UIT DE OMSTREKEN Bij Beverwijk's Burgemeester. rDe^tic/ieSdjode |t| HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 7 JUNI 1931 BEVERWIJK. Mr. H. J. J. Scholtens, deskundige in vele opzichten. Juridisch, agrarisch, historisch. Beverwijk heeft zijn groote sympathie. (Van een onzer redacteuren). Tot burgemeester van Beverwijk is bij Ko ninklijk besluit benoemd met ingang van 1 Juni mr. H. J. J. Scholtens te 's-Gravenhage. Beverwijk's Burgemeester: In een ruime werkkamer, die op tuinen uitziet, ontvangt ons een jonge blonde man. Hij ontvangt ons met een groote welwillend heid, door hooge ramen valt de zon op een vriendelijk gezicht. De burgemeester is ver wonderd, zoo snel als het bericht van zijn benoeming den Beverwijkers bereikte. En hij is in een blijde stemming. „Het is de eerste benoeming van minister De Wilde", zegt hij. Burgemeester Scholtens is een Brabander. Hij is geboren te Nunen op 10 Maart 1895. Hij is dus 38 jaar. Zijn vader was notaris in het Brabantsche dorp, geboorteplaats van Vincent van Gogh, oefent dit ambt thans nog uit, te Ubbergen. Maar al is hij een Braban der, de burgemeester heeft een intense be langstelling voor deze streek, voor Kenne- merland en voor zijn bloeiend centrum Be verwijk. Dit zou in den loop van ons gesprek weldra blijken. Want als de jonge Scholtens na de openbare lagere school te Geertruiden- berg en het gymnasium te 's-Hertogenbosch te hebben afgeloopen studeeren gaat, dan kiest hij niet aleen de studie der rechten, maar dan wijdt hij zich ook aan studies van literatuur en historie in de faculteit der let teren. Tusschen den gymnasiumtijd en den studententijd ligt nog een periode van vier jaar, waarin de mobilisatie valt, en waarin de NUnensche notariszoon te velde is, zóó van de schoolbanken af. Den ganschen oor logstijd blijft hij onder de wapenen, dan gaat hij naar Utrecht en naar Leiden, om na enkele jaren den meesterstitel te halen. Tot het jaar 1925 blijft mr. Scholtens dan in Leiden gevestigd, waar hij tot weten schappelijk ambtenaar benoemd is aan het Centraal Bureau voor de Katholieke Sociale Actie in Nederland,de practische .kennis making met tal van vraagstukken in 't maat schappelijk leven. In 1925 wordt mr. Scholtens voor de eerste maal burgemeester; burgemeester van Hou ten, de kleine grensgemeente van Utrecht. Indien er eenige overeenkomst mocht zijn tusschen deze eerste burgemeestersplaats en de huidige, dan zou voor vergelijking vatbaar zijn, dat Houten een annexatiekwestie bezit evenals Beverwijk, maar het is een annexa tie „in precies omgekeerde richting". Houten is niet de inlijvende partij, maar de gemeen te, die op de nominatie staat om, althans gedeeltelijk ingelijfd te worden, en als wij nu vragen of de burgemeester een vaste opinie heeft over grenswijzigingen in het al gemeen, dan luidt het antwoord, dat hij geen vooraf bepaald standpunt tegenover annexa tie inneemt, maar ieder geval op zich zelf beschouwt. Wel is hij een voorstander van centralisatie door samenvoeging van kleine gemeenten. Hij deelt dus het inzicht van de bezuinigingscommissie uit de maatschappij van nijverheid; meent echter dat het tot een algeheele wijziging der gemeentegrenzen in Nederland moet komen uit overwegingen van rationaliteit nog meer dan wegens bezuini ging, die volgens zijn inzicht niet zoo heel belangrijk zou zijn. De situatie