Uit Haarlem's Gemeenteraad. HUIZING'S u. l. o. Bally Heerensohoenen HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 11 -MEI 1933- (Vervolg). Ziekenhuisverpleging De heer Peper communist» besprak het rapport van B. en W. over de klachten over Ziekenhuisverpleging. B. en W. doen nu of alle verwijten ongegrond wafen, maar dat is toch onjuist. Hel was ook verkeerd, dat B. en W. over de klachten der raadsleden alleen inlichtingen gevraagd hebben aan den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst en de betrokken doctoren, want die waren immers de beschuldigden in deze zaak. Spreker ging de in het rapport beschreven 'gevallen na en meende te kunnen constatee- ren, dat verschillende mededeelingcn van het rapport onjuist zijn. Als bij B. en W. de nei ging blijkt te bestaan om zelfs te ontkennen, dat de toestand op het gebied der zieken huisverpleging te wenschen overlaat, moet de raad maatregelen nemen en een motie aannemen om de houding van B. en W. te critiseeren. De heer Gr oenen daal (S.D.A.P.) vond het onderzoek van B, en W. ook onvolledig. B. en W. hadden niet moeten volstaan met het onderzoek van den Geneeskundigen- Dienst maar een uitgebreider onderzoek moe ten instellen. De raadsleden die de klachten indienden hadden recht op een billijker be handeling. Ook spreker behandelde eenige gevallen in het rapport genoemd en ontkende de juist heid van de lezing van den Geneeskundigen Dienst. Het is niet waar dat spreker op losse geruchten is afgegaan. De geuite klachten zijn niet ontzenuwd. Spreker stelde daarom voor om, gezien het eenzijdige onderzoek van B. en W.. een commissie adhoc van drie leden te benoemen om de klachten verder te on derzoeken. Mr. Sling en berg (V. D.), wethouder.' ontkende, dat de directeur van den Genees kundigen Dienst m deze aangelegenheid ver dachte was. Iets anders wordt het als de raad nu op voorstel van den heer Groenen- daal een commissie benoemt Dan zijn niet alleen de directeur, maar ook het college van B. en W. in staat van beschuldiging gesteld. Het. onderzoek zooals B. en W. het ingesteld hebben was voldoende, niet alleen de Ge neeskundige Dienst is gehoord, maar ook de betrokken doctoren en de directeur van het St Elisabeth's Gasthuis. Als men in den raad in het openbaar met klachten over den Geneeskundigen Dienst en de doctoren komt, moet men steviger te paard zitten als de lieeren Peper en Groe nendaal in de vorige raadszitting. B. en W. moeten het voorstel Groencndaal. om een commissie ad lioc te benoemen, dus afwij zen. Mr. G e r r i t s z (S.D.A P.)wethouder, meende, dat men zich op het standpunt kan stellen, dat het onderzoek van B. en W. niet volledig is geweest. Maar dan kan men voor stellen dit onderzoek aan te vullen. Daarom behoeft men geen commissie ad hoe te be noemen. want daaruit spreekt wantrouwen jegens B. en W. De heer De Braai (A.-R.) ontraadde de aanneming van het voorstel Groenendaal. Er zijn geen reden tot klachten. De heer Joosten (S.D.A.P.) heeft den indruk gekregen, dat B. en W. te gauw klaar geweé&t zijn met hun onderzoek. Daardoor is het eenzijdig geworden. Spreker raadde den heer Groenendaal aan zijn voorstel in te trekken in de hoop, dat B. en W. alsnog hun onderzoek zullen aanvullen. De heer Groenendaal (S.D.A.P.heeft geen wantrouwen jegens B. en W. willen uiten. Daarom trok hij zijn voorstel in. Het was hem alleen te doen om het onderzoek zoo uitgebreid mogelijk te doen