ZATERDAGAVOND De Vrouw in XXe eeuw. Het nieuwe Raadhuis in Enschedé ZATERDAG 20 MEI 1933 van Twente. Deze raanen zijn geheel in blank z.g. ornamentglas uitgevoerd, hetgeen aan de lichte sfeer ten goede komt .De loodlijnen vor men tevens de teekening, zoodat ook aan den buitenkant deze ramen te genieten zijn. De verschillende ornamenten waarmede dit glas gestempeld is geven de blanke teekening een levendig, bewegelijk aspect. Als voorbeeld toon ik een der schoonste ramen nl. Het Wa ter. Alleen de gekleurde oogen der visschen brengen hier en daar een gelukkige kleurtoets aan. De ramen zijn ontworpen door onzen stadgenoot, den schilder T. Grootens, die te vens de zes ramen voor de raadszaal ontwierp van 2.10 x 0.80 M.; deze symboliseeren de wet. eed en gelofte, samenwerking, dienst en be drijven, volksonderwijs en volkshuisvesting, eveneens hoofdzakelijk in blank glas, met een toets van geel en blauw. De kunstenaar Alons uit Den Haag ont wierp negen ramen, 3.10 M. x 0,80 M. voor de trouwkamer, ook deze zijn blank gehouden met een toets van geel en rood, in een een voudige rechthoekige indeeling en cirkelmo tief. Verder ontwierp Alons vijf ramen voor de gang en het torenraam van 2 x 6 M. in een goudgele tint. Als deze ramen zijn uit huis een groot goudmozaïk van 24 M2 voor de ontvangkamer van B. en W. Dit werk werd aan de Rijksacademie voor B. K. te Am sterdam uitgevoerd. Voor de raalszaal schil derde W. A. van Konijnenburg een groot por tret van Burgemeester Bergsma en Re ij er Stolk te Amsterdam maakte de fresco's in de vestibule en een wandschildering in de bur- gemeesterska mer. J. van Lunteren uit Den Haag hakte het mooie wapen uit Beuchagraniet in don gevel: het fraaie uit hout gesneden paneel voor de hal van onzen stadgenoot Th. v. Reyn. heb ben onze lezers al op een afbeelding in Haarl. Dagblad kunnen bewonderen. De betimme ringen van alle kamers en net meubilair zijn volgens ontwerp van bouwmeester Friedholf. de gebruikte houtsoorten zijn: berken, wor telberken, licht en donker gebeitst eiken, mahonie, kaukasisch noten, ahorn, coroman- del en zebrahout. Vele wandbespanningen zijn van Enschedé's fabrikaat, de betimme ringen en het meubilair werden door vier verschillende Enschedésclie firma's uitge voerd, terwijl de firma J. B. Hillen te Am sterdam de bijzondere lvouwstoelen vervaar digde. de stoel voor de bruid in ahorn, voor den bruidegom in coromandel. beide gepoli toerd. met metalen banden en leuningen van Dirigold er. met goudgele, paardenharen be kleeding volgens ontwerp van G. Friedhoff. Ik heb in het bestek van dit artikel slechts een opsomming kunnen geven van alles, ik heb niet kunnen schrijven over de Inrichting het licht en de kleurcombinatie der verschil lende ruimten, die dit alles tot een harmoni sche eenheid componeert. Hiervan zal En schedé's raadhuis getuigen als het dezen zo mer wordt ingewijd. Ik heb slechts begrip willen geven van de groote beteekenis van dit gebouw voor onze Hollandsche kunst en nijverheid. Hier werd een monument ge sticht van de frissche Hollandsche geest, in getogen, rustig en voornaam, een waardig centrum voor een bloeiende Hollandsche in dustrie. SCARABAEUS. Bronzen hek voor het Raadhuis te Enschedé. Genschcnk van de burgerij. Beeldhouwer is F. van Hall. Vrouwen onderling Er zullen er zijn, die sneeren, dat er zoo weinig vrouwen in de Kamer kwamen bij de jongste verkiezingen, er zullen er zijn, die het betreuren, maar de uitslag getuigt op nieuw van het weinige, dat vrouwen over het algemeen van haar eigen geslacht heb ben te