Automatisatie van de telefoon. Ttlai/cmicwe ISA A R L E M'S DAGBLAD VRIJDAG 2 JUNI 1933 Ook ,,interlocaal" wordt automatisch. Voor een gedeelfe van hel districtsnet. Het interlocale telefoonkantoor. Een groote zaal op de bovenverdieping van het postkantoor de telefonisten zitten er in lange rij; het is er stiL hoewel het een druk uur is. Lichtjes gaan uit, lichtjes gaan op, rood en wit, wit en rood, klinken worden ingesto ken, schakelaars overgehaald, kiesschijven ratelen, het eenige geluid. Dit is dus Interio- caal, het Interlocaal van de Nul, die ge draait op uw toestel. Zes en dertig telefonisten spreken met zes en dertig plaatsen interlo caal tegelijk en gehoort 't niet. Op de stille zaal spreekt de stem der wereld en ze is ge luidloos. In het midden van de zaal zitten drie da mes aan het schakelbord. Witte lichtjes gloeien aan. Als gij de nul draait brandt er hier zoo'n wit lichtje, de vrije lijn kiest de telefoon zelf., ge wordt zoo gauw mogelijk ge holpen. De juffrouw noteert uw opgave op een briefje, hetzelfde briefje, waar van ge de andere helft later thuis ont vangt van de Tico, als nota bij de kwitantie. Het briefje gaat verder over den loopenden band. die voor de telefonisten om loopt. Het komt bij de juffrouw van de centrale post, en deze -distribueerft het verder met de pneu matische buizenpost. Naar de zes en dertig en ieder krijgt haar deel. Ginds zitten de da mes, die Amsterdam bedienen, verder die van Den Bosch, die voor Groningen, voor En schedé. Met de hoofdplaatsen heeft Haarlem eigen lijnen waarover ook het transitver- keer loopt met het achterland, 's Avonds, als de drukte afgeloopen is, wordt dat geconcen treerd, ingenieus met doorverbindingen op een veel beperkter post, waar een gering aan tal dames het af kan. En 's nachts, na kwart voor twaalf zetten wij het eenvoudig over op Amsterdam. Dan bedient de nachttelefoniste daar de heele dienst zoodat ons kantoor ge sloten kan worden. Zoo is Amsterdam ook het internationale kantoor bij uitstek, waarover de groote ver bindingen loopen met eigen lijnen ook naar groote steden in het buitenland. En met een linguistisch zeer ontwikkeld instituut. Geen plaats zoo klein of de telefoniste kan u ver binden. En ge spreekt snel en duidelijk, zon der storingen. En al spreekt ge met Rusland of Roemenië en er mocht iets haperen in het tot standkomen van de verbinding, ge wordt bewaakt. Er is een dame die Roemeensch spreekt in Amsterdam en Russisch, en die controleert de verbinding. Gooit er een woordje tusschen als het met de moderne standaard-talen niet meer vlot bij het tot stand brengen der verbinding. Dat is het In terlocaal van tegenwoordig. De techniek werkt geruischloos. Maar de techniek stelt ook eischen aan menschenma- teriaal. Het beroep van telefoniste is een druk beroep. Haastige heeren maken ruzie, dat de verbinding niet gauw genoeg komt, geagiteerde dames klagen over een slechte verbinding, De telefoniste moet sussen. Als het briefje met de opdracht bij haar komt, stempelt zij den tijd er op, als het gesprek af geloopen is, stempelt zij weer. Eerst dan gaat uw briefje naar den Tico. den centralen tele foon incassodienst in Den Haag vanwaar gij het thuis krijgt aan het einde van de maand, u welbekend. De telefoonjuffrouw geeft haar collega elders het nummer op en verbindt u tegelijkertijd door middel van de kiessehijf. Het einde van het gesprek eischt weer oplet tendheid van de telefoniste of het gesprek tijdelijk onderbroken