UIT HET BUITENLAND China. AGENDA. Eindelijk weer eens een Volkenbondssucces HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 1 JUNI 1933 TWEEDE BLAD De Ontwapeningsconferentie. Onderbreking der besprekingen in het midden der volgende week. Presidium aanvaardt de Duitsche for muleering van het Engelsche ontwerp-verdrag als basis van het ontwapeningsaccoord.De plannen der Duitsche regeering voor werkverschaffing HET BELANGRIJKSTE NIEUWS GENèVE. Het presidium van de ontwapeningsconfe rentie heeft Woensdagavond na strenge ge heime onderhandelingen, die drie uur duur den en waaraan op uitdrukkelijk verlangen van den voorzitter Henderson, alleen de de legatieleiders deelnamen een besluit geno men, volgens hetwelk na beëindiging van de eerste lezing van het ontwapeningsontwerp. hetgeen waarschijnlijk midden volgende week zal zijn, het presidium wordt gemachtigd de tweede definitieve lezing van het verdragsont werp voor te bereiden en een definitieven verdragtekst uit te werken. Het presidium krijgt de volmacht de in de eerste lezing be reikte overeenstemming te verwerken in den voor te leggen verdragstekst, rekening te houden met de verschillende voorgestelde amendementen, met de verschillende mogend heden onderhandelingen aan te knoppen en redactie- en subcommissies te vormen. Het presidium heeft met algemeene stem men besloten om in overeenstemming met de Duitsche formuleering het Engelsche ont werp-verdrag te aanvaarden niet alleen als basis van onderhandelen maar als basis van het toekomstige ontwapeningsaccoord. Ver der is besloten, dat de voorbereidende werk zaamheden van het presidium op 27 Juni be ëindigd moeten zijn. Na beëindiging van de eerste lezing verdaagt de hoofdcommissie zich dan tot aan dit tijdstip. Het is echter aan 'het presidium van de conferentie over gelaten om de hoofdcommissie voor een later tijdstip bijeen te roepen, in geval het presi- dium op 27 Juni nog niet gereed mocht zijn met de voorbereidende werkzaamheden. Het besluit van het presidium zal Donder dag aan de hoofdcommissie ter bevestiging worden voorgelegd Het is in geenen deele be doeld als een verdaging der conferentie. Veel eer is uitdrukkelijk vastgesteld, dat de con ferentie bijeen blijft en de werkzaamheden slechts in een nauwer samengevatten vorm van onderhandelingsleiding alleen door het presidium voortgaan. Beslissend voor deze wijziging der conferentie is klaarblijkelijk de opvatting der leidende conferentiekringen geweest, dat de thans noodzakelijke, defini tieve beslissingen, in het bijzonder betreffen de de in cijfers uitgedrukten bewapenings stand der afzonderlijke landen, het aantal vliegtuigen, onderzeeërs en tanks, etc. niet kunnen worden genomen in openbare onder handelingen van de hoofdcommissie. DUITSCHLAND Officieel wordt medegedeeld: het rijks kabinet heeft zich gistermiddag tijdens be sprekingen van verscheidene uren bezig ge houden met de problemen der werkverschaf fing". Aangenomen werd een door het rijks ministerie van financien ingediende wet tot vermindering van de werkloosheid, waardoor de rijksminister van financien gemachtigd wordt arbeids-schatkistbiljetten tot een to taaibedrag van een milliard Rijksmark uit te geven ten behoeve van werkzaamheden tot in standhouden en voltooien van openbare gebouwen, werkzaamheden aan particuliere woongebouwen en woningen, kleine koloni satie in de voorsteden, regulariseering van rivieren, gas. water en electriciteitsverzorging, ondergrondsche werken, en leveringen in na- tura aan hulpbehoevenden. De wet bevat verder bepalingen inzake vrijheid van belasting voor vervangende aan- koopen voor een vrijwillige gave ter bevorde ring van den nationalen arbeid, voor 't over brengen van vrouwelijke werkkrachten in het huishouden en voor de bevordering van