UIT HET BUITENLAND HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD DfNSDAC 9 MG 193-3 Omwentelingspoging in Spanje verijdeld. Samen spanning van monarchisten en syndicalisten? Leider der beweging reeds gearresteerd. Leger- unificatie nogmaals te Genève aan de orde. Het oordeel van generaal Von Blomberg. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS SPANJE Maandagochtend is de politieke politie volgens berichten uit Madrid op het spoor gekomen van een aanslag, welke Dinsdag zou worden uitgevoerd en beraamd zou zijn geweest tegen de regeering. Volgens medeelingen van het ministerie van Binnenlandsche Zaken betreft het een poging van monarchistische elementen om, tezamen met syndicalistische vakvereni gingen en militairen, de regeering Azana ten val te brengen en het parlement te ont binden. Als leider der beweging wordt genoemd generaal Gomez, die sinds een jaar op non activiteit is gesteld. Hij is gearresteerd en verbannen naar de Canarische eilanden. Hij is reeds op transport gesteld. De politie heeft nog een groot aantal per sonen gearresteerd. Het schijnt, dat het door de syndicalisten uitgegeven stakingsparool voor geheel Spanje van kracht blijft, zoodat verwacht kan worden, dat heden Dindag een alge- meene illegale staking zal aanvangen, voor zoover het de syndicalistische arbeiders be treft. In hoeverre militairen bij de samenzwe ring betrokken zijn, kon nog niet worden vastgesteld. Slechts wordt medegedeeld, dat de zevende brigade, welke te Valladolid in garnizoen ligt, bij deze zaak betrokken is- GENèVE. Het presidium der Ontwapenings Confe rentie kwam gisteren in een besloten zitting bijeen, die eenige uren heeft geduurd en die een bewogen verloop had. De vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten wensch- ten een onmiddellijke beslissing over de uni forme organisatie der Europeesche continen tale legers. De Engelsche staatssecretaris Eden ver klaarde, dat zijn regeering ervan overtuigd was dat zonder een beslissing over deze kwestie verdere onderhandelingen der Con ferentie geen nut hadden. De Amerikaansche vertegenwoordiger Wilson sloot zich hierbij aan ook al achtte hij de Duitsche opvatting logisch juist, doch practisch onuitvoerbaar. De Duitsche vertegenwoordiger ambassa deur Nadolny verdedigde het standpunt, dat de loopende behandeling in eerste lezing der ontwerp-conventie ten uitvoer gebracht moest worden en dat pas daarna de houding ten aanzien van de afzonderlijke punten der ontwerp-conventie kon worden vastgesteld, wanneer ten aanzien van het standpunt der groote mogendheden tegenover de voornaam ste ontwapeningsproblemen, klaarheid was gekomen. Algemeen was men het er over eens dat de conferentie in een critiek stadium verkeerde en dat de houding der Duitsche regeering moest worden opgevat als een categorische weigering om de voornaamste kwestie inzake de uniforme organisatie der Europeesche legers. Nadolny. die 5 of 6 maal het woord voerde, trachtte steeds weer den indruk als zou Duitschland de Ontwapenings Conferentie willen saboteeren. weg te nemen en verklaar de dat Duitschland pas dan zijn laatste woord kon zeggen wanneer het zich na de behande ling in eex-ste lezing een totaalbeeld van de definitieve regeling der Duitsche weermacht in de conventie had kunnen vormen. Het Duitsche standpunt werd ondersteund door den Italiaanschen vertegenwoordiger Markies Soragna. Tenslotte besloot de Conferentie op voor stel van den voorzitter Henderson, dat de lei ders der delegaties van de voornaamste mo gendheden onder voorzitterschap van Hen derson terstond in particuliere besprekingen bijeen zouden komen om te trachten een op lossing voor het voornaamste vraagstuk