mm BRIEVENBUS. Deze raadsels zijn Ingezonden door Jon gens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot.) AFDEELING I (leeftijd 10 Jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Concordiaan) Wie kent een vrucht, waar 3 x de letter a in voorkomt? Wie kent een knol, waar 3 x de letter a in Voorkomt? Wie kent een boom, waar 3 x de letter a in voorkomt? 2. iIngez. door Ballenbreistertje.} Wie kan uit deze figuur een schuilnaam halen? 3. (Ingez. door Zomerkindje.) Ik bon een plaats in Noord-Amerika van 12 letters. 2 11 8 6 12 Is een meisjesnaam. 6 5 4 ligt tusschen bergen. 10 7 6 7 8 ligt in Gelderland. 3 7 1 is een boom. 9 is de 16de letter van het alfabet. 4. 'Ingez. door Seringenknopje.) Haal uit de volgende schuilnamen telkens een letter, zoodat er een nieuwe schuilnaam ontstaat. Blauwoogje. Krekeltje. Cyclame, Slaap mutsje, Sneeuwvlokje. Kerstroosje, Duinpie per. Boschroos. Alpenroosje. 5. 'Ingez. door Zilverschoon). Strikvragen. a. In welke maand eet een Hollander 't minst? b. Wat wordt grooter, hoe meer er afgaat? c. Wat doen we allemaal tegelijk? 6. (Ingez. door Kruidje-roer-mij-niet.) Verborgen Nederlandsche plaatsnamen. R. E. Vee; Treeze Nun; Da Me; Aag Hend; Em Vcnda; Nora Vest; Aal Net; Hen Deus. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Nachtvlindertje.) Figuur raadsel. R I J R E M N E K U D E O R IJ I T Wie kan van deze letters een schuilnaam maken? 2. (Ingez. door Seringenknopje.) Ik ben een schuilnaam van 11 letters. 5 7 7 8 is een meisjesnaam. 9 10 loopt in 't weiland. 1 2 11 4 is een jongensnaam. 1 2 3 4 is een vrucht. 6 7 8 9 is een bloem. 3. (Ingez. door Ballenbreistertje.) Verbor gen lichaamsdeelen. a. Je moet dat zout droog bewaren. b. Wat is het hier warm. c. Jan struikelde over dien puntigen steen. d. Was er iets gekneusd? e. Hoor hem eens gillen! i'. Ik dank je hartelijk voor je raad. g. Wat schandelijk om nestjes uit te halen h. Ik denk in de volgende week bij je te komen. 4. (Ingez. door W. B. Z.) Mijn geheel'is een plant, die langs de hui zen klimt en uit 7 letters bestaat. In een 1 2 5 4 sliep ik, toen ik klein was. 4 2 5 6 is een roofvogel. 7' 5 3 is een boom. 7 5 5 4 gebruikt de bakker. 5. (Ingez. door W. Z.) Verborgen die ren. a. Dirk at aan het ontbijt zes boterhammen b. Anna Appie en Wim eten veel minder. c. Broertje kan al tot honderd tellen. d. Mosterd is niet goed voor kinderen. e. Ha! Annie heeft een prijs gewonnen. f. De boerin molk de koeien. 6. (Ingez. door W. B. Z.) Strikvragen. a. Hoe schrijft men water met twee letters? b. 'k Bied iedereen een zitplaats aan. Maar zeil' moet 'k altijd blijven staan. c. Welk dier kan op het omgekeerde van zijn naam zitten? RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week Eljn: AFDEELING I 1. Voorne, Marken, Putten, Urk, Tolen, Schouwen. 2. Wilg, Esch, Olm. 3. Purmerend, Putten. Haarlem, Rotterdam Wilnis. Franeker. Zutphen. 4. Weimar. Eisleben. 5. Constantinopel, Birmingham, Alexandria San Francisco. Philadelphia. 6. Oefening kweekt kunst. AFD EELING II 1. a. M. Z. T- b. de spiegel. 2. Kruidjerocrmijniet. 3. Wies, Tine, Anna, Marie, Stein, Elllc. 4. Melkinrichting. 