DE LUILAKMARKT Gekleurde spreeuwen Hei Bdauytiiksie 50e Jaargang No. 15318 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 2 Juni 1933 HAARLEM S DAGBLAD Pi ree tie; P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR „„„fff PFFRFROOM. en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredeclepr: ROBERT PEEREBOOM. ABONN EMENT ENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand f022, per 3 mnd. ƒ0.05. franco per post 0-72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 4 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëNl5 regels 1.75, elke regel meer 0.35- Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels 030, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongesch ongeschiktheid en Overlij'den f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150—, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. ikheid f2000.-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75... Verlies andere vinger f30... DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 Juni. Hyperion. Dit is de naam van het paard van Lord Derby, dat de Derby heeft gewonnen. De overeenkomst tusschen den naam van den eigenaar en dien van de race houdt volstrekt geen traditie in, want dit is pas de tweede maal geweest in meer dan een eeuw tijds dat een Lord Derby de Derby wint. Beide ma len was het dezelfde. Deze Lord Derby, die een zeer bekend man is en minister was tij dens den oorlog, won de race ook in 1924, met het paard Sansovino, waarop veel meer men- schen gewed zouden hebben als men langza merhand niet was gaan gelooven dat er een noodlot rustte op de paarden die de achter eenvolgende graven van Derby naar Epsom hadden gestuurd, een eeuw lang, steeds zon der succes. Bijgeloof speelt altijd een hoofd rol bij de wedderij. De tijden zijn slecht, maar er schijnt zwaarder gewed te zijn op de Derby dan ooit tevoren. Misschien juist wel daarom. Na tuurlijk verloor de eerste favoriet, geheeten Manitoba, zoodat de meeste menschen hun geld weer kwijt waren. Niettemin had Hype rion ook een massa aanhangers en zijn over winning had tengevolge dat eenige bookma kers het smadelijk aflegden, hun betalingen staakten en ten politiebureele werden gevoerd door teleurgestelde wedders, wier vreugde plots in zwarte wanhoop was verkeerd. Finan cieel verhaal kunnen zij ook niet op de bookies doen gelden, want de Engelsche wet erkent geen wedschulden. Hyperion zou misschien eerste favoriet ge worden zijn als hij niet de reputatie had ge noten „het luiste driejarige paard in Enge land" te zijn. Laat ik u iets vertellen over Hyperion. Tenslotte is hij de winner, en niet Lord Derby, een dikke graaf van ongeveer zestig jarigen leeftijd, van wien men met ze kerheid kan aannemen, dat hij zelfs over de vijftig meter geen behoorlijke snelheid zou kunnen ontwikkelen laat staan dus over vierentwintighonderd. Hyperion is zoo lui. dat hij zich bij de trai ning alleen voldoende ingespannen heeft om de karwats te ontgaan. Dit minimum kent hij zeer nauwkeurig, evenals menschelijke lijn trekkers in laat ons zeggen het leger, wier weinig indrukwekkende loopbaan precies langs de deinen van provoost en politieka mer loopt zonder dat zij ooit daarin belanden. De belangstelling van Hyperion concen treert zich geheel op eten en slapen, het geen ook al weer een merkwaardige overeen stemming toont met de opvatting van vele „milisijns". Zijn trainer, the Hon. George Lambton, die tweeënzeventig jaren telt tegen Hyperion drie, maar oneindig veel meer enthousiasme bezit eeri krasse tegenstel ling, die in omgekeerden zin niet aan te wijzen zou zijn noemde hem steeds „de luiaard", „de sukkelaar" en zoo meer. Maar Hyperion won de Derby niet alleen, maar deed het in recordtijd (2 minuten 34 secon den) en met vele lengten