HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. UIT DE WERELD VAN DE FILM CLARK CABLE. H.D. VERTELLING. Hoe het eens was. Hoe het geworden is. A. ti& )t. De Achter Nieuwe Gracht DE MILLE DRAAIT DE BRAND VAN ROME. Charles Laughton als Nero. Het machtige Rome uit den tijd der groote Keizers, de stad die voor twee duizend jaar liet middelpunt der wereld was, heeft voor een korten tijd een nieuw schijnbestaan ge leefd. Cecil B. de Mille's „Het Teeken des Kruises" speelt ten tijde der Christenvervol gingen onder het bewind van den wreeden Nero. en daarom moest het Rome van het Jaar 64 onzer jaartelling opnieuw geboren worden. Op de groote boerderij, die Paramount even buiten Hollywood bezit, en die voor dergelij ke gelegenheden onbebouwd gelaten wordt, werd een gigantische reconstructie van de straten, de openbare gebouwwen en paleizen die wij uit de runines van deze stad kennen, opgezet. Dat hier werkelijk een geweldig décor tot stand kwam blijkt wel uit het feit, dat vierhonderd arbeiders meer dan vier maanden lang aan de reconstructie werkten voor één enkele meter film opgenomen werd. De bouw van de enorme arena, waarin de beruchte bloeddorstige spelen plaats vonden, was een bezienswaardigheid op zich zelf. die dagelijks duizenden nieuwsgierigen uit Hol lywood naar het terrein lokte. Ook de historische tuin van Sylvanus, waai de eerste Christenen hun geheime bijeen komsten hielden, werd opnieuw tot leven ge wekt. Van de interieurs trokken vooral de ker kers en onderaardsche verblijven de belang stelling der bezoekers. En speciaal voor dit doel ingerichte werk plaats fabriceerde „en gros" antieke sieraden en wapenrustingen, zooals zij in R ine gedra gen werden. Een belangrijk deel der requisie- ten moest echter bij antiquairs, verzamelaars en theaterdirecties geleend worden, daar het atelier, hoe snel men ook werkte, niet tegen het enorme aantal bestellingen opgewassen was. Een voorbeeld van de schaal waarop de Mille produceerde geven de volgende cijfers: zijn draaiboek verlangde het gebruik van 1500 metalen wapenrustingen, 120 drietanden, 6(i werpsperen, lc8 lansen, IOii korte zwaar den voor de lijfgarde van Nero. 300 bogen met 1000 pijlen, 90 gladiator-zwaarden en evenveel netten! Het drillen van de Romeinsche soldaten ge schiedde onder loiding van twee deskundi gen: de Russische ex-generaal Iwan Ikoni- kow en Captain Clifford MacLaglen, de broe der van den bekenden filmspeler. Een der grootste moeilijkheden waarop de Mille bij zijn arbeid stuitte, was het vinden van een veertigtal ruiters, die in staat wa ren om met het enorme gewicht van hun helmen en wapenrustingen en met de lange bevlagde lans in de hand op een ongezadeld paard in vollen drag hun krijgshaftig uiter lijk te bewaren. Daar men er niet in slaagde onder de zich in Hollywood bevindende cow boys het benoodigde aantal te vinden, moest een aantal figuranten onder leiding van Ikonikow, zelf een oud-Kozak en buitenge woon paardrijder voor deze moeilijke opga^ ve gedrild worden. Dit film-Rome. dat met zooveel kosten en moeite opgebouwd was, bestaat niet meer. Want Rome moest in vlammen opgaan, evenals het echte Rome in het jaar 64 door brand verwoest werd. Op een teeken van Mille opende een werkman de toevoer tot zes en twintig op verborgen plaatsen aange brachte gasleidingen en binnen enkele oogen- bilkken