VELSEN, IJMUIBEN EN BEVERWIJK NIEUWS UIT BELANGRIJK VOORSTEL VAN B. EN W. INZAKE WERKVERRUIMING. BEVERWIJK HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 10 JUNI 1933 VELSEN. Afgraving van duinterreinen van Hoogovens. „Bij flink werken kan gemiddeld 36 cis. per uur worden verdiend/7 Reeds langen tijd hebben B. en W. gezocht naar gelegenheid en middelen om het zeer groote aantal werkloozen in deze gemeente te helpen aan geschikte werkgelegenheid. Steeds zijn de pogingen van B. en W. echter gestuit op bezwaren als b.v. dat een te groot percentage van het aan het werkverschaf fingsobject te besteden bedrag zou moeten worden uitgegeven aan onkosten voor ma terialen (voor welk onderdeel geen Rijks subsidie wordt genoten) en dat objecten, waarbij nagenoeg alle uitgaven worden om gezet in arbeidsloon, bijna niet zijn te vin den. Het trok de aandacht van het College dat de N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken nog uitgestrekte duinterreinen in eigendom heeft, welke mis schien in een verre toekomst voor uitbreiding der bedrijven zullen worden aangewend. B. en W. meenden dat die terreinen voor dit doel een aanmerkelijke bewerking dienden tè ondergaan. Daarom kwam bij hen het denk beeld op of niet reeds thans, bij wijze van werkverschaffing, hoewel veel vervroegd, met- dit werk een aanvang kon worden gemaakt. Die werkverschaffing zou kunnen bestaan in egaliseering en op bouwniveau brengen van de terreinen en het graven van havens. Het werk zou volgens door Hoogovens vast te stel len plannen, zooveel mogelijk met uitsluiting van mechanischen arbeid, door werkloozen in loondienst volgens tariefloon kunnen worden' uitgevoerd. De hoofddirectie van hei werk zou bij Hoogovens kunnen blijven, ter wijl het toezicht op de arbeiders en de te berekenen tarieven zou worden toever trouwd aan beambten der Nederlandsche Heide Maatschappij. B. en W. verzochten aan de directie van Hoogovens hare meening over dit denkbeeld te mogen vernemen. Amsterdamsche Ballast Maatschappij werkt mede. Na hierover gehouden mondelinge bespre-» kingen schreef de Hoogovens bij brief van 13 April 1933 o.m, het volgende: „Naar aanleiding van uw vraag, of ten be hoeve van een deel van de.;werklooze arbei ders-in de gemeente Velsen ons terrein voor later te vestigen industrie zoo veel mogelijk door handenarbeid in plaats van machinaal afgezand zou kunnen worden, deelen wij u mede, dat wij daarover met de A. B. M., die volgens met ons aangegane overeenkomst de bij ons van tijd tot tijd voorkomende-afzan- dingén uitvoert, te rade zijn gegaan. Het resultaat van ons overleg is als volgt: De.eerst ondergeteekende (Koninklijke Ne derlandsche Hoogovens en Staalfabrieken) is in beginsel bereid tot vervroegde afzanding harer terreinen over te gaan, terwijl de twee de ondergeteekende (Amsterdamsche Ballast Maatschappij) eveneens in beginsel, bereid, is bij het afgraven zooveel mogelijk handen arbeid in uénats van machinalen arbéid toe' te laten. Hierbij zouden de volgende voor waarden moeten worden gesteld: De Amsterdamsche Ballast .Mij, zou als technisch adviseur bij het werk der werk verschaffing moeten optreden, daar de werk zaamheden der werkverschaffing zich zullen moeten aanpassen aan het algemeene -afgra vingsplan, voor de richtige uitvoering waar van de Amsterdamsche Ballast Mij. tegen over de-Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken