1 HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 11 MEI 1933 STADSNIEUWS Veertig jaar gemusiceerd! 1893 J. VAN DER STEEG 1933. In den loop van deze maand zal het veer tig jaar geleden zijn- dat de heer J- van der Steeg zich als clarinettist bij het muziekkorps van de toenmalige Schutterij verbond. Uit dit muziekkorps is. nadat het eerst nog een tijd lang Haarlem's Muziekkorps geheeten heeft, tenslotte de tegenwoordige Haarlem- sche Orkestvereeniging ontstaan. Behalve clarinet bespeelde de heer Van der Steeg sinds zijn 18e jaar de viool, waar voor hij les had gekregen van wijlen den heer Robert, destijds directeur der Muziek school van Toonkunst te Haarlem. Nog steeds kunnen de bezoekers der H. O. V.-concerten den heer Van der Steeg onder de 2e violisten zijn plaats zien innemen. Hij vervult daar zijn plichten met groote toewijding en nauwge zetheid. Voorzoover onze herinneringen terug kunnen gaan heeft hij nog nimmer op het appèl ontbroken. Wij vertrouwen dat het den jubilaris, die juist den 58-jarigen leeftijd bereikt heeft, op het concertvan heden Donderdagavond niet aan belangstelling zal ontbx*eken en wen- schen hem toe. dat hij nog vele jaren in goe de gezondheid en opgewektheid zijn taak in het orkest zal mogen vervullen. NED. VROUWENBOND TOT VER- HOOGING VAN HET ZEDELIJK BEWUSTZIJN. 48ste JAARVERGADERING IN LION DOR. De 4Sste jaarvergadering van bovenge- noemden Bond wordt heden Donderdag in Haarlem in Hotel Lion d' Or gehouden en is hedenmorgen begonnen. Nadat mevr. Marselis HartsinokSchuyt van Castricum namens de afdeeling Haarlem als gastvrouw een woord van welkom had gesproken opende mevr. van Heemskerck van BeestBar.esse van Reede tot Ter Aa. presi dente van het hoofdbestuur de zeer druk be zochte vergadering met gebed, waarna zij de welkomstrede uitsprak. Zij gewaagde van de algemeene malaise die ook haar invloed deed gelden op den Vrouwenbond waardoor eenig nuttig werk niet gedaan kon worden. Toch zijn er lichtpunten aan te wijzen, en met een variant op de bekende zegswijze noemt spr. Haarlem de stad waar de victorie be gint. Zij heeft hier het oog o.a. op de Jose phine Butlervereeniging. In de heerlijke Meimaand gaat alles bloeien en openen zich de knoppen alles is vol be lofte. Laat dit een symbool zijn en laat ook de vrouwenbond met een nieuwen bloei be ginnen. eindigt spr. Telegrammen van hulde werden gezonden aan de Koningin, de Koningin-Moeder en de Prinses. Het verslag van de secretaresse, dat uit- voerigè mededeelingen gaf over het werk in het afgeloopen jaar. en het verslag van de penningmeesteresse. dat met een batig saldo sloot van ruim f 635,werden met applaus goedgekeurd. De periodiek a."tredende hoofdbestuursle den mevr. Van Heemskerck van Beestbaresse van Reede tot Ter Aa, mevr. van de Stadt van Hasselt en mej. C. J. de Bruyn Kops wer den herkozen, terwijl mevr. CollardKeijzer (Den Haag) gekozen is als nieuw bestuurs lid. tot uitbreiding van het bestuur. In art. 4 van het huishoudelijk reglement werd na enkele besprekingen een wijziging aangebracht op voorstel van de afd. Den Haag. Jonkvrouwe Martens van Sevenhoven legde namens de Federatie van Christelijke Ver- eenigingen voor Vrouwen en Meisjes den na druk op samenwerking tusschen de verschil lende bonden om tot nog betere resultaten te komen. Hierna ging men over tot de jaarverslagen der