VOOR DE VROUW ABR. MEIJER ICeuk BUITEN ZITTEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 18 MEI 1933 BLOUSES. Dezen zomer zal men ontzaglijk veel ver schillende- dingen zien dragen; maar hiervan kan men zeker zijn: het mantelpakje zal men overal zien en veel meer, dan de laatste ja ren het geval geweest is. Dit is voornamelijk te danken aan het feit, dat ze jeugdig kleeden en practisch zijn. In nauw verband hiermee staan de blouses, die zich dit jaar in de levendigste belangstelling verheugen. De indruk van het geheel hangt af van de blouse; de wijze waarop zij ge maakt is, wordt bijna gecompliceerd. Voor den voormiddag zullen de blouses van linnen en piqué zeer geliefd zijn; voor spbrt en op koudere dagen is jersey meer aan te bevelen. Voor den namiddag is matte crêpe een geliefd materiaal, terwijl voor 's avonds crêpe satin, georgette en zijde gebruikt wor den. De waschbare blouse maakt een zeer een- voudigen indruk, hoewel de wijze van maken vrij ingewikkeld is. Ze worden in den rok ge dragen, of met een aangezet schootje, en hebben lange mouwen of korte pofmouwtjes. Het nieuwste is de rok lichter te nemen dan de blouse. Hoewel dit in het eerst eenigs- zons vreemd aandoet, zal men er gauw aan wennen; voornamelijk ook. omdat het hoofd zakelijk gaat om zachte pastelkleuren. Het zal vermoedelijk niet lang meer duren, of we kunnen buiten zitten, al verheugen we ons op het oogenblik dan ook nog met een brandende kachel. Maar het komt er in ieder geval van, dat we wat verkoeling gaan zoe ken in den tuin of op het balcon en omdat we niet willen dat het ons overvalt, gaan we nu zoowat voor de buitenmeubels zorgen. Wie er gelakte tuinmeubels op nahoudt, heeft ze vermoedelijk in den afgeloopen win ter zoo noodig al laten opknappen, zoodat ze nu keurig en wel voor den dag gehaald kun nen worden, om op den eersten warmen dag hun dienst te doen. Nu komen ook de ligstoelen voor den draad, maar die vallen niet mee, ze zien er toch wel erg aftansch uit, vooral wanneer de andere meubelen een flinke opknapper hebben ge had. Dat hindert echter niet, we weten er wel raad op. Het verschoten matje halen we er tusschenuit en nu maken we er zelf een nieuw tusschen. Het gemakkelijkste is dan een smal loopertje te koopen en dit er weer aan te spijkeren, maar omdat die loopertjes meestal erg taai zijn, nemen wij het eenvou digste wat er bij is, en gaan dat naar eigen smaak wat versieren. Daartoe kunnen we losse kussentjes ma ken in vroolijke kleuren, ter breedte van den looper en die we boven aan de rugleuning vastknoopen. Of we maken die kussentjes aan de stoelen vast, dat wil zeggen, we ne men een slap vroolijk gekleurd goed, naaien aan den binnenkant hiervan een vel watten, eenige malen opgevouwen, vast en bevestigen dit bovenaan de rugleuning van den stoel. Dit kunnen we bijvoorbeeld doen, door gelijk met het matje ook het kussen vast te spij- 'keren en de drie andere zijden er van aan het matje te naaien. Wilt -u er nog meer van maken, dan is borduren van het linnen loopertje ook heel aardig. Dit moest dan natuurlijk met een grove steek worden gedaan met niet al te dunne onverschietbare zij. Zoo kunnen een helgele zonnebloem met donkerbruin hart, of een paar hardblauwe korenbloemen of witte en gele margrieten in een der boven hoeken aangebracht, de stoelen een apart cachet geven, evenzoo het appliqueeren van hel gekleurde stoffen. Dat dit niet alleen bloemen behoeven te zijn, is vanzelf spre kend: aardige fantasiefiguren zullen een even aardig effect veroorzaken kunnen. Wilt u 's zomers uw thee ook buiten ge bruiken, neem dan geen theelichtje omdat het door het flikkeren in den wind veel min der warmte geeft dan binnenshuis. Verkiest u het toch op een lichtje te zetten, leg dan nog een doekje over den theepot, of trek hem een gehaakt of gebreid jasje aan, waar oor en tuit uit te voorschijn komen. Zeer practisch voor buiten zijn de zooge naamde theemandjes, rieten