is, of inderdaad afge loopen. Daartoe schakelt zij zich in het ge sprek met een handle. Over zes en "dertig telefonisten spreken per dag duizenden stemmen. Het kan zich plotseling concentreeren en de drukte kan ineens verflauwen. U hoorde wel eens een ge- irriteerde telefoonjuffrouw? Denk er dan aan dat het telefoonbedrijf enerveerend werkt.En dat er een tijd zal komen, dat gij de telefoon juffrouw zult moeten missen.... Boven de zaal dér zes én dertig is een an dere zaal aan het verrijzen. Maar hier hangt niet de gedempte stilte van hieronder. Automaten zullen ratelen en klikken, onderdeelen draaien, armp jes vallen in de juist standen. In terlocaal wordt hier automatisch. De eerste automatische interlocale centrale. Die in dienst komt voor Lisse, Sassenheim. Noord wij ker hout. het gedeelte van het districtsnet Haarlem, dat geautomatiseerd wordt. Straks gevolgd door Hillegom en Bennebroek. En volgend jaar door IJmuiden, een zeer druk kantoor, vooral voor internationaal verkeer.^ In Lisse, in Sassenheim, in Noordwijkerhout wordt op het oogenblik druk gewerkt aan de automatiseering, die men in Juli gereed hoopt te hebben. Er zal dan onderling automa tisch gesproken kunnen korden en eveneens automatisch met Haarlem. Van Haarlem uit dien men dan nog de nul te draaien, waarna de telefoniste verbindt door draaien aan ae kiessehijf, met de bollenplaatsen.Maar om in terlocale verbinding te krijgen in Lisse, Sas senheim, Noordwijkerhout zal men acht cij fers moeten draaien, of beter 7 en een letter, want met deze automatisatie, die een phase is van de algeheele automatiseering de^ lands, doet de letter haar intrede in het tele foonverkeer, en wel de K., die op sommige kiesschijven staat, en in beteekenis overeen komt met de 0. Hij brengt tien contacten tot stand. Zoo zal elke plaats in Nederland een num mer krijgen. Een nummer beginnend met een K. gevolgd door cijfers. Zoo is Sassenheim K 532, Hillegom K 521. Zonder K toch, zou een nummer van drie cijfers overeen komen met de nummers van drie cijfers, die in sommige plaatsen, zooals Noordwijkerhout blijven be staan. Grootere plaatsen krijgen nummers van vier cijfers, in een doorloopende reeks. Zoo zullen de nummers Lisse beginnen met een 3, die in Sassenheim met een 7, die in Hillegom met een 5. Het net Haarlem omvat ongeveer het ge bied van de Kamer van Koophandel, in het Zuiden wat uitgebreider, in het Oosten zonder Aalsmeer, en do projectkaart van hel district vermeldt voor elke plaats reeds een nummer. Niet alleen interlocaal ,maar ook de sto ringsdienst zullen dan in de districtshoofd plaats gecentraliseerd worden, voor 't eerste draait men dan K00, voor het tweede K07. Hillegom en Bennebroek hoopt men dan aan het eind van het jaar automatisch te hebben, IJmuiden volgend jaar, waarna de voornaamste plaatsen in het district Haar lem automatisch verbonden zijn. Verder gaat men voorloopig nog niet om eerst de werking van het nieuwe, van andere districten ver schillende systeem eens aante zien. Als algemeen principe heeft men zich gesteld niet te automatiseeren, zoolang noodzakelijke uit breiding het niet wenscheïijk maakt, zoodat er zoo min mogelijk slachtoffers van rationa lisatie vallen. In de bollenstreek, waar men tot nu toe tusschen de plaatsen onderling sprak voor 21/2 cent per gesprek, zal de wijziging een tariefsverhooging tot een dubbeltje ten ge volge hebben, omdat in de toekomst het ge wone interlocale tarief zal gelden. Als over