STA TEN- GENERAAL Discussies over de Regeeringsverklaring. HAARLEM'S DACBLAD DERDE BLAD VRIJDAG 2 JUNI 1933 TWEEDE KAMER. Verblijdende kortheid. Geen bezwaren tegen spreektijdrant soen. Slechts de fractieleiders spreken. Meegaande hou ding van vele fracties. Ir. Albarda zal tegen minister Deckers scherp opponeer en. Is het kabinet parlementair? Geen fractieleider spreekt van verantwoordelijkheid. Kleine frac ties hebben geen groote sprekers. Een nieuwe uiteenzetting van prof. Aalberse. Twee raadselachtigheden. 1 Juni. Dat stemt hoopvol er is niemand ge weest, die bezwaar heeft gemaakt tegen de rantsoeneering van den spreektijd bij de van daag begonnen discussie over de regeerings verklaring. Zelfs heeft de heer Albarda zijn rede ingezet met de verklaring, dat het op het oogenblik, gezien de woeling der groepen, welke het Parlement willen ondergraven, zeer noodzakelijk is, dat alle Kamerleden zich buitengewoon beknopt uitdrukken. Ook is er niet gebleken van eenige animo bij eenige fractie, om meer dan één spreker het woord te doen voeren. Dat stemt zeer hoopvol, vooral nu ons is gebleken, dat in 1926 bij de discussie over de regeeringsver klaring van Minister de Geer geen enkele spreektijdrantsoeneering werd opgelegd. Vandaag hebben zich over de kabinets formatie èn de regeeringsverklaring uitge sproken: van de groote groepen de heeren Albarda. Aalberse, Knottenbelt en Joekes, van de kleine groepen de heeren Westerman, Lingbeek. Vervoorn,' Van Houten en De Vis ser. We moeten dus nog hooren de heeren De Geer en Schouten en van de kleine groepen de heeren Arts en Kersten. Wanneer we 't geheel overzien, dan hebben behalve de heeren Westerman (Nat. Herstel), Vervoorn (Platt.) en van Houten (C. Dem.) en de Visser (comm.) alle sprekers gezegd, met het extra-parlementaire kabinet te zullen meegaan, voor zoover zij dat konden. Uit üe rede van den heer Albarda is wel duidelijk geworden, dat 't den s.d.a.p. niet zoo heel ge makkelijk zal vallen om met Dr. Colijn mede te gaan. En bovendien er waren vele vragen t.a.v. de regeeringsverklaring. Hoe zul len verschillende passages daaruit zich prac- tisch verwerkelijken? Voorts was een alge meen, vooral bij de vroegere linkerzijde en Ds. Lingbeek. zich verheugd uitspreken over do door de komst van het huidige kabinet, wegvallen van de oude „antithese-politiek". De heer Albarda was de eerste woordvoer der. Hij begon met een analyse van de verkie zingen. Allereerst betoogde hij. dat door den uitslag der verkiezingen werd bewezen, hoe zeer de Kamerontbinding verkeerd was. Zelfs is daardoor, in crisistijd, stagnatie ontstaan in de vermeerdering van 's lands inkomsten. De heer Albarda zeide dan. dat er in den verkiezingsstrijd veel trompetgeschal is ge hoord tegen de s.d.a.p. Maar, al valt 't niet te ontkennen, dat de s.d.a.p. verloren heeft, dat zé in dezen tijd van aanvallen op haar, niet nóg meer verloor, is een bewijs van de s.d. weerstand. Wat den heer Albarda verheugde. Ondanks de daling van de s.d.a.p. gingen de burgerlijke partijen, behalve de a.r. groep niet vooruit. Ook de rechtsche groepen te zamen niet. Hij moest daarom ook waardee- ren, dat de heer Colijn geen rechtsche meer derheid wilde .Een rechtsch ministerie zou veel te zwak zijn geweest. Het onmogelijk blijken van rechtsche samenwerking zag de heer Al barda als een duidelijk bewijs van de steeds meer om zich grijpende aftakeling der recht sche groepen. Noordzakelijk overigens, want de rechtsche samenwerking ziet hij als een hinderpaal voor zuivere politiek. ,.De chris telijke volksaspiraties" uit de regeeringsver klaring verklaarde de heer Albarda dan ook alleen als middel om de pil te vergulden van het eindigen der antithese-politiek. Maar hoe denken de liberalen en de vrijz. democraten