I 5000 KARPERS \H HUN ELEMENT. HAARLEM'S DAGBLAD D1NSDAC 9 MEI 1933 STADSNIEUWS PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND. EERSTE GEWONE ZITTING IN 1033. Prov. Staten van Noord-Holland kwamen Dinsdagmorgen bijeen voor de eerste ge wone zitting in 1933. onder leiding van de Commissaris der Koningin in dit gewest, Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen of in handen van Ged. Staten gesteld om prae-advies. De heer L u d e n vroeg aan Ged. Staten, aan de Staten een overzicht In de toekomst te geven van de door de provincie voor we genaanleg aangekochte gronden. De heer Kooiman (Ged. St. i antwoordde dat Ged. Staten het verzoek van den heer Lu den zullen overwegen. Het vermelden van aangekochten grond zou echter bezwaren kunnen opleveren. Een motie van de heeren Seegers en W ij n k o o p, waarin gevraagd werd dat Prov. Staten bij de regeering er op zouden aandringen, den heer Sneevliet uit de pre ventieve hechtenis te ontslaan, kon niet in behandeling worden genome» omdat zij niet werd ondersteund. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten wera gekozen de heer E. L u d e n. Verschillende punten werden commisso riaal gemaakt. De heer De Jong Schouwenburg maakte er bezwaar tegen punt 20: Vastste.- ling van een nieuw Provinciaal We/enregle- ment, ook commissoriaal te maken. Spr. wilde dit belangrijke punt van de agenda af voeren en het uitstellen tot de najaarsvei- gadering daar dan een betere voorbereiding en goede behandeling in de afdeelingen mo- Na eenige discussie werd met 35 tegen 33 stemmen besloten het punt in quaestic in de Commissie te behandelen en niet in de af deelingen. Tot lid der Commissie werd in de plaats van den heer Van Lcnnep aangewezen de heer Luden. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Dinsdag 23 Mei, des morgens te half elf. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. BESPREKING VAN HET ONTWERP- AMBTENARENREGLEMENT. Wij ontvangen het volgende communique: De afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig- Democratischen Bond hield Maandagavond een ledenvergadering in Lion dOr. De voor zitter Mr. L. G. van Dam, herinnerde aan de te Haarlem behaalde stemmenwinst, waarbij de V.D. van ongeveer 4700 op meer dan 6300 stemmen stegen en bracht hulde aan de vele werkers in de propaganda. Sinds dc vorige vergadering is een der waardevolste figuren uit de Vrijz. Dem. Partij heengegaan: Prof. Mr. C. van Vollenhoven. Heftig bestreden, heeft van Vollenhoven gestreden voor een Indisch beleid, dat geheel was in de lijn van het Vrijz. Dem. beginsel. Met zijn ontdek king van het adatrecht legde hij den grond slag voor de waardeering en ontplooiing van Indisch volkseigen. Volgens van Vollenhoven beteekent wetgeven voor een tropisch land: dc laagontwikkelde en de hoogontwikkelde, dc achterlijke en de vergevorderde toestan den, rechten en menschen, die elkaar daar telkens kruisen, brengen in één harmonisch verband, waarbij geen van beide en zeker niet de zwakste partij aan de andere groep wordt opgeofferd. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel om mej. TI. de Kruijff die een candldatuur voor de Tweede Kamer voor dc Alg. Dem. Unie had aanvaard, als lid te royceren. