UIT HET BUITENLAND Dr. COLIJN GEEFT OPENING VAN ZAKEN. België. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAC 30 MEI 1933 TWEEDE BLAD De Nazi-overwinning in Dantzig. President van den Landbond verklaart, dat „gleichschaltüng" thans nog niet mogelijk is. Heden te Rome onderteekening van het pact van vier? Frankrijk dringt op de ontwapeningsconferentie aan op een scherpe definitie van den „aanvaller". Dr. Schacht over de positie van de.' Mark. Waf hij antwoordde aan prof. Aalberse. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DANTZIG. !De president van den Dantziger Land- bund dr. Rauschning heeft voor de Duït- sche pers een uiteenzetting gegeven over den verkiezingsstrijd te Dantzig en de na- tionaal-socialistische verkiezingensoverwin- ning. Omtrent de maatregelen die een nieuwe nationale regeering zou hebben te nemer- verklaarde dr. Rauschning, dat in elk geval de grondwet en de bestaande verdragen ge handhaafd dienden te worden. Deze verdra gen zijn niet alleen een dwang, doch ook een rechtsgrond voor de onafhankelijkheid van Dantzig. De grondwet dient in elk op zicht van kracht te blijven totdat alle „gTeichshaltungs'-maatregelen zooals in Duitschland zijn genomen, in Dantzig on mogelijk worden. Langs den weg der nor- male wetgeving kan men maatregelen nemen voor zoover die noodig zijn. Het- Joodsche probleem en soortgelijke problemen spelen in Dantzig geen rol. De Joodsche ambtena ren behouden hun rechten en van een Ariër paragraaf is in Dantzig geen sprake. Ook de tijdelijke dwangmaatregelen die in Duitsch land noodig waren, kunnen in Dantzig niet worden toegepast. Ten opzichte van Polen verklaarde dr. Rauschning dat de nieuwe meerderheid in Dantzig tot elke redelijke op lossing van de bestaande problemen bereid is. Op economisch gebied diende een instantie voor samenwerking der verschillende econo mische groepen te worden geschapen, een soort beroepsstandenkamer. Voorts was een bestuurshervorming en -vereenvoudiging noodzakelijk. De uitslag der verkiezingen in Dantzig, die den nationaal socialisten de meerderheid hebben verschaft, wordt in Poolsche politieke kringen kalm opgenomen. Men is van mee ning, dat er geen aanleiding bestaat te vreezen voor ernstige verscherping van de Poolsch-Dantzigsche betrekkingen, gezien de geruststellende verklaringen van den leider der nat.-soc. in Dantzig. Dit neemt niet weg, dat de openbare PoolscTie meening de tactiek van deze verklaringen doorziet, en er zich van bewust is, dat de politiek van Dantzig voortaan onderworpen zal zijn aan de richt lijnen van Berlijn, hetgeen niet ten voor deel kan strekken aan de betrekkingen van Polen met de vrije stad. In ieder geval is Polen vastbesloten te waken over het eer biedigen van de Poolsche rechten in Dantzig. die door de verdragen worden gewaarborgd en met aandacht de gebeurtenissen in Dant zig te volgen. Op grond van den voorloopigen officieelen verkiezingsuitslag is de zetelverdeeling in den Dantziger Volksdag aldus: Nationaal- Socialisten 38 zetels, sociaal-democraten 13 zetels, communisten 5 zetels; Centrum 10 zetels; zwart-wit-rood 4 zetels; Polen 2 zetels Bij de nadere berekening der restzetels is dus een zetel die naar men dacht aan het Cen trum zou komen, naar de nationaal-socialis- ten gegaan. ENGELAND. In Londen wordt bevestigd, dat een alge- meene overeenstemming betreffende het Viermogendhedenpact van Mussolini is tot stand gekomen en dat ook Duitschland zijn toestemming heeft gegeven voor het laatste ontwerp. Men verwacht dat, wanneer de de