te vinden. Generaal Von Blomberg. Rijksweerminister v. Blomberg heeft in een interview betreffende den stand dei- besprekingen ter Ontwapeningsconferentie verklaard: De gebeurtenissen, welke zich in de laat ste weken in Genève hebben afgespeeld zijn in binnen- en buitenland verkeerd begre pen. Ik heb daarbij in het bizonder op het oog de kwestie der unificatie der legersystemen der continentaal-Europeesche staten. Velen meenen ,dat Duitschland hier buitengewone en onnoodige moeilijkheden maakt, zonder te erkennen, dat de kwestie, zooals zij te Genève is gesteld, Duitschland buitengewone moeilijkheden bereidt. Duitschland was. zooals bekend, een der landen, die den algemeenen weex-plicht het eerste hebben ingevoerd. De ondervindingen welke wij er mede hebben opgedaan, waren goed. De algemeene weerplicht is niet alleen bewaard uit militair standpunt, doch heeft ook bewezen te zijn een belangrijk middel voor de volksopvoeding. Na de ineenstorting van het jaar 1918 werd ons evenwel bij het dictaat van Versailles de algemeene dienst plicht ontnomen en in zijn plaats een geheel vreemde legersoort opgedrongen. Indertijd was het het Engelsche leger- systeem, het lang dienende beroepsleger, dat bij ons moest worden ingevoerd. Thans is de Ontwapeningsconferentie er op uit ons weer een ander vx-eemd weersysteem te dic- teeren. n.l. dat van het korten tijd dienende militieleger, dat gebaseerd is op Fransche voorstellen. Wij hebben bewezen bereid te zijn in Genève loyaal te werken, maar we nemen in een zoo beslissende kwestie als die van het Duitsche legersysteem geen ultimatum aan. Rijksweerminister v. Blomberg zeide voorts dat Duitschland bereid is den diensttijd aan merkelijk te verkorten en daardoor essentieel tegemoet te komen aan het Engelsche plan. Doch iedereen, die niet vooringenomen is, zal begrijpen, dat wij niet van vandaag op moi-gen van den twaalfjaxigen diensttijd, welke thans bij ons bestaat, kunnen over gaan op een van acht maanden, zooals wordt voorgesteld in het plan MacDonald. Voor ons kan slechts een geleidelijke verkorting van den diensttijd in aannxer- kixxg komen, daar er ook rekening mede 'moet worden gehouden, dat Duitschland niet beschikt over geoefende reserves. Hoe x-adicaler de algemeene ontwapening zal zijn en hoe elastischer de overgangs periode voor wat betreft de bepalingen in zake organisatorische kwesties, des te eer der zal het mogelijk zijn tegemoetkoming te betoonen op het gebied der unificatie van het legerstelsel. Von Blomberg eindigde: Wij zijn slechts bereid te onderhandelen, wij zijn niet bereid een ultimatum of een dictaat aan te nemen, nemen. GOEBBELS OVER HET DUITSCHE TOONEEL. Duitschland. Siebert weet niets van Putschplannen. De Beiersche minister-px-esident Siebert heeft in een intervieuw met Neueste Zeitung o.m. verklaard dat de Beiersche regeering en de Rijksregeering niets afwisten van putsch plannen in Oostenrijk en er op geen enkele wijze aan denken zich te mengen in de bin- landsche toestand of de buitenlandsche aan gelegenheden van Oostenrijk „Men is er van overtuigd, dat ook in Oostenrijk het Duitsche Volk uit eigen kx-acht den juisten weg zal weten te vinden'*. Front van Duitsche vrouwen onder Hitier. De Zeitungsdienst verneemt, dat de Vrij dag aangevangen onderhandelingen tusschen Dr. Robert Ley en de vertegenwoordigsters der voornaamste vrouwenorganisaties Maan dagavond beëindigd. De leidster van den bond Koenigin Luise Fx-eifrau v. Hadeln, heeft de volgende verklaring afgelegd: „Als verantwoordelijke leidster van den Bond Koenigin Luise, verklaar ik. dat ik mij en dezen bond onvoorwaardelijk stel onder de N.S.D.A.P. en Adolf Hitler". Amerika. Ook België voor een