over die „christelijke aspiraties"? vroeg de heer Albarda. Prompt kreeg hij antwoord van de heeren Knottenbelt en Joekes, welke laatste de woordvoerder van de v.d. fractie is geworden. Beiden betoogden zij. de „christelijke aspira tie" op te vatten in den zin, waarin de Grond wet spreekt van opvoeding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden. De heer Albarda begreep niet, hoe de v.d. van den aanvang af hebben kunnen willen medewerken aan een samengaan van vijf groepen. De liberalen waren dus voor hen minder gevaarlijk dan de s.d.a.p. Evenmin waardeerde hij 't, dat de r.k. groep on danks vroegere uitingen zich zoo gaarne heeft neergelegd bij het formateurschap van Dr. Colijn. Vanmiddag zijn weer allerlei beschouwin gen gehouden over de vraag of het kabinet- Colijn een parlementair kabinet is of niet. De meeningen wisselden met de onderscheiden inhouden, welke aan het begrip „parlemen tair" verbonden worden. De heer Albarda noemde het kabinet parlementair, en de ver schillende daarin opgenomen groepen, ten volle aansprakelijk. De heer Albarda noem de de kopstukken der partijen, welke er In vertegenwoordigd zijn. We willen niet ont kennen, dat dit beteekenis heeft ook Mr. Joekes (v.d.) deed dat niet maar we heb ben toch geen enkelen fractieleider hooren zeggen, dat zijn fractie verantwoordelijkheid wilde dragen. Integendeel! Het kabinet-Colijn is dan ook zeker geen parlementair kabinet; de titulatuur: crisiskabinet spreekt daarvan reeds. Dan heeft de heer Albarda nog eens her haald, dat hij een „democratisch" kabinet onder presidium van Mr. v. Schaik de voor keur zou hebben gegeven en daarvoor ook reden genoeg aanwezig zou geweest zijn. De heer Aalberse (r.k.) wees dat echter oogen- blikkelijk terug met een verwijzing naar een uitspraak van den heer Albarda vóór de ver kiezingen, waarbij deze verklaarde met de r.k. niet te willen samenwerken. De heer Albarda bejubelde 't niet, dat de heer Merchant (v.d.) reeds direct begon met het uitzetten van het ambtelijk apparaat van zijn nieuwe ministerie. Hij vroeg ook de vraag werd natuurlijk door communist De VisseTr herhaald hoe dat nu moest: de v.d. ontwapenaars in dit kabinet, naast Dr. Deckers. Wie heeft nu ingebonden zoo luidde de vraag de heer Marchant of Dr. Deckers? Of zijn ze „gleichgeschaltet?" De heer Knottenbelt (lib.) en de heer Joekes (v.-d.) wisten 't te waardeeren, dat het kabinet de geestelijke en principieele kwesties niet wilden toespitsen. De heer Joekes voegde daaraan toe, dat medewerking aan het nieuwe kabinet daarom nog niet be- teekende uitschakeling der beginselen het beteekende slechts, wijl er gezamenlijk zoo veel te doen is, een voorloopig laten rusten van principieele vragen. B.v. de kwestie dei- ontwapening. Afstand werd er niet van ge daan. En de noodzakelijke besparing zou ook de defensie moeten treffen er zou dus van zelf op de weermacht worden bespaard. Hij haalde het rapport-Weiter aan. Onze lezers weten, dat dit in het program-Colijn voor komt, voor zoover de weermacht rakende. De heer Albarda vroeg met anderen, o.a. met Prof. Aalberse (r.-k.) en den heer Joekes (v.-d.) wat de nieuwe ordening van het be drijfsleven beteekende. Ging dit in socialisee- rende richting? Of wordt 't een ordening, voor zoover de handelspolitieke positie in ons werelddeel zulks noodzakelijk maakt? Waarom vervolgde Ir. Albarda zegt de regeeringsverklaring niets van medezeg genschap, niets van de Zuiderzeedroogleg- ging, niets over de mate, waarin indirecte belastingen zouden moeten worden geheven. Welnu van een teveel aan indirecte beals- tingen.wilde ook de heer Joekes niets weten. De heer Albarda wil met zijne fractie dus verder afwachten, wat het kabinet gaat voor stellen. Maar felle oppositie zal hij voeren tegen Dr. Deckers, die naar de woorden van den s.