batten in de Fransche Kamer zonder inci denten zullen verloopen. de onderteekening van het verdrag heden Dinsdag in Rome zal plaats vinden. Ook te Parijs verwacht men in welinge lichte kringen dat de parafeering van het Viermogendhedenpact op z'n laatst Woens dagmiddag zal plaats vinden. Een uur later zal de tekst gelijktijdig worden gepubliceerd in de vier betrokken hoofdsteden. Minister-president Daladier zou Maandag middag in de wandelgangen van de Kamer evenwel hebben verklaard dat de ondertee kening van het verdrag niet zal plaats vin den voor 9 Juni. GENèVE. Tijdens de debatten in de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie over de vaststel ling van den aanvaller bleken Frankrijk en de met Frankrijk verbonden landen voor stander te zijn van een scherp omlijnde be paling van den aanvaller. Hierbij werd uit gegaan van den door Politis uitgewerkten verdragtekst die gebaseerd is op een oor spronkelijk Sovjet-Russisch voorstel. De vertegenwoordigers van Engeland, Italië, Duitschland en Hongarije wezen daarentegen op de groote gevaren, die een al te nauwkeu rig geformuleerde bepaling van den aanval ler kon opleveren. Zij eischen een elastische bepaling, waarin met alle mogelijke verhou dingen rekening wordt gehouden. Paul Boncour zetten uiteen dat de ver dragstekst van Politis inzake de bepaling van den aanvaller de hoeksteen vormt van het gebeele veiligheidsgebouw. Bij verwerping van het voorstel bestaat er ernstige vrees voor het verdere lot der conferentie. De Ita- liaansche gedelegeerde besprak de onhoud baarheid van de voorstellen van de veilig heidscommissie en sprak als zijn meening uit dat het voorstel een volkomen vervorming van het Engelsche ontwapeningsplan betee- kende. Nadolny zeide. dat de bepaling van den aanvaller voor Duitschland van groote betee- kenis is. Het is noodzakelijk de in de ver schillende internationale verdragen bestaan de bepalingen van den aanvaller in overeen stemming te brengen. De commissie voor de effectieven der Ont wapeningsconferentie heeft het rapport aan de hoofdcommissie inzake het militaire ka rakter der politie beëindigd. In het rapport wordt geconstateerd dat van de geheele Duit- sche Schupo 34.000 man die in kazernes zijn ondergebracht en 4000 candidaten voor de Schupo zullen worden berekend bij de vast stelling van de legersterkte DUITSCHLAND. Bij de opening der transfer bijeenkomst in Berlijn legde de president van de Rijks bank Dr. Schacht, er den nadruk op dat de besprekingen noch onderhandelingen noch een conferentie kunnen worden genoemd, doch slechts zijn een gedachten wisseling zon der vorm. De regeeringen hebben niets met deze bijeenkomst te maken. De bovenmatige opneming van credieten is oorzaak geweest, dat zeer hooge import naar Duitschland zijn gegaan, die in de jaren van 1924 tot 1930 een invoeroverschot hebben op geleverd. De idee der politici evenwel, die Duitschland de herstelbetalingen hebben op gelegd, is geheel anders geweest. Zij komt hierop neer, dat Duitschland het geld voor de herstelbetalingen zou verdienen door zijn ex port. Indien men dat evenwel wilde bereiken, dan zou men niet tegelijkertijd door hooge buitenlandsche credieten, dte noodzakelijk verbonden zijn met zeer hoogen import van waren, mogen contrarieeren. Daar de politici steeds weer hebben aangedrongen op herstel betalingen is geen ander middel overgeble ven dan dat men de gelden, welke door bui tenlandsche credieten waren binnengekomen, niets slechts voor den import van waren, doch ook ter betaling der