aansprakelijk blijft. De leiding der werkverschaffing op zich zelf zou het best worden opgedragen aan de Nederlandsche Heide Maatschappij, die bij zondere ervaring bezit in het leiden van dergelijke werkzaamheden. Zoowel de K.N.H.S. als de Amsterdamsche Ballast Mij. behouden zich het recht voor de werkverschaffing te allen tijde stop te zetten. De Amsterdamsche Ballast Mij. is bereid aan de Gemeente Velsen per M3 zand door de werkverschaffing in hare wagens gestort 7,67 cent te vergoeden.'' Hierop hebben B. en W. zich op 5 Mei 1933 gewend tot den minister van' Staat Minister van Binnenlandsche Zaken, terwijl op 12 Mei d.a.v. een gespreking heeft plaats gehad tusschen den heer Meyer de Vries, Hoogovens en de Amsterdamsche Ballast Maatschappij. Deze bespreking werd door Hoogovens en de Amsterdamsche Ballast Maatschappij schrif telijk bevestigd. Afgraving in werkverschaffing. Hoogovens schreef als volgt: „Naar aanleiding van de gemeenschappe lijke bespreking op 12 Mei met uw college, den rijksinspecteur voor de werkverschaf fing; de Amsterdamsche Ballast Maatschap pij en onszelve, bevestigen wij u op uw ver zoek dat wij tot wederopzeggens toe bereid zijn op onze terreinen afgravingswerkzaam- heden in werkverschaffing door de gemeente Velsen toe te laten. Bij de uitvoering dezer werkzaamheden zullen de in ons schrijven van 13 April j.l. genoemde voorwaarden in acht genomen dienen te worden.' De Amsterdamsche Ballast Maatschappij schreef „Bij dezen hebben wij de eer te bevestigen het onderhoud dat wij met u mochten hebben op 12 Mei 11. in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur van Velsen, den heer Meijer de Vries en de directie der Hoog ovens, onder toevoeging van eenige punten, waaraan tijdens dit onderhoud geen aan dacht werd gewijd en welke toch eveneens regeling behoeven. Bij dit onderhoud werd overeengekomen, dat door ons zal worden afgenomen en afge voerd het zand dat zal worden gewonnen bij de zandafgravingen, welke door middel van werkloozen der Gemeente Velsen zullen ge schieden op een daartoe door de Hoogovens welwillend ter beschikking gesteld terrein. De aanwijzing der werkloozen zal ge schieden door het Gemeentebestuur van Vel sen; deze werkloozen zullen tot onze Ven nootschap in geen enkele dienstverhouding staan. Het toezicht op de verrichtingen dezer werkloozen zal worden uitgeoefend door de Nederlandsche Heide Maatschappij. Deze werkloozen zullen alle werkzaamheden ver richten tot het afgraven der terreinen en het laden der zandkarren, welke zandkarren zullen worden aangevoerd en afge voerd door onze Vennootschap; eventueel la den met transportband. Onze Vennootschap zal u betalen een be drag van 7,67 cent- per M3 door de werkloozen ontgraven en in de karren geleverd zand. ge meten in profiel van uitgraving.De betalings voorwaarden zullen nader worden geregeld. De technische leiding bij de ontgx-aving zal berusten bij onze Vennootschap, zoodat ook telkens de plaats van afzanding en tot op welke hoogte moet worden ontgraven door onze Vennootschap zal worden aangegeven. Voor het geval de door de te werkgestel- den geproduceerde hoeveelheid zand minder bedraagt dan de hoeveelheid welke onze Ven nootschap in verband met hare leverantie- verplichtingen benoodigt, zal het haar vrij staan het zand machinaal te ontgraven, het zij op het hierbedoelde terrein der Hoog ovens, hetzij in hare eigexx zanderij. Ingeval