LETTEREN EN KUNST 24 Italiaansche vliegers naar Amerika HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 2 JUNI 1933 SCHILDERKUNST. EXPOSITIE SIMON DE HEER in het Jeugdhuis te Bloemendaal. Tot en met de Pinksterdagen houdt dfeze schilder, van wiens portretten wij vaak met ingenomenheid gewag gemaakt hebben, zoo we ze op Kunst zij ons Doel of elders ont moetten, een tentoonstelling van eigen werk in de Donkere Laan. Deze geboren Noord-Hollander bezocht de Amsterdamsche Academie ten tijde van Der Kinderen's directeurschap en heeft er zelfs nog lessen van den betreurden Dupont in de graveerkunst gehad. Doch meer dan van de zen is het de geest en de picturale houding van een Van der Waay, die het werk van De Heer het cachet gaf eener kalme kundigheid, en eener gereede bereidwilligheid om een ietwat burgerlijk begrip der schoonheid te gemoet te treden en te bevredigen. Vooral den portretschilder komt een dergelijke be reidwilligheid zeer te stade: zijn kundigheid zal zijn beeltenissen steeds goed gelijkend doen zijn, zijn nimmer extravagante schil derwijs zal geen zijner modellen of opdracht gevers kriebelig of weerspannig maken en aan wat „men" lief aan kinderen of interes sant aan ouderen vindt, laat hij alle recht wedervaren. Zoo is het niet vreemd dat De Heer de plaatselijke conterfeiter werd van wat er aan liefs en interessants in Bloemen daal voorradig is, en men kan hem dien roem gaarne gunnen wijl hij volkomen trouwhar tig binnen die eigen beperking naar volko menheid streeft en zich niet aanstelt of zich anders tracht voor te doen, dan hij is. Men kan aan een te schilderen portret verschil lende eischen stellen doch de algemeen voor komende is die, waarbij verlangd wordt dat de afgebeelde zoodanig wordt voorgesteld, als deze in het brein der omgeving het aan genaamst geprojecteerd staat. Men beweert wel vaak den artist diens volle vrijheid te laten, doch als puntje bij paaltje komt. blijft van die royaliteit zelden veel over en is het toch immer weer de eigen geestesprojectie die men alleen maar door den vakman-artist wenscht vastgelegd te zien. Deze zal zich dientengevolge het leven het minst moeilijk maken zoo hij uit eigen natuur of uit be wuste handigheid kan .instellen op de visie van de omgeving zijner opdrachtgevers. Het komt ons voor dat De Heer daarmee alvast geen moeite heeft. Doch een portret kan ook anders zijn. Zoo, dat het over honderd jaar en voor menschen die met de geprotretteer- den niets uit te staan hebben, toch nog een ontroering wekkend iets kan zijn. Dat alleen zijn de kunstwerken die steeds buiten den tijd staan. Dat ook is wat ieder schilder tracht te bereiken en waarvan hij in zijn gelukkig ste momenten althans iets vast grijpt. Zoo is het ook bij De Heer. Een gelijkend portret maakt hij wij zeiden dat reeds. En telkens vooral ook in de kinderpor tretten, komen schilderlijke qualiteiten naar voren die niet gering te schatten zijn. Maar het sterkst als zoodanig is wel dat werkje uit zijn academietijd het meisje dat tegen een muur geleund staat, met die fabrieksstraat op den achtergrond. Dat is werkelijk buiten gewoon mooi en kon door een Alfred Stevens gesigneerd zijn. De ouderwetsche distinctie van dat schilderijtje bekoort ons en waar in het latere werk die qualiteit weer opduikt is de schilder op zijn best. Een dame in blauw met roodkoralen hals snoer; des schilders vrouw met kindje op den arm, de oude Deldensche schilder; de portretten van Ds. van Dijk, mevr. Steffelaar en mr. Tideman, dan bij de kinderportret ten het jongetje met het wijnrood vestje en het kleine schilderijtje, waar een zoontje van den schilder in donkerblauw pakje is gege ven, <ik doe maar een greep in mijn herin nering) dit zijn altemaal voorbeelden van De Heer s sterken kant. Modernisme noch lu- minisme