5. Vink. 6. Taart, koek, noga, reep. Goede raadseloplossingen ontvangen van: Sneeuwvlokje 6 Roodkapje 6 Puckie 6 Blondkopje 6 Poppcnkind 6 Schrikkelkindje 6 Zilverschoon 6 Kitty 6 Ilenkie Snip 6 Jopie Slim 5 Robinson Cru soe 6 Netty Zijlstra 6 Acaciatakje 6 Cro- cusjc 6 Zomerkindje 6 Bloze Kriekskc 6 Zand- kevertje 6 Slaapmutsje 6 Het kleine Verpleeg stertje. Het kleine SLrijkstertje 4 Duifje 6 Haakstertje 6 Kruidjeroermijniet 5 Room soesje 6 Fiviantjc 6 Oeverkevertje 5 Krekel tje 6 Hermicn Janssen 6 Boschroos 6 Kerst roosje 6 Paaschhaasje 6 Zwartje 6 Kleine waterrat 5 Ansepans 6 De kleine Dammer 5 juffer! ie Spring in't, veld 6 De kleine Reken- baas 6 Moeders Troetelkindje 4 Poppcnvcr- pleëgstertje 4 Boertje 6 Ballenbreistertje 4 Bloemenventertje 5 Avrovink 5 Lijts Feint 6 De kleine Dierenvriend 6 Gouden regen 5 Blauwdruifjc 4 Iris 6 Orgelist 5 Avrovink 6 Nelly F. 6 Alpenroosje 6 Vaders Jongen 5 Moeders Troost 5 Wim 6 Gelukspop 6 Serin genknopje 6 RUIL-RUBRIEK. L. G. ENSING, Ophelialaan 65, Aalsmeer, heeft 9 Veldbloemen. 25 Haust. 20 Snoets Wilde jaren. 7 Victoria, 3 Sluis. 2 de Jong, 19 Kwatta, 2 Cadeaulijsten. 4 Tieleman, 1 Han delskamer, 1 Meursing, 3 Driessen, 14 Hout tuinen, 14 Albert Heyn, 1 Keg, 1 Kahrels, 2 Duif, 5 v. Houten. 16 v. Nelle. 1 Stark. 3 Sun light, 3 12 Amstel. 3 Bali. 130 Miss Blanche, 4 Batco. 16 Weegschaal, 86 D. E.. 4 Zwerftoch ten, 4 K-yriazi 1 Fikkie. Voor dit alles vraagt ze Sickesz, Karnemelk, Dobbelman en Wij- bert. BEPFIE KOSTER. Borskistr. 12, Haarlem- Noord, heeft 28 Franken, 8 Droste, 30 Miss Blanche, 30 Sickesz, 44 Turmac. Hiervoor vraagt ze Sunlight, Vim enz. Dan heeft ze nog 22 Haka, die ze ruilen wil voor Amstel. SNEEUWVLOKJE. Borskistr. 7, Haarlem- Noord. heeft 43 Roodband, 20 Filmsterren. 22 Verkade (Friesland» 9 Naardermeer. 10 Enkhuizen, 8 Vetplanten. 2 In Filmland. 8 Clysma, 4 Pelikaan. 12 Dik Trom. 1 Amstel. 1 Snoets. 8 Felix, 2 ter Wee, 3 Turmac, 12 D. E.. 1 Franken, 5 Weegschaal, 1 Roode Ster. 1 Kwatta. Hiervoor vraagt ze Hille, Haka en Vim. B. VAN EGMOND. Busken Huetstraat 36, Haarlem, heeft te ruilen: 2 Leupens serie A. 52 Roodband Album 1. 3 Ira, 29 Verkades Al bum, 48 Verkade, 2 Dik Trom, 144p. D. E., 1 groote plaat uit Verkades Paddenstoelen al bum, 2 De Ster, 16 p. Pelikanen, 18 Droste, 1 Haust, 1 Amstelpenning, 10 Erdal, 2 H.O. 18 Sneeuwwitchloor, 38 Vlaggen serie no. 1, 6 Hoe heet die vogel? 5 Coelinghs, 8 Bleko, 3 Ozon Bleekpoeder, 2 Volharding, 12 De Jongs 1 Meccano, 5 Van Asselt, 6 Nof wapenbons, 29 Schilderkunst, 4 Bussinks Mijn land, 16 pl. Bussinks Mijn land. Hiervoor wilde hij graag Karnemelkzeepplaatjes of bons, Sickes, Zwit- sersche en Kwatta omslagen, Hilles bonnen en boekenbons, ook plaatjes en Ever lasting- omslagen. Dan heeft hij nog 4 Fenix-punten 12 plaatjes van Pleines en 12 de Duif bonnen waarvoor hij 1 tegen 1 Vim, Rinso of Sunlight bonnen wil ruilen- Ruiltijd Zaterdag 30 Mei tusschen 2 en 6 uur. C. v. WAARDE, Brouwersvaart 64, heeft 4 Scholten. 1 Bussink, 42 Pelikanen. 4 Zwervers 10 D E 160 Vetplanten, 3 Duif, 22 Pleines, 10 Haars. 30 Haka. 30 Ro:dband. 12 Amstel, 100 Sickesz. Voor dit alles vraagt ze Droste, Sunlight, Vim, Lux enz. TETJE VAN LEEUWEN. Gasthuisvest 31z., heeft 69 Vetplanten, 55 Cactus, Buitenland- sche postzegels, 1 tegen 1. Ruiltijd Vrijdags van half 5 tot 6 uur. MEJ. I. P. dank ik hartelijk voor de ont vangen bonnen. AVROVINK, v. Marumstraat 24 rood heeft 5 Scholten, 1 de Jong, 1 Karnemelk, 1 Mole naar, 3 Roodband, nrs. 2, 131 en 150, 1 Quac- ker. Daarvoor vraagt hij: Hille (N.H.) Weeg schaal, Kwatta, Sickesz, V. S. Bali, Turmac, Batco, Kiazim, Cocktail, Xanthia, Franken (honden). GLADIOOLTJE, Olmenslraat 71, Haarlem- Noord, vraagt, wie haar kan helpen aan een Hille-Boekenlijst. JETTIE BLIJKER. Linschotenstr. 