BRIDGE* EEN WEKELIJKSCHE RUBRIEK HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 30 MEI 1933 SPORT EN SPEL Tactiek en systeem. „Hij is een groot looper. maar een slecht tacticus", hebben mijn tegenstanders dikwijls van mij gezegd. Waarschijnlijk is dit oordeel gemotiveerd, daar ik in tactisch opzicht slechts tot de middelklasse behoor. Ik ben mij mijn nerveuse gesteldheid ten volle be wust. Het gevolg van mijn misschien typisch Finsch temperament is, dat ik in den toe stand van nerveuze spanning steeds probeer zoo snel mogelijk een beslissing uit te lokken. Het is evenzeer bekend, dat lk, als ik in slechten vorm ben, vooral in een strijd met evenwaardige tegenstanders, zelden tactische kwaliteiten toon. Verkeerde tactiek aangewend. De 5000 meter loop tijdens de Olympische Spelen te Antwerpen was mijn eerste, werke lijke strijd, waarnaar mijn tactische begaafd heid werd beoordeeld. Ik verloor den strijd tegen den Franschman Guillemot, daar ik een verkeerde tactiek aanwendde. Niettemin heb ik een tactiek, al moge zij dan verkeerd zijn. Had ik intusschen den kleinen Fransch man geslagen, dan zou ieder gezegd hebben: „Daar ziet ge den waren meester der tech niek, die zijn snelheid weet te benutten om zich van zijn tegenstander te ontdoen!" Na tuurlijk had ik het met den jongen moeten klaar spelen, maar ik werd belemmerd, door dat ik mijn tegenstanders niet kende en des tijds in slechten vorm'was. Voor lange afstanden zijn er twee soorten van tactiek. Eenige loopers, die tegen het einde langzaam zijn, probeeren van den start af van hun tegenstanders weg te ko men; anderen daarentegen, die meer snel heid hebben, trachten den tegenstander op de hielen te volgen om hem dan in den eind spurt voorbij te gaan. Men houdt deze laat- sten gewoonlijk voor tactici, ofschoon ik zelf niet weet, wat voor een tactiek het is om zich slechts aan den man, die vóór loopt, vast te klampen. Om de sensatlelust van het publiek te be vredigen heb ik in den strijd met minder snelle tegenstanders dikwijls het principe van den langzamcn looper gevolgd; d.w.z. van den start af aan, gebruik ik den pas, welke den besten tijd zal geven. Natuurlijk kon ik deze tactiek slechts In ontmoetingen met zwakkere tegenstanders aanwenden, wier methode mij bekend was Mijn knieën knikten. Toen ik Jn den 3000 M. recordloop te Stockholm en in de 5000 M. loop te Amster dam de laatste tactiek volgde, dankte ik mijn overwinning slechts aan de slechte tactiek van Edwin Wide, of misschien aan zijn hei lige vrees voor den tegenstander. Beide kee- ren brak het koude zweet mij uit, toen Wide In den eindspurt steeds dichterbij kwam. In Stockholm ging het mij door het gansche lichaam en in Amsterdam knikten mijn knieën. Sindsdien tracht ik vanaf den start een gelijkmatig scherp tempo vol te houden, wanneer ik tegen een evenwaardigen tegen stander uitkom of reden heb aan te nemen, dat hij even snel of sneller is dan ik. Wanneer hij na drievierde van den afstand nog als een klit aan mij hangt, verdaag ik het tempo en wijk iets terzijde, zoodat hij de leiding over nemen moet. Hij zal dan met niet geringe snelheid er van door gaan. in de meening, dat zijn tegenstander vermoeid is en hijzelf