wachten. We hebben onlangs gewag kunnen maken van een bijzonder mooi debat over de geschiktheid der vrouw voor de rech terlijke macht en de quaestie. of de vrouw minder objectief is dan de man. Een vrou welijk advocaat verdedigde, dat objectiviteit wordt geleerd in abstracte sfeer en door ver ruiming van blik. Hieruit mag men afleiden, dat men de objectiviteit over het algemeen alleen zal aantreffen bij vrouwen werkzaam in intellectueele beroepen, en deze zijn nog altijd verre in de minderheid. Het groot per cent gehuwde vrouwen, dat geen beroep uil- oefent en ook niet door maatschappelijk werk gelegenheid heeft uit den engen ge- dachtenkring van het gezin en het gezins- egoisme te komen, zal het zelden tot objecti viteit brengen. Dat is van invloed bij de ver kiezingen. Haar antipathie tegen deze of gene vrouw, haar geloof in het- oordeel van eigen man of vader, of broer, of zoon of vriend doet haar stemmen op een man, zoo als zij ook een mannelijk dokter verkiest, om dat zij meer vertrouwen heeft in zijn kennis. Het is merkwaardig, hoe de vrouwen, die zelf buiten het leven staan en liefderijk wor den verzorgd, bevooroordeeld zijn tegen de zusteren, die haar bestaan moeten verdie nen en dikwijls nog een moeder, een zieke zuster of ander ongelukkig familielid moeten steunen. Het is ook bevreemdend, hoe vrou wen, die, als er over sexueele onderwerpen wordt gesproken, onmiddellijk een prude lipje trekken, het niet erg vinden een man nelijk arts aan haar bed te zien, of zich door hem te laten onderzoeken! Pas als zij bij echtscheiding of dergelijke moeilijkheden ad vies noodig hebben, beseffen sommige vrou wen opeens, dat het zooveel gemakkelijker is met een vrouw te spreken en door een vrouw te worden begrepen dan met een mannelijk advocaat te doen te hebben. Maar dan is ook het eerste wantrouwen in den man gewekt. En zelfs onder de intellectueele vrouwen is men nog niet safe. We hoorden onlangs een paar zelfstandig-werkende vrouwen zich er op beroepen, dat men van haar brieven dacht dat deze door mannen waren geschreven. Natuurlijk is zakelijkheid in het zakenleven een vereischte en uit dat oogpunt konden de vrouwen in quaestie tevreden zijn. dat zij het hoogste hadden bereikt, maar is het niet een uiting van het vrouwelijk minderwaardig heidsgevoel, dat vrouwen, die werken geen andere ambitie hebben, dan den man te evenaren? We vermoeden, dat bovenbedoelde vrouwen ook wel op een man of op den eerste van de lijst hebben gestemd, omdat zij niet verlan gen den vrouwelijken invloed in het land te doen tot zijn recht komen, omdat zij geen speciale behoefte gevoelen aan vertegenwoor diging van vrouwen. Daarbij is van veie zij den om „den sterke'' geroepen en dan moet de vrouw het onderspit delve. Dat er ook moreel sterke vrouwen kunnen zijn wil er bij de meesten niet in. Vrouwelijk saamhorigheidsgevoel? Hoe ver is dit bij de meesten te zoeken. In een partij, waar de vrouwen een afzonderlijke groep hebben, konden zij het nog niet eens worden over het stellen van slechts één vrou welijk candidaat. Dit droeg er toe bij, dat de man den ^etel van de vrouw kreeg. Neen we kunnen geloo- ven in vrouwelijke objectiviteit, wanneer de en de verkiezingen. vrouw in haar werk opgaat, en ook bij en kele groote vrouwen, die de groote lijn kun nen zien, maar de meeste vrouwen hebben nog veel te leeren op dit gebied. En als het haar geslacht betreft, zijn zij zelden onbe vooroordeeld. Jammer, want zooals de maatschappij thans is. dank zij den overwegenden invloed van de mannen, is zij toch verre van