herstelschulden aanwendde Het is thans algemeen bekend, dat van de 30 milliard buitenlandsche cre dieten ruim de helft voor niets anders dan voor herstelbetalingen is gebruikt. Het heeft lang geduurd voor het buitenland eindelijk heeft ingezien dat de politiek van de jaren 19241930 volkomen onjuist is ge weest. Men heeft er geen rekening mee ge houden dat de terugbetaling der credieten niet kon plaats vinden zonder een ernstige verzwakking van de Rijksbank. Wij houden onze mark stabiel door middel van de De- viezenbepalingen.Maar de Rijksbank kan niet ingrijpen, omdat zij geen goud- en deviezen reserves meer heeft. Thans bestaat het ge vaar dat de Rijksbankreserve inkrimpt tot 0. Indien wij de zaken zoo laten voortgaan, komt de Rijksbank in gevaar dat zij den ver koop van Rijksmarken in het buitenland niet meer zal kunnen verhinderen, wij zullen dan zeer zeker tot een officieel disagio van de Rijksmark komen en zullen dan een nieuwe devalorisatie van de Rijksmark beleven, wel ke. nog erger zal zijn dan in 1923. Een cata strophe, welke de Rijksbank noch bereid is toe te laten, noch er de verantwoordelijkheid voor te dragen. Dn its el 1 land, „Deutsche Allgem. Zeitung" in beslag genomen. Da avondeditie van de Deutsche allgemeine Zeitung van Maandag 29 Mei is wegens een artikel getiteld „Bruderkampf" door het po- litiepresidium in beslag genomen. Het blad is verboden voor den duur van drie maanden. Verlaging van tractementen. De tractementen der ambtenaren en offi cieren worden met ingang van 1 Juni a.s. met 5 pet. verminderd. Zwitserland. Loonsverlaging voor Staats- personeel bij referendum verworpen. In Zwitserland is een belangrijke volks stemming gehouden. Het volk moest er n.l. over beslissen, of in December j.l. door de regeering en de bondsvergadering na een half jaar onderhandelen vastgestelde loons verlaging voor het staatspersoneel met 71/2 pet. uitgevoerd zou worden of niet. De opkomst der kiezers was buitengewoon groot. De loonsverlaging werd verworpen met 408.500 Ja-stemmen tegen 503.500 Neen-stem men. De voornaamste reden voor het verwer pen ligt wel, naar men algemeen van opvat ting is in het feit, dat men een grondige en algemeène hervorming der bondsfinanciën verlangt en niet een eenzijdige salarisver mindering. Amerika. Ontvoerd meisje tegen losprijs weer afgestaan. NEW YORK. 29 Mei (VX>.) Te Kansas City hebben Zaterdagavond twee bandieten de 25-jarige dochter van den bankdirecteur Mc. Elory ontvoerd. Het meisje was alleen thuis met een dienstmeisje en bevond zich juist in het bad. De bandieten dwongen haar zich te kleeden en met hen mee te gaan, terwijl zij bij het dienstmeisje de boodschap achterlieten dat zij 30.000 dollar losgeld ver langden. Zij waarschuwden ernstig, de politie niet in de zaak temengen. De vader en de broer van het ontvoerde meisje hielden zich aan de aanwijzing van de bandieten, die zij reeds den volgenden dag. Zondag ontmoet ten op een eenzamen landweg en de ge- eischte 30.000 dollar betaalden. Twee uur later kwam het ontvoerde meisje ongedeerd in de ouderlijke woning terug. Woodin blijft aan. Minister Woodin heeft volgens een Reuter- bericht verklaard, dat hij niet voornemens is. af te treden. ANDRé SPADA GEVANGEN GENOMEN. DE SCHRIK DER CORSICAANSCHE BINNENLANDEN. PARIJS. 