Dr. Colijn's pogingen mislukt. Het BdaHQtï{kste 50e Jaargang No. 15305 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 17 Mei 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOUREKS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT ENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 335, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72yl Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10000 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj5 regels 1.75, elke regel meer 035. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buitcii Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels 0-30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 1 00.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400-, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 17 Mei De Groote Tegenstellingen. Morgen zal het de achttiende Mei zijn de datum waarop 34 jaar geleden de eerste vredesconferentie in Den Haag begon en Nederland zich voor het eerst als centrum van de pogingen tot internationale toenade ring zag aangewezen. Het is daarbij geens zins gebleven, en nog altijd zijn wij Neder landers door onze cultuur, onzen volksaard, onze werkelijke belangen ook, in een positie, die ons de verplichting oplegt, voor dit alles- overheerschende wereldbelang te ageeren. Het wordt zonder eenigen twijfel bij alle denkbare gelegenheden van ons verwacht. Wij hebben een reputatie op dit gebied ver worven. Een reputatie te handhaven is veelal moeilijker dan haar te vestigen, en daarom ook blijft rustelooze werkzaamheid in deze richting noodzakelijk. Dat mogen diegenen beseffen, die het geloof in een groot en moei lijk ondernemen als dit missen, die hardnek kig weigeren te erkennen wat reeds veran derd, wat reeds gewonnen is, maar aan wie onze nationale reputatie wèl ter harte gaat. Laten zij dan terwille van dat doel hun on verschilligheid laten varen. Ons leger en onze vloot genieten geen internationale ver maardheid ons streven naar wereldvrede geniet dien roem wel degelijk. Laten wij zor gen hem waardig te blijven. Verleden jaar is de achttiende Mei niet of nauwelijks op de scholen herdacht, omdat er niet, zooals vorige jaren, van den minister van Onderwijs een aanschrijving was uitge gaan Waarin daarop werd aangedrongen Maar ditmaal heeft de minister, op verzoek van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, de aanschrijving opnieuw verzonden. Ik hoop dat er krachtig gevolg aan gege ven zal worden. Niet door herinneringen aan die oude Eerste Vredesconferentie, die in de stoffige dossiers der historie is ondergegaan, maar door te wijzen op de enorme tegenstel lingen die op dit oogenblik in de wereld tot uiting komen. Ten aanzien van het vredes vraagstuk, zuiver en alleen 'op zichzelf be schouwd, heeft de strijd tusschen het ancien régime en de Nieuwe Gedachte zich in deze laatste jaren steeds meer toegespitst, tot wij haar vandaag in zeer duidelijke tegenstelling zien. Het ancien régime, dat geen nieuwe stroo ming in de wereld wil aanvaarden, dat wars is van ieder ideaal dat zich niet binnen ouderwetsche opvattingen begrenst, heeft een zeer openharige uiting gevonden in de rede te Münster van den Duitschen vice- kanselier Von Papen. Deze man heeft gezegd dat Duitschland op den 30en Januari <de dag van het optreden der Hitler-regeering) het woord pacifisme uit zijn woordenboek heeft geschrapt. En hij heeft er die uitspraak aan toegevoegd (die hem wel zijn heele leven zal blijven vergezellen, of hij 't later nog graag wil of niet)„Wat het slagveld is voor den man, is het moederschap voor de vrouw". Als uitgesproken pacifist ben ik den heer Von Papen niet ondankbaar, want zijn rede heeft Goddank een storm