldus de heer Spoelstra. Bovendien koopt men leden van den Christelijken Bond om door uitkeeringen, die tot zes gulden zijn. De door de IJ. F. genoemde cijfers zijn echter fout, In de vier maanden van het conflict is de Christelijke Bond 94 leden kwijt geraakt, w.o. menschen die eigenlijk niets in de Christe lijke vakbeweging thuis behooren. Ook om gekeerd lieten leden van de IJ.F. zich naar den Christelijken Bond overschrijven, die echter eerst dan worden ingeschreven, wan neer, zij hebben verklaard in te stemmen met de leiding van de Christelijke organisatie. Door de verscherpte terreur wordt niet al leen het uitvaren belet, maar de vrouwen worden lastig gevallen.bij het doen van in- koopen. Bij vooraanstaande leden zijn zelfs de ruiten ingegooid, zelfs met flesschen teer en olie. Dit komt van de zijde van de vakbeweging, die zich noemt „de meest representatieve". Spreker constateerde, dat de IJ. F. op mili taire leest is geschoeid. Men bezigt maatrege len. die in Duitschland door de fascisten worden toegepast. Hierdoor vermoordt men elk democratisch optreden en men randt het vrijheidsbesef van het Nederlandsche volk aan. Hoe men ook oordeelt over een conflict, men moet de meening van anderen eerbiedi gen. De burgerlijke vrijheid in Nederland moet bewaard worden. Het is ook ten nadeele van een rustige ontwikkeling van het be drijfsleven. Een organisatie, die tot dergelijke maatregelen haar toevlucht neemt veroor deelt zichzelf en het gevolg zou kunnen zijn. dat we in Nederland dingen zouden krijgen als in Duitschland. waarvoor we wenschen behoed te blijven. Men vraagt de vrijheid voor zichzelf en gunt die anderen niet. Iloe er geboycot wordt. Ter illustratie van de wijze, waarop de boycot wordt uitgevoerd deelde de heer Van der Steen nog een en ander mede. Vier op varenden van de Knikker werden in hun woning aan de Admiraal de Ruyterweg in Amsterdam de vorige week van Maandag tot Woensdagavond opgesloten. Geregeld ston den er twee auto's met posters uit IJmuiden voor de deur om de menschen. als ze uit de woning aan den Admiraal de Ruyterweg in de stad inkomen, als ze gebruik maakten van een taxi maar ook de taxi-chauffeurs weigerden, hen te vervoeren. Ten einde raad riepen de mannen 's Woensdags de hulp van het hoofdbestuur in. Een der opvarenden werd door posters gegrepen, waarbij 's mans broek ge havend werd. Onder politiegeleide werden de mannen Woensdagavond naar een ..tusschen- station" in Amsterdam gebracht en daaruit door een achterdeur naar hun nachtlogies. Donderdagsmorgens werden ze. begeleid door twee motorrijwielen met zijspan en een auto naar IJmuiden vervoerd. Ook de familieleden van deze menschen wonen niet meer in hun eigen huis. De Amsterdamsche politie is van de zaak op de hoogte. De hoofdcommissaris van politie zal verzocht worden maatregelen te nemen om het posten te doen beëindigen, daar dit nog voortduurt. Voor de woning van een opvarende van de Antje hielden Woensdagmorgen 50 a 60 pos ters de wacht, vervolgde spreker. J.l. Woens dagnacht was het Hoofdbestuur in Noordwijk en toen bleken de posters te zijn verwijderd. Donderdag waren er tien politieagenten aan wezig. De Antje zal op dit oogenblik wel naar zee zijn, meende spreker. Ook in Egmond is er terreur. Daar wordt dc vertegenwoordiger van den Christelijken Bond nageschreeuwd. Bij menschen waar van men vermoedt, dat zij zullen gaan varen is de „knokploeg" aanwezig. Een dochter van den vertegenwoordiger, die dient bij een melkboer, is ontslagen omdat men den melk boer heeft gedreigd niet meer bij hem te koopen. De burgemeester heeft gezegd, dat alles rustig is en dat er nog geen handtaste lijkheden hebben plaats gevonden. Maar het hoofdbestuur heeft gemeend, den betrokken minister van den toestand in Egmond op de hoogte te moeten stellen. In IJmuiden heeft men een eigen levens- middelendienst opgericht en deze function- neert reeds. De politie treedt in IJmuiden nu scherp op. Als de reeders meerdere schepen in de vaart willen brengen gebeurt dit vervolgde spreker, die besloot met er op te wijzen, dat. de vischhandel enorme schade lijdt, doordat een groot afzetgebied verloren gaat. NED. HERV. KERK. Na afgelegd examen voor het Provinciaal Kerkbestuur dor Ned. Herv. Kerk van Fries land is toegelaten tot den dienst van het woord en als zoodanig beroepbaar de heer P. de Groot, hulpprediker bij de Herv. Kerk te IJmuiden-Oost. NUTS SPAARBAN K. Gedurende de maand April 1933 werd in gelegd: a. Kantoor Jullanakade 21.878.39 b. Kantoor Willebrordstraat 14.130,15 c. Kantoor Santpoort 195.