tarief bestand. Het departement van Buitenlandsche Za ken heeft blijkens een Reutertelegram uit Washington medegedeeld, dat Belgic zonder eenig vooi-behoud het tarievenbestand heeft aanvaard, dat door de Ver Staten voorge steld is. Roosevelt voor den microfoon. Pi-esident Roosevelt heeft zijn lang ver wachte radiorede gehouden over den econo- mischen toestand van Amerika en het pro gram van opbouw der regeering. Hij gaf een overzicht van den catastrophalen toestaxrd van drie maanden geleden en verklaarde, dat de hem tot nog toe verleende volmachten geheel in overeenstemming met de grond wet wax-en. Hij was niet voornemens het Con gres ook maar van eenig recht te berooven. De te Washington gevoerde besprekingen hadden ten doel. de bewapening te beper ken. de tarieven te verlagen, de valuta te sta- biliseeren en het vertrouwen tusschen de na ties te herstellen. De toekomst der wereld eischt. dat de economische conferentie te Londen een succes wordt. Moscicki aanvaardt zijn benoeming. Reuter meldt uit Warschau, dat Moscicki zijn benoeming als president heeft aanvaard. China. Peking in staat van verdediging. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de troepen „wegens de voortdurende Chi- neesche aanvallen op de lijn Sjanghai Kwan- Koepeikow" naar het Zuiden optrekken. Uit Peking wordt gemeld, dat om de stad loopgraven zijn aangelegd. Belangrijke do cumenten en voorwerpen van waarde worden naar Paoting-Newel overgebracht. „TENDENZ MOET ZICH NAUW MET DE KUNST VERBINDEN." BERLIJN, 8 Mei. (V. D.) De rijksminister voor volksvoorlichting en propagaxxda. dr. Goebbels, heeft Maandagavond in hotel Kai- serhof voor een vergadering van talrijke Duitsche schouwburgleïders, kunstenaars en kunstenaressen uit het geheele rijk een re- devoerixxg gehouden over ..De taak van hei Duitsche theater". Ook minister-president Goering en staatscomnxxssaris Hinkler waren hierbij aanwezig. Het zou naief zijn. zei Goebbels o.m., te ge- looven, dat de kunst in een tijd wanneer de revolutie het volk en het openbare leven ver overen haar stempel drukt op cultuur, huis houding en politiek exi zelfs op het particu liere leven alleen een Doornroosjeslaap zou kunnen slapen en dit zou kunnen motiveeren met te zeggen, dat de kunst boven de par tijen en internationaal is. De kunstenaars behoeven xxiet te vreezen. dat de regeering zich te veel met hen zal bemoeien. Ook de staatsixian is een kunstenaar, daar hij vorm, organisatie, gestalte, tempo en rythme geeft aan de ruwe massa en deze in dienst stelt van een artistiek-historische gedachte. De kixnst moet het verband herstellen met het volk. met het centrum van het openbare wer ken, denken en handelen. In het volk zelf heeft zich een nieuwe toestand gevormd, welken de tegenwoordige kunstenaars-gene- x-atie langen tijd niet heeft wilen erkennen. Het volk heeft daarvoor de vreeselijkste wraak genomen, die men den kunstenaar ook maar kan aandoen, het heeft geen belang stelling meer gekoesterd voor de kunst. In machtspolitiek opzicht is November 1918 over wonnen. De geestelijk-politieke overwinning is wor dende. De Duitsche kunst der eerstvolgende de cennia zal heldhaftig, zakelijk, nationaal, met groot pathos, zijn. Zij zal verplichtend en bindend jegens de gemeenschap staan, of zij zal niets zijn. De tendenz moet zich nauw verbinden met de kunst. De groote klop van den tijd mag niet voor de deuren der schouw burgen blijven maar moet naar binnen slaan tot in de laatste kunstenaarsziel. De kunste naar moet met lijf en ziel in den tijd opgaan. Lx dit verband sprak Goebbels ook nog over de Joodsche kwestie en verklaarde: Ik geloof dat ixxen de Jodexx heelemaal niet wet telijk behoeft uit te