van veront waardiging in de geheele beschaafde wereld ontketend. Een dusdanige storm, dat de te rugslag daarvan wellicht eenigszins merk baar zal zijn op het betoog dat zijn chef. de heer Adolf Hitler, vanmiddag in den Rijksdag (zoo heet deze schaduw van een parlement nog) zal houden. De heer Von Papen heeft dit voor op velen die het met hem eens zijn: hij is tenminste eerlijk en openhartig, hij komt ronduit met zijn gevoelens voor deii dag en verschuilt zich niet achter een laf hartig: „Als er oorlog komt, wat God ver hoede" een houding, die dé huldigers van dit passieve standpunt geenszins innemen als er een epidemie, of een hongersnood, of een watersnood, of welke andere ramp ook ge keerd moet worden. Dan beseffen zij wèl dat God hen alleen helpen zal als zij niet stil zitten! De leiders der wereldmachten zijn geluk kig niet allen Hitlers (die „tien jaar vrede" wülen) en Von Papens, die het woord paci fisme geschrapt hebben. Er zijn anderen, machtiger dan zij. En zoo heeft aan den vooravond van Hitiers rede de president van de Vereenigde Staten, Franklin Roosevelt, zijn Boodschap aan vierenveertig Staatshoof den de wereld ingestuurd. Een Boodschap, waarin hij een beroep op hen doet om de Ontwapeningsconferentie en de Economische Conferentie te doen slagen, en waarin hij aandringt op vier hoofdpunten: le Ontwape ning overeenkomstig het plan-MacDonald: 2e Sluiting van een accoord over tijd en methoden voor de uitvoering van het ontwa- peningsprogram; 3e. Het bereiken van een accoord. dat de bewapening niet vergroot wordt boven het door de verdragen gestelde maximum, zoolang geen besluit is genomen als onder sub 2 bedoeld (dit heeft dus de be- teekenis van een bewapenings-bestand, vol gend op het tarieven-bestand); 4e Het slui ten door alle naties van een non-agressie- pact. Ook Franklin Roosevelt is in zijn Boodschap uitermate openhartig. Een scherper tegen stelling met de rede van den heer Von Papen zou men zich moeilijk kunnen voorstellen. Allen die het heil der Menschheid ter harte gaat, zullen in de eenvoudige, korte, krach tige taal van dezen Man der Nieuwe Ge dachte den opvolger van een groot idealist, van zijn democratischen voorganger Wood- row Wilson herkennen. Hier volgen enkele citaten: „Het geluk, de welvaart, zelfs het leven der mannen en vrouwen dezer wereld hangen af van de beslissingen, die de regeeringen in de naaste toekomst zullen nemen". „Kleinzielige belemmeringen moeten uit den weg geruimd, kleinzielige opvattingen verdwijnen. Een egoïstische overwinning moet later steeds tot een nederlaag leiden. Het eenige doel, waarnaar wij mogen stre ven, is het verkrijgen van een duurzamen vrede voor onze generatie, een vrede, die in de geheele wereld moet heerschen. Door ge meenschappelijk optreden wenschen wij practische resultaten van de ontwapenings conferentie te verkrijgen". „De meeste staten wenschen geen overma tige bewapening, omdat zij zelf Lot een aan val willen overgaan, maar omdat zij voor een aanval van elders vreezen. Dit is tot op zekere hoogte gerechtvaardigd, want de moderne aanvalswapens zijn veel sterker dan de ver dedigingsmiddelen. Grensvestingen, loopgra ven en kustforten zijn niet meer bestand te gen aanvallen van vliegtuigen, zware ver plaatsbare artillerie, tanks en gifgassen. Indien alle staten overeenkomen de wa pens, welke het slagen van een aanval moge lijk maken, af te schaffen, dan worden ^de verdedigingswerken vanzelf onneembaar en de grenzen en de onafhankelijkheid van elk land zullen veilig zijn. Het einddoel van de ontwapeningsconferentie moet zijn de alge- heele afschaffing van de offensieve wapens. Het directe doel is substantieele vermindering van eeiiige dezer aanvalswapens en