kans heeft te winnen. Ik blijf dan een paar ron den wat achter en nadat ik frissche krach ten heb verzameld, onderneem ik in den ;egel een spurt over 200 tot 300 yards, om den tegenstander in te lialen en hem volkomen af te matten. Wanneer ik uitkom tegen een tegenstander, die wel in uithoudingsvermogen, maar niet in snelheid tegen mij is opgewassen, blijf ik van meet af iets achter. Een paar ronden voor het einde neem ik voor een oogenblik den kop, teneinde zijn kracht te beoordeelen en om te zien, of hij niet met een spurt ant woordt. Als ik dat gezien heb, weet ik, hoe ik mijn laatste ronden te loopen heb. Als hij niet meegaat, laat ik hem echter door een spurt In de laatste bocht, anders spurt ik tij dens de geheele ronde. Ik herinner mij nog mijn onmoeting met Wide. Iloe vreesde ik zijn beroemde ..langen eindspurt". Wij waren in snelheid gelijk, maar ik heb waarschijn lijk meer adem. Ik wist. dat de derde ronde op de 1500 M. de meeste inspanning vordert. Daar richtte ik mijn tactiek naar in en ik hield hetzelfde tempo als in de voorgaande ronden vol. Wide was een dergelijke „rush" niet gewend. Hij verloor aan uithoudingsver mogen en kon zijn „lange eindspurt" niet meer Inzetten. De vriend ïn de tweede bocht. Ik had weinig tijd om voor mijn eerste deelneming aan de indoor-wedstrijden in Madison Square Garden te trainen. Dit was voor een debutant als ik een groote handicap, daar mfjn tegenstanders van Joy Ray tot Halin toe allen bekende indoor-loopers wa ren. Mijn eenige kans om te winnen lag daarin, een geweldig tempo in te zetten en gedurende de geheele race vol te houden. Maar hoe zou ik dat kunnen doorvoeren? De baan was zoo kort, dat een chronometer, welke ik altijd op banen van grootcre af meting gebruikte, mij niet van nut kon zijn. Ik kon niets anders doen dan een vriend in dc eerste rij van de tweede bocht plaatsen en mij door hem een teeken te laten geven, of ik boven of onder de door mij opgestelde tijdstabel was. Na eenige ronden de ron den waren 150 yards leidde ik. Toen ik mijn vriend heimelijk aankeek, hield hij twee vingers in de hoogte dat beteekonde. da* ik twee seconden beneden mijn tijd was. tn de zevende ronde hield hij een vinger naar be neden. een seconde boven mijn tijd di* kon teruggewonnen worden. Stel U mijn ontstel- (Tuisehe u/ueldcecocdlMpec) tenis voor, toen Ray en Hahn in de 3e ronde inliepen en'de leiding overnamen. Ik moest hen laten gaan. Natuurlijk had ik mij aan henjtunnen vastklampen, maar dank zij mijn tegenwoordigheid van geest deed ik het niet. Ik was overtuigd, dat zij zouden moeten op geven en dat bleek ook inderdaad het geval te zijn. Zooals iemand opmerkte: Ray was zijn eigen beul. Rekening houden met het weer. Het hier volgende toont aan, hoe zeer men rekening moet houden met het weer. Het was op een winderlgen dag te Abö in Juli 1926, een paar minuten voor den start van de opwindende race tusschen Wide en mij over 1500 M. Men vreesde een nederlaag voor mij. De wind stond in de lengterichting van de baan en moest voor de loopers bijzonder hin derlijk zijn, als zij hem tegen hadden. Ik be sloot om tegen mijn gewoonte in, niet van meet af de leiding te nemen, daar ik begreep, dat het