CD „ARNHEM" HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 18 MEI 1933 GEZONDHEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN. BLOEMENDAG. Men schrijft ons van de zijde der Vereen, tot bevordering der gezondheid in de grafi sche vakken: Zooals reeds eerder gemeld, houdt de af- deeling Haarlem van bovengenoemde ver- eeniging Zaterdag 20 Mei a.s. alhier haar jaarlijkschen bloemendag, waarvoor de toe stemming van B. en W. is verkregen. Het is zeker onnoodig te zeggen, dat de druk der tijden ook deze vereeniging niet onberoerd voorbij gaat. Door de ongekend groote werk loosheid ook in de grafische bedrijven en de daardoor ontstane mindere ontvangsten van contributie en donaties, ziet de vereeniging haar inkomsten telkens verminderen, zóó zelfs, d^t de uitgaven de inkomsten over schrijden. Dat dit niet vol te houden is, on danks de reservegelden, laat zich begrijpen. Wanneer dit zoo zou doorgaan, zou de ver eeniging haar sociaal werk nl. het uitzenden van aan t.b.c. lijdende typografen en hun vrouwen en kinderen naar sanatoria, her stellende zieken naar herstellingsoord en kin deren naar vacantiekolonies en het ver strekken van versterkende middelen aan zie ken en herstellenden, in de toekomst moeten stop zetten. Wat dit zou beteekenen voor de volksgezondheid, wij behoeven er niets van te zeggen. Ieder weldenkend mensch begrijpt het. Daarom doet het bestuur der afdeeling een dringend beroep op allen, die het nog even doen kunnen dezen bloemendag met milde hand te gedenken en wanneer door onze verkoopers en verkoopsters een bloem pje wordt aangeboden, het te koopen. Dat het werk dezer vereeniging ook in an dere kringen wordt gewaardeerd, blijkt uit een artikel in het nummer van 20 Juni 1932 van „Strijd tegen de tuberculose", het or gaan van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Haarlem en omstreken, waar in de heer K(leynenberg) na gememoreerd te hebben het werken der typografische ver eeniging, nl. de stichting van het sanatorium te Eerbeek en het vrouwen- en kinderhuis te Zeist, benevens het verstrekken van verster kende middelen aan zieken en herstellenden, o.m. schrijft: „Men ziet hier een schitterend voorbeeld van de kracht, die uitgaat van het kleine, om het zeer groote te bereiken. De stichting Eer beek is op den duur voor uitbreiding vat baar. wat misschien wel noodzakelijk zal zijn, want er zijn steeds aanvragen. Is er echter directe hulp noodig en biedt Eerbeek geen plaats, dan wordt elders hulp gezocht en ge vonden. Evenals „Zonnestraal" en de katho lieke vereeniging „Herwonnen Levenskracht" heeft de typografische vereeniging tot be strijding der tuberculose een schoone plaats veroverd in onze maatschappij". Dc heer K. eindigt dit artikel: „Het is aan genaam zoo te kunnen schrijven over het werk onzer wakkere typografen en wij roe pen hun een hartelijk „ga zoo voort" toe. Mogen deze waardeerende regelen over het werk van bovengenoemde vereeniging er •toe bijdragen, dat onze stadgenooten dezen bloemendag met milde hand gedenken, op dat zij haar werk ongestoord kan voortzetten, en dat nog vele dames en heeren zich ge noopt zullen gevoelen zich op te geven om de bloempjes te verkoopen. opdat het „ga zoo voort" van den heer K. bewaarheid moge worden. Men kan zich opgeven bij den secretaris, den heer L. Arends. Kleine Houtstraat 66rood en bij de overige bestuursleden, of Zaterdag a.s. in een der gebouwen waar het bestuur zitting heeft. nl. de gebouwen „Caecilia", Jansstraat, „Rosehaghe", Hoof manstraat en Slot, Pretoriaplein. FAILLISSEMENTEN. Onder de geëindigde faillissementen werd in ons nummer van Woensdag vermeld: J. de Leeuw, Haarlem-N. Ter aanvulling diene dat dit is J. de Leeuw, lederhandelaar, handelende onder dc firma Bakker en de Leeuw, destijds Scholerweg, Haarlem. It.K. BOND VAN TRAM- EN SrOORWEG- TERSONEEL „ST. RAPHAëL". Bovengenoemde Bond. afdeeling Haarlem, vergaderde in gebouw „St.