5z. heeft 71 D. E., 20 Haka. 7 Droste. 20 Roodband, 4 Donselman, 1 Cactus, 3 Dijkstra, 28 v. Houten 2 Pelikaan, 1 Hille (U.) Hiervoor vraagt ze Hilmos, K. M. en Gouda-bons. HENK DOP. Oranje Nassaulaan 175. Over- veen heeft 362 D. E. punten en wil 4 D. E. punten tegen 1 Quaker ruilen. 84 Sunlight, Vim enz. bonnen 2 tegen 1 Quaeker, 24 plaat jes Droste 11 Quaeker. 21 Dobbelman 31 Quaker. 8 Delfia punten 2—1 Quaeker, 9 p. Pelikaan 41 Quaeker, 20 Rademakers 51 Qiiaeker, 47 plaatjes Paddestoelen van Ver kade, hiervoor Weegschaaltjes 21, 63 1/2 Sickesz hiervoor Weegschaaltjes 11. Ruil tijd Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur. J. EIBINK. Santpoorterstraat 36 heeft 90 Rademaker, 10 Hondenserie Fr., 10 Pelikanen 1 Everlasting, 2 Hilmos 12 K.M. 5 Benito, 6 Felix Kattenbrood. 3 Bussink Groningen. 3 Quaeker. 4 Punten H. O. 9 Haas Alb. 2. 3, 4. 2 Sluys meel, 5 Roodband. 3 Groothof, 2 Snoets wilde jaren, 9 Amstel, 3 Wijbert, 1 Karnemelkzeep No. 102. 1 Filmster No. 34. Hiervoor vraagt ze Droste, Sunlicht enz. Turmac, Sneeuwwit Klok. A. BLOM. Schouwtjeslaan 62. heeft 6 Dob- belmann, „De Wereld in Beeld" 5 Sluis Gou den Vacantiedagen. 2 Amstel, 4 Ira, 8 Hoe heet die Vogel? 7 Haas Azijn, 2 Pleines Die- renpl., 2 Paddestoelen plaatjes No. 6 en 61, 1 Texel, No. 46 1 Bonte Wei No. 68, 1 Kamerpl. No. 74. 1 de Vecht, No. 68, 1 Klaverblad, Vo gelalbum, met 64 pl. tegen 1 v. Houtens, Film boek met 50 foto's, 1 Dureya's Vlaggenböek met 46 Vlaggen tegen 25 Hille of 5 groote Filmsterkaarten, 1 Sigarenbandjes album met 82 sigarenbandjes tegen 25 Hille of 5 groote Filmsterkaarten. Verder heeft ze nog 140 Filmsterren, waar ze alleen Filmsterren voor terug vraagt. Voor alles vraagt ze al leen Hille en Filmsterkaarten v. Lilian Har vey en Willy Fritsch. ANSEPANS, Turfmarkt 8, heeft: 5 Dobbel - mann spelregels, 1 Dieckmann, 3 de Wit. 2 Bataaf, 6 Gx-uno roode ster Sanders, v. d. Lin den, v. Rijk. Carels. 7 Schura, Hoe heet die vogel. 19 Hille N.H. en Utrecht, v. Melle, Veka Bobbie. 7 Molenaar, 4 Victoria Jeugdbl.. 3 Sopla, 23 Koekb. Brood- en Meelf., 10 voetb. Meca, 8 Niemeijer, 3 Haka, 9 Haas, Meursing. 2 Bensdorp, 2 Ter Wee, 2 Bavo. Universal, 3 Riemvis Maizena, Azzopardi, 3 Oude Meesters, 2 Leupen, 3 koffieb. 1 Paul Keizer, 1 Ardath. Ira, Samali, 2 V.S., 35 de mooiste plekjes Meco, 4 Miss Blanch, Fama, 30 Hagebeck, 40 Roodband, 4 K. H. C., 32 Pleines, Ardo, 4 In diaantjes, Vetplanten. Hiervoor vraagt zij Sunlicht, Duif, Erdal, Meursing, Sickes Weeg schalen, Kwatta. UIT DE NATUUR. NACHTSCHADEN De zoo bekende aardappel, die tot ons voornaamste voedingsmiddel behoort, werd in de 16e eeuw van uit Zuid-Amerika in Europa ingevoerd, maar het duurde tot in de 18e eeuw voor ze algemeen werden genut tigd ^Ellqcf c Van de e/y? fa-n A. De bloem, die deze plant draagt, gelijkt op een vijfpuntige ster en vormt later een bes (fig. 1) Het zijn echter niet de bessen-die als voedsel dienen, integendeel, deze zijn vergif tig, zooals vele planten tot de nachtschaden behoorend, gedeeltelijk giftig zijn. De stengelknollen, die ontstaan door op zwelling van den eindknop of