schakelen. Het Duitsche volk zal hen langzamerhand zelf uitschake- lexx exx dit aaxx oixs volkswezen vx-eemde meix- schentype verdringen. De vrije concurrentie zal vaxx zelf tot het gewenschte doel voereix. Wanneer er over wordt geklaagd, dat de Jood wordt vex-drongen uit de opexxbare artistieke werkzaamheid, vind ik deze klacht ongepast, nu 14 jaar achter ons liggen, waarin hetzelf de lot den Duitscher was beschoren. Aan het slot van zijn redevoering richtte de mixxister tot de tooneelleiders en kinxste- ixaax-s de waarschuwing de aangeboden hand te aanvaarden. Wij zijn aldus verklaarde hij, menscheix, die de kunst niet beschouwen van uit de verstikkende lucht van de ambtelijke bureaucx-atie, maar die hun geheele leven lang in een xxauw contact hebben gestaan met de kxxnst, die in de kuxxst den grootsten en laatstexx zegen des levens zien en die van nxeexxing zijn, dat de kunst een ladder is. waar langs de mexxsch tot het paardijs op stijgt. Ik geloof, dat eexxs in Duitschland een „Schouwburg der Honderdduizend" zal be staan. dat eenmaal artistieke scheppingexx uit dit volk te voorschijn zullen komen, die zoo overweldigend zijn, dat zij het geheele volk boeien, zoodat het volk niet alleen naai den strijd der ren wagens, maar ook naar den strijd der zangen den pelgrimstocht aan vaardt. Wij kunxxexx geen schooner oogenblik gebleven dan de versmelting der Kunst in de gedachte der volksheex-schappij. HET NIEUWE DUITSCHLAND. Twintigduizend „on-Duitsche" boeken op den brandstapel. WELKE SCHRIJVERS ONDER DE BOYCOT VALLEN. BERLIJN, 2 Mei (V.D.) Het aantal „on- Duitsche boeken, dat door den strijdhond „tegen den on-Duitschen geest" is in beslag genomen, bedx-aagt thans ongeveer 20.000. Woensdagavond zullen deze boeken op den Platz aïx der Oper" worden verbrand. Aan de Tel. ontleenen wij xxog: Tot de schrijvers, wier werken of althans een aantal ervan, bij die gelegenheid in vlam nxen zullen opgaan, behooren o.a. de kun stenaars Thomas en Heinrich Mann, Upton Sinclair. Henri Barbusse Ernst Toller. Peter Lampei, Lion Feuchtwanger. Arthur Schnitz- ler, Erich Maria Remarque, Arnold ex- Stefan Zweig, Franz Werfel en Schalom Asch, de socialistische- en communistische theore tici Karl Marx, August Bebel, Ferdinand Las- salie, Eduard Bernstein. Friedrich Engels. Hil ferding, Kautsky, Lenin, Liebknecht, Stalin en Zinowjefde pacifisten Bertha van Sutt- ner, graaf Coudenhove-Kalergi, prof, F. W. Foersterf Freiherr von Schoenaich en Ludwig Renn cn verder Rathenau, Hugo Preuss (de opsteller van de grondwet van Weiman, dr. Van de Velde eix de publicisten Emil Lud wig. Egon Erwin Kisch cn Kurt Tucholsky. De stedelijke autoriteiten van Berlijn heb ben ook hunnerzijds tot een „zuivering" bc sloten. Eenerzijds zullen tal van werken uit de stedelijke volksbibliotheken en de Berliner Stadt-bibliotheek verdwijnen, anderzijds zul len boeken moetexx worden aangeschaft, van leidende nationaal-socialisten of schrijvers, die den thans in Duitschland heerschendcn koers volgen. Zoo moeten b.v., behalve vrijwel alle boeken van bovengenoemde kunstenaars, ook de werken (of althans bijna alle) verdwijnen van Richard Beer-Hofmann, Max Bi-od, Kasi- mir Edschmid, Ilja Ehrenburg, Fjodor Glad- kow, Ernst Glaeser. Iwan Goll. Jax-oslav Ha- sek. Walter Hasencleyer. Erich Kaestner Alexandra Kollontay. Jack London, Robert Neumann. Theodor Plivier, Anna Seghers. Adrienne Thomas. Ben Traven, Jakob Was- sermann 'op een vijftal na. o.a. „Das Ganse- mannchexx" en ..Caspar Ha user";. Dit wat literatuur betreft. Wat de rubriek politiek sociale wetenschap en economie aangaat moet vrijwel datgene weg wat op het Marxisme betrekking heeft. Men handhaaft echter de niet- exx