bij dit weer niet mogelijk was, Wide door „trekken" te vermoeien. Eerst als wij in de tweede ronde op het deel van de baan zouden zijn gekomen, waar wij den wind in den rug hadden, wilde ik den kop nemen en een matig tempo inzetten. Wij kwamen tot de laatste ronde en ongeduldig verbeidde ik het oogenblik, dat wij de andere zijde van de baan zouden hebben bereikt. Toen de tegen wind merkbaar werd, ging ik langzamer loopen met het resultaat, dat Wide zijn lan gen eindspurt begon. Op deze wijze spaarde ik mij gedurende het zwaarste deel van het tra ject, terwijl mijn tegenstander zich afmatte. 1-Iet was daarna gemakkelijk met den wind in den rug hem te passeeren. Mijn fouten te Amsterdam en Berlijn. Natuurlijk heb ik ook zelf fouten gemaakt, b.v. in de 5000 M. loop te Amsterdam. Ik be twijfelde, dat Purje een kans om te winnen had en nam onmiddellijk de leiding, om hem door een lang „meetrekken" uit te putten. Dat deed ik weliswaar grondig, maar tege lijkertijd werden mijn beenen, die niet geheel in orde waren, stijf en zoo ging de gouden medaille voor mij verloren. Ik had beter ge daan achter Ritola te blijven en eerst tegen het einde den kop te nemen. Dr. Peltzer. Ook in mijn strijd tegen Peltzer en Wide in Berlijn heb ik fouten begaan. Ofschoon ik mij bewust was van mijn toenmaligen slech ten vorm, trok ik hen in een tempo mee, welke hun aan een recordtijd hielp, welken zij later nooit weder bereikten. „Machinale looper". Daar ik steeds beweerd heb, dat een goed resultaat waardevoller is dan de overwinning daar het steeds een groote prestatie ver- eischt, heb ik mij wellicht aan het verwijt blootgesteld van reoord jager ij. Ik heb nooit naar de wispelturige gunst van het publiek gedongen, maar ik heb steeds den wensch gekoesterd,, tevreden te stellen. Wanneer ik b.v, de resultaten van mijn tocht naar Ame rika in gedachten terug roep, kom ik tot de conclusie, dat mijn tijden steeds tamelijk ge lijkmatig waren. Men was overal verbaasd er over, dat ik een dergelijke inspanning kon verdragen. Maar ik heb nieuwe kracht ge put uit de watervallen, in de dennenbosschen en het Bronx Park, in welke nabijheid ik woonde. Wegens de gelijkmatigheid mijner tijden kreeg ik den bijnaam ..machinale looper". Maar is dat werkelijk een fout? In elk geval kon ik mijn tegenstanders door dit machinale loopen vermoeien en mijn berekeningen ver wezenlijken. Voorbereidingen tot records. In den regel heb Ik voor een aanval op een record een voorbereidingstijd van twee we ken noodig. Op den dag van den strijd mag niets aan het toeval of het geluk overgelaten blijven. Gewoonlijk heb ik reeds eenige dagen tevoren onder den door mij berekenden tijd geloopen. Mijn dagelïjksch trainingsprogram wordt tevoren opgesteld. Ik houd mij er pre cies aan. Of het regent of dat de zon schijnt, het dagelijksch programma moet doorge voerd worden. Drie dagen voor den strijd neem ik een proef over drievierde van den afstand en loop met het voor het geheele tra ject berekende tempo. Als ik iets beneden den berekenden tijd ben gebleven en nog den lust heb door de gaan. is alles in orde en blijft slechts de hoop op mooi weer en een goede baan. Voor elke poging tot recordverbetering