stond hef geheele uit hout en pleis ter samengestelde gebouwencomplex in lich te laaie. Vele kilometers in den omtrek van Holly wood kleurde zich de donkere nachthemel met rossen gloed. Tienduizenden sloegen op de omringende heuvels het grootsche schouw spel gade. Temidden van een loeiende orkaan van vlammen en rook vluchtten vier duizend gil lende en jammerende figuranten in alle rich tingen door de straten. Met donderend ge raas stortten de zware balkenstellages die de decors overeind hielden, ineen. Veertig filmoperateurs fotografeerden het imposante schouwspel met alle camera's waarover de Paramount studio's beschikten. Van strategische standpunten draaiden zij alles wat hen voor de lens kwam en na vijf minuten commandeerde de Mille zijn wacht woord „cut"! Het werk was ten einde. Na-opnemingen waren niet meer noodig en zouden ook niet mogelijk geweest zijn. Want Rome lag opnieuw in asch als voor twee duizend jaren. (Zijn levensgeschiedenis door hem zelf verteld). Op een eersten Fe bruari werd ik gebo ren in Cadiz in Ohio, maar mijn eerste her inneringen gaan niet verder terug dan een boerderij in Pennsyl vania, waarheen mijn ouders verhuisden. Zoowel mijn vader als mijn moeder zijn van Duitsche afkomst. In de omgeving woonden geen mensehen met kinderen en zoo groeide ik op tus- schen oudere men- schen. Ik hield van zwerftochten door de bosschen en zwemmen in het meer, maar het meest van de koude winterdagen, als de sneeuw alles bedekte. Mijn nieuwe tehuis was in Hopedale, een klein dorpje, waar ik voor het eerst leerde met andere jongens te spelen Ik was eerst vast van plan dokter te wor den en mijn ouders waren het met mij eens, dut dit een heel goede loopbaan zou zijn. Dit bleef mijn roeping tot de aantrekkingskracht van het tooneel mij overrompelde. Terwijl ik nog op school was, besloot mijn- vader een boerderij te koopen in een ander* plaats.. Vader gaf mij een Ford om naar schooi te gaan. die ongeveer 10 K.M. van onze woning verwijderd was. 's Zaterdags ging ik hiermede naar Hopedale om mijn oude ka meraden te zien. Toen ik de school doorloopen had. ging ik met nog twee andere jongens uit Hopedale naar Akron om een baantje te zoeken. Reeds den volgenden dag kreeg ik een betrekking als portier van een fabriek en verdiende daar honderd dollar per maand. Ik liet mij on middellijk inschrijven als student aan den avondcursus van de universiteit. In dien tijd had Akron een zeer populair plaatselijk tooneelgezelschap en iedcren avond, dien ik vrij had, ging ik naar het theater. De acteurs, die ik soms op straat ontmoette, schenen mij wezens uit een andere wereld. Op een avond ontmoette ik twee leden van het gezelschap, die mij uitnoodigden met hen een 'kijkje achter de coulissen te nemen. Dit was een sensatie voor mij en meteen stond mijn besluit vast, dat ik liever acteur wilde worden, dan wat ter wereld ook. Zoo werd ik loopjongen bij het gezelschap, zonder salaris. Ik hield mijn betrekking bij de fabriek, maar gaf mijn avondcursus op. Na eenigen tijd mocht ik als figurant mee werken en beeldde alle mogelijke huisknech ten, kellncrs en dergelijke uit. Ik leerde mij schminken en -over het tooneel loopen, zonc-er over mijn eigen beenen te struikelen. Dikwijls schreef mijn vader mij en vertel de me, welke goede kansen een jongen daar in het Westen kon hebben. Ik begreep, dat