29 Mei (V.D.l De meest beruch te van alle Corsicaansche bandieten der laat ste decennia, André Spada, die zich sedert 11 jaren in het z.g. maquis, d.i. het onher bergzame binnenland van Corsica, had terug getrokken, van waar uit hij de geheele bevol king terroriseerde, is in den nacht op Maan dag in de directe nabijheid van Coggia (bij Ajaccio) door de gendarmerie gearresteerd. De vele misdaden van Spada en zijn mede plichtigen hebben verleden jaar, zooals be kend is, geleid tot een militaire expeditie naar Corsica, waar de troepen tezamen met de gendarmerie en eenige torpedobooten, die de geheele kust bewaakten, het eiland door zochten. Het gelukte hun een aantal bandie ten te arresteeren. Het schijnt alsof de beruchte bandiet niet normaal meer is geweest. Reeds eenige dagen lang doolde hij half naakt in de buurt van zijn geboorteplaats. Dikwijls zag men hem met een houten kruis in de handen biddende knielen voor de kerk. INTERNATIONALE K. v. K. TE WEENEN BIJEEN. RAPPORT VOOR DE ECONOMISCHE CONFERENTIE ZAL WORDEN UITGEWERKT. WEENEN. 29 Mei. (V. D.l Maandagochtend is in het Konzerthaus het congres der In ternationale Handelskamer, waaraan wordt deelgenomen door ongeveer 800 vertegen- woodïgers der verschillende landen, plechtig geopend. Duitschland en Italië hebben onge veer 70 vertegenwoordigers gezonden. Groot- Brittannië en Frankrijk elk 50 a 60, de Ver- eenigde Staten meer dan 40. Het congres zal een rapport uitwerken dat voorstellen zal bevatten voor de a.s. economische wereld conferentie. De president van de groep Oostenrijk, die tevens president is van het congres in Wee- nen, Friedrich Tilgner, sprak het openings woord en verklaarde dat de taak van het congres hierin bestaat, dat de uit regeerings- vertegenwoordigers samengestelde economi sche wereldconferentie in Londen de weg moet worden gewezen tot redding van het bedrijfsleven. Na hem voerden het woord de Oostenrijk- sche bondskanselier. Miklas, die eveneens wees op de belangrijkheid van de conferen tie van Londen, Dr. Dollruss namens de Oos- tenrijksche regeering. De plaatsvervangende secretaris-generaal van den Volkenbond. Trendelenburg, gaf een overzicht van de voorbereidende werkzaamheden voor de con ferentie van Londen, waarna de president van de Internationale Handelskamer Abra ham Frown de openingsredevoering hield, waarin hij er op wees, dat op het oogenblik 30 millloen menschen werkloos zijn. DOODSTRAF TEGEN VT.TF COMMUNISTEN GEëlSCHT. ALTONA, 29 Mei. (V. D.l In het proces te gen de communisten te Altona eischte de procureur-generaal Behrens hedenmiddag tegen de beklaagden Luetgens, Tesch Wolff. Moeller en Wolter wegens gemeenschappelijk gepleegden moord en poging tot moord, als mede verzet en landvredebreuk de doodstraf. Tegen de overige beklaagden werden tucht huisstraffen van vijf tot vijftien jaar ge- eischt. ONTSTELLENDE VERKEERS- STATISTIEK IN JAPAN. PREMIE VOOR VOORZICHTIGE RIJDERS BESCHIKBAAR. TOKIO, 29 Mei (Reuter) Het aantal ongelukken neemt in Japan schrikbarend toe. Uit juist gepubliceerde statistieken blijkt dat in 1932 235.000 auto-ongelukken hebben plaats gehad, hetgeen neerkomt op 4 onge lukken op iederen automobilist. De politie in Tokio heeft thans besloten, dat aan iederen automobilist', die in 10 jaar geen ongelukken heeft veroorzaakt, een belooning zal worden toegekend. Tot dusver hebben evenwel slechts 50 personen zich voor deze belooning aange meld. NAZIS NIET TEVREDEN MET DEN NIEUWEN RIJKSBISSCHOP KERKEN HEBBEN DEN TIJD NIET BEGREPEN BERLIJN, 27 Mei (Wolffbureau)Tot Pro- testantsch Rijksbisschop is benoemd pastor D. von Bodelschwingh. De nieuwe bisschop verklaarde zijn ambt in gehoorzaamheid jegens God en in dienst van Kerk, Staat en Volk to zullen uitoefenen. De vertrouweling van Hitler voor kerkelijke