vóór- Marxistisclxe Duitsche boeken over het socia lisme en ook een enkel werk van Exxgels (zoo als „Der Deutsche Bauer-krieg" en van Le nin („Der Radikalismus, die Kinderkrank- heit des Kommunismus"). Verdwijnen moe ten alle boeken over „Planwirtschaft", met name in de .Sovjet-Unie. aüc werken tegen het fascisme. Lindsay's „Huwelijk in Kame raadschap". Fülop-Miiler's ,X,enin und Gandhi" en voorts de boeken, die de gevaren van een toekomstigen oorlog schilderen. Uit de afdeeling „geschiedenis van den we reldoorlog" 'moet alles worden verwijderd, wat een pacifistische of „defaitistische" strekking heeft; uit de afdeeling „Russische geschie denis" al wat probolsjewistlsch is. Onder de boeken die moeten worden aange schaft, indien zij nog niet- aanwezig zijn. zijn er verscheidene waarbij de opmerking staat, dat zij zich in meer dan één exemplaar in Ber lijns stedelijke bibliotheken moeten bevin den: Hitler's „Mein Kampf" b.v. in 5 tot 10 exemplaren. Möller van den Bruck's werken minstens driemaal. Ook Spengler's boeken staan op dc lijst der geprezenen. Licbermann treedt uit de Academie van Kunsten. BERLIJN. 8 Mei. (V.D.) De 85-iarige schilder, professor Max Liebcrmann, heeft naar het Berliner Tageblatt meldt, verklaard uit de Pruisische Academie van Kunsten te treden. Prof. Liebermann motiveert zijn stap met het feit. dat zijn opvat-tingen van kunst en natie niet in overeenstemming zijn met de thans heerschende. NOG MEER ZELFMOORDEN IN DUITSCHLAND. De burgemeester van de stad Leer in Oost- Friesland. dr. von Bruch. is dood in zijn ambtswoning in het raadhuis gevonden met een schot in het hoofd. Bij onderzoek bleek dat dr. von Bruch. die in Maart j.l. uit zijn functie was ontzet, zelfmoord heeft gepleegd. Nog twee gevallen van zelfmoord zijn be kend geworden, n.l. van de tennisspeelster frl. Neppach en een dochter van den beken den sociaal-democraat Scheidemanix. GANDHI UIT DE GEVANGENIS. ONGEHOORZAAMHEIDSACTIE OPGESCHORT. POENA. 8 Mei (V.D.) Gandhi, die van middag op den aangekondigden tijd in voed- selstaking was gegaan, is vanavond uit de gevangenis ontslagen.. Het besluit om Gandhi in vrijheid te stel len komt tegelijkertijd met zijtx aankondiging dat de campagne van burgerlijke ongehoor zaamheid voor een maand zal worden op geschort. aldus meldt Reuter uit Poona. Gandhi had te voren een conferentie met den waarixemenden voorzitter van het In disch nationaal congres. Hij deed een be roep op de regeering om alle politieke ge vangenen vrij te laten en de speciale ordon nanties tot bestrijding dor burgerlijke on gehoorzaamheid op te heffexx. De Mahatma voegde er aan toe dat hij. als hij de beproeving van het vasten zou doorstaan, den draad der zaken weer zou opnemen waar deze bij zijn terugkeer uit Engeland gebleven waren. Margaret Spiegel, de jonge Duitsche vrouwelijke Joodsche doctor, dif onlangs uit Duitschland is gevlucht, is uit sympathie met Gandhi tegelijkertijd begonnen met vasten meldt Reuter uit Madras. De secretaris-generaal van het Indische congres. Daulautram, is Maandag gearres teerd. Het schijnt, dat hij dc congresorga nisaties heeft aangespoord de ongelxoor- zaamheidscanxpagne weder aan tc vangen, wanneer Gandhi de voedselstaking begint DE ONTVOERING VAN MARGARETH MAC MATH. Dc twee gebroeders Buck zijix naar Reuter uit Harwiclx in Massachusetts verneemt, ge arresteerd in verband ïxxet dc ontvoering van de tienjai'ige Margareth MacMath, die Vrij dag is vrijgelaten. De politie te Harwiclx deelt mede. dat het geheele losgeld van 60 000 doll., rtrrt aaxx de oxxtvoerders werd uitbetaald is teruggevon den. 10.000 doll, werd in een kast en 50.000 doll, ixx blikkexx busseix gevoxxden iix het huis van