in Beverwijk kent hij, hij weet, dat de gemeente wel zeer nauw binnen haar grenzen is opgesloten.,, Zij is waarlijk zonder behulp van een fiets te regeeren", merkt hij lachend op. en de interviewer, die vernomen heeft, dat burgemeester Scholtens een geest driftig beoefenaar is van de wandelsport, spreekt de hoop uit dat zijn gemeente haar eersten burger een aangenaam terrein voor zijn wandelingen moge zijn. Daar twijfelt de burgemeester niet aan, en uit het gesprek blijkt, hoe goed hij Bever wijk kent Hij bezocht het meermalen, maak te echter nog geen speciale studie van de ge meente, maar in 's burgemeesters opmer kingen treft ons, hoe goed hij er heeft rond gezien en met hoeveel belangstelling hij lo cale en historische bijzonderheden heeft ga degeslagen. In Utrecht dan, was burgemeester Schol tens ook lid van Provinciale Staten voor de R.-K. Staatspartij. Hij bleef liet, tot bij de instelling van het departement van Econo mische Zaken de regeering hem op 1 Maart 1931 benoemde tot de functie, die hij thans gaat verlaten: hoofdcommies bij de directie van den Landbouw. In het mooie, groote bu reau-paleis aan het Bezuidenhout werd mr. Scholtens de opvolger van mr. Spitzen, den tegenwoordigen chef van Binnenlandsch Be stuur. Zijn taak ligt er op het gebied van de wetgeving, in zaken van landbouwwetgeving enz. vond de regeering in mr. Scholtens een toegewijd en bekwaam deskundige. Zij be noemde hem tot secretaris der commissie Lovink, de bekende landbouwcrisiscommis sie, later tot secretaris der commissie-Ebels, de commissie aan welke opgedragen is het instellen van een onderzoek in hoeverre en door welke oorzaken in den land- en tuin bouw een wanverhouding bestaat tusschen de bodemprijzen en productiekosten eener zij ds en de opbrengst der producten ander zijds. De commissie zal binnenkort rapport aan de Kroon uitbrengen, waarna mr. Schol tens van zijn functie als secretaris ontheven kan worden. Beverwijk's burgemeester is ook secretaris van de Nederlandsche Vereeniging voor Ar menzorg en Weldadigheid, die haar zetel heeft te Amsterdam, en die alle instellingen van Maatschappelijk hulpbetoon, van elke richting omvat. Men ziet, de nieuwe burgemeester heeft zich op velerlei gebied bewogen en belang rijke functies ingenomen en wel in belang rijke mate op het gebied van land- en tuin bouw. Hoe verheugend is het dan voor Be verwijk, dat toch nog altijd in de voornaam ste plaats tuinbouwcentrum is, dat het en juist in dezen tijd een bestuurder Krijgt, die van deze zaken zoo volkomen op de hoog te is en bij de reegering en haar bureaux zoo goed geïntroduceerd als mr. Scholtens. „Burgemeester", vroegen wij, „heeft u be paalde denkbeelden over den huldigen toe stand van onzen land- en tuinbouw? Hoe ziet u de situatie in en meent u een weg te kunnen aangeven, waarlangs wij uit de ex- portmoeilijkheden zouden kunnen komen of volgens welke wij onze economische huishou ding wat dit onderdeel betreft nieuw zouden moeten inrichten?" „Optimistisch", zei de burgemeester, „kan ik over den toestand niet zijn, een bepaalden weg aangeven is echter nog moeilijk. Het komt mij voor, dat de Beverwijksche mid denstand onder de verminderde inkomsten in den tuinbouw ernstig te lijden zal hebben; de zaak dient in elk geval grondig nader be schouwd te worden". Wij spraken van de literaire en historische