afdeelingen. DF SYNAGOGE. Men schrijft ons: De Synagoge in de Lange Begijnestraat heeft een grondige restauratie ondergaan. Niet alleen is al het schilderwerk geheel ver nieuwd, maar er is ook een afdoende verwar ming door middel van gasradiatoren aange bracht. Bovendien zijn de banken vervan gen. De synagoge prijkt nu met mooie ban- kenrijen van eikenhout, eenigszins glooiend naar de beide zijwanden. Alles tezamen heeft het bedehuis een geheel nieuwen en bijzon der kleurigen aanblik verschaft. Gedurende de restauratie werden ae dien sten in de bovenzalen van het Gemeentege bouw in de L. Wijngaardstraat gehouden. Vrijdagavond wordt de vernieuwde synagoge weer voor de Godsdienstoefeningen in ge bruik genomen. Dit zal echter wegens de treurige tijdsom standigheden zonder eenige feestelijke plech tigheid geschieden. Alleen zal er door Rab bijn de Vries bij den Ochtenddienst op Sab bath een predikatie worden uitgesproken. NIEUWE DIENSTREGELING DER N. Z. H. T. M. MEER KWARTIERDIENSTEN NAAR ZANDVOORT. Maandag zal de nieuwe dienstregeling der N.Z.H.T.M. in werking treden. Ongewijzigd blijft de dienst naar Leiden. Wat de lijn HaarlemZandvoort betreft, op werkdagen zal ook des avonds tot 10 uur een kwartiersdienst worden onderhouden, terwijl op Zon- en feestdagen over den geheelen dag een kwartiersdienst wordt gereden van Amsterdam naar Zandvoort en terug. Mocht het erg druk worden, dan zal zelfs met 10 min. diensten (en van Haarlem met 5 min. diensten) worden gewerkt. In Juli en Augus tus geldt de regeling van de Zon- en feest dagen voor eiken dag. Wanneer de autobussen in de stad zullen gaan rijden, is nog niet bekend. Wel wordt overwogen een autobuslijn Tuindorp (Over- veen)—Stationsplein in te leggen maar over de eventueele opening hiervan is ook nog niets bekend. BEVERWIJK HET VERLOOP VAN DE GROENTENMARKT. GEcrop-NKEN OP GEMEENTE- KOSTEN. AMSTERDAM DEED ER NIET AAN MEE. Nu Gedeputeerde Staten van Noord- Holland aan de gemeentebesturen in deze provincie bericht hebben, dat zij er over het algemeen bezwaar tegen hebben, dat de kos ten van geschenken e.d. aan burgemeesters, wethouders, leden van den gemeenteraad of gemeenteambtenaren, evenals de kosten van het begraven van personen, die de gemeente na hebben gestaan, voor gemeenterekening worden genomen, hebben Burgemeester en Wethouders van Amsterdam aan Gedepu teerde Staten bericht, dat het in hun ge meente geen gewoonte is, deze kosten ten laste van de gemeentekas te brengen en voorts, dat het niet het voornemen van het gemeentebestuur is, in den vervolge van jlesen regel af te wijken. GEEN VERBETERING IN DE PRIJZEN. De afgeloopen week bracht over het alge meen weinig verandering in den handel. De prijzen voor de meeste producten, voorname lijk die thans tot de hoofdproducten behoo- ren toonden niet de minste neiging tot ver betering. Het koele weer, wat anders voor dezen tijd van het jaar de prijzen nog al kon beïnvloeden, had ook niet de minste uitwer king en bracht sommige artikelen zelfs nog op lager peil. Met de spinazie bleef het al even treurig gesteld en al beginnen de aan voeren al aanmerkelijk in te krimpen, de no teeringen verbeterden er niet op. Voor fa brieken konden deze week nog weer flinke par tijen worden geplaatst waardoor de markt voor een groot kwantum werd ontlast. De noteeringen bewogen zich steeds onveranderd