Kenneth Buck, een der gearresteerde broeders. Wij treffen in de N.R.Ct. het volgexxd relaas over de ixx hechteixisnenxiixg vaxx de gebroe ders Buck. Cyril Buck is 40 jaar. zijn broer Kenneth 26. Zij woixen beiden te Hai-wich in den staat Mussachusetts. De chef van de po litie ixx dexx staat Massachusetts, geix. Daixiel Needham, heeft bekend gemaakt, dat de broeders erkend hebben de daders te zijn Nadat de mannen het meisïe door een valsch telefoonbericht van school hadden weggelokt brachten zij haar in een auto naar een een zame hut. waar zij werd gevangen gexxomen tot het contact met de ouders was tot stand gebracht. Daarna brachten zij het kind aan boord van een schuit en ondertusschen vond een onderhoud plaats tusschen den vader exx Kenxxeth Buck. De maxx had zich onken baar gemaakt door een kap over hot hoofd De vader vaxx het meisje had zich voor het rexxdez vous begeven op een jacht dat aan zijn compagnoix toebehoorde. Toen dit jacht door een kotter van de kustbewaking werd opgemerkt vermoedden de mannen vaix dexx bewakingsdienst dat aan boord wel iets gaan de zou zijix. Zij begaven zich naar het jacht cn vonden daar vader cn dochter vereenigd. Ixxmiddels had McMath aaxx den ontvoerder beloofd 48 volle uren op zee te blijven krui sen onx den ontvoerders gelegenheid te ge vexx te ontsnappen. Ofschoon McMath pro testeerde, werd onmiddellijk per radio van het gebeurde kennis gegeven cn werd een scherp toezicht ingesteld op wat er in de buurt van Cape Cod Canno! geschiedde. Do bewaking leidde er toe dat Kenneth, die een werkloos chauffeur is. werd aangehouden Na eexx langdurige ondervraging viel Ken neth Buck door de mand en bekende hij ook waar hij het geld verstopt had. Hij had nog eerst geprobeerd den politie-beanxbte. die hem ondervi'oeg, met 10.000 dollar om te koo pen. De wet van Massachusetts geeft voor misdrijven als het hier gepleegde een maxi mum straf aan van 25 jaar gevangenis. In ieder geval moet men erkentelijk zijn. dat deze misdadigers niet straffeloos zijn ver dwenen in de menigte. TWEE OVERLEVENDEN VAN DE „ROUSLAN" OPGEPIKT. Het Noorsche zeilschip „Rengsel", dat te Tromsö is aangekomen, heeft naar United Press, aan de Tel. meldt drie overlevenden van het gezonken Russische schip „Rouslan van eeix ijsschots opgepikt, van wie er echter nog slechts twee in leven zijn. Zij ver klaarden. dat de kapitein zich doodgescho ten had, voordat dc „Rouslan" zonk. SPOREN VAN DE POOL-EXPEDITIE VAN Dr. KRÜGER. OTTAWA, 6 Mei. (V.D.) Het geheim dat sedert jaren over het lot van de verdwenexx Duitsche Noordpool-expeditie van Dr. Kriiger van het Geologisch Instituut- der Technische Hoogeschool te Darmstadt en twee zijner met gezellen lag, schijnt gedeeltelijk onthuld te worden door een te Ottawa ontvangen radio bericht. Het bericht komt via lxct Deensche radio-station te Gothaben op Groenland van een geïsoleerde post van de Canadian Royal Mounted Policex op het schiereiland Bache. Het deelt mede dat een polltie-patrouillc. die in het afgeioopen jaar ccn tocht maakte van 5000 K.M. door dc woestenijen van Ellesmerc- land. waar zich de Noordelijkste politiepost ter wereld bevindt, bij Peary's Cairn de aan- teekeningen van Kriiger heeft gevonden. De laatste datum die op de aanteekeningen voorkomt, is 24 April 1930. WEER EEN ZWEEFVLIEGER GEDOOD. HALTERN (Westfalen) 7 Mei (Woltfbu- reau), De Berlijnsche vlieger en vlicg- tuigeonstructeur Meijer is hedenochtend bij een tocht met eeix motorloos vliegtuig ver ongelukt en om het leven gekomen. Zijn toe stel werd kort na den start door een storm gegrepen en vernield. Dr. Meijer was op slag dood. NEGERDEMONSTRATIF VOOR HET WITTE HUIS. WASHINGTON. 