INDRUKKEN UIT PARIJS. Het Viermogendhedenpact geparafeerd. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 8 JUNI 1933 TWEEDE BLAD De volledige teksf gepubliceerd. Voor den tijd van 10 jaar gesloten. Rede van Mussolini in den Italiaanschen Senaat. „Wolken tusschen Frankrijk en Italië thans weggevaagd". HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ITALIë. Naar thans in politieke kringen te Rome wordt bevestigd, is het pact van vier Woens dagavond geparafeerd door de vertegenwoor digers der betrokken staten. Duitschland heeft zijn laatste bezwaren tegen het pact ingetrokken. Het Viermogendhedenverdrag heeft den volgenden tekst: De Duitsche Rijkspresident, de president der Fransche republiek, Z.M. de Koning van Groot-Brittannië enz. en Z.M. de Koning van Italië. In het bewustzijn van de bijzondere ver antwoordelijkheid. welke hun het feit van hun permanente vertegenwoordiging in den Volkenboiidsraad tegenover den Volkenbond zelf en leden oplegt en welke blijkt uit hun gemeenschappelijke onderteekening der overeenkomsten van Locarno. In de overtuiging, dat de toestand van on behagen, waarin de wereld zich bevindt, slechts ter zijde kan worden gesteld door een versterking der solidariteit, welke er op be rekend is in Europa het vertrouwen op den vrede te sterken, getrouw aan de verplichtin gen, welke zij door het Volkenbondsstatuut, de verdragen van Locarno en het pact van Briand Kellogg op zichhebben genomen en refereerende aan de verklaring betreffende de niet gebruik making van geweld, welke als basis, waarop de in Genève op 11 Decem ber 1932 door hun gevolmachtigden ter Ont wapeningsconferentie onderteekende verkla ring dient en op 2 Maart 1932 door de poli tieke commissie dezer conferentie is aange nomen. Er naar strevende alle bepalingen van het Volkenbondsstatuut haar volledig effect te verleenen. met inachtneming der methodes en procedures, welke er in zijn voorzien, en in strijd waarmede zij niet willen handelen. Met in achtneming van de rechten van iederen staat waarover niet kan worden be schikt zonder de medewerking van de be trokkenen. Zijn overeengekomen te dien einde een verdrag te sluiten en zij hebben hun gevol machtigden benoemd, die nadat zij hun vol machten hebben uitgewisseld en in goeden en behoorlijken vorm hebben gevonden, de volgende bepalingen te hebben goedgekeurd: Art. 1 De hooge verdragsluitende partijen zullen zich over alle kwesties, welke hun aangaan, beraden. Zij verplichten zich alle pogingen aan te wenden om binnen het kader van den Volkenbond een politiek te voeren van effectieve samenwerking tusschen alle mo gendheden tot handhaving van den vrede. Art. 2. Ten aanzien van het Volkenbondsstatuut in het bijzonder van de art, 10, 16 en 19. be sluiten de hooge verdragsluitende partijen onderling en met voorbehoud van de slechts door de gewone organen van den Volkenbond te treffen beslissingen, alle voorstellen no pens de methodes en procedures te onder zoeken. welke geschikt zijn deze artikelen een behoorlijke werkzaamheid te verleenen. Art. 3. De hooge verdragsluitende partijen ver plichten zich alle pogingen aan te wenden om het succes der Ontwapeningsconferentie te verzekeren. Zij behouden zich voor, kwes ties welke hun bijzonder betreffen, en aan 't einde der conferentie nog niet opgelost moch ten zijn, opnieuw te onderzoeken door toe passing van dit verdrag, ten einde zeker te doen zijn, dat zij op geschikte manier wor den opgelost. Art. IV. De hooge verdragsluitende partijen bevesti gen hun voornemen met het oog op een bin nen het kader van den Volkenbond na te streven oplossing