-d. leider, ministerieele willekeur voert, een soort ketterjacht ontketent en daarmee een sterke propaganda voert voor het entremisme. We kunnen niet zeggen, dat de vertegen woordigers der kleine fracties een bepaald uitnemenden indruk hebben gemaakt. Zij maakten niet den indruk van sterke figuren. Achtereenvolgens hoorden we de heeren Westerman (Nat. Herstel), Lingbeek (H.G.S.) van Houten (Chr.-Dem.) en Vervoorn (PI.) Geen dijr woordvoerders is een spreker. De heer Westerman kreeg het al direct met den communist te kwaad. Toen hij opmerkte te zijn afgevaardigd door het volk, riep de heer De Visser: „Je bent niet afgevaardigd afgevaardigd werd generaal Snijders". Van niets, dan van teleurstelling sprak de heer Westerman. De partijpolitiek zoo zei hij had in ons land een nationale ople ving in een nationaal kabinet achterwege ge houden. Alles is nog partijpolitiek! Er is nog niets te zien van een nieuwen tijd, een nieu wen koers niets nog van een willen uitsnij den van rotte plekken en dat terwijl ons volk zulke prachtige eigenschappen heeft. De „troonrede" noemde de heer Wester man uiterst vaag een teleurstelling op zichzelf, na de teleurstelling, dat Dr. Colijn zich niet boven de partijen had weten te stellen en een werkelijk nationaal kabinet had gevormd, bestaande uit mannen, die elk op hun gebied uitmunten, die minister wa ren geworden, niet als een bekroning van een parlementaire loopbaan, maar uit plichts besef jegens de natie. Dr. Westerman is geen vriend van het par lement. Hij gelooft, dat zijn tijd reeds voor bij is. Op Dr. Westerman volgde Ds. Lingbeek voor de H.G.S. Hij heeft weer de plaats in genomen van den heer Peereboom. Na eenige grappige opmerkingen over de houtsoorten samenstelling, waarmede het nieuwe kabinet zou zijn te vergelijken, ging hij zich verdie pen in de „antithese"-politiek, zooals die een maal door Dr. Kuyper werd gesteld. Hij had die tegenstelling altijd onredelijk gevonden, en zag dat wel volkomen bewezen door den loop der dingen in de laatste maanden. In dezen loop ontdekte hij de straffende hand Gods over de coalitiepolitiek, welke alleen maar ontstond om de drie rechtsche groepen te helpen aan politieke macht. De rechtsche politiek is bankroet, besloot Ds. Lingbeek, nadat hij nadrukkelijk had ge- informeerd naar de houding der regeering tegenover de salarissen der onderwijzers kloosterlingen. De chr. democraat Van Houten ook zag het crisiskabinet als een bewijs van de crisis in de rechtsche coalitie. Ook de heer v. Houten noemde het kabinet parlementair, door de figuren der groote partijen, die er in verte genwoordigd waren. Het huidige kabinet achtte hij precies hetzelfde, als wanneer Dr. Colijn in zijn eerste opdracht zou geslaagd zijn geweest. Nu zitten er R.-K. in, die ze in het kabinet-Colijn niet wilden. Hoe kan dat? Het werd betiteld als een weinig verheffende politiek der R.-K. De heer Van Houten zag een der groote oorzaken van de crisis, daarin, dat onze maatschappij door en door mammonistïsch is. Het Christendom eischt een andere maat- sehappijvorm. De lasten moeten verdeeld worden, zóó dat wie het meeste draden kan, ook het meeste draagt. Bij salarisverminde ring moeten de hooge salarissen meer gedrukt worden dan de lage. Ook de heer van Houten vroeg naar de bedoeling van de „ordening van het bedrijfs leven". De plattelander Vervoorn was zeer moeilijk te verstaan hij pleitte bovenal voor invoe ring van graanrechten en voor de stichting van een departement van Landbouw. Dan de communist De Visser, die de heer Joekes vroeg om maatregelen daarte gen mededeelde, de regeering te zullen be strijden met alle, ook revolutionnaire mid delen. De heer Knottenbelt (lib.) zou beknopt en zakelijk