zijn. De heer Peper hield vol. dat er grónd is om aan te dringen op billijker behandeling der arbeiders als zij ziekenhuisverpleging noodig hebben Hij handhaafde zijn indertijd gedaan voorstel, om B. en W. uit te noodi- gen hun brief aan .de doctoren om voorzich tig te zijn met hét voorschrijven van zieken huisverpleging in te trekken. Dit voorstel werd verworpen met 24 tegen 11 stemmen. Interpellatie- verzoek. Herstemming over de vraag of aan den heer Peper verlof zal worden verleend tot het stellen van vragen betreffende beslissingen van den Burgemeester als hoofd der politie. Nu werd het voorstel om het verlof te ver- leenen verworpen met 20 tegen 14 stemmen. Nieuw Raadslid. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw inkomend lid den heer J. H. Nie- müller opvolger van Mr. de Rijke. Tot toelating werd besloten Revue van namer stukken. Verschillende voorstellen worden zonder discussie goedgekeurd. Daaronder waren: Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond: a. Van Nesstraat (aan J. J. de Korte cn C. G. Waleveld). b. Gouwweteringkade (C. M. v. d. Beek). c. Van Egmondstraat (C. P. Laan). d. Crayenesterlaan (mevr. J. S. v. Alphen'). e. Orionweg (fa. P. v. Cittert en Zn.) f. Veenbergplein (H. Dik) g.-Zaanenstraat (A. C. Vollenhoven). h. Zaanenlaan (A. P. Spook en A. J. Kuiper) Voorstel van B. en W. om eervol ontslag te verleenen aan den onderwijzer K. L. Riet schoten. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der verordening op de heffing van schoolgeld. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Alg. Politieverordening (het tegengaan van ver ontreiniging van straten door het wegwerpen van reclame-papieren). Crisis Comité. B. en W. stelden voor aan de afd. Haarlem van het Nationaal Crisiscomité over het 2de halfjaar 1933 een subsidie te verleenen van X 6470 voor het verleenen van extra hulp. De heer Peper (communist) vroeg waar aan het geld besteed wordt. Geen werklooze merkt iets van het bestaan van het Cx-isis- comité. De heer Van Liemt (r.-k.) wethouder, vond het jammer, dat niet moer geld be schikbaar is. Men is sebonden aan de rijks regeling. B. en W. hebben getracht het be drag verhoogd te krijgen, maar dat is niet gelukt. Het kleine bedrag dat nu beschikbaar is wordt zoo billijk mogelijk besteed. Het voorstel werd goedgekeurd. Tarief St. Elisabeth's Gasthuis. B. en W. stelden voor een nieuw tarief vast te stellen voor het St. Elisabeths Gasthuis en de Zanderinrichting. De heer Koppen 'S.D.A.P.) stelde voor om knipkaarten voor 12 behandelingen te verstrekken voor f 3.50 (B. en W. stelden voor f 5). De heer Slingenberg (V. D.)wethou der zei. dat de tarieven onder den kosten- den prijs liggen. Voorheen kostten de kaar ten f 3.50, maar dan waren zij slechts eer. maand geldig. Nu is het mogelijk, dat men met de kaarten langer dan een maand doet. De ziekenfondsen verhalen op hun leden de helft der kosten. De Ziekenfondsen zijn fi nancieel draagkrachtig genoeg om voortaan f 3.25 voor hun rekening te nemen, dan be hoeven de leden niet meer te betalen dan vroeger. De heer Groenendaal (S.D.A.P.) zei. dat de ziekenfondsen niet zoo heel royaal in hun geld zitten, te meer niet omdat zij nu weer een voordeeliger contributïcregeling ge maakt hebben voor de werklooze leden. Het amendement van den heer Koppen werd verworpen met 20 tegen 16 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. en W. aangenomen. B. en W. stellen voor een u.l.o.