liggen hem. Die eischen andere ge aardheid. Doch binnen zijn natuurlijke 'be grenzing is dit werk voortreffelijk. J. H. DE BOIS. HET TOONEEL Het Tooneel te Amsterdam. Eeri nieuw gezelschap DE LIEVELING VAN HET PUBLIEK. Een groot succes voor Fientje de la Mar. De jongste tooneeldirecteur de heer Jo'nan Kaart Jr. heeft gisteren zijn pas opgericht gezelhchap dat hij Het Nieuwe Tooneel heeft gedoopt, in het Centraal-Theater te Amster dam voor het eerst den volke gepresen- tcérd. En deze eerste avond is voor het nieuwe gezelschap dadelijk een succes ge worden. zóó groot zelfs, dat het mij niet zou verwonderen, wanneer De Lieveling van het Publiek een lange serie in de hoofdstad zou maken. Het zal dit dan in de eerste en voor naamste plaats te danken hebben aan Fientje de la Mar, die heel de voorstelling in de dub- bel-rol van Nina Gallas de filmster en haar ..double" Trude Mielitz, met haar ras-talent draagt en gisteren ook als actrice de leve ling van het publiek was. Een zeer gelukkige keuze van Joh. Kaart, dit pretentielooze blijspel uit de filmwereld van Bruno Frank, dat ons reeds bekend was uit vroegere voorstellingen door Het Rotter- damsche Hofstad-Tooneel, maar dat te Am sterdam nog weinig of niet gespeeld is. Men zal zich misschien den inhoud van het stuk herinneren Nina Galles, een heldin van het witte doek. is beu van haar succes. Zij ver langt niets liever dan rustig mot haar man ergens stil in de buurt van München te wo nen, maar de film houdt haar vast, tot zy plots op het lumineuze idee komt, dat haar „doublé" het ook best kan. Haar „doublé", dat is Trude Mielitze een' hemdennaaistertje, dat zoo sprekend op haar gelijkt, dat Nina's man zich zelfs vergist. Waarom zal Trude dan niet de beroemde Nina Galles kunnen zijn? Wanneer wij Trude's taaltje hooren en haar manieren zien, dan twijfelen wij wel even, maar Nina is vol hoop. omdat zij veel te goed weet. dat de film enkel suggestie is. En als het plan de eerzucht van Paul Hyrkan, den film-regisseur heeft opgewekt, gaat deze met Trude in zee en zal hij als een tweede profes sor Higgins van Trude een „dame" maken. Het resultaat krijgen wij tegen het slot te zien in een tooneel, dat sterk herinnert aan een bekende scène uit Pygmalion, zooals trouwens heel deze Trude Mielitz trekken met Elisa Doolittle gemeen heeft, al is Bruno Frank's geesteskind dan ook maar 'n heel zwakke schaduw van Shaw's schepping. Maar Frank heeft zijn blijspel enkel geschreven om het publiek 'n paar uur aangenaam bezig te houden en daaraan heeft gisteren, dank zij het voortreffelijke en hoogst amusante spel van Fientje de la Mar, dan ook niets ont broken. Heeft niet Willem Royaards reeds voorspeld dat Fientje de la Mar, wanneer zij er toe kon besluiten om naar het „groote tooneel" te gaan, een onzer eerste actrices zou worden? Zij is een van de weinigen, die de „vonk" heeft, dat zeker iets, dat het publiek electri- seert en waaraan je het ware ras herkent. Zooals zij het volkskind Trude Mielitz speelt, met zoo n verve, zoo treffend raak en „spru- delnd", zoo verrassend zeker in die tallooze overgangen en zoo volkomen zuiver, dat het tooneel leven wordt, doet geen enkele der te genwoordige actrices 't haar na. Alleen een Greet Lobo zou dit ook zoo hebben gekund. Fientje de la Mar was verrukkelijk in haar drastische uitdrukkingen, die ze met al het aplomb van het meisje uit de volksbuurt over het voetlicht gooide en zij speelde met een zoo opgewekt brio, dat de zaal van den eenen schaterlach in den anderen viel. De „doublé'' won het eigenlijk van de film ster, al gaf Fientje de la Mar het languis sante en het „verveelde" van de verwende diva dan ook zeer knap weer. Maar het eigen lijke levenAhet sappige, fonkelende, tinte lende spel Kwam toch pas. wanneer zij Trude kon zijn. Het