naar kwaliteit van 1030 ct. per kist met uit zonderingen van enkele partijtjes iets hoo- ger. Rabarber behoort momenteel ook weer tot de massa-producten en was de afgeloopen week zeer ruim vertegenwoordigd. De prijzen ondergingen een geweldige inzinking en wa ren voor de meeste aanvoeren de laatste da gen niet loonend. De noteeringen schommel den naar soort zoo ongeveer van 13 ct. per bos. De toenemende aanvoer van kropsla bracht ook in den handel geen verbetering en dit product moest in prijs een veertje laten. Goe de kwaliteit kon nog eenigszins aan behoor lijke prijzen komen maar het zijn vooral de soorten met gebreken die bij inzinking zoo sterk in verdrukking komen. De noteeringen varieerden dan ook van 2580 ct. per kist of wel van 1 1/24 ct. per stuk. De asperges die in het laatst der vorige week al in flinke partijen werden aangeboden lieten wat den oogst betreft 't de laatste da gen met het koele weer direct zitten. De aan voeren verminderden en liepen zelfs sterk te rug waardoor de prijzen voor dit product nog al aan schommelingen onderhevig waren. De noteeringen die in het laatst der vorige week een belangrijke inzinking ondergingen kwa men geleidelijk weer op beter peil. Ofschoon de aanvoer van postelein nog al tijd beperkt kan genoemd worden toch be gint langzamerhand het aanbod zich uit te breiden. De prijzen bewogen zich voor goede kwaliteit van 80—90 ct. per kist. Bloemkool begint geleidelijk in aanvoer toe te nemen en is van de meeste partijen thans in uitmuntende kwaliteit. Wat de prijzen be treft kunnen wij zeggen dat dit product tenminste nog een goede week meemaakte- Voor goede kwaliteit was veel belangstelling die noteerde van 16-20 ct.. terwijl ook min dere soorten voor behoorlijke prijzen werden afgenomen. Bospeen neemt nog een bescheiden plaats in en kwam nog aan behoorlijke noteeringen. Raapstelen en radijs beginnen ruimschoots los te komen. Beide producten maakten ge duchte schommelingen in prijs mee uiteen loopend van 13 ct. per bos. Van soepgroenten was selderie geregeld te plaatsen voor prijzen van 35 ct. Pieterselie van 23 ct. en prei wisselden naar soort zoo ongeveer van 2—5 ct. per bos. PIROVANO. BLOEMENDAAL UITVOERING BLOEMENDAAL'S TOONEEL. Bloemendaal's Tooneel geeft een uitvoering op Zaterdag 13 Mei in hotel Vreeburg te Bloe- mendaal. Opgevoerd wordt ..Strijd", spel van den Mammon in 4 bedrijven door Simon Augura. Tusschen de bedrijven wordt muziek ten gehoore gebracht. HEEMSTEDE GOED AFGELOOPEN. Op de Raadhuisstraat stak een 8-jarige jongen achter een autobus om den weg over en liep daarbij tegen een andere auto aan. Hij viel en kreeg een paar schaafwond- jes aan de knieën. De bestuurder der auto had geen schuld aan het ongeval. MUZIEK IN GROENEND AAL. Behoudens goedkeuring van B en W zal de R.-K. Harmonie ,.St. Michael" onder leiding van den heer H. W. Hofmeester Zondagmid dag haar eerste Zomerconcert geven in het wandelbosch Groenenöaal. Het volgende programma zal ten gehoore gebracht worden: 1 Marche des Pierrots. 2 Thetis. Ouverture 3 Les Feuilles du Matin. Wals. 4 Fantaisie. Ballet 5 Aubade. Pauze. 6 La Reine d'été. 7 L'or et l'argent. Wals. 8 Orphée aux Eufers. Ouverture. 9 Finale. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbe middeling kwamen in den loop dezer week (283) 317 aanbiedingen in van werkzoeken den, verdeeld over de volgende beroepen: 27 (26) grondwerkers. 