RENAULT VICTORIA-WATER UIT HET BUITENLAND De Ontwapeningsconferentie. HAARLEM'S DACBLAD MAANDAC 29 MEI 1933 j TWEEDE BLAD Hef viermogendhedenpacf Parafeering zou reeds vandaag of morgen plaats vinden. Een concessie van Paul-Boncour op de ontwapeningsconferentie. Groot succes voor de Nazi's bij de verkiezingen in Dantzig. Duitsch- land bemoeilijkt hef reisverkeer naar Oostenrijk. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS PARIJS In officieele kringen te Parijs wordt naar de Courant meldt verklaard, dat de onder handelingen over het Pact van Vier in feite voleindigd zijn en dat waarschijnlijk dade lijk na den terugkeer van minister Paul-Bon cour te Genève, d.w.z. Maandagavond of Dinsdag, de parafeering daar zal kunnen plaats vinden. Een slotbespreking zou gister avond nog tusschenn premier Daladier en Paul Boncour plaats gevonden hebben. Voorts verneemt Reuter uit Parijs: De diplomatieke correspondent van de Ma- tin te Genève meent de inhoud van een ga- rantie-protokol te kunnen publiceeren, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken Paul Boncour heeft opgesteld, en dat bij de onderteekening van het Yier- Mogendheden-Pact aan de regeeringen van Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Zuid-Slavië, Engeland, Italië en Duitschland zal worden voorgelegd. Het protokol behelst: lo- De verdragen welke Frankrijk met zijn bondgenooten heeft afgesloten worden niet door het Viermogendheden pact getroffen. 2o. Frankrijk zal niet toelaten, dat een plan van territoriale revisie wordt ter sprake gebracht. 3o. procedure-kwesties moeten aan den Volkenbond worden voorgelegd. 4o. Frankrijk verlangt in den volkenbond eenstemmigheid, ingesloten de stem van de geïnteresseerde. GENèVE In de Hoofdcommissie van de Ontwape ningsconferentie werden de debatten over de ontwapening in de lucht voortgezet. Het En- gelsche voorstel in deze bevat de volgende beginselen 1. Volledige afschaffing van het luchtbom bardement behalve voor politioneele doel einden in ver verwijderde gebieden. 2. De permanente ontwapeningscommissie zal tot aan de volgende Ontwapeningsconfe rentie belast worden met het onderzoek van de mogelijkheid van volledige afschaffing van de militaire en marine luchtvaart, die gepaard zal gaan met de controle van de ci viele luchtvaart. 3. Het aantal militaire vliegtuigen wordt volgens een bepaald schema verminderd. D? groote mogendheden mogen niet meer dan 500 militaire vliegtuigen bezitten. 4. Luchtschepen behoeven niet te worden vernietigd, maar nieuwe mogen niet worden gebouwd. De Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken Paul Boncour verklaarde, dat Frank rijk iedere vermindering der Fransche lucht- bewapening afhankelijk maakte niet alleen van de internationaliseering der civiele lucht vaart. maar ook van een automatisch wer kende ingrijpende controle der luchtvaart. Onder die voorwaarden is Frankrijk bereid, het Engelsche plan te aanvaarden. In het slot van zijn rede deed hij nog een concessie en zeide dat Frankrijk den duur. genoemd in het Engelsche plan aanvaardt, maar een nadere bespreking verlangt over het aantal vliegtuigen en de bijzondere be palingen. AMERIKA President Roosevelt, wiens ongerustheid over het resultaat der ontwapeningsbesore- kingen door de berichten uit Genève steeds meer toeneemt, heeft zich volgens Reuter in directe telefonische verbinding gesteld met den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, sir John Simon, om dezen er aan te herinneren, dat ingeval de ontwapenings conferentie zou mislukken, de Vereenigde Staten zich volkomen gedesinteresseerd zul len