mandjes, van binnen opgevuld en bedekt met een frisch, kleurig stofje, waarin een holletje is uitge spaard, waar de theepot halfweg in wegzakt. De rest van den pot wordt dan bedekt met een dik gevoerde theemuts, in dezelfde kleur als de voering van het mandje. In dit mandje blijft de thee goed heet, en men behoeft ook niet bang te zijn, dat het theelichtje met zijn geflikker gevaar zal opleveren voor de thee muts. De eerste weken zullen nog weinig of geen muggen met zich meebrengen, maar wan neer dat eenmaal begint te komen is 'savonds dikwijls het buiten zitten geen pretje meer. Rooken helpt, zegt men. of eau de cologne en lavendel, sommigen hebben de flit-spuit naast zich liggen. Al die middeltjes helpen wel tijdelijk, maar afdoende zijn zij niet, en het is dan ook maar het beste, om bij het mooie weer op den koop toe de muggen en hun beet te nemen. Is de grond van den tuin erg vochtig, zorg dan voor bankjes of desnoods een plank om de voeten op te zetten; natuurlijk is een laag grint daarvoor ook afdoende. En profiteert dan van de warme dagen, zoodra zij komen: zooveel zijn het er niet, of wij moeten ze in eere houden als zij er zijn. E. E. J^-P, TOT DE VOORJAARSCARDEROBE behoort in de eerste plaats de wollen sport- mantel, met insteekzakjes en metalen knoo- pen (1). Verder een aardig middagjurkje van brume zijde, met een aparte garneering van plissé- volants aan schouders en mouwen (2). Heel aardig ook, is het japonnetje van donkerblauwe zijde, dat een bijzondere coupe heeft. Een leuke kleurige shawl komt onder de dichtgeknoopte revers uitkijken. Opmer kelijk ook, zijn de typisch-wijde mouwen. Donkerblauw zullen we veel zien dragen 's middags. De juiste kleuren rood en blauw bij elkaar is één van de nieuwe kleuren combinaties van dit seizoen; en werkelijk, het maakt een heel aardig effect. UIT EEN KLUWEN WOL EN •EEN GORDIJNRING. Bij de duizenderlei manieren, die er op het oogenblik bestaan om mutsen te haken, te breien en wat dies meer zij, kan altijd nog een duizend en éenste mits hij origineel is! Regelrecht uit Parijs afkomstig is het idee van deze gehaakte muts, die men van effen wol en één nikkelen gordijnring maakt: men haakt van vasten of stokjes al naar de wol dik is, (het haakwerk mag niet al te stijf worden) drie cirkels met een middellijn van ongeveer 15 c.M. Een volkomen juiste maat is niet aan te geven, omdat alle hoofden ver schillend van grootte zijn. Twee van de cir kels legt men een klein eindje over elkaar (zie de teekening) en naait ze zoo onzicht baar vast; vervolgens naait men ze alle drie met een draadje van de wol aan de gordijn ring vast, en bevestigt vervolgens de derde cirkel aan de twee andere, na eerst de muts gepast te hebben, zoodat men weet, of hij goed van afmetingen is. Eén van de afschei dingen hoort natnuurlijk van voren gedragen te worden, zoodat men, als men de muts scheef opzet, die ééne ronding net over het ééne oog kan trekken; als men wil kan men daar ter versiering een kleine clip vast zetten. W. T. HET WEEKBERICHT VAN CR. HOUTSTRAAT 16, HAARLEM Nu zijn voorhanden ,in groote ver scheidenheid van nieüiüste jagons, kleuren en dessins: pull-ov'ers, blazers, dames-jurken, badcostuums voor da mes, hecren en kinderen, jongenspakjes, kinderjurken, kousen eii sokken. Abram-Meijer-kwaliteitzeer matige prijzen. (Adv. Ingez. Med.) BEZOEK. De tafel is gedekt en wij zitten met over elkaar geslagen armen te wachten. Wij ver heugen ons op het uur van rust, dat komen gaat; het uur van ontspanning en luchtig gebabbel; den heelen dag hebben wij ons al gehaast om dit uur te kunnen uitsparen; wij hebben het verdiend en nu zal het da delijk bij-ons komen in de gestalte van deze vrouw, die we een heelen tijd niet gezien hebben en die ons zeker veel nieuws zal brengen. Dan komt ze binnen. We zijn een beetje verlegen, omdat we elkaar zoo lang niet ge zien hebben en ook, omdat haar oogen direct zoo ijverig rondkijken, critisch, nieuwsgierig, minachtend. Is