de af schaffing van vele andere. Dit gaat zoer ze ker niet ver genoeg, maar het is een eerste stap, die den weg voor verdere maatregelen voorbereidt". „Ik zag mij tot dezen oproep genoodzaakt, omdat het steeds duidelijker wordt, clat de verzekering van een politieke en economische stabiliteit in de geheele wereld bedreigd wordt door een egoïstische en kortzichtige politiek. De oprechte wensch naar verzekering van den wereldv rede, welke bij het over- gróote gedeelte van de wereld bestaat, wordt bedreigd door de weerspannige obstructie van een kleine minderheid. Wat wij noodig hebben, dat is een verbetering van den so cialen toestand, de waarborging der indivi- dueele menschenrechten en bevordering van de sociale rechtvaardigheid. Wij trachten den vrede te verkrijgen door de wereld van de aanvalswapens te bevrijden". In deze citaten heb ik twee passages vet laten drukken. Wat de president van de Ver eenigde Staten betoogt over de moderne aan valswapens is herhaaldelijk, in allerlei vormen, in deze rubriek te berde gebracht. Herhaalde lijk is mij gebleken hoe velen er nog zijn. die dit niet aanvaarden willen, die niets begrepen hebben van dc ontzettende vorderingen der moderne oorl ogs we te n sch a p en wier geest nog ergens in 1870 toeft. Willen zij het nu mis schien aanvaarden, van een man als president Roosevelt? Ik geef tog dat hij verder weg zit (in kilometers gerekend) dan meneer Von Papen en meneer Hitier Maar hij is heusch veel machtiger in de huidgei wereld dan zij! Nu? Maakt liet nog: geen indruk? Het tweede vetgedrukte citaat van Roose velt's Boodschap spreekt voor zichzelf. Op nieuw kan ik zeggen dat dit herhaaldelijk, in allerlei vormen, in deze rubriek is be toogd. Egoïsme, kortzichtigheid, weerspan nige obstructie van een kleine minderheid! Het is de eenvoudige waarheid. Wil men aan dat egoïsme, aan die kortzichtigheid en weerspannigheid van een minderheid willoos ten onder gaan in een dwazen waan. in een vertrouwen op verdedigingsmiddelen die geen verdediging meer vormen? Dat is de vraag die Roosevelt tot Europa ja, vooral en in de eerste plaats tot Europa richt! Vanmiddag zal Hitier spreken. Op het oogenblik, dat ik dit schrijf kennen wij zijn rede nog niet. Von Papen's inleiding heeft het ergste doen verwachten. Misschien zal het antwoord, dat'de rijkskanselier van Duitschland namens de overgroote meerder heid van het menschdom vanmorgen reeds bij voorbaat van' president Roosevelt ont vangen heeft, hem nog bijtijds tot inkeer kunnen brengen. Doet het dat niet, dan zul len hij en zijn regeering op den duur toch moeten vallen tegenover de machtige, stroo ming van 'een. Nieuwe Gedachte, die veel sterker is dan zij. Het woord pacifisme is door de heeren Hitier, Von Papen c.i. op 30 Januari uit het Duitsche woordenboek geschrapt. Dat weten wij nu officieel. Goed. Er zijn meer woorden boeken. Veel meer, en gezamenlijk veel mach tiger. Daar is het vet in gedrukt. R. P. Parlementair kabinet onmogelijk gebleken. Opdracht aan Dr. Colijn voor een crisiskabinef. Onze parlementaire correspondent schrijft: De vergadering der R.-K. fractie heeft gistermiddag nog tot bij.tweeën geduurd. En na dien hebben de dingen zich in den parle mentairen kring met verrassende snelheid ontwikkeld. De vijfde vergadering, welke de R.-K. frac tie heeft gewijd aan de Kabinetscrisis, aan de voorstellen haar gedaan door den forma teur, Dr. Colijn, heeft niet de algemeen verwachte uitkomst gebracht. Dr, Colijn is er dan toch niet ingeslaagd de R.