toonen voor alle aangelegenheden, die het Europeesche vasteland betreffen, de ge beurtenissen haar loop zullen laten en hoog stens zullen ingrijpen om zoo noodig de Ame- rikaansche belangen te beschermen. President Roosevelt, zoo meldt Havas ver der uit Washington, heeft er vervolgens op gewezen, dat een gelijkluidende verklaring ais de zijne van den kant der Engelsche re- geering een zeer sterken druk zou uitoefenen, die zou bijdragen tot bevordering van de be sprekingen te Genève. DANTZIG. Bij de verkiezingen voor den Volksdag van Dantzig zijn volgens een niet.-officiesle til ling uit alle kieskringen 215.135 stemmen uit gebracht. Hiervan hebben de Nationaal-socialisten meer dan de helft van alle uitgebrachte stemmen meer dan de helft van alle uitge brachte stemmen verworven. Op grond van de niet-officieele eindcijfers der verkiezingen voor den Volksdag van Dantzig zal de Volksdag. na verrekening der reststemmen er als volgt uitzien: tusscher. haakjes de vorige aantallen zetels). Nationaal socialisten 37 (12): Sociaal-de mocraten 13 (19): Communisten 5 (7>: Cen trum 11 (11); Zwart-wit-rood (DNVP) 4 <10>, reststemmen er als volgt uitzien: (tusschen 0 (3): Poolsche lijsten 2 (2). De nationaal-socialisten zijn er in geslaagd de absolute meerderheid te veroveren, daal de Volksdag in totaal slechts 72 zetels telt. Voor het bijeenroepen van den Volksdag heeft de huidige regeering, volgens den grondwet 4 weken den tijd. Het voorloopig officieele eindresultaat der verkiezingen luidt: Nat.-soc. 107.335: Soc- dem. 38.103: Communisten 14.766: Centrum 31,339: Zwart-wit-rood ADNVP13.595; Hui- zenbezit 976; Pong-Duitsche Beweging 1,698. Polen 4.363 en Lijst dr. Loczinski (Poolsch) 2,375. OOSTENRIJK. Als gevolg van de maatregeelen tegen de nationaal-socialisten in Oostenrijk zal van 1 Juni af de reis van Duitschers naar Oosten rijk afhankelijk worden gemaakt van de uit reiking van een visum, dat tegen betaling van 1000 R.M. wordt verstrekt. Uitgezonderd zijn alleen het wone zakenverkeer en het grensverkeer in kleinen omvang, niet daaren tegen het toeristenverkeer. De verordening zal op 29 Mei worden uitgevaardigd. Van gevoegde zijde wordt nog verklaard, dat de Duitsofce regeering nog in staat is, bot singen in Oostenrijk tusschen Duitsche nat.- soc. en Oostenrijksche regeeringsorganen in Oostenrijk. Zij moet echter verhinderen, dat de Duitscher in Oostenrijk in de pijniijke situatie verkeert, te worden beschouwd ais lastige vreemdeling. De regeering legt er den nadruk op, dat zij alles wil vermijden, wat den indruk zou kunnen wekken, alsof zij Oostenrijk haar wereldbeschouwing wil op dringen. De Neue Freie Presse bericht, dat de Oostenrijksche gezant te Berlijn naar Wee- nen is ontboden. Dinsdag zal in Weenen een ministerraad plaats hebben, waarin de verordeningen van de Rijksregeering inzake buitenlandsche rei zen besproken zullen worden. Vermoedelijk zal de Oostenrijksche regee ring gelijke maatregelen nemen, terwijl ook uitvoer-beperkingen tegen Duitschland over wogen worden. Duitschland. Beslaglegging op alle commu nistische vermogens. Het rijkskabinet heeft naar Wolff seint een wetsvoorstel aangenomen, waarbij alle com munistische vermogens worden onteingend. Deze wet is gebaseerd op art. 40 van het wet boek van strafrecht, dat bepaalt, dat bezit tingen in beslag mogen worden genomen, welke verkregen zijn door misdaden of ver grijpen dan wel gebruikt of bestemd zijn voor het plegen van een misdaad of een over treding. Deze bepalingen gelden ook hoog verraad. Daar de communistische agitatie algemeen als hoogverraad beschouwd moet worden, wordt