van staking der te werkgestelden, zal het onze Vennootschap vrij staan de af graving machinaal te doen geschieden, even als in het geval door weersomstandigheden de ontgraving door de werkloozen niet zal kunnen geschieden. Indien door omstandig-' heden buiten den wil onzer Vennootschap en in geval van stoornis in ons bedrijf geen afvoer van het zand mogelijk is, zal onze Vennootschap niet verplicht zijri het door de werkloozen ontgraven zand af te nemen. Het aantal te werk te stellen werkloozen zal in onderling overleg worden vastgesteld". Rijkssubsidie voor extra-kosten. Onder dagteekening van 18 Mei 1933 werd van den minister van Staat minister van Binnenlandsche Zaken het volgende schrij ven ontvangen: „Ik heb de eer u mede te deelen, dat ik bereid ben, voor de afzanding van terreinen, toebchoorende aan dé N.V. Koninklijke Ne- derl. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmui- den, door de Amsterdamsche Ballastmaat schappij een nader te bepalen subsidie toe te zeggen in de extra-kosten welke ontstaan doordat het afgraven niet mechanisch, doch in handenarbeid zal geschieden. De Am sterdamsche Ballastmaatschappij betaalt aan uwe gemeente 6.67 cent per M3 zand, gestort in dc wagens 'van deze maatschappij. Het verschil tusschen de genoemde 7,67 cent en de werkelijke kosten draagt uwe gemeente. Het Rijkssubsidie wordt bei-ekend in het ver schil. Aan deze toezegging worden de volgende voorwaarden verbonden: le. Alleen werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners (één uit een gezin), aange wezen na verkregen toestemming van de in spectie voor de werkverschaffing te Beemster mogen worden tewerkgesteld. 2e. Er zal zooveel mogelijk in accoord moe ten worden gewerkt, tegen een zoodanig loon. dat bij flink werken gemiddeld f 0.36 per uur kan worden verdiend. 3e. Bij verzuim wegens x;egen mogen de eerste drie uren per week niet worden ver goed, de volgende regenuren met 29 cent. 4e. Met de dagelijksche leiding van de werkverscha f f ïng wordt de Ned. Heidemaat schappij te Arnhem belast. 5e. De pi-emie, welke voor'het vastgestelde dagloon verschuldigd is ingevolge de Ziekte wet, moet voor een vierde deel op de arbei ders worden verhaald. 6e. Declaraties gelieve u ten spoedigste na afloop van iedere maand, vergezeld van de origineele of gewaarmerkte afschriften van loonlijsten waarop de tewerkgestelden vror ontvangst geteekend hebben, bij mijn De partement in te dienen. Deze stukken dienen door de Ned. Heidemaatschappij gewaar- mei'kt te worden. (Uit de overgelegde stuk ken dient tevens te blijken, hoeveel door de Amsterdamsche Ballastmaatschappij aan uwe gemeente is betaald.) 7e. Wekelijks dient u een overzicht van de uitbetaalde uurloonen gefiatteerd dooi de Ned. Heidemaatschappij bij mij in te zenden. Deze toezegging wordt voorloopig van kracht vei-klaard tot en met 1 Juli a.s. U gelieve te zijner tijd de inspectie voor noemd en de Ned. Heidemaatschappij op te geven, wanneer de gesubsidieerde werkver schaffing zal aanvangen". B. en W. kunnen zich met de gestelde voor waarden vereenigen en stellen den Raad voor hen te machtigen tot genoemde werk verschaffing, onder de gestelde condities, over te gaan. WERKVERSCHAFFING. Op 8 Mei werden 70 arbeiders uitgezonden naar dc Rijkswerkverschaffing. Zij werden te werk gesteld bij het waterschap De Berkel en ondergebracht in kamp Roosdomsbrug bij Markelo. Voor de samenstelling van een ploeg van 70 man moesten wox-den opgeroepen 105 arbeiders. Hiervan gaven 21 werkloozen op, dat zij juist ander werk hadden gevonden; 6 kon den niet worden uitgezonden wegen ziekte. 