voorsprong, zonder veel zichtbare inspanning. Misschien had de slimmerik er een notie van gekregen dat extra-eten en extra-slaap de belooning zouden zijn, dat hij bovendien geen races meer zou behoeven te loopen als hij deze maar won of bijna geen en dat hij de rest van zijn leven behagelijk en luxueus in de afdeeling fokkerij zou kunnen doorbrengen. Want dat is inderdaad nu zijn toekomst. Van zijn zonen, kleinzonen, ach terkleinzonen enzoo voorts worden nieuwe zegepralen verwacht, en voor Lord Derby wordt hij een goudmijntje vanwege de hooge „bruidsschatten", als ik het zoo terwille van netheid noemen mag, die aan de vele „mana ges de raison", door hem te sluiten, verbon den zullen zijn. De jockey die hem ter overwinning gere den heeft, Weston, verklaart dat hij zijn col lega Steve Donoghue, die Lord Derby's an dere paard (Thrapston) reed, gedurende de race heeft toegeroepen: ..Opzij, vlug", omdat hij voelde dat Hyperion winnen ging. Dono ghue ging opzij. Als hij niet op Lord Derby's andere paard maar op een paard van Lord Giamby of van wien ook gezeten had zou hij dat niet gedaan hebben. En een van die andere paarden had toe vallig ook wel in den weg kunnen zitten. Er wordt veel gedrongen en gehinderd in zoo'n race, en dit geval bewijst opnieuw hoe. pure dwaasheid het wedden op paarden is. Maar de menschen worden ook daarin niet wijzer. Ze zijn minder slim dan.... Hyperion. R. P. LID VAN DE ALGEMEENE REKENKAMER haarlemsch belastinginspecteur aanbevolen Op de aanbeveling aan de Tweede Kamer voor lid in de Algemeene Rekenkamer in de vacature ir. Joh. Krap, heeft dit college als eerste geplaatst den heer D. O. Norel. inspec teur der directe belastingen te Haarlem. de V.d. kamerfractie. In de plaats resp. van de heeren Marchant en Oud zijn aangewezen als voorzitter en secretaris van de Vrijz.-Dem. Kamerfractie mr. A. M. Joekes en mevrouw Mr. B. Bakker- Kort. ELLENDIG VERSCHIJNSEL. De laatste week zijn van de veiling te Venlo 20.000 kisten sla, die te veel was, naar de mest yaalt vervoerd. Verkeersagent in witte jas De Commissaris van Politie te Haarlem heeft besloten om te Haarlem de witte ver- keersjas in te voeren. Dit zal hedenavond plaats hebben gedurende de Luilakmarkt. Wij reproduceeren hier reeds een foto van een verkeersagent, gekleed in witte jas. Dit sluit aan bij een anderen maatregel, die genomen moest worden omdat al het verkeer, door Haarlem gaande en bestemd voor Amsterdam, ol' komende van die richting, over de Kleine Houtbrug moet worden geleid. Bij deze brug zullen hedenavond worden aangebracht twee wit geschilderde balken, die af zullen sluiten het rij verkeer en den toegang tot Kamper en Gasthuissingel, waar de Luilakmarkt ge houden wordt. Aan iederen kant komt nu een agent te staan. Het publiek wordt uitgenoo- digd, zich niet op den rijweg te begeven, dan alleen voor oversteken, waarbij de verkeers agenten behulpzaam zullen zijn. De voet gangers moeten ook blijven staan als de agenten dit noodig oordeelen. Verkeersregeling Het verkeer naar Amsterdam gaat nu ver der over Kampervest, Eendjesbrug, Lange Brug enz. Het verkeer van Amsterdam naar Haar lem gaat bij de Lange Brug langs de Spaar- nekerk, Melkbrug, Turfmarkt en Kampervest Voor hedenavond wordt de helft van de Eendjesbrug voor het publiek opengesteld. Van daar gaat het verkeer eveneens langs de Kampervest. Op het kruispunt tusschen Eendjesbrug en Turfmarkt langs de daar staande directie keet wordt eveneens een agent met witte jas geplaatst. Tenslotte komt ook nog zulk een agent vlak vóór de Groote Houtbrug aan de zijde van het Plein. De Commissaris van Politie vex'zoekt in het belang van de. veiligheid van het publiek zelf met den grootsten aandrang om den rijweg zooveel mogelijk vrij te houden. winkelsluiting In de gemeente