vol maakt. De meeste vrouwen verwachten veel van vrede en ontwapening, laten zij dan be ginnen met moreele ontwapening ten opzich te van eigen geslacht. Als er getroost moet worden komt het moedergevoel zoo tot zijn recht, waarom zwijgt het, als vrouwen on rechtvaardig worden aangevallen, of niet krijgen wat haar toekomt? Vrouwelijke afgunst? Onderling wantrou wen? We hebben hooren beweren, dal dit be stond van de gehuwde vrouw tegen de onge huwde. Met reden? De ongehuwde, die een goede positie "neeft. kan zich vele surrogaten voor man en kinderen koopen. Zij is onaf hankelijk, zij kan reizen, van kunst genieten, met vrienden uitgaan, allerlei sport beoefe nen, zich op velerlei wijzen ontwikkelen. Zij zal altijd iets blijven missen, terwijl de ge huwde vrouw, al is zij de beste moeder, die gaarne offers brengt, haar oogenblikken zal kennen, dat zij de zuster benijdt, die prettig over haar vrijen tijd kan beschikken, die geen dankje behoeft te zeggen voor gunsten, maar zichzelf tracteert op wat zij noodig heeft en een beetje luxe: die mild kan geven aan anderen, zonder dat zij iemand reken schap is verschuldigd: die zich elegant kan kleeden en zich schijnbaar niets ontzegt. Dat wat men niet heeft, schijnt altijd hel be geerlijke, en geluk is niet afhankelijk van omstandigheden maar van innerlijke facto ren. Toch zal de ongehuwde meer worden ge waardeerd. als zij ook een enkel maal eens inspringt voor ae moeder, die nooit eens vrij is; toch kan de gehuwde de werkende vrouw in haar gastvrije woning wel eens een home bieden, op feestdagen, wanneer de andere een eigen familie verlangt, is het niet jam mer, dat zooveel gehuwde vrouwen met ze kere koelheid, bijna vijandigheid de vrien dinnen, of liever de kameraden in het beroep van den man ontvangen? Het kan zijn. dat hel te groote enthou siasme van den chef of den collega aanlei ding werd tot een stille jaloerschheid. welke elke onbevangenheid belette. Het kon zijn, dat de slechte ervaring van een vriendin wantrouwend maakte, maaris dergelijk optreden wel verstandig? Zelfs afgescheiden van de onbillijkheid schijnt het niet goed gezien verkeerde gedachten te wekken, waar die niet bestaan en door de houding der gast vrouw kunnen ontstaan, of door gebrek aan gastvrijheid worden aangemoedigd. Zelfs al heeft de vrouw geen aanknoopingspunten met de collega van den man. kan zij niet juist door die vrouw meer meeleven met zijn werk dat in het huwelijk ook een band kan vormen? Zoo zou de vrouwelijke collega den huwe lijksband kunnen versterken. Maar dan moest er van den eenen kant geen wantrou wen zijn, van den anderen kant daartoe geen aanleiding worden gegeven. Het zijn moei lijke problemen, welker oplossing veel goeden wil van beide zijden eischt. maar vrouwen, die zoo verlangen naar ontwapening, moeten beginnen met ontwapening en vertrouwen in eigen huis. EMMY J. B. Een werk van nationale beteekenis. Opdrachten aan Nederlandsche kunstenaars. gevoerd door het atelier van Van Gelder- ma lscn te Rotterdam. De beeldhouwer F. van Hall uit Amsterdam ontwierp den windwijzer, waarvan het motief ontleend is aan het Saksische Paard, dat in Twente overal voorkomt, verder een bronzen trapbeeldje, frisch en geestig en. het belang rijkste het laatste, het 17 1 2 M. lange bron zen hek, 86 cM. hoog. dat in doorloopende lange reeks de geschiedenis van Enschdc ver beeldt van de oudste bewoners, de Tubanten af tot het heden, ja zelfs een hoopvolle toe komst een tijd waarin ontelbare fabriefcs- schoorsteenen rooken. Dit groote werk werd vervaardigd in de bronsgietereij, ..de Plastiek" van den Haarlemschen meester-gieter A. Bin der aan den Kinheimweg te Bloemendaal. Ontelbaar zijn de stukken waarin het gego ten moest worden. Op enkele plaatsten moes ten er voor een oppervlakte van een strek kende meter meer dan zestig kernen ge maakt worden; ongeveer een jaar is hieraan gewerkt. Bij de firma Wiener te Amsterdam werden acht staande bronzen kandelaars vervaardigd. 