-school te vestigen in het schoolgebouw aan de Vrie- sche Varkenmarkt. De heer Boes zei, dat in die school nu de werkinrichting voor blinden gevestigd is. Het zou verkeerd zijn die nu weer te verplaatsen. Waarom wordt de school niet gevestigd in de school aan de Parklaan? De heer Roodenburg (C.H.)wethou der, zei dat B. en W. dit willen overwegen. Presentiegeld. B. en W. stelden voor om het reglement van orde voor de raadsvergaderingen zooda nig te wijzigen, dat wordt vastgelegd, dat de wethouders niet het presentiegeld krijgen, dat voor de raadsleden is vastgesteld. De heer B ij v oe t (R. K.) wees er op, dat B. en W. zijn afgegaan op een briefje van den minister van binnenlandsche zaken. Maar het was de bedoeling van den raad een ko ninklijke beslissing uit te lokken. Daarom moet men het raadsbesluit tot toekenning van liet presentiegeld aan de wethouders, handhaven. Is het in strijd met de wet, dan kan de Kroon het vernietigen. De heer Visser (C.H.) ondersteunde dit betoog. De Voorzitter gaf in overweging zich bij het verzoek van den minister tot wijziging van het besluit neer te leggen. De raad verwierp het voorstel van B. en W. evenwel met 28 tegen 3 stemmen. Het oude raadsbesluit blijft dus gehandhaafd. IJsverkoop. B. en W. stelden voor om het verzoek van I. S. Groen, directeur van de N.V. Kristalijs fabriek „Groenland" te IJmuiden om te wil len bevorderen, dat hij ijs kan betrekken van het Openbaar Slachthuis te IJmuiden tegen redelijken prijs, van de hand te wijzen. De heer Peper (communist) vond het verkeerd, dat de gemeentebedrijven deelne men aan 'prijsafspraken met particuliere ijs- fabrikanten. Daardoor worden de pi'ijzen opgedreven. De heer J o o s t e n (S.D.A.P.) verwonderde er zich over, dat B. en W. tot die prijsregeling hebben medegewerkt, terwijl zij 'n maand geleden weigerden het collectieve contract in de typografie na te komen, omdat dit voor de gemeente wat duurder werd bij het be stellen van drukwerk. Er is nu geen enkel belang der ingezetenen mee gemoeid, dat de heer Groen uitgesloten wordt van de ijslevering. De directie van ons Slachthuis heeft alleen die prijsafspraak met de ijsfabrikanten te IJmuiden gemaakt om er financieel voordeel van te hebben. Spreker stelde daarom voor den heer Groen niet meer uit te sluiten. De heer Peper (communist) stelde voor elke prijsafspraak te laten vervallen. De heer Van Liemt (R.K.), wethouder, deelde mede, dat de opzet geen prijsafspraak is, maar een verdeeling van de afzetgebieden, De heer Groen heeft zich er voor beijverd om Noorsch ijs'te importeeren. Daardoor wil hij den anderen ijsfabrikanten concurrentie aandoen. Als de gemeente nu de overeen- komst opzegt, zullen de ijsfabrieken te IJmui den hun overproductie naar Haarlem bren gen. Dat zal in het nadeel van Haarlem zijn. De heer Groen wil geen geregeld ijsafne- mer van Haarlem worden, maar alleen de prijsafspraak kapot maken. In ruil daarvoor zal hij dan op een enkelen warmen dag eens een paar staven ijs te Haarlem koopen. Als Haarlem de overeenkomst opzegt, zal het gevolg zijn, dat er hier zooveel concur rentie komt, dat Haarlem haar ijsfabriek wel kan sluiten. De ijsprijzen zijn thans niet hoog, de afne mers worden niet gedupeerd. De heer Joost.en (S. D. A. P.) was niet overtuigd, dat de overeenkomst met de IJmuidensche ijsfabrikanten alleen in het voordeel van Haarlem is. Als de ijsfabrikanten uit