studiën, waaraan de heer Scholtens zich reeds te Utrecht en Leiden wijdde; wij moe ten daar nog eens op terug komen. Want de belangstelling van den burgemeester voor zijn nieuwe gemeente vindt niet het minst een ondergrond in de groote plaats, die Be verwijk in de geschiedenis dezer streken in neemt, een geschiedenis, die de burgemeester grondig blijkt te hebben bestudeerd. In het midden van die studies staat de figuur van den middel-Nederlandschen auteur Jan van Brederode, slotheer van het kasteel, welks ruïne nog steeds een monument is van Ken- nemer historie. In het bijzonder „Des Coninx Summe", het meest bekende werk van Jan van Brederode, in acht wiege drukken in Ne derlandsche archieven en bibliotheken aan wezig, was onderwerp van mr. Scholtens' on derzoekingen en geschriften. Zijn publica ties over kerkgeschiedenis sluiten hierbij aan. Inzonderheid heeft mr. Scholtens onderzoek gedaan naar de geschiedenis van de Neder landsche Karthuizers, een geschiedenis, nauw verwant met die der middel-Neder- landsche literatuur. De resultaten van dit on derzoek zijn neergelegd in verschillende tijd schriften, het Historisch Tijdschrift, het Ar- chief voor de geschiedenis van het Aartsbis- bisdom Utrecht,, de Bijdragen tot de Ge- i schiedenis van het Bisdom Haarlem. Men kent mr Scholtens voorts in de wereld der wetenschap als medewerker aan het Nieuw- Nederlandseh Biografisch Woordenboek en het Jaarboekje van het Oudheidkundig Ge nootschap „Nifterlake", dat de studie der ge schiedenis van de Vechtstreek beoogt. Een gezaghebbend deskundige ook op dit terrein, is dus Beverwijk's burgemeester en het deed ons genoegen juist van hem dit oordeel over Beverwijk te mogen hooren: „Een aardig stadje met een merkwaardig groot historisch gevoel". De groote zin voor de historische beteeke- nis der plaats bij de bevolking is het. die den burgemeester zoo sympathiek is, een histo rische zin, die zich nog enkele jaren geleden op zoo treffende wijze uitte in de viering van het jubileumsfeest der stichting van Bever wijk. „De Kennemer bevolking trekt mij aan", zegt hij. „Ik zie den Kennemer als een eigen type, met zijn bijzondere eigenschappen, zoo goed als de Westfries en de Gooilander en de man van den zeekant. En hij is een pret tig type, wat koppig misschien, maar met vele goede eigenschappen". Weinig plaatsen, meent de burgemeester, zijn zoo gunstig gelegen als Beverwijk. Het is in alle opzichten een centrum en overal spreekt de historie: uit de oude namen van Wijkermeer en Akendam, uit de gesteldheid van den grond, de duinen in het Westen, het lage land in het Oosten, waar vroeger de wijde watervlakten waren, de geestgronden in het Noorden, de buitens aan de andere zijde. Opmerkelijk veel intellect is er, voor een plaats van dien omvang, zegt mr. Scholtens, en wij herinneren er aan, hoe Beverwijk van oudsher een woonplaats was voor hen, die dachten en dichtten. Vondel vond er een wijkplaats tegen vervolging, Wolff en Deken hadden er hun koepeltje, waar zij werkten. En heeft Querido niet over de Beverwijksche tuinders geschreven? Als wij zoo verder nog wat praten over burgemeester Scholtens' gemeente, op welk een prettige eenvoudige wijze spreekt mr. Scholtens! bespeuren wij hoe langer hoe meer met welk een liefde de eerste ma gistraat over zijn stad spreekt, welk een groo te vreugde hem vervult, nu