8 (6) metselaars. 4 (6) schilders. 32 (29) timmerlieden. 13 (13) opperlieden. 65 (55) bloemistarbeiders. 89 (83) losse werklieden. 17 (13) metaalbewerkers. 6 (8) kantoorbedienden 2 (2) bouwkundig teekenaars. 3 (3) bakkers. 0 (0» stucadoors. 51 (42) werkzaam in andere beroepen. De tusschen haakjes geplaatste getallen zijn die van de opgave der vorige week. Het totaal aantal werkloozen over hetzelf de tijdvak van het vorige jaar bedroeg 268. MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID'' Te Heemstede is opgericht een nieuwe man- nenzangvereeniging genaamd Mannenkoor „Kunst na Arbeid". Tot dirigent is benoemd de heer A, Bak uit Haarlem. Het voorloopig secretariaat is gevestigd bij J. Siet-sema, Am- merylleslaan 3 Heemstede. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: H. WaltersJ. A. Waasdorp, C. J. TurnhoutE. v. d. Bunt, F. W. v. d. VoornH. M. M. Peperkoorn; J. J. v. Dijk C. M. M Peperkoorn. Bevallen: C. F. W. MeesHeeris d., R. E. v. GijnRijpkema d A. WoeldersWouters d., G. C. de WindtMeijer z.. J. C. Warmerdam- v. Bakel z„ C. M. v. GelderenTessel d. Overleden: M. J. J. Vetter 78 j., wed. J. J. Victoor: H. M. J. Looman 66 j. geh. met J. F. W. Veling, Abr. Hoogland 72 j., echt. C. Krebber. BENNEBROEK ZENDINGSFEEST Op het Zendingsfeest, dat den 2en Pink sterdag 's middags op ..'t Huis te Benne- broekzal worden gehouden, hopen o.m. als sprekers op te treden: Ds. G. J. Lekkerker- ker van Bennebrock: Ds. K. J. Brouwer, Zen- dingsdirector te Oegstgeest; Ds. H. Alkema van Aalsmeer en zendeling W. J. A. Zwaan, Dienaar des Woords van de Sangir en Ta- lauër-eilanden. Het comité hoopt, dat velen zullen komen uit Haarlem en omgeving en een groote schare aanwezig zal zijn op zijn 17e zendingsfeest. IJMUIDEN HET ONTSLAG AAN DEN LOODS. CONCLUSIES VAN DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK. De minister van Defensie heeft aan de Ka mer een brief gericht, waarin hij mededeelt, 'om welke redenen hij een loods te IJmuiden, -J. B. uit den dienst heeft ontslagen. Dit naar aanleiding van het adres, dat de loods heeft gericht tot de Tweede Kamer. De minister deelt mee, dat hij op 24 Augus tus 1931 een commissie benoemde tot het in stellen van een onderzoek naar de gronden van het aan J. B. gegeven eervol ontslag, be staande uit de heeren: J. Schouten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tevens voorzitter: W. F. van Erp Taalman Kip. gepension- neerd kapitein ter zee, oud-directeur van het Loodswezen, enz., te Amsterdam en mr. D. J. Veegens, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Deze commissie heeft in het aan den minis ter uitgebracht verslag het volgende mede gedeeld: „Gelijk bekend is bestond de aanleiding tot het met B. voorgevallene in een hem te laste gelegde overtreding van art, 30 van het Alge meen Reglement op den Loodsdienst. Hij zou op 15 Juni 1929 den gezagvoerder van het door hem beloodste Italiaansche stoomschip Dotter Paolo om geld gevraagd hebben. B. er kent te hebben gevraagd om een Italiaansche munt voor zijn muntenverzameling en als aandenken aan het vergaan van de Salento. De commisse is er niet in geslaagd dit punt tot klaarheid te brengen. Zij betreurt net, dat de commissaris van het Loodswezen te IJmuiden. bij wien de zaak is aangebracht, er niet aan schijnt te hebben