-Bavo", Smede- straat onder leiding van den voorzitter, den heer J. B. Veltman. Als voornaamste agendapunt was aange geven behandeling der voorstellen, inzake wijzigingen, in het thans bestaande R.D.V. De wensch kwam sterk naar voren, om voor enkele van de laagst bezoldigden eenige ver betering te verkrijgen. Verder werd behandeld de wijziging con tributieregeling voor het Mgr. Mutsaers- Oord. Deze is door de vergadering met alge- mecne stemmen aangenomen. Uitvoerig werd door den voorzitter de in Haarlem op 25 Juni te houden Bondsdag besproken. Plebaan Westerwoudti. heeft gelegenheid gegeven om op het terrein van den Kathe draal de optocht te vormen, na afloop van de aldaar gehouden H. Mis welke om 12 uur gelezen zal worden. Uitgebreide maatregelen zijn al reeds getroffen om op dien dag de duizend R. K. Spoor- en Trammannen op waardige wijze in Haarlem te ontvangen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: IJsclmuide Frankcstraat 13. abonnement Brockway. Kuipers Houtvaart 32. actetasch met boeken. Warmerdam v. Oosten de Bvuyn- straat 75, autoped: Bochmann Zijlweg 98 zw. boek: Bureau van Politie Smedcstraat 9, 2 boeken; Rieden Spaanschevaartstraat 10. ceintuur; Dekker Bisschop Ottostraat 3, don van vrachtauto: v. Slooten, Tulpenstraat. 27b handwagen: Nijfjes Cheribonstraat 22, haar- streng; Boekhoven Oranjestraat 43, porte- m onna ie; Spier. Schneevoogtstrant 12 zw.. portemonnaic en sportriem; Spek. Zomer- kade 63. regenpijpen: Bouwman. Marnix- straat 150. padvindorsriem; Poot, Aagje Dekenstraat 19. kcttingslot en sleutel: Vlge Meidoornplein 31. jongenstrui; Leendertse. Olycanstraat 26, vulpotlood. DE NUTS-SPAARBANK. ƒ88.701.82 AAN DE RESERVE TOEGEVOEGD. Wij ontvingen het verslag van de Nuts- Spaarbank alhier over 1932, het 115e boek jaar. Het volgende is er aan ontleend: Duidelijk is in deze moeilijke dagen geble ken, hoe noodig het is, in goede tijden te zor gen voor een weerstandskas in den vorm van een spaarbankboekje en de ervaring van het afgeloopen jaar heeft geleerd, dat tal van inleggers de vruchten hebben genoten van een in vroegere jaren toegepasten spaarzin. Dat de mogelijkheid om te sparen gaande weg vermindert blijkt vooral uit het aantal kleine inlegposten. Het aantal posten van in leg beneden 10 verminderde tot 51.686 tegen 60.752 in het vorige jaar. Het aantal posten van door den ophaaldienst afgehaalde spaargelden bedroeg 42.525 tegen 49.334 in het vorig jaar, met een gespaard bedrag van onderscheidenlijk 159.581 en 213.437. Het aantal in gebruik zijnde spaarbusjes vermin derde met 172. terwijl het in het vorig jaar nog vermeerderde met 62. Het met de busjes bespaarde bedrag is aanmerkelijk lager en bedroeg f 59.806, tegen in het vorig jaar J 85.103. De financieele uitkomsten zijn bevredigend. De winst- en verliesrekening wijst een saldo aan van 109.611.77 iv. j. 113.673). Na af trek van alle bedrijfsonkosten. storting in het pensioenfonds en afschrijvingen op onroe rende goederen en meubilair, kon een