UIT HET BUITENLAND EEN SPROOKJE. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD DONDERDAC 11 MEI 1933 Het congres van den „nationalen arbeid" Berlijn. Hitler over staat en arbeidersbeweging. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. Ruim 400 vertegenwoordigers van vakver- eenigingen waren gistermiddag in de zit tingszaal van den Pruisischen staatsraad te Berlijn bijeen. Als eeregasten waren versche nen staatssecretaris Dr. Meissner en kolonel Hindenburg namens den Rijkspresident, de leden der Rijksregeering, leden van het corps diplomatique, de Rijksstadhouders, de mi nister-presidenten der Duitsche landen, ver tegenwoordigers van de weermacht, van be langrijke bedrijven, alle gouwleiders der NSDAP, arbeidersdelegaties uit het Saarge- bied, Dantzig en Duitsch- Oostenrijk, delega ties van SA, SS en Stahlhelm, zoomede an dere vooraanstaande figuren uit het Duit sche politieke en economische leven van Duitschland Dr. Ley wees op de beteekenis der staats omwenteling. Het huidige geslacht zal het geweldigste beleven, wat een Duitsche gene ratie ooit mocht beleven, zeide hij. De vak- vereenigingen zullen niet in haar voormali- gen vorm terugkeeren. Rijkskanselier Adolf Hitler, hield een rede, waaraan we het volgende ontleenen: Wanneer wij de Duitsche arbeidersbewe ging, zooals zij zich in den loop der laatste halve eeuw langzamerhand ontwikkelde, naar haar innerlijke wezen onderzoeken, dan stui ten wij op drie dingen, welke deze eigen aardige ontwikkeling bepalen. Ten eerste de wijziging der bedrijfsvormen van ons be drijfsleven. Met de industrialiseering ging de patriarchale erkenning tus- schen arbeiders en werkgevers verloren. Wanneer men zich voortbeweegt op de zen weg dan moet logisch tegenover de orga nisatie der werknemers die der werkgevers worden gesteld en dan zullen de beide organi saties met de hun gegeven strijdmiddelen hun belangen behartigen d.w.z. uitsluiting en staking en dan zullen nu eens de eene groep, dan de andere groep overwinnen. In beide gevallen zal de geheele natie de schade moe ten dragen. Deze strijd is de eene grond voor de catastrofe, welke zich langzaam maar zeker heeft doen gelden. De tweede grond is de opkomst van het Marxisme. Het Marxisme heeft met scherpen blik in de vakvereenigingsbewegïng de mo gelijkheid gezien den aanval tegen den staat en de maatschappij met een absoluut vernie tigend wapen te voeren, De klassenstrijd leidt tot de proclamatie van het instrument voor de behartiging der economische belangen der arbeiders voor doeleinden van den algemeene staking. Hoe ver deze waanzin kon gaan daarvoor hebben wij Duitschers een ongehoord en even vreeslijk als leerrijk voorbeeld: het voorbeeld van den grooten oorlog. Het Marxisme, aldus Hitier, heeft nooit ge streden, wèl de Duitsche arbeiders. De derde oorzaak ligt in den staat zelf. Er was misschien iets dat tegenever deze ont wikkeling had kunnen worden gesteld, 't Was de staat, indien deze staat zelf niet tot speel bal der belangengroepen zou zijn afgedaald. Het is geen toeval dat de geheele ontwikke ling parallel loopt aan de democratiseering van ons openbare leven. Thans gaat het er om een autoriteit op te richten en deze moet onafhankelijk zijn van de toevallige stroo mingen van den geest des tijds. vooral van de stroomingen welke het economisch be grensde en beperkte egoisme doen optreden. Er moet een staatsleiding ontstaan, welke een werkelijke autoriteit