gedacht, de klacht door den aangever op schrift te doen stellen of den kapitein van de Dotter Paolo zelf te hooren en zijn verklaringen schrifte lijk vast te leggen. Hij heeft genoegen geno men met een telefonische mededeeling uit de tweede hand en een bekentenis van B.. die achteraf voor tweeërlei uitleg vatbaar bleek te zijn. Aan de door den loods overgelegde verkla ring van den kapitein van dc Dotter Paolo dd. 18 December 1929 kent de commissie slechts geringe waarde toe en wel reeds hier om, omdat daarin van het vragen van een muntstuk niet gewaagd wordt. Doch zelfs al aanvaardt men, bij gebreke van voldoend bewijs van het tegendeel, de voorstelling van zaken van B.. dan gaat hij nog niet vrijuit. Gegeven het strenge verbod van het aannemen van fooien door loodsen, dat kort geleden bij de missive van Uwe Ex cellentie van 2 April 1929, IXde afd., no. 36. In herinnering gebracht was, en zijn gebrekkige kennis van de Engelsche taal had B. kunnen en moeten begrijpen, da', een dergelijk ver zoek door den kapitein zou worden opgevat als het vragen om een fooi. Dit had hem er toe moeten brengen zich van dat verzoek bij die gelegenheid tc onthouden. Intusscnen had dit incident, op zich zelf beschouwd, naar het oordeel der commissie slechts tot een disciplinaire bestraffing mo gen leiden. Voor het verleenen van een onge vraagd eervol ontslag levert het geen vol doenden grond op en het is door Uwe Excel lentie ook niet als zoodanig aangevoerd. Het ontslag is aan B. verleend „ter zake van karaktereigenschappen, welke hem onge schikt maken voor het uitoefeen van den loodsdienst". De commissie onderschrijft het oordeel van Uwe Excellentie, dat B. een zon derlinge onevenwichtige persoonlijkheid is. Zij baseert dit oordeel op de verklaringen der getuigen en op haar persoonlijke waarneming van B. bij het verhoor. Echter behoort te worden nagegaan, of deze karaktereigen schappen de wijze, waarop hij zijn dienst als loods verrichtte, zoodanig hebben beïnvloed, dat hij niet kan worden gehandhaafd. Bij dit onderzoek heeft de commissie gelet eener- zijds op de vakkennis en zeemanschap van B. en anderzijds op zijn geschiktheid om in hiërarchiek verband te dienen. Wat het eerste punt betreft ,valt op te merken, dat B. blijkens zijn strafregister tweemaal wegens onbekwaamheid is gestra it. eenmaal in 1925. toen hij den gezagvoerder van een stoomschip den absoluut verkeerden raad heeft gegeven om vla Nieuwediep en Harlingen binnendoor naar Groningen te varen, hetgeen wegens den diepgang van het schip niet mogelijk was. en eenmaal in 1926, toen hij met een sleepboot (Fairplay 14), die een grooten zeelichter met gebroken roer op sleeptouw had, bij nacht, slecht weer en zware eb het zeegat van IJmuiden is binnen gevaren. Bovendien heeft het lid der com missie de heer van Erp Taalman Kip in den tijd. dat hij directeur van het Loodswezen te Amsterdam was (van 1 April 1922 tot 1 April 1928), B. herhaaldelijk moeten vermanen we gens onhandig manoeuvreeren en te snel varen in het Noordzeekanaal. Een en ander wordt bevestigd door de vérklaringen van de getuigen Kruisinga en Hanekroot en naar het oordeel der commissie niet ontzenuwd door de verklaringen van een aantal kanaalstuur- ders en sleepbootkapiteins, die B. aan de Tweede Kamer heeft overgelegd. De commissie heeft hierbij niet uit het oog verloren, dat