IJmuiden in Haar lem met ijs gaan venten, dan moeten B. en W. het Haarlemsche ijs in IJmuiden gaan uitventen. Mr. Gerr itsz (S.D.A.P.)wethouder, zei, dat de heer Groen ijs uit Noorwegen impor teert. Om nu zeker te zijn, dat hij in de warme dagen zijn contracten kan nakomen wil hij zich dekken door de overeenkomst met Haarlem. Maar als Haarlem ijs aan den heer Groen moet leveren in de warme maan den, dan moet de capaciteit van de ijsfabriek aan het Slachthuis opgevoerd worden. Dat is ongewensdht. Het heeft den heer Visser (C.H.) ver wonderd. dat soc.-democraten en commu nisten in deze blijkbaar tegen een planmatige productie zijn. De heer Peper (Communist): Wij zijn tegen trust en kartels. De heer Rel na ld. a S.D.A.P.» was voor een regeling tot planmatige productie, mits de afnemers niet het kind van de rekening zijn nog steeds de beste De prijzen zijn aanmerkelijk verlaagd. SCHOENENMAGAZIJN Gr. Houtstraat 42-44 (Adv. Ingez. Med.) worden. Als B. en W. dit laatste kunnen ver zekeren, dan is de zaak in orde. Het is even wel onjuist, dat de directie van het Slacht huis deze ovei-eenkomst gemaakt heeft bui ten den raad om. De heer Van Liemt, wethouder, verze kerde, dat de afnemers niet het kind van de rekening zijn. Het gaat evenwel.o'm het be houd van de Haarlemsche ijsfabriek. De ca paciteit der ijsfabrieken te IJmuiden is tien maal grooter dan die -van Haarlem. De voorstellen Peper en Joosten werden verworpen met 32 tegen 4 en 20 tegen 7 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Ambtenaren-reglement. Aan de orde werd gesteld het ontwerp- Ambtenarenreglement en de daarop inge diende amendementen Mr. Gerritsz (S. D! A. P.) wethouder, deelde mede. dat tusschen het gemeentebe stuur en de organisaties tenslotte volledige overeenstemming is verkregen over het Amb tenaren-reglement. Daarom gaf hij den raad in overweging om dit ontwerp-reglemcnt zonder discussie te aanvaarden. Alleen uit gesloten moet worden de quaestie van het ontslag aan de gehuwde onderwijzeres en en kele quaesties. betreffende de politie. Door zoo te handelen wordt dc positie van het Ge organiseerd Overleg in onze gemeente ver sterkt. Dit. denkbeeld ondervond van verschillen de zijden steun. De heer de Braai (A.-R.) verdedigde zijn voorstel van ontslag te verleenen aan de gehuwde ambtenares. Dit geldt een zuiver principieele quaestie die de raad moet uit maken. Spreker zou afzien van een breedvoerige principieele toelichting omdat daarover in andere colleges al zooveel gezegd is. Er is aan de quaestie evenwel ook een practische kant. De verzuimdagen van de gehuwde onderwij zeres zijn tweemaal zoo hoog als van de on gehuwde ambtenares. 'Bovendien is er een groote maatschappelijke kant aan. die vooral in dezen tijd de aandacht vraagt. Werklooze mannen kunnen de plaatsen van de gehuw de vrouwen innemen. Daardoor wordt ook het dubbele inkomen bestreden. In de laatste jaren zijn ook stemmen uit het kamp der soc.