de regeeringsverklaring bezien. Hij wist wel. dat de regeering in dezen tijd een machtigingswet zoo nu en dan zou noodig hebben, maar hoopte toch dat zulk een machtiging zou beperkt worden tot de cnmis bare gevallen. Hij zou met zijn fractie het kabinet steu nen, waar dat kan, ook al zou het offers van populariteit vragen. Thans moesten alle par tijen samenwerken, behalve dan die, welke, gelijk de S.D.A.P., zich bij voorbaat door haar houding hadden uitgesloten. De heer Knottenbelt was niet te spreken over de R.K. welke uit afkeer van de liberale beginselen geen samenwerking hebben ge wild. Hij deelde mede, dat de liberalen van den aanvang af in 's lands belang hebben willen samenwerken en bereid waren daar voor offers van politieken aard te brengen. De R.K. hebben 'dat niet gewild dat heeft een deuk gegeven aan de mogelijkheid eener parlementaire regeering en was koren op cien molen van hen, die meenen, dat het oarle- mentaire stelsel zijn tijd heeft gehad. De Liberale leider zou, wanneer maar eenigszins mogelijk, het kabinet zijn steun geven. En bond de regeering op het hart voor het bedrijfsleven zooveel mogelijk te doen op de Economische conferentie. De heer Knot tenbelt pleitte voor een vermindering van de 30 opcenten op de thee en voor een rekening houden met de wenschen van het bedrijfsle ven t.a.v. de omzetbelasting. Dr. Aalberse, ae R.K. leider zette nog eens uiteen na zijn publicatie in de Maasbode, dat hij wenschte een zoo sterk mogelijk par lementair kabinet. Hij zag in een kabinet van vijf groepen, de homogeniteit, die noodig was. ontbreken. De meerderheid was te breed. De meerderheden zouden kunnen wisselen. Een z.g. ..nationale" saamhoorigheid, op grond van vijf partijen, geeft, naar het inzicht van Dr. Aalberse geen voldoende basis voor staatkundig samengaan. Uit louter vader landsliefde zei reeds Thorbecke brengt men geen offers, die men staatkundig scha delijk acht. Dr. Aalberse heeft twee min of meer raad selachtige opmerkingen gemaakt. In de eer ste plaats, dat de a.r. fractie een rechtsche samenwerking onmogelijk achtte, niet om de R.K. fractie. Dus om de C.H.-fractie! In de tweede plaats heeft dr. Aalberse gezegd, dat het voor een juiste kennis van personen en zaken ,goed zou zijn, wanneer gepubliceerd zou worden de briefwisseling van ook andere fracties, dan de R.K. De heer Aalberse heeft voorts gevraagd, waarom wel alle schaduw valt op de R K. groep, welke een parlementaire regeering van vijf onmogelijk maakte, en niet op de a.r. groep, welke een rechtsche samenwerking niet wilde. De heer Aalberse zeide geen bezwaar te hebben tegen liberale ministers in het kabi net* Maar wel tegen een meerderheidsvor ming met liberalen. Dat heeft niets te ma ken met persoonlijke antipathie maar er zijn tegenstellingen, zoowel op staatkundig, als economisch, als sociaal terrein met de liberalen, terwijl op sommige gebieden nog wel met de v. d. overeenstemming zou te ver krijgen geweest zijn, wanneer ze althans op sommige punten (o.a. ten aanzien van de landsdefensïe) .toegeeflijk zouden geweest zijn. Tenslotte zeide Dr. Aalberse. dat hij R.K. ministers, die groote. persoonlijke bezwaren hadden tegen het zitting nemen in het hui dige kabinet, daartoe heeft weten te bren gen, wijl hij nu eenmaal een normaal parle mentair kabinet niet mogelije was, het extra-parlementair kabinet ad hoe zoo sterk mogelijk wilde maken. Hij herinnerde dan ook het nieuwe kabi net aan wat Jozef tot zijn broeders zeide: „Gaat en wordt niet toornig op elkaar". In den loop van ons overzicht hebben we reeds enkele malen den heer Joekes ge noemd. Vermelden we nog. dat hij ook aan drong op verdere publicatie van correspon dentie, dat hij zich gelukkig prees wegens het wegvallen van de antithese-politiek