3 M. hoog volgens de technische uitvoering met den sierkunstenaar Lens- velt, welke laatste de vijf en twintig lampen ontwierp voor de kamer der wethouders, ver gaderzaal B. en W.. Raadszaal en koffieka mer. Deze lampen zijn van geopaliseerd licht geel glas en werden uitgevoerd in de glasfa briek te Leerdam, tevens ontwierp Lensvelt de acht en twintig lampen voor de hoofd gang. Poggenbeek ontwierp vele mooie tapijten, o.a. het tapijt, groot 137 1/2 M2 voor de groote raadszaal. De tapijten van Poggenbeek gaf Ir. Friedhoff ten uitvoering aan de tapijtknoo- perij Kinheim te Beverwijk van mevrouw C. Poolvliet Hoogstraten, die met voorbeeldig Idealisme de techniek van het oude liandknoo pen in eere heeft hersteld. Ik vond dit tapijt nog op het getouw, dat men voor deze gele genheid had moeten verlengen, want tapij ten van 8 1/2 M. breedte worden helaas niet vaak besteld. Dit tapijt heeft een lengte van 15 M. Zooals de foto toont was het toen bijna gereed. Negen weefsters zaten er 6 12 maand lang aan te knoopen, zegt het u niets als u bedenkt, dat door deze meisjes 5 1/2 mil joen knoopen met de hand werden gelegd? Daar zit waarachtig leven in zoo'n tapijt van Kinheim, het prachtig diepe blauw, gebon den door zwart met het mooie wit en zilver grijs der motieven. Deze belangrijke opdracht stelde Kinheim weder in staat vele knoop- sters maanden lang aan de getouwen te hou den. Hollandsche kunst en echt Hollandsch handwerk, kon het mooier en beter? Hans Polak te Voorschoten ontwierp en ver vaardigde in eigen weverij „het Paapje" ver scheidene met de handgeknoopte kleeden en de mooiste gordijnen en wandbespanningen, benevens zes wandtapijten voor de hal.' De kunstwever J. F. Semey uit Den Haag ontwierp het prachtige gobelin met de vlucht wilde zwanen voor de trouwzaal en voerde dit in eigen atelier uit. met nog eenige ge knoopte tapijten. De kunstenaar Moser uit Voorschoten ontwierp tapijten en gordijnen die geweven werden in de Haagsche kunst weefschool van mevrouw Laman Trip. Ook Deventer maakte een serie moquette kleeden waarvoor Ir. Friedhoff het patroon ontwierp. Onder toezicht van Prof. Roland Holst vervaardigden de heeren Molin en Bou- Afbeeldingen van eenige ramen voorstellende de oude industrie, de nieuwe industrie en het water Het groote ta-pijt voor de Raadzaal, waarin 5 li2 millioen knoopen met de hand gelegd zijn (Het is 'juist een jaar geleden, dat ik een stukje schreef over de kathedraal te Liver pool, onder den titel: „Sombere en zonnige overpeinzingen van een kunstmensch" in Haarlem's Dagblad van 14 Mei 1932, en het is prettig daaruit nu te kunnen citeeren. Ik schreef o.a.: „In Holland waait de wind ten minste frisch, het is een verheugend feit, en hoopvol voor de toekomst, ondanks alle hui dige malaise dat hier in Holland een streven is naar nieuwe oplossingen, die gevonden worden zijn ook vaak zeer mooi en getuigen van een frisschen geest. Vooral op bouwkun stig gebied gaat Holland voor bij de vele an dere landen". Aan het raadhuis te Enschedé als bouwkun stige schepping van onzen oud-stadgenoot Ir. G. Friedhoff werd reeds vroeger in dit blad een artikel