het sluiten van huwelijken door hulp aan ge huwden en huwelijksleeningen. De rijkskanselier stelde voor om behalve deze voorstellen eenige groote arbeidspro jecten ten spoedigste aan te vangen en wel in de eerste plaats een uitgebreid bouwpro gramma voor reparaties aan huizen en het herstellen van een gezond grond- en woning bedrijf in verband met een reorganisatie op belastinggebied, verder het aanleggen van een met een reorganisatie op belastinggebied, verder het aanleggen van een net van groote verkeerswegen enz. Er werd besloten een commissie te vormen onder leiding van den president van de rijks bank, die de met dat werkverschaffingspro gram samenhangende financieele problemen zal bewerken en die gevolmachtigd zal zijn om alle aangelegenheden, die de geld- en kapitaalmarkt betreffen te regelen en te cont roleeren .opdat geen verstoring ontstaat van den geld- en kapitaalmarkt door ver keerde disposities of door het ingrijpen van onverantwoordelijke instanties. Oostenrijk, Revanchemaatregelen tegen Duitsche grensbelemmeringen. Het hoofdorgaan van de Christelijk Sociale Partij, de Reichspost. verklaart te hebben vernomen, dat de economische commissie uit het kabinet, voornemens zou zijn maat regelen te nemen, tegen de Duitsche grens belemmeringen voor het reizen uit Duitsch- land naar Oostenrijk. In de eerste plaats overweegt men het in stellen van een uitreis-visum naar Duitsch- land, om het verkeer naar het Duitsche rijk te kunnen controleeren. Aan de Oostenrijk- sche hotels die op het vreens delingen ver keer uit Duitsc'nland zijn aangewezen, zou de volle schade die zij door Duitsche maat regelen ondervinden, op de basis van hun inkomsten van verleden jaar, worden ver goed. Men schat deze schade op ruim 10.000.000 schilling. De nationaal-socialistische hotel-, café en restaurant-houders zouden buiten de rege ling vallen. Als derde maatregel wil de Oostenrijksche regeering een bepaald even wicht schepen tusschen den in- en uitvoer van en naar Duitschland. Dollfuss bood Nazi's geen zetel aan. Naar aanleiding van de verklaringen van afgevaardigde Habicht betreffende onder handelingen voor een reconstructie der Oostenrijksche regeering heeft bondskanse lier Dollfuss medegedeeld op verzoek van bondsminister Dr. Rentelen Habicht twee malen te hebben ontvangen. Habicht heeft daarbij verklaard slechts bevoegd te zijn na mens de nationaal-socialistische partij te spreken en was van meening, dat bij uit schakeling van den landbouw en het Hei- matblock de Christelijk-socialen en de Nationaal-socialisten onder zijn leiding een regeering zouden kunnen vormen, in het na jaar verkiezingen zou kunnen uitschrijven en bij overeenkomst vastgelegd kon worden dat na de verkiezingen onder leiding van Dollfuss een regeering van Christelijk- socialen en nationaalsocialisten gevormd zou kunnen worden. Over de verdeeling dei- zetels werd niet gesproken. Dollfuss heeft dit aanbod van de hand gewezen en Habihct de overwegingen daarvoor uiteengezet. Woensdag is het huis van afgevaardigde Habicht in Lintz twee malen doorzocht. Eenige documenten zijn in beslag genomen. Habicht is sinds eenigen tijd als persattache verbonden aan de Duitsche Legatie in Weenen en heeft als zoodanig recht op exterritoriale bescherming. Italië. Goebbels uit zijn bewondering voor Mussolini. Tegenover Italiaansche persvertegenwoor digers heeft Dr. Goebbels verklaard, dat de diepste indruk, welke het jonge fascistische Italië op hem heeft gemaakt Mussolini zelf is. Hij belichaamt in zich den wil en den geest in een zeldzame harmonie. Bij hem zijn scherpte van geest en helderheid van den ken met elkander gepaard. Hij is, aldus Goeb bels, een persoonlijkheid, welke verre uit steekt boven de massa: met een woord: een politiek genie. Wanneer de Duce