betreffende alle kwesties van economischen aard, welke voor Europa, in het bijzonder voor zijn economischen we deropbouw van gemeenschappelijk belang zijn overleg te plegen. Art. V. Dit verdrag wordt gesloten voor den duur van tien jaren, gerekend van den dag van zijn van kracht worden af. Wanneer geen der hooge verdragsluitende partijen den anderen voor den afloop van het achtste jaar zijn voornemen mededeelt het verdrag te beëin digen, dan geldt dit als vernieuwd en blijft het van kracht zonder termijn, waarbij iedere hooge verdragsluitende partij de be voegdheid heeft het verdrag te beëindigen door een te dien einde met een termijn van twee jaren af te leggen verklaring. Art. VI. Dit verdrag, dat geredigeerd is in het Duitsch, het Engelsch, het- Fransch en het Italiaansch, waarbij in geval van afwijkin gen de Fransche tekst bindend is, moet ge ratificeerd worden en de ratificatie-oorkon den moeten, zoodra mogelijk, in Rome wor den gedeponeerd. De Koninklijke Italiaansche regeering zal ieder der hooge verdragsluitende partijen een geverifieerd afschrift van het protocol inzake het deponeeren doen toekomen. Dit verdrag wordt van kracht, zoodra alle ratificatieoorkonden zullen zijn gedeponeerd. In het Volkenbondssecretariaat zal het worden geregistreerd overeenkomstig de bepalingen van het Volkenbondsstatuut. Gedaan te Rome opin een exemplaar, dat in het archief van de Koninklijke Ita liaansche regeering gedeponeerd blijft en waarvan ieder der hooge verdragsluitende partijen een geverifieerd afschrift zal wor den toegezonden. Op deze oorkonden hebben de genoemde gevolmachtigden kend. dit verdrag ondertee- De redevoering, welke Mussolini Woensdag in den Senaat heeft gehouden over de bui- tenlandsche politiek heeft ongeveer drie kwartier geduurd. Mussolini besprak de voor geschiedenis en de beteekenis van het pact van vier. Hij vergeleek vervolgens den tekst van zijn oorspronkelijk ontwerp met den tekst, welke thans zal worden gepara feerd, waarbij hij punt voor punt besprak. Vervolgens besprak hij den geest, welke het heeft mogelijk gemaakt eindelijk tot een overeenstemming te komen, waarbij hij af zonderlijk de houding van Engeland, van Frankrijk, van Duitschland en ten slotte van Italië uiteenzette. Mussolini bracht hulde aan de regeeringen die met hem hadden samengewerkt en in het bijzonder aan de Fransche regeering-Dala- dier. waarvan hij de loyale en moedige hou ding prees. Mussolini verzekerde de vergade ring. dat de wolken tusschen Frankrijk en Italië thans zijn weggevaagd. Mussolini's rede werd herhaaldelijk door luid applaus onderbroken. Ten slotte kondig de Mussolini de parafeering aan en waar schuwde hij tegelijkertijd voor overdreven pes simisme. want door het pact van vier is slechts de basis gelegd voor een verderen politieken arbeid, welke zich in een nieuw idealisme en nieuw realisme moet voltrek ken. In Fransche regeeringskringen beschouwt men de parafeering van het viermogend hedenpact als een eerste stap in de richting van een Europeesche ontspanning. Zonder verwijl zullen thans, naar verluidt, de onder handelingen worden hervat teneinde de prac- tische portée van het pact vast te stellen, de Fransch-Italiaansche betrekkingen te ver beteren en vervolgens de betrekkingen te ver beteren tusschen Italië en de Kleine Entente. In Berlijn verheelt men zich niet, dat de tekst van het pact van vier vergeleken met de oorspronkelijke gedachte van Mussolini een essentieele verwatering beteekent. Van bevoegde zijde wordt steeds gewezen op de beteekenis van het feit, dat in dezen critieken tijd een dergelijk verdrag is tot stand