gewijd en bouwkundig belangstel lenden kan ik verwijzen naar het goede tech nische artikel hierover van Ir. H. Sangster in het weekblad: De Ingenieur 48ste Jaargang No. 8 van 24 Febr. 1933. Het raadhuis nadert zijn voltooiing en zal dezen zomer worden in gewijd en het is jammer dat Enschedé in den Achterhoek ligt en de reis zoo ver is, want een bezichtiging zal altijd de moeite waard blijven, omdat de bouwmeester ook de ge- heele inwendige afwerking in handen had. Het moet voor Ir. Friedhoff wel een groot gevoel van bevrediging zijn, dat hij door zijn schepping verscheidene kunstenaars opdrach ten kon verstrekken, opdrachten, die in dezen tijd van malaise sporadisch, of niet voorko men. Opdrachten die in den stijl moesten (blijven van zijn schepping, zoodat ondanks de verscheidenheid der kunstenaars en met volkomen vrijheid hunner persoonlijkheid een groot geheel zou worden verkregen. Hij koos Nederlandsche kunstenaars en de ate liers waar hun werken werden uitgevoerd zijn Nederlandsche werkplaatsen, zoodat zijn schepping tevens van een nationale beteeke nis is geworden, die ver over onze grenzen zal worden gewaardeerd. Hoezeer dit te waardeeren is voelt men pas goed als men eens de ateliers bezoekt waar die diverse opdrachten worden uitgevoerd en men de menschen aan het werk ziet, blij met hun taak, wat vaak uitgedrukt werd in de ver zuchting. „Zulke opdrachten moesten wij meer hebben, zooiets houdt het werk aan den gang!" en ook is het interessant zoo'n werk te zien groeien van het begin af. Vooral voor leeken is dit belangwekkend. Wat beseft het groote publiek, dat het geplaatste kunstwerk bewondert van de tallooze moeilijkheden die opgelost zijn, van de honderden krabbels, schetsen en teekeningen, waarin de kunste naars hun gedachten weergaven om van de werkteekeningen nog niet eens te spreken? Wie heeft wel eens den beeldhouwer aan het werk gezien en zijn arbeid kunnen volgen van het ruwe onbewerkte stuk materiaal af tot het voltooide kunstwerk in hout of steen? Wie kent de moeilijkheden van den glasbran der het kiezen der kleurwaarden met het oog op de doorstralings en overstralïngscapa- citeit? Men ziet in een gereed raam een kleur rood of blauw en men vindt het mooi, maar bedenkt men uit hoeveel soorten rood of 'blauw de keus gemaakt is en hoelang er is geprobeerd en gezocht om juist déze kleur toe te passen die men tenslotte bewondert? Heeft anen wel eens een mozaikversiering zien ont werpen, waarbij met de speciale techniek re kening moet worden gehouden en daarna het bij elkaar zoeken en passen? Het gieten van een bronzen beeld of hek? Het weven en knoopen van gordijnen, kleeden en tapijten, het bouwen van een meubel? Ja, men ziet het gereed, doch de volle waardeering heeft men pas. indien men weet welk een arbeid moet worden verricht eer het voltooid is. in de ateliers, de werkplaatsen, daar voelt men wat liefde voor het materiaal beteekent, aat kunstenaar en vakman in verrukking kun nen komen voor een nog onbewerkt stuk mooi materiaal. Mooie dingen kunnen alleen m mooi materiaal worden uitgevoerd. Men zou wenschen, dat iedereen meer van de tech niek op de hoogte ware, men geniet daardoor zooveel meer. Dit alles begrijpend, toog ik er verscheidene malen op uit. Op de ateliers van onzen Haar lemschen glazenier Bogtman werden dertien glas in lood ramen vervaardigd. Zeven ramen van 6.40 x 0.90 M. voor de groote hal verbeel den ten eerste de vier elementen en vervol gens de sta-d en de oude en nieuwe industrieel

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 13