1 Telefunken en Philips' Radio HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 1 JUNI 1933 c. c. krouwels WAT ER OP HET P. E. N.-CONGRES GEBEURDE JOH AN FABRICIUS BESTRIJDT MEVR. VAN AMMERS—KüLLER Mr. Dr. WESTERMAN UITGEJOUWD. Uit correspondenties ln eenige bladen blijkt thans de gang van zaken op het P.E.N.-congres te Dubrovnik. waar de Ne- derlandsche delegatie een onbegrijpelijken indruk maakte, dcor gelijk met de Duitschers de zaal te verlaten, toen geprotesteerd werd tegen de methodes der Dultsehe regeering ten aanzien van schrijvers. Uit de correspondenties blijkt dan, dat bet congres reeds van het begin af aan, zich kenmerkte door een onrustige, haast strijd lustige stemming. Het eerst was een Amerikaansche motie aan de orde over den toestand in de Duitsche P.E.N.-club, doch voor deze in behandeling kon komen, dienden de Franschen een scher pere motie in, onderteekend door 16 andere P.E.N.-centra. De voorzitter H. G. Wells wilde eerst de Amerikaansche motie in stemming brengen en daarna de Fransche doen behan delen, doch de Franschen hadden intusschen hun motie aanmerkelijk gematigd, waardoor overeenstemming met de Duitschers kon ver kregen worden en men verlangde tegelijker tijd stemming. Alvorens echter de moties in stemming te brengen verleende de president het woord aan den Duitschen commuatriischen schrij ver Ernst Toller, die door verblijf in Zwit serland aan arrestatie ontsnapt is. Uit pro test hiertegen verlieten de Duitschers de vergaderzaal, tot aller verbazing gevolgd door de Nederlandsche afgevaardigde mevrouw Jo van Ammers—Küller. A. den Dolaard schrijft hierover in de Nieuwe Rotterdamsche Courant: Toen kwam het dramatische moment van den middag. Ieder gedelegeerde die mevr. van AmmersKüller naar het spreekge stoelte zag stormen, waar zij met de hand op het hart begon te spreken, zag men ver baasd opkijken. Helaas begon zij met de van weinig tact getuigende opmerking, dat zij het optreden van Toller een schandaal vond dat de schuld was van Wells, en dat iets dergelijks onder Galsworthy's leiding niet voorgekomen zoü zijn; waarop zij, onder teekenen van hevige emotie, ostentatief de zaal verliet. Het is een bekend feit, dat het Duitsche publiek de vertalingen van mevr. van Ammers Küller's boeken gaarne leest, en waarschijnlijk is dc sympathie wel weder- kecrig. Op het oogenblik hangen dergelijke gevoelens echter van een kwartdraai links of rechts van het hakenkruis af. Hoe dan ook. en wat hiervan zij, mevr. van Ammers wilde de wispelturige swastika met den man tel der liefde bedekken; maar dat zij hier voor ons geliefd oranje-blanje-bleu ge bruikte, kan niet geheel door den beugel. Dit was ook de meening van Johan Fa- bricius, die onder grooten bijval der aan wezigen verklaarde, dat hij en andere leden van de Nederlandsche P.E.N.-club het met het optreden van mevr. van Ammers geens zins eens waren. Nederland's eer scheen hiermee gered, maar ongelukkigerwijze voelde onze- tweede gedelegeerde, de heer Westerman zich verplicht mevr. van Am mers de hand bóveh het hoofd te houden. Ook'hij protesteerde.tegeii'het spreken van Toiler, nu echter reglementaire' gronden. Hij was'Tr.l:vannrreentrig dat'hetrwoord alleen aan de gedelegeerden toekwam, en dat ge wone leden zich buiten de debatten dienden te houden. Verder zeide hij dat indien men de P.E.N.