en voorts aandrong op belastingen welke naar draagkracht waren te heffen. INTIMUS. UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL DE HEER J. C. LAAN GAAT HEEN. J. C. Laan. Wij vernemen dat de heer J. C. Laan als raadslid van Bloemendaal zal aftreden, ver moedelijk in September. Hij zal zich dan voorgoed in het Zuiden van Frankrijk ves tigen. Opvolger op de lijst is de heer C. B. Posthumus Mijjes, architect, Rijnegomlaan 21, Aerdenhout. HAARLEMMERMEER RAADSVERGADERING. OPZEGGING OVEREENKOMST MET HAARLEM INZAKE DEN KEURINGS DIENST VAN VEE EN VLEESCH. De Raad vergaderde Donderdagmiddag onder voorzitterschap van den burgemeester Mr. A. Slob. Tegenwoordig alle leden. Ingekomen was een adres van het bestuur der slagersvereeniging, houdende mededee- ling, dat de keurloonen te zwaar drukken zwaarder in verhouding tot andere gemeen ten waardoor oneerlijke concurrentie door slagers uit buitengemeenten ontstaat. Verder werd daarbij aangedrongen op een eigen keuringsdienst, die vermoedelijk ook gunstiger voor de gemeente zal zijn en op een spoedige behandeling van deze zaak, wijl het contract op 31 Dec. a.s. expireert. Mededeeling werd gedaan van een bericht van den Minister van Binnenlandsche Za ken, dat geen extra sleuntoeslag gegeven kan worden aan de bouwvakarbeiders over het tijdvak 16 October 1932—9 Januari 1933. Verder werden goedgekeurd aanvragen om rijksvoorschotten krachtens de landarbeiders wet, ten behoeve van B. Polman aan den Aalsmeerderweg te Rijk; H. v. d. Berg te idem; P. de Ruijte en P. van Moorten, beiden aan den Kruisweg te Hoofddorp. Nadat besloten was tot verkoop van een perceel bouwland langs den Kruisweg te Hoofddorp, werd goedgekeurd een voorstel tot wijziging van het raadsbesluit- inzake den aankoop van een perceel grond langs dë verlengde Raadhuislaan te Hoofddorp, het geen betreft overname van een weg a f 0.40 per M2. Met een voorstel tot continuatie van de huur van een perceel dijkgrond gelegen langs het Huigsloterpad te Abbenes ging de raad accoord. Aan de orde kwam het voorstel van B. en W. om op te zeggen de met de gemeente Haarlem gesu ow er. «omst benei feilde den keuringsdienst van vee en vleesch. De heer F. B o s vroeg of er eerst njot ge probeerd kan worden of Haarlem ook ver lagen wil. Na eenige discussie werden B. en W. gemachtigd de overeenkomst op te zeg gen. Goedgekeurd werden enkele wijzigingen op de gemeentebegrooting voor 1933. Nadat de heer F. Bos over de straatverlich ting te Zwanenburg had gesproken en de Asjes had gevraagd naar den stand van zaken omtrent de voetbalkwestie E.T.O., ging de raad over in besloten zitting ter bespre king ran het voorstel tot wijziging van de verordeningen op de heffing en Invordering van een wegenbelasting. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.75—f 0.60 Griet per 50 K.G. f 26—f 7.50 Tongen per K.G. f 0.90f 0.25 Kleine schol per 50 K.G. f 14f 2,40 Schar per 50 K.G. f 7—t 4.50 Braad schelvisch per 50 K.G. f 14 Kabeljauw per 125 K.G f 47 Gullen per 50 K.G. f 12.50—f 10.50 Gullen per 50 K.G. kleine f 8.50f 1.60 Wijting per 50 K.G. f 6 BESOMMINGEN. Motorloggers: Sch 81 f 520; Sch 53 f 530; Sch 133 f 590: Sch 247 f 660; Sch 50 f 480; KW 173 f 610; KW 45 f 510; KW 34 f 790. JUBILEUM BIJ HAARLEMSCH ZIEKENFONDS. De heer G. W. de Jong herdacht Donder dag den dag. waarop hij vóór 25 jaar als ver tegenwoordiger in dienst trad van Haar lemsch Ziekenfonds Dat de diensten die de jubilaris gedurende dien langen tijd aan de instelling heeft be wezen door het bestuur van Haarlemsch Ziekenfonds en haren administrateur worden gewaardeerd bleek hem uit hun persoonlijke belangstelling en de aanbieding van een fraai geschenk. Ook de collega's hebben dezen dag niet on gemerkt voorbij laten gaan. De