de oude man naar mij verlangde, verliet het theater en ging naar hem toe. Een jaar lang werkte ik op de olievelden, verdiende goed geld, maar in mijn hart ver langde ik terug naar het tooneel. Het gelukte mij een engagement te krijgen bij een kieln reizend gezelschap, dat in het Westen speel de. juist op het moment, dat zij een karak terspeler noodig hadden. Twee jaar lang reisde ik met dit gezelschap door het Westen, wij speelden in theaters, tenten, kerken en café's. kortom overal, waar wij voldoende ruimte konden vinden. Op een kouden dag in Maart zaten wij zon der een cent in Montana en de groep ging uiteen. Mijn bezittingen waren: twee jaar er varing en een fatsoenlijk pak. Dien avond vertrok ik met een goederentrein naar Port land, waar ik vrienden dacht te vinden, doch deze bleken naar New York vertrokken te zijn. Er bleef mij niets anders over dan een baantje te zoeken. Het geluk was met me en reeds denzelfden dag kreeg ik een engage ment bij een ander tooneelgezelschap. Reeds na negen weken werd dit gezelschap ontbon den en stond ik weer op straat. Tk ging naar de arbeidsbeurs en kreeg daar een betrekking als opzichter in een houthakkerskamp in de bosschen van Oregon. Vervolgens werk ik advertentiereiziger voor een dagblad, doch zoodra ik de kans kreeg, nam ik een engage ment aan bij een klein gezelschap in Port land. dat onder directie van een jonge actri ce stond. Eenige maanden later werd deze actrice mijn vrouw. In den herfst van 1924 had ik genoeg over gespaard om een reis naar Hollywood te ma ken. Ik interesseerde mij niet bepaald voor de film. maar mijn doel was een rol te krij gen in een van de tooneelstukken, die in Los Angeles ongevoerd werden. Dagen lang 'v«s hef dezelfde geschiedenis op de vevso.hillende kantoren. Zij hadden niets voor mij te doen. Na een paar weken probeerde ik mijn geluk DE PARKLAAN. Onze teekening links geeft een kijkje op de vroegere Achter Nieuwe Gracht, waar nu de Parklaan is. Er was toen een vrij uitzicht op de Friesche Varkensmarkt met de molen „Het Fortuin". nillllllllllllllllllffllllllllllllllllllUliilIM bij de studio's. Er zal wel geen bank of stoel in de verschillende wachtkamers zijn, waar ik niet urenlang op gezeten heb. Mijn eerste „rolletje" was in een Para mount film, onder regie van Ernst Lubitsch. Ik trad op als één van de grenadiers, die een achtergrond moesten vormen. Drie dagen lang stonden wij onbeweegelijk in de studio en daarna ging ik weer werk zoeken. In een theater in Los Angeles trad ik ook als figurant een tijdje op. dit beviel mij beter, want ik was weer terug op het tooneel. Met dit gezelschap ging ik op tournée en na af loop kreeg ik van den regisseur Mc. Loon een kleine rol als soldaat in „What Price Glory". Toen kwam mijn kans. De man, die den ser geant Quirt speelde, ging weg en ik kreeg zijn rol. Later trad ik op met Lionel Barrymore in het tooneclstuk „The Copperhead" en toen volgde een serie engagementen bij verschil lende theaters. Ik kocht een tweedehandsch auto die in alle onderdeelen kraakte, maar toch vooruit kwam. Ik hoorde van de groote salarissen in de studio's en het gelukte mij een proef opneming te mogen maken. Toen ik deze zag, gaf ik alle hoop op ooit aan de film te komen en concentreerde al mijn aandacht weer op het tooneel. Na een kort engagement bij een reizend gezelschap, vertrok