zaken pfarrer Mueller heeft voor de radio een rede gehouden waarin hij scherp stelling nam tegen de verkiezing van dezen Rijksbis schop. Hij verklaarde, dat de kerken den tijd niet begrepen hebben, zij voelen niet wat in de mïllioenen leeft. ,X>e Rijksbisschop moest een man zijn, wiens naam weerklank vond in de gelederen van het strijdende volk. Het is tegennatuurlijk, dat hij gekozen is door mannen, die voor het meerendeel ver tegenwoordigers zijn van het oude. Wij weigeren derhalve ons bij de beslis sing van de kerk-regeeringen neer te legger- Voorwaarts met God voor een nieuwe Evan- Zoo breed mogelijke basis noodig geachl Maatregelen tot nu toe slechts kinderspel. In De Standaard is thans gepubliceerd de briefwisseling, die gevoerd is tusschen dr. H. Colïjn en prof. mr. P. J. M. Aalberse, en waarover prof. Aalberse reeds eerder mede- deelingen, die echter niet volledig waren, heeft gedaan. Allereerst wordt gepubliceerd de brief van dr. Colijn aan prof. Aalberse en vier andere fractieleiders, waarin dr. Colijn meedeelt, dat hij den toestand financieel en economisch dermate ernstig acht. dat alleen de breedst mogelijke samenwerking van de parlemen taire groepen uitzicht biedt op genoegzaam zedelijken steun ook in het land voor een kabinet, dat zeer drastische maatregelen za! hebben voor te stellen. Hij deelt verder mee, nu deze vorming niet mogelijk blijkt, zijn opdracht te zullen neerleggen. Vervolgens wordt gepubliceerd de brief, reeds door prof. Aalberse bekend gemaakt, waarin deze aan dr. Colijn meedeelt, waarom de Katholieken niet met de liberalen wen- schen samen te werken, en waarom zij geen Katholieken formateur adviseerden. Dr. Colijn heeft daarop met een uïtvoc- rigen brief geantwoord, waarin hij nogmaals den toestand van het land uiterst critiek noemt. Dr. Colijn schrijft dan: Het vertrouwen wankelt. Reeds hebben zich enkele paniekachtige verschijnselen voorgedaan en met de mogelijkheid van een algemeenen aanval op ons geldwezen moei ernstig worden gerekend. Dr. Colijn bespreekt dan het tekort op het Rijksbudget. Ook denkt de formateur aan de noodzakelijke „omvormingen", die in ons bedrijfsleven niet te vermijden zullen zijn. Dit alles om van andere overwegingen maar te zwijgen wijst heen naar een taak die in omvang en aard ver uitgaat boven hetgeen in moer normale tijden van een Kabinet en een Kamermeerderheid wordt verwacht. Bij den noodtoestand, waarin het land verkeert een toestand in wezen ernstiger dan die van Augustus 1914 heb ik ge meend, dat een parlementair Kabinet ad hoe, steunend op alle groepen die bereid waren dien steun te verleenen. den meesten waarborg bood voor het slagen eener red dingspoging. Bij de door mij gedane stappen heb ik alleen buitengesloten, wie zichzelf a priori ongeneigd hadden getoond tot medewerking Het als het ware opzettelijk in de oppositie dringen van parlementaire groepen die be reid waxen mee de helpende hand ter red ding uit te steken kwam mij daarentegen volstrekt ongeoorloofd voor. gelische kerk. die vrij is cn bereid het tegen woordige Duitsche volk te dienen-, „Duitsclic Christenen'' cischcn referendum. Berlijn, 29 Mei (V.D.l Dc Gcloofsbcwe- ging van Duitsche christenen heeft in een brief aan den president Dr. Kapler gecischt dat voor de verkiezing van een Rijksdag- bisschop een referendum zal worden gehou den onder de leden der Evangelische Kerk. DE HONGERSTAKING VAN GANDHI. MAANDAGMIDDAG GEcINDIGI). Gandlii. BOMBAY, 29 Mei. (V.D.) Hedenmiddag zal Gandhi zijn hongerstaking, die drie weken geduurd