6 idem wegens ziekte in hun gezin, terwijl 2 een ongeldig motief hadden opgegeven. 70 vertrokken naar de werkverschaffing. Op 30 Mei vei-lieten de tewerkgestelden het kamp en keerden naar hier terug wegens het vinden van ongedierte in een tweetal kee- ten. Zij werden door het betrokken departe ment uitgesloten tot 19 Juni a.s. DE WERKLOOSHEID NEEMT AF. RUIM 600 WERKZOEKENDEN MINDER DAN IN JANUARI. Volgens opgave van de Gemeentelijke Ar beidsbeurs waren j.l. Zaterdag als werkzoe kend ingeschreven; Bouwvakarbeiders: Betonwerkers 55, behan gers 1, bouwk. opzichters 4, cementwerkers l. fundeeringwerkers l. grondboorders 1, grond werkers 138 w.o. 1 ben. 18 jaar, heiers 5, met selaars 44 w.o. 2 ben. 13 jaar, oppexdieden 44, schilders 15, straatmakers 9, stucadoors 8. timmerlieden 138, uitvoerders 3. voegers 5, totaal 472. Metaalbewerkei-s: Ankerwikkelaars 1, bank werkers 82 w.o, 4 ben. 18 jaar, branders 1, construetiewerkers 6. elecfcriciens 13 w.o. l ben. ■18 jaar, gasfitters 3, handlangers 5, horloge makers 1. isoleerders 1, ketelmakers 17 w.o. 1 ben. 18 jaar. klinkers 4. koperslagers 3, las- schers 16, loodgieters 5, machinisten 60. me- taalboorders 3, metaalboorders 3. metaal- draaiers 28- metaalschavers 2, metaalschilders 2. metaalslijpers 1. monteurs 14 w.o. 2 ben. 13 jaar. motordrijvers 3 w.o. 1 ben. 18 jaar. plaatwerkers 22. pijpbewerkers 5, rijwielher stellers 2, scheepsmakers 1. scheepstimmer lieden 13. scheepstuigers 6. smeden 5. staal- draadsplitsers 1. stokers 44. w.o. 1 ben. 18 j.. tegenhouders 1, voorslagers 2. vormers 6, vuur werkers 21. ijzerwerkers 2, totaal 407. Kantoorpersoneel: bedeinden mnl. 50 idem vrl. 5- aank. bed. vrl. 4. idem mnl. 6, musici violisten 2. accordeonnisten 1, electr. techn. teekenaar 1, totaal 69. Huish. beroepen: Dagdienstboden 5 w.o. 3 ben. 18 jaar, dienstboden dag en nacht 1. huishoudsters 2. huipon in de huishouding 2. werksters 13, portiers 2. totaal 25. Diverse beroepen: Drukkers 1. fotografen 2, lettel-zetters 6 w.o. 1 ben. 18 jaar, laborato- riumbed. 1. mach. houtbew. 4. kistenmakers 2. kuipers 20, mandenmakers 8, meubelmakers i. w.o. 1 ben. 18 jaar, modelmakers 1, rietmat tenmakers 1, stoelenmatters 1. stoffeerders 3. zagers 4, kleermakers 3. aardewerkers 2, mo delleurs 1. schoenmakers 3, zadelmakers 1. boekbinders 1 nettenboetsters 2. nettenboeters 1, zeilmakers 5. broodbakkers 17, w.o. 3 ben. 18 jaar, broodbezorgers 1, bierbottelaars 1, Koks 4 w.o. 2 ben. 18 jaar. sigarenmakers 3, slagers 2. bloemisten 9, landarbeiders 6, tuin ders 17, visschers 43 w.o. machinisten 9, sto kers 1. koks 2. visschers 31, colpoi'teurs 7, kruideniersbedienden 4 w.o. 2 ben. 18 jaar. ma- gazijnbed. 10, reizigers 9. winkelbed. vrl. 4 w.o. 1 ben, IS jaar, bakkenschippers 15, bedien den gr. vaart 1, chauffeurs 52, dekknechts 4. expeditiekn. 1. kellners 7, koffiehuisjuff. 1, kraanmachinisten 4. loopjongens 2. matrozen koopvaardij 8. pakhuiskn. 5. schippers G. sleepbootkap. 