hij naar Bever wijk zal komen. Komt u spoedig, burgemeester? Met ingang van welken datum hij benoemd was, had de burgemeester zelf nog niet ver nomen. „Maar", verzekerde hij, „ik kom zoo spoedig mogelijk". Over het persoonlijk leven van den burge meester is te vermelden, dat hij gehuwd is, doch geen kinderen heeft. Hij is reserve eer ste luitenant der jagers, een functie, waar voor hij echter ingevolge de nieuwe gemeen tewet bij zijn benoeming tot burgemeester moet bedanken. Zooals wij zeiden is de heer Scholtens lid van de R.-K. Staatspartij, welker inzichten hij dus geheel deelt. De richting van den burgemeester komt dus overeen met die der meerderheid van de bevolking. Zijn andere functies in het vereenigingsleven hoopt de burgemeester te blijven waarnemen, ten minste wanneer het hem in zijn ambtsuit oefening niet schaadt. Het burgemeesterschap komt in de eerste plaats. Een'burgemeesterschap, waarvan de be- kleeder de aangenaamste verwachtingen KWALITEITEN (Adv. Ingez. Med.) heeft en dat naar wij hopen hem groote vol doening zal schenken. De verwachtingen zijn wederzijdsch, wij mo gen veronderstellen, dat Beverwijk na deze introductie zijn burgemeester met belang stelling en vreugde zal zien komen. Burgemeester Scholtens, Beverwijk heet u hartelijk welkom! IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.75f 0.65 Griet per 50 K.G. f 35—f 12 Tongen per K.G. 1f 0.60 Middelschol per 50 K.G. 25 Zetschol per 50 K.G. f 21—f 18 Kleine schol per 50 K.G. f 22f 3.80 Schar per 50 K.G. f 6.50—f 3.60 Tongschar per 50 50 K.G. f 22f 16 Rog per 20 stuks f 22 Pieterman en poon per 50 K.G. f 7.60f 2.30 Groote schelvisch per 50 K.G. f 20 Middelschelvisch per 50 K.G. f 21f 20 Kleine middelschelvisch per 50 K.G, f 18— f 7.30 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 10f 3 Kabeljauw per 125 K.G. f 58f 29 Gullen per 50 K.G. (groote) f 17—f 7.40 Gulen per 50 K.G. (kleine) f 8.70—f 1.30 Heilbot per K.G. f 0.60 Wijting per 50 K.G. f 6.50—f 3 Makreel per 50 K.G. f 4.90—f 4.50 BESOMMINGEN. Trawlers: Caroline IJm. 26 525 manden f 2900 Antje Ro. 15 220 manden f 1700 Leentje Elisabeth IJm. 155 175 manden f 1700. Julie Streiff IJm. 159 120 manden f 1500 Loggers: Ro 1 f 780; KW 101 f 870; KW 22 f 530; KW 31 f 790; KW 24 f 650; Sch 353 f 370. Kotters: O 247 f 420; O 118 f 380; O 177 f 370; E 549 f 860. BENNEBROEK ZENDINGSFEEST Op den 2en Pinksterdag heeft op 't schoone buiten ,,'t Huis te Bennebroek", daarvoor welwillend afgestaan door de ambachts- vrouwe- freule A. L. Willink, het 17e Zen- dingsfeest van het Centraal-Zendingscomité voor Haarlem en Omstreken plaats gehad. Dank zij ook het schitterende weer wist het comité een 300-tal bezoekers een mooien middag te bereiden. Om half drie opende Ds. M. G. Blauw. Ned. Herv. Predikant te Schoten Haarlem-N. het feest met een welkomstwoord aan allen, in 't bijzonder ook aan de ambachtsvrouwe en het hoofd der gemeente- Ds. Lekkerkerker van Bennebroek sprak de openingsrede uit, terwijl „Zendingsdirector" Dr, K. J. Brouwer, het' onderwerp „Wat wilt gij hooren" had gekozen. Afgewisseld met het zingen van Psalmen, Gezangen en andere stichtelijke liederen spraken na de pauze nog Ds. Y. Alkema, Ned. Herv. Pred. van Aalsmeer met het onderwerp „Want Hij moet als Koning heerschen" en de Zendeling W. A. F. Zwaan over „Zaaiing en oogst op de Sangï- en