— 36.203,54 en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade 12.788.21 b. Kantoor Willebrordstraat 16.630.35 c. Kantoor Santpoort 200.96 29.619.52 Meer ingelcg dan terugbetaald 6.584,02 Het saldo tegoed op 1 April 1933 bedroeg 904.133,30 Het saldo tegoed op 1 Mei 1933 bedraagt 910.717.32 Uitgegeven werden 15 nieuwe Spaarbank boekjes en ingetrokken 6 Spaarbankboekjes. Het laatstuitgegeven boekje droeg het No. 2818. GESLAAGD. Voor het te Den Haag gehouden examen voor radio-telefonist slaagden de heeren J. dc Groot cn L. Blok Kz. CHR. BEWAARSCHOOL. Naar wij vernemen bestaat het plan om. nu de bcwaarschoolvereeniging de beschik king heeft gekregen over de beide lokalen van de hulpschool van school D deze met 1 Juni te doen beginnen. In den loop der volgende week zal hierover een ledenverga dering plaats hebben. Op deze vergadering zal over de voor de school benoodigde krach ten worden gesproken. EEN LOONCONFLICT Toen de snurrevaader Nelly IJM 68 ex Deutschland eenigen t}jd geleden binnen kwam. na aan den grond te hebben gezeten waren aan boord van dit scheepje de vier Duitschers. die thans op de Knikker varen. Het schip bleef zeer lang liggen en loon werd niet uitbetaald. Maar van boord waren de barometer, een gramofoon enz. verdwenen. De schuld werd gegooid op een der Duitschers die echter op zee was. De man is thans bin nen en heeft voor de politie zijn verklaring afgelegd- Als de Knikker weer binnen komt. zullen z'n Duitsche kameraden vermoedelijk ook wel door de politie verhoord worden. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE Alen schrijft ons: Zooals den lezer reeds bekend zal zijn. werd eenige weken geleden opgericht een brigade tot het redden van drenkelingen. Het bestuur heeft de taak, om zoo vlug mo gelijk een aantal leden tot reddend zwemmer op te leiden, met spoed ter hand genomen. De opleiding wordt gevólgd door een 15-tal dames en heeren. Zij bestaat, uit een cursus in reddend zwemmen en uit een cursus in E. H. B. O., die geheel belangloos wordt geleid door den arts J Mac Daniel. Daar de gemeente nog niet in het bezit is van een zweminrichting, wordt de zwem- opleiding voorloopig gegeven in Stoop's Bad te Bloemendaa!. Deze inrichting is schitterend, maar. duur en. daar sommige onzer leden hebben te kampen met werkloosheid of door de tijds omstandigheden hun inkomen sterk zagen verminderen, vormen de kosten (entréegeld en reiskosten naar Bloemendaal) verbonden aan de opleiding, welke door de betrokken leden zelf moeten worden betaald, daar de Brigade nog niet bij machte is hier finan cieel te steunen, een vaak onoverkomelijk bezwaar. Het zou zeer zeker èn voor de Brigade èn voor de gemeenschap te betreuren zijn. zoo sommige leden, waaronder de beste zwem mers, om de daaraan verbonden kosten de opleiding zouden moeten staken. Wij meenden, om dit te voorkomen, een beroep te moeten doen op den goeden wil van onze medeburgers en tot hen het ver zoek te moeten richten het ons mogelijk te maken ook Velsen binnen afzienbaren tijd van een aantal gediplomeerde reddend-zwem mers te voorzien tot lieil van onze mede- menschen. Wij weten wel. dat de tijdsomstandigheden zich er niet toe leenen, met verzoeken om steun te komen, toch zijn wij er van over tuigd. dat er nog wel enkele ingezetenen zijn. die een kleinigheid voor een goed doel zullen willen missen. Groote sommen worden niet verlangd, iedere kleine gave is welkom, want een paar kleine bedragen zijn reeds voldoende om dc kosten van de opleiding van onze financieel zwakke leden te bestrijden. Wil men de Brigade daadwerkelijk steunen, zoo kan men ook donateur worden tegen een minimum bedrag van f 2.50 per jaar. Mogen wij op Uwe hulp rekenen? Uw bijdragen, hoe gering ook, zullen gaarne in ontvangst worden genomen door A. P. Bakker. Cronjéstraat 5; L. Dijksen. Ken- nemerlaan 76: M. W. Hellemons. Da Costa- laan 6. Driehuis; J. F. Huyboom, Trompstr. 