GEMATIGDE REDE VAN HITLER. IJetftócfieSfaotöe Hg HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 18 MEI 1933 TWEEDE BLAD Eisch tot gelijkrechtigdheid. Ceen herbewapening, maar ontwapening der anderen. Plan MacDonald als mogelijke basis. Sympathie voor Roosevelt's idee. Regeeringsverklaring met algemeene stemmen ook die der sociaal-democraten aangenomen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Adolf Hitler. In de Kroll-Opera te Berlijn heeft de Duit- sche Rijkskanselier Adolf Hitler gistermiddag onder buitengewone belangstelling zijn groote rede over de buitenlandsche politiek gehou den. Op de tribunes was geen plaats onbezet. Geheel vooraan in de diplomatenloge zaten de Fransche ambassadeur Francois Poncet en de Britsche ambassadeur Sir Horace Rum- bold. Achter de regeeringsbanken vele hooge Rijks weer- en politie-officieren. De Rijksre- geering was eveneens voltallig aanwezig.Naast de ministers zag men staatssecretaris Meiss- ner en in de diplomatenloge den ex-Kroon prins. Rijksdagpresident Goering opende de zit ting en zeide: „Wij zijn in een ernstig uur bijeen geroepen. Het geldt het lot van onze natie. Wel nauwelijks ooit tevoren is de Rijks dag voor een zoo ernstige kwestie in een zoo ernstig uur bijeen geroepen. De Duitsche Rijksregeering wenscht haar bedoelingen en doeleinden voor het geheele Duitsche volk duidelijk uiteen te zetten". Het woord was daarna aan den Rijkskanselier. Deze zeide daarna o.m.: „Afgevaardigden, mannen en vrouwen van den Duitschen Rijksdag! Namens de Rijksre geering heb ik Rijksdagpresident Goering verzocht, den Duitschen Rijksdag bijeen te roepen om voor dit forum onze houding te bepalen. Ten opzichte van eenige kwesties die thans niet slechts ons volk, doch de ge heele wereld in beroering brengen. De u be kende problemen zijn van zóó groote betee- kenis, dat van hun gelukkige oplossing niet alleen de politieke vrede doch ook de econo mische redding van allen afhankelijk is. Wan neer ik daarbij voor de Duitsche regeering den wensch uitspreek, de behandeling er van te onttrekken aan elke atmosfeer van harts tocht, dan gebeurt zulks niet in de laatste plaats in het ons allen beheerschende be wustzijn, dat de crisis van dezen tijd haar diepste oorsprong slechts te danken heeft aan de hartstochten, die aan het einde van den oorlog het verstand, het inzicht en de rechtvaardigheid der volken vertroebelden. Want ale de crisis veroorzakende problemen, vinden hun oorzaak in de fouten van het vredesverdrag, dat de belangrijkste en be slissende problemen voor de toekomst niet duidelijk en verstandig wist op te lossen, noch de economische en zelfs de juridische aan spraken en eischen der volken op te lossen op een wijze, die tegen de critiek van den tijd bestand was. De verdeeling door het verdrag van Ver sailles gemaakt, in overwinnaars en over wonnen staten, is de grondslag geworden van een nieuw internationaal recht, zei Hitier voorts. Een groot volk als het Duitsche is tot een natie van den tweeden rang gemaakt. Het was de fout van den Volkenbond, dat hij een zwakken en ontwapenden staat geen hulp heeft verleend. Een nieuwe oorlog zou evenwel geen op lossing der hangende vraagstukken kunnen brengen, hij zou integendeel den economi- schen nood nog vergrooten, en leiden tot een nieuwen chaos en nieuwe tegenstellingen, een nieuwe crisis, nieuwe offers, nieuwe onzeker heid, nieuwen nood. Het is de ernstige wensch der nationale regeering zulk een ontwikkeling mede te hel pen voorkomen. Dit is ook de beteekenis der revolutie in Duitschland; de drie gezichts punten. die haar beheerschen. zijn geenszins in strijd met de belangen der andere landen. Zij zijn: lo. Vernietiging van het dreigende com munisme, opbouw van een volksstaat, die de belangen van allen behartigt en handhaving van het particulier bezit. 