Taland-eilanden". Ds. C. M. Krijger, Ned. Herv. Pred. te Be verwijk sprak de slotrede op dit zeer geslaag de Zendingsfeest. HET SANEERING SPLAN VOOR HET BLOEMBOLLENVAK B. en W. hebben voor de gemeente Ben nebroek aangewezen als controleur inzake het rijkssaneeringsplan voor de Bloembollen teelt, den heer J. F. van Lierop. wethouder. Aan alle bekende kweekers is een vragen lijst gezonden. Mocht nog iemand vergeten zijn dan kan deze nog op 't raadhuis terecht. Inlevering van de formulieren moet ten Raadhuize geschieden, zoo spoedig mogelijk, daar na 6 Juni. met de controle een begin wordt gemaakt. BLOEMEN DAAL LEZING IN DE MONTESSORISCHOOL VIJVERWEG. Men schrijft ons: Wij mogen de aandacht onzer lezers in het bijzonder vestigen op een lezing, welke Vrij dag a.s. te Bloemendaal zal worden gehouden door den heer A. F. J. Portielje, den wel bekenden inspecteur van de levende have van Artis, in den zoo mooi gelegen openlucht- school van de Ver. „De Blcemendaalsche Montessorischool" aan den Vijverweg. Voor ouders, opvoeders en allen die in de opvoeding van het komende geslacht belang stellen, belooft het een ongemeen interes sante avond te worden. Hier wordt wederom een schoone gelegen heid geboden, kennis te maken met het bij velen nog zoo weinig bekende en daardoor vaak nog onbeminde Montessorion der wijs, hetwelk naar men ons meedeelt o.m, juist te Bloemendaal, de laatste jaren met zooveel succes wordt toegepast. 'GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen, bij: Traanberg, Brou werskolkpad 2 Overveen, ee nring met sleu tels; Koster, Taxistandplaats Militaire weg Overveen, een paar handschoenen; B. van Kampen. StoLbergiaan 9a Aerdenhout, een wandelstok. Dijkstra, Kennemerweg 20, een damesparapluie; L. Zonneveld. Schroeder v. d. Kolkweg 18 Bloemendaal, een gouden arm bandje; M. van Soest, van Alphenstraat 1 2 Amsterdam, een verm, gouden armbandhorlo ge; G. J. ter Beest. Lage Duin- en Daalsche- weg 7 Bloemendaal, een horloge; G. Gooyaerts Nagtzaamstraat 65 Haarlem, een kinderkrui wagen; Postkantoor Bloemendaal, een bril. Baamstra, Waldeck Pyrmontlaan 24 Overveen, een vulpotlood; H. de Jong, Zandvoorterweg 27 Aerdenhout. een gonjezaak; aan den politie post te Aerdenhout, een heerenhoed; een ser vetring; een rijwielslot, 4 gonjezakken; aan het bureau van politie te Overveen, een Lips- sleutel A 3256; een sleuteltje aan touwtje; een grijze pet; een paar wiidlederen handschoe nen; een netje met tennisballen HEEMSTEDE GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Heemstede gehouden, op Don derdag 8 Juni 1933, des avonds om 8 uur. De agenda luidt; 1 Vaststelling van de notulen der verga de ring van 27 April 1933. 2 Ingekomen stukken. 3. Verhuur Post- en Telegraafkantoor. 4. Verkoop van grond van terrein Heein- steedsche Dreef en aan de Meer en Bosch laan met wijziging bebouwingspian Meer en Boschiaan. 5. Afstand erfpachtsrecht. 6 Verhuur van grond ten Noorden Azalea- laan. 7 Credietverleening voorbereiding riolee- ringspla ruien. 8. Ruiling grond Heemsteedsche Dreef. 