-K. fractie na de diepe depressie van Vrijdag te over tuigen van de noodzakelijkheid van samen gaan der bekende vijf groepen tot een par lementair kabinet. Gistermorgen, toen wij onze berichten sein den, liepen er bovendien in de Tweede Kamer alwaar verschillende parlementsleden bijeen waren wegens afdeelingsonderzoek. sterke ge ruchten. dat een rechtsch kabinet niet tot de onmogelijkheden behoorde. Nu weten wc heel zeker, dat de heeren Aalberse en De Geer herhaalde pogingen hebben in het werk ge steld, om Dr. Colijn te overtuigen, dat een rechtsch parlementair kabinet de beste op lossing zou zijn, wanneer hij er niet in sla gen zou een parlementair kabinet tot stand le brengen op grond der vijf bekende groe pen. Het moet echter gistermorgen uit het resultaat van de R.-K. fractievergadering wel gebleken zijn, dat een kabinet op den grondslag der vijf groepen uitgesloten zou zijn. Maar tevens had men gistermorgen dat is ons wel duidelijk geworden goede hoop, dat Dr. Colijn zou te overtuigen zijn om een rechtsch kabinet tot stand te bren gen. Wij hebben in,de afgeloopen week reeds enkele malen medegedeeld, dat Dr. Colijn tel kens weer het bestaan van zulk een kabinet te riskant achtte. We vermoeden op goeden grond, dat het overwegen door Dr. Colijn in elke nieuwe phase van de crisis tot nu, ook van 'n rechtsch kabinet, in niet geringe mate is toe te schrijven geweest aan den invloed van de Kroon, welke, constitutioneel oordee lend als steeds, het voor ons Staatsbestel het beste achtte, wanneer er, vooral in dezen tijd, nu in vele landen het parlement is uitge schakeld, een parlementair ministerie zou tot stand komen. Dat de Kroon gepoogd heeft te bereiken wat kón, om na het blijkbare mis lukken van den grondslag der vijf het mislukken gisteren, dus dat in tweede in stantie een parlementair kabinet tot stand te brengen op grondslag der rechter zijde, blijkt o.i. wel daaruit, dat de Koningin gisteravond na Dr. Colijn, ook nog een onder houd heeft gehad met de heeren Aalberse en De Geer. In dat onderhoud moet de onmogelijkheid geconstateerd zijn van een rechtsch kabinet. Op welke gronden? Daarnaar kunnen we slechts gissen. Er ging in Den Haag het ge rucht, dat de heeren Aalberse en Van Schaik daartoe aangezocht, niet met de opdracht tot zulke kabinetsformatie wensch ten belast te worden. Wij hebben naar de juistheid van dat gerucht geïnformeerd maar: de heer Van Schaik wist van niets. Het gerucht kan dus ontstaan zijn, wijl de opdracht tot ka binetsformatie aan de R.-K. fractie haar in derdaad boven het hoofd hing. Hoe dat zij dat alles heeft thans niet meer dan historische beteekenis een rechtsch kabinet is ook niet mogelijk ge bleken. En toen heeft Dr. Colijn zijn eerste op dracht teruggegeven. Maar tegelijk een twee de ontvangen: die tot vorming van een crisis kabinet. De minister, die ons gistermorgen inlichtte, dat er spoedig een nieuw kabinet zou zijn had 't dus bij het rechte eind: Dr. Colijn zou gisteren een besluit forceeren. In de een of andere richting. De crisis was dus Dinsdag op hetzelfde punt als Vrijdag. Er heeft alleen eenig uitstel van executie plaats gehad. Men heeft het blijk baar onmogelijke nog eens willen probeeren. Zonder resultaat Ee nparlementair kabinet op grond der vijf is mislukt, een parlementair kabinet op grond van drie bleek onmogelijk, een kabinet op grond van vier wilde de formateur niet. Thans een „crisis-kabinet". Dat is een mooie naam voor een extra-par lementair kabinet. Het suggereert de ge dachte, dat wanneer de crisis voorbij is. een parlementaire regeering weer mogelijk zal zijn. Het houdt ook iets vast van de ge dachte van Dr. Colijn om de crisisvraagstuk ken op te lossen, steunende op een zoo breed mogelijk gedeelte van ons volk. Maar des niettemin neemt geen enkel der parlemen taire groepen verantwoordelijkheid op zich voor het voortbestaan van het kabinet. Dat be teekent nog niet. dat