kunnen komen. Van beteekenis is dat in dit pact voor de eerste maal, in tegenstelling tot alle overige tot nu toe gesloten pacten en verdra gen een moment der beweging en het voor uitzicht op toekomstige ontwikkelingen na drukkelijk zijn opgenomen. De strijd ging in de laatste vier weken in hoofdzaak om art. 3 dat de kwestie der Duit sche rechtsgelijkheid bevat. De gevonden formule laat alles open en wijzigt niet in het minst de erkenning van de rechtsgelijkheid van Duitschland door de vijf mogendheden. Het artikel heeft in zoo verre ook waarde, dat het de mogelijkheid geeft over de problemen van ontwapening en rechtsgelijkheid verder te handelen in den kring der viermogendheden. wanneer de Ont wapeningsconferentie mocht mislukken of op andere wijze onbevredigend mocht verloopen. Het bericht, dat Duitschland het vier mogendhedenpact in zijn tegenwoordige re dactie heeft aangenomen heeft in Londen groote tevredenheid gewekt. Men is hier van meening. dat het pact ondanks zijn zwakheid den wil der groote mogendheden tot uiting brengt om vriendschappelijk samen te wer ken. Het pact is bijzonder waardevol als contra effect dat de Amerikaansche openbare mee ning kan overtuigen van de vreedzame ont wikkeling van Europa. Genève. Ontwapeningsconferentie tot 27 Juni verdaagd. Het Presidium der Ontwapeningsconfe rentie heeft Woensdag op voorstel van pre sident Henderson met algemeene stemmen besloten zich te verdagen tot 27 Juni. De eerste lezing van het Engelsche ont- werp-verdrag zal heden (Donderdag) defi nitief worden afgesloten De volgende zitting van het presidium der conferentie is vastgesteld op 27 Juni. Henderson heeft, volgens de Tel. de be voegdheid gevraagd het bureau eventueel voor dien datum te Londen bijeen te roepen in verband met een opmerking van den Pooischen gedelegeerde, dat de delegaties te Londen alleen economische en financieele zaken kunnen bepraten. De gevraagde mach tiging is hem onmiddellijk verleend. De Nederlandsche gedelegeerde professor mr Dr. J. F. A. Francois, heeft in de giste ren gehouden zitting der ontwapeningscon ferentie nog rapport uitgebracht over de budgetaire beperking. Hij zeide dat vooral om technische redenen, als waardeverande ring van het geld. in de budgetaire commis sie geen eenstemmigheid is verkregen over ae vraag of reeds in deze conventie het be ginsel der gecontroleerde beperking der uit gaven zal worden opgenomen. Prof. Francois merkte voorts op. dat naar het oordeel van het comité de openbaarheid der uitgaven op zich zelf reeds een stap in de goede richting is, al had hij verder willen gaan Resolutie van de Volkenbonds- vereertigingen tegen den Duitschen Jodenhaat. Aan de Tel. wordt uit Montreux gemeld: Een scherpe veroordeeling van de houding der Duitsche regeering tegenover de Joden in Duitschland wordt uitgesproken in een door de Unie van Volkenbondsvereenigingen aan genomen resolutie, die was opgesteld door de minderheden-commissie der Unie, waarvan de vice-voorzitster der Unie mevr. Bakker van Bosse (Nederland» rapportrice was. Zoo wel in de commissie als in de voltallige zitting heeft de Duitsche gedelegeerde, dr. Schnee, zich van stemming onthouden. De resolutie werd toegelicht door een rede welke mevr. Bakker-van Bosse als rapportrice voor de minderhedenkwesties heeft uitgespro ken. In moedige en energieke bewoordingen heeft zij de strekking van de resolutie aan de vergadering duidelijk gemaakt. Overeenkomstig het verzoek van de Volken bondsunie heeft Lord Robert Cecil den leider der Duitsche Volkenbondsliga. dr. Schnee een brief geschreven, waar hij de opvatting der Unie over