er misschien iets niet in orde, denken we bedrukt. En dan begint ze al te praten. „Ach, heb jij nog een sofa in je kamer, wat grappig! Die zijn anders heelemaal geen mode meer; ik heb van die moderne ligbanken, die zijn eenig! Nee, dankje, ik zit liever hier. Hemel!, zelfgebakken koeken. Wat heer lijk ouderwetsch; nee, ik zal er niet van eten, ik. moet een beetje om mijn lijn den ken, de meeste vrouwen vergeten dat he laasen een blik glijdt langs ons fi guur, die ons van kleur doet veranderen, omdat hij zoo doordringend is. Maar de an dere praat alweer door. Zonderling ze heeft ons een heelen tijd niet gezien, toch weet ze al het onaangename uit ons leven. De scheiding van menschen, waar we een heelen tijd mee om hebben gegaan; de onaange naamheden met den huiseigenaar; ze weet van onze schulden; van een reis, die door omstandigheden niet door kon gaan; van ziekte, die we gehad hebben.... Niets blijft ons bespaard; alles wordt ge- critiseerd. En om ons heen wordt de kamer langzamerhand grauw. Onder de minachten de blikken van deze vrouw, schijnt iedere verbleekte plek van het tapijt, iedere kleine vlek en iedere versleten kant van de meubels eens zoo duidelijk zichtbaar. We hadden de tafel aardig gedekt? Wat een verbeel ding! Gek. ouderwets en leelijk hebben we het gedaan. Deze vrouw kan alles beter. Wat flink moet ze zijn. dat ze den moed vindt al onze zwakheden op te graven. We voe'.en ons plotseling heel eenzaam, heel kleintjes en hebben een drogen mond. Onze handen zijn in elkaar gestrengeld, ter wijl de andere praat en praat. En als ze dan eindelijk weggaat, blijven we alleen, dood moe, met hoofdpijn en moedeloos. Nooit moer vragen we een vrouw op visite. Maar veertien dagen later zitten we toch weej, hoewel onzeker, achter onze gedekte tafel en wachten. De deur gaat open en we zien een gezicht, dat even vol verwachting is, als het onze. Een kleine bouquet voor jaarsbloemen wordt ons vlug en een beetje verlegen in de hand gestopt en Juist de ver legenheid van de andere helpt ons, om over de onze heen te komen. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. De patronen van deze week brengen iets voor Mama cn de oudste dochter. Voor Moe der is het een prettig, gemakkelijk zittend huisjaponnetje, dat gemaakt is van een of ander aardig gebloemd stofje; terwijl het modelletje voor de bakvisch gedacht was van effen voile of zij. No. 141: huisjaponnetje, speciaal voor ge zette figuren. De ingezette baan in den rok; en de blouse, die met een punt op den rok ge naaid is maken het geheel zeer slank. Een klein wit vestje brengt eenige fleurigheid. Benoodigd: 6 Meter van 70 c.M. breed. No. 145: aardig jongemeisjes-jurkje met een grappig pelerine'tje, dat van voren vast genaaid is. Het beste doet men hiervoor een of andere soepele stof, zooals zij of voile, te kiezen. Benoodigde stof: 4 Meter van 90 c.M. breed. Beide patronen zijn tegen den prijs van 0,50 cents per stuk te verkrijgen bij de „Afd. Knippatronen" van de Uitgeversmaatschap pij „De Mijlpaal" postbox 175 te Amsterdam. Het bedrag kan worden overgemaakt in post zegels, per postwissel of per postgiro 41632. De lezeressen worden vriendelijk verzocht bij het nummer van het verlangde patroon, ook de maat op te geven d.w.z. boven-, taille- en heupwijdte. Gelieve naam en adres duidelijk te ver melden. Toezending zal dan zoo spoedig mogelijk geschieden. Er zijn huizen en kamers die je zoo ver trouwd zijn, dat je zelfs niet aan de mogelijk heid denkt, dat ze ooit kunnen veranderen. Als je zoo'n huis binnenkomt, over den drem pel van zoo'n kamer stapt, spreekt het van zelf dat je alles op zijn plaats vindt, je ziet het niet eens meer, schrikt alleen even op van soms een nieuw kleedje, een andere muurver-siering. Je hebt daar zoo je eigen stoel waarin je je neer laat glijden, je weet in welken stoel de gastvrouw zal gaan zitten. Je weet wanneer ze thee of koffie drinkt, je kent de koekjestrommel