daarom het nieuwe kabinet een kort leven zal beschoren zijn! Immers daarvoor zijn de tijden te ellendig. De Kamer, atnans de verantwoordelijke groe pen, zullen niet spoedig een besluit nemen, dat in dezen tijd den val van het ministerie ten gevolge zal hebben. Er moeten thans bezuinigingsmaatregelen ge nomen worden er zullen nu wel groote be voegdheden geschonken worden. We den ken aan de machtigingswet. En, heeft de regeering deze, welnu, dan kan ze veel doen zonder het parlement er in te kennen. De Kamer zou meer zekerheden hebben gehad, wanneer er een parlementaire regeering ge komen ware. Tenslotte is het daartoe niet gekomen. En dat versterkt langs welke wegen ook de positie der regeering. die bovendien altijd met ontbinding dreigen kar.. Dr. Colijn zal thans natuurlijk voortgang maken met. de,samenstelling van zijn kabi net: dc publicatie der namen zal niet lang uitblijven. Wij herinneren nog eens aan de namen, die genoemd worden: Dr. Colijn en Mr. de Wilde (a.-r.), Prof. Slotemakcr de Bruine <c.-h.)5 de heeren Deckers, Welter, van Schaik en Verschuur (r.-k.), de heeren Knottenbelt en Tjarda van Starkenborch Stachouwer (lib.), dc heeren Josephus Jitta, Oud en Joekes (v.-d.). Bij deze namen zijn er er een paar vooral Mr. Verschuur van wie gezegd wordt, dat ze maar heel moeilijk zullen over te halen zijn tot het minister schap. We hoorden nog den naam van Prol', de Savornin Lohman voor Justitie. Dr. Colijn zal „Binn. Zaken" nemen, ten einde zooveel mogelijk vrij te zijn voor de al- gemeene lijnen. Voorts gewagen wij nog van Mr. Frowein, directeur der Staatsmijnen voor Waterstaat. Want Dr. Colijn schijnt Water staat niet te willen splitsen dan zou Binn. Zaken immers weer te zwaar belast worden wel „Economische Zaken en Arbeid". Is het nieuwe kabinet bijeen, dan zal het wel spoedig voor de Kamer komen met een regeeringsverklaring. Zooveel durven we wel te voorspellen, dat dc Belgische kwestie (de kanalenkwestie) door het komende mi nisterie niet zal worden aangeroerd. DRIE KINDEREN VERDRONKEN. Ongeluk aan de Friesche kust. TWEE BIJ REDDINGSPOGING VERDRONKEN. Dinsdagmiddag om één uur zijn te Wor- kum drie kinderen verdronken. Zij waren nabij het strand in een geul tussch school tijd aan het „pootje baden", toen een van hen, het zevenjarige zoontje van den vee houder P. Dijkstra, die zich te ver had ge waagd, plotseling in de diepte verdween. De twee andere kinderen, de zes-jarige G. en de •zevenjarige C. de Jong. twee broertjes, deden pogingen om het knaapje te redden, doch geraakten daarbij ongelukkigerwijs ook !n net diepe gedeelte. Alle drie jongens kwamen om het leven. De lijkjes zijn opgehaald. JONGEN STEEKT ZIJN MEISJE. WRAAK OVER VERBROKEN VERLOVING. vliegende Hamburger", vermoedelijk de lijn HamburgBer&jn in- regelmatigen snelste trein van de wereld, is thans op de dienst, opgenomen. Dinsdagavond te ongeveer kwart voor zes uur was een leurder uit Bergen-op-Zoom zijn meisje Catharint M.. dat op een wa.s- scherij werkzaam is, van haar werk gaan ha len. Zij had eenige dagen van tevoren aan den jongen gezegd, dat zij haar relatie met hem wenschte te verbreken. Toen hij haar thans vroeg of zij bij haar besluit bleef en zij daarop een bevestigend antwoord gaf. trok hij onverwachts een mes en bracht haar eenige ernstige steekwonden aan den buik toe, terwijl zij ook eenige verwondingen aan de beide armen kreeg. Het meisje zakte in elkaar en werd door toesnellende voorbij gangers een woning binnengedragen. Na dat medische hulp verleend was. is het slachtoffer later per brancard naar het Alge meen Burger Gasthuis vervuerd. De dader heeft zich later bij de politie vrij willig aangemeld. Roosevelt's boodschap aan de wereld. Ontwa