beteekent, die niet af hankelijk is van een of andere klasse der be volking. een staatsleiding waarin een ieder vertrouwen zal kunnen hebben, dat zij niets anders wil dan het geluk van het Duitsche volk. „Ik ben tegen het aannemen van alle eere- titels. Ik zou op mijn grafsteen niets an ders willen hebben dan mijn naam," zei Hitier voorts. „Ik ben nu eenmaal door mijn eigenaardi- gen levensweg in staat gesteld het wezen en het geheele leven van den Duitschen stam te begrijpen en te verstaan. Zoo heeft, geloof ik, het lot mij aangewezen om eerlijk makelaar te zijn naar iedere zijde. Ik ken dit brave volk en zou den intellectueelen slechts willen zeggen: ieder rijk, dat gij slechts intellec tueel opbouwt, is zwak gebouwd. Geen volk heeft meer recht monumenten op te richten voor zijn onbekende musketiers dan ons Duitsche. Deze garde moeten wij voor den staat veroveren. Voor het komen de Duitsche Rijk, het derde rijk, moeten wij hen winnen. Dat is thans het kostbaarste wat wij kunnen geven- Ik zal in mijn leven geen grooter trots bezitten dan wanneer ik aan het einde van mijn dagen zal kunnen zeggen: Ik heb voor het Duitsche Rijk de Duilsche arbeiders bevochten. Nadat Rijksminister Seldte nog enkele woorden had gesproken, werd de bijeenkomst door den voorzitter, Schmeer, gesloten. Duitschland. Proces tegen Leipart c.s.? In verband met de beslaglegging op het geheele vermogen der S.P.D., verneemt de Voelkische Beobachter. dat de politie ae fractiebureaux der S.P.D. in het Rijksdag gebouw heeft verzegeld en al het materiaal in deze ruimte opgesloten. De bedienden zijn weggezonden. Wolff deelt mede, dat een proces tegen Leipart c.s. verwacht wordt. De beslagleg ging op het vermogen der S.P.D. werd nood zakelijk geacht, aldus wordt van officieele zijde medegedeeld, „om de garantie te schep pen, dat de door de vakvereenigingen en de arbeidersbank aan de S.P.D. en haar onder- afdeelingen uitbetaalde bedragen ter be schikking blijven van de werknemersorgani saties". Aanval van Rust op Einstein. Op een bijeenkomst van vertegenwoordi gers van de hoogescholen van alle Duitsche landen heeft de Pnn'ctee>° minister van On derwijs, Rust, gezegd, volgens we'ke princi pes nieuwe leerkrachten zullen worden geko zen. ij ;wij hebben het moeten beleven, 'dat een hoogleeraar, die door de halve wereld als ver tegenwoordiger der Duitsche wetenschap werd beschouwd, zoodra hij over de grens was zijn relatie met Duitschland met een pennestreek verbrak. Een echte Duitscher kan dit standpunt van „ubi bene ibi patria" (waar ik het goed heb is mijn vaderland) niet innemen en daarom zijn wij van mee ning, dat Duitsche kunst en Duitsche weten schap op de beste wijze door Duitschers wor den gediend. In dezen zin zullen wij het corps hoogleeraren aanvullen. Nogmaals leg ik er den nadruk op: Gewo gen wordt slechts de mensch in zijn waarde als nationale opvoeder en vrije navorscher. Onder geen omstandigheden zal ik dulden, dat een hoogleeraar die uit gebrek aan we tenschappelijke kwaliteiten tot nu toe niet kon slagen, dit thans op grond van zijn po- litieken staat bereikt. Spanje. Algemeene staking verloopt. Reuter meldt uit Madrid: Volgens be richten uit alle deelen van Spanje is de sta kingsbeweging mislukt. Te Barcelona is het zeer woelig toegegaan; er zijn door de syndicalisten talrijke pogingen tot sabotage gepleegd. Men vond vele achter gelaten bommen, de Guardia civil herstelde overal de orde en