-club vroeger wel eens smalend een reisbureau had genoemd, de vergadering hem nu een „broeiijest van communisme" leek. Op zwijgmd verzoek van den voorzitter Wells las de Engelsche gedelegeerde Hermon Ould toen het artikel van de statuten voor, waar in bepaald is, dat de voorzitter het recht heeft, ieder lid het woord te geven. Op het fluitconcert, dat onze tweede gedelegeerde daarna van alle kanten te hooren kreeg, willen wij op onze beurt de sourdine der liefde zetten. De Engelsche gedelegeerde Hermon Ould stelde alsnog eenige scherpe vragen aan het adres van de (reeds weg- geloopen) Duitsche delegatie, waarin hij onder grote instemming liet uitkomen, dat men op dit critische moment s'-cht-s te kiezen had ^uschen P.E.N.-club of Hitler- club. In een ander verslag lezen wij, dat de heer Westerman door de vergadering werd uitgejouwd. Uit een brief van mevrouw Van Ammers Küller aan het Algemeen Handelsblad blijkt dat ieder het verbranden van boeken in Duitschland veroordeelde, doch dat zij meen de, dat politiek op het congres niet ter sprake moest komen. De meerderheid van het congres is echter van meening, dat het gebeurde in Duitsch land heelemaal geen kwestie van politiek is, maar een, die de vrijheid der schrijvers in de kern raakt, en daardoor een algemeene kwestie. Uit ecri correspondentie van mevrouw M. H. Szekely Lulofs in hetzelfde blad blijkt nog. dat dc houding van voorzitter Wells vrijwel onbegrijpelijk was. daar hij Ernst Toller op het ongeschikte moment het woord gaf, cn verklaarde, dat als deze nu niet zou spre ken, hij het. woord niet meer kreeg. Uit dezen brief blijkt echter ook, dat de andere Nederlandsche leden allerminst achter de of- ficieele afgevaardigden stonden en ten zeerste betreuren, dat. de Nederlandsche P.E.N.-club het odium kreeg van de fascisten te steunen. Het protest van Johan Fabricius vond luiden bijval in de zaal. Tevens blijkt uit de verslagen, dat de Engelsche afgevaardigde Ould den Duitschers in twee vragen ter verantwoording riep over wat de P.E.N.-club gedaan had tegen de brutale aanranding van de rechten der Duitsche auteurs en tegen de boekenverbran- derij. waarop de Duitschers evenals inder tijd Rosenberg deed op hem gestelde vra gen. zich aan beantwoording onttrokken door te verdwijnen. Mevrouw Van Ammers—Kuiler oogstte daarna door haar optreden een storm van verwijten. Toller zelf heeft eerst stemming over deFransche motie van verzoening gewild, maar de heer Wells heeft op dat oogenblik zijn zin doorgedreven, dat Toller zou spre ken Een brief van Nico van Suchtelen. Jhr. dr. Nico van Suchtelen te Amsterdam heeft een open brief gestuurd aan het be stuur van den letterkundigen kring van het pjl.N.-centi-um voor Nederland, in Den Haag waarin hij van zijn door de persberichten gewekte onrust over de Nederlandsche hou ding kennis geeft en zegt, dat het congres de verwachting der beschaafde wereld, dat er unaniem en op de krachtigste wijze zou worden geprotesteerd tegen de ongehoorde schanddaden der Duitsche regeering bitter heeft teleurgesteld. Dat „politiek" buiten het terrein der P.E.N.-club ligt, kan in geen ge val als verontschuldiging worden aangevoerd omdat bedoelde schanddaden volstrekt niet uitsluitend van intern-politieken aard zijn, maar gericht tegen het intellect, de cultuur kortom de hoogste goederen der geheele menschheid, wier handhaving juist de be langrijkste, zoo niet de eenige taak der P.E.N.