-democraten opgegaan om de gehuwde ambtenares te ontslaan. Ook kwamen er stemmen uit de partij der Vrijz. Democraten en Vrijheidsbond. Mevrouw Schel t e m a (V. B.) verdedig- de het voors.tel van B. en W. inzake de po- litie-diploma's. Spreekster vond 't niet juist, dat de heer de Braai het voorstel heeft ingediend om de ge huwde ambtenares te ontslaan. Het was im mers alleen de bedoeling om de bestaande regelingen in overeenstemming te brengen met de Ambtenarenwet. De heer de Braai had de gelegenheid niet moeten aangrijpen om de gehuwde ambtenares te ontslaan. Dan had spreekster wel een voorstel kunnen doen om den kindertoeslag af te schaffen. De heer de Braai had zijn voorstel kunnen doen bij de behandeling der begrooting. De Vrijheidsbond is' tegen het ontslag. Het is jammer, dat in enkele raden enkele Vrij heidsbonden van dit standpunt afwijken. De overheid moet-het arbeidsrecht van alle ingezetenen erkennen, ook dus vair de ge huwde vrouw. Het dienstbelang eischt het ontslag niet. anders zouden B. en W. wel met een voorstel zijn gekomen. De overheid moet alleen reke ning houden met de arbeidspresta ties. De theorie van het dubbele inkomen is zeer eigenaardig. Gehuwden zijn toch twee personen die toch recht hebben om elk voor zich geld te verdienen. Het is onjuist om de gehuwde vrouw te verplichten in haar huis houden te werken. Het huiswerk dat de ge huwde ambtenares zelf niet kan verrichten, moet nu door anderen gedaan worden. Het ontslaan van de gehuwde ambtenares zal het aantal werkloozen niet doen verminde ren. want het is slechts een verplaatsing van de werkloosheid. Een ambtenares die bij haar huwelijk ont slagen wordt, kan over enkele jaren wel in omstandigheden komen, die het noodzakelijk maken, dat zij een eigen inkomen heeft. Haar man kan werkloos of ziek worden. Enz. Ontslag van de gehuwde ambtenares zal huwelijksschuwheid tengevolge hebben met gevolgen die de rechtsche partijen zeker niet wenschen. Mevrouw El zin g' a (V. B.) wees er op dat in den ouden tijd de vrouw een volledige taak in haar huishouden had. De tijden zijn evenwel veranderd, het huishoudelijk werk is immers steeds verminderd. Vroeger bakte de vrouw het brood, spon het -vlas, naaide alle kleedingstukken, deed de geheele wasch, enz. De zieken worden voor een belangrijk deel in inrichtingen en gestichten verpleegd. Enz. Er is nu vrije tijd voor de vrouw geko men en die tijd wil de vrouw besteden. Een vrouw die buitenshuis werkt kan toch in vele gevallen een goede huisvrouw zijn. Het gaat te Haarlem slechts over het ont slag van drie gehuwde ambtenaressen. Met statistieken over ziekten van gehuwde amb tenaressen moet men zeer voorzichtig zijn. Een zwakke vrouw kan een statistiek ongun stig' beinvloeden. Het is onjuist, dat de gehuwde ambtena res minder belangstelling voor haar werk toont. Er zijn leeraarsgezinnen waar de man alle vrije uren aan lesgeven moet besteden om het huisgezin te laten bestaan. Die gezinnen hebben geen huisvader. Zou het niet beter zijn als de vrouw ook wat verdiende, opdat de man een deel der lessen kon afzeggen? De heer Klein (R.K.) zei, dat het amb tenarenreglement formeel in orde is, maar het is niet overzichtelijk. De heer de Braai was volkomen bevoegd om thans met zijn voorstel te komen. Van het Overleg zijn steeds de principieele quaes ties uitgezonderd geworden. Het .is onjuist dat de rechtsche partijen de vrouw willen verlagen, Integendeel wij willen de vrouw verheffen, haar op een voet stuk plaatsen, door haar in haar huis te laten werken. Mejuffrouw van Vliet (S. D. A. P.) en als de vrouw dan uit werken moet gaan! In Duitschland hebben de soc.