2o. Oplossing van het ernstigste sociale vraagstuk door het weder inschakelen der millioenen werkloozen in het economische leven. 3o. Herstel van een stabiel en krachtig staatsgezag, gesteund door het vertrouwen der natie. Als ik op dit oogenblik bewust als Duitsch nat.-socialist spreek, verklaar ik namens de nationale regeering en namens de nationale verheffing, dat wij begrip hebben voor de ge voelens, opvattingen en aanspraken der an dere landen. De jonge generatie, die slechts ellende heeft gekend, heeft te zeer geleden onder den waanzin, dan dat zij anderen het zelfde zou willen aandoen. Wij respecteeren de nationale rechten der andere volken en wenschen van harte met hen in vrede en vriendschap te leven. Dat Duitschland al jarenlang de ontwape ning der andere landen eischt, geschiedt op de volgende gronden: lo. De eisch van rechtsgelijkheid is een eisch van moreel recht en verstand. In de vredesverdragen wordt erkend, dat Duitsch- lands ontwapening bedoeld is als uitgangs punt van de ontwapening der wereld. 2o. de onvrijheid van een groot volk kan niet langer gehandhaafd blijven. Het Duit sche volk zal blijven. Het Duitsche volk zal blijven bestaan, als het Fransche en het Pool- sche. Wat beteekent een tijdelijke onder drukking van een millioenenvolk tegenover de macht der feiten? Wie begrip heeft voor de jonge Europeesche nationale staten moet dit ook hebben voor he> Duitschland der na tionale revolutie, want dit wil niets, wat het ook niet aan anderen wil geven. Als Duitschland rechtsgelijkheid eischt door ontwapening der andere landen, dan heeft het daarop moreel recht door zijn eigen na leving der verdragen. Het volgende wil ik. aldus de Rijkskanselier namens het Duitsche volk en de Duitsche re geering verklaren: Duitschland heeft ontwapend. Het heeft alle in het vredesverdrag opgelegde ver plichtingen ver over de grenzen van elke mogelijkheid, ja zelfs van de rede, vervuld, Zijn leger bedraagt 100.000 man, de sterkte en het karakter van de politie zijn internatio naal geregeld. De in de dagen der revolutie gevormde hulppolitie heeft uitsluitend een politiek karakter. Zij moest in de kritieke da gen der omwenteling het door het nieuwe re giem onzeker geachte deel der andere politie vervangen. Sinds de revolutie is zij al ver minderd en aan het einde van het jaar zal zij zijn ontbonden. Duitschland heeft- er moreel aanspraak op, dat de andere mogendheden harerzijds haar verplichtingen, welke voortvloeien uit het verdrag van Versailles nakomen.De Duitsch land in December toegestane rechtsgelijkheid is tot nu toe niet verwezenlijkt. Indien van de zijde van Frankrijk steeds weer de stelling wordt verkondigd, dat naast de rechtsgelijk heid van Duitschland de veiligheid van Frankrijk moet staan, dan mag ik daarte genover twee vragen stellen: 1. Duitschland heeft tot nu toe alle veilig heidsverplichtingen op zich genomen, welke voortvloeien uit de onderteekening van het verdrag van Versailles, van het pact van Kel logg, arbitrageverdragen, het pact inzake niet toepassing van geweld, enz. Wat zijn de con crete verzekeringen, welke Duitschland ver der nog op zich zou kunnen nemen? 