stel ik een tabel op. waarnaar ik. het horloge in de hand. tracht te loopen. De eerste ronde is steeds de beslissende voor mij geweest, daar ik zelden rustig genoeg ben. vooral op de 1500 M- of dc Engelsche mijl. Voor mijn tijd hielden recordloopers weinig rekening met ZIJN VROUW KLEEDE HEM AAN. Hulpbehoevend door schoudcrrlicumatïck. Nu weer geheel in orde. Wanneer de Rheumatiek u eenmaal in haar greep heeft, zullen pijnen en last U niet ge spaard blijven. Leest eens, in welk een toe stand deze man geraakte: „Een jaar geleden had ik rheumatiek in mijn schouder. Het was zoo erg, dat mijn vrouw mij mijn sokken en schoenen moest aantrekken en" me in mijn jas moest hel pen. Ik probeerde allerlei medicijnen zon der succes. Toen zag ik een advertentie van Kruschen Salts en ik besloot dit eens te ne men; met het gevolg dat ik mijn rheumatiek kwijt ben. Daarom beveel ik Kruschen Salts zoo graag aan, wanneer ik iemand ontmoet, die last van rheumatiek heeft". L.M.G. Rheumatiek wordt veroorzaakt door onvol doende werking der inwendige organen; een toestand waarvan de lijder zich zelden be wust is. Maar het wordt een ongemerkte op hooping van afvalproducten en een daar mee gepaard gaande vorming van stoffen, die schadelijk zijn voor den algeheelen gezond heidstoestand. En deze stoffen ondermijnen het geheele geste1.. Kruschen Salts is het natuurlijke recept tot het behoud van een inwendige zuiverheid. De zes zouten in Kruschen sporen nieren en in gewanden aan tot gemakkelijke, geregelde werking. U wordt dus inwendig vrij gehouden van alle onzuiverheden, welke, indien ze zich kunnen ophoopen, ongetwijfeld het peil Uwer gezondheid zullen verlagen. De „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen voorkomt dit. Want de zes verschillende zou ten in Kruschen verhoogen de werking der afvoeroxganen, verschaffen U nieuwe levens lust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv. Ingez. Med het feit, dat de krachtsvoorraad bij gelijk matig verbruik, langer stand houdt en beter uitgebuit wordt. Als de eerste ronde geheel volgens het opgemaakte plan verloopt, be- teekent dit een bijna zekere overwinning. Deze is twijfelachtiger als de eerste ronde zoo snel wordt afgelegd, dat een gelijkmatig tempo over het geheele traject niet kan wor den volgehouden. De huidige records wijzen op prestaties, die slechts door een in zekere mate mathema tisch berekend tempo kunnen worden ver beterd. Slechts loopers van zeer buitenge wonen aanleg kunnen nog „op goed geluk" loopen. Ik schrijf zeer veel van mijn over winningen toe aan mijn talent om mijn te genstanders te beoordeelen. Zonder mij te verheffen mag ik beweren, dat ik den vorm van mijn tegenstanders tamelijk goed van te voren weet te schatten. Op deze wijze heb ik vele onaangename verrassingen gedurende het loopen vermeden en kon ik mijn tempo volgens mijn wil regelen. CRICKET V. R. A—ROOD EN WIT De scores luiden als volgt: lste innings Rood en Wit: P. A. Lammerts v. Bueren bowled W. Glerum 0 W. Kramer run out A. van Baasbank bowled T. Inglis Arkell P. C. Hagenaar l.b.w. W. Glerum J. E. C. Schmeinck c. M. Dirken b, Inglis Arkell 19 A. v. d. Togt c. R. de Waal, b. idem 14 Dr. S. Posthuma