10, stuurlieden 5. voerlieden 11, controleurs 5. incasseerders 4. opzichters 2, haven- en transportarbeiders 16. totaal 416. Zonder vakkennis: Losse en fabrieksarbei ders 596. w.o. 20 ben. 18 jaar. In totaal stonden derhalve ingeschreven 1985 werkzoekenden. Vergelijken wc dit aantal bij dat van de eerste ;\vcck van Januari, dan valt een belangrijke vermindering der werk loosheid te eonstateeren. Toen was het aan tal ingeschreven nog 2609, zoodat de vermin- dei-ing 624 bedraagt. Bij een vergelijking tusschen de verschillen de vakgroepen zien we,' dat het aantal werk looze bouwvakarbeiders daalde van 684 tot 472. dus mét ruim 200. Ook in ""de andere groepen valt een belangrijke daling te eonsta teeren; zoo daalde het aantal werklooze me taalbewerkers van 546 op 407. dat der diverse beroepen van 589 op 416. In deze beide groe pen is een vergelijking echter minder steek houdend. in verband met de staking in het visschêrxj bedrijf: Een zuiverder beeld geeft daarentegen de groep arbeiders zonder vakkennis (losse- en fabrieksarbeidei's) waarvoor het cijfer daal de van 709 op 596. Het feit, dat er thans ruim 200 bouwvak arbeiders minder werkloos zijn dan in Januari wijst op .en belangrijke opleving in de bouw nijverheid, voornamelijk in Santpoort en Driehuis, waar een groot aantal woningen m aanbouw is. DE VIERING VAN KONINGINNEDAG. BIJDRAGE GEVRAAGD VOOR DE KINDER. SPELEN. Het bestuur van de Vereeniging tot viering van den verjaardag van H. M. dc Koningin Wilhelmina heeft onderstaand adres aan den gemeenteraad gericht: In uwe Raadsvergadering van 24 Juli 1931 werd ons een bijdrage voor de kinderspelen beschikbaar gesteld van f 200. Verleden jaar sloot onze kas gelukkig met een batig saldo en hoopten wij met de con tributie van onze leden welk bedrag dooi de crisis zeer is tegengevallen de feesten van 1932 te kunnen bekostigen cn besloten wij in onze vergadering voor het jaar 1932 geen bijdrage van u te mogen aanvragen. Dit jaar staan wij helaas voor het feit, dat onze geldmiddelen niet toereikend zullen zijn om een feest te kunnen geven als verleden jaar en dus de kinderspelen belangrijk zullen moeten besnoeien, wat voor de jeugd zeer onaangenaam zal zijn en komen daar om zooals in onze vergadering besloten tot uw geacht college met het beleefd ver zoek ons dit jaar voor dc kinderspelen een bedrag van f 300 beschikbaar te willen stel len. Redenen waarom wij u deze vraag hoe ongaarne ook moeien stellen: wij zijn fi nancieel daartoe gedwongen. Wij hopen, dat uw Raad welwillend zal kunnen beslissen om dat bedrag voor de kinderspelen beschikbaar te stellen. (get.) H. VAN DEN BERGH. wnd. Voorzitter. en S. J. DE JONGE, Secretaris. WANDELSPORT. De heer J. Hendrikse, vooi-zitter en leider van de Kennemer Wandelclub heeft Donder dagavond een marsch van 10 K.M. gemaakt. Onder groote belangstelling startte de wan delaar des avonds te 8 uur bij „Suisse" om de heen- en terugreis naar Wijk aan Zee le aanvaarden. De heer Hendrikse behaalde op deze trai- ningsmarsch oen gemiddelde snelheid van 10 K.M. per uur. HET INHALEN VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER. OPROEPING AAN DE VEREEN IGING EN De leden van het uitvoerend comité, dat het afscheid en de huldiging van oud-bur gemeester Jhr. J. C. W. Strick van Linscho- ten or ganiseerde, hebben zich thans'gevormd, tot een voorloopig comité dat- zich voorstelt het op plechtige wijze inhalen van Bever- wijk's nieuwen burgemeester. Mr. H. J. J. Schollens voor te bereiden. Het comité doet daartoe den volgenden Oproep. ,Aan alle vereenigingen in Beverwijk, wel ke er mede sympathiseeren om den nieuwen burgemeester op plechtige wijze in te halen, wordt verzocht oen afgevaardigde te zenden naar de bijeenkomst, welke gehouden zal worden op Vrijdag 16 Juni a.s.. ces avonds te half negen in het veilingsgebouw „Kenne- merland" aan de Breestraat no, 49. Het is niet de bedoeling, dat hiervoor we derom gelden worden beschikbaar gesteld. Het voorloopig comité: A. M. Davidson. W. de Groot, Deken J. M. Lucassen, Mr. A. Moens. A. v. d. Plas. G. W. P. Stoutenbeek, Ir. J. H. Felders en B. v. d. Weg. DE VERBETERING VAN DE R.