8 Mei (V.D.) 2500 negers, onder aanvoering vaix communisten, hebben een demonstratie gehouden voor het Witte Huis. Zij eischten de in vrijheid stelling van de acht negers, die ter dood ver oordeeld zijn. omdat zij twee blanke meisjes zouden hebben lastig gevallen. Een delegatie der negers is door den secretaris van Roose velt. Howe, ontvangen, die verklaarde, dat Roosevelt juist i:x onderhandeling was met buitenlandsche diplomaten over economisehc vraagstukken. De leider edr delegatie. James Ford. die candidaat der negers is geweest voor het presidentschap der V.Sverklaarde dat Roosevelt in de eerste plaats aan Anxeri- kaa'nsche burgers het oor behoorde te leenen. NIEUWS UIT IN DIE TI EN J A RIGE M O ORDEN A AR SOERABAJA. 8 Mei (Aneta) Zaterdag avond heeft een 10-jarige Inlandschc jon gen na een twist bij de halte Sengon twee negen-jarige knapen doodgestoken. AUTOBUS IN BRAND GEVLOGEN. SOERABAJA. 8 Mei «Aneta» Een auto bus. die benzine laadde, vloog in brand. De chauffeur moest met ernstige brand wonden in het ziekenhuis wordeix opge nomen. Eenige passagiers wier kleeren vlamvat ten, sprongen in de kali. POGING OM PREDIKANT TE VERGIFTIGEN. BANDOEN. S Mei (Aneta) Het A. I. D. „De Preangerbode"' verneemt uit Anxboina dat eexx poging is gedaan onx den Protestant- schen pi-edikant Ds. H H. van Herwerden te vex-giftigen. vlak voor zijn vertrek ïxaar Ba tavia alwaar hij afgevaardigde ter gi-oote kerkvergadering zou zijn. De aanslag was klaarblijkelijk ook tegen zijn echtgcnootc gericht. Beiden nuttigden ccn vergiftigden drank en raakten zeer ernstig ongesteld. Hoewel het gevaar nog niet geweken is. kan worden medegedeeld dat hun toestand xxiet hopeloos is. Ds. Van Herwerden moest besluiten zijn reis naar Java uit te stellen. Hij zal echter later naar Batavia vertrekken. FINANCIEELE BERICHTEN LéON FRASER PRESIDENT DER B. I. B. ALS OPVOLGER VAN MAC' GARRAH. Léon Fraser. de vice-president van de Bank voor Internationale Betalingen, is in plaats van den afgetreden president MacGarrah tot presidexxt benoemd. (Wolff). AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. De Amst' 'damsche Rijtuig Maatschappij boekte in IC,32 een nadeclig saldo vaxx f 360,834 (vorig jaar f 336.665), na afboeking van de statutaire reserve van f 146.907. Het verlies over 1932 bedraagt f 107.742 (v.j. f 39.284). In Indië bedroeg het bedrijfsverlies f 275.965. De bij uitstek slechte gang van zaken in Ned.-Indic deed dc maatschappij besluiten haar belangen in Indië verder in te krimpen. Zoo noodig zullen behalve het filiaal Se- marang ook Bandoeng en Soerabaja worden opgeheven. Van het bedrijf in Nederland wordt de concurrexxtie vermeld, die het taxibedrijf in Amsterdam van snorders had. ZWAVELZUUR KETJEN. De Mij. voor Zwavelzuurbereicïing v.h. G. F. Ketjen en Co. te Amsterdam zal een dividend van 6 pet. (v.j. 5 pet.) uitkeeren. NEERLANDI A, SCHEVENING EN. De Onderlinge Brandwaarborg Mij. Neer- landia te Scheveningen boekte in 1932 een nettowinst van f 37.169. AGENDA. II e d e xx: DINSDAG 9 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur- Schouwburg: Tournee Julia dc Gruyter- .,'n Zomerzotheid", 8 uur. Gebouw Roschaghc: Nederl Ver. van Spi ritisten „Harmonia". Psychometrische avond. 8.15 uur. Palace: Der traumende Mund- Op het too- necl: Al Delfont en Renee. 7 en 9,15 uur. Luxor Sound Theater: Moord. 2e hoofd-' nummer: Spaansche Passie. 8.15 uur Rembraxxdt Theater: Mad. Butterfly. Op het tooneel: Trio Dalcy. 7 en 9.15 uxir. Zandvoort. Raadhuis. Gemeenteraad, 7.30 uur. WOENSDAG 10 Mei. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds Prinsenhof, Gemeen teraaa 1.3U uur. Teyler's Museum, Spaarne 16- Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5