bedrag van 88.701,82 iv. j. 94.162.45' aan de re serve worden toegevoegd, waardoor de totale reserve steeg tot 789.071.69. In 1932 werden uitgegeven 2559 nieuwe boekjes (v. j. 3474), waarvan 2068 aan toon der, 431 op naam en 60 waarbij de terugbeta ling tot een zeker tijdstip is opgeschort. Afbe taald zijn 1872 boekjes, zoodat tenslotte het aantal inleggers steeg met 687 (v. j. 1171) tot 29564. In 1932 werd ingelegd 5.833.291,68 (v. jaar 7.655.384,8854) en terugbetaald 6.155.011,01 tv. j. 8.854.812,2654), zoodat 321.719,33 meer werd 'terugbetaald dan ingelegd. Rekening houdende met de rente over 1932 aan de in leggers vergoed, ad 248.558,61 verminderde het totaal tegoed der inleggers met 73.160.72 of ruim 0.8 pCt. en bedroeg 8.587.820,24. De omzet verminderde met ruim 27 en be liep 11.988.302,69 tegen 16.510.698.15 in het vorig jaar. Het aantal behandelde posten van inleg en terugbetaling verminderde met 30710 of ruim 17 pCt. en bedroeg 146.920 (v. j. 177.630). Op 31 December 1932 telde de ophaaldienst 2034 (V. j. 1969) spaarders, die geregeld we kelijks in de gelegenheid werden gesteld thuis gelden op hun spaarrekening in te leggen. In totaal werd in 42525 'v. j. 49334) posten 159.481,58 (V. j. 213.437.44» opgehaald. Voor het eerst sedert het bezigen van deze spaarwijze daalde het aantal uitgegeven spaarbusjes: 557 busjes werden uitgegeven en 729 terug ontvangen. Op 31 December 1932 was het. aantal uitgegeven busjes 3330 Cv. j, 3502). I-Iet met busjes gespaarde bedrag be liep 59.806.56 tegen 85.103,42 in het vorige jaar. In dèn loop van het jaar werden 89 loket ten verhuurd, terwijl van 38 de huur eindig de. Op 31 December 1932 waren 369 loketten verhuurd. VACANTÏEBEZIGHEDF.N VOOR SCHOOLKINDEREN. EEN BLOEMPJESDAG OP ZATERDAG 3 JUNI De secretaris der Vereeniging Vacantie- bezigheden voor Schoolkinderen" verzoekt ons opneming van het volgende: In Haarlem bestaat sedert vier jaren de „Vereeniging Vacantiebezig'heden voor School kinderen". Het doel dezer vereeniging is de. school kinderen gedurende de groote vacantie op aangename en nuttige wijze bezig te houden. Gedurende drie weken worden ze dag aan dag onder goede deskundige leiding naar bui ten gebracht, Ons werk wordt èn door de kin deren èn door de ouders èn door de burgerij zeer op prijs gesteld. Uit alle kringen onder vinden we waardeering, ook al omdat, kinde ren van alle gezindten tot ons werk worden toegelaten. Door de tijdsomstandigheden echter staat het er met onze financiën niet gunstig voor; vele ouders van onze kinderen zijn werkloos en kunnen daardoor niet bijdragen. Door B. en W. van Haarlem is ons toestem ming verleend tot het houden van een Bloempjesdag op Zaterdag 3 Juni a.s. Wil deze dag slagen, dan moeten we vele collectanten hebben. Mogen we een beroep op u, lezers, doen, om onze dag te doen slagen, door u op te wekken u als collectant(e)' op te geven aan een der onderstaande adressen: Mevrouw S. M. BrandonGrondel, Klever parkweg 105. telefoon 15566, H. J. Klein, Kastanjestraat 18. W. Barneveld, Voorduin- straat 6, E. Geerts Wzn., Engelszstraat 26, tele foon 15098. Het bestuur van „Vacantiebezigheden" wordt gevormd door: Mr. Th. A. Wesstra, ge meente-secretaris, voorzitter", mevrouw L. BoermaBoerma, secretaresseE. Geerts Wzn.. penningmeester: mej. B. C. Hofland, mevr. S. B. Brandon—Grondel, mevr. E. W. Venemav. Doorn. J. H. W. Habermehl, Dr. A. H. de Vries, Ds. J. M. Leendertz, H. J. Klein en W. Barneveld. 'LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ waarborgt U en Uw gezin een onbezorgde toekomst. Dir. Bijkantoor W. J. WIERSMA, Schotersingel 129 (Adv. lngez. Med.) MR. TH. DIJKSTRA De griffier der Haarlemsche Rechtbank, mr. Th. Dijkstra, die met het schaatsenrij den te Halfweg voor eenige maanden geval len is en «zijn heupbeen heeft gebroken, is weer in zooverre hersteld, dat hij voorzichtig mag loopen. Voorloopig echter is er nog geen sprake van het hervatten van zyn werkzaamheden. OPDRACHT. DE VOORJAARSBEURS. HAARLEMSCHE HUISHOUD- INDUSTRIESCHOOL. De Vereeniging van Huisvrouwen heeft een kleine stand voor de Huishoud- en Industrie school op de Voorjaarsbeurs beschikbaar ge steld. Wegens den langen duur van de voorjaars beurs kon niets neergezet worden wat aan bederf onderhevig was en daar er voor huis houdelijke doeleinden veel stands ingericht werden, zou het geen zin hebben gehad, zich op dit terrein te begeven. Daarom is het een goede gedachte geweest, om de huisvrouwen attent te maken op het nut van allerlei din gen, die men weggooit en die toch nog zoo bruikbaar gemaakt kunnen worden. „Wat iedere huisvrouw met eenvoudige middelen tot stand kan brengen" wordt hier dan ook aangetoond. Menig kind zal met dit door moeder gemaakt speelgoed vreugde kunnen beleven. Men laat ook zien hoe de huisvrouw ver schillende doozen, mappen etc. kan inrich ten, wat zeker wel navolging zal vinden en de efficiency in de huishouding bevordert. Ook het gebied van handwerken is niet vergeten. Daar er in dezen tijd zooveel ge breid wordi, heeft men het nuttig gevonden ook eens de aandacht der huisvrouw te ves tigen op andere technieken. Zeker zal na hiervan kennis genomen te hebben menige husvrouw in deze richting ook eens iets gaan probeeren. Tusschen dit alles liggen voor werpen met aardige kleurverdeelïng versierd Ten slotte zijn er de juten lappen, die ver sierd met eenvoudige steken, zoo'n prachtig effect geven. DROEVE AFLOOP VAN LOGEERPARTIJ. Te Alphen aan den Rijn is een 5-jarig meisje C. Burggraaf, wonende te Boskoop, die bij familie logeerde, door een auto overreden. Het meisje kwam plotseling uit een steeg aanloopen en werd. hoewel de bestuurder van de auto uit Amersfoort alle moeite deed om een aanrijding te voorkomen, door het spat bord van de auto gegrepen en over den weg geslingerd. Met een gebroken arm en een hersenschudding werd het kind naar haar woonplaats vervoerd; Vandaar is het meisje naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar het in den loop van den avond is overleden. UIT DE OMSTREKEN Het verbouwen van een woonhuis aan den Driehuizerkerkweg tot winkelhuis, voor reke ning van den heer van Dam te IJmuiden- Oost is opgedragen aan Gebr. Winnubst BLOEMENDAAL DE WEG BROUWERSKOLKJE— ZEEWEG. BEHANDELING VAN BEZWAREN TEGEN DIT PLAN. Al eenige jaren bestaat zooals onze lezers weten bij het Gemeentebestuur van Bloemendaal het plan, om een weg aan te leggen van den Zeeweg nabij de terreinen van den Haarlemschen watertoren naar het Brouwerskolkje. Deze plannen zouden, zoo meende men, gemakkelijker ten uitvoer kun nen worden gebracht, toen de gronden om het Kolkje egendom der Gemeente waren geworden. Voor den spoorwegovergang (lijn HaarlemZandvoort) moest dan een vaduct worden gebouwd. De bedoeling van dezen weg was het steeds drukker wordende verkeer op den Zeeweg te ontlasten. Het geheele verkeer van en naar het Zuiden zou langs dezen weg kunnen worden geleid. Bovendien