-club vormt. Dit in het algemeen reeds bedroevende re sultaat van het congres wordt voor ons Ne derlanders bovendien nog diep beschamend Niet alleen toch dat volgens de berichten een onzer gedelegeerden zich belachelijk zou hebben aangesteld, maar zelfs zou de geheele delegatie zich, door de zaal te ver laten, kennelijk solidair hebben vei-klaard met de afgevaardigden van den heer Hitier, althans daarvan den schijn op zich hebben geladen. Dat nu kunstenaars, die de groote traditie van een natie welke er zoo trotsch op is zooveel voor de verovering der geeste lijke vrijheid te hebben gedaan, vóór alles behoorden hoog te houden, zich werkelijk tot zulk een serviele houding zouden hebben verlaagd, lijkt mij haast ongeloofllijk. Maar het heeft er toch den schijn van en ik zou U daarom dringend willen verzoeken mij en de talrijke Nederlandsche intellectueelen die in aenzelfden twijfel verkeeren, ten spoe digste door een openlijke uiteenzetting van de juiste-toedracht gerust te stellen. Het bestuur heeft hierop geantwoord, dat het- tot dusverre taal noch teeken van de delegatie had vernomen, en dat het de dele gatie heeft verzocht zoo spoedig mogelijk verslag uit te brengen in een te Amsterdam te houden algemeene vergadering. TENTOONSTELTJNG R.K. INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL. In de R.K. Industrie- en Huishoudschool aan de Gedempte Voldersgracht is in tegen woordigheid van een vrij groot aantal "ge- noodigden, voornamelijk dames uit den aard der zaak, de tentoonstelling van werk der leerlingen geopend. De voorzitter van het bestuur kapelaan Leesberg heeft een woord van welkom ge sproken tot wethouder W. J. B. van Liemt. tot afgevaardigden der Haarlemsche Huis houd- en Industrieschool en van de Prote- stantsch Christelijke Nijverheidsschool, af gevaardigden van den R.K. Vrouwenbond en rector De Jong uit Utrecht, afgevaardigden voorts van De Graal, en tot den inspecteur van het Lager Onderwijs te Haarlem, den heer H. v. d. Weyer. De inspectriee van het Nijverheidsonderwijs te 's Gravenhage was naar kapelaan Leesberg meedeelde, verhin derd te komen. Kapelaan Leesberg meende, dat in onzen tijd reclame dient gemaakt te wor den en dar om juicht hij het toe, dat hier tentoongesteld is wat de vrucht van twee jaar arbeid in de school is. Spreker citeer de wat de nieuwe minister van Onderwijs in 'n interview gezegd heeft over een in grijpen in het onderwijs en zeide er het beste van te hopen, te hopen ook, dat mr, Mar- chant veel tentoonsieüingen moge bezoeken, 'des te mé er tócii" zal hem de waarde van het onderwijs blijken. Dank bracht de voorzitter aan het bestu.ur.._voor. zijn belangèloozen ar beid, dank aan het lid van den Raad me vrouw Maarscha-ll-Komin, die mede aan wezig was, en aan de directrice en de leraressen. Wethouder Van Liemt, daarna sprekende, zeide met verheugenis de resultaten van het werk te hebben gadegeslagen, dat ook hij naar beste krachten gesteund had. Hij kent het geweldige nut van dit werk, dat huis moeders kweekt en met welks welslagen hij directrice en leeraressen feliciteert. Het gezelschap, waarbij zich inmiddels ple baan L. A. A. M. Westerwoudt gevoegd had. heeft vervolgens de tentoonstelling bezich tigd. De tentoonstelling, in drie zaaltjes onder gebracht toont handwerken, teekeningen, producten van slöjd- en houtbewerking van den sursus Kinderverzorging, een collecte fraaie en met zorg vervaardigde voorwer pen, die het bezichtigen voor belangstellen den in dit werk ten zeerste waard is. DE HOLLANDSCHE VOORSCHOTBANK Verschenen is het verslag over het 35ste boekjaar van de N.V. „De Hollandsche Voor schotbank". We ontleenen er het volgende aan: In dc vacature in het college van com missarissen. ontstaan door het overlijden van den heer Vincent Loosjes. werd door de al gemeene vergadering van aandeelhouders benoemd de heer H. D. Tjeenk Willink. De normale toestand van vroeger in het bedrijf, waarbij steeds van klimmend dividend en toenemende reserve gewaagd kon worden, is nog niet teruggekeerd. Op 1 Januari 1932 was uitgezet in voorschotten f 1.482.502.30; gedurende 1932 werd verleend f 