als mensch en als persoon al het andere verre overtreft, hij wordt omringd door een geheelen reeks van uitstekende mannen, die voor de conse quente voortzetting van de fascistische poli tiek van onschatbaar nut zijn. Italië zelf biedt het imposante beeld van tucht en orde. Fas cisme en staat zijn één en belde worden be- Genève, 27 Mei 1933. (Van onzen correspondent). In het begin van September werd een nieu we aardrijkskundige naam in het boek dei- wereldgeschiedenis ingeschreven: die van het stadje Leticia, in den Zuid-Amerikaanschen staat Columbia gelegen. Leticia werd toen namelijk door een gewapende bende van Pe- ruaansche burgers bezet die er de Peruaan- sche vlag heschen en de Columbiaansche autoriteiten van hun gezag beroofden. Eeni ge maanden lang scheen het, dat Leticia we gens de hieruit ontstane oneenigheid tus schen Columbia en Peru de aanleiding tot een oorlog tusschen beide staten zou worden. Op den Hemelvaartsdag kon daarentegen de Volkenbondsraad bijeenkomen, om den ge delegeerden van beide landen de gelegenheid te geven het door den Volkenbond ontwor pen accoord te onderteekenen, dat een einde aan de militaire verwikkelingen en het oor logsgevaar in die streek gemaakt heeft. Leti cia zal aldus in de wereldgeschiedenis be kend blijven niet als de plaats, die de oorzaak van een Zuid-Amerikaanschen oorlog gewor den is. doch als het stadje, dat de aanleiding werd. dat voor het eerst een geschil tusschen twee Zuid-Amerikaansche Staten op vreed zame wijze van Genève uit. is uit den weg ge ruimd! Aan den naam Leticia zal ook voor altijd de herinnering verbonden blijven aan de eerste succesvolle toepassing van art. 15, par. 4. van het Volkenbondsverdrag, een suc cesvolle toepassing die des te verblijdender is. omdat zij onmiddellijk op het falen der vredespogingen in het Chineesch-Japansche geschil gevolgd is en het aanvankelijk scheen alsof ook in deze strijdvraag een mislukking zou volgen. Want op 18 Maart, toen de Vol kenbondsraad de aanbevelingen tot oplossing van het geschil eenstemmig had goedgekeurd verliet de gedelegeerde van Peru, de in Zuid- Amerika bekende letterkundige Garcia Cal- deron, als teeken van protest de Raadszaal. Menigeen vreesde reeds, dat dit navolgen van Madsoeoka's voorbeeld ook nog verder voort gezet zou worden en dat Peru. evenals Japan, zijn uittreden uit den Volkenbond zou ver kondigen. Des te meer moet het worden gewaardeerd, dat de regeering van Peru (mede dank zij den voortdurenden aandrang in deze richting van Garcia Calderon, die zich voortdurend lichaamd door 'den persoon van Mussolini. Tegenover vertegenwoordigers der Duit sche pers verklaarde Dr. Goebbels nog, dat de Duitsche regeering natuurlijk niet alles van het Italiaansche fascisme eenvoudig kan overnemen of naapen. omdat ieder volk zijn eigen karakter heeft. Het is niet gewenscht, dat thans alle Duitschers leden worden der NSDAP. Goebbels is gisteren weer naar Berlijn ver trokken. Duitschland stemt in met den tekst van het pact. Reuter meldt uit Rome, dat Duitschland gisteren zijn instemming heeft betuigd met den tekst van het. viermogendheden pact, waar over Frankrijk, Engeland, en daarna Italië het eens waren geworden. De instemming geldt in het bijzonder de vermelding van ar tikel 16 van het convenant en den duur van het verdrag .die op tien jaar is gesteld. Artikel 3. dat betrekking heeft op de ontwa pening, is volgens een United Press bericht aan de Tel. uit het pact van vier gelicht, omdat de ontwapeningskwesties het onderwerp zullen uitmaken van een andere overeenkomst, nu alle vier mogendheden Roosevelt's voorstel, gebaseerd op het plan van MacDonald, aan vaard hebben Franltrijh. Zal Daladier de vertrouwens kwestie stellen? Woensdagmiddag laat zijn moeilijkheden in de onderhandelingen