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Gewezen werd op het gebrek aan verantwoor delijkheidsbesef van hen. die door dergelijke dwerggroepjes, die ongeveer 1/3 van den kies- deeler behaalden, te steunen, in dezen moei lijken tijd allen invloed op het regeerbeleid prijsgeven. Deze versnippering van demo cratische krachten is niet te verantwoorden. Hierna besprak de heer E. W. Goedhart het ontwerp-ambtcnarenreglsment en de moreel- bindende kracht van het georganiseerd over leg. Met tal van voorbeelden toonde spr. aan, dat het georganiseerd overleg, dat"onder voorzitterschap staat van Wethouder Gerritsz de laatste jaren niet functioneert, zooals wenschelijk zou zijn. Spr. wees er op, dat als het Georg. Overleg met algemeene stemmen, dus ook met medewerking van de geheele raadscommissie een besluit neemt, dit met algemeene stemmen genomen besluit voor E. en W. en den Raad moreel bindend is, tenzij het. op ernstige wijze strijdt met het alge meen belang. Tegenstanders verspreiden de bewering, dat Mr. Slingenberg zaken, die ambtenaarsbelangen betreffen, tegenhoudt. Spr. weet uit. zijn ervaring als vakvereeni- gingsbestuurder. dat dit onwaar is. maar wil dit toch ter sprake brengen om Mr. Slingen berg gelegenheid te geven er op te antwoor den. Spr. heeft het volste vertrouwen in Mr. Slingenberg, die steeds voor de rechtmatige belangen cfer ambtenaren op de bres staat, binnen de mogelijkheden der financiën. Mr. Slingenberg antwoordde, dat dc mo reel bindende kracht van eenstemmig geno men besluiten van het Georg. Overleg ook door B. en W. wordt aanvaard, doch dat de Raad en B. en W. bevoegd blijven om op grond van overwegende gemeentebelangen of principieele overwegingen in bepaalde geval len af te wijken. Dat spr. do zaken, die amb tenaarsbelangen beh-effen, zou tegenhouden, zooals tegenstanders insinueeren. is een ab solute onwaarheid, zooals spr. met tal van voorbeelden aantoonde. Nadat de hoer Goedhart en andere spie kers nog hadden verklaard in het beleid van Wethouder Slingenberg en van de V. D. Raadsfractie ten aanzien van de ambtenaren het volste vertrouwen te stellen, werd de ver gadering, die druk bezocht was, gesloten. JONGE LIBERALEN. Voor de vereeniging van Jonge Liberalen zal de heer Mr. Dr. F. Hollander, voorzifcter van den Bond van Jonge Liberalen. 's-Gra- rènhage. op 15 Mei spreken over: ,Dc nieuwe jtrooming in het Liberalisme"', EEN LOFZANG OP FRANS HALS. VAN EEN DUITSCHEN DICHTER. Onlangs bezocht de Duitsche (Keulsche) dichter Otto Brues ons land en ook het Frans Halsmuseum alhier. Bij dit bezoek voelde hij zich door het aanschouwen der schilderijen van Frans Hals geïnspireerd tot een gedicht, dat werd opgenomen in de „Stadt-Anzeiger für Köln und Umgebung". De met Brues bevriende heer Reinier P. Sterkenburg te Hillegersberg bewerkte dit gedicht in onze taal en bood ons zijn bewer king ter plaatsing aan. Wij laten deze Nederlandsche bewerking hier volgen: FRANS HALS IN HAARLEM. Voor zijn schilderijen. Dat waren burgers, weerbaar, ingezeet'ner. van 't meer-ontrukte, fel-belaagde land, vol lust in strijd en liefde, drinken, eten en den dood bespottend nog aan doodes rand. Bereid ten kerkgang, als de klokken riepen van Bavo's hoogen toren 't ochtendtijd, duizelend voor Gods ongemeten diepten, doch wars van de verganklij kheid. Zoo boden zij hun voorhoofd, borst en handen den snaakschen schilder, die een hunner was, den vloed der stoffen, van de sjerpen 't branden in helle gloeden, bij bokaal en glas, dat hij voor hunne broederschap behoue den aanblik en des oogenbliks