of het bonbon schaaltje. Zoo is het en niet anders. Maar wel anders en altijd anders is het bij de familie Pleging. Je kan daar elke week komen en elke week een hervorming mee maken. De familie Pleging zorgt voor verras singen. Vol verwachting ga je er iederen keer naar toe. Wat zal het nieuwste wezen? In de bibliotheek van de familie Pleging staan ettelijke werken met zeer geleerde titels. Maar die titels zijn allemaal te vertalen met: hoe word ik minstens honderd jaar. En die bibliotheek wordt steeds aangevuld.... Soms eet je bij de Plegings zoo overvloedig en weelderig als je nergens eet. Je bent een tikje nieuwsgierig: is er iemand jarig of is „de rijke oom uit Amerika" gestorven? Maar nee, je krijgt spoedig de uitlegging met het boek of het krantenartikel er bij. Daar stond het. Je moet alleen eten waar je bijzonder op gesteld bent, alleen voedsel waar je van smult, wordt omgezet in de veronderstelde hoeveelheid energie. Watertand je niet als je appelmoes ziet? Eet er dan niet van! Neem wat perziken of pudding, maar vooral wat je het beste aanstaat. Denk niet dat eieren en melk en stamppot voedzaam zijn als je er niet of maar matig van houdt; als je een lekkerbek bent. zijn taartjes en zoetig heid veel beter voor je. Ga je dan den volgenden keer weer naar de Plegings stel je dan niet voor weer zoo'n feestmaaltijd te krijgen. De Plegings hebben weer wat anders ontdekt en dat is maar gelukkig voor hun portemonnaie. Ze zijn nu aan den rauwkost, de eenige kost waarbij een mensch gezond kan blijven. Dan weer eten ze veel vleesch, waar je zoo sterk van wordt, dan veel appelen omdat die zoo goed voor de her senen zijn. Ze overvoeren je soms met borden pap en een volgenden keer sta je hongerig van tafel op waar je niet anders gehad hebt dan een glas water en wat vruchten. Er lel den vele wegen naar Rome en er schijnen zeer veel manieren te zijn om minstens hon derd jaar te worden. Je kan de Plegings op Zondagmiddag be zoeken en de heele familie nog in bed vin den. „Rusten en uitslapen zijn noodzakelijke levensbehoeften". Een anderen keer staan mijnheer en mevrouw midden in den nacht op, omdat „lang in bed liggen zoo verslapt en je aan vier uur slapen genoeg hebt". Soms is het huis overdreven netjes, geen stofje wordt geduld. Als het huis maar zin delijk is zal geen ziekte er binnen kunnen dringen. De kleeden zijn opgenomen .alle overtollige meubels opgeruimd. Je zit er als in een verhuizing. Dan weer is het er slor dig, zwerven boeken, kranten en allerlei ge bruiksvoorwerpen door kamers en gangen. Ergens in een brochure stond, dat. het zieke lijk is van je huis en huishouding een afgod te maken. Geen koffie, geen thee; wel koffie, wel thee. Niet snoepen tusschen de maaltijden: altijd iets gebruiken als je honger hebt. Wan delen na het eten, wandelen voor het eten; een middagdutje, laat naar bed, vroeg naar bed. Warme baden, koude baden, dikke klee- ren, dunne kleeren. Je in acht nemen, je harden Inderdaad, de Plegings zorgen voor verras singen. Ze geven steeds op van de nieuwe methode tot ze weer een betere gevonden hebben. Gelukkig zijn het van nature ge zonde, sterke menschen en kinderen en heb ben ze niet al te zeer te lijden van al hun experimenten. Wel hebben ze dezen winter allemaal griep gehad en heeft het jongetje met keelontsteking in het ziekenhuis gelegen. Maar dat kan tenslotte een ..onverstandig" mensch ook overkomen! Maar ik zou zeker ziek worden als ik altijd zoo aan mijn ge zondheid moest denken. Gedachten aan ziekte werken haar maar al te dikwijls in de hand. Als we gezond zijn laten wc ons dan .liet offeren aan de illusie honderd cn zooveel jaar te worden. - BEP OTTEN. DOELMATIGE SCHOOLKLEEDINC. Eerste gebod: eenvoudig en onopvallend! Kinderen zijn harde en meedoogenlooze cri tici. Zoowel slordige als overdreven kleeding worden door de klasgenootjes bespottelijk ge maakt en hoewel deze plagerijen in den re gel niet ernstig gemeend worden, lijdt