zij knoppen van de onderaardsche stengels, geven ons dat kostbare voedsel. Ook worden er nog andere producten uit bereid, n.l. aardappelmeel, stijfsel, stroop en spiritus. Een aardappel be staat hoofdzakelijk uit zetmeel en bevat slechts 2 pet. eiwit, dat zich direct onder de schil bevindt. Daarom begrijp je ook dat de aardappelen steeds dun geschild moeten worden om zooveel mogelijk voeding er van te behouden. In den zomer en herfst is het eigenlijk niet eens noodig de aardappelen te schillen en ze kunnen best in schil gekookt op tafel gebracht worden; dan kan ieder zijn eigen portie schoonmaken. Dit gaat werke lijk heel goed en het eigenaardige is dat de aardappelen lekkerder smaken en niet zoo flauw zijn als geschilde aardappelen die zon der zout werden gekookt. In het voorjaar is het echter beter ze te schillen, want dan komt onder de schil solaniae voor, dat zich ook. in de besvruchten van de aardappelplant bevindt en giftig is. Je hebt natuurlijk wel eens aardappelen zien spruiten; de oogen groeien dan tot bleeke Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, Marnix- straat 20. POPPENKIND. Leuk, dat je nu iedere week zelf aan mij gaat schrijven. Negen jaar, dat is al een heele leeftijd. Wat pret tig. dat 't op school zoo goed met je gaat. Heb je"je boek van Kwatta al ontvangen? Er komt spoedig een nieuwe wedstrijd. Misschien lees je. hem nu al. Dat foutje was heusch geen foutje van mij. MOEDERS OUDSTE. Nu zit je zeker weer midden in 't huiswerk. Dat zal er op de Ulo wel niet veel beter op worden. De -hya- cintentijd is nu voorbij, maar er komt nu zooveel ander moois. Wat trof dat prachtig dat moeder op Woensdag jarig was. Ligt het nieuwe kleedje op tafel? Lees het laatste nieuws maar eens over O- B. W. L. Nu maar weer afwachten en meteen doorwerken. De Septembermaand leent zich beter voor clubjes-vormen dan de Meimaand. In den regel heeft een uitgever liever getypte dan geschreven manuscrip ten. Jij kunt zoo goed typen, dus doe het dan vooral. Maak jij maar plannen. Zoolang we illusies hebben, zitten we niet bij de pakken neer. BEPPIE K. Zet dien schuilnaam maar onder je werk. Ben je Zondag met je vrien din naar Bloemendaal wezen fietsen? Je raadsels en strikvragen zijn goed. SNEEUWVLOKJE. 't Doet me genoegen dat de taart zoo lekker smaakte. Nu voor zichtig met je arm wezen- Vast hartelijk ge feliciteerd met den verjaardag van kleinen broer. Hij zal er zelf wel niet veel weet van hebben. ROODKAPJE en PUCKIE. Broer krijgt zeker op zijn verjaardag 't slabbetje voor. Ook hartelijk gefeliciteerd. DE KLEINE REKENBAAS. Heb je het boek al uitgelezen? Ben je Woensdag nog met je vriend er op uit geweest? 't Was wel geen zonnig weer, maar het regende tenmin ste niet. JUFFFRTJE SPRING IN 'T VELD. Ga je met de groote vacantie in den Hoek van Holland logeeren? Zijn daar ook spring in 't veldjes? DE KLEINE DAMMER. Nu stond je naam gelukkig duidelijk onder je brief. Je hebt zeker nog niet gezwommen? Ik zie de vlag wel wapperen van de Zwem-inrichting, maar ik denk niet dat er veel klantjes zijn. Ja in 't- Frans Halsmuseum ben je eigenlijk met één bezoek niet uitgekeken. KO H. Prettig voor je, dat je weer zoo- vee.l succes hebt gehad met je Ruil-aan- vraag. Natuurlijk mag je altijd blijven aan kloppen. ANSEPANS. Heeft de heele familie van de taart gesmuld? Ik dacht wel. dat