de getuigen geen melding heb ben gemaakt van klachten over ondeskundig handelen door B. Zelfs verklaart de directeur van het Loodswezen te Amsterdam in zijn bericht aan den hoofdinspecteur van 5 Juli 1929, no. 1081, uitdrukkelijk, dat B. in zijn werk als loods geen aanleiding heeft gegeven tot klachten. De ervaring heeft echter ge leerd. dat de gezagvoerders zich niet spoedig over een loods beklagen ter vermijding van den last en dc onaangenaamheden, die dit voor hen medebrengt. Dit gedeelte van haar onderzoek heeft de commissie tot de conclusie geleid, dat dc factor bekwaamheid zich ten nadeele van B doet gelden, al is niet gebleken, dat hij daarin in zoodanige mate te kort schiet, dat zij op zich zelf een ongevraagd eervol ontslag zou rechtvaardigen, te meer nu de ernstige fei ten eenige jaren geleden zijn voorgevallen. Wat betreft het tweede punt. de vraag of B. in het dienstverband van het Loodswezen bruikbaar was en is, meent de commissie, dat hij op aanmerking zoodanig reageert, dat zij. althans voor het tegenwoordige, ongeschikt heid. zelfs in ernstige mate. moet aannemen. B. gaat-er van uit, dat iedere opmerking, die men hem gemaakt heeft, onjuist en onrecht vaardig is geweest, In den loop der jaren bij hem allengs het vermogen teloorgegaan om te begrijpen, welke bezwaren zijn meer deren tegen zijn handelingen hebben. Voor alles heeft hij een uitvlucht zijn meerderen zelf of andere personen hadden dc schuld of ..er zat iets anders achter", bijv. een familie- quaestie, zooals hij zonder den minsten grond van het ontslag beweert. Zoo houdt hij nog steeds vol met de Fairplay 14 in 1926 een staaltje van goede zeemanschap te hebben vertoond. Zoo is hij in 1928 gestraft wegens het in strijd met de dienstvoorschriften af geven van een schriftelijke verklaring aan den gezagvoerder van eet» door hem geloodst schip betreffende een door dat schip gedane schadevaring. Toch zou hij dit een volgende maal wederom doen, want de kapitein was in zijn recht. Zoo erkent hij ten slotte den kapi tein van de Dotter Paolo om een muntstuk gevraagd te hebben, maar hij omgeeft dat feit met een mysterieus waas. Het treft, dat iemand als B„ die, voor zoo ver de commissie zich in deze tot oordeelen bevoegd mag achten, bij het verhoor in De cember 1931 meerdere symptomen van quaerulantisme vertoonde, door den Pen sioenraad blijkens diens mededeeling van 14 October 1929, exp. no. 37427, op grond van het rapport van drie geneeskundigen, onder wie twee zenuwartsen voor de verdere waarne ming van zijn betrekking niet ongeschikt geoordeeld is. Het komt der commissie waar schijnlijk voor. dat het tijdsverloop van 2 12 a 3 maanden, gelegen tusschen de gebeurtenis sen, die tot de schorsing van B. hebben ge leid (22 Juni4 Juli 1929), en den dag van het medisch onderzoek (19 September 1929». ten deze van invloed is geweest. Haar lid de heer van Erp Taalman Kip herinnert zich een dergelijk geval uit het jaar 1919 betref fende een lichtwachter te Harlingen, wiens geestvermogens zich na eenige rust zoozeer herstelden, dat twee psychopathers, onder wie een hoogleeraar, geen afwijkingen kon den vaststellen. Het negatief resultaat van het medisch on derzoek heeft tot gevolg gehad, dat de com missie niet is kunnen komen tot een een stemmig antwoord op de vraag, of B. reeds in den zomer van 1929 ongeschikt was