9. Complabiliteitsbesluiten. VERKOOP VAN GROND VAN HEEM STEEDSCHE DREEF EN OUDE SLOT. B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen voor de gemeente te verkoopen aan: a. H. Wever, te Heemstede één perceel bouwterrein, groot ongeveer 565 M2. gelegen aan de Westzijde van' de Heemsteedsche Dreef, tegen een prijs van f 12 per M2. b. A. J. W. van Sambeek, te Heemstede, twee perceelen bouwterrein, te zamen groot ongeveer 7400 M2., gelegen aan weerszijden van de Meer en Boschlaan, tegen een prijs van f 6 per M2. c. G. W. K. Bosma, te Haarlem, vier per ceelen bouwterrein, te zamen groot ongeveer 1383 M2. gelegen aan de Westzijde van de Meer en Boschiaan. tegen een koopsom van f 7500. d. de N.V. Reuvers Maatschappij tot Ex ploitatie van Onroerende Goederen, geves tigd te Haarlem, drie perceelen bouwterrein, te zamen groot ongeveer 1152 M2„ gelegen aan de Sportparklaan, hoek Meer en Bosch laan, tegen een prijs van f 6 per M2 Bebouwingsplan Meer en Boschlaan. In verband met het voorstel van B. en W. aan den Raad, over te gaan tot verkoop van gronden aan weerszijden van de Meer en Boschlaan aan den heer A. J. W. van Sam beek, deelen B. en W. den Raad u mede, dat bij hen is ingekomen een verzoek van koopcr om wijziging van het bebouwingsplan van deze terreinen. Overeenkomstig het bestaande Uitbrei dingsplan mogen aan deze laan blokken van 4 woningen aaneen worden gebouwd, terwijl de minimum ruimte achter de woningen 15 Meter dient te bedragen. Door den heer Van Sambeek is een bebou wingsplan overgelegd, waarop 3 blokken van 5 woningen en 8 blokken van 6 woningen zijn geprojecteerd, terwijl daarbij de minimum ruimte achter enkele woningen niet wordt bereikt. B. en W. zijn evenwel van oordeel, dat een wijziging als wordt gevraagd, voor inwilli ging vatbaar is, nu het geheele terrein in exploitatie wordt gebracht door een ingeze tene, die voor uitvoering gebruik zal maken van zooveel mogelijk Heemsteedsche werk krachten. Bovendien meenen zij dat tegen deze wij ziging geen bezwaar bestaat, omdat aan het type der woonhuizen geen verandering wordt gebracht. Teneinde het vriendelijke en villa-achtige aspect van de laan niet alleen op peil le houden, doch zelfs aanzienlijk te versterken, zullen de voortuinen, thans geprojecteerd op 4 Meter, met een overgang tot 8 Meter wor den opgevoerd. Overeenkomstig de bepaling van het op deze terreinen betrekkelijk Uitbreidingsplan, kan een wijziging als boven is aangegeven door B. en W. worden toegestaan, nadat be langhebbenden in de gelegenheid zijn ge steld eventueele bezwaren in te dienen, terwijl hiervoor verder de goedkeuring wordt ver- eischt van Ged. Staten. VERHUUR VAN GROND. B. en W. stellen den Raad voor, met in gang van 1 Juni 1933 tot wederopzeggens te verhuren aan den heer A. C. Bruins te Heem stede een strookje grond ter oppervlakte van 146 M2., gelegen ten Oosten van de Narcis- senlaan en ten Noorden van de Azalealaan, voor een jaarlijksche huursom van f 2.50, zulks onder door B. en W. te stellen voor waarden. VOORBEREIDING RIOLEERINGSPLANNEN. B, en W. stellen den Raad voor, hun een crediet te verleenen groot f 500 ter voorbe reiding van de doortrekking van het hoofd stamriool van de Heemsteedsche Dreef langs de Molenwerfslaan naar het terrein van den Reinigingsdienst. RUILING VAN GROND. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen onder door hen te stellen voor waarden: a. voor de gemeente te koopen van den heer W. G. Weijer te Bloemendaal. een per ceel grond groot ongeveer 22 M2. gelegen aan de Oostzijde van de Heemsteedsche Dreef, voor den prijs van f 10 per M2. b. voor de gemeente te verkoopen aan den heer W. C. Weijer te Bloemendaal. een per ceel grond, groot ongeveer 135 M2. gelegen aan de Oostzijde van de Heemstedsche Dreef voor den prijs van f 5 per M2. Een en ander voor de totstandkoming van een regelmatige bebouwing langs de Heem steedsche Dreef. CRISIS-COMITé. EEN COLLECTE. Door het Plaatselijk Crisis Comité te Heem stede zal op Zaterdag 17 Juni a.s. een col lecte gehouden worden ten bate van de kas. Helaas heeft het hiermee niet kunnen wachten tot het najaar, zooals oorspronke lijk het plan was; de vele aanvragen om steun, die in de laatste maanden zijn binnen gekomen. maken het noodzakelijk reeds thans deze collecte te houden, wil het Comité niet gedwongen worden zijn werk stop te zetten. Ingezetenen van Heemstede, wij roepen Uw aller hulp in om deze geldinzameling te doen slagen. In de eerste plaats hebben wij 17 Juni a.s. een groot aantal collectanten noo- dig: hiervoor kan men zich opgeven bij den heer F. C. Bergmann, Nic. Beetsstraat 4. Heemstede. Voorts vragen wij aan allen ons werk te steunen, opdat wij. daar waar hulp geboden is, deze kunnen geven. HET CRISIS COMITé HEEMSTEDE Gironummer 190210. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij Sondorp. Zandvoort- scheiaan 98. een blazer. Kennel Kleist. Haar lem, een pinchertje. J. A. Bastiaanse, Ritsema Boskade 3, een rijwielbelastingmerk, A. v. Ves sum, Eikenlaan 21. een R.K. kerkboekje; Hen- drikse, Binnenweg 66. een koppel met mes, J. Westervela, Kastanjelaan 22. een klein hondje, Kiebert, Binnenweg 75 een klein hondje, Veenhoven, v. Merlenlaan 40. een blauwe ceintuur. A. Duinhoven, Van de En de iaam 52 Hiliegom, een rijwielbelastingmerk. W. Tauw. Eikenlaan 25. een aktentasch met inhoud; De Graaf. Molenwerfslaan 62. een jongensrijwlel; T. v. d. Meer. Borneostraat 20, een spoorboekje: C. v. Wezel. Meer en Bosch, een zilveren schakelarmbandje; R. Kramer, Berkenlaan 6, een ceintuur. Voor den Politierechter. SNEL RECHT. Maandagavond zijn op het Klokhuisplein twee personen gearresteerd, die een ijscoman bewusteloos hadden geslagen en zich daarna tegen de politie hadden verzet. Een hunner had zelfs op het politiebureau een agent nog een klap gegeven. Reeds he den. dus binnen 2 maal 24 uur werd hun zaak berecht. De officier elschte 6 weken gevan genisstraf; de persoon die den agent had geslagen werd veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf, de ander tot 3 weken. Dit is de eerste maal dat op zoo korten termijn een zaak is berecht, althans bij deze recht bank. Vooral voor dergelijke zaken is zoo'n snelle berechting zeker aanbevelenswaardig, want woestelingen moeten ondervinden, dat de straf onafscheidelijk aan de misdaad is verbonden, wat zij wel eens vergeten, als zij maanden later pas terecht staan, zoodat zij ln dien tusschen tijd veelal weer nieuwe fei ten gepleegd hebben. Belastingzaken, welke verder ter tafel kwa men verheugen zich niet in een dergelijke vlugge behandeling, wat niet aan den politie rechter ligt, want deze gaf den Rijks-advo caat te kennen, dat hij niet de verantwoor delijkheid op zich nam voor de waarheid van processenverbaal van de belastingambtena ren, welke eenige maanden na de overtre ding worden opgemaakt en soms een jaar la ter worden berecht. Zoo werden er overtre dingen behandeld, die in Juni van het vo rige jaar waren geconstateerd. De politie rechter wees op een geval, dat een vorigen keer