moeder er mee in haar schik zou zijn. Je versje was wel aardig bedacht, maar 't was toch niet mooi genoeg om het in Onze Jeugd te zetten. Je raadsel is goed. ZWARTJE. Dus zus heeft in G. alles ge leerd. wat er daar voor haar te leeren viel, kunnen jullie haar begrijpen? Je raadsel is goed. PAASCHHAASJE. Wat krijg je al een flinke verzameling postzegels. Doe je ook mee in de postzegelrubriok? Moeder was zeker heel blij met die doos chocolade. KERSTROOSJE. Heb je de geschenken al ontvangen? En is de atlas al gekocht? Dat is nog eens een mooi cadeau. BOSCHROOS. Ja, dat zal wel een gees tige voorstelling zijn geweest. En werd de har lekijnpop ook verloot? KREKELTJE. Heeft je vriendinnetje Woensdag gezellig bij je gespeeld? Bleef er nog genoeg tijd over na het huiswerk? Je raadsels waren goed. EEN NAAMLOÖZE. Ben je soms Oever- kevertje? Dc vorige week stond je naam i misschien ook niet onder de raadsels. Ben je nu in Friesland? Ga je niet meer op school, dat jc zoo lang uit mag blijven? Ik ben heel benieuwd naar die ansicht, dan schrijf je toch zeker je naam erbij. Heb je prettig gespeeld bij Zandkevertje? Wie- moet er nu voor je begonia zorgen? Ik wensch je veel plezier op de bruiloft en hoop, dat je naam dan terecht is. FIVIANTJE. Wel gefeliciteerd met het kleine zusje? Hoe heet ze en is ze goed ge zond? ROOMSOESJE. Als die zon toch eens wist hoe hard we naar haar verlangen, dan kwam ze zeker direct voor den dag. Ik hoop voor je, dat het spoedig zwemweer is. Dan maar da delijk voor het diploma gaan oefenen. BLAUWDRUIFJE. De raadsels van deze week zul je zeker heel gemakkelijk vinden. Ik ben heel benieuwd om wat meer van het jonge poesje te hooren. WILLY EN AMALIA V. Voor wie is de begonia? Wie van jullie beiden is ziek. Hoe gaat het er nu meer? Dit was mooi bloc-note papier. ALPENROOSJE. Jij hebt je vriendinnen nog eens lekker getracteerd. Dat is een eenige verjaarsvisite geweest. Je raadsel is goed. SCHRIKKELKINDJE. 't Doet me genoe gen, dat de taart jullie zoo heerlijk heeft ge smaakt. Jullie hebben den Moederdag wel echt gevierd, zooals 't moest. Wat zal moeder blij geweest zijn met je bloemen. Dat was 's middags ook een heerlijke wandeling. Hoe lang heb je wel geloopen? KITTY. Wat prettig, dat de uitvoering- zoo goed van stapel is geloopen. Dat was een heele verkleedpartij, 't Was verstandig van je om een kapstokje mee te nemen. HENKIE SNIP. Jij bent Henkie Knap in 't raadsels oplossen. JOPIE SLIM. Heerlijk hoor, dat je geen plankenkoorts had. Die flikjes smaakten na tuurlijk dubbel lekker, nu ze zoo zelf ver diend waren. ROBINSON CRUSOE Van die plaatsna men leer je juist goed je Aardrijkskunde- Ro binson Crusoë zou zeker een 10 voor Aard rijkskunde op school gekregen hebben. W. v. d. L. 'k Ben het met je eens: een mensch moet het tegenwoordig met de keuze van werk zoo nauw niet nemen. Liever- broodjes worden niet meer gebakken. Aan pakken maar. 'k Wensch je vanavond een mooien avond. Vast hartelijk gefeliciteerd met den verjaardag van je vader. Hoe was Maandagavond je inleiding? BOERTJE. 't Doet me plezier, dat jullie zoo lekker van de taart hebben gesmuld. Ik vind 't aardig van je, dat je een bedankje aan den banketbakker hebt gestuurd. En 'k vind het nog aardiger van je, dat je moeder zoo goed hebt bedacht op Moederdag. NELLY F. 