personeels- vereeniging gaf blijk van haar medeleven door een bloemstuk, ook het kantoorpersoneel had den jubilaris een schitterende vaas met rozen gezonden. Vlee collega's kwamen den heer De Jong complimenteeren en door een tweetal werd namens allen een blijvend aan denken overhandigd met den wensch dat col lega De Jong nog lange jaren met vrucht voor Haarlemsch Ziekenfonds werkzaam zal mogen blijven. NED. VER. VOOR RADIO-TELEGRAFIE. In de dezer dagen te 's-Gravenhage ge houden algemeene ledenvergadering der Ned. Vereeniging voor Radiotelegrafic werd tot voorzitter van het Hoofdbestuur benoemd de heer J. H. W. Westhof te Heemstede, lid van het algemeen bestuur en voorzitter der af- deeling Haarlem. Voorts weden gekozen tot leden van het Hoofdbestuur de heeren: J. J Frederiks. voor zitter der afd. Nijmegen; Mr. A. F. Poggen- beek te Rotterdam en J. E. Meyer Ranneft. Kapitein-Luitenant ter Zee. Chef van den Marine-Radiodienst te Amsterdam. FRANS HALS OP HET ARTISTENFEEST. Adolf Bouwmeester zal morgen voor de Vara voordragen „Frans Hals op het artis- tenfeest". het artikel, dat onze medewerker J. B. Schuil op 1 Mei in ons blad schreef, naar aanleiding van het feest van Kunst zij ons Doel. OUDERAVOND SCHOOL NO. 23 Woensdag werd in' de Gymnastiekzaal van School No. 23 aan de Tetterodestraat, hoofd de heer J. A. L. Doyer, een ouderavond ge houden. Nadat enkele huishoudelijke aangelegen heden waren afgedaan hield de heer J. c. Mol een causerie over de Onderwijsfilm. De heer Mol gaf in het kort een overzicht van het op dit gebied in sommige gevallen reeds bereikte en van hetgeen wenschelijk zou zijn om van de film voor het onderwijs het grootst mogelijke profijt te kunnen trek ken. waarbij tevens de aandacht werd ge vestigd op de bezwaren die aan een en ander verbonden zijn. bezwaren vooral ook van fi- nancieelen aard. De toepassing van de z.g. smalfilm opent waarschijnlijk nog groote mogelijkheden. Hierna werden eenige films, door den heer Mol vervaardigd, vertoond. De eerste was een microscopische film, een kijk gevende op het leven in een waterdruppel, waarbij een won derlijke wereld, bevolkt met vreemde wezens en gedrochten, zich voor het oog ontrolde. Niet minder belangwekkend was de tweede film, die een beeld vertoonde van de ontwik keling van de mug en de gedaanteverwisse ling van rups tot vlinder. De derde film toonde hoe planten bij het groeien en bloeien allerlei bewegingen maken De heer Doyer zegde den heer Mol in har telijke bewoordingen dank voor zijn bijzonder belangwekkende causerie. KONIJNENFOKKERS. De pas opgerichte vereeniging „Het Ras konijn" voor Haarlem en omstreken afdee- ling N. K. B. houdt op Dinsdag 6 Juni oen lezing met tafelkeuring van alle konijnen rassen in caférestaurant „Spoorzicht" aan het Stationsplein. ECONOMISCHE RAAD GEÏNSTALLEERD. Donderdag heeft minister Verschuur met een rede in het departement van Economi sche Zaken en Arbeid den Economischen Raad geïnstalleerd. De voorzitter prof. dr. I. P. de Vooys heeft de rede beantwoord. BOERENWONING OP KROONDOMEIN AFGEBRAND. Te Hoog-Soeren is een boerenwoning, be- hoorende aan de Koningin geheel afgebrand. UIT DE STAATSCOURANT. GEVANGENISWEZEN. Bij Kon. besluit Is aan J. J. de Rooij, directeur van de strafgevangenis te Amster dam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de bewezen dien sten; is benoemd tot directeur van de strafge vangenis te Arifeterdam H. M. van Heivoort, adjunct-directeur bij de strafgevangenis te Rotterdam. De heer De Rooij is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. RECHTSWEZEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton rechter te Amsterdam mr. I. van Creveld, advocaat, procureur en kantonrechter-plaats vervanger aldaar. SPORT EN SPEL VOETBAL. R.C.II. II—A.F.C. n. De