-democraten medegewerkt om 1200 gehuwde ambtenares sen te ontslaan. Het oude gebruik is, dat de man de kostwinner van het gezin behoort tc zijn. Het college van B. en W. let den laatsten tijd bij benoemingen wel degelijk od huise lijke omstandigheden van de candidaten om de kosten van de armenzorg zoo laag mo gelijk tc houden. De wethouders zullen dus voor het voorstel de Braai moeten stemmen. Spreker was tegen het voorstel om het po litiepersoneel om de 7 jaar te laten deelne men aan de examens voor het diploma. Dan zou men voor al het gemeentëpersonéël ver plichte examens om de 7 jaar kunnen voor schrijven. Omdat het voorstel evenwel in het overleg aanvaard is, zou hij er zich bij neer leggen. Hij zal evenwel tegen het amende ment der S. D. A. P. stemmen. Er moeten nog verschillende politie-aan- gelegenheden in reglementen geregeld wor den. Dat wordt maar steeds verschoven, maar dit is toch ongewenscht- De rechtspo sitie van het politiepersoneel moet afdoende geregeld worden. In de volgende zitting zal de beraadsla ging voortgezet worden. Afscheid Mr. W. de Rijke. De voorzitter richtte nog eenige hartelijke woorden van afscheid tot "den heer de Rijke, die het laatst in den raad aanwezig is. Hij dankte hem voor hetgeen hij in het belang der gemeente gedaan heeft, (applaus). Mr de Rijke zei: Het besluit, om de Christelijk Historische Unie en mijn taak in den Raad vaarwel te zeggen, is mij niet gemakkelijk gevallen. Het heeft mij veel strijd gekost eer ik daartoe kwam. Wanneer men gevraagd wordt voor een openbare functie, cn men is in de gelegenheid, die behoorlijk te vervuilen, is men verplicht dat te doen. Indertijd heb ik dan ook 't lidmaatschap van den Raad aan vaard, alleen, omdat ik meende, dat ik het niet mocht weigeren; Maar het is niet mogelijk, een politieke beweging', dus een bepaalde wereldbeschou wing, te blijven vertegenwoordigen, wanneer men van dc juistheid niet meer overtuigd is. In „Dc Nederlander" heeft onlangs het be richt gestaan, dat mijn uittreden niet te wij ten zou zijn aan den wen'sch tot overgang naar een andere partij, omdat mijn sympa thieën nog het dichtst bij de Christelijk His torische Unie zouden liggen. Ik moet- verklaren, dat „De Nederlander"' zich vergist. Inderdaad is mijn godsdienstige overtuiging, mijn Christelijke levensbeschou wing, in geen enkel opzicht veranderd- Inder daad is ook mijn persoonlijke sympathie voor hen, met wie ik mocht samenwerken, precies dezelfde als voorheen. Maar mijn historische wereldbeschouwing heeft zich dermate ge wijzigd. dat ik absoluut afwijzend sta tegen over alle, thans officieel bestaande, politieke partijen. Mijn besluit om heen te gaan is dan ook niet veroorzaakt door eenig persoonlijk con flict of persoonlijk motief, maar enkel en alleen door mijn geweten. Ik zal mij wel wachten, het vertrouwen van hen die Christelijk Historisch gestemd heb ben, te misbruiken door het verkondigen van de waarheid, die de hunne niet is, al kost het moeite, daarvan te zwijgen. Ik neem dus afscheid van U. Ik dank U en de leden van den Raad voor de welwillendheid, die ik hier mocht onder vinden. In het bijzónder de leden van de rechtsche fracties dank ik voor de wijze, waarop zij mij hebben in staat gesteld, mijn werk hier te doen. Ik neem afscheid van U met den wensch, dat het U allen, zonder één uitzondering, goed moge gaan. Tegen rheumatische aandoeningen! O Nr.I MED PASTE Een merk waardig En- gelsch ge neesmiddel, nu verkrijg baar in Hol land. Op aandrin gen van ve le dankbare Holl. patiën ten, die Mr. Blake, den wercldberoemden specialist. In Londen bezocïi- f ten. Is de verkoop van Red Paste, vervaardigd volgens het bekende recept, in Holland een feit