124.071.31, totaal f 1 607.071.31. Gedurende 1932 werd afgelost f 283.410.75; bij de winst- en verlies rekening werd afgeschreven f 1625.43, te zamen f 285.036.18, zoodat aan het emde van het boekjaar een bedrag van f 1.322.035.13 in voorschotten was uitgezet. Het minimum be drag der te verleenen voorschotten bleef be paald op f 1000. Aan polissen van levensver zekering is bij de Bank in onderpand voor een bedrag van f 1.047.134. De waarde van het reservefonds bedraagt f 57.225.21. Er zijn 500 aandeelen, verdeeld over 160 aandeelhouders. Er zijn 11 aandeelen volgestort, op de overige is 20 pCt. gestort. De winst- en verliesrekening over 1932 heeft 'n eindcijfer van f 32.374.18 1 '2 en de balans op 31 December 1932: f 1.682 593.99 1/2. Ingevoegd is een verklaring van het Ac countantskantoor Moret en De Jong te 's-Gravenhage, dat de boekhouding over 1932 in overeenstemming is bevonden met de be scheiden en de verstrekte inlichtingen. In de algemeene vergadering van aandeel houders op 30 Mei werden de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. De heer M. Lugt is als commissaris herkozen. Besloten werd, geen 412 pCt. of 6 pCt. Schuldbrieven uit te loten en van de 5 pCt schuldbrieven uit te loten een bedrag, over eenkomstig de voorwaarden van uitgifte. PERSONALIA. De heer K. F. A. Altman te Bloemendaal is te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde. tel. 14024 koninginneweg 6 (Adv. Ingez. Med.) GODSLASTERINGSWETJE IN TOEPASSING. VOOR DE EERSTE MAAL. De Rechtbank te Almelo heeft het eerste geval vallende onder het z.g. „Godslasterings- wetje" dat vorig jaar door het parlement werd goedgekeurd, behandeld. Het betrof hier het verspreiden van een pamflet tijdens den verkiezingsstrijd door twee leden van de afdeeling Lonneker der S.D.A.P. Dit pamflet bevatte een in scherpen toon gestelde aanval op de Anti-Revolutipn- naire Partij, waarbij deze verweten werd, dat zij God ter zijde stelde als het in haar kraam te pas kwam, en haar levensbeschou wing op den achtergrond stelde om kiezers van allerlei richting te lokken. Tegen ieder der verdachten werd f 20 of 10 dagen hechtenis geëischt. De verdediger Mr. B. P. Gomperts uit Amsterdam bepleitte ontslag van rechtsver volging daar z.i. het ten laste gelegde geen strafbaar feit was. Uitspraak Dinsdag 6 Juni a.s. DE COMMISSARIS DER KONINGIN MET VERLOF. De Commissaris der Koningin in dit gewest Jhr. Mr. Dr. A. Röell, is tot 26 Juni a.s. met verlof. Tijdens zijn afwezigheid zal zijn functie worden waargenomen door het lid van Ged. Staten, den heer A. H. Gerhard. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. „Janskamer" Jansstraat 38 rood Het is een ernstig pogen Van Weldadigheid naar Vermogen Veel geld en goederen te innen Voor zeer behoeftige gezinnen. Postgiro 212793. Telefoon 13235 of 15445. UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN VISCHMARKT. Tarbot f 0.85f 0,55 per K.G. Tongen f 1.10—f 0.25 per K.G. Griet f 33—f 9.50 per 50 K.G. Groote schol f 30 per 50 K.G. Middel schol f 26'per 50 K.G. Zetschol f 23—f 13 Kleine schol f 20—f 1.90 per 50 K.G. Schar f 8—f 4.20 per 50 K.G. Bot f 0.60—f 0.50 per 50 K.G. Pieterman Poon f 7 per 50 K.G. Braatschelvisch f 20f 14.50. per 50 K.G. Kabeljauw f 54f 38.50 per 125 K.G. Groote Gul f 19f 9 oer 50 K.G. Kleine Gul f 10.50—f 1.10 per 50 K.G. Wijting f 7.50—f 6 per 50 K.G. Rog f 36 per hoop. BESOMMINGEN. Trawler: Vios III 90 manden 1350. Motorloggers: Sch 103 f 500, Sch 89 390, Sch 180 580, Sch 97 570, Sch 196 360, KW 154 590. KW 104 590, KW 33 540, KW 69 560, KW 20 350, KW 49 410, KW 65 f 590, KW 55 470, KW 67 f 470, IJm. 204 540, Sch. 342 140. ZANDVOORT HET OPENLUCHTTHEATER. De heer Van Raalte, secretaris der V V.V., was zoo vriendelijk, ons enkele inlichtingen te verstrekken omtrent het openlucht-thea ter. De plaats is buitengewoon gunstig. Juist ver genoeg van het dorp en den openbaren weg om volkomen rust te waarborgen en toch wandelend, per auto en vooral met de tram van Haarlem en Amsterdam gemakkelijk te bereiken. 