voor den loodsdienst. De meerderheid antwoordt bevestigend. Zij schrijft den geestestoestand van B. in hoofd zaak toe aan karaktereigenschappen, die men niet in de eerste plaats psychiatrisch moet bezien. De gebeurtenissen van de maan den Juni, en Juli 1929 hebben B. erg over stuur gemaakt} en moeten lang bij hem na- gewarkt hebben, doch de hier aan het woord zijnde leden achten het waarschijnlijk, dat die nawerking successievelijk is afgenomen. De minderheid acht de beschikbare gege vens onvoldoende voor een stellig antwoord. Bij de beoordeeling van B.'s persoonlijkheid gaat zij met veel van het door de meerder heid aangevoerde mede. Tevens moet echter haars inziens in aanmerking genomen wor den, dat zich bij het disciplinair onderzoek de keuring en het ambtelijk onderzoek naar de geschiktheid van B. verschillende ver wikkelingen hebben voorgedaan, die, zonder dat men eenige ambtelijke instantie daarvan een verwijt kan maken. B. steeds zenuwach tiger gemaakt moeten hebben. Voorts ves tigde zij er de aandacht op, dat B. bij zijn ver hoor door de commissie zich al meer dan twee jaar lang met deze zaak en de vroegere incidenten in zijn loopbaan had beziggehou den. hetgeen hem uiteraard geen goed gedaan heeft. Ook voor haar behoeft het geen be toog. dat B. niet bij den loodsdienst kan wor den herplaatst, daar hij thans ongeschikt is". De Commissie adviseerde tot het hand haven van het met ingang van 1 Januari 1930 aan den loods J. B. verleend eervol ont slag uit 's Rijks dienst. Met dit advies vcreenigde de minister zich. Het is gebleken, dat de zeeloods bij zijn ontslag uit den dienst geen gebruik heeft ge maakt van de hem bij art. 95 der Pensioen wet 1922 gegeven bevoegdheid, om voor zijn nagelaten betrekkingen het behoud van uit zicht op pensioen te verzekeren. Indien de Pensioenraad de bevoegdheid tot verzekering alsnog erkent, zal aan den betrokkene ter zake van de door hem alsdan verschuldigde bijdrage aan het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. tenbedrage van 44S 's Jaars. van Rijkswege een jaarlijksche gratificatie tot dit bedrag worden toegekend. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 0.750.70. Griet per 50 K G. 3S—19. Tongen per K.G. f 0.80—0.40. Groote schol per 50 K.G. 25. Middclschol per 50 K.G. 27. Zetschol per 50 K G. 25—f 22. Kleine schol per 50 K.G. f 25—/ 8. Schar per 50 K.G. 7—6.50. Pieterman en poon per 50 K.G. 4.10. Braadschclvisch per 50 K.G. 10. Kabeljauw per 125 K.G. 36—/ 15.50. Groote gullen per 50 K.G. 118.50. Kleine gullen per 50 K.G. 12—/ 7. Wijting per 50 K.G. 6.50—2.40, BESOMMINGEN. Loggers: KW 56 680, KW 34 1050, KW 51 1170. KW 65 650. Kotters: E 179 760, E 396 580, E 70 940. FINANCIEELE BERICHTEN ONZE STAATSSCHULD. Blijkens het verslag van de directie van het Grootboek der Nationale Schuld over 1932 bedroeg de totale geconsolideerde schuld op 31 Dcc. 1932 f 2 175.282.500iv. j. f 2.338.471.100 de vlottende schuld f 618.367.912U 527 264.733) makende dus in totaal een schuld van f 3.093.650.412 <f 2.865.735.333 Hierbij is be grepen in totaal f 29.4008.430 (f 33.273.172) van de leeningen die in 1883 en 1898 aan Indic zijn verstrekt, terwijl tegenover dc vlottende schuld een bedrag van f 426.892.002 (f 376.244.942) stond aan vorderingen, opge voerd in den weekstaat van den stand der schatkist. Aan certificaten van 212 en 3 pCt. Nat. Schuld, uitgegeven door Admin,kant oren was 31 Dec. in omloop: f62.158.000 (f 62.998.700) 2 1 2 pCt. en f 32.656.000 (f 33.328.300» 3 pCt. schuld. Voor amortisatie was in 1932 beschikbaar" f 6C.739.375 (f 96.581 495». waarvan f 06.715.932 is besteed. Aan rente is betaald in 1932 f 91.186.701 (f 95.411.524). DIVIDEND HEVEA 2 pCt. De N.V. Vcreenigde Nederlandsche Rubber fabrieken Hevea hebben een voordeelig saldo geboekt van 1' 37.195.