aanvankelijk op den tweeden Pinkster dag vastgestelde wedstrijd R.C.H, IIA.F.C. II is thans vastgesteld op a.s. Zaterdagavond 7 uur in het Heemsteedschc Sportpark. R.C.H. II verschijnt met; Schuurman. Van Thlel, Kaestner. Hessels. Berg. Waalewijn. v. d. Werve, Kok, Slot. De Geus, Meijer. OiM DE ZILVEREN Ml'IDERPOORT. De Amsterdamschc voetbalvereeniging Madjoe heeft een Pinkster-tournooi georga niseerd. waaraan de volgende clubs mee doen: Willem II. V.S.V.. D.W.S. en ED O. Den eersten dag speelt E.D.O. tegen V.S.V.den tweeden Pinksterdag tegen Willem EI en D.W.S. Tegen V.S.V. komt E.D.O. met het volgende elftal uit: De Waard, G. Zandstra. C. v. d. Kuijl. Vreenegoor. Jansen, J. Koene. Perukel Sr., C. Bruin, B. Steffens, Perukel Jr., H. Oom en. Do wedstrijden worden gespeeld op het D.W.S.-terrein in den Spaarndammerpolder. KORFBAL. BELGIë—NEDERLAND. Het Nederlandse!» twaalftal gewijzigd. Daar thans vaststaat, dat de kampioens wedstrijd Blauw WitH.K.V. op 11 Juni a.s. zal worden gespeeld, zal het Nederlandsch Twaalftal niet in de oorspronkelijke opstel ling kunnen uitkomen wegens gemis aan de gekozen Blauw Wit-spelers. In verband hiermede is het Nederlandsch Twaalftal, dat op 11 Juni te Antwerpen in het veld zal komen tegen België, als volgt samengesteld: Aanval: heeren G. Seits en L. Wede- meyer (beiden Deetos). dames G. Voorden- borg (Deetos) en M. Klamer 'Het Zuiden). Midden: heeren A. Hcndriksen (Olym- pia) en E Eggink (Westerkwartier), dames T. Hendriksen en A. Slaap—Klokke (beiden Olympia). Verdediging: heeren R. Dorsman, aan voerder (Het Zuiden) en H. Venema (D.D.V.), dames M. Moos (D.D.V.) en R. van der Brug ge K.V.D.) Reserves: A. Stam (Deetos) en mej. G. Weers (W.K. Jubbega). CRICKET. OVERZICHT. Slechts voor V.O.C. Is voor beide Pinkster dagen een competitiewedstrijd vastgesteld. Te Enschedé wordt n 1. op 1ste Pinksterdag gespeeld: in Rotterdam zullen V.R.A. en T. O. C. elkaar op 2en Pinksterdag ontmoeten. Een inderdaad zwaar programma voor de Rotterdammers, waarvan vooral de wedstrijd in Twente bij aanwezigheid van de belde P.W. stoc.kMwlers Höpink en Wagenaar, vele moeilijkhed' n zal opleveren. V.R.A.dat na de emotievolle victorie op Rood en Wit het noodige zelfvertrouwen heeft teruggewonnen, zal het evenwel tegen dc Rot terdammers in eigen home moeten afleggen; de sterke aanval van East-Terwiel-Van Her waarden doet een matig hoofdstedelijk totaal verwachten. Aan den Schoterweg ontvangt Haarlem op Tweeden Pinksterdag het vrijwel onverslaan bare H.C.C. I Ondanks het prachtige begin van onze stadgenoten mogen wij. gelet op dc huidige samenstelling van de Resldentieploeg. een herhaling van de fraaie prestatie van het vorige seizoen niet verwachten; wij voorspel len dan ook een nederlaag; spreken alleen de hoop uit, dat deze zoo klein mogelijk zal zijn. Behalve R. Kammeijcr zal vermoedelijk ook Fortgens niet van de partij kunnen zijn. Voor dc Overgangsklasse B krijgt Ajax be zoek van R.C.H.; een welkome gelegenheid voor onze stadgenooten om de eerste winst punten te bemachtigen. De Rood en Wit reserves kunnen hun, slechts door H.B.S. onderbroken, zegetocht tegen II.C.C. 3 voortzetten. Beide wedstrijden vinden plaats op den eersten Pinksterdag. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Rotterdam 31 van Rotterdam n. Oslo. Damsterdijk, Vanc. n. Rott. 31 (6.20 n.m.) v. Londen. Statendam, Rott., n. N.-York 31 (7.40 n.m.) van Southampton. HOLLAND—BRITSCH-INDIc LIJN. Grootekerk 31 v. Rotterdam n. Bombay. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca 31 van Hamburg te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Gcde (thuisreis) 31 (6 n.m.) van Mar seille. Kota Pinang (thuisreis) p. 31 Pt. de Galle.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9