heeft, eindigen. Alles wijst er op. dat de Mahatma, indien hij eenigszins is aange sterkt, zijn normalen gezondheidstoestand zal terugwinnen. Zijn geneesheeren achten zijn toestand bevredigend. Een honderdtal vrien den van Gandhi wacht op het oogenblik, dat hij het eerste voedsel tot zich zal nemen. Het zal bestaan uit sinaasappelsap, dat door een paria-knaapje is toebereid. Gandhi's vrouw, die in de afgeloopen weken slechts wat melk en eenige vruchten tot zich heeft genomen, zal 24 uur vasten uit dank voor de redding van haar echtgenoot. Daarna zal zij de res ten van den sinaasappel, waaruit het sap voor Gandhi is bereid, nuttigen. Nog maar 72 pond BOMBAY. 29 Mei (V.D.> De Mahatma Gandhi heeft Maandag zijn drieweeksche voedselstaking ten gunste van de paria's onder groote plechtigheid beëindigd. Het huis van lady Thackery bij Poona. waar Gandhi den tijd van zijn voedselstaking heeft door gebracht. was door een groote menigte In diërs, Mohammedanen en Europeanen om ringd. Ongeveer 150 menschen mochten de hall binnen. Gandhi's bed werd opgerold en de menigte zong heilige liederen. De secre taris van Gandhi las met luider stem een voor deze gelegenheid door Rabindranath Tagore geschreven gedicht voor. Na een kort gebed dicteerde Gandhi den secretaris: In Gods naam heb ik mijn voed selstaking aangevangen, in Gods naam be ëindig ik haar". Mevrouw Gandhi gaf den mahatma een glas sinaasappelsap. Gandhi is geheel ver zwakt. Hij weegt thans nog maar 72 pond. Daar hij zich tijdens zijn voedselstaking niet heeft laten scheren, had hij een zware baard, dien hij Maandag liet afnemen. Het is op deze gronden geweest, dat ik mij gewend heb tot de 5 fracties om steun op de basis van een door mij ontworpen pro gram. Dr. Colijn betoogt vervolgens, dat hij we! rekening gehouden heeft met do uitlatingen der Katholieken over samenwerking met de liberalen voor de verkiezingen, maar dat hij deze niet toepasselijk achtte rekening hou dende met het karakter der verkiezings campagne en den uitslag der verkiezingen. Hij zegt. dat in den gedachtengang van prof. Aalberse een goedwillend volksdeel terzijde wordt geschoven. Dit. acht hij on juist. Verder zet hij uiteen, dat hij tegen een kabinet van 52 bezwaar had omdat hij het naar het getal, noch innerlijk sterk ge noeg acht om een taak van dezen omvang tot een goed einde te brengen om de uit voering er van tegenover een oppositie van liberalen, vrijzinnig-democraten en socialis ten te verzekeren. Bij alle overeenstemming zoodra diepere levensvragen aan de orde komen, is de homogeniteit der drie groepen in de latere jaren in het algemeen vrij sterk achteruit gegaan. Terwijl de aan de orde komende vragen voorshands alle buiten het terrein der diepere beginselen liggen, dus daar, waar de meeningen soms nog al uiteen loopen. Een mislukking van een Rcchtsch Kabinet wellicht reeds in dit najaar, zou, naast een mislukking van de reddingspogingen, boven dien politieke gevolgen van verdere strekking hebben dan de val van het Kabinet alleen. Die val zou. evenals in 1923 en 1925, toch ver oorzaakt zijn van binnen uit en zou een verdere samenwerking der rechtsche groe pen in anderen tijd waarschijnlijk voor goed onmogelijk maken. Zelfs kan men verder gaan en zeggen, dat aan het parlementaire stelsel in ons land dan de genadeslag toege bracht zou zijn. Zulk een mislukking mag dus r.iet worden geriskeerd. Met het oog op die politieke con sequenties niet. maar evenmin met het oog op s lands belangen van het oogenblik. De herstelarbeid moet