Haarlem is heden Vrij dag in verband met de Luilak bloemen markt geen sluitingsuur voor de winkels voor geschreven. Zij mogen onafgebroken geopend blijven tot Zaterdagavond 10 uur. Gedurende dien tijd mag eveneens op den openbaren weg worden gevent behalve met bloemen, fruit en kleine eetwaar op de uren en wegen waar het venten met fruit, bloemen eli kleine eetwaar verboden is. Op den len Pinksterdag is de gewone Zon- dagsche regeling van kracht. Óp 2en Pinksterdag gelden voor de win kels en voor het venten de bepalingen voor de werkdagen vastgesteld, terwijl op beide feestdagen het venten met geringe eetwaar tot 12 uur 's nachts is toegestaan" NEDERLAND'S DELEGATIE NAAR DE WERELDCONFERENTIE WIE ER NAAR LONDEN GAAN. Officieel wordt thans bevestigd, dat als leider der delegatie naar de economische en monetaire conferentie, die op 12 Juni te Londen zal bijeen komen benoemd is Dr. H. Colijn, voorzitter van den raad van ministers. Als gedelegeerden zijn voorts benoemd mr. L. J. M. A. Trip, president van De Ned.. Bank. diens vervanger is mr. J. W. Beijen, directeur van de Rott. Bankvereeniging; verder dr. J. A. Nederbragt, chef van de economische en consuiaire directie van het dep. van Buiten- landsche Zaken; dr. H. M. Hirschfeld, direc teur-generaal van Handel en Nijverheid van het dep- van Economische Zaken en Arbeid. F. B. 's Jacob, handelsaltaché bij Hr. Ms. gezantschap te Londen. (De Plantenziektekundige dienst te Wagetiingen heeft- honder den jonge spreeuwen half zwart geverfd om den trek van deze, voor dc vruchtenteelt schade lijke vogels te kunnen nagaan). Binnenkort staan wij weer midden In den nieuwen kersenpluk, En dan krijgen onze boeren In de Betuwe het druk. Op den bongerd strijken zwermen Ongenoode gasten neer, Tegen hongerige spreeuwen Komt de boer in het geweer. 't Is al lang een brandend vraagstuk: Waar komt deze drom vandaan? Wageningen heeft besloten, Dat eens haarfijn na te gaan. Honderdtallen jonge spreeuwen Worden half in zwart gekleurd, 't Jonge goed zal niet begrijpen, Wat er nu met hen gebeurt. Mooglijk vinden zij het prachtig. Stellen zij het zelfs op prijs, 't Spreeuwenjong is in natura, Wel een beetje al te grijs. Daarna zullen zij ervaren. Dat de mensch hen niet waardeert, Dat ze zijn om op te schieten, Wordt de spreeuw al jong geleerd. En ze zullen spoedig weten, Al is 't schot ook meestal mis, Dat het met die groote menschen Kwalijk kersen eten is. En die spreeuwen zullen zuchten, Dat zij, ondanks allen schijn, Niet zoo zwart zijn van nature, Als zij nu geschilderd zijn. P. GASUS. Dc GOEDKOOPSTE TAXI in Haarlem is TAXI EXPRESSE GARAGE OOMEN Lange Molenstr. 1214 Telef. 15142 (Adv. Ingez. Med.) NA DEN ROOFOVERVAL TE WATERINGEN tweede verdachte gearresteerd Te Zutphen, waar hij zijn militaire plichten vervulde is een tweede verdachte gearres teerd van den roofoverval op den 88-jarigen Chrispijn te Wateringen. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. De man, die in Den Haag woont, is naar het Huis van Bewa ring aldaar overgebracht. Het blijkt dat een busje van een liefdadige instelling met een luttel bedrag aan geld bij den overval gesto len is. Er was echter tevens een groote som geld is huis. Mr. WESTERMAN TEGEN TOEVLOED VAN BUITENLANDERS. die hier afstudeeren en les geven. Het lid der Tweede Kamer, mr. dr. W. M. Westerman (Nat. Herstel), heeft aan den minister van Onderwijs gevraagd of hij het er mee eens is. dat het studeeren van buiten landers aan Nederlandsche universiteiten niet mag leiden tot overstelping van de Nederlandsche arbeidsmarkt met- deze buitenlanders na hun examens en of niet moet worden tegengegaan het geven van les sen door deze buitenlanders, waardoor de levensomstandigheden van Nederlandsche intellectueelen nog meer verzwaard