ik naar New York en speelde daar in verschillende tooneelstukken. Toen het seizoen afgeloopen was, gaf mijn vriend Mc. Loon mij een rol in „The Last Mile", dat in Los Angeles opgevoerd zou worden. Gedurende de opvoeringen van dit tooneel- stuk kreeg ik verschillende aanbiedingen van studio's voor proefopnemingen. De Metro gaf mij een kans en ik speelde een rolletje in „Easiest Way", daarna boden zij mij de rol van bendeleider in de film „Dance Fools Dance" (Op Dwaalwegen). Ik wist niet of ik het zou aannemen, want dan moest ik mijn tooneelloopbaan opgeven. Mijn vriend raadde mij aan in Hollywood te blij ven, want ik kon altijd nog later naar New York terug gaan. Ik ben gebleven en heb in een paar jaar tijds in twaalf films gespeeld. Allerlei rollen kreeg ik te vervullen en ik ben van het werk in de studio's gaan houden. O.a. speelde ik in Heil Divers (Titanen der Lucht). EEN FILM IN CIJFERS. Wat er bij de productie van een film al zoo komt kijken blijkt duidelijk uit de volgende cijfers, die ontleend zijn aan de officieele sta tistiek, die in de filmstudio's van ieder nieuw werk wordt bijgehouden. Voor de Paramountfilm „Het Teeken des Kruises", die door Cecil B. de Mille werd ge- ensceneerd, werd 260.000 meter negatief op genomen. Van dit kwart millioen meter film ziet de theaterbezoeker, die de voltooide film gaat zien, er slechts vier duizend. Voor deze film, die ten tijde der Christen vervolgingen onder hef bewind van Nero in Rome speelt, werden bijna 7(500 figuranten ge- engageerd. De kosten van de totale, productie' bedroe gen 2.245.000 dollar, dus meer dan vijf mil- lien gulden. Ruim tien duizend verschillende menschen werkten in verschillende functies aan de film mede. In een speciaal voor dit doel ingerichte werkplaats werden in de Paramount ateliers zelf 1500 metalen wapenrustingen en ruim 600 kopieën van antieke sieraden vervaar digd. 12 leeuwen, 18 leeuwinnen, tien olifanten, 16 tijgers, 5 luipaarden, 23 krokodillen. 160 paarden en nog tal van andere dieren werden voor de opnemingen gebruikt. De meeste maakten deel uit van de barbaarsche attrac ties waarmede Nero in de grootsche arena scènes de gunst van het volk wint. Cecil B. de Mille, regisseur van Het Teeken des Kruises. De vier sterren van de film bchooren tot vier verschillende nationaliteiten. Charles Laughton, de vertolker van de Nero-figuur, is een Engelschman, Elissa Landi, die het Christenmeisje Mercia speelt is een Oosten- rij ksche, Claudette Colbert, die in de film Keizerin Poppaea creëert, werd in Frankrijk geboren, terwijl Fredei-ic March. Supei-bus de prefect van Rome, de eenige Amerikaan onder de sterren is. 15 kilogram w'oog het toilet, dat Claudette Colbert als Keizerin Poppaea te dragen had, en dat uit geweven zilverdraad bestond. 476 filmactrices stelden zich candidaat vcor de rol van de Christenmaagd Mercia. 114 proefnemingen werden gemaakt, tot t,en slotte Elissa Landi als de gelukkige gekozen werd. De eerste scène, die voor „Het Teeken des Kruises" opgenomen werd, speelt in een Ro meinsche straat. De volgende figuranten wer den gebruikt om de noodige locale kleur te scheppen: 11 Romeinen, 10 Romeinsche vrou wen, 2 bakkersgezellen, 1 wijnhandelaar, 2 bedelaars, 2 rijke Romeinen. 8 krijgslieden. 2 omroepei's. 4 negerslaven. 5 Grieken. 6 Griek- sche vrouwen. 