2. Welke waarborgen heeft Duitschland daartegenover? Volgens de gegevens van den Volkenbond heeft Frankrijk alleen 3046 vliegtuigen in dienst. België 350. Polen 700, Tsjecho-Slowakije 670. Daarbij komen ont zaglijke hoeveelheden reserve-vliegtuigen, duizenden strijdwagens, duizenden stuks zwaar geschut en alle technische middelen om met gifgassen oorlog te voeren. Niettemin is Duitschland te allen tijde be reid verdere veiligheidsverplichtingen van in ternationalen aard op zich te nemen, wan neer alle naties harerzijds daartoe bereid zijn en dit Duitschland ten goede komt. Duitschland zou ook verder bereid ziin zijn geheele militaire inrichting op te heffen en de kleine rest van wapenen te vernietigen, indien de naburige staten hetzelfde zouden doen. Indien deze andere staten niet bereid zijn de bij het vredesverdrag ook hun opgelegde verplichtingen na te komen, moet Duitsch land tenminste persisteeren bij den eisch van zijn rechtsgelijkheid. De Duitsche regeering ziet in het Engelsche plan een mogelijke basis voor de oplossing dezer kwesties. Zij moet evenwel eischen, dat haar niet de ver nieling van een bestaande legerinrichting wordt opgedrongen, zonder de toekenning van een op zijn minst kwalitatieve rechtsgelijk heid. Duitschland verklaart zich er mede accoord een overgangsperiode van vijf jaren aan te nemen voor het herstel van zijn nationale veiligheid, in de verwachting, dat na dezen tijd de werkelijke gelijkstelling van Duitsch land met de andere staten plaatsvindt. Duitschland is verder bereid af te zien van alle aanvalswapenen, indien binnen een be paalde tijdruimte de bewapende naties harer zijds deze aanvalswapenen vernietigen en door een internationale conventie de gebruik making er van wordt verboden. Duitschland heeft slechts den eenigen wensch zijn onafhankelijkheid te bewaren en zijn grenzen te kunnen beschermen. Duitschland zou zich ook te allen tijde be reid verklaren ingeval van de instelling eener internationale controle op de bewapening bij gelijke bereidwilligheid der andere staten de desbetreffende organisaties mede onder leze controle te plaatsen ten einde ondubbelzinnig voor de geheele wereld het niet-militair karakter aan te toonen. Voorts zal de Duitsche regeering geen ver bod van wapenen als al te drastisch verwer pen, indien het op dezelfde wijze ook op de andere staten van toepassing zal zijn. Het voorstel van den Amerikaanschen pre- s'dpnt Roosevelt, waarvan ik vannacht ken nis kreeg, verplicht de Duitsche regeering tot warmen dank. Zij is bereid alles te doen om de internationale crisis uit den weg te rui- is voor visqCrallerfijnste wat er is. =55= (Adv. Ingez. Med.) men; want zij is overtuigd, dat zonder de op lossing der bestaande quaesties op den duur geen economische wederopbouw denkbaar is. Zij is bereid aan dit werk van het in orde bren gen der politieke en economische verhoudingen der wereld onbaatzuchtig deel te nemen. Zij is overtuigd, dat er thans nog slechts één groote taak kan bestaan: Den vrede der we reld te verzekeren. Ik gevoel mij echter ver plicht te constateeren, dat de reden voor de bewapening van Frankrijk en Polen onder geen omstandigheden de vrees van deze na ties voor een Duitsche invasie kan zijn. De politieke en economische gevolgen, de chaos, welken zulk een poging in Europa zou teweegbrengen, zou komen voor de verant woordelijkheid dergenen, die tegen een volk. dat de wereld geen kwaad doet, met zulke middelen strijden. Iedere poging tot overwel diging van Duitschland tegen den duidelijken feest der