—, het dividend zal 2 pCt. bedragen (v.j. nihil), STOOMMEELFABRIEK HOLLAND. De stoommcclfabriek Holland tc Amster dam leed in 1932 een verlies van f 266.510. (v. j. winst I 316.176.—). De exploitatierekc- nng sluit met een nadcelig saldo van f 72.848. BURGERHOUT Bij Burgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam is het saldo ver lies gestegen van f 209.090 tot f 450.835. De 120 werklieden, die er van de 1000 nog in dienst waren, moesten in Januari ook ontsla gen worden. Dc fabriek is gesloten. Het saldo verlies wordt op nieuwe rekening overge bracht. C. G. ROMMENIIÖLLER. Dc N.V. Maatschappij tot Exploitatie van C. G. Rommenhöllersche Koolzuur en Zuur- stofwerken tc Rotterdam zal 13 pCt. (onv.) dividend uitkeeren. NED. NOORSCHF PLANTAGE MIJ. De Nedcrlandsch Noorschc Plantage Mij. heeft in 1932 een verlies geleden van f 45.797 (v.j. f 27.145). KATTENBURG CO. De Hollandiafabrieken Kattenburg Co. Ie Amsterdam boekten in 1932 een winstsaldo van f 35.707. Er resteert een totaal verlies van f 153.676. Er zijn geen teekenen. die een ver betering van het bedrijfsleven aankondigen, doch het bedrijf is kerngezond. De totale om zet is ondanks contingenteering sterk ach- teruitgeloopen NOG DEZE MAAND AANZIENLIJKE RENTE VERLAGING IN DUITSCII I.A N D BERLIJN, 9 Mei. (V.D.) De N S K. verneemt, dat vandaag onder voorzitterschap van den Rijkscommissaris voor het bedrijfsleven. Dr. H. C. Wagener. een bespreking heeft plaats gehad met vertegenwoordigers van banken en credietinstellingen betreffende een ver laging van de rente. Men is reeds tot overeenstemming gekomen betreffende de te nemen maatregelen. Het bedrijfsleven zal er op kunnen rekenen, aldus N.S.K.. dat nog deze maand een aanzienlijke renteverlaging zal worden Ingevoerd. Dc de finitieve beslissing zal pas vallen na den te rugkeer van den president der Rijksbank uit Amerika. VERLIES VAN DE A. E. G. OVER 1932. Dc Raad van Beheer van de AUgem. Elektr. Ges. heeft jaarverslag en balans over het per 30 Sept. 1932 geëindigde boekjaar goed gekeurd. De omzet is volgens het Alg. Han delsblad. in het jaar gedaald tot M. 220 mill, of tot 60 pet van den omzet van v.j. Het to taal aan orders daalde ongeveer in dezelfde mate. Door de aanzienlijke vermindering van den omzet en hiermede gepaard gaande vermindering der bedrijvigheid heeft de A. E. G. in het afgeloopen boekjaar een aan zienlijk bedrijfsverlies geleden. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN Dinteldijfc. Vancouver n. Rotterdam 10 10.50 n.m. v. Londen. Bilderdijk New York n. Rotterdam lil 3.30 vun. Voortgaat N. Waterweg verw HALCYON LIJN. Stad Arnhem 10 v. Rotterdam n. Bagnol!. Flensburg 10 van Almeria te VlaardSngen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Ouderkerk 10 van Rotterdam n. Amster dam. ROTTERDA MfSCHE LLOYD. Kota Agoeng uitrei- r>. 10 Gibraltar.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11