gangsmaatregel wordt de prijs 5 cent. Men zeide ons, dat het onrechtvaardig zou zijn hierover te klagen, omdat men niet dient te vergeten, dat na de automatisatie eigen lijk ieder interlocaal gesprek vanzelf drin gend wordt. Hetgeen een van de voordeelen is van de moderniseering van ons telefoonnet tot een peil, dat nog geen land bereikt heeft. Een automatiseering, die te Haarlem ge schied onder de kundige leiding van ir. G. M. Uitermark, den chef van den technischen dienst aan wien wij ook de uitvinding van het ingenieuze tijdsein danken, dat honder den maïen per dag zijn diensten bewijst en merkwaardigerwijze het meest op bepaalde lijk aan te wijzen uren. Welke uren dat zijn kan de lezer wel raden. Meestal die, als de menschen naar huls willenOm 12 uur en om 5 uur. Maar daar het gewone telefoonverkeer dan juist niet druk is, hindert het zooveel niet. De tijdopnemers zijn van den telefoon dienst nog de beste klanten! KOPPIGHEID? VELPON kart, dat is een feit, Wat stuk is repareeren; Waarom zoudt U, uit koppigheid, Die lijm óók niet probeeren? Clinge Doorenbos. 't Is een CETA-BEVER product. (Adv. Ingez. Med.) STADSNIEUWS N.V. GROND- EN HUIZEN EXPLOI- TATIE MIJ. „DOMINIUM PATRIAE" DIVIDEND 8 pCt. In de Woensdag ten kantore van de ven nootschap aan de Twijnderslaan no. 40 alhier gehouden jaarvergadering van aandeelhou ders van bovengenoemde N.V. werden de ba lans en verlies- en winstrekening over het boekjaar 1932 met algemeene stemmen goedgekeurd en mitsdien het dividend over het achtste boekjaar vastgesteld op 8 pCt., dus 40.per aandeel van 500. Bij de bespreking der balanscijfers werd gevraagd of niet het grondbezit op den linker Rijnoever te Arnhem, zoolang dat terrein nog niet geheel bouwrijp is, van nadeeligen in vloed zal zijn op de bedrijfsresultaten over het thans loopende en over het daarop vol gende boekjaar. Het bestuur deelde mede dat het grondbe zit te Arnhem zoodanige nadeeligen invloed niet zal kunnen oefenen. De maatschappij heeft thans alle terrein, dat op den linker Rijnoever in particuliere handen zich bevindt, in handen. De eenige concurrent is de gemeente Arnhem, die den eigendom heeft van de gronden, die achter de gronden van de Maatschappij liggend, het bezit van de Mij. als een gordel omsluiten. De gemeente Arnhem geeft echter die gronden, die van exploitatie-standpunt uit bekeken, veel ongunstiger liggen en dia waar schijnlijk eerst een tiental jaren later voor exploitatie in aanmerking zullen kunnen ko men in erfpacht uit. De Mij. zal geen gronden verkoopen anders dan aan bouwers, die zich willen verplichten binnen bepaalden tijd den gekochten grond te bebouwen. Alles bijeen genomen ziet het bestuur de naaste toekomst met groot ver trouwen en gezond optimisme tegemoet. Wel echter vreest het bestuur dat de Maat schappij in het thans loopende boekjaar zich niet zal kunnen onttrekken aan den ten- denz tot huurverlaging, ondanks de omstan digheid dat de huizen van de Mij. ook thans reeds tot lage prijzen zijn verhuurd. In het thans loopende boekjaar werden de huren met 5 a 10 pCt. verlaagd. Zéér binnenkort zal worden begonnen met den bouw van een elf-tal kleine villatjes, in huurprijzen van 35.tot 50, rondom het Klompven te Oisterwijk, waaraan te Oisterwijk groote behoefte bestaat. Ook te Haarlem zal deze maand begonnen worden met den bouw van nog een 31-tal ééngezins woningen en boven- en beneden huizen. Na og eenige discussie werd met algemee ne stemmen het bestuur gemachtigd over te gaan tot de uitgifte van de tweede serie der Geldleening van 1932 en de plaatsing van de 500.