c. W. Wifctébol b. W. W. Eigeman 16 Mr. B. Davidson c. C. Leeser, b. Inglis Arkell J. Kruyt bowled idem 7 J. van Eeghen not out 4 M. Bruin c, C. Leeser b. Inglis Arkell Extras Totaal 153 Bowlingcijfers: O. M. R. W. T. Inglis Arkell 19 1/6 5 46 6 W. Glerum 17 4 36 2 W. Eigeman 10 1 43 1 H. Klink 4 0 11 0 M. Dirken 3 0 10 0 Mr. G. Hamburger 2 0 5 0 lste innings V. R. A. I: W. Glerum bowled J. Schmeink 44 W. Eigeman c. Mr. B. Davidson b. J. Schmeink 4 G. Laurence c. W. Kramer b. Schmeink 0 W. Wittebol bowled J. Schmeink 22 Mr. G. Hamburger c. en b. J. Kruyt 27 R. de Waal c. J. v. Eeghen b. J. Schmeink 25 T. Overing bowled J. Schmeink 1 M. Klink bowled J. Schmeink K. Leeser not out M. Dirken bowled A. v. d. Togt 2 T. Inglish" Arkell not out 3 Extra's 12 Totaal voor 9 wickets. Bowlingcijfers; M. Bruin J. E. C. Schmeink A. v. d. Togt J. Kruyt 154 M. R. W. 3 40 - 9 51 7 19 2/6 3 51 1 1 10 1 O. 16 31 HAARLEM III—ROOD EN WIT HL Haarlem in heeft haar eersten thuiswed strijd, tegen Rood en Wit in, niet tot een overwinning kunnen brengen. Nadat de Haarlem-captain den toss had gewonnen, werd eerst fielden gekozen. Rood en Wit is niet gelukkig in het begin er. op 20 zijn reeds 4 wickets neer, maar clan zetten Gobets en de Vries 'n grooten stand op en redden voorloopig de situatie volkomen. Vooral Gobets straft de slechte ballen goed af. Als hij echter door eigen schuld run out gaat, na een zeer goede 36 gescooi-d te heb ben vallen de wickets weer sneller en behalve de Vries, met een goede 27, ziet verder geen der andere batsmen kans om in de dubbele cijfers te komen. Het totaal van Rood en Wit sluit tenslotte op 90. De bowlingcijfers waren: H. Boeree 226. J. de la Mar 428, K. Rijp- ma 3—18 en J. P. van Balen Blanken 010. Het begin van Haarlem is daarna nog slechter dan van Rood en Wit. Zonder dat er nog een enkele run gemaakt is, zijn er maar liefst reeds 4 wickets neer. Ook hier wordt echter de collapse gestuit, nl. door J. de la Mar en J. P. v. Balen Blanken. Zij weten den stand te brengen van 40 tot 433, op welk totaal van Balen Blanken voor een zeer nut tige 17 kan vertrekken. J. Utermark en De la Mar zetten de zaak nog even op denzelfden voet voort, maar als De la Mar voor 31 wordt gevangen is het spoedig af geloopen. Alleen Utermark weet tenslotte nog met 10 ir. de dubbele cijfers te komen. J. Faber had met zijn swerves veel succes en had met 612 de beste cijfers. Verder bowlden Goossons 327 en Heringa 16. Daar het totaal van Haarlem 66 was geworden, won Rood en Wit dus met 24 runs. door AA. W. ETTY LEAL OPLOSSINGEN PRIJSVRAAG. Wij beginnen met de juiste antwoorden te geven op de vragen van vorige week: 1. Drie Klaveren. 2. a. Neen, b. Neen. 3. a. Neen, b. Neen. 4. a. Ja, b. en c. Neen. 5. Vijf klaveren. 6. Neen, pas. 7. Klein Slem Klaveren. 8. Vier Klaveren. 9. Drie Sans. 10. Twee Harten 11. Pas. Wij zullen nu in volgorde de gevallen be spreken: 1. Het bod van N van het minimum opdrij ven wat hij kon doen na de 1 Ruiten van Z. volgens „One over One" systeem. Het is de bedoeling om over en weer inlichtingen op geoorloofde wijze te geven. Biedt hij na de 2 Sans van Z: drie Sans, dan drijft hij wel op, maar maakt zijn partner niet wijzer. Door 3 Klaveren aan te geven krijgt Z een beter idee van zijn hand. Dat was hier zeer op zijn plaats omdat Z in de hand had: Schop pen A, B Harten Heer Ruiten Aas, Heer, 10, x, x x en Klevei-en: Aas, 9, x, x. Zoodoen de is er na drie Klaveren voor Z kans om naar een slembod te gaan, wat gemist zou zijn als N instede daarvan Drie Sans had ge boden. 