over de begrooting ontstaan. Na beëindiging van de derde lezing in den senaat verscheen de minister-presi dent, Daladier in de financieele commissie van de kamer en diende een nieuw bemidde lingsvoorstel voor het petroleummononolie in. De financieele commissie verwierp dit voor- stel echter met 16 tegen 15 stemmen. Ook de oorspronkelijke text van het socialistische monopolievoorstel werd verworpen. Men verwachtte, dat Daladier de kwestie van ver trouwen inzake het petroleummonopolie zal stellen. Duits ch an cl Reorganisatie bii Centrum partij? Woensdag heeft het dagelijksche bestuur der Centrumpartij een bespreking gehouden, welke kwesties der reorganisatie der partij betrof. Vice-kanselier v. Papen zou de bedoeling hebben zijn invloed te doen gelden op de Germania, welke hij in Christelijk conserva tieven geest zou willen zien geredigeerd. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft Dinsdag een bespreking gehad met den partijleider van het Centrum, dr. Bruning. gelijk van Centrumzijde wordt medegedeeld. Het betreft hier het voortzetten van de politieke gedach- tenwisseling, die ongeveer 14 dagen geleden in een onderhoud tusschen Bruning en den rijkskanselier is ingeleid. Weer eenige Stahl hel ml eiders gearresteerd. De leider van de Stahlhelm-afdeeling te Schöningen. Kroeger geheeten, alsmede drie andere Stahlhelm-leiders z£jn naar Wolff ver neemt door de politie gearresteerd wegens overtreding van de verordening van den Brunswijkschen minis'ter van Binncnlandsche Zaken in zake het opnemingsverbod van le den in de Stahlhelm. De gearresteerden wor den er van beschuldigd in strijd met het ver bod, dat zooals men weet door minister Klae- ges uitgevaardigd werd in verband met het bekende Stahlhelm-conflict. leden voor de Stahlhelm te hebben geworven en aangeno men. Dergelijke handelingen zouden ook in Helmstedt in Brunswijk verricht zijn. een waar Volkenbondsvriend getoond heeft» haar stemming van boos humeur jegens Ge nève heeft weten te overwinnen en na twee maanden heeft ingezien, dat de voorstellen van den Volkenbond rechtvaardig waren en dat zij haar eigen land geen grooteren dienst zou kunnen bewijzen dan zich voor het Recht te buigen en aldus den Vrede en de alge meene sympathie der andere staten voor zich te behouden. Het succes van den Volkenbondsraad is des te verblijdender ook hierom, omdat de Raad overeenkomstig het advies zijner Com missie van Drie (Lester van Ierland de Ma- dariaga van Spanje en Matos van Guate mala) van het eerste oogenblik af niet slechts gestreefd heeft naar de handhaving van den Vrede, doch ook naar de eerbiediging van het Recht. Van den beginne af heeft de Raad zich ondubbelzinnig op het standpunt gesteld, dat Peru ongelijk had de Peruaan- sche particuliere benden, die plotseling Le ticia bezet hadden, te willen beschermen te gen de strijdkrachten van Columbia, die het Columbiaansche gebied weder van de vreemde indringers wilden bevrijden. Toen de regeering van Peru zich bij den Vol kenbondsraad over de „militaire voorberei dingen" van Columbia beklaagde, er op wij zend dat Leticia slechts door een „onzedelijk verdrag" aan Columbia was afgestaan, stel de de Raad zich onmiddellijk op het stand punt. dat Columbia het recht had voor de handhaving van zijn gezag op het eigen grondgebied te zorgen, desnoods met militair geweld, en dat een verdrag, hoe men ook over de zedelijke waarde er van moge denken, moet geëerbiedigd blijven, totdat het door een vrijwillige overeenkomst der beide par tijen zal zijn gewijzigd. Ontruimt Leticia! was dus de uitnoodiging, die de Raad tot Peru richtte. Doch onmid dellijk hierop richtte hij tevens de aanbeve ling tot Columbia, om. nadat het Recht door de ontruiimng van Leticia zou zijn gehand haafd, alsdan in het belang van den