de Jodenvervolging in Duitschland weergeeft. Hierop heeft dr. Schnee o.m. ge antwoord. dat hij het oordeel niet gemoti veerd en niet rechtvaardig acht. „Ik zal", al dus dr. Schnee, „mijn regeering verslag uit brengen van het standpunt der Unie en ik twijfel er niet aan. dat zij bij haar beslissin gen zoowel met de levensnoodzakelijkheden van het Duitsch volk als met de door den Volkenbond gehuldigde verheven principes "ekening zal houden". besiuurs2itting voorlezing gedaan van een brief van Duitsche socialistische zijde, ten doel hebbende zekere misverstanden uit den weg te ruimen. In den brief wordt medegedeeld, dat de zetel van de leiding der Duitsche sociaal democratische partij naar Praag is ver plaatst. en voorts dat het bericht als zou Otto Wels uit het bestuur der soc. arbeiders- internationale zijn getreden, van allen grond ontbloot is. De algemeene raad heeft als besluit dei- discussies omtrent de Belgische regeerlngs- volmachten een motie aangenomen, waarin onmiddellijke ontbinding der Kamers wordt geëischt. Deficit van 1.880 millioen over 1932. Op 31 Mei 1933 is het begrootingsjaar 1932 afgesloten. Rekening houdende met de tekorten in dc voorafgaande jaren ontstaat aan het einde van het begrootingsjaar 1932 een totaal defi cit van 1.880 millioen R.M. Aan het einde van het. rekeningsjaar 1931 bedoeg het defi cit. 1690 millioen. Het. is dus in het begroo tingsjaar 1932 met 190 mlilioen gestegen. Het resultaat kan met het oog op de verdere verscherping van de economische crisis in het. afgeloopen jaar niet ongunstig genoemd worden. Heden publicatie der transferregeling? V. D. verneemt, dat de Rijksbank een re geling der transferaangelegenheid heeft uit gewerkt. welke aan de Donderdag te hou den kabinetszitting zal worden voorgelegd. Verwacht wordt dat niet een algemeen transfermoratorium zal worden afgekondigd, maar een beperkt uitstel der transferbeta lingen. waarvan de bij het Stillhalteverdrag vastgestelde betalingen zullen worden vrij gesteld. Voor de nieuwe regeling van het Stillhalteverdrag zou Dr. Schacht voorstellen doen aan de Stillhaltecrediteuren. Goering voor een betere ver- standhouding met Frankrijk. Een medewerker van „Petit Journal" heeft een onderhoud gehad met den Pruisischen minister-president Hermann Goering, dat in hoofdzaak liep over de Fransch-Duitsche be trekkingen. Wat scheidt feitelijk beide volken? aldus zeide Goering o.m. Niets, tenzij wederkeerige eischen. In elk opzicht kunnen de belangen der beide volken met elkaar in overeenstem ming worden gebi-acht Hoe meer ik er over nadenk, des te meer kom ik tot de overtui ging, dat beide naties zich moeten verzoenen. De Fransche staatslieden komen met die van alle andere landen bijeen, alleen niet met de Duitsche. Wij hebben behoefte aan een bespreking tusschen beide regeeringen welker samen werking meer dan eenige andere den vrede en de welvaart van Europa zou verzekeren. En dit juist op een oogenblik waarin Duitsch land zichzelf een sterke regeering heeft ge geven welke in staat is verantwoordelijkheid op zich te nemen, wat een onafwijsbare voorwaarde voor elke verziende politiek is. Frankrijk en Duitschland moeten met elkaar onderhandelen, dan zullen zij, daarvan ben ik overtuigd .een gemeenschappeslijken weg vinden. Op het oogenblik is de toestand niet goed. Ik doe evenwel mijn best hem te verbeteren. Men verandert geen traditioneele stroomin gen in één dag. Dat is een langdurig werk, maar men moet het probeeren. Duitschland. Zetel der S. P. D. naar Praag verplaatst. Naar Reuter meldt, heeft de secretaris generaal der Belgische arbeiderspartij in