genot en wisten niet, dat hij uit plooi en vouwe' vereeuwigde hun vluchtig levenslot. Een huiv'ring warm en koud, vliegt nimmer neder van schedel naar de teenen zoo gezwind, als hem van oogen naar penseel, wild-teeder, zijn zuigend-zatte blik, die alles bindt. Of vleeschgoud, rood van roest, naar groen verweven, en gentiaanblauw 't penseel dooreenen sleep: den adem zelf, het trillend-heete leven, hij hief 't omhoog en hield 't als met één greep. En eenmaal heeft, op bruisend-rijk paneel, de meester zich geschilderd naar zijn aard: Frans Hals, boogschutter, glanzend-bruin en geel, bohvangig en met een vermeet'le baard, lijkt op de burgers, als één ei op 't andere, alsof men oogen, voorhoofden zoo licht vertuist. En iemand ziet het warme bloed van Vlaanderen dat orgeldreunend door de kleuren ruischt. Nu houden zijn gestalten, stralend-gouden, in Haarlems roode Oudeliedenhuis de jonge schutters trotsch en trotsch de oude hun geestentweespraak, monkend en struisch. En hun van kracht en gloed doorstroomde dagen, verteren kleur en kleurenondergrond. Zij leven voort in 's kleurendichters sage: Wat zaagt gij C schilder, Hollands.leven bont! ALG. NED. VROUWEN VREDESBOND. De ledenvergadering van Alg. Ned. Vrouwen Vredesbond had Maandagmiddag plaats in het gebouw „De Nijverheid". De voorzitster, mej. H. de Kruyff, heette de aanwezigën welkom en releveerde de noodzakelijkheid voor de leden, een meer werkzaam aandeel te nemen in de aangelegenheden van den bond. Daarna dankte zij het ijverig bestuur, dat tijd noch moeite gespaard heeft en de penningmeesteresse, mej. H. Jansen, die al maanden ziek is en op haar bed 't keurig fi nancieel verslag verzorgde. De voorzitster stelde voor, haar een telegram te zenden met de beste wenschen voor een spoedig en vol komen herstel. Verder een woord van dank aan mevrouw Verheus die de oprichtster was der porte feuille-campagne. Zij verzamelde eenige werk sters om zich heen, die persoonlijk een por tefeuille met anti-oorlogslectuur bij de men schen af geven en na eenige dagen ant woord komen halen. Deze actie had al tot 60 nieuwe leden geleid. Dan memoreerde de voorzitster dankbaar den heer Van Sonsbeek voor alles wat hij voor 't vredeswerk deed en met grooten wee moed maakte zij melding van de opheffing van het „Vredesbureau", waardoor de biblio theek van anti-oorlogslitteratuur nu onder gebracht werd bij mevrouw C. van der Colli, Jan Steenstraat 103, waar de leden gratis boeken konden krijgen 's Woensdags van 35 en Vrijdagsavonds van 810 uur. Daarna bracht de secretaresse het verslag uit over de werkzaamheden van het afge- loopen jaar, waaraan we de volgende pun ten ontleenen: De Bond mag zich in een voortdurenden bloei verheugen, wat blijkt uit de groote toe neming van het ledenaantal, dat tot onge veer 804 leden steeg, waaraan de groote Kerst actie niet vreemd is. Deze actie, die in de Kerstweken gevoerd werd in een perceel in dc Groote Houtstraat, dat welwillend door de firma Vogelzang werd afgestaan, is een groot succes geworden. Er was een tentoonstelling van anti-ooriogs-schilderijen en teekeningen van W. van Schaik aan verbonden en er lag een protest tegen den oorlog ter teekening, hetwelk geteekend werd door 14700 personen en opgezonden werd aan Henderson te Ge neve, den voorzitter der Ontwapeningscom missie. Verder releveerde de secretaresse de „vre- destent" op dc markt van 's