verdragen is kan slechts gedicteerd zijn door de bedoeling ons verwijderd te hou den van de conferenties. Het Duitsche volk bezit thans evenwel genoeg middelen om dit te verhinderen. Het zou ons zwaar vallen nog verder tot den Volkenbond te behooren. Sedert den dag der onderteekening van dit verdrag dat als vredeswerk de hoeksteen had moeten vormen voor een nieuwen en beteren tijd voor alle volken, hebben in Duitschland schier alleen uit nood en ellende 224.9C0 menschen zichzelf van het leven beroofd, mannen en vrouwen, grijsaards en kinderen. Deze onomkoopbare getuigen zijn aanklagers tegen den geest en de vervulling van een verdrag, van welks werkzaamheid niet alleen de overige wereld, maar ook millioenen in Duitschland, heil en zegen hadden verwacht. Mogen de andere naties daarin dan ook den onwrikbaren wil van Duitschland zien om een periode af te sluiten van menschelijke dwalingen, ten einde den weg te vinden tot een eikaar begrijpen van allen op den grond slag van gelijke rechten. Na de redevoering van den Rijkskanselier werd het volgende voorstel, dat door de na- tionaal-socialisten, de Duitsch-nationalen. het Centrum en de Beiersche Volkspartij was ingediend, met algemeene stemmen aangenomen: De Duitsche Rijksdag, als vertegenwoordi ger van het Duitsche volk, keurt de verkla ring van de Rijksregeering goed en stelt zich in deze voor het leven der natie beslissende kwestie van gelijkgerechtigdheid van het Duitsche volk gesloten achter de rijksre geering. Ook de Sociaal-Democraten stemden voor dit voorstel. Nadat het Duitschland-lied en het Horst- Wessel lied waren gezongen, werd de Rijks dag verdaagd. De indruk te Londen. LONDEN, 17 Mei (V.D.) De redevoering van Hitier wordt in de avondbladen in zijn geheel weergegeven. In politieke kringen be studeert men de rede met grooten aandacht welke vooral gericht wordt op de passages die betrekking hebben op ontwapening, aan gezien met inziet, dat de toekomst van de ontwapeningsconferentie te Genève voor een groot deel afhankelijk is van de houding van Duitschland inzake het voorstel tot standaardiseering van de vastelandslegers, gelijk dit is opgesteld in het Britsche ont- wapeningsontwerp. Amerika verheugd over Hitler's gematigdheid. WASHINGTON. 17 Mei (V.D.) Ofschoon president Roosevelt geen commentaar heeft gegeven op de redevoering, ran Hitler ver luidt in politieke kringen, dat -;hij bijzonder verheugd is over de gematigdheid van Hitier en de klaarblijkelijk oprechtheid van zijn be wering. dat Duitschland naar een ontwape ningsovereenkomst streeft. Staatssecretaris Huil weigerde iets over de rede te zeggen, daar hij deze nog nader wil bestudeeren. Overigens, aldus Hull, is het raadzaam in internationale politieke zaken niet al te optimistisch zijn. Hitiers opmerking, dat de Duitsche regee ring de Vereenigde Staten gaarne wilde aan vaarden als waarborg van den vrede, wordt ijverig besproken in regeeringskringen, daar men van meening is. dat Roosevelts voor stel niets van dien aard inhoudt. PARIJS, 17 Mei (V.D.) In Parijsche poli tieke kringen heeft men veel waardeering voor de bekwame indeeling van de rede voering van Hitler, die men als politieke prestatie hoog aanslaat. Toegegeven wordt verder, dat Hitler met gematigdheid heeft gesproken, zelfs over het verdrag van Ver sailles en het ontwapeningsprobleem. Met spanning wacht men op den indruk, die de rede zal wekken in Engeland en Amerika. waarvan men verwacht, dat die gunstig zal zijn. Resumeerend kan gezegd worden, dat