was of het ras-paardje dan ge heel werd los gelaten en zich in alle dartele levenslust kon toonen. De regie heeft blijkbaar rekening gehou den met den zomer en de voorstelling geheel op het lichte seizoen ingesteld. Er was nog al wat bijgemaakt, gisteren vooral in den tekst van Trude en den film-regisseur PaLil Hyrhan, die door Johan Kaart met veel ko mische verve werd gespeeld. Men had zelfs ,Einlage" aangebracht, zooals liedjes gezongen en imitaties van filmsterren, voorgedragen door Fientje de la Mar. Eigenlijk vielen de liedjes er wel wat uit, maar het publiek aanvaardde ze dank baar. En wat wonder, als zij zóó worden ge zongen cn geacteerd als door onze eerste „diseuse" en begeleid, zooais gisteren.' door Iian Beuker en Wouter Denijs, die er expres voor zijn geëngageerd. Een zeer gelukkige vondst was ook de tot filmster gegroeide double in het laatste bedrijf te laten opko men als Mariene Dietrich in haar nieuwste creatie: de garconne met de stofbril. Dit werd een succes op zich zelf en Fientje de la Mar speelde ook deze derde rol met oer- komische efecten. Het succes ik schreef het reeds ls ge heel en al voor Fientje de la Mar. Joh. Kaart steunt haar als de film-regisseur met gees tig komisch spel, al kon de rol naar mijn meen in g nog meer fantasie verdragen. Jan van Ees had nog wat moeite met de nieuwe opvatting mee te gaan en zat blijkbaar nog een weinig vast aan de Haagsche min of meer gereserveerde sfeer. Hij leek mij nog niet geheel ingespeeld, maar dit zal bij den dag wel beter worden. Marianne van Dam was bevredigend als Eva Weinlger, de secretaresse van de filmdiva: Iets zeer goeds maakte Frits van Dongen van het kleine rolletje van een wat verlegen ar chitect. Er was voor deze première zeer veel belang stelling vooral ook van Haarlemmers. Heel Haarlem's Tooneel was opgekomen op dezen feestavond van hun re'gisseur en ik kreeg soms den indruk, of het Centraal Theater midden in de Houtstraat te Haarlem stond. Er waren zeer veel bloemen en aan het slot werd het een ware ovatie voor Fientje de la Mar, den nieuwen directeur Johan Kaart en de twee talentrijke muzikale begeleiders Han Beuker en Denijs. Een opgewekte, vroolijke en zeer geslaagde avond dus. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Concert der H. O. V. Een gastdlrlgent bij de H.O.V. is een uit zondering, die te meer gewaardeerd wordt, wanneer ze frischheid aan zeldzaamheid paart. Dit was het geval met de leiding die Albert van Doorn Donderdagavond gaf. En uit den geestdriftigen bijval, die het audi torium hem na afloop der beide program- ma-deelen schonk, valt af te leiden, dat de waardcering zijner leiding algemeen was. Het zomerDubliek der H.O.V. is gewoonlijk niet scheutig met terugroepingen, maar Albert van Doorn moest er zich meerdere laten welgevallen. Albert van Doorn is vroeger op het Nederlandsch podium geweest als cellist van het Roth-kwartet. Ik weet niet of dit kwartet nog bestaat en of Van Doorn slechts ad interim den strijk- voor den dirigeerstok verwisseld heeft. Maar ik heb gezien, dat hij dezen laatsten met kennis van zaken en met overtuiging hanteert, zij het dan ook dat zijn gebaren van tijd tot tijd meer impulsief dan wèl overlegd schijnen. Behalve het Hexenlied van Max Schil lings, bevatte het programma slechts alge meen bekende werken. De Fidelio-ouverture gaf de dirigent met veel élan doch een te kort aan klankevenwicht: het strijkensemble kwam meermalen totaal in de verdrukking door de krachtsontwikkeling van blaas- en slagwerk, die op een minstens dubbel zoo groöte bezetting van het strijkorkest als onze arme H.O.V. bezit, ingesteld was. In Mozarts g mln.-Symphonie was het evenwicht veel beter; de vertolking van het Andante deed zelfs aan een mooie kamermuziekuitvoering HAARL. 