een Amerika. Woodin niet naar Berlijn. In Amerikaansche politieke kringen wordt het bericht betreffende de a s. benoeming van secretaris Woodin tot Amerikaansch ambas sadeur in Berlijn gedementeerd. De oude stad en de nieuwe tijd. Een van de eigenaardige bekoringen, wel ke den bezoeker inzonderheid een stad als Parijs verschaft, is de zichzelf bestendigende sfeer. Parijs is een oude stad. een der oudste steden van Europa en nergens misschien komt men zóó onder den indruk van de his torie der eeuwen als hier. „Steenen die spreken", het is een afge zaagde uitdrukking, maar als de steenen er gens iets hebben mee te deelen. dan is het in dit oeroude centrum der West-Europeesche cultuur. Hetzij men, geleund over de borst wering van een der monumentale bruggen, zijn gedachten laat meedrijven met den stroom van de Seine; hetzij men, omhoog blikkend naar de wonderbare geveltjes in een heuvelachtige volksbuurt, zich verdiept in de legenden van feesten en revoluties; hetzij men de namen leest op de pompeuze beeld groepen der pleinen of op de verweerde doo- denhuisjes der kerkhoven altijd en altijd weer spiegelt zich hier iets af van het Verle den, het grootsche, heilige en onsterflijke Verleden, dat wij van kindsbeen af in de ge schiedenis hebben leeren ontdekken en waar van de romantiek - ons later in literatuur en kunst telkens meer is onthuld. Parijs, dat is de geschiedenis van onze westersche menschheid, de geschiedenis van haar heldhaftigheid, van haar scherpzinnig heid. van haar tragisch streven en van haar steeds weer zich hernieuwend geloof. Hier belichaamt zich de traditie van de kunst, de wetenschap, de godsdienst, de politiek. Parij- is het hart en het hoofd van het eeuwenoude Europa; het centrum, waar de geest huist, waaruit ons geslacht sinds zijn bewustwor ding heeft geput. Voor den West-Europeaan wordt een bezoek aan Parijs wat voor den Oosterling een bede vaart naar Jeruzalem moet zijn geweest. He' is als een periodieke terugkeer naar 't ouder lijk huis, waar elk intiem hoekje zijn eigen herinnering heeft en waar een huiveringwek kende wijding uitstraalt van dingen, die voor den vreemdeling slechts banale voorwer pen zijn. Er is geen pijnlijker gewaarwording dan wanneer er bij zulk een terugkeer iets veran derd blijkt in de structuur van het ouderlij huis. Er moet ergens ter wereld een onver anderlijk plekje zijn, waar men in de on sterflijkheid kan blijven gelooven. Daarom ligt de bekoring van Parijs in het onveran derlijk karakter van deze verouderde stad. Maar de nieuwe tijd maakt zich ook mees ter van de oeroude monumenten, waar de historie versteend is. Het merkwaardige is echter, dat een dergelijke moderniseering hier niet ten koste van het karakter gaat. D^ sfeer kan in dergelijke plaatsen zóó sterk zijn, dat zij het nieuwe, dat het ongelijksoor tige schijnt, als het gelijksoortige in zich op neemt. Heeft het moderne verkeer met zijn auto's en verkeersagenten iets gewijzigd in het ty pisch Parijsche stadsbeeld? Een prent van Daumier overtuigt den aanschouwer, dat het stadsbeeld door deze wijziging in de techniek van het vervoer slechts weinig veranderd is. Ook de ruiters en rijtuigen met hun even luidruchtig geroep en geratel leverden reeds dezelfde opstoppingen op. Toch doen zich voor de bestendiging van de traditie bedenkelijke verschijnselen voor. Het primitieve vehikel, waarmee de Parijze- naars tot vóór enkele jaren hun dooden te ruste brachten, raakt uit de mode. Thans ziet men niet meer het sjokkende paard met daarachter de dorpsbegrafenis-voetgangers. Maar wel heeft de lijk-auto, welke gevolgd door de omnibus