2. a. N heeft een zwakke hand, maar kan de Harten van Z steunen. Dat had hij direct moeten doen en een bod moeten doen waar door O geen kans meer kreeg om op die in formatie dubbel van W in te gaan. b. de dubbel was fout, want N moet eraan denken, dat waar hij zooveel Harten heeft, en die kleur door Z is geboden, W vermoede lijk slechts een singleton, misschien zelfs renonce heeft. Z. heeft slechts éénmaal ge boden, want niet op kracht duidt, zoodat ei- weinig kans is om het contract van W. te breken daar N—Z er niet in zullen slagen om de daarvoor noodige 6 trekken te halen. 3. a. Hierbij golden de volgende overwegin gen, waaruit men een goede les kan leeren aangaande de diverse factoren, die oij het bieden in het geding komen. Een hand als die van Z, waarbij hiaten voorkomen, rijk aan vorken dus, is een gevaarlijke om open te leggen, aangezien de tegenpartij zal pro beeren daar doorheen te spelen. Men moet met zulk een hand dus bedenken, dat ge tracht moet worden geen blinde te zijn met die hand. Opent nu Z met 1 Ruiten, dan is er kans vooral door de verdeelde kleuren dat N Sans biedt. Dan is Z blinde en gaat open, want fataal kan zijn. Waar de verdee ling in eigen hand 4333 of 4432 is, doet men het best om Sans te bieden. Als de partner een kleur biedt, heeft men uijna geen kans om met deze verdeeling in te troe ven, waarom bij zulke kaartverdeeling Sans de voorkeur verdient. b. Het bod van Z van Vier Sans en slechts één vaste slag met Ruiten Aas en zoovele hiaten is in dat stadium van het bieden zeer riskant, want hij drijft N naar een slembod. Hij had beter gedaan met Drie Ruiten te bieden en dan de kat eens uit den boom te kijken. Indien doorgeboden ware naar Slem, zou Klein Slem niet gehaald zijn, volgens het werkelijk verloop van dit interessante spel. 4. a. Het eerste bod van N was juist; welis waar speelde men de „One over One" conven tie, maar in dit speciale geval, waar N over groote kracht beschikte, moest hij zich de kans op Slem niet laten ontgaan en daarom zijn maat forceeren. b. Hij had beter gedaan met 3 Ruiten te bieden. Daardoor geeft hij buitengewone kracht in die kleur te kennen. c. Hij had beter vier Ruiten geboden; hij moet er op aan sturen dat hij speelt en in Ruiten is de slemkans het grootst. In dit stadium moet nog geen Azen-indicatie gege ven worden, wat het bod van Vier Harten beoogde. Dat is pas later op zijn plaats. HAARLEM IV— C.V.H. IIÏ. Haarlem IV speelde haar eersten thuiswed strijd op het gemeente-terrein aan den Mid denweg tegen C. V. H. en haalde al dadelijk de eerste twee punten binnen. C. V. H. 3 ging eerst fielden en Haarlem werd voor een betrekkelijk laag totaal van 68 uitgegooid. H. D. Wessel met 16, G. Jansen met 13 en R. Buissink met 16 kwamen hier in de dubbele cijfers. A. v. Roon met 532 en F. Seveke met 5—22 hadden de wickets eerlijk gedeeld. Goossens