overgegaan tot confiscatie van het geheele communistische vermogen. Finland. Dreigt een regeeringscrisis? Volgens berichten in de bladen ziïn wegens de onlusten in Tammersfors politieke verwik kelingen en een regeeringscrisis te verwach ten. De regeering zou het directe ontslag van Overste Pajari eischen. die aan het hoofd van een groep officieren van het Frinsche af- weercorps de roode vlaggen heeft verwijderd bij de demonstratie der sociaal democraten. Staatspresident Svinhufvud heeft het op treden der officieren verdedigd. D en em arken Reorganisatie in het kabinet. De Deensche regeering is gereorganiseerd. De minister van financiën. Fransch Brams- naes is uit het kabinet getreden. Op 1 Juni zal hij de leiding op zich nemen van de Deensche Nationale Bank. De portefeuille van financiën zal worden overgenomen door Hansen, tot dusverre minister van defensie en gedurende verscheidene jaren soc.-dem. president van het Folketing. De portefeuille van Defensie wordt overgenomen door den premier Stauning. Amerika. Parlement staat 3300 millioen voor werkverschaffing toe. Het Huis van Afgevaardigden heeft, blijkens een Reuter-telegram uit Washington het wetsvoorstel inzake de werkverschaffing aan genomen. waarin een bedrag van 3300 mil lioen dollar voor dit doel wordt uitgetrokken. Deze wet verhoogt de inkomsten- en ben zinebelasting. terwijl ook inkomstenbelasting zal worden geheven van dividenduitkeering door maatschappijen. Een aantal opcenten zal ook na 30 Juni 1934. en wel gedurende een jaar. worden geheven, terwijl slechts de verliezen van het loopende jaar van de in komstenbelasting mogen worden afgetrok ken. De voorgestelde omzetbelasting was re°ds vroeger door het Huis verworpen. Spoedig erkenning van Sovjet-Rusland? De Amerikaansche organisatie tot steun- verleening aan boeren onderhandelt op het oogenblik met de Sovjet-regeering over den uitruil van groote voorraden vee en katoen tegen papierhout en mangaan-ijzer, aldus meldt V. D. uit Washington. Deze onderhandelingen beteekenen een stil-zwijgende erkenning van Sovjet-Rusland door de Vereenigde Staten. Naar verluidt zou de wederzijdsche benoeming van gezanten nog slechts een quaestie van tijd zijn. Nieuw voorstel inzake de goudclausule. De speaker van het Huis van Afgevaardig den, Rainey, heeft verklaard, dat het Con gres weldra een wet zal aannemen, waardoor de goudclausule in alle particuliere over- EEN PROEFRIT met de 8 cyl. Renault Nervasport zal U overtuigen van de schitte rende kwaliteiten van dit type Prijs fl. 3850 AMSTERD. RUTUIG M9 PLEIN 21, Telefoon 11198 (Adv. iJigez. Med.) eenkomsten en verplichtingen wordt opge heven. j» Het Amerikaansche ministerie van Finan ciën heeft het plan. binnenkort 5 tot 6 mil liard dollar papiergeld uit te geven ter aflos sing van vervallende leeningen en ter financie ring van het noodprogramma. China. Chineesch-Japansche bespre king te Peking. Zaterdag hebben verdere onderhandelingen plaats gevonden in het gebouw der Japan- sche legatie tusschen de vertegenwoordigers van China en Japan. De Chineesche staats- commissiaris Koeanfoe heeft de Japansche vertegenwoordigers er op attent gemaakt, dat de Japansche troepen ondanks den wa penstilstand op verschillende plaatsen vor der zijn opgerukt. Van Japansche zijde werd toegezegd direct maatregelen te treffen, op dat de voorwaarden van den wapenstilstand worden nagekomen. Van Japansche officieuse zijde wordt ver klaard. dat er tot nu toe nog geen overeen stemming is bereikt betreffende de bijeenvoe- ping van de Chineesch-Japansche conferen tie, daar het antwoord van Nanking nog niet is ontvangen. INCIDENTEN OP HET P. E. N.