't Is of de natuur deze plaats heeft voor bestemd voor openlucht-theater. Een steile hooge duinwand zorgt voor een goede acou- stïek. De plaats van het tooneel ligt belang rijk hooger, dan de rest van de duinpan, zoo dat er niet veel aan veranderd behoefde te worden om deze plek volkomen geschikt te maken voor het bestemde doel. De ruimte voor de zitplaatsen ligt geheel beschut door duinen en struikgewas zoodat 't zelfs op kille avonden nog een genot moet zijn hier te vertoeven. De eerste rang wordt gevormd door rieten fauteuils, de tweede en derde rang door ge makkelijke banken; er komt nog een vierde rang (staanplaatsen) bij. Voor gezelschappen en scholen zijn gecom bineerde biljetten verkrijgbaar tegen sterk gereduceerde prijzen. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Zandvoort verstrekt gaarne alle gewenschte inlichtingen. Behalve te Amsterdam en Haarlem zullen ook bij de conducteurs der electrische tram kaartjes verkrijgbaar zijn die geldig zijn voor het openlucht-theater. De eerste voorstellingen zijn bepaald op Zaterdag 24 en Zondag 25 Juni. Opgevoerd wordt dan Salomé van Oscar Wilde in de ver taling van Dr. P. C. Boutens. De titelrol wordt op de verschillende avonden afwisselend ver tolkt door Lilly Green en Tine Miedema. Het geheel staat onder de artistieke leiding van Anton Verheyen die op dit gebied zeker zijn sporen wel heeft verdiend. De heer Van Raalte was dan ook wel over tuigd van het welslagen van deze onderne ming, mits het weer niet al te veel tegen werkt. Weldra zal de groote reclame-campagne over de provincies Noord-Holland, Zuid-Hol lend en Utrecht beginnen. Een artistiek uit gevoerde affiche ontworpen door .Aart van Dobbenburg is bijna voor de verzending door het geheele land gereed. De heer Anton Verheyen, die tijdelijk te Zandvoort woont, vertelde ons nog enkele be langwekkende bijzonderheden over de plan nen voor dezen zomer. Zoo hoorden we dat voor de opvoering van Salomé ruim 70 me despelenden noodig zijn. Hiervan noemen we Lily Green, Jules Verstraete, Julia Cuypers, Flor, Laroche. Gustav Czopp, Willem v. d. Hoog, Tine Miedema, Bep Boolemans en on zen plaatsgenoot den heer Tiemeyer, De costuums voor Salomé zijn ontworpen door Coïni te Amsterdam en de decors door den Indischen kunstschilder Oostendorp. Tijdelijk heeft deze zijn atelier ingericht in een leeg pakhuis aan de Groote Krocht. Da gelijks is hij hier druk in de weer om op Hol- lywoodsche manier een Oostersche stad te bouwen met terrassen en het paleis van koning Herodes. Na Salomé volgen nog opvoeringen van Sheriffs „Journey's End" in de vertaling van Bob van Leersum. De heer Verheyen hoop te, dat dit loopgraven stuk, dat onder leiding van Eduard Verkade zulk een groot succes had, hier in de openlucht nog veel zou mo gen bijdragen om de vredesgedachte te steu nen. Als derde stuk voor dezen zomer stond voorloopig op het programma: Asselijn's „Jan Klaasz off de gewaende Dienstmaaght, een oud-Hollandsch blijspel. Daar het de bedoeling is in de laatste helft van Juli en gedurende de maand Augustus 2 a 3 voorstellingen per week te geven, wacht den leider nog een zeer drukke tijd Van harte hopen we dat alle moeite en zorgen ruimschoots beloond zullen worden door een groote