had met 06 geen succes. Ondanks het lage Haarlem-totaal zag C.V.H. toch geen kans daarboven te komen, hoewel zij een tijdlang de beste kansen had. Toen echter Hurkmans als tweede change- bowler werd aangezet nam deze reeds met de twee eerste ballen evenzooveel wickets en bleek verder over zooveel bowlers-capacitei ten te beschikken, dat hij tenslotte met de keurige cijfers van 6 wickets voor 3 runs uit den strijd kwam. Het totaal werd vooral hier door slechts 52, waarin F. Seveke met 20 cn J. van Orden met 12, het grootste aandeel had den. Behalven Hurkmans bowlden H. D. Wes sel 1—18, C. Dekker 2—12, A. v. Gooi 1—9 en J. v. d. Schaar 07. Haarlem 4 won dezen wedstrijd dus met 16 runs op de lste innings. HAARLEM—P. W. lste innings van P. W. C. Jansen, l.b.w. de Ruig G. Jannink, bowled Maas 1 A. Stroink, bowled Fortgens 22 P. Hoomans, c. Tón, b. Maas 17 H. Schnitger, bowled Maas 13 C. ter Kuile, c. J. de la Mar, b. de Ruig 2 E. van Heek, bowled de Ruig 10 M. Schnitger, st. Ton, b. Maas 0 H. Ledeboer, run out 2 W. Jannink, not out 4 H. Vonderharst, bowled de Ruig 0 Extra's Totaal 76 Bowlingcijfers: A. Maas 15 7 27 4 P. de Ruig 17 5/6 2 39 4 J. Fortgens 3 16 1 lste innings van Haarlem. H, Healey, c. H. Schnitger, b. Ledeboer 15 R. Kammeijer, l.b.w. Hoomans 4 J. Allart, bowled H. Schnitger 13 H. de la Mar, c. v. Heek, b. Hoomans 46 F.W. G. v. Dalsum. c. v. Heek, b. Hoomans 24 A. Maas. c. v. Heek, b. Schnitger 15 B. Kleefstra, c. Schnitger, b. Hoomans 2 P. de Ruig run out 10 C. Fortgens, not out 12 J. de la Mar, not out 7 R. Ton, d. n. b. 7 Byes 6 Leg-byes 3 Totaal 157 voor 3 wickets. Bowlingcijfers* 51 P. Hoomans 22 7 4 H. Schnitger 22 3 2 59 A. Stroink 7 0 0 14 C. Jansen 2 2 0 0 H. Ledeboer 4 0 1 9 C. ter Kuile 3 0 0 15 P. W. 2de innings C. Jansen, bowled Maas 1 W. Jannink, c. Fortgens, b. Maas 2 E. van Heek, not out 30 P. Hoomans, c. Kleefstra. b. Fortgens 7 C. ter Kuile. st. Ton, b. Maas 0 A. Stroink, c. Allart. b. Maas 0 H. Schnitger, not out 27 byes 4 Totaal 71 voor 5 wickets A. Maas 16 4 26 4 P. de Ruig 8 2 13 0 J. Fortgens 6 2 11 1 F. W. G. van Dalsum 3 0 7 0 J. Allart 2 0 3 0 B. Kleefstra 1 0 7 0 DAMMEN. NED. HOOFDKLASSE CLUB KAMPIOENSCHAP. Onder buitengewoon groote belangstelling had Zondag alhier de eindstrijd plaats tus schen de noordelijke en zuidelijke hoofdklasse clubkampioenen om het nationaal hoofd klasse clubkampioenschap van den Nederl. Dambond. De gedétailleerde uitslag luidt als volgt: Haarl. Damcl. Damver. Rotterdam. J. B. SluiterPh. Kets de Vries 20 P. J. van Dartelen—J. H. G. Möllenkamp 1—1 J. W. van DartelenD. H. Möllenkamp 11 J. van LooijA. Hagenaars 11 J. P. van Eijk—Dr. M. van Rees 1—1 M. G. TeunisseH. M. Levie 11 A .de Jong„Pion" 20 Joh. Fabel Jr.