-CONGRES. CONFLICT MET DE DUITSCHE AFGEVAARDIGDEN. Naar de bladen uit Ragusa (Dumbrownik) melden, hebben de Duitsche gedelegeerden op het congres van de P.E.N.-clubs ten teo- ken van protest tegen de houding van den voorzitter de zaal verlaten: de Nederlandsche afgevaardigden sloten zich hierbij aan, aldus een Reuter-telegram uit Belgrado. Niettegenstaande overeengekomen was niet te spreken over de binnen la ndsche toe standen in Duitschland, stond de voorzitter er toch op, dat dit onderwerp besproken zou worden en gaf hij het woord aan Ernst Tel ler die geen lid meer is van de Duitsche P.E.N.-club en op eigen gelegenheid aan het congres deelnam. De Duitsche afgevaardigden verlieten hierop de zaal. gevolgd door de Oostenrijk sche. Zwitsersche en Nederlandsche gedele geerden. Over deze incidenten wordt nog het volgen de gemeld Voor dat de Duitsche leden de vergadering verlieten, werd de Amerikaansche resolutie tegen het nationale chauvinisme aangeno men, waarbij ook de Duitschers vóór stem den. Daarop verklaarden de Franschen, Belgen, en Polen, dat zij stemming ook over hun re- salutie verlangden. Deze resolutie keert zich tegen de vervolging van schrijvers in Duitschland, tegen het ontslaan van hoog leeraren en tegen het vei'branden van boe ken. Om een herhaling van stormachtige scènes te voorkomen werd een commissie benoemd die tot taak had, den tekst dezer resolutie te wijzigen. Deze poging mislukte echter. De Duitschers verklaarden toen. dat zij de vergadering zouden verlaten zoowel als uit de commissie zouden treden, wanneer Toller het woord zou krijgen. Toen in de plenaire zitting de president Wells Toller toch het woord verleende, pro testeerde de Duitscher Busch daartegen in scherpe bewoordingen, waarna de Duitschers de zaal verlieten. Een Nederlandsche afge vaardigde sprong op de tribune en riep: ..De PEN-club is uiteengespat!" Er ontstond een onbeschrijflijke verwarring. Ook de Neder landers, Zwitsers en Oostenrijkers verlieten- de zaal. Onder deze omstandigheden nam Toller het woord niet. De Franschen trokken hun resolutie in en dienden een nieuwe in, die belangrijk gematigder was geformuleerd. Des ondanks werd zij verworpen. Tien staten stemden vóór. terwijl de overige veertien zich van stemming onthielden. Vóór stemden ook Griekenland en sommige der Baltische landen. DE RENNER PERELAER GEDOOD. VERVTERS. 28 Mei <V.D.> De bek°nde Duitsche renner Perelaer is tijdens de wed strijden te Verviers dusdanig gevallen, dat hij 'onmiddellijk met ernstige kwetsuren naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, alwaar hij kort daarop aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. Pere laer was een vooral in Brabant en Limburg bekend tegenstander. Hij vormde den iaat- sten tijd met Zims een koppel. ^E AFFAIRE-MORGAN WIL WOODIN AFTREDEN? NEW-YORK, 28 Mei (Reuter). Het ge rucht gaat. dat Woodin voornemens is .af te treden in verband met de Morgan-kwestie. Woodin is op het oogenblik de gast van Roosevelt bij zijn kruistocht op de Potomac. Men vermoedt, dat Roosevelt tracht Woo din van zijn voornemen af te brengen. TRAGISCHE DOOD VAN MARGA VON ETZDORF. ALEPPO. 