'k Wist niet, dat de oude Wil debras je nichtje was. Al zijn er in jullie fa milie geen verjaardagen meer, er zijn wel feestdagen in 't zicht. Dat kan alweer een heerlijke Hemelvaartsdag voor je worden. Ik hoop maar op goed weer voor je. Nu maar kalm rijden. AVROVINK. Vast wel gefeliciteerd met je verjaardag. Wat een bof, dat 't op Zondag valt. Prettig, dat de ruiling zoo naar wensch gaat. Wat heb je een mooie verzameling Al bums. Hoe bevalt jc je werkkring? IRIS. 'k Ben blij, dat jullie zoo lekker van de taart gesmuld hebben. Je ziet al weer, dat een opstel goed kan zijn, al is het klein. Aardig van je, dat je den banketbakker be dankt hebt. Wat leuk, dat Schrikkelkindje bij jou in de klas zit. Hebben jullie wel eens een binnenpretje samen? LYTS TEINT. Het zaaien is nu zeker af- geloopen. Heb je al van den tuinkers gege ten? De radijs zal zeker ook gauw eetbaar zijn. De naam is Hommes. Zeg dat maar aan vader. Wie de raadsels heeft ingezonden mag ze ook zelf oplossen. Moeder kan straks heerlijk groente eten uit jouw tuintje. KRUIDJE-ROER-ME-NIET. Wat veel smullende menschen waren er Zondag in Haarlem. Dat opstel komt dus later wel terug. Leuk. dat je het uit je hoofd voor moeder op op kon schrijven. Heb je Woensdag met Prik keldraad gewandeld? Een Kruidje-roer-mij- niet kan anders heelemaal niet tegen prik keldraad. HAAKSTERTJE. 't Is beter weer om te haken clan om te zwemmen. Wacht maar tot stengels uit, die. aan het licht blootgesteld, groen worden en blaadjes vertoonen. Zelfs een gedeelte van een schil, met een paar oogen, kan, in den grond gezet, tot een plant uitgroeien. Tot de andere soorten van deze familie Solanum. die in het wild voorkomen, noe men we het bekende bitterzoet, dat voch tige plaatsen te vinden is. De mooie paarse bloemen gelijken zeer sterk op die van de aardappelplant. De bessen zijn echter vuur rood. De plant dankt zijn naam aan den smaak van dc stengels, die eerst bitter en dan zoet is; ze worden voor geneesmiddelen gebruikt. Als onkruid noemen we verder de zwarte nachtschade met witte bloemen en zwarte bessen, die zeer giftig zijn. Oppassen is dus de boodschap. Een ander lid van deze familie bezit geen bes. maar een doosvrucht en is afkomstig uit tropisch Amerika, nl. de tabaksplant. Reeds bij de ontdekking van Amerika wer den de gedroogde bladeren van deze plant door de inlanders gerookt. Daar de gewoonte van het rooken zich zoo heeft uitgebreid is ook de cultuur dezer planten toegenomen. Op Java en Sumatra zijn groote tabaksplan tages: ook in ons land, Gelderland en Utrecht, treft men uitgestrekte velden met tabak aan. Er komen bij ons voorn. 2 soor ten tabak voor. Boerentabak (fig. 2) (nico- tiana rustico» met bladeren, die aan den top zijn afgerond en groengele bloemen hebben, maar minder gekweekt worden dan de Vir- ginische tabak (nicotiana tabacum) met spitsere bladeren en bleekroode bloemen 'fig. 3» In uiterlijk verschillen de bloemen van de tabak wel met die van den aardappel doch in bouw zijn ze hetzelfde. Men heeft liefst planten met groote gave bladeren, die geplukt en tot bosjes gebonden worden en dan gedroogd. Later worden ze weer vochtig gemaakt en op hoopjes gelegd. Door de wer king van bepaalde bacteriën vinden er om zettingen in de bladeren plaats waardoor de geur ontstaat. Ook de geur van het gedroog de blad is van groot belang. het water 60 graden is. Hoe ziet een coefia- plantje eruit? Is de kiek goed uitgevallen? Hebben jullie paarse seringen? DUIFJE. Dus je leert alleen 't laatste jaar koken. Leeren de meisjes geen carton- nagewerk? Wat voor plant heb je van Flora- lia gekregen? Heb je Woensdag prettig bij je vriendinnetje gesoeeld? HET KLEINE STRIJKSTERTJE. Je raad sel is goed. Waarom mag je niet strijken? Omdat je het nog niet netjes doet? Dat meisje uit je klas mag wel waschvrouwtje heeten. GLADIOOLTJE. 