pening volgens het plan van MaeDonald cn sluiting van een non-agrcssic-pact geëischt. (2e Dlac: ie pag.) Dertien gewonden bij de explosie te Rotter dam. (2c blad. 3e pag.) Dr. Colijn's pogingen tot vorming van een parlementair kabinet mislukt. Thans de op dracht tot het vormen van een crisis-kabinet (le blad, le pag.) Drie kinderen verdronken aan de Friesche kust. (le blad. le pag.) Aanleg van twee groote vcrkcersbruggcn bij Nijmegen en Arnhem. (2e blad. 2e pag.i Neemt de K. L. M. Fransohe piloten aan? Een Duitscher benoemd. Dc heer E. van Dijk dient ook ontslag in. (le blad. !e pag.) Dc Haarlemsche Voorjaarsbeurs geopend. (3e blad. 3e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Groote Tegenstellingen. Ge blad. le pag) Het werk van Geneve. Dc Volkenbondsdag op 18 Mei. 3e blad. 3e pag.) J. II. de Bois: Kunst bij Boskamp. Kanttec- keningen. (2e blad, 3e pag.) Dam- cn Sehaakrubriek. (3e blad, 2e pag.) Bridgerubriek i3e blad. 2e pag.) FRANSCHE PILOTEN BIJ DE K.L.M.? Een Duitscher aangenomen. Van Dijk neemt ook ontslag. AMSTERDAM. 17 Mei V.D.De K.L.M.- piloot en oceaanvlieger E. van Dijk. die geen iid is van de Vereen, van Verkeersvliegers heeft eveneens tegen l Juli zijn ontslag bij de K. L. M. ingediend. Hij heeft dc directie geschreven, bereid te zijn, dit ontslag In te trekken, Indien vóór dien tijd een bevredi gende regeling met dc piloten is getroffen. Intusschen is door de K. L. M. eergisteren een Duitsche piloot, die door den chel- piloot Aler wordt ingevlogen, aangenomen. De heer Plesman. directeur van de K. L. M., zou naar Parijs zijn vertrokken, om Fransche piloten te engagecren. IN DRONKENSCHAP IEMAND DOODGEREDEN. HET ONGELUK IN DE ANTHONIESTRAAT. De procureur-geeneraal bij het; Gerechts hof te Amsterdam mr. A. Baron van Harlnx- ma thoe Slooten heeft de maximumstraf, zijnde negen maanden gevangenisstraf ge ëischt tegen den chauffeur van een vracht auto. die 24 October van het vorige jaar in de Anthoniestraat te Haarlem een man heeft doodgereden, doordat hij met zijn auto op het trottoir terecht kwam bij het in snelle vaart nemen van de bocht. De chauffeur erkende, dat hij stomdronken was. De rechtbank had hem tot dezelfde straf veroordeeld en dc procureur-generaal zei. dat hij als de zaak niet zoo treurig was. zou juichen, dat einde lijk een rechter begrepen heeft, dat voor een verkeersdelict te wijten aan drankmisbruik niet anders dan dc maximumstraf past. Dc procureur-generaal achtte deze straf eigen lijk nog te gering en de Intrekking van liet rijbewijs voor den tijd van een jaar, waarvan hij ook bevestiging had geëischt,'te clement. Eigenlijk moest het rijbewijs voorgoed kun nen worden Ingetrokken. Dc verdediger, mr. H. O. Drilsma, pleitte vrijspraak op juridische motieven. Het arrest is 30 Mei. TEGEN EEN KANON OPGEREDEN. Toen Dinsdagmiddag te half vier de 14- jarige H.B.S.-leerlinge Annie van 't Veer op de Brcdiusweg te Bussum een militaire auto voorbij reed. zag zij niet, dat een aanhang wagen met kanon volgde. Zij reed tegen het kanon op en viel van de fiets. Na door dokter Buma. den gemeentegeneesheer te zijn ver bonden, is het meisje in bewusteloozen toe stand met een hoofdwonde en een gebroken rechterbeen naar de Majeliastichting ver voerd. BEGRAFENIS D. BEEMSTERBOER. Heden. Woensdag, werd op het R.K. Kerk hof ..St. Barbara" ter aarde besteld het stof felijk overschot van den dezer dagen over leden wagenbestuurder van de N.Z.H.T.M.. de heer D. Beemsterboer, die onder zijn colle ga's zeer gezien was. Een groot aantal collega's leden der afd. Haarlem van „St.. Raphael", sloten zich met omfioerste vlag vóór het gebouw van dc N.Z.H.T.M. bij den stoet aan.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1