menig kind er meer door dan men denkt. Kleine meisjes dragen een rokje van Schot- sche ruit met een licht blousje, dat er al tijd helder en schoon uit kan zien. Het rokje wordt zonder veel moeite uit Moeders te ouderwetsch geworden costuum gemaakt. Een donkere blazer er over. een alpinomuts in dezelfde kleur en haar schoolkleeding is klaar. Het oudere meisje ziet er altijd goed uit in een lange, rechte jas van gedekte stol', die slechts verlevendigd wordt door een kleurige shawl. Eenzelfde garneering aan het hoedje. De kleine zoon draagt kniekousen (lange kousen hebben altijd gaten op de knie!) een opknoopbroekje met een licht of donker der overhemd; verder een gevlochten wollen das en een lang, recht jasje. engeheinien VVV Asperges met kaassaus <4 personen): 2 bossen asperges. 3 d L. melk 25 gram bloem, 40 gr. boter, 30 gr. geraspte Parmezaanschc of oude Goudschc kaas. Schil de asperges, breek het harde onder einde zoover af. dat de asperges geheel ge geten kunnen worden. Zet ze op in ruim ko kend water met wat zout en kook ze 3/4 a 1 uur. Laat de asperges op een schuimspaan even uitdruipen en leg ze in een vuurvaste schotel. Verwarm roerende 25 gr. bloem mot 30 gr. boter, voeg langzamerhand de melk toe en laat het sausje even doorkoken; roer cr ruim de helft van de geraspte kaas door en voeg zout naar smaak toe. Giet deze saus over de asperges in de vuurvaste schotel, strooi de rest van de kaas er overheen en giet er de rest van de gesmolten boter over. Laat de schotel in een warme oven vlug een licht bruin korstje krijgen. Aspergesoep '4 personen): 1 T2 L. asper- genat of water, waarin de uiteinden van dc asperges getrokken hebben. 45 gr. bloem. 55 gr. boter, 1 eidooier, - d.L. melk, foelie, wat gaargekookte aspergekoppen. Laat in het aspergenat de foelie ecnigen tijd trekken. Zeef het vocht desverkiczcnde ook de uiteinden der asperges cn giet het lang zamerhand bij de boter en de bloem, die roe rende verwarmd zijn. Laat de soep 5 minuten doorkoken cn voeg de aspergekoppen toe. Klop in de soepterrine de eidooier met dc melk. en giet voorzichtig, steeds kloppende, de soep er bij. Kruidtaart: 125 gr. boter. 125 gr. suiker, 125 gr. bloem. 125 gr. krenten. 125 gr. rozij nen. 2 theelepels kaneel. 1 theelepel geraspte nootmuskaat, 1 theelepel gestampte kruidna gelen, 2 eieren, wat zout. Roer de boter met de suiker schuimig, voeg een voor één de eieren erbij, daarna de ge zeefde bloem met het zout en dc kruiden en op het laatst de goedgewasschen en daarna gedroogde krenten en rozijnen. Doe het deeg in een met boter besmeerde cakevorm of ronde springvorm en bak de taart in een vrij warme oven gaar (ongeveer 1 uur). Pro beer of ze gaar is. door er met een lardecr- naald en vleeschpen in te prikken, die er dan droog uit moet komin. Stort dc taart op een taartrooster of op een haren zeef, laat ze uit dampen en bekoelen en bewaar ze in een goed gesloten trommel. Presenteer dit gebak in een heel dunne plakjes gesneden. Appelpannekockcn met krenten (ongev. 6 stuks) 2 ons bloem. 4 dL. lauwwarme melk, 1 ei, 20 gr. gist, wat zout, boter of vet om te bakken, 1 ons krenten, 3 of 4 zure appels. Doe de bloem met het zout in een kom en klop er met het ei cn 1 1/2 dL. lauwwarme melk een gladde massa van zonder klontjes. Los de gist op in de rest van de lauwwarme melk en voeg deze langzamerhand, onder stevig kloppen, bij het beslag. Roer de goed gewasschen en in warm water gewelde kren ten door het beslag en laat dit. dicht ge dekt, op een warm plaatsje 1 uur rijzen. Boor en schil de appelen, snijd ze in plakken. Laat wat vet of boter in de koekepan heet worden, giet een deel van het beslag cr in en leg 3 of 4 schijven appel er op. Bak de panne koeken langzaam aan beide kanten bruin en gaar. Houd de reeds gebakken koeken goed warm tot de laatste pannekoek gebakken is en presenteer ze met basterdsuiker cn kaneel. C. F.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11