'k Ben blij, dat ik weer eens wat van je hoor. Moet je iederen avond werk voor de Fransche les maken? Ja, me neer P. is een grapjas. Daar leer je voor je plezier, hè. Groeit er al veel in je tuintje? Als je trouw meedoet, win je zeker wel eens een raadselprijs. Wel leuk, dat je met Vaders jongen hebt kennis gemaakt. HET KLEINE VERPLEEGSTERTJE. Je raadsel is goed. Wat reusachtig, dat je not een overgrootvader hebt en nog een over grootmoeder. Zijn 't krasse oudjes? SLAAPMUTSJE. 'k Kan me best begrij pen hoor, dat je graag iedere week zoo'n taart bij me wou komen halen. Wat jammer, dat moeder toen juist niet in orde was. Hoe gaat 't er nu mee? Flink zoo, dat jij in de huishouding kon helpen. Met wie ben je in den kweektuin geweest? ZANDKEVERTJE. Ja, ik had je opstel wel ontvangen. Nog heel hartelijk gefelici teerd met je 9den verjaardag. Wat krijg je een reusachtig cadeau van vader en moeder Heb je al veel boeken voor de nieuwe kast? Wat aardig, dat grootvader dan ook juist ja rig is. Waar heb je op getracteerd? Gezellig dat Oeverkevertje bij je mocht eten. Kregen de kevertjes bladeren te eten? BLOZE KRIEKSKE. 't Doet me genoe gen, dat het boek in je smaak valt. Prettig dat jullie clubavond zoo gezellig is verloopen Op een slechte slotrepetitie volgt dikwijls een goede uitvoering. Welke film is er afgedraaid? Ik hoop, dat je meer succes met ruil-aanvraag hebt. ZOMERKINDJE. Was dit je laatste mooie velletje? Jij schrijft zoo netjes, dat je op een schriftvelletje ook wel mooi zult schrijven. Jullie hebben zeker nog niet gezwommen van wege 't wintersche Meiweer. CROCUSJE. Las je boeken uit O. B.? Wat heb jè nu onder handen? Nog wel har telijk gefeliciteerd met vaders verjaardag. Ja, leuk dat jullie op school gaan zwemmen in plaats van gym. Maar 't wachten is zeker op 't zonnetje. Ik hoop dat je verkoudheid dan over is. ACACLATAKJE. Wat zal die afbraak een rommel gegeven hebben. Moeder zal wel dol blij zijn geweest, toen 't klaar was. Nu is de kamer zeker veel gezelliger geworden. Ook al zoo'n zin in zwemmen! 'k Kan het me best begx-ijpen. Wie weet, hoe spoedig de thermo meter rijst. BALLENBREISTERTJE. Wat zal moeder blij geweest zijn met al je goede gaven. En dan nog die lekkei'e taart. Jullie waren zeker wel nieuwsgierig, toen vader ermee thuis kwam. Hoe is 't met de drie poesjes? Mogen jullie er eentje houden? Zijn de litteekens van de waterpokken ook weer verdwenen? Ben je al aan 't groote breiwerk begonnen? GELUKSPOP EN SERINGENKNOPJE. Ook al weer twee teleurgestelde zwemstertjes. Nog maar eventjes geduld hebben. Is 't van daag nog door gegaan? WIM. Ja, wie de kachel nog heeft staan, is eigenlijk gelukkig. Maar 't kaxx verkeerden met 't weer en wie weet, hoe spoedig. Haal de strandschoenen vast maar eens voor den dag. Misschien zijn ze gauw noodig. MOEDERS TROOST. Wat een prachtig cijfer voor taal was dat. En nu weer een 7 