Ó00.5pCt. obligaties te bewerk stelligen. zoodra de behoefte daaraan zich zal doen gevoelen en de situatie op de geld markt een uitgifte zou mogelijk maken. ONDERSCHEIDING. Door het bestuur van den Bond van Bur gerwachten in den Haag werd het „kruis van verdienste" toegekend aan den heer J. Leupen Jzn., als belooning voor het vele en uitstekende werk dat hij, als chef van den economischen dienst der Vrijwillige Burger wacht Haarlem heeft verricht. Op 30 Mei j.l. werd hem die onderscheiding ten zijnen huize door den Commandant, majoor C. L. Becking, uitgereikt. CA LV E-DELFT S IN POTJES EEN TRAMMUSEUM. VOORLOOPIG GEEN KANS Met het gouden jubileum der N. Z. H. werd een tentoonstèlling gehouden van oude gebruiksvoorwerpen. piaatskaarten. enz. Na die tijdelijke tentoonstelling werd aan de inzenders gevraagd, of zij genegen waren hun eigendommen af te staan ten bate van een door ce Maatschappij.in te richten „Museum". Velen stonden hun „antiekjes" af. Tot heden echter vernam men nog niet. in hoeverre de museumplannen al vasteren vorm hebben aangenomen. Nu schrijft het maandblad der N.Z.H.T.M.: Het ideaal is de stichting van een ..Tram museum". Hieraan zijn belangrijke kosten verbonden en ook hier zal het. groote struikel blok: „crisis" de eerste jaren wel de belem mering blijven, om dit ideaal te verwezen lijken. Gedacht is ook aan een permanent N.Z.H.- museum, maar hoe eenvoudig ook opgezet de eisch tot bezuiniging verbiedt ook hier voor eenige uitgaaf te overwegen. Overleg is gepleegd met den directeur van het Spoorwegmuseum te Utrecht, die de nog aanwezige voorwerpen met beide handen aangreep, doch ze weer met een mismoedig hoofdschudden moest neerleggen met de be tuiging „geen ruimte". Een oude locomotief en een „bokje" uit Hillegom zijn voorloopig in Boxtel op stal gezet voor het Spoorweg museum. Thans wordt nog overleg gepleegd met een stichting van oudheid te Leiden. Of óat wat worden zal? We zullen de lezers op de hoogte houden. KOSTEN PASPOORTEN Van gemeentewege vestigt men er de aan dacht op, dat bij de verhoogde kosten voor paspoorten nog komen de provinciale- en ge meentelijke leges, zoodat na ingang der ver hooging de kosten te Haarlem als volgt zul len bedragen: Paspoorten voor één persoon 8.Familie paspoorten man, vrouw en kinderen beneden 15 jaar) 10.50. Verlenging paspoorten voor één persoon Verlenging familiepaspoorten 9.50. ARROND.-RECHTBANK. DEMONSTRATIE DER O.S.P. TE ZAANDAM. De politierechter heeft indertijd een zaak naar de meervoudige kamer verwezen, omdat ze te ingewikkeld was en zoo verschenen dan Donderdag 3 O.S.P.'ers uit Zaandam voor de rechtbank, verdacht van mishandeling en verzet tegen de politie. Op 7 Januari bewoog zich een groep O.S.P.- ers colporteeredne door de Damstraat te Zaandam, met zich voerende een wagen, waar op een voorstelling van 'n kapitalist, zittende op-zakken geld en een armoedig gekleeden arbeider. De politie verbood dezen omgang en nam ten slotte de kar in beslag. Op weg naar het politiebureau trachtten twee personen de kar aan de politiemannen te ontrukken en een derde sprong een agent op den rug. De politiemannen beweerden de kar reeds in de Damstraat in beslag genomen te heb ben, hetgeen verdachten ontkenden. Er waren een zevental getuigen a decharge, die ver- klaai*den. dat het colporteeren de orde niet verstoorde en dat zij niet hadden