verrichtte eenige arrestaties. Iu de afgeloopen twee dagen zijn honder den bommen ontploft, spoorweglijnen opge blazen en kerken beschadigd. Zes personen werden gedood. Oostenrijk. Een omwenteling voor de deur? De nationale vereenigingen en bonden wendden zich in een gemeenschappelijken brief tot Bondspresident Miklas waarin zij uiting geven aan hun ernstige bezorgdheid over het besluit, waarbij Oostenrijksche be ambten en ambtenaren tot een nieuwen eed op de wettige regeering en de zelfstandigheid van Oostenrijk zijn gedwongen. In den brief wordt gevraagd, of een om wenteling voor de deur staat, en zoo niet, waartoe dan deze eed dient. Den Bondspresident wordt verzocht reke ning te houden met de verontruste gemoe deren van de Ambtenaren. Reorganisatie van het kabinet- Dolf uss. Naar officieel wordt medegedeeld hebben de ministers Weidenhoffer, Jakomcic en Bachinger, evenals de staatssecretaris Fey den bondskanselier hun verzoek om aftreden ovei-handigd. Op voorstel van den bondskanselier is Landeshauptmann dr. Buresoh tot minister van financiën benoemd, Kommerzialrat Stockinger tot minister van handel en ver keer, en verder Ingenieur Vincent Schumy tot minister zonder portefeuille evenals staatssecretaris Fey, terwijl de afgevaar digde Neustaedter-Stuermer en de vroegere minister Bachinger tot staatssecretarissen werden benoemd. Minister Schumy zal zich belasten met de werkzaamheden, die tot dusverre door minister Bachinger werden verricht, bene vens met de economisch-politieke aangele genheden. die tot dusverre geleid werden door den vïce-kanselier Winkler in het de partement van buitenlandsche zaken. Polen. Het nieuwe kabinet samen gesteld. De president der Republiek, Moscicki. heeft de leden van het nieuwe kabinet benoemd. Prystor is als minister-president vervan gen door Janus Jedrzejewicz, die de porte feuille voor openbaar onderwijs .behoudt. Ludkiewicz wordt als minister van landbouw opgevolgd door Nakoniecznikoff Klukowslj*. die tot nu toe onderstaatssecretaris van den premier was. Jedrezejewicz, een der medewerkers van Pilsoedski, heeft voor den oorlog actief deel genomen aan de patriottische beweging. Hij heeft zich in het bizonder bezig gehouden met onderwijszaken. Sinds 1931 is hij minister van onderwijs. In welingelichte kringen wordt verzekerd, dat slechts andere bewindvoerders optreden. Er zal geen wijziging in de politiek worden gebracht. Amerika, Congres keurt de inflatie goed. De z.g. Inflation Farm Relief Bill, een com binatie van de oorspronkelijke door de ree°e- ring ingediende landbouw-steunwet cn het ontwerp-Thomas. waarbii Roosevelt gemach tigd wordt, de noodzakebike stappen te ne men om „deflatie tegen te gaan", zooals men het uitdrukte, is thans naar de Tel. uit Wash ington verneemt door het Congres goedge keurd. De wet zal nu aan president Roose velt ter onderteekening voorgelegd worden. Anti-Duitsche demonstraties te New-York. Te New-York hebben groote anti-Duitsche demonstraties plaatsgevonden, die georgani seerd waren door het Amerikaansche Jood- sche congres. Optochten, die protesteerden tegen de behandeling der Joden in Duitsch land trokken door alle deelen der stad. In to taal namen ongeveer 200.000 personen, waar onder ook negers deel aan de betoogingen, tijdens welke toespraken werden gehouden. Voor het Duitsche consulaat had de politie zorg gedragen voor uitgebreide veiligheids maatregelen, evenals voor Duilsche onder nemingen, zoodat het nergens tot incidenten is gekomen. Zuid-Amerika. Paraguay verklaart Bolivia den oorlog. BRAZILIË; CV'LC0 i 'j TRfb'ÏOADl" - V'A-ii LA PAZ /X - ^'JIIIIIIIIIIL^tkS |rv' iy.