worden. Mr. Westerman vraagt een onderzoek en maatregelen. CONFLICTEN WERKVERSCHAFFING. OOK HAARLEMMERS. Wij hebben reeds gemeld, dat cr een con flict is uitgebroken bij de werkverschaffing te Neede (Gelderland) waar een groep ar beiders uit Zaandam, in verband mee een geschil over betaling, het werk verlaten heeft. Nader vernemen wij, dat hierbij ook 8 Haarlemmers betrokken zijn. Het is nog niet bekend welke maatregelen tegen de betrokkenen genomen zullen wor den. boottochten „sn el ve rb an d Zooals u reeds bekend zal zijn. organiseert Snelverband op 28 Juni voor volwassenen en op 29 Juni a.s. voor jongeren, die door een of ander gebrek zich niet vrij kunnen bewe gen, een boottocht naar Wormervecr. Daar zal hun een diner worden aangeboden m ..De Jonge Prins". Na het diner zal een filmvoor stelling volgen, welke welwillend verzorgd wordt door „Amfilmin", terwijl Krabs Accor deon-orkest het muzikale gedeelte voor zijn rekening neemt,, en Louis Contran bij de kinderen algemeen bekend als „Oom Louis" begeleidt bij zijn poëtisch werk. Voor de boot voor volwassenen zijn er 70 personen, die met een auto van huis gehaald moeten worden, terwijl nog 30 personen per eigen gelegenheid komen. Bij de kinderboot zijn deze getallen resp. 30 en 35. Nu doen wij een dringend beroep op de autobezitters of zij hun wagen voor dit mooie werk ter be schikking willen stellen. Wat de tijd betref», dit behoeft geen overwegend bezwaar te zijn door de boot om 8 uur vertrekt en om pl.m. 19 uur weer voor de wal arriveert aan het Spaarne bij de spoorbrug v.m. ..De Kikkert". Vooral voor 28 Juni zagen wij gaarne de be schikking over zooveel mogelijk auto's. Aan meldingen in te zenden aan. R. Blok Jr., Ro zenstraat 5. GEHEIMSCHRIFT. „Haasje in het rijpe koren, Knabbelend aan het groene kruid, Haasje, haasje kijk toch uit". Dit was de oplossing van het geheimschrift van 29 April jl. Ik merkte wel, dat ik niet in de wieg ben gelegd voor Raadselredacteur, ik had de opgave moeten geven zonder ruim te tusschen de woorden en zonder afschei ding tusschen de lettergrepen, want ondanks de fout, die zoowel in den Hollandschen als m den Franschen tekst voorkwam, hebben de meeste inzenders de oplossing gevonden. Ik heb de scherpzinnigheid van de puzze laars werkelijk onderschat. Een muzikale oolijkerd, door zijn ontwikkeld maatgevoel geleid, vond het rijmpje blijkbaar zonder den sleutel te zoeken. Wedden, dat het juist was?) Maar, oef! wat een stroom van brieven, vele zelfs met het verzoek om elke week iets der gelijks te plaatsen. Spaar me. als onze hoofd redacteur dan maar een speciale Puzzle- redacteur aanstelt cn niet mij, ik heb mijn nachtrust te lief! Vele inzenders echter had den niet de moeite gedaan den gevonden sleutel op te geven. Als er prijzen waren uit geloofd zou de eerste prijs, voor korte, dui delijke en volledige oplossing toegekend moe ten worden aan den „aesculaap" F. v. d. Breggen, de tweede prijs aan A. J. Röben, beiden te Haarlem. Figuur een was een Fransch bericht waarvoor de vertaling luid de: „Attentie, Maandag middernacht". Ver zoeken om meer puzzles moeten worden ge richt aan den hoofdredacteur. Wat mij be treft, ik beloof beterschap, dat was ééns, maar nooit weer! SCARABAEI IS. Len nieuwe variatie op het oude stieren gevecht, zooals zij thans in Madrid gelanceerd wordt Maatregelen van de Duitschc regeering tot vermindering van den schuldenlast van den landbouw. (2e blad. Ie pag.) Fransche eontrolevoorstcllcn ter ontwape ningsconferentie onder principicclc reser ves aanvaard. (2e blad, 1c pag.) R.: Vier en twintig Italiaansckc vliegers naar Amerika. (3e blad, le pag.) Bij de discussies over dc regeringsverklaring toonden de meeste fracties een meegaande houding, behalve dc kleinste fracties. (3e blad. 2c pag.) De heer Albarda kondigt scherpe oppositie aan tegen dc maatregelen van minister Deckers tegen socialisten, enz. (Tweede Kamer). (3e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Hyperion. (Ie blad, le pag) H. G. Canncgieter: Indrukken uit Parijs. (2e blad le pag.) De automatisatie van de telefoon. (2e blad. 3e pag.) J. B. Schuil: Het tooneel te Amsterdam. ,.De lieveling van het publick. (3e blad. le pag.) K, dc Jong: II. O. V.