gezien, dat de politie reeds in de Damstraat beslag legde op de kar. De verdedigster mej. mr. De Zeeuw be toogde. dat te Zaandam het rondgaan met een reclamekar niet verboden is, zoodat er geen strafbaar feit was gepleegd. Ook be streed zij. dat de politiemannen handelden ter uitvoering van een wettelijk voorschrift, zooals art. 184 Strafrecht aangeeft. De offi cier wees er op, dat de verdedigster over het hoofd ziet, dat art. 184 ook spreekt van het optreden der ambtenaren belast met het opsporen van strafbare feiten, zoodat het verweer niet opgaat. De Officier was van meening, dat de politie wel degelijk in een rechtmatige uitoefening harer bediening was en vond het optreden der verdachten ernstig. Toen de politie kwam hadden zij hun mooie vertooning moeten staken. Spr. eischte tegen ieder 14 dagen gevangenisstraf. Verdedigster drong aan op vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen. LETSEL DOOR SCHULD. Op 2 4Februari liep te Beverwijk een man achter een met kisten beladen handkar op de Breestraat.. Uit de richting Velsen kwam een auto, bestuurd door een heer uit Am sterdam. Van de tegenovergestelde zijde kwam ook een auto en aan den kant van den weg stond een paard en wagen. De heer uit Amsterdam kon niet uitwijken omdat paard en wagen links en de handkar rechts waren. Hij remde, maar door ae gladheid der straat, kon hij zijn wagen niet tijdig tot stilstand brengen, waardoor hij tegen den bestuurder der handkar gleed. Deze man viel, brak zijn pols en een rib. De autobestuurder had zich nu te verant woorden voor het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Hij was van oordeel niet te snel gereden te hebben en wijt het ongeluk aan de gladheid van den weg. Een andere autobestuurder, die ook uit de richting Velsen kwam. meende, dat verdachte, gezien de gladheid van het wegdek te snel gereden had. De Officier van Justitie ls van meening. dat verdachte wel schuld heeft, want hij had mei* rekening met de gladheid van den weg moeten houden. Een getuige, ook autobe stuurder, meende, dat 15 K.M. genoeg vaart was en verdachte had wel 40 K.M. gereden. Het is den Officier sympathiek, dat verdachte het slachtoffer heeft bezocht en financieel schadeloos gesteld. Niettemin meent de Officier een straf te moeten vragen, doch eischt slechts f 50 boete gelet op de ver zachtende omstandigheden. POGING TOT ZWARE MISHANDELING. LETSEL. Verder had zich te verantwoorden een werkman uit Zaandam, die op 15 Maart te Zaandam een anderen arbeider met een gummistok of dergelijk voorwerp een slag op het hoofd gegeven zou hebber, waardoor de getroffene een oogenblik bewusteloos ge raakte en bloedend aan het achterhoofd werd verwond. De getroffene verklaarde dat hij zich naar zijn werk begaf, toen hij twee personen, waaronder verdachte, ontmoette, die hem staande hielden. Er was toen staking, ver dachte was staker, de getroffene werkwillige. Verdachte had, zooals getuige verklaarde, hem toegevoegd: Kameraad, ga terug! Ge tuige antwoordde niet, maar wilde zijn weg vervolgen, toen hij op eens een. vrij hevigen slag op het achterhoofd kreeg, waardoor hij duizelde en een ernstig bloedende wonde aan het hoofd kreeg. Hij kan niet zeggen, wie hem geslagen heeft, ook niet waarmee. De president deelde mee. dat een andere getuige en wel de persoon, die in verdachte's gezelschap was geweest aan de politie ver klaard heeft, van verdachte een soort gummi stok ontvangen te hebben om in het water te gooien.Verdachte