£ /tri :J Ar .-x— n.> -«coRoobV VAlPARAHQfc J*"* *°-r ÜijTiAqo .lAgCOA ;Wii-'v "AT- flMTIY OCEAAN De situatie van den Gr an Chacohet omstreden grensgebied tusschen Bolivia en Paraguay. Paraguay heeft Bolivia formeel den oorlog verklaard. Voor geheel Paraguay is de staat van beleg afgekondigd. Engeland. Engelsch-Amerikaansch accoord over het douane bestand. Tusschen de Engelsche en de Amerikaan sche regeering is overeenstemming bereikt in zake het douanebestand. Amerika heeft de Engelsche wijzigingsvoorstellen od het Ame- rikaasche ontwerp aangenomen Het douane bestand zal van kracht zijn tijdens de eco nomische wereldconferentie. Engeland heeft zich zekere waarborgen verschaft vanwege zijn positie als land met lage douanetarieven. Het heeft zich het recht verzekerd de loo- pende handelsbespekingen met andere sta ten ten einde te k"ooen voeren. Een schen ding der overeer" van Ottawa is uit geschakeld. Het definitieve ontwerp zal thans worden voorgelegd aan de organisatiecommissie voor de economische wereldconferentie, die. zoo mogelijk, hedenmiddag in Londen zou bijeen komen. China. Hevige straatgevechten in T sienan. In het Loeanhoe-district wordt verbitterd gestreden. Maandag heeft een buitengewoon bloedig straatgevecht plaats gehad in Tsie- nan, toen de Ohineezen aldaar de Japanners in een hinderlaag gelokt hadden. De Japan- sche troepen trokken nl. de stad binnen, waar in schijn de huizen leeg en verlaten stonden. Toen de troepen de straten vul den, werd plotseling van uit de huizen het vuur op hen geopend uit geweren en revol vers, terwijl handgranaten naar de in ver warring rakende troepen geworpen werden. In totaal vielen duizend dooden. De Japan- sche troepen attaqueerden daarop de huizen, waarbij zij zelfs hier en daar succes behaal den. De stad werd ten slotte omsingeld, waarna huiszoekingen werden gehouden. Iedere Chinees, die in het bezit van wapenen werd gevonden, werd onmiddellijk neerge schoten. Gevangen genomen Chineezen ver klaarden dat besloten was alles in den steek te laten, doch Peking en Tientsin te verde digen. PEKING 10 Mei. (V.D.) De Japansche troepen trekken op in het gebied van ae Lo- ean-rivier. Zij hebben de stad Loean Sjaoe bezet. De chef van den Japanschen generalen staf, Kaisjon, heeft aan de Japansche pers medegedeeld, dat de Japansche troepen waarschijnlijk op 18 Mei Peking en Tientsin zullen bezetten. DE „SYMBOLISCHE DAG" DUITSCHLAND. IN GOEBBELS FULMINEERT TEGEN DEN „GEESTELIJKEN ROMMEL BERLIJN, 10 Mei (V.D.) Hedenavond vierde de strijdcommissie der studenten „tegen den on-Duitschen geest" de „opstan ding van den Duitschen geest", in welker middelpunt tegen middernacht de verbran ding van ongeveer 20.000 „politiek en moreel on-Duitsche" boeken staat. Daaraan was een studentenfakkeloptocht door de Univer- siteitswijk verbonden, waarvoor bij de bevol king groote belangstelling bestond. Een groo te menschenmenigte vulde de straten en om zoomde het plein voor de Opera, dat door politie en S.A. was afgezet. In het midden van het plein was op een hoop zand een groote houtstapel van 5 vierkante meter opgericht. Sterke schijnwerpers verlichtten het plein. De studenten trokken met muziek naar het studentenhuis in de Oranienburgerstrasse, waar vrachtwagens met „on-Duitsche litte ratuur" gereed stonden. Vandaar trok de fakkeloptocht door de Brandenburger Tor naar het plein voor de Opera. Toen de fakkeloptocht van de studenten den Opernplatz tegenover de universiteit be reikt had. was de brandstapel reeds in vlam gestoken. Het vuur verspreidde een geweldige hitte en de vonken stoven huishoog de lucht in. De studenten, voor een deel in volledige uitrusting, voor een deel alleen met pet en band getooid, marcheerden, terwijl een S.A.