slagen en dat slagen schijnt mij, althans bij een Kabinet der rechterzijde onder mijn leiding, niet ver zekerd. Daarvoor heeft de demagogie in Nederland te goed haar werk verricht. Het was daarom, dat ik gestreefd heb naar een parlementair Kabinet ad hoe. dat op den breedst mogeiijken grondslag steunen zou. Uw schrijven van 12 dezer heeft in deze zienswijze geen verandering kunnen bron gen. Al erken ik gaarne de gebleken bereid willigheid uwer fractie om de Ministers in het zittend Kabinet tc steunen, U zult mij moeten toegeven, dat de maatregelen tot nu toe genomen, slechts kinderspel zijn bij die welke nog genomen zullen moeten worden. Dr. Colijn bevestigt tenslotte, dat hij de Koningin ontheffing zal vragen van zijn op dracht. Niemand durfde hem tc naderen, daar hij steeds eenige geladen revolvers bij zich droeg. Bij zijn arrestatie bood hij geen tegenstand. „TIEN GEBODEN" VOOR DEN DUITSCHEN BURGER. BERLIJN, 29 Mei. (Reuter) Luitenant-kolo nel Von Cochenhauscn van het bataljon Jagers te Hirscliberg heeft tien geboden op gesteld, welke iedere Duitsche burger van middelmatige lichaamssterkte tot een goed soldaat moeten maken. Deze „tien geboden" worden voorafgegaan door een inleiding welke zegt, dat elke Duitsche burger eens tc wapen kan worden geroepen, doch dat de zui- ver-militaire opleiding tot de bevoegdheid van de legerautoriteiten behoort. Op de volgende wijze dienen de Duitsche burgers zich volgens den kolonel op dezen mogelijken oproep voor tc bereiden 1. In staat zijn 30 K.M, per dag zwaar be pakt te marcheeren. 2. Alvorens andere klecdingstukken aan te schaffen, zorgen dat men een soort uniform heeft, of ten minste een tegen regen bestand costuum en flinke schoenen. 3. Zich oefenen in hardloopen, speerwer pen, en schieten. 4. In staat zijn een auto te besturen cn met paarden om te gaan. 5. Weten hoe men een.radiotoestel in el kaar moet zetten en transmissie-toestellen moet hanteeren. 6. Eens per jaar een boek lezen over oorlog geschiedenis en geregeld een tijdschrift lezen handelend over de nationale verdediging. 7. Zich op de hoogte stellen van de belang rijkste militaire ontwikkelingen in de nabu rige landen. 8. Alvorens buitenlandsche reizen te ma ken, zich goed vertrouwd maken met het land in dc Duitsche grensstreken. 9. In staat zijn kaarten te lezen cn des nachts den weg weten te vinden met behulp van kaarten en een kompas. 10. Zoo vaak mogelijk lcgcrmanoeuvres in binnen- en buitenland bijwonen. REVISIE IN HET CALMETTE-PROCES. LEIPZIG. 29 Mei (V.D.) De derde straf- senaat van het Rijksgerechtshof zal Donder dag I Juni a.s. het Calmette-proces in hoogste instantie behandelen. Er is revisie aange vraagd van het vonnis der groote strafkamer bij het landsgerecht in Lubeck d.d. 6 Februari. AGENDA. DINSDAG 30 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling. 8.15—9.15 u. Kantoor N. V. Chemigr. Kunstinr. Poly graph: aandeelhoudersvergadering. 8 uur." Kantoor N.V. Keiler en MacDonald's Tech nisch Bureau: algemeenc vergadering 4 uur. Palace: „Acht meisjes in een boot Too- neel: Dumas. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het teeken des Krui- ses". 7 en 9.15 uur. Luxor-Thealer: „Mevrouw en haar huis knecht" en ..Dieven aan boord". 8.15 uur. Tevler's Museum, Spaarne 16. Geopend, op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. WOENSDAG 31 MEI Schouwburg Jansweg: Haarlemsche Vacan- tiekolonies. Causerie. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags cn des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5