ontkende dit. Een andere getuige, die met het geval niets te maken had, verklaarde, dat hij verdachte met een voorwerp, gelijkende op een staaf in de hand heeft zien staan en ook gezien heeft, dat verdachte het in zijn zak stak. Verdachte zei met een riem geslagen te hebben en beweerde dat hij getuige een houding zag aannemen, die hem deed ver moeden, dat hij zou worden aangevallen en daarom had hij geslagen. De Officier weet niet of hier het slaan met den gummistok bewezen kan worden, waarom hij liever ingaat op mishandeling. Echter achtte spreker het feit zoo ernstig, dat hij een straf van acht maanden eischte. Mr. Stomps, de verdediger, meende dat het feit, schoon geenszins goed te praten, wel wat zwart wordt afgeschilderd en vroeg een lichtere straf. Uitspraak over 14 dagen. AQUARIUM-TENTOONSTELLING IN THIJSSE S HOF. Gedurende de maanden Juni en Juli orga niseert de afdeeling Haarlem van ae Ned. Aquarium Vereeniging een tentoonstelling in het gebouwtje op de terreinen van Thijsse's Hof. Deze tentoonstelling beoogt louter propa ganda en sluit competitie buiten. Prijzen zijn dan ook niet beschikbaar ge steld en terwille van de eenheid heeft de Ver eeniging met opoffering van groote kosten voor de bakken gezorgd. Om een idee te geven van wat een der gelijke expositie vereischt deelen wij mede, dat de aquaria reeds een maand van te voren zijn ingericht en al dien tijd zijn verlicht, om de noodige planten te doen groeien. De visch naar ruwe schatting meer dan 100 soorten is door liefhebbers bijeen gebracht, hoofdzakelijk tropische visschen 40 bakken en daarnaast 2 koudwaterbak- ken en 1 zeewater-afdeeling. In de kleine bakken zijn de zeldzame en niet in het oogloopenae soorten onderge bracht. in de groote bakken zijn de soorten naar families vereenigd. Voor de verwarming dient een grondver- warmingskabel, die in 6 groepen verdeeld de bakken automatisch op de vereischte tem peratuur houdt. Lampen zorgen voor een goede verlichting, de achtergrond is afgedekt- Met den heer Hischfeld maken wij een om megang, terwijl de voorbereiding nog in vol len omgang is. Al dadelijk wijkt de vrees, dat wij overstelpt zullen worden met Latijnche namen en vol belangstelling hooren wij naar de vele bijzon derheden uit deze geheimzinnige wereld. Vele tfuders eten de eieren of het jonge broed op, als zij de gelegenheid hebben en de kweeker moet dus te juister tijd de ouders dan verwijderen. Sommige soorten zijn eierlevendbarend, de jongen worden dus levend geboren. Weer anderen zijn muilbroeders en de jon gen vluchten in den muil der moeder bij drei gend gevaar. De labyrinthvisschen kunnen zuurstof uit de lucht opnemen en komen daarom boven, b.v. de paradijsvisch. De mannetjes bouwen een nest van schuim en speeksel en blijven bij het nest, om ver- sche zuurstof aan te waaien. Mooi is Ue kempvisch uit Siam. De mannen nemen mooie kleuren aan, die telkens wisse len. of worden kleurloos, om onzichtbaar te zijn. De maanvisschen uit het amazonegebied zijn interessant, doordat ei en jong voor an ker liggen aan een draad. De argusvisch uit Java voelt zich maar wat goed thuis in zoet water. Groote bakken zijn gevuld met barbeelen, één met een Quderpaar met één broed. Wat een vruchtbaarheid! De jeugd mag raden, 'hoeveel jongen er wel zijn. Worden zij veront rust dan rukken zij in gesloten colonne naai de ouders. Roofvisschen die hun broed vei-plegen, en zalmachtigen volgen en dan weer eierleggen- de tandkarpers o.w. de