zou een weinig bekend en be zocht mooi terrein voor velen geopend wor den. Zoo zag het Gemeentebestuur het. Toen het uitbreidingsplan zoodanig gewij zigd werd, dat de aanleg van dezen weg mo gelijk werd gemaakt, bracht de afd. Haarlem van de Natuurhistorische Ver. haar bezwaren in bij Ged- Staten, omdat zij meende, dat door den aanleg van dezen weg het natuur schoon zou worden geschaad. Uitgebreide correspondentie volgde, welke een lijvig dossier vormt. De gewestelijke commissie alleen diende een rapport in uit 8 pagina's bestaande en adviseerde een weg langs de Zanderij vaart. Aan het slot van. hun betoog geven zij Ged. Staten in overweging hunne goedkeuring aan de Bloemendaalsche plannen te onthouden, aangezien daaraan geen algemeen plan ten grondslag" ligt en geen zekerheid bestaat, dat dit plan zal passen in een algeheele herzie ning van het algemcene uitbreidingsplan der gemeente. In verband hiermede zal de Gewestelijke Commissie het zeer op prijs stellen, eindigt het rapport, indien Ged. Staten aan den Raad der Gemeente Bloemendaal de ver plichting opleggen als bedoeld in Art. 44 le Lid der woningwet en wel in overleg met de Gemeente Haarlem. Ter voorlichting van den lezer dient, dat hiermede bedoeld wordt overleg over den 42 M. breeden grooten verkeersweg, die ont worpen is Noord-Zuid van de Westerlaan in AerdenhoutBrouwersvaartZijlwegWal deck PyrmontlaanKleverlaan. Aan het eer ste gedeelte bij de Julianalaan is men hier mede juist begonnen. Art. 44 schrijft overleg voor bij den aanleg van wegen door gemeenten, waar beider be langen worden geraakt. Bovengenoemd advies luidde anders clan dat van den heer Wentink, inspecteur van de Volksgezondheid, die rapporterde: „Hoewel verbreeding van den Militairen Weg en de aanleg van een verkeersweg langs de Zanderijvaart ongetwijfeld noodig zal zijn zal dit den weg langs het Brouwerskolk!e toch niet onnoodig maken. Deze laatste weg zal naar mijn gevoelen nimmer een overwe gende rol spelen in het groote verkeer, doch van zuiver plaatselijke beteekenïs blijven, al thans nadat de voor het groote verkeer noo- dige verbinding Noord-Zuid tot stand is ge komen". Voor schade aan het natuurschoon is de heer Wentink niet bevreesd, als de weg met beleid wordt getraceerd. Er ontstaat een mooie parkweg, waarom hij adviseert tot aanneming der plannen. Ten Raadhuize te Overveen is een bijeen komst gehouden, om de bezwaren tegen het Bloemendaalsche uitbreidingsplan te bespre ken. Aanwezig waren van Ged. Staten de heeren Michels en Verschure, voor de gewestelijke commissie mej. Van der Ban. B. en W. van Bloemendaal en de heer Van Asch van Wijk, referendaris ter Prov. Griffie. Vooruit hadden allen een wandeling ge maakt ter plaatse, waar de te vellen boomen dit zijn er maar weinig gemerkt waren. Leider der vergadering was de heer Michels, die allereerst een overzicht gaf van de ma terie. De burgemeester van Bloemendaal. Jhr. Den Tex gaf te kennen ,dat het nooit de be doeling is geweest de gewestelijke commissie te passeeren. Haar meening was door de ge voerde correspondentie bekend. Wat haar advies betreft, om met Haarlem te overleggen over den grooten weg, merkte de burgemees ter op. dat deze weg een heel andere is en Haarlem weinig zal interesseeren. Natuurschoon zal niet worden vernietigd, integendeel zal dit worden verhoogd. Wethouder Prinsenberg merkte op. dat de weg langs de Zanderijvaart veel duurder zal worden, omdat veel bollengrond moet