3EUGDKERK VOOR OUDEREN. EERSTE PINKSTERDAG: WESTERKAPEL. Leidschestraat 20, 10.30 uur Mr. N. STUFKENS, De Billt. (Adv. Ingez. Med.) denken. Van Doom's opvatting van het eerste Allegro was niet de tragische „schauerliche", die de overlevering mee brengt: eer was zij door het hoofd-biedende levenskracht bezield. Kleine tempoinuan- oeeringen verlevigden den indruk, ook in de voordracht der finaie. Sioer werd de Menuet gegeven. De 14e Rhapsodie van Liszt (op het pro gramma stond: no. 1) had achterwege kun nen blijven. De uitvoering mist het geache veerde en brillante dat deze orkest-trans criptie aannemelijk dient te maken en het concert werd er onnoodig lang door. Daaren tegen viel de keuze van het „Hexenlied" toe te juichen. Schilling's muziek is zeer door Wagner beïnvloed; zijn thema's zijn niet sterk sprekend, maar als geheel heeft dit declamatorium toch wel den gewenschten indruk gewekt. Dit is behalve aan de intel ligente leiding van Van Doorn te danken aan dramatische vertolking van het gedicht door Ru Mulder, die imponeerde, hoewel zijn stem vaak gesluierd klonk en het sonore van die van Jan Musch bijv. mist. Op sommige oogenbiikken had ik de orkestpartij minder sterk gewenseht: een verdekte opstelling van het orkest, als bij de opera, zou misschien aan den totaal-indruk ten goede komen. De Tannhauser-Ouverture sloot zich ar tistiek goed bij het Hexenlied aan. Zij werd iets sneller begonnen dan Wagner bedoeld heeft, maar tot een schitterend einde ge voerd. Ik heb reeds gezegd dat de gastdirigent langdurig werd toegejuicht; ook den decla mator viel veel bijval ten deel. Albert van Doorn liet het orkest er in deelen; dit was veelszins verdiend, hoewel in den aanvang de blazers nogal eens gedetoneerd waren. Dit concert was druk bezocht. K. DE JONG. WIELRIJDEN WEDSTRIJDEN IN HET STADION. De a vond wedstrijden in het Stadion te Amsterdam trokken Donderdag maar weinig publiek, ondanks het feit dat er een fraai programma van internationale krachten was samengesteld. De beide eerste ritten werden verreden van den nationalen sprintwedstrijd tusschen Van Egmond, B. Leene, A. van der Linden en J. J. van der Heuvel. Er werden zes matches a deux verreden. In den eersten rit tusschen Van Egmond en van der Linden sprong dadelijk na den start een bandje van Van Egmond, zoodat de rit geneutraliseerd werd. In den tweeden rit werd felle strijd ge voerd tusschen Van der Heuvel en B. Leene, die op fraaie wijze door Van der Heuvel gewonnen werd. Uitslag: 1. van der Heuvel tijd laatste 200 Meter 12 4 5 sec. 3. ,B. Leene. De volgende rit'Utxchen Van Egmond en Van der Linden werd gemakkelijk door Van Egmond gewonnen. 1. van Egmond tijd laatste 200 Meter 13 sec. 2. Van der Linden. Aan den stayerswedstrijd, die verreden werd in 3 ritten elk over 30 K.M. (60 ronden) met puntentelling, namen deel de Duitscher Krewer (achter Hesslich), de Franschman Wambst (achter Deliege), Linart (achter Pasquier Jr.), België en de Hollanders Schlebaum (gangmaker Ville), Blekemolen (achter Wiersma), Snoek '(achter Ceurre- mans) en de Graaf (achter Kaser). Het resultaat van de eerste mahche was: 1. Wambst tijd 22 min. 35 sec. over 30 K.M. 2. Blekemolen op 80 Meter. 3. Krewer op 120 Meter. 4. Schlebaum op 250 Meter. 5. De Graaf op 300 Meter. 6. Linart op 980 Meter 7. Snoek op 2530 Meter. Na een achtervolgingswedstrijd voor ama teurs werd een wedstrijd met motorgang- making verreden voor B-stayers over een afstand van 25 K.M. De uitslag was: 1. Korf tijd 19 min. 32 sec. 2 Lor ie op 50 Meter. 3. Van der Valk op 125 Meter. 4. Domhof op 210 Meter. 5. Wild schut op 730 Meter. De derde match a deux tusschen Leene en Van Egmond werd een balanceerpartij, waarna de eerste ronde over de baan ge kropen werd. 12 1 5 sec. 2. v. d. Linden. Zesde rit: 1. van Egmond (laatste 200 M. 12 sec.) 2. v. d. Heuvel Totaa'.uitslag: 1. Van Egmond 3 punten. 