voor de rouwdragers, in sui zende vaart om de hoeken der straten vliegt, het groteske aanzien van haar voorgangster behouden en aldus is ook de moderne begra fenis een typisch Parijsch curiosum ge bleven. De ietwat lugubere romantiek van de we reldstad verliest door het moderne comfort en de moderne correctheid wel iets van haar onhygiënische gemoedelijkheid. Zooals Rot terdam zijn Zandstraat heeft moeten prijs geven en ook Amsterdam in zijn schilder achtige achterbuurtjes door den slooper be laagd wordt, moet zelfs Parijs iets van het kostbare Verleden aan den tijd afstaan. Waar men ook dwaalt, van Montmartre tot Montparnasse en van de Porte de Vincennes tot de Porte d'Auteuil, overal ziet men de ook ten onzent in zwang zijnde afbraken en door braken. Merkwaardig zijn ook in deze wereld stad de tegenstellingen tusschen de lage oude huisjes en de betonnen wolkenkrabbers daar naast. En met deze verandering in het decor gaat. gelukkig op bescheiden schaal tot nog toe. een verandering in de straatnamen ge paard. Zelfs de alwetende taxi-chauffeurs raken door dergelijke naamsverandering nog wei eens de kluts kwijt. Zoo heeft het mij veel moeite gekost, in een verdoopt straatje er gens tusschen het Panthéon en de Jardin des Plantes een pension te ontdekken, dat mij om zijn weidschen naam had aangetrok ken. Maar dit oude gerenommeerde tehuis voor den dakloozen vreemdeling heeft het ongeluk gehad, door nieuwbouw omringd te zijn geworden, waartegen het nu als een schunnige, armzalige curiositeit afsteekt. Als pendant had het den modern opgetrokken gevel van een hotel voor vrouwen gekregen, dat een onberispelijk netten en hygiënisch- comfortabelen indruk maakt. Dit is wel een van de opvallende nieuwigheden van Parijs: het groote aantal speciaal voor vrouwen be stemde pensions en hotels. Het hotelwezen heeft zich trouwens spe ciaal in de achterwijken van den Linker Oever sterk uitgebreid. Moderne, aan de Engelsche en Duitsche hospitiums herinne rende huizen wisselen daar thans de antieke gribussen af. Maar ook in de bestaande res taurants van het oude soort zijn voor een stad als Parijs waarlijk ingrijpende hervor mingen ingetreden. Een geheel nieuw centrum heeft zich ge vormd op de een paar jaar geleden nog van de overige wereld afgescheiden en onbereik bare plek, waar de Cité universitaire verrezen is. Behalve de steeds toenemende reeks stu dentengebouwen vindt men daar nu een paar nieuwe restaurants, een paar keurige en ge heel modern aandoende boekwinkels en een geregelden autobus-dienst. Het Pare Mont souris is bezig een tweede Luxembourg te worden Maar is een dergelijke vernieuwing iets merkwaardigs van dezen tijd? Zelfs een con servatief complex als Parijs is een organisme, dat zich eeuwig verjongt. Wie de thans zoo prachtig verbreede en ruime Pont de la Con corde betreedt en daarmee een gewend aspect van vroeger heeft moeten vaarwel zeggen, herinnere zich, dat de vorige, hem zoo be kende brug indertijd met de steenen van de gesloopte Bastille gerestaureerd is. En wie. die op het He de la Cité tusschen spelende kinderen en rustende wandelaars in den keurig netten tuin boven de Seinekaden verwijlt, zou de griezelige Morgue terugwen- schen. welke hier eenmaal met haar lugu bere romantiek de zenuwen heeft geprikkeld Rusland. Een verzoening Trotzki Stalin? Trotzki. Volgens een telegram uit Istanboel aan .Aftonbladet" te Stockholm heeft Trotzki ver klaard. dat het zoo goed als zeker is dat hij in de naaste toekomst terug zal keeren naar de Sowjetunie daar er geen meeningsverschil meer is tusschen hem en Stalin iAlg. Handelsblad). Oostenrijk. Salzburgsche regeering sluit de Duitsch-Oostenrijksche grens. De Salzburgsche landsregeering heeft de Duitsch-Oostenrijksche grens op alle door- tochtplaatsen naar Beieren gesloten. Deze verordening heeft betrekking zoowel op het doortochtverkeer als op het kleine grensver keer Alleen het station van Salzburg is naar beide kanten open. DE AANSLAG OP VENIZELOS. ZIJN BEDIENDE GEDOOD. ATHENE. 