28 Mei (Reuter). De Duitsche aviatrice Marga von Etzdorf. die van Berlijn was gestart voor een vlucht naar Australië, heeft, na uit Istamboel te zijn vertrokken, op het vliegveld van Moesmillich een landing gemaakt, waarbij haar toestel geheel werd vernield. De aviatrice. die ongedeerd bleek, heeft zich evenwel later van het leven be roofd. In smaak onovertroffen NEDERLANDSCHE MIJ. OBERLAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER Opgericht 1887 (Adv. Ingez. Med.) De beslissing nadert! Concessies van vele zijden. Frankrijk blijft echter vasthouden aan een veiligheidspact. GENèVE, 24 Mei 1933 Van de 500 en meer journalisten, die in Februari 1932 bij de opening der Ontwape ningsconferentie tegenwoordig waren en een gansche maand de vage algemecne verklaringen van de gedelegeerden van ruim 50 staten over het doel der conferen tie bleven aanhooren. is het grootste ge deelte met de Paaschvacantie van 1932 ver dwenen, om niet meer terug te komen. Zij, of hun de koorden van de beurs in hand houdende directies, hadden geen gediild meer. om het tijdstip der waarlijk beslis sende debatten af te wachten. Dit oogenblik der beslissingen schijnt thans dan toch inderdaad aangebroken. Of dit ook zonder de op 12 Juni aanvangende Economische en Financieele Wereldconfe rentie van Londen reeds het geval zou zijn? Laat mij ter eere van de gedelegeerden, die van de „Na U, mijn vriend"-ziekte nog niet geheel genezen zijn en nog steeds aan een afwachten van de concessies der anderen de voorkeur schenen te geven, deze vraag lie ver maar niet beantwoorden. Laten wij te vreden zijn met de vaststelling, dat iedereen thans het groote belang ervan afziet, dat op 12 Juni althans op de belangrijkste punten overeenstemming verkregen zal zijn. zoodat de Londensche Conferentie in een atmos feer van politieke ontspanning haar eigen zoo belangrijke taak zal kunnen aanvangen. Zeker is, dat de nadering van 12 Juni een hc ilzame uitwerking heeft gehad op de totdusverre zoo gevaarlijke zucht, om steeds maar weer een nieuwe uitstel-vlucht aan te grijpen, en op de overdeven praatzucht van zoovele gedelegeerden, die liever fraaie theorieën verkondigen en telkens en telkens weer herhaalden dan eenig praktisch werk te verrichten door het bereidwillig brengen eener concessie. Met vollen stoom werkte de Algemeene Com missie thans aan het hooge doel de Lon densche wereldconferentie het onschatbare geschenk te kunnen brengen van een ver zekering. dat de Ontwapeningsconferentie slagen zal! Zelfs den Tweeden Pinksterdag zal het conferentiewerk zonder eenige be perking worden voortgezet, evenals dat op Hemelvaartsdag het geval is geweest. En het verblijdende feit valt te constatceren. dat sinds de Boodschap van Roosevelt en de Rijksdagrede van Hitier iedere dag ons nieuwen vooruitgang in den vorm van nieuwe concessies heeft gebracht. Amerika heeft zich, evenals Sovjet-Rusland, bereid verklaard tot gemeenschappelijk overleg met den Volkenbond in het belang van de handhaving van den wereldvrede, indien een schending van het Parijsche anti-oor- logs-pakt van Briand en Kellogg zou drei gen. Amerika heeft zich bovendien bereid verklaard niet langer op eerbiediging van zijn onzijdigheidsrechten te zullen staan, indien de Volkenbondsstaten gemeenschap pelijke maatregelen tegen den staat-aanval- ler nemen, Duitschland heeft zijn amende menten inzake de unificatie der legerinrich- ting en de radikalere afschaffing van het oorlogsmateriaal der landmacht ingetrok ken. Engeland heeft toegestemd in een kwantitatieve vermindering van het aantal tanks beneden de 16 ton. (De zwaardere moeten alle binnen 3 jaren vernietigd wor den!) Engeland, Polen en de Kleine Entente zijn het door onderlinge concessies eens geworden over de werking van het consulta tieve pakt in geval van dreigende vrede- storing. Zoo zijn wij in één week verder opgeschoten dan vroeger in vele maanden nog niet mogelijk was! Helaas één staat, zonder welks medewerking een ontwape ningsconventie onmogelijk is, heeft nog geenerlei concessie