5 Egyptenaren, 7 Egyptische vrouwen, 5 Syriërs, 5 Syrische vrouwen. 4 Ro meinsche senatoren, 5 Romeinsche patriciërs, de Parklaan. 5 Romeinsche dames, 2 rijke Romeinsche vrouwen, 5 blanke slaven, 9 negerslavinnen, 10 Romeinsche kinderen, 3 negerkinderen, 1 schaapherder, 1 karrenvoerder, 6 moeders met kinderen. 1 jongen die op zijn handen loopt en 94 andere Romeinsche straattypen. STUDIO SNUFJES. Jeanette MacDonald heeft een contract met de Metro Goldwyn Mayer afgesloten. Haar eerste film vor deze maatschappij zal zijn: The Cat and the Fiddle, waarm ze zal samenspelen met Ramon Novarro. Meiwyn Le Roy, regisseur van Ik ben een vluchteling (I am a fugitive from a chain gang) is belast met de regie van Tugboat Annie, waarin Marie Dressier en Wallace Beery. Robert Young en Maureen O' Sulli van ae hoofdrollen zullen spelen. Greta Garbo heeft een nieuw contract met de Metro afgesloten. De eerste film van haar zal zijn Koningin Christina, manuscript van Bertholt Viertel, dat gebaseerd is op het leven van de dochter van Gustaaf Adolphe. Greta Garbo begon haar loopbaan in de Metro studio's met De Fatale Vrouw (the Temptress). Het volgend seizoen zal men Erich von Stroheim weer kunnen zien spelen, en wel in de Metrofilm: Het Raadsel van het Verleden, naar een tooneelstuk van Pirandello. Hierin treedt hij op met Greta Garbo en o.a. met Roland Varno. Regisseur is George Fitz- maurice, die ook Mata Hari maakte. Erich von Stroheim is de „dure" regis seur. die al bij vele maatschappijen gewerkt heeft en wiens films te kostbaar en te lang werden, zoodat anderen (Goulding o.a.) ze moesten bijwerken. De bekendste zijn The Greta Garbo en de Huwelijksmarsch, waar in hij zelf optrad. IN MEMORIAM. Aan Prinses Louise Amona von Anhalt-Köthen, Indien het Intern. Telegraaf agentschap van Wolff op 14 Mei j.l. waarheid sprak, is door een binnenbrand in Uwen familiekelder (van de Vorsten van Anhalt-Köthen) in de Sankt Jakobuskirche te Köthen, de tinnen kist, waarin Gij, Prinses, sedert 1625 gerust hebt, beschadigd geworden door het „snel om zich heen grijpende vuur". Uw Hoogheid was maar 16 jaar oud en zeer lief en mooi. toen Zij stierf. Hoogheid, bij U vergeleken ben ik nog jong. want minstens één tijdgenoot van U, als hij uit. de Hemelzalen op mij neerblikt, denkt: Daar loopt ie weer gedachteloos en mist (je zult het zien!) den treixx, die zoon van Jacob, zoon van Hendrik, zoon van Willem, zoon van Hendi-ik, zoon van Willem, zoon van Hendrik, zoon van Jacobus Jr.. zoon van Jacobus Sr.. zoon van Pieter Hendrik, zoon van Hendrik, zoon van mijn lieven Jacob, zoon van mij, maar ik ben behalve veel jonger ook veel ouder dan Gij zijt. Prinses; helaas ja. En daarom: Was dit werkelijk Uw éérste brand, zijt Gij nu voor de éérste maal ge raakt door vuur, waarvan Wolff (A.G.) zoo terecht zegt, dat het „snel om zich heen grijpt"? Gij hebt, als Prinses, minstens tien met vergeetmijnietjes bestikte corsetten bezeten, maar Gij zat buitendien stevig gesnoerd in het sterkst denkbare corsetder étiquette van de voi'sten van Cöthen (men schreef toen Cöthen: de gezuiverde Germaansche stam schrijft tegenwoordig Köthen). En zoo zult Gij, Hoogheid, op Uw zestienjarigen leeftijd misschien vei-wachtingen hebben gekoesterd, misschien zelfs een hoop op een beetje geluk uw horizont hebben zien rozerood kleuren, zooals de zon den ochtendschemer, als Gij uit