de indruk in Parijs een zekere ontspaning te voorschijn heeft geroepen. overeengekomen, dat geen van beide landen kwantitatieve beperkingen zal invoeren waardoor het effect van de tariefconcessies van dit verdrag zou worden te niet gedaan. Het nieuwe handelsverdrag met Zweden is gelijk in vorm aan dat met Noorwegen. Inge val van kwantitatieve beperking van den invoer van landbouwproducten en visch zal de invoer van Zweedschc boter in Engeland niet worden verminderd beneden 185000 cwt per jaar en de invoer van visch niet bene den 45000 cwt 47 pet. van alle Zweedschc ko- lenimport zal uit Engeland worden betrokken Amerika. Engeland. Handelsverdragen met Zweden en Noorwegen. In het nieuwe handelsverdrag tusschen Engeland en Noorwegen verplichten beide landen zich de invoerrechten op zekere soor ten goederen, waarbij de ander geïnteres seerd is, niet te verhoogen boven tarieven, die in aan het verdrag toegevoegde tabellen zijn opgesomd. De in elk der beide landen ge heven rechten van goederen, die een product zijn van of gefabriceerd worden door het an dere land zullen niet hooger mogen zijn dan de belastingen geheven van in het binnen land vervaardigde producten. In geval overgegaan zou worden tot kwan titatieve regeling van den invoer van visch in het Vereenigd Koninkrijk, wordt bepaald, welke kwantiteit witte visch en versche ha ring uit Noorwegen zullen mogen worden in gevoerd. terwijl, wanneer de invoeren van bacon, ham en zekere zuivelproducten kwan titatief worden geregeld, bepaald wordt, dat de invoer uit Noorwegen onveranderd zal blijven. Verder is overeengekomen, dat niet minder den 70 pet. van den steenkoolinvoer van Noorwegen uit het Vereenigd Koninkrijk zal worden betrokken, terwijl Engeland 75 pet. van de Noorsche cokes zal blijven afne men, Met zekere uitzonderingen is verder Congres aanvaardt het werkverschaffingsplan. Het Amerikaansche congres heeft thans definitief de voorstellen betreffende regulee ring van de Tennessee-rivier en het bouwen van een electrische centrale Muscleshoals aangenomen. De voorstellen zijn Roosevelt reeds ter on derteekening toegezonden. Duitschland. Toenemend aantal leden bij de D. N. V. P. De Duitsch nationale persafdeeling deelt mede. dat in verband met de zitting van den rijksdag een fractiezitting van de Duitsch nationale volkspartij is gehouden, waar dr. Hugenberg en von Winterfeld het woord voerden. Uit de rapporten der afge vaardigden over het werk in 't land bleek, dat het Duitsch Nationale Front overal vooruit gaat. Het aantal leden neemt bijzonder toe, vooral uit arbeiderskringen en uit den mid denstand. In enkele gevallen moest zelfs het aannemen van nieuwe leden stop gezet wor den teneinde een zorgvuldig onderzoek in te stellen naar zich nieuw aanmeldende leden Een foto va nMargareth MacMath en haar ouders Men herinnert zich, dal dit meisje uit de ouderlijke woning in Massachusetts icerd ontvoerd en tegen betaling van 80.000 dollar aan dc ouders werd teruggegeven. HEFTIG TAFEREEL IN EEN TURKSCHE GEVANGENIS. BEWAKERS MET GEDETINEERDEN IN GEVECHT. ISTANBOEL. 