- muziekkapel vaderlandsche strijdliederen speelde langs den brandstapel en wierpen er hun fakkels in. Vervolgens stelden de studen tenorganisaties zich met hun vlaggen op rondom den brandstapel. Talrijke fotografen legden dit merkwaardige middernachtelijke schouwspel op de gevoelige plaat vast. Onder gejuich werd vervolgens een aan vang gemaakt met het leeghalen der vracht wagens boeken, welke in de oplaaiende vlam men werden geworpen. De leider van den kring Berfijn-Branden- burg der Duitsche studentencorporatie Gut- jahr. hield vervolgens een toespraak tot de studenten, waarin hij er op wees. dat aan alle Duitsche universiteiten alle on-Duitsche ge schriften aan de vlammen werden prijsgege ven. „Geen Duitsche regeering der laatste 14 jaar heeft het noodig geoordeeld het volk en de jeugd te behoeden voor deze vuiligheid". Terwijl steeds meer boeken en papieren in den vuurgloed werden geworpen, las een ver tegenwoordiger der studenten een uittreksel voor uit de lijst van deze on-Duitsche wer ken. Ook een borstbeeld van Magnus Hirsch- feld werd verbrand. Hierop hield rijksminister dr. Goebbels een toespraak, waarin hij verklaarde, dat het tijdperk van een geraffineerd Joodsch intel lectualisme ten einde was. De revolutie, die wij thans beleven, aldus spr., komt niet van boven af, maar van onderen op. Wanneer gij thans, aldus Goebbels. dezen „geestelijken rommel" in de vlammen werpt, moet gij daarmede ook de plicht op U nemen in de plaats van dien rommel plaats te ver schaffen aan een werkelijk Duitsche geest. Wij voltrekken een krachtige, groote en sym bolische handeling. Zij moet aan een ieder verkondigen, dat de geestelijke grondslagen van de Novemberrepubliek verdwenen zijn en dat zich uit haar puinhoopen een nieuwe geest verheft, dien wij dragen en bevorderen. De minister besloot zijn toespraak met een „Heil" op het Rijk, de natie en den leider, Adolf Hitler, Het strijdlied „Volk ans Gewehr" en het Horst Wessellled en een drievoudig Heil op rijkminister dr. Goebbels besloten de „sym bolische handeling" van de Berlijnsche stu dentencorporatie. Nog meer demonstratie*. Gelijk te Berlijn zijn ook in het Rijk de monstraties gehouden door studenten tegen den On-Duitschen geest. In München vond een plechtigheid plaats in de lichthal der universiteit, waarbij de Speciaal voor ons blad geteeJcend door Wladimir Bielkine. Er was eens een vredesengel, en toen kwam de oorlog en vermoordde hem, en trok zijn kleertjes aan, en.... niemand schijnt het bedrog te merken!!! rector het nieuwe studentenrecht overhan digde. Redevoeringen werden afgestoken, een fakkeloptocht werd gehouden naar de Koe- ningsplatz. waar on-Duitsche boeken ver brand werden. In Dresden sprak op een demonstratie van studenten dc dichter Wilhelm Vesper. Ook hier werd een fakkeloptocht gehouden, waar na boeken werden verbrand. In Neurenberg deelde de rector van cm hoogeschool voor economie en sociale weten schappen mede. dat de rükspresidcnt