vrede en de goede internationale verstandhouding vriendschappelijke onderhandelingen met Peru te voeren over een uit den weg ruiming van alle tusschen beide landen nog bestaan de geschillen. Columbia verklaarde zich ter stond hiertoe bereid en bracht aan de zaak van Volkenbond en Vrede ook nog dit offer, goed te vinden, dat Leticia na dc ontruiming België. Regeering gaat 700 millioen bezuinigen. Uit Brussel wordt aan de Tel. gemeld: De Belgische regeering heeft- de langver wachte maatregelen bekend gemaakt, waar door zij een bedrag van 700 millioen francs hoopt te bezuinigen en het tekort op de be grooting van 1933, dat iets minder bedraagt, geheel te dekken. Door de getroffen maatregelen worden alle klassen der bevolking getroffen. In de eerste plaats wordt de crisisbelasting, die zes maanden geleden door het parlement werd goedgekeurd, met een half procent verhoogd, zoodat van alle inkomsten 1.5 tot 4,5 procent zal worden geheven. Alle tractementen en salarissen van het staetspersoncel met inbegrip van dat der na tionale maatschappij van spoorwegen wor den met ingang van morgen met vijf pro cent verlaagd: hierdoor worden 200.000 perso nen getroffen, terwijl de verkregen bezuini ging 125 millioen francs bedraagt. Eveneens met vijf procent worden de trac tementen verminderd van de rechterlijke macht, de geestelijkheid, officieren en het onderwijzend personeel, alsmede alle staats pensioenen. Alle begrootingsuitgaven worden met tien procent verlaagd. Amerika. Moratorium voor de in Juni vervallende schulden- termijnen? De ..New York Times" verneemt uit Washington dat de situatie ten aanzien van de oorlogsschulden nog steeds zeer verward is. Het verluidt dat President Roosevelt voor nemens zou zijn na verdaging van het Con gres op 10 Juni Sn een verklaring aan het Amerikaansche volk zijn program inzake ae ooidogsschulden uiteen te zetten. Het tijd stip is zóó gekozen, dat Roosevelt geen moei lijkheden ondervindt van de stelling te ver wachten oppositie in het Congres. Men acht een moratorium voor de in Juni vervallende schuldentermijnen zeer waarschijnlijk. Gedemilitariseerde zone vastgesteld. Volgens officieele Japansche mededeelin- gen is in de wapenstilstandsovereenkomst tusschen China en Japan een gedemilitari seerde zone vastgesteld. In het Noorden wordt deze zone begrensd door den Groote Muur, in het Zuiden door de spoorlijn PekingTientsin tot de kust en de spoorlijn Peking Soeijoean 'naar het Westen. De Chineesche vrijscharen worden uit deze zone verwijderd. Het verkeer op de spoorlijn PekingSjanghaiKwan zal onverwijld worden hervat. DRIEHONDERD SOLDATEN VERGIFTIGD. DOOK HET ETEN VAN VISCH. ATHENE, 31 Mei (V.D.) Te Piraeus tra den bij 300 soldaten na het eten van visch, vergiftigingsverschijnselen op. Zij werden naar de hospitalen te Piraeus en Athene overgebracht. Een hunner is inmiddels over leden. De toestand van 20 anderen is zorg wekkend. door Peru gedurende hoogstens een jaar door een Volkenbondscommissie in naam van Co lumbia zou worden bestuurd, opdat de groo- tendeels van Peruaansche afstamming zijn de bevolking aldaar gewaarborgd zou zijn tegen Columbiaansche wraakmaatregelon wegens de aan de Peruaansche gewapende benden en soldaten bewezen vriendelijkhe den! Deze regeling, op 18 Maart door de regee ring van Peru nog van de ham» gewezen, is thans door beide partijen aanvaard. Op 25 Mei onderteekenden de gedelegeerden van Columbia en Peru in een plechtige, uitslui tend voor dit doel bijeengeroepen vergade ring van den Volkenbondsraad de Acte, die beide partijen tot deze regeling verplicht. Garcia Calderon. de in Zuid-Amerika zeer bewonderde schrijver en diplomaat, verte genwoordigde hierbij Peru. de dichterlijke diplomaat Santos was de gevolmachtigde van Columbia. Beiden beloofden, dat