geworden. Red Paste brengt onmiddellijke verlichting te gen Rheumatiek. Jicht, Flbrosltls en stijfheid, tengevolge van buitengewone inspanning, koude of vocht. Sportbeoefenaars vinden 't een zegen. Probeert deze schitterende Red Paste. Het is een eenvoudig middel en het brengt een weldadige verlichting. Gaat direct naar TJw Apotheker of drogist en maakt een eind aan üw pijn. Prijs f 1.20 per pot (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Slot Kleine Houtstraat 55, abonnement Brockway. Langenberg, H. J. Koenenstraat 7 zw. broche; Bier Bloemhofstraat 30, cein tuur; Van Aken. Voldersgracht 18 rd., idem. Takken Ted. v. Berkhoutstraat 48. autodop. Hoevens, Zomerstraat 40, duimstok; Tram halte Koninginneweg, étui met schrijfbehoef ten. Zinkstok, KocisNfg 19, foto. Kennel Fauna, Parklaan 119, 3 honden, kat; Ful'.e Rijpstraat 11, hond. Bieben, Plataanstraat 91. handschoen. Van Gasteren Pallasstraat 30. idem; Van Putten, Pegasusstraat 15 re genjas; Wijkhuizen Pepijnstraat 8, jas (blazer), Bantema, Slachthuisstraat 99 rd., mondstuk van stofzuiger. Gouw Spaarnho- venstraat 53, nummerplaat H 87815. Filipse, Lange Veerstraat 86rd„ portemonnaie; Kol- 1c.-1Kolkstraat 15rood, idem; Smit, Graaf van Wiedstraat 19, rozenkrans; Van Eis, Gor testraat 19, riem met 2 gespen; Appelboom Celebesstraat 5, rijwielbelastingplaatje. Schultseko, Olmenstraat 58. 4 schepjes; Gloe- rich, Borneostraat 41, tasch; De Vries, Nep- tunusstraat 12. idem. DE WAAGSPELERS. Op Vrijdagavond 19 Mei wordt in het Waag gebouw aan het Spaarne door „De Waagspe len" opgevoerd ixetschimmenspel „Parthe- nopéus en Méliore", door F. H. Smit Jr. HAARL. MOTET- EN MADRIGAAL- VEREENIGLNG. Een werk uit vervlogen tijden rijker goygrden. De Haarlemsche Motet- en Madrigaalver- eeniging gaf voor 't Kaagsch Muziekcollege en de Sociëteit, voor cu'tureele samenwerking een uitvoering van enkele werken uit de 15de en 16de eeuw. Als hoofdnummer de in Nederland nooit uitgevoerde Mattheus passie van O'orecht. Het Dagblad „Vooruit" schrijft hierover o.a\: „We zijn een werk uit vervlogen tijden rijker geworden. Deze verdienste komt Sem Dresden met de Haarlemsche Motet- en Ma- drigaalvèreeniging toe. Wie onzer hoorde ooit deze Passie uitvoe ren? Het werk is uit elk oogpunt de moeite waard. Uit dat van stemvoering wegens het interessant gebruik van nieuwe toonreeksen, uit rhytmisch en metrisch oogpunt, uit de opmerkelijke gebruikmaking van stemgroe- peeringen en tegenstellingen". „De Maasbode": „Tot onze groote vreugde en voldoening heeft eindelijk plaats gehad de uitvoering van de passiemuziek van Obreeht. In de uitvoering, die zeer kundig geleid werd en met groote toewijding was verzorgd, werd veel van de schoonheid dezer partituur verwezenlijkt. Welk een studie, en zangvaardigheid zijn er noodig om dit werk goed uit te voeren. Maar welk een' groote muzikale waarde en welk een kostbaar cul tureel bezit zijn hier vertegenwoordigd. De eenvoud van uitdrukkingsmiddelen is hier ongeëvenaard en de grootste effecten worden met minimale middelen bereikt. De Nieuwe Courant schreef o.m.: „Er waren bij Obreeht enkele mysterieus stille ragfijne zuiverheden en versmeltingen die mij zeer getroffen hebben. De buitenstaander zal er nog weinig idéé van hebben hoe ontzaglijk zwaar hier en zuiverheid en geestelijke verzorging zijn". PERSONALIA. Bij de Gei*. Kerk te Rotterdam-Zuid is beroepen de heer A. F. J. Pieron, candidaat te