1; J. W- Raadman, Zeeweg 97. DIEFSTAL VAN TULPEN. Door de politie zijn twee personen aange houden, die verdacht worden van diefstal van tulpen. Zij zijn ter voorgeleiding voor den commissaris van politie overgebracht naar het bureau van politie Willemsplein, waar zij in arrest zijn gesteld. „WERKERS VOOR LIJST 33" Vrijdagavond heeft in de benedenzaal van Irene een gezellige vergadering plaats ge had van de „Werkers voor lijst 33". Deze vergadering, die een feestelijk karak ter droeg, stond onder leiding van den heer H. Homburg, vice-voorzitter van de A R. Kiesvereeniging ..Nederland cn Oranje". Hij opende dc vergadering op de gebruikelijke wijze waarna hij tot de talrijke aanwezigen een woord van welkom richtte. De heer Hom burg besprak daarna den uitslag der verkie zingen. Is er wel reden tot feestvieren? Is deze vergadering niet meer een appèl na den slag, waarin men gaat zien wat er over ge bleven is van de hulptroepen? Er is veel cn hard gewerkt. Is er dan nog wel reden tot feestvieren0 We moeten niet vergeten, dat ook de economische toestanden zeer droevig zijn. En dan daarbij de inzinking die er plaats heeft bij ons volk, getuige dc opschui ving naar links, is er dan nog reden voor feestvieren? Spreker zeide. dat de Anti-Revolutionnai- ren inplaats zooals bij links, waar men met schoone beloften kwam tot de kiezers moest komen met leegc handen. Men kon niets beloven, en toch kwamen wij, ver volgde spreker, met winst uit de stembus, een winst van 103056 stemmen. Dit alles stemt, tot dankbaarheid. Met een aanmoedigend woord, vooral tot de jongeren gericht, om trouw te blijven aan de A. R. beginselen, ein digde dc heer Homburg onder luid applaus zijn inleiding. Vervolgens stelde dc lieer Homburg voor. om aan Dr. Colijn een telegram van hulde en. trouw te zenden. Dit voorstel werd onder daverend applaus aangenomen Hier na was het woord aan den heer Mcyering die een referaat hield over de actie der jon geren en het niet onbelangrijk werk door de jongeren bij deze verkiezing verricht. Nadat de heer de Jong de aanwezigen had vergast op een paar voordrachten, werd het woord gevoerd door den heer J. E. Vermeu len, voorzitter der A. R. Kiesvereeniging te Santpoort, die zijn dank uitsprak voor de uit- noodiging om dezen avond bij te wonen. Spreker wenschtc.dat. waar IJmuiden dc A R. Santpoorters uit den dommel had wakker ge schud. zij ook in 't vervolg steed,s in nauwe samenwerking met elkander mochten blijven Tenslotte releveerde de heer Homburg op hu moristische wijze eenige voorbereidende werkzaamheden der verkiezing en word door eenige der aanwezigen een terugblik gewor pen op de afgeloopen verkiezingsactie. Nadat eenige leden van de propagandaclub enkele voordrachten ten beste hadden gege ven sloot de voorzitter de bijeenkomst. IJMUIDDSTS BLOEI. In een bestuursvergadering der Verceniglng IJmuiden's Bloei werd een groot aantal In gekomen stukken behandeld. De secretaris deed verslag van de verga dering van secretarissen der bij de Alg. Nod. Vereeniging van Vreemdelingenverkeer aan gesloten vereenigingen, waarin hU voor de belangen van IJmuiden opgekomen was. Verschillende afdeelingen hadden aanbeve lingen ingewonnen voor hun candldatcn voor het hoofdbestuur der A. N. V -V., doch aan gezien IJmuiden's Bloei vanwege de groote bosten ditmaal geen afgevaardigden naar de algemeene vergadering te VISssingen zal zon den, werd hierover geen discussie gevoerd. Opnieuw werd gesproken over het voorstel om een onderzoek in te stellen inzake het vischgebruik in Nederland. Gevraagd werd, of