wor den aangekocht. De gronden langs het Kolk je daarentegen zijn in handen der Gemeente. Wethouder Born water stelde zich eveneens op het standpunt, dat geen natuurschoon wordt aangetast, hetgeen wel het geval zou zijn bij de Zanderijvaart. Een keuze tusschen beide plannen is dan ook niet moeilijk vol gens den wethouder. Jhr. Den Tex zette de gevolgen uiteen voor het verkeer. Vooral de Bloemendaalsche Weg bij den spoorwegovergang wordt ontlast. Een discussie ontstond ten slotte of de ontworpen weg van plaatselijk of interlocaal belang is. Ged. Staten zullen later uitspraak doen. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN- Tarbot f 1f 0.75 per 1 K.G. Tongen f 1.10f 0.35 per 1 K.G. Griet f 36—f 17 per 50 K.G. Groote schol f 32 per 50 K.G. Middel schol f 33 per 50 K.G. Zetschol f 251' 22.50 per 50 K.G. Schar f 4.10f 2.20 per 50 K.G. Tongschar f 30 per 50 K.G. Poon f 8f 7 per 50 K.G. Braat f 12.50—f 11 per 50 K.G. Kabeljauw f 48—1' 30 per 125 K.G. Groote gul f 19f 17 per 50 K.G. Kleine gul f 17—f 9.50 per 50 K.G. Wijting f 6.70f 4.50 per 50 K.G. KL R. poon f 54 per 50 K.G. BESOMMINGEN. Motorloggers: Sch 253 f 650: KW 4 f 490: KW 70 f 600; KW 43 f 780; KW 114 f 550: Sch 353 Sch 275 f 100. Kotters: O 67 f 310; E 400 f 1520; E 99 f 1150 E 549 f 320. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. KERKCONCERT BROEDERGEMEENTE. De kerk aan de Parklaan herbergde een flink aantal belangstellenden. Mej, Cor Igesz gaf met haar „Overveensch Dameskoor" een concert, waarbij als organiste mej. Bets Ne- derkoorn assisteerde en de cellist Johan de Nobel de solist was. Om geheel volledig te zijn. zij vermeld dat in een der koorwerken mej. Kitty Nederkoorn een solopartij geheel naar eisch vervulde. Van de samenstelling van het- programma mogen we met lof gewagen. Een van Handel's orgelconcerten, een deel uit Widor's Sympho- nie no. 5, een stuk van Dubois, zij gaven een goede omlijsting voor koorwerken van Pi'erné, van Schubert, van Klughardt. Daar waren ook twee deelen uit het Stabat Mater van Pergo- lese, die zich te zanten met de cello-sonate van Willem de Fesch thuis voelden in de om geving van Handel's orgelconcert. Van de uit voering der muziek van Pergolese, waarmee het dameskoor zich voor de eerste maal deed hooren, is veel goeds te zeggen wat de verzor ging der stemfraseering aangaat, 't Is waar. de engbegrensde ruimte was voor het klankrijk timbre van dit koor niet ideaal, zoodat de ver smelting der stemmen enkel verkregen kon worden met veel omzichtigheid (die vijand van elke kunstuiting;. Maar die omzichtigheid bracht ons toch de prachtig verzorgde lijn, de teekening. Hoe stond tegenover dit Italiaansch cantilene, dat langs en over elkaar vloeit, de harmonisch gehouden muziek van Klughardt. Harmonisch is weliswaar ook de muziek van Pierné in het koor „Le repas en Egypte", maar hoe wonderlijk kleurt het hier in de har monieën, die stemmingen welcken. als viel door gebrandschilderde kerkramen hetavond- ïicht binnen. En die sfeer werd, ook in den tekst, door de zangeressen van het koor won- dergoed weergegeven. Het oude Fransche kerstlied had in de uitvoering eveneens den goeden toon. De uitspraak van het- Fransch mag ook zeer geprezen worden. Maar hoe komt daar die Duitsche oe-klank zoo opeens verzeild in het Alleluia? Mag ik meteen her inneren aan de middenstrofe van Schubert's ,.Gott. meine Zuversicht waar de modulatie parien soeelde aan de uitvoerenden, al was 't de maal