-concert onder leiding van Albert van Doorn. (3e blad. le pag.) J. H. de Bois: Expositie Simon de Heer, (3e blad. le pag.) NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ uit het jaarverslag. Aan het verslag over 1932 ontleenen wy: Het kapitaal bleef ongewijzigd. Van uit staande leeningen werd 177.0 :0 afgelost. Met de Rijkspostspaarbank werd een 4'i pCt. leening groot 2.500.000 tegen den koers van 98 pCt. aangegaan. Op alle lijnen werd de invloed van de tijds omstandigheden ondervonden, het sterkst echter op de stadslijnen. De werkloosheid, het toenemende gebruik van rijwielen en, in te genstelling met de zuinigheidsoverwegingen, die het rijwielgebi'uik doen toenemen, het zien uitbreidende gebruik van huurauto's, kunnen wel als dc voornaamste oorzaken hiervan worden genoemd. De ontvangsten uit het bedrijf liepen dan ook met ongeveer 289.000 tot rond 3.618.0O0 terug. Gelukkig was het mogelijk door ver schillende maatregelen, doch mede door en kele gunstige omstandigheden, die op dc ex ploitatiekosten haar invloed konden uitoefe nen, deze met ongeveer 263.000.tol rond 2.965.000.te verlagen, waardoor echter niet verhinderd kon woi-den dat het saldo der exploitatie met ongeceer 26.000.tot rond 653.000.daalde. Bij de toenemende lasten, welke het bedrijf door de in het. afgeloopen jaar ondervonden uitbreiding zal hebben te dragen, is het dui delijk, dat alleen bij aanzienlijke vermeerde ring van het exploitatiesaldo het noodige evenwicht zal kunnen worden behouden. De uitkomsten in het nieuwe jaar met de nieu we electrische lijnen (Haarlem-Leiden) ver kregen, stellen niet teleur; de directie ont veinst zich echter niet. dat de goede verwach tingen, die daarop gebouwd zouden kunnen worden, bij eenn blijvende daling van het vervoer over de geheele linie zeer spoedig vernietigd kunnen worden. De onderhandelingen met de autoriteiten omtrent dc verlenging van lijn 1 in Noorde lijke richting vordcx'dcn niet in verband met de bezwaren, die dc gemeente Haarlem tegen een ligging van dubbel spoor in dc Tinxor- straat blijft hebben. Het gezamenlijk personeel bedroeg op 31 Dec. 1932 1216 personen tegen 1010 op 31 De cember 1928. Ondanks de verhoogde debetpostcn interest en afschrijving, die vei'band houden met de nieuwe electrische lijnen, bedraagt het. voor- aeelig saldo over het jaar 1932 7.718.87, waardoor liet bovengenoemde nadeelige sal do waarmede het jaar inging teruggebracht wordt tot 108.065.22. geen dividend-uitkeering. In de heden, Vrijdag gehouden algemeene vei-gadcring van aandeelhoudei\s in de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. werd verslag uitgebx-acht over het afge loopen jaar en werden de balans en de winst en verliesrekening per 31 December 1932 goedgekeurd. De winst- en verliesrekening sluit met In begrip van het nadeelig saldo over het jaar 1931 (f 115.784,09) met een nadeelig saldo van f 108.065.22. Dividend-uitkeering heeft niet plaats (als vorig jaar). De aan de beui't van aftreding zijnde Com missaris. jhr. dr. H. G. van Hol the tot Echten werd herkozen engelsche hulp aan duitsche joden. Tc Amsterdam is aangekomen mr. Neville Laski. voorzitter van den Joodschen Raad van Gedeputeerden, die besprekingen zal voeren met prof. D. Cohen over Engelsche hulp aan uit Duitschiand gevluchte Joden,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1