voor rekenen. Je zit maar bij een lieve juf frouw. Maar je bent ook reusachtig vooruit gegaan en daar is de juffrouw xxet zoo blij om als jezelf. VADERS JONGEN. Ja, 't was een echte taart voor moeder. Ik kan me voorstellen dat hij niet zoo heel lang heel is gebleven. Haarlem, 19 Mei 1933 Marnixstraat 20 W. BLOMBERGZEEMAN De doornappel is ook zeer vergiftig (fig. 4). Deze eenjarige plant komt voor in de duinexx, op mesthoopen en bouwland en heeft een lange pen wortel. De stevige saprijke sten gel wordt soms 1 M. hoog, op zandgronden echter veel lager. De bladeren zijn groot, bochtig getand en verspreiden, indien ze ge- wreveix wox-den, een akeligen reuk. De bloe men met langen buisvormigen kelk hebben een groote witte trechtervormige kroon met breede vijfpuntige kroon. De stekelige zaaddoos heeft 4 kleppen met zwarte nier- vormige zaadkox'rels. Verder noemen we nog van deze familie Dilzenkruid, een tweejarige plant, wollig kle verig behaard. In Juni-Septexxxber bloeit ze met vuilgele violet geaderde bloemen en heeft een doosvrucht met één klep. Ook de tomaat, Spaansche peper en Cayene peper behooren tot deze familie. ONZE BIBLIOTHEEK. NOG EEN PRAATJE Als Onze Jeugd deze week op Vrijdag ver schijnt. is het morgen, den 20sten, den laat- slen bibliotheekdag, dat boeken worden uit geleend. Je kunt dan alleen nog maar krijgen de nrs. 276 en booger. De keus is dan wel niet zoo groot, maar we moeten ons dezen dag daxx maar wat behelpen en trouwens bij die nummers zijn nog spannende deelen. Ik wil echter nog iedereen eens op het hart drukken, vooral de boeken uitex-lijk op Woensdag 31 Mei a.s. vóór vijf uur terug te brengen. Je moet rekenen, dat de meeste boeken, die op dien dag binnenkomen tus schen 5 en 6 gekaft moeten worden, dus jul lie zult er zeker wel toe medewerken, dat alles klaar komt. Ik heb voor het nieuwe jaar weer een paar mooie plannetjes, maar ook jullie mogen niexxwtjes bedenken en als ik ze geschikt vind. wil ik ze natuurlijk graag ten uitvoer brengen. W. F. M. H. LASSCHUIT, Emm astraat 36. Haarlem, 19 Mei 1933. GRAPJES. Kleine Rietje heeft Mama geplaagd en nu heeft Vader haar een tik gegeven. Snikkend staat ze voor hem en zegt: „Ik wou maar, dat de ooievaar me bij een vrouw gebracht had, die geen man had....!" „Klaas", zegt de leeraar verbitterd, „Wat denk je dat je verdiend hebt voor je ver schrikkelijke onhebbelijkheid?" „Mijnheer!" zegt Klaas met overtuiging, „Ik ben op school om te leeren, niet om te verdienen!" Moeder: Heb jij Willy een blauw oog ge slagen?" Jantje: „Nee, Moeder!" Moeder: „Maar dat zegt hij!" Jantje: „Wat een leugenaar! Een oog heeft hij toch altijd gehad. Ik heb het alleen blauw geslagen!" Hansje heeft een broertje gekregen. Als hij het voor de eerste maal mag zien, roept hij heel verontwaardigd uit: .Mamma, dat kind heeft geen haar en geen tanden. Daar hebben ze ons mee be drogen, dat is al een oud kind!" Kleine Frits gaat ïxaar zijn Moederf „Mamma, geef me alstublieft een dub beltje, er staat een arme man beneden." ..Hier heb je een dubbeltje. Frits; ik ben blij. dat je zoo'ix medelijdeixd hartje hebt!" Na een poosje komt Frits terug. „Wijs nxc dien armen man eexxs aan?" vraagt Mama en gaat met Fritsje naar het raam. „Kijk. daar staat hij," zegt Fritsje. „Dis met die ijskar!" ti

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 16