Heemstede. De heer G. Hillebrand, geboren te Haar lem, is te Amsterdam bevorderd tot arts. EXAMINATORS MODERNE TALEN: De minister van Onderwijs heeft benoemd in de examencommissie voor dc Frahsche taal tot lid dc heer Borggreve te Haarlem en dr. J. R. II. de Smidt te Haarlem; in de com missie voor de Hoogduitsche taal de heeyën G. K. W. Bakker en dr. G. Ras te Haarlem en in de commissie voor de Engelsche taal dr. C. B. A. Proper eix dr. F. P. v. d. Voorde, alhier. UITVOERING DER MEISJES CLUBS. In de Gemeentelijke Concertzaal gaven de Haarlemsche en de Nederlandsche Meisjes Clubs Woensdagavond haar negende uitvoe ring. In optocht marcheerden de meisjes door de zaal naar het podium, dat door viüende- lijke coulissen was opgevroolijkt. De hoofdleidster, mej. C. ten Boom, 'ópen- de den avond. Zij verwelkomde de volc nieu we vrienden en de leidsters der N. M. C, in het bijzonder. De bedoeling van de uitvoering was den be zoekers een indruk uit het kamp- en club leven te geven. Dit geschiedde doordat ver schillende meisjesgroepen een kampdag ten tooneele brachten. In de kampen der clubs zijn wel geen meis jes jonger dan 14 jaar (aan de uitvoering na men kleutertjes van 7 zelfs deel) doch ook dezen hebben zich dapper geweerd. Een orkestje heeft den avond met muziek opgeluisterd. In een kamp treft mèn natuur lijk geen oi'kest aan, doch anderzijds is het tooneel geen kampeerplaats, zoodat een klei ne compensatie wel gerechtvaardigd was. De clubs willen den meisjes behalve ver strooiing in hun vrijen tijd, ook lichamelijke, verstandelijke en geestelijke ontwikkeling geven. Vooral dit laatste heeft men zich als hoogste taak gesteld. Het programma bevatte o.a.: zang van kleine meisjes, kamptafereelen als: corvee, rhythmisch dekken, volksdansjes én het kampvuur. De clubs mogen op dezen avond met groo te voldoening terugzien. NIEUWS UIT INDIE. GUNSTIGE TOESTAND OP CURASAO. OPTIMISTISCHE REDE VAN DEN GOUVERNEUR WILLEMSTAD. 9 Mei (Aneta) De Gouver neur van Curacao heeft den Kolonialen Raad geopend. In de openingsrede zeide Zijne Excellentie dat de verhouding tot de naburiee landen gunstig was. De rust onder de bevolking conti nueerde. De economische toestand is niet slecht. De scheepvaart verminderde niet. De handel ondervindt moeilijkheden. Het toeris tenverkeer is goed. De oogst was voldoende. De industrie onderging een geringe uitbrei ding. De werkloosheid vermeerderde niet. Op Aruba is de toestand niet slecht. De raffinaderij werkt op volle kracht. De oogst was goed. De toestand op Bonaire is minder zorgwek kend. De toestand op de Bovenwindsche eilanden is niet slechter geworden. Saba en St. Eusta- tius hadden onder een orkaan te lijden, doch konden worden geholpen. De hoekwormziek- te werd krachtig en met succes bestreden. De inkomsten van de kolonie overtroffen de venvachtinge-n. De verdere invoering- van de gelijkstelling van het onderwijs, volksge zondheid en ambachtsonderwijs vond plaats. De tuinbouw, kleine landbouw en visscherij hebben de aandacht. Mogelijkheid voor een mijnindustrie bestaat op St. Eustatius. NAZI'S STICHTEN INDISCHE AFDEELINGEN. BATAVIA. 9 Mei (Aneta). Alhier is on der leiding van Dr. Mengert de afdeeling Ba tavia opgericht van de Nazi-partij. Ook te Soerabaja werd een afdeeling opgericht ter wijl in andei-e plaatsen in Ned-Indië de op richting van afdeslingen in voorbereiding is.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10