dit wel op de weg ligt van IJmuiden's Blcei. En wat er gebeuren zal, wanneer mate riaal verkregen wordt. De voorzitter zeide te gelooven dat een dergelijk onderzoek van groot belang voor IJmuiden kan zijn. Het zou kunnen blijken dat het vischgebruik veel grooter kan worden en dat IJmuiden niet meer aangewezen behoeft te zijn op het bui tenland. maar alleen van de bïnneiilandsche consumptie zou kunnen bestaan. Uit de verdere discussie bleek, dat dc mee ningen zeer tegenovergesteld waren. Sommige leden meenden, dat de vischhandel in dezen voldoende actief is; anderen waren van oor deel. dat er in dit opzicht nog wel wat te doen is, zoowel wat betreft de hotels cn restaurants, als particulieren. Een enquette bij de gemeentebesturen en de organisaties van middenstandsvercenigingen ter plaatse zou waarschijnlijk belangrijke gegevens kun nen opleveren. Deze zaak zal nog cons met het dagelijksch bestuur der IJmuider visch- nandelvereeniging worden besproken. Omtrent de kampeer vereeniging Ons Buiten te Amsterdam, kon worden meegedeeld, dat rle houten huisjes op het toegewezen terrein thans in aanbouw zijn. Gevraagd werd, of do toezegging van het hoofdbestuur der Ned. Chr. Reisvcveeniging dat de excursies naar de bloemenvelden zou den worden uitgebreid met een bezoek aan IJmuiden, nog resultaat had opgeleverd. Hiervan was hei bestuur niets bekend. Daar na werd er bij het bestuur op aangedrongen, dat aan de besturen der Reisvereenlglngen zal worden gevraagd ook excursies naar IJmuiden te maken en daarvoor een pro gramma samen te stellen, met bijv. een rond vaart door de havens, bezichtiging van een koelhuis, de Noordzeesluizen enz. en zoo mo gelijk een diner mot een visch tafel, ter pro pageering van het vischverbruik. VELSEN DE WERKLOOSHEID. Op de begrooting voor 1933 is uitgetrokken voor ondersteuning aan werkloozen een be drag van 400.000. B. en W. deelen mede. dat op 25 April j.l. hiervan reeds was uitgegeven 356.579.32. In verband hiermede stelt het college den Raad voor het toegestane bedrag voor dit jaar alsnog met 600.000 te verhoo- gen. SANTPOORT TERREINEN IN EXFLOITATIE. Naar wij vernemen zijn de landerijen die van oudsher bij de boerderij „Sinncvelt" be hoorden cn gelegen zijn aan de grens van Bloemendaal, tusschen den Bloemendaal- schen straatweg te Santpoort (Station) en de spoorbaan, ter grootte van 5 a 6 Hectaren verkocht. Zij zullen als bouwterrein in exploi tatie gebracht worden. Dit beteekent voor het dorp Santport (Sta tion) een belangrijke uitbreiding, daar aan den Bloemendaalschenstraatweg in dc kom van het dorp gelegenheid komt om grooterc of kleinere winkelhuizen of zakenpcrccelen te bouwen en verschillende wegen over dc gronden aangelegd zullen worden. Ten Noorden van de boederij „Sinncvelt" in de richting van den verkeersspiegel worden per ceelen van het z.g. landhuis-type gebouwd, terwijl aan dc zijwegen aangesloten bouw mogelijk zal zijn. Er kunnen een tweehon derdtal woningen op den grond verrijzen. Bovendien komt over deze gronden te loo- pen dc feiaelijke verbindingsweg tusschen Bloemendaal en de gemeente Velsen. Met den wegenaanleg zal vermoedelijk Ir», de volgende maand een begin gemaakt wor den. Ook op het gebied van werkverruiming kan deze terrein-exploitatie door den wegenaan- leg en bouwvooruitzichten van belang ge noemd worden. CONCERT. Het alhier gevestigde „Velsens Klein a Capella-koor", directeur dc heer H. J. Arisz, geeft hedenavond in de Weyman, een con cert. Het koor geniet daarbij de medewerking van ..IJmuidens Mannenkoor" en een twee tal solisten. SANTPOORT DE BEWAARSCHOOL. Do bewaarschool van „Volksonderwijs", ge vestigd in één dor lokalen van school F, is geopend met 37 leerlingen. Als we in aan merking nemen, dat met slechts één klas is begonnen en alleen kinderen boven de 4 jaren werden aangenomen, kan getuigd wor- dpn, dat inderdaad in een behoefte Ls voor zien. Tot hoofd der school is mej. Brouwer uit Leiden benoemd.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 19