Maandags, waar anti-oorlogslectuur verkocht wordt. Op 't winterprogramma, dat te zamen ni"- den Int- Vrouwenbond voor Vrede en Vrij heid. afd. Haarlem en Omstreken uitgevoerd werd. stonden 5 bijeenkomsten. Hierna volgde het financieele verslag, dat door de waarnemende penningmeesteresse werd voorgelezen. De rekening en verant woording sloot met een batig saldo van f 116. Een kascommissie werd benoemd tot het na zien der boeken. Mevr, Verheus vertelde van haar porte feuille-actie. Ook in de wachtkamer van sommige doktoren lagen deze portefeuilles met anti-oorlogslectuur, die maandelijks ver wisseld werden. Een geanimeerde discussie volgde naar aanleiding van den beschrijvingsbrief voor de Alg. Ledenvergadering die 31 Mei en 1 Juni te Amersfoort in de school voor Wijsbegeerte gehouden wordt en waarvoor een afgevaar digde gekozen werd. MARKTNIEUWS BEVERWIJK Op de op 3 Mei alhier gehouden groenten- markt waren aangevoerd en verkocht: Spinazie per kist 1024 cent. Postelein per kist 7096 cent. Andijvie p„r kist 3080 cent. Raapstelen 100 bos f 3. Radijs 100 bos f 1f 3. Koolrapen per zak 70 cent. Wortelen per KG. 12Yz20 cent. Bieten per KG. 1 y2 cent. Komkommers per 10t f 7f 18. Asperges per bos: wit 3245 cent bl. 1830, dun 1622 cent. Aardappelen klei per K.G. 25 cent. Idem zand per KG. 5 cent. Roode kor" per 100 f 14. Savoye kool per 100 f 6f 10. Bloemkool per 100 f 13—f 24. Uien per kilo VA cent. Prei per bos VA5 cent. Sla per 100 krop f 1f 4.50. Rabarber per 100 bos f 3f 4. Pieterselie per bos 3 cent. Selderie per bos 24 cent. Aardbeien per schoteltje 2245 cent. BLOEMENDAAL SLÖJDCURSUSSEN VER. VOOR JEUGD WERK. Maandagavond werden de voorwerpen, vervaardigd op de Slöjdcursussen van de Vereen, voor Jeugdwerk, tentoongesteld in een der zalen van het Jeugdhuis. Wij hebben met genoegen deze bescheiden expositie bezocht en geconstateerd dat er door de kinderen ernstig is gearbeid. Waar de leerlingen meer cursussen hadden ge volgd, was het werk zelfs zeer goed. De jeugd was natuurlijk vol trots over het werk hunner handen en had de ouders meegetroond, om een kijkje te nemen. De heer S. M. Renaud heeft op Dinsdag en Vrijdagavond op het terrein der Jeugd- tuinen met 16 leerlingen houtarbeid beoefend met als resultaat keurige lampjes, tafeltjes, boekenkastjes, doozen, consoles, pijpenrek- ken, prullenbakken, enz. Mej. T. van Riessen heeft zich bezigge houden met figuurzagen, raffia- en tarsowerk Zij leidde 30 leerlingen verdeeld over 2 cur sussen in het Jeugdhuis van October'Mei op Woensdag- en Vrijdagmiddag. Het meeste werk was aardig beschilderd en maakte een prettigen indruk. Wij zagen schilderijen in figuurzaagwerk kleerenhangers met figuren, ganzen, papa gaaien als in Artis, herten, lianen, presen teerbladen, lampen, boekomslagen, theemut sen, pijpenrekken, een complete boerderij, olifanten, enz. te veel om op te noemen. Een druk bezoek toonde, hoezeer dit jeugd werk op prijs wordt gesteld. STOOMWASSCHERIJ BIJVOET EN ZN. Toen in Maart '32 het gebouw van de stoomwasscherij der firma Bijvoet en Zn. af brandde, was het de vraag of men tot her bouwing over zou gaan. Enkele maanden later echter werd daartoe besloten, en kort geleden is het bedrijf weer in volle werking gesteld. Vergelijken wij het oude gebouw met liet tegenwoordige, dan treft allereerst de moder ne inrichting, de practische indeeling der ruimte, waardoor elk hoekje efficient