belangstelling van het publiek, dat er van overtuigd kan wezen, dat hier het beste geboden zal worden wat op dit gebied te ge ven is. HEEMSTEDE TERAARDEBESTELLING DS. E. ENGELKES. Woensdagmiddag twee uur is op de Alge meene Begraafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Ds. E. Engelkes. emeritus-predikant der Doopsge zinden, die in den ouderdom van 59 jaar te Heemstede overleden is. Voor deze plechtigheid bestond een zeer groote belangstelling. Opgemerkt werden o.a. een aantal Doopsgezinde predikanten en le den van vrijmetselaarsloges. In de aula werd allereerst het woord ge voerd door den heer H. H. van Hulst, dia ken bij de Doopsgezinde Gemeente te Har- lingen. „Ongeveer zeventien jaar, hebt gij, Ds. Engelkes, „uw beste krachten aan onze Gemeente gegeven en alles gedaan wat in uw vermogen was om haar tot bloei te bren gen, totdat drie jaar geleden de staat van uw gezondheid u dwong om uw dierbaar werk neer te4 leggen en hier in Heemstede rust en zoo mogelijk herstel te zoeken. Veel hebben wij aan u te danken. Met uw opgewektheid waart gij menigeen tot steun: vooral de zie ken wisten daarvan mee te spreken. Doch niet alleen de ouderen gedenken u in dank baarheid, ook de jongeren, aan wie gij gods dienstonderwijs hebt gegeven. Gij wist allen met uw woord te boeien; gij verstond de kunst om tot hun hart te spreken. Gij zult nog slechts in onze herinnering blijven voort leven, diep betreurd door allen, die u hebben gekend. Moge gij thans die verheven rust hebben gevonden, waarop uw -vertrouwen' was gebouwd en die gij anderen zoo menig maal voor oogen hebt gehouden", aldus ein digde de heer Van Hulst Ds. G F o p m a sprak namens de Doops- gezonde Gemeente Steenwijk. Hij herinner de er aan, dat het dertig jaar geleden was,' dat Ds. Engelkes zijn herderlijk werk in dit lieflijke plaatsje begon. „Hij leerde de men- schen in Steenwijk", aldus spreker „dat het Christendom behalve ernst, ook blijdschap is. Hij leerde hun dat er altijd iets goeds tot stand kan komen als men, te midden van de menschen zijnde, zichzelf is. Tusschen hem en de Doopsgezinde Gemeente van Steenwijk is dan ook iets goeds tot stand gekomen, na melijk een blijvend verbond. Hij wist zoo goed te luisteren naar hen, die met hun zor gen, hun weemoed en hun hoop tot hem kwamen. Hoe wist hij ze dan te troosten". Met een persoonlijk woord eindigde Ds. Fopma zijn rede. Namens de Loge .Vicit Vim Virtus" van de Vrijmetselaren sprak de voorzitter, de heer H. W.Korenstra. „Gij zijt nu het eeuwige Oosten ingegaan", aldus spreker, „en de werktuigen neergelegd, die gij op zulk een voortreffelijke wijze gevoerd hebt. Wat luisterden wij gaarne naar de woorden van dezen redenaar der Loge met zijn grooten eenvoud en open karakter. Die woorden kwa men altijd uit zijn hart. Wij zullen hem dan ook noode missen. Moge het een troost voor zijn nabestaanden zijn, te weten dat alle broeders der Loge van harte deelen in hun zwaar verlies". Spreker legde drie rozen op de baar (het voor den overledene zoo be kende symbool) en dankte Ds. Engelkes voor alles wat hij voor de vrijmetselarij in het al gemeen en voor de Haarlemsche Loge in het bijzonder heeft gedaan. De heer O. L o f e r s sprak namens de Loge „Deugd en IJver" te Harlingen, waarvan de overledene vele jaren voorzitter is geweest. Ook deze prees de groote liefde van Ds. En gelkes jegens de menschen. Daarna werd het stoffelijk overschot, dat door een schat van bloemen gedekt was, grafwaarts gedragen. Namens de Doopsgezinde Gemeente te Haarlem sprak hier Ds. J. G. Frerichs nog een gevoelig woord. Een familielid dankte voor de laatste eer, aan den