tintkopvisch uit ïndië, met een phosphoresceerend lichtend puntje, een dier dat dient voor de malariabestrijding. Een bak met kempvisschen volgt in velerlei tinten. Dan Amerikaansche baarzen in een koud- terbak. een zeewater-aquarium van den heer Sybrandi. met een reifligingsfliter en mooie inlandsche (eigenlijk inzeesche) soorten uit IJmuiden. Deze korte opsomming moge den lezer over tuigen van wat er hier voor moois te zien is en tegelijkertijd een aansporing zijn. om een bezoek te brengen. En de expositie èn de organisatoren verdie nen dit ten volle. CREMATIE J. J. VIS. Dnder zeer groote belangstelling is Donderdag middag in het crematorium Westerveld de crematie geschied van het stoffelijk overschot van den heer J. J. Vis, assuradeur, overleden te Haarlem. Aanwezig waren mr. J. Deenik. de heer J. D. Rutgers van der Loeff. K. C. Honig Mzn., directeur der stijfselfabriek De Bijen korf. te Koog aan den Zaan. mr. A. J. Honig te Heemstede en A. M. Honig, directeuren van de oliefabrieken Het Hart en De Faam, Zaandam. M, F. L. Boekenoogen, directeur der firma G. J. van Gelder te Wormerveer, A. J. C. Erf. directeur der firma Bloe- mendaal en Laan te Wormerveer, J. W. Dekker, directeur der zeepfabriek Do Adelaar te Wormerveer, J. en P. Schoemaker Jzn., directeuren der Schoemakers N.V.. Zaandam, R. E. Laan, J. C. Laan, A. Laan en J. P. Laan, allen van Wessanens Konink lijke Fabrieken te Wormerveer, Th. Duyvis E. Gzn., directeur van Duyvis' O!ie fabrieken te Koog aan den Zaan. G. Korthals Altes, directeur der Ned. Silo Elevator c-n Graan - factor Mij. te Amsterdam, F. J. Wilton, direc teur van dezelfde maatschappij, H. J. Har- kema, Groningen, P. H. Kaars Sijpesteyn, directeur van de Nederlandsche Lmoleum- fabrieken. Krommenie en anderen. Gesproken heeft allereerst de schoonzoon van den overledene, de heer C. Heybroek uit Aerdenhout. Spreker herdacht dat de over ledene het leven begonnen was onder moei lijke omstandigheden, maar door zijn energie had hij een hoogte bereikt, dat wij hem met trots onzen vader mochten noemen. De heer G. W. Blocmendaal sprak als vriend, mede uit naam van de vrienden Cremers, Van Hamcrsve'.d en Gerritse. Tenslotte heeft gesproken do heer J. Knogt namens de fa. J. C. Knegt on Co. te Amster dam. die zeide zeker te zijn te spreken na mens vele assuradeuren, en die den over ledene schetste als een man van groote werk kracht in zaken, met grote kennis. Nadat de kist was gedaald onder het spe len van Handel's Largo heeft de schoonzoon, de heer Heybroek dank gezegd voor de groote belangstelling. BEWEGING VOOR NATIONALE VERDEDI GING TEGEN FASCISME. De N. R. Ct. heeft het volgende gemeld: „Woensdag 10 Mei heeft zich een comité gevormd ter oprichting van de „Beweging voor nationale verdediging tegen het fascis me". Het, secretariaat is in handen gelegd van den heer L. G. Westermann. Het oprich tingscomité stelt zich ten doel alle Nederlan ders te vereenigen, die er van doordrongen zijn, dat de „beginselen van ons staatsbestel", „welke zoowel in het heden als in het verle den zoo uitnemend bij onzen volksaard pas sen en een waarborg voor de toekomst vor men" onaangetast behooren te blijven. De jonge generatie dient op de beteekenis van deze nationale geestelijke goederen te worden gewezen en de anti-nationale fascis tische gedachte behoort met alle ten dienste staande wettelijke middelen te worden be streden. Deze beweging is noodzakelijk, omdat een gedeelte van de Nederlandscho jeugd ten