op dit concert dat de zuiver heid van intonatie in 't gedrang kwam. Ds. Schütz wijdde aan het Overveensch Da meskoor en zijn bekwame leidster mej. Cor Ige-z zijn sluitingswoord. Zijn gedachten gin gen daarbij echter ook uit naar de andere medewerkenden, en zoo zullen hem de in- muzikale cellovoordrachten van Johan de No bel evenzeer hebben verheugd als ons, die in de oude sonate van De Fesch het stijlgevoel, in de Air van Jean Huré de klankschoonheid en de calore zullen houden ïn aangename herinnering. Hij had den steun van het orgel. Scins was die steun al te solide: het te zware pedaal had n.l. meerendcels vervangen kun nen werden door de bassen van het manuaal. Waar dit af en toe geschiedde, klonk opeens het geheel in betere verhoudingen. Het spel overigens van mej. Bets Nederkoorn maakte lang geen kwaden indruk en de Toccata van Widor heeft ze goed in de ringers (en de voeten). Alweer: voor zulk een stuk mist het bescheiden instrument te zeer de valstemmen, maar met de middelen verrichtte de organiste wonderen. Van Dubois voldeed „chant pasto ral" wel heel goed. G. J. KALT. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT TE HAARLEM. Sla 13.50 per 100 krop. Raapstelen 0.802 per 100 bos Spinazie 0.201 per kist. Andijvie 0.45—/ 1.50 per kist. Postelein 0.751.25. Bloemkool 718 cent per stuk. Komkommer 1016 cent per stuk. Wortelen 1216 cent per bos. Asperges 2836 cent per bos. Rabarber 2—5 cent per bos. Radijs 23 cent per bos. Prei 210 cent per bos. Selderij 515 cent per bos. Pieterselie 520 cent per bos. R.K. COOP. TÜINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND" Spinazie per kist f 0.100.60 Sla per kist f 0.25—1.10 Asperges I per bos f 0-320.44 Asperges II per bos f 0.240.29 Asperges III per bos f 0.150.20 Rabarber per bos f 0.011/20.03 Raapstelen per bos f 0.020.03 Radijs per bos f 0.010.02 Pieterselie per bos f 0.03 Selderie per bos f 0.030.04 Prei per bos f 0 020.05 Bloemkool I per stuk f 0.180.23 Bloemkool n per stuk f 0.130.16 UIT DE PERS De nieuwe opdracht aan Dr. Colijn. Over de opdracht aan dr. Colijn tot het vormen van een crisis-kabinet schrijft de Nieuwe Rotterdamsche Courant dat ook, al is de positie nog niet geheel helder, men er een „reculer pour mieux saufcer" in kan zien. Door de formuleering" van de tweede op dracht is de kans van slagen voor den heer Colijn vergroot. Het blad spreekt voorts waardeering uit voor de standvastigheid van dr. Colijn om zich niet van zijn basis van vijf te laten af brengen. Zij die gelooven. haasten niet. Zelfs nu niet. Deze standvastigheid houdt een belofte in voor de toekomst. „Nu ligt over de beraadslagingen van dr. Colijn met de vijf partijleiders nog een sluier waarvan slechts hier en daar in de rechtsche pers een tipje gelicht is. Ook het bij die be sprekingen overgelegde ontwerp-regeerings- program is nog niet bekend. Over de be moeiingen van den formateur zal dus slechts een zeer onvolledig oordeel mogelijk zijn. „Van de houding der vrijzinnig-democra ten tegenover de uitnoodiging van -den for mateur is niets ruchtbaar geworden. De christelijk-historischen en de liberalen heb ben hem hun royale medewerking verleend. Anders staat het echter met de roomsch- katholieken. Hun houding besprekende, komt het Rot terdamsche orgaan tot de conclusie, dat zij er blijkbaar de voorkeur aan geven zich zoo veel mogelijk vrij ie houden. „Met een meerderheid voor het crisis- kabinet van 85 leden in de Tweede Kamer kan dan