hun landen thans ook met de grootst mogelijke loyaliteit naar een vriendschappelijke oplossing van alle tusschen hen nog bestaande geschillen zouden streven. Dit zou misschien nog moei lijkheden kunnen opleveren. Misschien zou ook hier de hulp van den Volkenbondsraad, zooals in het Accoord voorzien is, nog noodig zijn, doch in ieder geval: het oorlogsgevaar is dank zij den Volkenbond verdwenen. Met groote erkentelijkheid stelden Calderon en Santos beiden dit vast. Het was een ontroerend-poëtische rede voering over de zegeningen van den Vrede, over de noodzakelijkheid van vriendschappe lijke internationale verhoudingen, over het hooge nut van den Volkenbond, die Santos ons bij deze vreugdevolle gelegenheid te hoo- ren gaf. Slechts één gedeelte er uit wil ik in het kort vermelden: zijn verklaring, hoeveel schooner deze overwinning van de Vredes- gedachte was dan een door de bloedige wa penen verkregen militaire zegepaal. „Zelfs als wij, Columbianen. deze behaald hadden, zouden wij toch treurig zijn geweest. Want in ons jonge werelddeel, waar allen dezelfde Spaansche taal spreken, zou een militaire zege van Columbia op Peru of van Peru op Columbia hebben gelijk gestaan met een broedermoord!" Bij de gelukwenschen. die alle Raadsleden hierna tot de belde hun vredelievendheid door een daad toonende staten richtten, vatte Paul-Boncour deze gedachte van Santos we- derop. ..Wij. Europeanen, danken u. mijnheer de gedelegeerde van Columbia, voor uwe ver maning. Gij hebt gezegd, in het jonge Zuid- Amerika zou iedere oorlog een burgeroorlog, een broedermoord zijn. Ik antwoord u, ook in het oude Europa zou een oorlog tusschen twee volkeren met een broedermoord, een burgeroorlog gelijk staan. Ik dank u, dat gij ons hieraan herinnerd hebt!" B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. DE JODEN IN OPPER-SILEZIë. BEHANDELING VOOR DEN YOLKENBONDSRAAÜ. De Raad van den Volkenbond behandelde gisteren in openbare zitting de klachten van Franz Bernheim. over den toestand der Jood- sche minderheid in Opper-Silezië. De rapporteur Leicester (Ierland^ stelde voor dat een juridische commissie zou wor den benoemd om de door Duitschland go- maakte opmerkingen te onderzoeken, welke commissie binnen 8 tot 14 dagen rapport zou uitbrengen. De rapporteur wees er echter op. dat het feit. dat hij niet inging op dc Duitsche ver klaringen. niet moet worden opgevat als een goedkeuring van het Duitsche standpunt. Een dergelijke verklaring legde de Engel sche staatssecretaris voor Buitenlandse he Zaken Eden af. die bovendien mededeelde, dat hij het in beginsel niet eens was met dc Duitsche opvatting. Onder groote aandacht van de geheel ge vulde zaal heeft daarna de Fransche gede legeerde Paul Boncour een lange verklaring afgelegd, waarin hij betoogde, dat de Raad van den Volkenbond niet de rechten kan laten vertrappen van een ras. dat over de ge- heele wereld verspreid is. Frankrijk heeft als eerste staat in de Fransche revolutie de Joden van de drukkende bijzondere bepalingen be vrijd. In gelijken zin en met gelijke stand vastigheid staat Frankrijk ook thans nog op dit standpunt. Op de Conferentie te Ver sailles heeft Duitschland het sluiten van ver dragen ter bescherming der minderheden doorgezet en zich verplicht in eigen land de rechten der minderheden op dezelfde wijze te eerbiedigen als Duitschland van andere staten bescherming van de Duitsches min derheden eischte. Tenslotte eischte Paul Boncour een defini tieve zakelijke beslissing in het geval-Bern- heim op zoo kort mogelijken termijn. De Poolsche gedelegeerde Graaf Racrvnskl hield vervolgens een felle rede tegen de ge beurtenissen in Duitschland. De Spaansche Minister van Buitenlandsche Zaken Zulueta wees op de internationale be- teekenis van het geval en eischte