toe stemming had verleend de Neurenbergschc handelshoogeschool van nu af aan als eerste Duitsche hoogeschool „Hindenburg-hooge- school" te noemen. Te Brcslau werd de studentenbetooging ge houden op het Schloss-plein. Na de feestrede van prof. Bornhausen werden ongeveer 40 centenaars boeken verbrand. Leon Fraser, die benoemd is tot president van de bank voor Internationale Betalingen. Weer een tornado in Amerika Kentucky thans geteisterd. Reeds 120 dooden. NEW-YORK. 10 Mei <V. D.) Naar uit Tomp- kinsville (Kentuckv 'r' heefteen hevige tornado eenige honderden huizen vernield. Tot nu toe zijn 75 dooden en hon derden gewonden geborgen- Nader meldt V. D.: Het aantal door den tornado om het leven gekomen personen is tot dusverre gestegen tot 120. PIJNLIJKE TAAK VOOR LINDBERGH. GETUIGE IN AFPERSINGSAFFAIRE. WASHINGTON. 10 Mei. (V. D.) Voor het Opperste Gerechtehof stonden gisteren te recht Gaston B. Means en Norman Whitaker, die beschuldigd worden van een poging om Mrs. Evelyn Walsh op te lichten voor "5.000 dollar. Ten tijde van de ontvoering van baby Lindbergh beloofden zij haar voor dit be drag mededeelingen omtrent de plaats waar de baby werd vastgehouden, te kunnen doen. Er bestond voor deze rechtzaak enorme be langstelling van dc zijde van het publiek, om dat bekend was dat o.a, de vader van het slachtoffertje als getuige zou worden ge hoord. Kolonel Charles Lindbergh antwoordde aanvankelijk met zwakke stem on de vragen, die de president hem stelde, en die begon nen met de formeele vragen inzake naam, adres enz. „Hoe oud was uw zoon op 1 Maart 1932?" vroeg president Dover. „Achttien maanden", antwoordde Lindbergh, terwijl een pijnlijke trek over zijn gelaat gleed en hij op zijn lip pen beet. „Hebt u den jongen nog levend gezien, na dat hij was ontvoerd?" „Neen", antwoordde Lindbergh. Hij zette uiteen, dat hij zijn kind pas dood heeft teruggezien in lw, lijkenhuis te Tren ton. Hij had 50.000 dollar betaald aan dr. Condon, van wien men had aangenomen dat hij in contact met de ontvoerders had ge staan. Ten slotte verklaarde Lindbergh op een vraag van een der verdedigers, dat hij bij zijn weten den beklaagde Whitaker nog nooit eerder had gezien. GROOTE VECHTPARTIJ IN BRITSCH- INDIc LONDEN. 10 Mei (Reuter). Te Shiwoga 'Br.-Indië) is gisteren ter gelegenheid van een ritueele plechtigheid een vechtpartij ontstaan, waarbij een Mohammedaan werd gedood, zeven personen werden gewond (twee Mohammedanen en vijf Hindoes) en een politie-agent eveneens gekwetst. Er had een brandstichting en plundering plaats, waardoor een schade werd aangericht van 7000 pond sterling. AGENDA. Heden Gem. Concertzaal: Volksconcert H. O. V. Soliste Beb de WildePloeg (sopraan) 8.15 uur. Julianakerk, Haarlem Noord: Bijzondere samenkomst van het Leger des Heils 7.30 u. Sprekers Ds. Blauw, brigadier Beekhuls en Ds. Hoekendijk. Groote Kerk: Orgelconcert door George Robert van 3—4 uur. Palace: Der traumende Mund. Op het too- neel: Al Delfont en Renee. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Moord. 2e hoofd nummer: Spaansche Passie. 3.15 uur. Rembrandt Theater: Mad. Butterfly. Op het tooneel: Trio Dalcy. 7 cn 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. VRIJDAG 12 MEI Broederkerk. Parklaan; Slultingsavond der samenkomsten. Spr. Jan Sevensma (Am sterdam). Medewerking van solozangercs d uur. Bioscoopvoorstellingen, nieuw programma.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5