is ge maakt. Duidelijk ziet men, dat alles erop in gesteld is het waschgoed der clientele goed te verzorgen. De ketels waarin de goederen ge- wasschen en gespoeld worden (en voor de fijnere soorten geschiedt dit op een speciale wijze!) zijn zoo geconstrueerd dat slijtage ten eenenmale uitgesloten is. De door stoom ver hitte mangels en droogrekken, de groote met gas verwarmde strijkijzers, kortom alle tech nische hulpmiddelen zijn van de laatste vin dingen en dienen om het waschgoed die be handeling te geven, die men in een moderne wasscherij mag verwachten. Ook de lokaliteiten voor het personeel zijn tot in de puntjes verzorgd, en wij meenen te mogen concludeeren dat de stoomwasscherij der fa. Bijvoet en Zn. die sinds 1674 bestaat, als een Phoenix uit de asch is herrezen, en dat zij het vertrouwen der clientele, nog meer dan vroeger, zal weten te verkrijgen en be houden. CONCERT MUZIEKVF.REENIGING „EUPHONIA". De R.-K- Muziekvereeniging „Euphonia" alhier geeft haar eerste concert op Woensdag avond 10 Mei in het Bloemendaalsche Bosch, onder leiding van den heer J. W. Lefeber. Het volgende programma wordt uitge voerd: Hope Walk, Marche Americaine, A. Delbcco. Après l'Orage, Ouverture P. Clodomir Largo Handel. Premiers Amours, Valse G. Allier. Le Meunier de Sans Souci, Fantaisie G. Guillement. Neptune, Ouverture fantastique, G. Gadenne. De Karavaan, Karakterstuk A. Zwart. Le Trésor, Valse Joh. Strauss. Colonel Bogey, Marsch, Kenneth J. Aford. HAARLEMMERMEER AANBESTEDINGEN. Door het polderbestuur is aanbesteed de bestrating van den Ringdijk van het dorp Vijfhuizen af tot de Nieuwe Brug. Ingeschreven als volgt: fa. Groenewoud en Bijl te Amsterdam 7980, Gebrs. Min te Ber gen 7800, Gebrs. Brandt te Dubbeldam 6964: G. den Adel te Velseroord 6517: R. Bijker te Haarlem 6500: A. de Rijck te IJmuiden f 6440; H. van Dijk te Edam f 6421: M. v. Deudekom te IJmuiden 6420: A. J. de Beus te Uithoorn 6400: A. Westerveld te Amsterdam 5595; fa. de Moor en Vischer te Amsterdam f 5950: J. de Vries te Purme- rend f 5900; G. Bartels te Zwolle; 5890; Gebrs. de Graaf te Halfweg 5760; J. M. Strijland te Uithoorn 5600; P. H. van Essen te Halfweg 5320; R. W. Nees te Am sterdam 5240; fa. Post en van Ettelhoven te Amsterdam 5115; Aann. fa. v. d. Wal en Woudenberg te Utrecht f 4974. Het vervoeren van verhardingsmaterialen langs de wegen. Het laagst werd ingeschre ven voor perceel I door A. Marsch te Rijk voor 309; Perc. H dez. 309; Perc. Ill C. J. Huis aan den Leim.dijk 550; Perc. IV A. Elenbaas nabij Aalsmeer 529.30; Perc. V H. J. Vervloed te Rijk 159; Perc. VI A. Elen baas 259.70; Perc. VII H. L. v. d. Woude te Vijfhuizen 400; Perc. Vin P. Homan nabij de Lijnden/ 310; Perc. IX A. Elenbaas 367.50. Levering van betonstukken en puin voor het Ringvaartboord. Laagste inschrijver voor Perceel I beton 1.09 en puin 1.29; Perc. II beton 0.99 en puin 113; Perc. Hl beton 1.09 en puin 1.29. Alles per M3. SANTPOORT BEZOEK AAN DE RUÏNE VAN BREDERODE. De Ruïne van Brederode werd de vorige week bezocht door 860 personen, waaronder gezelschappen uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en een school uit Rotterdam. CONCERT. „Velsens Klein a Capellakoor", directeur Henk Arisz, had het aangedurfd hier ter -plaatse Zaterdagavond een concert ze ge ven. Van tevoren voelden we dit reeds als een waagstuk aan, ten eerste, omdat de avond zelve voor menigeen