-K. JONGENSSCHOOL. EEN ADRES AAN DEN GEMEENTERAAD. Ten behoeve van de verbetering van de R.K. Jongensschool in de Hobbestraat, wei'den door den gemeenteraad ingevolge de bepa lingen van de L.O.-wet 1920 de noodige gelden beschikbaar gesteld. Het schoolbestuur heeft voor de uitvoering van dit werk een inschrij ving gehouden. Dit heeft aanleiding gegeven tot het indienen van een adres aan den ge meenteraad van den aannemer H. J. M. Her- garden, die daarin het volgende te kennen geeft: dat hij verzoekt dat de raad zijn goedkeu ring niet geeft aan de op 29 Mei 1933 gehou den onderhandsche aanbesteding voor de verbouwing aan de R.K. Jongensschool in de Hobbestraat te Beverwijk, daar steeds be kend was van te voren wie wel cn welke aan nemers niet mochten mede inschrijven; daar thans 3 aannemei-s hiervan de dupe zijn, zoo zijn opzetjes en corruptie hier niet vreemd: daar hij ruim 37 jaren zijn bedrijf hier ter plaatse uitoefent en grootsehe wer ken in deze gemeente heeft uitgevoerd, zoo ziet hij zich thans en vooral in dezen niet opbouwenden tiid niet als een vei'stootene terzijde geschoven. redenen, waarom hij zich beleefd tot Uw College wendt Uw afkeuring aan de aanbe steding te verleenen. Met betrekking tot bovenstaand schrijven Wenschen B. en W. reeds thans op te merken, dat deze aangelegenheid, ingevolge art. 77 zevende lid der L.O.-wet 1920. behoort lot dc competentie van het College van B. en W. B. en W. kunnen den raad nog mededceien. dat zij heden toestemming hebben verleend het bedoelde werk op te dragen aan den laagslen inschrijver J. M, Tromp alhier, voor een bedrag van f 13990.—. DE LICHTBEDRJJVEN IN 1932. WINSTEN EN AFSCHRIJVINGEN. De Gemeente Liclitbedrijven hebben ook over 1932 weer een belangrijk aandeel in de fïnancieele positie van de gemeente gehad. Zoowel door het gas- als electricileitsbodrijf konden belangrijke bedragen in de gemeente kas worden gestort, die zeker in deze ongun stige tijden in niet gex-inge mate de finan- cieele zorgen der gemeente helpen verlichten. Het gasbdrijf. De directeur der Gemeente Liclitbedrijven, de heer H. J. de Groot, deelde ons mede, dat het gasbedrijf over 1932 aan de gemeente wegens winst uit dat bedrijf kon uitkecren een bedrag van 51.769,71. (Oorspronkelijk was geraamd 43.000). De opbrengst van de gaslevering was 187.544. 06. tegen 193.380 in 1931. Op het gasbedrijf werd afgeschreven een bedrag van 40.214.05 (v.j. 47.000). Ten einde dc gemeentekas in nog ruimere mate in deze tijden te steunen werden de afschrij vingen tijdelijk gelijk gesteld met de nood zakelijke aflossingen. In totaal werd op het gasbedi-ijf zoolang het bestaat afgeschreven 406.935,66. Op 31 Dec. 1927 was vanaf 1890 in totaal 206.677.28 afgeschreven en in deze laatste vijf jaren 200.258,38. Daaruit blijkt, welk een groote vlucht het gasbedrijf heeft genomen, nadat in 1926 de eigen fabriek was opgeheven en gas werd betrokken van Hoogovens. Als