overledene bewezen. MARKTNIEUWS MARKTBERICHT VAN 31 MEI 1933. Spinazie per kist f 0.280.58. Postelein per kist f 0.340.45. Andijvie per kist f 0.901,25. Radijs 100 bos f 23. Koolrapen per zak f 0.75. Wortelen per bos f 0.130.18. Komkommers per 100 f 912. Asperges, wit, per bos f 0.240.33. Asperges, blauw, per bos f 0.180.28. Asperges, dunne per bos f 0.120.16. Aardappelen, klei, per K.G. f 0.020.05. Idem oude, zand per K.G. f 0.05. Idem, nieuwe per K.G. f 0.14. Bloemkool per 100 f 1224. Uien per kist f 0.42. Prei per bos f 0.10. Sla per 100 krop f 1.504. Pieterselie per bos f 0.03. Selderie per bos f 0.07. Aardbeien per carton doosje f 0.18—0.27. R. K. COÖP. TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND". Spinazie per kist 1635 cent. Sla per kist 2055 cent. Postelein per kist 2836 cent. Asperges 1 per bos 3039 cent. Asperges 2 per bos 2227 cent. Asperges 3 per bos 1420 cent Wortelen per bos 1216 cent. Rabarber per bos 1—2 cent. Radijs per bos 24 cent. Selderie per bos 6 cent. Bloemkool 1 per stuk 1522 cent Raapsteelen per bos 12 cent, Bloemkool 2 per stuk 1013 cent. Tomaten per KG. 30 cent. Aardebeien per doosje 2430 cent. PURMEREND. E IER VEIL ING. Afdeeling eieren. Aanvoer 165.000 eend eieren f 1.30 a f 1.50. 128.0000 kippeneieren. 70—80 K.G. f 2.70—f 3.60 65—66 K.G. f 2.40—f 2.60 63—64 K.G. f 2.10—f 2.40 60—62 KG. f 2—f 2.30 58—59 K.G. f 1.80—f 2 56—57 K.G. f 1.70—f 1.90 53—55 K.G. f 1.60—f 1.80 50—52 K.G. f 1.60—f 1.70 Afdeeling pluimvee. Aanvoer oude kippen f 0.60—f 1.50. Jonge hanen f 0.50f 1.20 Kiloprijs oude kippen f 0.45f 0.50 Kilo prijs jonge hanen f 0.50f 0.60 462e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 12de lijst Trekking: van Donderdag 1 Juni 1933 Hooge Prijzen 1.000.— 188 10229 10738 15314 400.— 1621 2538 7788 8567 9380 10086 16274 200.— 8952 12550 12717 17475 20534 100.— 5654 6196 7437 10116 10239 10281 12875 13591 14993 15482 16787 16796 19278 20474 20908 Prijzen van 70.— 74 116 123 169 174 289 309 652 662 717 719 794 870 891 903 1065 1105 1207 1238 1270 1323 1369 1461 1658 1661 1709 1712 1801 1842 1852 1888 2101 2134 2165 2218 2237 2327 2340 2380 2450 2511 2580 3213 3282 3532 3533 3649 3704 3710 3735 3836 4082 4131 4168 4184 4237 4617 4658 4698 4726 4832 4931 5106 5300 5314 5345 5383 5399 5485 5487 5506 5607 5637 5879 5981 6029 6%0 6140 6301 6443 65S9 6594 6813 6910 7019 7060 7407 7417 7429 7581 7605 7625 7657 7787 7991 8156 8162 8231 8369 8513 8518 8543 8580 3642 8764 8785 S874 9001 9029 9059 :092 9201 9437 9439 9648 9771 9787 9821 9893 9907 9949 10113 10334 10628 10724 10808 11016 11071 11280 11425 11456 11533 11556 11587 11812 11960 12011 12216 12258 12313 12334 12374 12420 12445 12473 12509 12521 12729 12861 12927 13025 13102 13211 13473 13483 13571 13608 13681 13697 13739 13754 13805 13984 14001 14020 14087 14262 14264 14319 14366 14559 14793 14881 15206 15214 15230 15357 15579 15655 15656 15663 15861 15897 16004 16040 16120 16275 16352 16396 16427 16461 16511 16576 16586 16611 16624 16733 16790 16820 16904 16988 17083 17143 17200 17217 17455 17579 17737 18089 18127 18219 18360 18424 18601 18704 18720 18957 18967 19015 19018 19076 19161 19162 1924.5 19437 19482 19634 19644 19677 19742 19749 19837 19957 20106 20174 20196 20228 20390 20395 20944 20991 Nieten 17 58 108 155 168 177 244 248 260 270 328 356 368 393 399 419 452 465 529 541 583 622 631 692 699 704 710 711 724 739 753 759 843 877 914 954 966 990" 1026 1101 1102 1143 1173 1223 1327 1353 1388 1434 1443 1541 1583 1601 1700 1.757 1829 1921 1956 1991 2008 2054 2085 2094 2099 2136 2156 2191 2226 22312315 2373 2396 2414 2417 2465 2467 2525 2562 2577 2620 2.665. 