minder geschikt is, ten tweede, omdat het koor, hoewel het hier ge vestigd is, niet zoo „ingeburgerd" is als „Vox Humana" en ten derde, omdat laatstgenoemd koor, dat allicht een aantal bezoekers had geleverd, in Amsterdam concerteerde. Ons voorgevoel bleek ons niet bedrogen te heb ben, want inderdaad vertoonde de zaal van „De Weijman" menigen onbezetten stoel. Ook den zangers (essen) scheen deze avond niet te „liggen", want niettegenstaande het feit, dat het aanvangsuur op 8.15 uur was gesteld, werd er rijkelijk over tijd begonnen. Het gemengde koor opende met een twee tal koralen van Bach, nl. „Brich an, o schönes Morgenlucht" en „Wenn ich einmal soil scheiden". Het laatste voldeed ons het best, daar we in de eerste compositie soms een hinderlijk domineeren hoorden, insge lijks een gevolg van het feit, dat men zich, door het ontbreken van een aantal krach ten, eerst op elkaar moest instellen. Later hoorden we nog „Vrede" van Jos de Klerk, dat een goede vertolking genoot. Het bekende „Koren", de zware eischen stellende compo sitie van Vranken, liet directeur Arisz waar schijnlijk tengevolge van het ontbreken van enkele goede krachten, vervallen. Aan dezen avond werkten mee onze plaats- genoote mej. Schrama (sopraan), de heer Versteeg uit IJmuiden en „IJmuidens Man nenkoor". Van mej. Schrama hoorden we een tweetal aria's, o.a. uit „Madame Butterfly". Ze bleek over een mooi orgaan te beschikken, zoodat het applaus, dat na afloop klonk en d^ bics- men, die werden aangeboden, welverdiend waren. De heer Versteeg, lid van beide koren, ver raste ons op een verre van onverdienstelijke vertolking van „Mijn Moedertaal". Toch zou deze zanger, die inderdaad over een klankrijk orgaan beschikt nog veel meer bereiken, „wanneer hij zich meer durfde te „geven". „IJmuiden's Mannenkoor" bracht onder Arisz' leiding o.m. „Zum Sanctus" en „Grab- gesang" van Schubert en „Vale Carissima" van Breu ten gehoore. „Zum Sanctus" leed even onder minder zuivere samenzang, doch de beide andere nummers werden mooi ge zongen. Van dit koor imponeerde vooral het mooie bas-register. VERKOOP KERKBOLLEN. De verkoop van „kerkbollen" ten bate van de Parochie O.L. Vrouwe van Altijddurenden Bijstand heeft opgebracht de som van ruim f 272. IJMUIDEN VISCHCONTINGENTEERING IN ENGELAND ONDERHANDELINGEN RIET DUITSCHLAND, NOORWEGEN EN NEDERLAND LONDEN, 9 Mei (V. D.) In aansluiting op de Engelsch-Amerikaansche visscherij overeenkomst, die gevolgd zal worden door overeenkomsten met Duitschland, Noorwe gen, Nederland en andere landen, zijn gis ter te Londen de onderhandelingen met Duitschland begonnen. In het Lagerhuis verklaarde de minister van Landbouw, onder wiens departement ook de visscherij valt, dat de Engelsche re geering voornemens is, op den grondslag van de bestaande tarieven, voor vischaan- voer door buitenlandsche schepen wetgeven de maatregelen tot regeling van de visch- verzorging van Engeland te treffen. Een reorganisatie-commissie zal worden ingesteld, die met de bij de visscherij be langhebbenden de regeeringsvoorstellen in onderdeelen zal bespreken. Deze regeerings voorstellen hebben betrekking op de volgen de vier punten: 1. Het uitvaardigen van voorschriften waardoor de minimum gootte de mazen in de netten wordt vergroot, waardoor de jonge visschen in de Noordzee gespaard blijven en een einde wordt gemaakt aan het euvel van het uitvisschen van de Noordzee- gronden. 