gedaan: Frankrijk! (Van Italië kan in dit verband, evenals van de ..Kleine Acht". gezwegen worden, omdat. deze landen nimmer eenige moeilijkheden aan het slagen der Ontwa peningsconferentie hebben in den weg ge legd Paul Boncour heeft totdusverre zich ertoe bepaald de ééne concessie na de andere van de andere delegaties welwillend in ont vangst te nemen, zonder zelf hierop het be vrijdende woord gesproken te hebben, dat thans ook Frankrijk bereid is het ontwerp- conventie van MacDonald. en in het bij zonder de artikelen over de vernietiging der zwaarste kanonnen en tanks, te aanvaar den. Frankrijk's honger naar veiligheids waarborgen schijnt inderdaad onverzadig baar en hierin ligt op het oogenblik nog het grootste gevaar voor het slagen der Confe rentie. De Franschen hebben van Duitsch land thans reeds de toestemming tot de afschaffing van het zoo gevaarlijke aanvals wapen de Rijks weer verkregen. Zij hebben de toestemming van Amerika en Sovjet- Rusland bekomen, om telkens wanneer oorlogsgevaar dreigt gemeenschappelijk met dc Volkenbondsstaten overleg te plegen over ae mogelijkheid tot handhaving van den vrede. Zij hebben de verzekering van Ame rika ontvangen, dat dit land niets zal doen. dat gemeenschappelijke sarfctiemaatregelen der Volkenbondsstaten tegen den staat aanvaller zou kunnen belemmeren. Zij heb ben Amerika. Duitschland en Italië weten tc bewegen tot een nog krachtiger interna tionaal toezicht op de naleving der ont wapeningsvoorschriften der conventie dan dat. waartoe deze drie landen reeds niet zonder aarzeling hadden toegestemd en dat in het ontwerp-MacDonald was opge nomen. Al deze veiligheidsconcessies heeft Bon cour met een vriendelijk lachje van „te vreden. doch nog niet voldaan" aanvaard. Nog steeds hebben de Franschen van hun lievelingsdenkbeeld van het sluiten van een Europeesche veiligheidspakt niet afstand gedaan. Ja. Boncour ontzag zich zelfs niet verbijstering onder zijn toehoorders te brengen door nogmaals de stelling te gaan verdedigen van een internationale strijd macht waaraan de zwaarste kanonnen en tanki zouden moeten toevertrouwd worden, zoodat deze aaivalswapenen niet zouden vernietigd worden! Nu zal dit p'p'^ooi voor een ter beschik king van den Volkenbond stellen van de aanvalswapenen n'et al te tragisch moeten opgevat worden. Het eold hier waarschijn lijk slechts e»n »,a*v>-<-houwlr»g van den w-l- sprekenden Hransehman, zonder dat deze internationaliseering in plaats van af schaffing der aanvalswapenen als een „con ditio sine qua non" te beschouwen is. Gevaarlijker schijnt echter Boncour's nieuwe aandrang tot een Europcesch Veiligheids- pakt te zijn. Deze aandrang is toch juist versterkt door de jongste Amerikaansche concessie. De Engelschen hadden steeds ge weigerd al te preciese sanctieverplichtingen op zich te nemen uit angst, dat zij dan in botsing met Amerika zouden komen, dat zich b.v. tegen de blokkade van den staat aanvaller door de Britschc vloot verzetten zou, omdat daardoor de Amerikaansche handel met den staat-aanvaller zou ver hinderd worden. De Franschen redeneeren nu. dat dit Engelsche bezwaar tegen een Europecsch veiligheidspakt niet langer op gaat. nu Amerika beloofd heeft zich van iedere actie, die de Volkcnbondssanctics zou kunnen bemoeilijken, te onthouden. En daar Duitschland. Italië, Nederland, België en de Scandinavische staten tot géén Euro pcesch veiligheidspakt zonder Engeland zouden willen toetreden, is Boncour's stand punt., dat, na Roosevelt's jongste verklaring alle moeilijkheden inzake een Europecsch veiligheidspakt zijn uit den weg geruimd. Zal Engeland, zullen