2. v. d. Heuvel 4 pnt., 3. Leene 5 pnt., 4. v. d Linden 6 pnt. De derde rit van den stayerswedstrijd over 30 K.M. bracht de meeste spanning. De strijd ging voornamelijk tusschen Krewer en Wambst. die herhaaldelijk trachtten de leiding te veroveren. Het resultaat was: 1. Wambst 23 min, 10 sec. 2. Krewer (350 M.i 3. De Graaf (450 M.) 4. Blekemolen 1500 M.) 5. Linart (750 M.) 6. Snoek (800 M.) 7. Schlebaum (940 M.) Het eirtdresultaat was: 1. Wambst (Frankrijk) 3 punten. 2. De Graaf (Nederland) 11 pnt. 3. Krewer (Duitschland) 12 pnt. 4. Blekemolen (Neder land) 12 pnt., 5. Schlebaum (Nederland) 13 pnt. 6. Linart (België) 16 pnt. 7. Snoek (Ne derland) 17 pnt. AUTOMOBILISME CLUBTOCHT DER K. N. A. C. NAAR LIMBURG, BELGIë EN LUXEMBURG De Kon. Nea. Automobiel Club schrijft ons: Het denkbeeld ..ook eigen >*nd" te berei zen" was voor de Sport-Commissie van de K.N.A.C. aanleiding om in den oorspronkelijken opzet van den Clubbocht een kleine wijziging te brengen, door meer aandacht te besteden aan Limburg. Het voorgenomen Eifel-bezoek zal komen te vervallen, zoodat een extra dag voor een verblijf in Zuid-Limburg beschik baar komt. De tocht, die 5 dagen zal duren, zal waarschijnlijk in Arnhem worden begon nen en gaat dan door Zuid-Limburg, vermoe delijk over Spa en Luxemburg naar Chateau d'Ardennes. Tal van interessante plannen staan op het programma, waarover nog nader zal worden bericht. VAN EGMOND. Door ontactisch rijden van Leene kon Van Egmond zijn tegenstander bij het in gaan van de tweede ronde reeds voorbij schieten, waarna hij gemakkelijk de snelle laatste 200 Meter won. Uitslag: 1. Van Egmond tijd laatste 200 Meter 12 2 5 sec. 2. B. Leene ruim 1 lengte. In den 4en rit won Van der Heuvel op het laatste rechte eind van Van der Linden, die een berisping kreeg wegens het onnoodig hinderen. Uitslag: 1. Van der Heuvel tijd laatste 200 Meter 13 2 5 sec. 2. Van der Linden. In de tweede manche voor de A-stayers werd gestart in de volgorde Schlebaum, Wambst. Krewer, Snoek, Linart. De Graaf en Blekemolen. Medegedeeld werd nog, dat de tijd van Wambst in de eerste manche foutief was op genomen, de tijd van den winnaar was n.l. 22 min. 50 sec. De uitslag van den tweeden rit luid de: 1. Wambst (tijd 23 min. 45 sec.) 2. Schle baum op 80 Meter. 3. De Graaff op 300 M. 4. Snoek op 350 M„ 5. Linart op 440 M. 6. Blekemolen op 460 M. 7. Krewer op 750 M. De rit werd op volkomen regelmatige wijze door Wambst gewonnen. Hierna werd gepauzeerd. De vijfde rit van den sprintwedstrijd werd gewonnen door Leene. Tijd laatste 200 M. CONCOURS VOOR KOETSWERKEN DER K. N. A. C. STERRIT NAAR ZANDVOORT Zooals reeds eerder werd medegedeeld or ganiseert de Kon. Ned. Automobiel Club dit jaar wederom een concours voor koetswer ken. Alles wordt in het werk gesteld om dit concours dat 17 Juni a.s. te Zandvoort wordt gehouden, zoo aantrekkelijk mogelijk te ma ken en inderdaad schijnt de belangstelling, dank zij de verschillende nieuwe attracties, die aan dit concours verbonden zijn, nog grooter te zijn, dan vorige jaren. De inschrijvingen komen vlot binnen, zoo- dat gerekend mag worden op een belangrijke show van groote verscheidenheid. Om zooveel mogelijk automobilisten op 17 Juni naar Zandvoort te lokken is besloten aan het concours tevens een sterrit naar ge noemde badplaats uit te schrijven. Deze rit is bijzonder eenvoudig van opzet. De deelnemers hebben zich slechts tusschen 12 cn 15 uur aan de eindcontrole, ter zijde van het Grand Hotel bij den boulevard te melden. Daar ii\ hun. de speciaal voor dit doel. door de Ko ninklijke Begeer vervaardigde plaquette, als herinnering aan dezen dag worden uitge reikt. Het Gemeentebestuur van Zandvoort. 