27 Mei- (Reuter.) Na een he vig gevecht met de cipiers, zijn een aantal gedetineerden van de Turksche gevangenis te Karakeusse. nabij Van in Oost-Anatolü: er in geslaagd te ontsnappen. Verscheidene weken hadden de gevangenen gewerkt aan een onderaardsche gang. totdat deze groot genoeg was, dat zij achter elkaar naar bui ten konden gaan. Op een nacht trachtten zij te ontvluchten, doch vallende steenen trok ken de aandacht van een bewaker. Hij loste een schot, maar werd onmiddellijk door de gevangenen overvallen en gedood ove rige bewakers kwamen op het schot toegeloo pen en er ontspon zich een gevecht tusschen de bewakers en de vluchtelingen. Vier gede tineerden werden gedood en drie gewond, doch minstens negen slaagden er in te ont vluchten en bevinden zich nog in vrijheid. MONUMENT VOOR DEN ARBEID WORDT TE BERLIJN OPGERICHT. BERLIJN, 17 Mei, (V.D.) Te Berlijn zal een monument voor den arbeid worden opgericht. Het zal uit steen of brons worden opgetrok ken. De reusachtige afmetingen van het mo nument zullen rusten op een oppervlakte van 25 M2. Het monument zal een arbeider voorstellen, met daarom heen gegroepeerd de geleerde, de boer. de soldaat, de handar beider, de kunstenaar en de fabrieksarbeider, de moeder met het kind en de grijsaard De bouw van dit reusachtig monument zal on geveer 1 millioen mark kosten, welke door vrijwillige bijdragen zullen worden bijeenge bracht. BENZINEPRIJS IN ENGELAND WORDT VERLAAGD. LONDEN, 16 Mei (V. D.) Morgen zal de ben zineprijs met 2 1/2 pence per gallon worden verlaagd NICHTJE VAN ROOSEVELT OP AVONTUUR UIT. President Roosevelt heeft een avontuurlijke nicht, aldus meldt de Tel. Slechts vergezeld van haar secretaresse maakt zij op het oogenblik in haar auto een rondrit door Europa om de minder bekende plaatsen van dit werelddeel te bezoeken Na Europa te hebben rondgetoerd, gaat de 24-jarige miss Roosevelt naar het Oosten. De rit door Europa is te Antwerpen be gonnen. Een dezer dagen verscheen miss Roosevelt in de Joegoslavische grensplaats Soesjak. De douane-beamten waren natuur lijk zeer verbaasd, toen zij te weten kwamen, wie het sportieve meisje was. Door Dalmatië. Kroatië, Servië en via Constantinopel wil zij naar indic rijden, om haar einddoel, Singa pore, te bereiken. VON PAPEN TRACHT TE RETIREEREN. In een interview met den Berlijnschen cor respondent van de Universal Service (Hearst Press) heeft vice-kansclier Von Papen zijn Zaterdag te Munster uitgesproken rede ter sprake gebracht, aldus meldt de Tel. „Natuurlijk heb ik mij teweer gesteld, aldus Von Papen, tegen het voorstel om sancties op Duitschland toe te passen. Ik voeg hieraan nu toe: wanneer een minister van Oorlog van een vreemde mogendheid in zulk een gespannen toestand zoon rede houdt, dan beteekent dit een verscherping van den toe stand. waarop wij moesten wijzen. Wij heb ben het recht, ons innerlijk geestelijk leven zoo te ordenen, dat wij als natie tegenover de gevaren, die ons omringen, kunnen bestaan. Dat is een zaak, die boven de politiek staat. Mijn standpunt ten opzichte van het vredes vraagstuk moest mij voor de verdenking be schermen. met een sabel te willen kletteren, die Duitschland niet eens bezit. Amerika heeft, aldus Von Papen, als garant van het Kellogg-pact de moreele verplichting, er voor te zorgen, dat geen gewapende con flicten meer uitbreken. Amerika heeft zelf in meer dan normale mate ontwapend. Het heeft zonder twijfel begrip voor de ontwa pende situatie van Duitschland en voor de noodzakelijkheid, een volk zijn eigen veilig heid te geven. In Duitschland heeft men de vaste overtuiging dat de liefde van Amerika voor den vrede, waarop reeds zoo dikwijls de nadruk is gelegd, het onder geen enkele om standigheid zal toelaten, dat een der tot de tanden bewapende mogendheden de wereld in een nieuwe catastrofe zal storten. Ook de „Mattino" te Rome publiceert een interview met Von Papen, waarin deze zegt. de kwestie Elzas-Lotharingen als definitief geregeld te beschouwen. Hij verklaart verder, dat Duitschland geen enkele agressieve be doeling tegen Polen heeft, noch het. plan Oostenrijk te annexeeren. Von Papen beves tigt ten slotte, dat Duitschland koloniën wil hebben. ROOSEVELT EN HET KELLOGGPACT WASHINGTON. 