7 Juni (Reuter» Omtrent den re volveraanslag op den 70-jarlgen Griekschen staatsman Venizelos kan nog gemeld worden, dat toen Venizelos Dinsdagavond laat met zijn echtgenoote in een auto van Kiphissa naar Athene terugkeerde, een onbekende man verscheidene revolverschoten op de auto ge lost heeft. Mevrouw Venizelos liep vier schotwonden op. de chauffeur werd eveneens gewond, doch Venizelos bleef ongedeerd. De aanslag werd op circa 7 K M afstand van Athene gepleegd. De dader loste de schoten uit een andere auto en kon ont komen. De lijf-bediende van Venizelos werd door een der kogels gedood. De chauffeur, die eveneens zwaar gewond werd. was toch nog in staat de inzittenden naar Athene te bren gen Venizelos heeft slechts eenige lichte ver wondingen door glasscherven opgeloopen. V. D. meldt nog: Venizelos had de tegenwoordigheid van geest zich op den grond te laten vallen on trok zijn vrouw van dc bank. zoodat deze eveneens dekking kon vinden. Zij was echter reeds dadelijk door vier kogels getroffen. Ook dc chauffeur van de auto werd zwaar ge wond, doch bleef niettemin aan het stuur zitten tot hij mevrouw Venizelos naar een ziekenhyls te Athene had gereden. De auto is door de beschieting erg gehavend. De daders, die dum-dumkogels gebruikten, wis ten te ontkomen zonder te worden herkend. DE TROUWPLANNEN VAN DEN PRINS VAN ASTURIë. ALFONSO VERZET ER ZICH TEGEN PARIJS. 7 Juni. (V.D.» Naar verluidt heerscht in de kringen van het voormalige Spaansche hof groote ontstemming over het voornemen van den oudsten zoon van ex- koning Alfonso van Spanje, den Prins van Asturië om in het huwelijk te treden met een meisje van burgerlijke afkomst. Signorita Hdelmlra Occjo, een dochter van een rijke Cubaansche familie. Men acht het ongepast dat een prins uit het Huis Bourbon met iemand van burgerlijken huize zou huwen en Koning Alfonso schijnt alles In het werk te hebben gesteld om den Prins van zijn voor nemen af te brengen. Dit schijnt ook de re den te zijn. waarom de aankondiging van het huwelijk geschied is te Lausanne, waar het binnen veertien dagen geslqten zal worden. RECORDVLUCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN" FRIEDRICHSHAFEN7 Juni. (V.D.) Het luchtschip „Graf Zeppelin" heeft het traject Friedrichshafen-Recife in de recordvlucht van 65 uur en 28 minuten afgelegd. Tenge volge van den wind kon het luchtschip ech ter boven de vlieghaven van Pernambuco niet dadelijk landen, zoodat het eenige uren bo ven het kustgebied kruiste. AGENDA. DONDERDAG 8 JUNI Gem. Concertgebouw: Volksconcert H.O.V. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Kus me goeden nacht" en „De Spookrots". 8.15 uur. Palace: „Wij zijn gezworen kameraden". Op het tooneelTchen Tuo Tien-troupe, Chi- neesche Melange Act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater „Sehnsucht 202". Op het tooneel: Conrad Will and Partner. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve s Maan dags. toegang vrij. Heemstede: Raadsvergadering. 8 uur. VRIJDAG 9 JUNI Bioscoopvoorstellingen, nieuw programma. Bloemen daal: Vijverweg 27. Lezing van Dr. Portielje voor de Bloemcndaalschc H. G. CANN'EGIETER Montessorischool, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5