'net groote belang van de propaganda van üe badplaats Zandvoort inziende, heeft aan de leden deelnemers van de K.N.A.C. een thé in het Grand Hotel aangeboden. Het Concours wordt tusschen 2 en 5 uur gehouden. De inschrijving zoowel voor Con cours als rit staat open tot 14 Juni. LAWNTENNIS. PINKSTERWEDSTRIJDEN AAN DE SPANJAARDSLAAN. De Haarlemsche Lawn Tennis Club organi seert weer de jaarlijksche Pinksterwedstrij den aan de Spanjaardslaan. Het aantal der inschrijvingen is dit jaar slechts gering, zoodat zelfs niet. alle 10 nummers (5 num mers A en 5 nummers B) gespeeld kunnen worden. Het gehalte der inschrijvingen stemt echter tot tevredenheid. Er zijn weer de jaarlijksche Pinksterbekenden, die een ge zellig tournooi verzekeren. De wedstrijden begonnen Donderdag worden op de volgende dagen voortgezet. De finales worden dan in hoofdzaak tot den laatsten dag, tweeden Pinksterdag, bewaard. Op den eersten dag werden slechts vijf par tijen gespeeld. Doch een er van werd een „big match". De heerensingle van Elhorst tegen Felix duurde ongeveer twee uur en leek in wezen meer op een dames-enkelspel, dan op een forsche heeren-single. Felix speelde inet zachte slagen en oer-vast alle ballen van Elhorst terug, die er maar niet in slaagde het zachte spel van zijn tegenstander te bre ken. Dit had reeds in de eerste set moeten geschieden, toen Elhorst nog zocht naar de kracht van Felix. Het einde kwam met 97, 4—6, 8—6 (21—19) De gedetailleerde uitslagen lulden: Gemengd dubbelspel B: heer en mevr. de Ruiter slaan mej. Schmidt en Bitter 64, 6—2. Damesdubbelspel: mevr. v. d. Klashorst en mevr. v. Huystee slaan mevr. Domhoff en mej. Leeuwenberg 63, 36, 63. Heerenenkelspel B: G. v. Löben Seis slaat Veth 63, 63. J. v. Hees slaat „van Stede- ren" 61, 63. Elhorst slaat Felix 97, 46, 8-6. ZWEMMEN. DE WATERRATTEN. De Haarlemsche Zwem- en Polo Club „De Waterratten" houdt weer haar oefehavonden aan de Houtvaart op Woensdagavond voor dames van 78 uur en voor heeren van 89 uur. Het plan van minister Balbo. Een geweldige eskader-vlucht. Op, het Congres der Oceaanvliegers, dat verleden jaar te Rome is gehouden, werden, van Italiaansche zijde, talrijke informaties ingewonnen, omtrent het voordeel van het volgen der Noordelijke route bij het, middels het vliegtuig, tot stand brengen van een ver binding tusschen Europa en Amerika. Vooral minister Balbo interesseerde zich op dat con gres zeer voor dit vraagstuk, omdat toen reeds een plan in overweging was, waarover we nu nadere bijzonderheden laten volgen. De vreemde magneet. Het mag merkwaardig worden genoemd, dat een zoo Zuidelijk volk als het Italiaan sche zich telkens en telkens weer voelt aan getrokken tot ondernemingen, welke zich in het hooge Noorden afspelen. De talrijke Pool- onderzoekingen door Italianen, waarbij ook een prins van koninklijke bloede, onderno men, bewijzen dit, terwijl de laatste ongeluk kige „Italia"-vaart nog versch in het geheu gen ligt. De uitkomst van deze onderneming heeft echter bij de Italianen geenszins den lust getemperd de avonturen in het Noorden te zoeken. Want hoewel het plan, waarvan hier sprake is, nl. om met 24 vliegtuigen ge zamenlijk via de Noordelijke route den Oceaan over te vliegen, op de allerbeste en allerstrengste wijze is voorbereid, blijft deze onderneming een avontuur, waaruit Balbo en de zijnen niettemin heelhuids te voor schijn willen komen. De route. De wereldtentoonstelling te Chicago was de onmiddellijke aanleiding tot deze vlucht. Het Italiaansche eskader zal uit Italië een groet brengen aan-Columbus, die op de tentoon stelling zal worden geëerd. De route is na lan ge overweging precies uitgestippeld. Zij is ais volgt: Het vertrek zal plaats vinden uit- Orbetello, een kustplaats gelegen tusschen Rome en Livorno. Van hieruit zal dan koers worden gezet naar Amsterdam, welk bezoek niet al leen