prooi is gevallen van allerhand zoogenaamde „nationale organisaties", die in wezen oen gevaar opleveren voor Nederlands geeste lijke onafhankelijkheid. Het comité is zijn werkzaamheden aange vangen nadat een ernstig onderzoek naar omvang en intensiteit van de fascistische ge zindheid in Nederland had plaats gevonden. Dat het streven naar een beweging ter hand having van de nationale geestelijke onafhan kelijkheid van dit onderzoek het resultaat is, zij ieder oprecht Nederlander ter waarschu wing. Zoo spoedig mogelijk zal tot oprichting van de beweging met zeer breede basis wor den overgegaan. Men zal zich van ieder po litiek optreden onthouden. Blijken van in stemming. mits tijdig opgestuurd, garandee ren medezeggingschap ter oprichtingsverga dering, waarvan plaats en uur in de pers zul len worden bekend gemaakt. Het bureau is gevestigd Reguliersdwarsstraat 73. Amster dam". In aanvulling op het bovenstaande zegt het Voorloopig Comité in een communiqué aan de pers: „Jonge ïntellectueelen. studeerenden en afgestudeerden, jonge zakenmenschen en kantoorbedienden namen met verontwaardi ging kennis van de wijze, waarop oudere per sonen fascistische agitatie voeren onder de jonge generatie. De te vormen beweging zal toegankelijk zijn voor groepen en personen. Uitdrukkelijk zijn echter uitgestoten „zij, die naar dicta tuur streven of naar anarchie drijven". Dit wijst op de samenstelling van het te vormen comité, Anarchistische en communistische en fascistische organisaties, benevens per sonen. die deze richtingen zijn toegedaan, zijn uitgesloten en op hun belangstelling ook voor zoover deze zich beweegt in anti-fascis tische richting, wordt geen enkele prijs ge steld. Voor neutrale en democratische Nederlan ders van alle politieke en religieuse schakee ringen is echter in de beweging plaats; zij immers hebben allen gemeen, dat zij het beste van de Nederlandsche volksgemeen schap. het recht tot vrije meeningsuiting, uit vloeisel van ons staatsbestel, respecteeren en verdedigen". GOED NIEUWS Tengevolge van de groote drukte in de Westlandsche glasbedrijven is de werkloos heid in bijna alle Westlandsche gemeenten sterk afgenomen, meldt de N. R. Crt. In ge meenten. waar tot voor kort meer dan 200 arbeiders werkloos liepen, staan deze week nog slechts 10 tot 20 werkzoekenden bij de arbeidsbeurzen ingeschreven. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zach thans abonneeren ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnement f 1.90 per maand en i 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad CWENSINGS Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt dc Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. LUILAK VIEREN! Aan het bloemenfestijn van Luilak zijn op der. vroegen Zaterdagmorgen allerlei „aar digheden" verbonden, waarvoor ik kinderen al weer plannen hoorde beramen. Nu zijn die aardigheden toch eigenlijk plagerijen en dus in den grond juist niet aardig. Ik heb er de kinderen op gewezen, dat de „Luilak" zich tot aardigheden van veel beter allooi leent, als bijvoorbeeld het verrassen met een bloemetje van zieke kameraadjes, aan wie dit bloemenfeest voorbijgaat. Van harte hoop ik, dat ouders e.a. die dit lezen, met mij zullen trachten, de kinderen te leeren, hun drang om vreugde in een daad te uiten, in een dergelijke, betere rchtlng „af te reageeren", zooals dc vakterm luidt. J. SCHREUDER, Hoofd der Marnix-school.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7