een venster van uw slot te Cöthen keekt, maar is Uw hart toen al beschadigd gewor den. zooals nu Uw tinnen kist? Honderd jaar, dat weet ik, hebt Gij gelegen in dien grafkelder van de St. Jacobskerk, toen daar Johann Sebastian Bach het groote orgel boven U kwam bespelen, en hij is er toen meteen organist gebleven, véle geluk kige jaren lang. Want in Cöthen (h ij schreef: Cöthen) is de diepe en donkere Johann Se bastian het gelukkigst geweest, en daar speel de hij en componeerde hij boven Uw zestien- jaars-grafstede. Dat hebt Gij gehoord. Maar er is meer. Bach was vele Jaren lang de Vorstelijk AnhalL-Cöthensche Kapelmeester; in datzelfde slot. waar Gij geleefd hebt, £.a- knixt en op voorname wijze de sarabandes danste. Ge weet wel: iets langzamer dan de menuet, daar verzorgde hij de Kamermuziek en het Huisorkest van den regeerenden Vorst, den overbetoudtantezegger van U, priile Prinses. En weer honderd jaar later dwaalt Hein- rlch Heine om Uw slot heen, pas gedocto- reerd, het hoofd en het hart vol liefde, vol verlangen, vol hoogmoed welk vers heeft hij toen geschreven, of zachtjes gezegd, vlak b ij U? Dat hebt Gij moeten hooren. Wam. het goede van de menschen blijven de dooden hooren. En weer honderd jaar later zijt Gij, Hoog heid, door het Intern. Telegraafagentschap Wolff over duizenden telegraaf- en telefoon lijnen gejaagd, zoo maar; was die Wolffsche literatuur U wel aangenaam? Wel te rusten, daarom, voor langere eeuwigheden, jonge Prinses von Anhalt- Köthen, dan dat wakker worden icdci-e hon derd jaar! v. d. E. HET BLOED ALS WEER- VOORSPELLER. De volksmond kent talrijke spreekwijzen, waarin van de invloed van het weer op den lichamelijken toestand van den merxsch wordt gewaagd. Dat er inderdaad vei-band moet bestaan tusschen weer en gezondheids toestand. wordt duidelijk bewezen door de rheumatische vei-schijnselen. Maar de weten schap had altijd weinig zekerheid. Thans heeft men echter kunnen bewijzen, dat het optreden van zekere ziekten samen hangt met bepaalde weersveranderingen. Ook bij gezonde menschen kon een verband tusschen lichamelijke conditie en atmosferi sche voorvallen worden geconstateerd: de bloeddruk bleek te worden beïnvloed door de richting der luchtstroomingen. Een vrouw vecht door Vr. S. Ze komen wat aarzelend het kleine café binnen, waarheen ze hem gevraagd heeft te gaan. Zij vooi-op. Ze vinden een sober wit geschuurd tafeltje, in een rustigen hoek, heel achter aan, groot genoeg om twee gla zen bier te dragen en een paar ellebogen tot steun te zijn. Hij een Hollandsch arbeider, die met meer zekerheid hoog boven de men schen balken rangschikt tot een veilig dak, waaronder gezinnen kunnen wonen, dan een vrouw op haar plaats zet; zij een Duitsch dienstmeisje met een grappig kort neusje, een frissche kleur, oogen steeds gereed voor een traan of een lach, en stevige roode han den, die wat te opvallend een bierglas omvat houden. Ze schuift haar stoel wat dichter bij de zijne en duwt een elleboog in zijn zij. Nog voor hij zich een beetje op zijn gemak voelt ten opzichte van het wiebelig tafeltje, zijn stoel, het heele geval, stuift zij meteen maar met de deur in huis en verklaart nadrukke lijk „Nein, du bist ja gar nicht verheiratet; gar nicht". En ze voegt er triomphantelijk aan toe, dat je je van een vrouw die je zóó behandelt, niets hoeft aan te