17 Mei (Reuter). Over Roosevelt's ondersteuning van MacE>onald's ontwapeningsplan verluidt hier. dat de pre sident niet inziet om welke reden dc Ver eenigde Staten niet overeenkomstig liet Kel- 'oggpact, ingeval van een aanval, met andere landen zouden overleggen. De president hoopt dat de toeneming van het aantal verdragen tegen agressie dc lan den er van zal doen afzien elkaar aan te vallen. ROOSEVELT CONFEREERT OVER OORLOG SSCHl'LDEN WASHINGTON. 17 Mei (Reuter). Roo sevelt heeft een langdurig onderhoud gehad met den Britschen gezant over de oorlogs schulden: ook de directeur van het budget, minister Huil en professor Holey waren hier bij tegenwoordig. HERSTEL VAN IIET ZILVERGELD? WASHINGTON, 17 Mei (Reuter). Op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van het economisch leven van de Vereenigde Staten, Canada en Mexico is een overeenkomst tot .-tand gekomen inzake de rehabiliteering van zilvergeld. In het bizondcr werden aanbeve lingen aangenomen om zilver te gebruiken in de reserves van de centrale banken, het herstel van het „natuurlijk gebruik" van zil ver als pasmunt. HAVANA. 17 Mei (Reuter). President Machado van Cuba heeft een decreet onder teekend, volgens welk zes millioen zilveren dollars geslagen zullen worden en een gelijk bedrag aan zilvercertificaten uitgegeven zal worden, gedekt door het zilver dat in de schatkist van Cuba ligt. ERNSTIGE EXPLOSIE IN EEN BRITSCHE KOLENMIJN. LONDEN. 16 Mei. (V. D.) Een ernstige ont ploffing is heden voorgekomen in de kolen mijn West Cannock bij Hednesford. 3 mijn werkers werden gedood en 17 min of meer ernstig gewond. Toen het ongeluk geschiedde, waren 100 mijnwerkers in den mijn aan het werk. ZES WERKLOOZEN BEDOLVEN. KATTOWITZ, 16 Mei (V. D.) Zes werk loozen werden onder vallend gesteente be dolven. Drie hunner konden zich redden. Van de drie overigen kon een slechts als lijk wor den geborgen, terwijl men weinig hoop heeft de anderen te kunnen redden. FAMILIEDRAMA IN WEST-SAKSEN ZWICKAU. 17 Mei. (V.D.) Te Planitz in West-Saksen vond men gisteren den 57-ja- rigen werkloozen metselaar Stelzner dood op de rails. Hierdoor ontdekte men in dc woning het lijk van Stelzner's 60-jarige vrouw, die met ingeslagen schedel in bed lag, terwijl op een zolderkamer dc 23-jartgc zoon eveneens met bijlslagen gedood bleek te zijn.'t Onder zoek wees uit dat Stelzner twee dagen gele den zijn vrouw en zoon in dc slaap met een bijl doodde en daarna zelfmoord pleegde. AGENDA. Groote Kerk: Orgelbespeling. 3—4 uur. Gem. Concertzaal: Haarlemsche Voorjaars- beurs. 1.30—5.30 en 7.30—11 uur. Leger des Hells. Schagchelstraat. Groote Padvindersdemonstratie. 8 uur. Rembrandt Theater: Ik ben een vluchte ling. Tooneel: Henk the Mulc. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: The Champ (Zijn zwaarste strijd). 8.15 uur. Palace: Ich bei Tag. und Du bei Nacht. Tooneel: Diamonds. 7 en 9.15 uur. Zandvoort: Gemeenteraad. 7.30 uur. VRIJDAG 19 MEI Bioscopen. Nieuw programma. Gem. Concertzaal: Haarlemsche Voorjaars- beurs. 1.30—5.30 en 7.30—11 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. IJ muiden: Gebouw Thalia: Vergadering Nationaal Socialistische Beweging. 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5