aan den radicalen vleugel gemak kelijker worden toegestaan, zich nu en dan van het regeerings-smaldeel af te scheiden, een extra-walsje met de S.D.A.P. te maken zonder dat het. kabinet in- tgevaar komt of de tweeslachtige positie van de R.K. Staats partij behoeft te worden opgegeven". Het kan ons alles koud laten, indien wij maar een regeering krijgen, die weet wat zij wil en die oprecht voornemens is het parlementaire stelsel te eerbiedi gen, een regeering, die het ook tracht te redden uit het enge, lichtvaardige partijgedoe, dat, indien niet alle teekenen bedriegen, zich ook bij de eerste poging van den heer Colijn weer in zijn onmacht om alleen het landsbelang te dienen heeft laten kennen. In de omstandigheid, dat het Tesultaat der verkiezingen is igeweest, dat de nieuwe Kamer nog minder geschikt dan de oude is gebleken om een parlementair kabinet op te leveren, concludeert Het Volk (s.d.) nog eens de dwaasheid der Kamerontbinding. De volsla gen onmogelijkheid van een rechtsch ka binet in de Nederlandsche politieke verhou dingen is nu, na de jongste mislukking-Colijn van de laatste weken, wel definitief vastge steld, meent het blad. Het s.d.-orgaan constateert verder, dat elke mogelijkheid tot een parlementair kabinet strandt op de weigering der katholieken. „Zij maken door hun afwijzing van de liberalen als bonagenooten elk parlementair burgerlijk kabinet onmogelijk. Zij maken ook door hun afwijzing van de sociaal-democraten, een parlementair gemengd-burgerlijk-socialis tisch kabinet onmogelijk. Zij kunnen niet kiezen tusschen verantwoordelijkheid voor reactie en verantwoordelijkheid voor demo cratie. Zij zullen echter moeten kiezen, wil len zij niet bij voortduring en definitief de vorming van elk parlementair kabinet blij ven maken". Dit is óók een zware verantwoordelijk heid. De katholieken zijn daarmee ver antwoordelijk voor de vorming van alle extra-parlementaire kabinetten. Zij zul len, door hun weigering om tot eeuig parlementair kabinet, welk dan ook, mede te werken, ook verantwoordelijk zijn voor de vorming van het zonder eenigen twijfel scherp-reactionnair extra parlementair kabinet-Colijn. dat thans te wachten is. Zooals zij verantwoorde lijk zijn geweest voor het extra-parle mentair kabinet-Ruys, dat hun bij de jongste verkiezing op verlies van twee zetels kwam te staan. In De Standaard (a.r.) constateert d. W. dat de toestand des lands niet minder erg is dan in 1914. „Een mislukking van een rechtsch kabi net mocht niet worden geriskeerd. De rol van een parlementair Kabinet van Rechts zou den weg voor een normale werking van ons constitutionéel-pariementaire stelsel waar schijnlijk voor langen tijd. onmogelijk ma ken, en ten andere zou de redding van het land uit de tegenwoordigen droeven toestand dan mislukt zijn. zonder uitzicht op betere kansen om te slagen. Dat alles woog zóó zwaar, dat we van oordeel zijn. dat de for mateur terecht met een onzeewaardig vaar tuig niet het ruime sop heeft willen kiezen. De dag van de schipbreuk kon wel bijna voor uit berekend worden". Het blad weerlegt dat een nationale con centratie gericht zou zijn tegen een andere groep en zegt dan over het crisiskabinet, dat cit zijn kracht zal moeten zoeken in het per soonlijk vertrouwen, dat de leden van het Kabinet inboezemen, en naar het voorkomt, zoowel leden uit de linkerzijde zal moeten opnemen als personen uit het rechtsch© kamp.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10