trekken, laat staan je ermee getrouwd moet voelen, 't Is zooals zij zegt: hij is heelemaal niet ge- trouwt. Hij heeft dat nooit goed bekeken. Hij buigt zijn stevigen kop wat naar haar over. Goedmoedig, terechtwijzend, tegelijk een beetje zijn nuchterheid verontschuldi gend, zegt hij wat eenvoudige woorden over zijn vrouw, zijit kind, en hoe ze die dingen zoo kan zeggen. Ze moet toch begrijpen En plotseling zakt haar triomfantelijke houding ineen, ze kijkt even stil voor zich uit en dan komen er tranen, druppelende warme tranen. Weet hij dan niet, hoeveel ze van hem houdt? Is hij dan vergeten wat ze niet alles voor hem heeft gedaan? Is dat dan allemaal niet de moeite waard geweest? Ja, waarvoor leeft ze dan? Waarvoor? vraagt ze. Goedig troost zijn stem. Natuurlijk! Na tuurlijk is hij niets vex-geten. Maar ze moest toch begrijpen.... En hij werpt een onveili- gen blik op haar behuild gezicht. Ze schuift wat van hem vandaan, beleedigd en uit haar humeur. Het bierglas trekt ze naar zich toe en drinkt met nonchalante slokken. Een tijdlang is het stil. Hij wacht af, geduldig. Dan lacht ze plotseling, hardop en sarcastisch: Weet hij wel, wie er pret om dit, alles zal hebben? ..Deine Frau, die wird lachen". O, wat zal zijn vrouw lachen, wat zal ze een schik hebben, als ze ziet, wat hij zich allemaal laat welgevallen, als ze weet, dat hij niet den moed heeftZiet hij eigenlijk wel, hoe belachelijk hij zich in haar oogen zal maken, hoe ze dan pas goed haar eigen gang zal gaan en zich van hem niets meer aantrekken? Ze lacht nog eens. kort, onaangenaam. En als ze meeiTt hem getroffen te hebben, om dat hij voor zich uit staart zonder te aiTt- woorden, zegt ze onverwachts met een zach te. maar dringende stem eiT een ontzettende radheid van woorden, wat zij niet alles voor hem zou willen doen, hoe ze hem zou ver zorgen, hoe„Ach, ware das schön!" Hij geeft half toe, even meegesleept door die stem, die belofsten. Dan nadenkend kijkt hij haar aan, ziet in haar oogen de nieuws gierige spanning en zucht wrevelig. Hij zegt wal toegevende woorden, maar tenslotte.... moet ze toch begrijpen Uit haar oogen glipt alle vriendelijkheid weg. In een laatste poging stampt ze met haar voet op den grond, geërgerd en zenuw achtig frommelt ze haar rok in haar saam- geknepen vuisten. Wat of hem eigenlijk scheelt, vraagt ze. Ze is hier maar niet zoo voor de grap gekomen, als hij niets anders te vertellen heeft, kan ze even goed weer weggaan. Ze maakt een gebaar van opstaan, van plotseling vertrekken, waartegen hij niet protesteert. Dan gaat ze weer zitten, versla gen en met niets meer van die tartende hooghartige houding waarmee ze gekomen is. met niets meer van die zelfverzekerd heid. Ze zitten stil aan hetzelfde tafeltje. Zé voelt zich miskend, beleedigd en dat ze nog tientalleiT keeren zoo hard van stapel zal loopen, zóó zegevierend zal inzetten, zóó sai"- castisch zal zijn, om aan het einde zoo ver slagen te zijn, dringt niet tot haar door. Ze hebben even ieder hun eigeia gedach ten, dan tikt hij aan deir rand van zijn glas dat klinkt als een wijs spottend lachje en wenkt den kellner. Hij trekt de pet over zijn krullende haar en ze verlaten het kleine café hij voorop. Buiten nemen ze afscheid; wéér afscheid. „Auf Wiedersehcn", zegt ze. „Tot ziens", zegt hij.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 14