2672 2707 2712 2714 2797 2801 2810 2339 2847 2849 2878 2891 2909 2911 2921 2942 2951 2960 2967 2968 2986 3024 3050 3053 3066 3072 3078 3099 3131 3159 3191 3235 3238 3257 3271 3305 3345 3361 3380 3414 346S 3430 3490 3506 3593 3646 3667 3692 3702 3722 3729 3746 3798 3818 3855 3875 3877 3888 3898 3918 3959 3969 4050 4062 4081 4115 4191 4212 4242 4245 4335 4411 4427 4475 4497 4579 4620 4639 4642 4649 4664 4743 4759 4828 4833 4846 4863 4867 4869 4894 4935 4946 4959 4963 4975 4992 5009 5021 5053 5062 50G8 5087 5119 5166 5198 5216 524S 5318 5331 5374 5377 5385 5438 5449 5510 5542 5560 5563 5598 5604 5617 5629 5640 5656 5735 5771 5778 5790 5813 5831 5859 5936 6044 6110 6155 61S3 6219 6221 6243 6275 6278 6308 6363 6446 6509 6529 6566 6633 6814 6858 6376 6377 6885 6887 7048 7126 7240 7279 7313 7334 7355 7385 7486 7504 7505 7559 7567 7593 7602 7624 7670 7691 7707 7761 7789 7792 7912 7981 7994 8023 8026 8078 8096 8120 8129 8187 8207 8210 8306 8329 8348 8355 8364 8428 8466 8491 8499 8530 8554 8576 8606 8621 8627 8634 8752 8780 8856 8927 9004 9041 9043 9060 9062 9063 9117 9163 9185 9373 9494 9498 9514 9522 9541 9549 9641 9683 9693 9723 3730 9732 9740 9744 9765 9767 9796 9837 9344 9898 9911 9917 9937 9944 9954 9993 10076 10090 10115 10118 10126 10138 10140 10146 10148 10240 10255 10294 10298 1C300 10309 10327 10418 10452 10456 10478 10499 10504 10532 10548 10551 10561 10632 10676 10709 10723 10777 10857 10831 10889 10892 10914 10941 11011 11045 11049 11090 11114 11161 lli=2 11175 111S3 11187 11208 11219 11254 11279 11284 11342 11343 11448 11562 11568 11594 11612 11652 11712 11714 11759 11804 11805 11309 11839 11860 11910 11931 11943 11981 12020 12085 12037 12090 1210G 12111 12124 12182 12207 12243 12263 12339 12369 12388 12400 12418 12419 12460 12479 12561 12586 12599 12644 12690 12744 12745 12818 12846 12870 12874 12885 12895 12920 12926 12933 12974 13005 13096 13126 13134 13151 13216 13246 13281 13295 13333 1333S 13356 13372 13377 13395 13414 13443 13475 13522 13558 13625 13649 13665 13674 13687 13696 13711 13730 13840 13875 13949 14013 14032 14117 14143 14199 14221 14229 14255 14270 14315 14318 14329 14378 14384 14427 14447 14470 14503 14533 14562 14574 14621 14710 14719 14732 14761 14772 14798 14816 14889 14902 14929 14932 14936 14950 14964 14978 15004 15048 15050 15033 15154 15175 15195 15249 15309 15339 15350 15364 15366 15375 15379 15386 15508 15509 15519 15538 15566 15537 15619 15653 15654 15721 15780 15798 15811 15836 15846 15886 15902 15917 15929 15976 15998 16063 16084 16087 16128 16136 18141 18158 16209 16292 16294 16369 16370 16385 16394 16428 16465 16618 16641 16690 16701 16782 16793 16326 16874 16902 16918 16928 16932 16995 17057 170S7 17101 17112 17132 17142 17151 17300 17320 17340 17342 17355 17369 17385 17418 17433 17441 17461 17484 1750L 17543 17575 17596 17645 17660 17607 17682 17745 17761 17779 17792 17794 17829 17856 17907 17923 17965 18001 18025 18151 18177 18236 18240 18307 18311 18340 18365 18367 18375 18420 18427 18441 18486 18500 18541 18558 18586 18608 18622 18634 18636 18707 18730 18786 18833 18916 18945 18951 18956 18973 18976 19034 19072 19129 19185 19223 19230 19293 19305 19313 19314 19366 19413 19441 19464 19505 19512 19523 19592 19594 19608 19656 19697 19723 19725 19751 19841 19846 19901 19915 19984 20007 20027 20135 20197 20233 20270 20296 20349 20377 20398 20436 20439 20448 20451 20481 20484 20501 20517 20519 20532 20549 20572 20595 20615 20655 20686 20716 20724 20748 20779 20836 20905 20906 20928 20969 Verbeteringen 5e kl. 11e lijst: 243S m. z. 2432; 19513 m. z. 19530.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 14