een snelle en definitieve beslissing. Verklaringen van gelijke strekking werden daarna afgelegd' door de gedelegeerden van Noorwegen, Tsjecho-Slowakije. en Guate mala. die zich met nadruk tegen het Duit sche standpunt verzetten. De Duitsche gedelegeerde Von Keiler wees er op. dat de Raad van den Volkenbond zich uitsluitend moet beperken tot den toestand in Opper-Silezië. Duitschland heeft, den min derheden de meest verstrekkende rechten verleend. Het voorstel tot instelling van een juridische commissie achtte de Duitsche ge delegeerde overbodig, daar deze kwestie loeaal kan worden opgelost. De rapporteur constateerde tenslotte dat bij dp Duitsche insinuaties over het gebrek aan pliehtsbewustzijn bij den Raad van den Volkenbond inzake de minderheidskwesties ten sterkste moet afwijzen. De Raad besloot daarop tot het instellen van een juridische commissie en 48 uur na het binnenkomen van het rapport der juri dische commissie voor het nemen van een definitieve beslissing in het geval-Bernheim weer bijeen te komen. De juridische commissie komt onmiddellijk bijeen. MAR GA VON ETZDORF PLEEGDE ZELFMOORD. LONDEN. 31 Mei (V.D.) Het direct na het vliegongeval op het vliegveld van Aleppo tegengesproken bericht, dat de Duitsche vüegster Marga von Etzdorf na haar val zelfmoord zou hebben gepleegd, wordt thans officieel bevestigd door het officieele medi sche rapport uit Aleppo over het overlijden van de Duitsche aviatrice. Nadat zij op het Mouslimieh-vllegveld uit haar beschadigde machine was geklommen, werd zij naar de messroom voor de piloten gebracht en trok zich alleen in de rustkamer terug. Korten tijd later hoorde men twee schoten knallen. Men vond Marga von Etz dorf dood op haar bed liggen met 2 kogels in het hoofd. Naast haar lag de revolver die zij op haar vluchten altijd bij zich hield. GROOTE OPPERVLAKTEN GROND BIJ DE SAALE OVERSTROOMD. DESSAU. 31 Mei (V.D.) De Saaie is over een afstand van 500 M. geheel versperd. Er bestaat gevaar, dat de rivier zich een nieuw stroombed zal zoeken, dat vermoedelijk zal gaan door de vruchtbare Saai-landouwen. Tegen 8 uur des avonds waren reeds groote oppervlakten grond langs de Saaie over stroomd, De staatsarbeidsdienst was er na veel moeite in aanwezigheid van den rijks- stadhouder. Loepcr. In geslaagd om de plaats der instorting hoen een ongeveer 3 M. broe den geul te graven, zoodat het stuwwater boven de plaats der instorting een weg vindt en daardoor heen weer in de Saaie terug vloeit. Deze geul zal worden uitgediept. Men zal dan beginnen met het wogbaggoren van de kalkmassa's in de oude Saaie bedding. T.i- tusschen ligt de scheepvaart boven en bene den de plaats der instorting voor maanden stil. Do plaats des onheils wordt bewaakt door arbeidsdienst. SA. SS. Stahlhelm en tech nische noodhulp. Heden: DONDERDAG 1 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Gem. Concertzaal. H. O. V. Volksconcert. 8.15 uur. Janswcg 39: Alg. vergadering Vereeniging Het Blokkenhuis. 8 uur. Palace: „Acht meisjes in een boot". Too- neel: Dumas. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Het teeken des Krui- ses". 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: .Mevrouw en haar huis knecht" en „Dieven aan boord". 8.15 uur. Bloem en daal: Jeugdhuis: Tentoon stelling Kinderportretten. 105 uur. VRIJDAG 2 JUNI Alg. Vergadering van aandeelhouders der N. Z. H- T. M. 11.45 uur. Bioscoopvoorstellingen, nieuw programma. Teylcr's Museum, Spaarnc 16. Geopend, op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Het Recht heeft gezegevierd: Peru ontruimt het Colum biaansche Leticia. Treffende rede van den gedelegeerde van Columbia, Santos. „Ook een Europeesche oorlog zou een „broedermoord" zijn, bevestigt Paul-Boncour.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5