was behandeld en bleek, dat de verbali- seerende ambtenaar niet meer wist of hij met een tweewielig dan wel met een vierwie lig motorrijtuig te doen had gehad. Doordat de verdachte verschenen was. kon hij worden vrijgesproken, anders ware hij ten onrechte veroordeeld. De politierechte^ gaf te kennen dat hij Sn den vervolge geen zaken in behandeling zou nemen waarvan het proces-verbaal niet binnen 6 weken was opgemaakt. De Rijks advocaat nam het voor zijn ambtenaren op, die het bijzonder druk schijnen te hebben, maar de politierechter was niet te vermur wen. „Als het onderzoek niet geheel beëindigd kan zijn. dan moeten er maar aanvullings verbalen worden opgemaakt", zei de politie rechter; het eerste onderzoek het consta- teeren van de overtreding moet direct ge schieden, wil het de betrouwbaarheid hebben, welke een eisch is aan een proces-verbaal. Toen werd het lijstje van de 86 ongelukkl- gen, die tegen de lamp waren geloopen. om dat zij hadden gereden zonder belasting- kaart. rijbewijs of ander noodzakelijk deel der uitrusting van den huldigen autobestuur der. De meesten waren niet. verschenen, die wel verschenen waren spartelden vergeefs om uit den greep van don Fiscus te komen; de rijksdaaldertjes tikkelden weer in 's Rijks kas. LET OP HET VERKEER! Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur stapte een 66-jarige oude heer. de heer A. de G.. wonende in de Ooievaarstraat alhier, in de Gierstraat bij de Doelstraat plotseling van het trottoir op den rijweg, zonder op het ver keer te letten, met het gevolg dat hij dooi de tram werd gegrepen on op don grond ge worpen. Met een gebroken boen werd hij op genomen en naar de Maria-Stichting ver voerd. DE GEMEENTE BENADEELD Weer zijn drie steenzetters naar het politie bureau gebracht, verdacht van fraude ten nadeele der gemeente. (Zij hadden gewerkt en toch steun getrokken). Het zijn de 37-jarige v. d. K.. de 43-jarige v. B. en de 30-Jarlge de B. Zij hebben be kend en zijn na verhoor op vrije voeten ge steld. DE HAARLEMSCHE ORKEST - VKREENIGING. De H.O.V. is ook dit jaar uitgenoodigd om een serie concerten te geven in de Rotter- damsche Diergaarde. De concerten voor de Gemeente Bloemen daal zudden ditmaal 21 Juni en 2 Augustus Bloemendaalsche bosch, 5 Juli en 19 Augustus te Aerdenhout gegeven worden. De solist op het volksconcert van Donder dag a.s. is de heer W. van Santé, bas. een jonge veelbelovende zanger die op de laatst gehouden uitvoering van Haarlem's Gemengd Koor zijn medewerking heeft verleend. Als bijzonderheid wordt de aandacht ge vestigd dat de heer Marinus Adam ln den vervolge bijzondere aandacht zal schen ken aan hem kenbaar gemaakte wenschen voor het uitvoeren van speciale nummers. CRISISCOMITc. Van leerlingen en onderw. personeel Middelb. school voor meisjes over Mei 1933 f 15.38 MARKTNIEUWS Purmerend, 6 Juni. COÖP. CENTRALE EIERVEILING. G. A. Aanvoer: 155.000 eendeneieren, prijs per 100 stuks f 1.30—f 1.55. 112.000 kippeneieren, 70—80 KG. t 2.70—f 3, 65—66 KG. f 2.40—f 2.60; 63—64 KG. f 2.20— f 2.40; 60—62 KG. f 2—f 2.20.; 53—59 KG. f 1.90—f 2.10; 56—57 KG. f 1.80—f 1.90; 53—55 KG. f 1.70—f 1.80; 50—52 KG. f 1.60—f 1.80. Aanvore: oude kippen per stuk f 0.75—f 1.40 jonge hanen f 0.50—f 1.20. Oude kippen per kilo: I 0.45—f 0.52; jonge hanen f 0.55—f 0.65.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9