om utilliteits-overwegingen op het pro gramma werd gesteld, maar ook bedoeld als groet en eerbetuiging aan het volk, dat zoo veel heeft bijgedragen tot ontwikkeling van de luchtvaart het levensprogramma van minister Balbo. Vervolgens wordt doorgevlogen naar Reyk javik (IJsland), daarna wordt gemeerd in Julianehaab op Groenland. Het staat verder vast, dat dan tot Labrador wordt gevlogen, maar het is i)og niet bepaald, welke plaats men hier zal aandoen. Het is evenv/el de laatste tusschen plaats, want de volgende étappe zal den eindigen te Chicago, het doel der vlucht. De deelnemers, Er zal worden gevlogen met 24 machines van 't verbeterde type„Savoya", 't type dat ook bij de nasporingen naar Nobile c.s. indertijd zulke uitstekende diensten heeft bewezen, juist in het hooge Noorden. In elk vliegtuig zullen vier personen plaats vinden, zoodat in totaal een klejne honderd personen, officieren, onderofficie ren, marconisten, waarnemers) tegelijk met 24 vliegtuigen van Europa naar Amerika zullen oversteken. Zooals opgemerkt zal, naar de verklaringen van minister Balbo het sportieve, maar riskante avontuur zooveel mogelijk worden vermeden, hetgeen insluit dat men uitgebreide maatregelen nam, om ook tijdens de vlucht geen onnoodig risico te loopen. Het nevendoel der onderneming zou dan ook immers in gevaar worden gebracht, nl. het bewijs te leveren, dat de veiligste weg voor het vliegtuigverkeer tusschen Europa en Amerika de Noordelijke route is. De eerste voorzorgsmaatregel, welke getrof fen werd, is een overeenkomst tusschen de Italiaansche regeering en de eigenaars van zes trawlers, welke, van radio voorzien, gedu rende den overtocht in de route zullen krui sen. Nederlandsche hulp. Het bezoek van het eskader aan Amster dam staat ook in verband met een-vriende lijkheid, welke de Nederlandsche deelnemers aan het Internationale Pooljaar. vanuit het station Reykjavik aan de Oceaanvliegers zul len bewijzen. Alle vliegtuigen zijn n.l. voorz:en van een radio, waardoor het mogelijk zal zijn, gedurende de vlucht in onafgebroken radio grafische verbinding te blijven met het radio station, dat door de Italianen voor dit doel werd opgericht. Tevens zal dit echter voor het eskader de mogelijkheid scheppen weer berichten en verdere nuttige inlichtingen te verkrijgen van het station Reykjavik, waar voor de Nederlanders bereid bleken zich alle moeite te geven, hetgeen in Italiaansche kringen ten zeerste geapprecieerd is. De begrooting van 700 millioen Lire. door minister Palbo voor de luchtvaart in de ka mer ingediend, zou de vraag wettigen, of kosten dezer onderneming, waarin de begroo ting niet voorziet, niet te hoog zullen wor den. De Italiaansche regeering is er nu toe overgegaan speciale postzegels voor deze vlucht beschikbaar te stellen en wel van 25 Lire voor binnen de grenzen van Europa en van 50 Lire voor landen buiten Europa gele gen. Het zou niet onmogelijk zijn, dat hier mede de kosten volledig worden gedekt en zoo zouden dan Balbo c s- zelfs een gratis reisje naar Amerika maken. De postzegels zijn, door perforeering, in drie gedeelten gescheiden: het eerste gedeel te is de onmiddellijk afgestempelde postzegel, het tweede gedeelte dient voor terugzending van den brief per expresse bestelling uit Reykjavik en het laatste gedeelte wordt voorzien van een letter, correspondeerend met de letter van vliegmachine, welke den brief meenam. Wanneer? Wat nu betreft den datum van vertrek, hieromtrent bestaat nog geen zekerheid. Zeer vermoedelijk zal de aanvang der vlucht plaats vinden in de eerste helft van Juni, doch dit is nog afhankelijk van talrijke, op de eerste plaats metereologische factoren. Daarom is het waarschijnlijk, dat het ver trek zeer onverwacht geschieden zal.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10