Duitschland, Italië en de kleinere staten ook zoo denken? Zal Frankrijk, als het het Europeesche veilig heidspakt toch niet krijgt, dan de verant woordelijkheid voor de mislukking der Ont wapeningsconferentie op zich durven nemen? Reeds de eerstvolgende dagen zul len waarschijnlijk het antwoord op'deze al- beslissende vraag brengen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. FEESTDAG IN CHICAGO. DE WERELDTENTOONSTELLING GEOPEND. De opening van de wereld-tentoonstelling te Chicago geschiedde om drie Zaterdag middag. Burgemeester Edward J. Kelly had den dag tot officieelen feestdag verklaard. De kerkklokken luidden in de geheele stad en de sirenen van fabrieken en stoombooten loeiden minuten lang. Boven de menigte, die uren lang had gewacht op de opening der tentoonstelling, cirkelden vele vliegtuigen en kleine luchtschepen. Minister Farley las, als vertegenwoordiger van Roosevelt, voor het hoofdgebouw een Boodschap van den president voor. Daarna geschiedde onder leiding van den voorzitter der tentoonsteling. Rufus Cutler Dawes, de officieele bezichtiging der tentoonstelling. De totale kosten voor den bouw der ex positie bedragen 27 millioen dollar. SCHIP MET CHINEESCHE VLUCHTELINGEN GEPLUNDERD. DOOR VERMOMDE PIRATEN. Uit Dairen wordt gemeld, dat het Japan sche stoomschip Hoshoen Maru" dat geheel bezet was met Chineesche vluchtelingen, in de Golf van Petsjili is overvallen en geheel uitgeplunderd door er als onschuldige passa giers uitziende Chineesche zeeroovers. Er waren ongeveer 1000 Chineesche vluch telingen uit Tientsin aan boord, die uit angst voor de komende gevechten bij de Japansche bezetting de wijk hadden genomen. Velen hunner waren rijke kooplieden': die al hun be zittingen hadden mee genomen. De buit der zeeroovers was dan ook reusachtig groot. De leider der bende was een jeugdig en zeer elegant gekleed Chinees, die de berooving der passagiers met groote rust cn hoffelijkheid leidde en die persoonlijk den gezagvoerder en de officieren arresteerde. Toen ten slotte aan den horizon een Japansche torpedojager op dook. ontkwamen de zeeroovers zwaarbela den met een langszij komende boot en land den aan de kunst van Sjantoeng. Nog een schip beroofd. HONKONG. 27 Mei. 'Reuter.) Chineesche zeeroovers hebben het Noorsche schip „Pro minent" dat zich in de onmiddellijke nabij heid van Honkong bevond, aangevallen en geplunderd, waarbij de kapitein van het schip werd gewond. Een politieboot begon oogenblikkelijk met dc achtervolging van de zeeroovers, doch slaagde er niet in de Chineeschen te achter halen. VLIEGTUIG VAN DE S A. GEVALLEN. HILDESHEIM. 23 Mei (Wol ff bureau) Bij een propaganda-vlucht van een vlieger- af- deeling van de S. A. is een toestel omlaag- gestort. Een van de inzittenden kwam om het le ven. de ander werd zwaar gewond. AGENDA. MAANDAG 29 MEI Palace: „Acht meisjes In een boot". Too- neel: Dumas. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..Het teeken des Krui- ses". 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Mevrouw en haar huls knecht" cn ..Dieven aan boord -. 8.15 uur. Gebouw Zuiderstraat 18: Jongerengroep O. S- P. Sa! Tas (Amsterdam) over Socialis me of fascisme. 8 uur. DINSDAG 30 MEI Bioscoopvoorstellingen. Kantoor N. V. Chemigr. Kunstinr. Poly graph: aandeelhoudersvergadering. 3 uur. Kantoor N.V. Keiler en MacDonald's Tech nisch Bureau: algemeene vergadering 4 uur. Kantoor N V. Timmer- cn Meubelfabriek vb. G. P J. Beccari. aandeelhoudersvergade rlr><* 13 uur v.m. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend, op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5