—H. E. E. Dehnert 1—1 D. KleenG. de Jongh 20 H. GreeuwW. de Warle 1-1-1 Totaal 13—7 De eerste beslissing viel aan bord 3, waar Möllenkamp na een fraaie theoretische partij de punten, deelde (1—1). Spoedig hierna ein digde ook de partij van EijkDr. van Rees in remise (22). Langzamerhand kwamen hierna de Haarlemmers in 't voordeel en na ca. 3 1/2 uur spelen boekten Sluiter en De Jong een overwinning (62). Met dezen voor sprong voelden de Haarlemmers zich zeker van de overwinning, temeer omdat de Rot terdammers aan geen enkel bord nog eenig voordeel hadden verkregen. Fabel bracht den stand op 73, spoedig gevolgd door J. van Looij (84) die voor v. d. Giessen aan het vierde bord was geval len. Van Dartelen bracht daarna den. stand op 95, waarna achtereenvolgens Teunisse, Greeuw en Kleen hun partijen remise speel den en den stand op 128 voor Haarlem brachten. De Haarlemsche Damclub legde hiermede ongeslagen beslag op het nationaal hoofd klasse clubkampioenschap. KORFBAL. NED. KORFBALBOND. Om den landseeretitel bestreden elkaar H.K.V. en Blauw Wit. Een 33 werd de uit slag. zoodat de tweede wedstrijd van groot belang is. Op een vooruitgang van het spel in België schijnt te wijzen de overwinning van de Roo- de Duivels tegen Westerkwartier te Amster dam. dat met 3—4 verloor van hun Belgische gasten. Dat zal de Holland-België wedstrijd des le belangrijker maken. SCHAKEN. ZESTIG-JARIG BESTAAN NED- SCHAAKBOND Zaterdagmiddag hield het bestuur van den Nederlandschen Schaakbond receptie in het Nationaal Schaakgebouw te 's Graven- hage, ter herdenking van het feit dat de bond 23 Mei j.l. 60 jaren heeft bestaan. De voorzitter van den N. S. B., de heer B. J. van Trotsenburg, gaf een kort overzicht van de geschiedenis sedert de herdenking van het gouden jubileum van den bond. Hij wilde enkele namen noemen van hen. die in de afgeloopen 10 jaren op bijzondere wijze den bond hadden gesteund: Jhr. ir. H. Strick van Linschoten en Dr. M- Euwe (onze kam pioen). beiden als hoofdredacteur van het Tijdschrift; mr. A. Rueb en mr. G. C. A. Os kam, beiden als voorzitter: wijlen H. G. M. Weenink en J. Hartog, beiden als probleem redacteur; mr. N. E. Fockens, als eindspel redacteur; G. van Harten, als penningmees ter en voorts (wijlen) D. Noteboom en Jhr mr. J. H. O- van den Bosch, die o.a. den bond vertegenwoordigden in de landen wedstrijden. Hoewel tengevolge van de reorganisatie van den bond, de vooruitzichten van dezen niet tot blijmoedigheid stemmen, hoopte de voor zitter dat de thans tot stand gekomen plaatselijke en provinciale bonden niet zou den vergeten, dat het de Nederlandsche Schaakbond is geweest, die het schaakspel tot grooten bloei heeft gebracht. Vele vertegenwoordigers van bonden en vereenigingen voerden het woord of kwamen de bestuursleden gelukwenschen, onder wie zich bevond het eere-lid J- F. Heemskerk, één der oprichters van het bondsorgaan, 40 jaren geleden, en destijds groot propagandist voor den bond door het belangeloos geven van blindséances in den lande. Wij noemen hier de heeren: mr. A. Rueb, voorzitter van den Wereldschaakbond: ir. H. M. de Munck. voor zitter van den Haagschen Schaakbond: mr. C. H. v. d. Velden, voorzitter van den Amster- damschen Schaakbond, Th. M. E- Liket. wed strijdleider van den Noord-Hollandschen Schaakbond; J. G. van Burken. te Alkmaar, lid van den bondsraad: A. A. J. Ridderhof. secretaris, Haarlemsche Schaakvereeniging. Van zeer vele schaakclubs en schaakspelers werden telegrafische gelukwenschen ontvan gen. b.v. van den kampioen Dr. M. Euwe. Het bestuur werd ten slotte met eenige schitterende bloemstukken gehuldigd.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10