2. Het uitvaardigen van voorschriften be treffende de minimum grootte die bepaalde vischsoorten moeten hebben om in Enge land aan wal gebracht of ingevoerd te mo gen worden. 3. Overeenkomsten met drie landen dat de vangst van ver afgelegen vischgronden op bepaalde tijden van het jaar in Engeland niet mag worden ingevoerd, vooral wanneer daardoor het gevaar van prijsdaling ont staat. 4- Contingenteering van den invoer van buitenlandsche visch voor alle landen tot 90 pet. van den gemiddelden invoer van de laatste drie jaar. Deze punten zullen thans in de eerste plaats met Duitschland, Noorwegen en Ne derland worden besproken. DE STAKING IN HET VI5SCHERIJBEDRIJF. DE SILVAIN NAAR ZEE. De stoomtrawler Silvaïn is Maandagmiddag 3 uur naar zee vertrokken. Bijzonderheden deden zich bij het vertrek niet voor. Het aantal in de vaart zijnde trawlers be draagt thans vijf. BESOMMINGEN. Logger: IJm. 283 f 600. Kotters: E 358 f 480, E 420 f 680. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.90—0.30. Tongen per K.G. f 0.80—0.55. Kleine schol per 50 K.G. f 16—7.50. Schar per 50 K.G. f 6.502,80. Kabeljauw per 125 K.G. f 2520. Gullen (groote) per 50 K.G. f 12—11,50. Gullen (kleine) per 50 K.G. f 11—7,50. Wijting per 50 K.G. f 6.505.20. HAARLEMMERLIEDE. Netten vol „wriemeling"^ Honderdduizend snoeken heeft de henge- laarsvereeniging „Tusschen 't Riet" en ,„De Hengelaarsbond voor Haarlem en Omstre ken" twee weken geleden in de Leidschevaart loSglaten, en Maandagmorgen., brachten zij 5000 karpers in hun element. Dit keer in de Mooie Nel. of volgens sommigen Mooie Hel. De beestjes zijn gekweekt in de vijvers van de Nederlandsche Heide Maatschappij te Vaasen en worden ter verrijking van den vischstand in onze wateren los gelaten. Edel- karpers zijn het, platter en korter dan de steenkarpers, maarzij zijn lekkerder. En daarmee willen wij niet zeggen dat de leden der hengelaarsvereenigingen gastronomen zijn, doch zij slaan liever een edelkarper aan den haak dan een steenkarper. In groote vaten waarin een zuurstofcylln- der was geplaatst, kwamen zij uit Gelderland en zorgvuldig werden zij overgeladen in drie groote tobben. Zeer zorgvuldig zelfs: wan neer er eentje bij het overladen een al te groote vitaliteit vertoonde en zoo buiten het schepnet terecht kwam, waren direct een paar handen bereid hem weer in zijn nat element te brengen. Vroeg of laat echter komt hij er toch wel weer uitMaar dan is het een karper geworden die er zijn mag. Over een jaar reeds zullen zij een lengte heb ben van ongeveer 35 c.M., nu zijn zij hoog stens 15 c.M. lang. Het is wel noodig dat er hier gezorgd wordt dat we niet arm aan visch in onze wateren worden. De motorbooten, met hun voor cle kuit der visschen verderflijke uitlaatgassen, hebben zeer veel schade aangericht, en het valt dan ook niet te verwonderen dat de be sturen der hengelaarsvereenigingen. daarbij krachtig gesteund door een enthousiast visscher, den heer W. A. van Keulen, maat regelen nemen om totale ondergang van den vischstand te voorkomen. Heele netten vol met wriemelende, sparte lende vischjes werden over boord gezet, op elke 50 meter ongeveer enkele honderden. De Mooie Nel heeft nu 5000 karpers meer, en over eenigen tijd zullen de vischliefheb- bers (de leden der vereenigingen hun hart en.... hun hengel kunnen ophalen....!

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10