overschietende boekwaax-de blijft nog over een bedrag van 731.0.20.35. waartegenover nog een leeningsschuld staat van 598.236.62, waardoor een reserve is ontstaan van 150.000, dat dus in het bedrijf kapitaal Is geworden. Alzoo kan worden geconstateerd, dat het Gasbedrijf kerngezond is en in een gunstige financieele positie verkeert. Het G.E.B. Het Gemeentelijk Electriciteitsbedrxjf, dat veel jonger is dan de zoo juist genoemde af- üeelïng der Liclitbedrijven. verkeert al even zeer in blakenden welstand. De stroomomzet was in 1932 151.536.01 (v.j. 156.6801, terwijl de winst 56.966.44 be droeg. Op dit bedrijf kon bovendien nog wor den afgeschreven een bedrag van 7.847.14, waardoor het totaal bedrag aan afschrijvin gen steeg tot 213.155,38. Als boekwaarde resteert nog 105.933.03, waartegenover een leeningsschuld steat van f 89.191.04. Ook hier dus een ruime gekapitaliseerde reserve van 16.741, 99. In 1927 was totaal afgeschreven 132.763,29, zoodat in de laatste vijf Jaren f 80.392,09 aan afschrijvingen kon worden besteed. Uit deze cijfex-s blijkt dus, dat de Gemeen te Lichtbedryven over het jaar 1932 weer gunstig gefunctionneerd hebben en dat dc behaalde winsten op het oogenblik een niet genoeg te waardeeren steun beteekenen voor de gemeentekas. Een ton gouds Is een heel be- di\ag. dat uit de toch al opgevoerde belastin gen niet gemakkelijk zou kunnen worden ge haald. VEREENIGING „KONINCiNMr. DAG". HET PROGRAMMA VOOR DE FLESTEN. Vrijdagavond vergaderde de vereeniging „Koninginnedag" in de bovenzaal van hotel ..Ter Burg Wegens bedanken van den voorzitter, den heer F. R. C. Rijkens. stond de vergadering onder leiding van den heer H. A. J. J. v. d. Bergh, die een kort ope- ningswoord sprak waarin hij de zeer slechte opkomst der leden betreurde. Het aantal persvertegenwoordigers was grooter dan dat der leden. Na vaststelling der notulen bracht de secre taris de heer S. J. de Jonge het jaarverslag uit waarin het weislagen van den Konin ginnedag in 1932 werd gememoreerd. Het aantal leden liep tengevolge van de tijds omstandigheden terug en aanvulling daar van moet dan ook noodzakelijk worden ge acht. Hoe grooter het aantal leden is, des te beter zal de Koninginnedag gevierd kunnen worden. Met groote voldoening werd herinnerd aan' de aubade, die met de kleppermarsch en de klompendans een prachtigen inzet van den Koninginnedag vormde. Er is, aldus het jaarverslag weer veel ge mopperd over het niet afsteken vaxx een vuur werk. De vei-eeniging kon. hoe ongaarne ook, geen vuurwerk doexx afsteken. De crisis was hiervan de oorzaak. Do secretaris eindigde zijn keurig ver zorgd jaarverslag met den wensch, dat de vereeniging dit jaar met zeer grootcn luister haar zilveren feest zal kunnen vieren. Onder applaus van de vergadering had de secretaris woorden van dank in ontvangst te nemen voor zijn verslag. Vervolgens was het woord aan dan pen ningmeester. den heer D. M. G. Botterop, voor het uitbrengen van het financieel ver slag. De inkomsten waren in totaal f 1539.62, de uitgaven f 1.433.16., zoodat het batig saldo f 106.46 groot was. Het batig saldo was in 1932 f 314 zoodat aldus de penningmeester, het spaarpotje was geslonken. Boeken en bescheiden waren door de heeren Weijs en Kochx gecontroleerd en in orde bevonden. Den heer Botterop werd dank gebracht voor z'n gehouden beheer en hij had 'n woord van hulde in ontvangst te nemen voor het feit, dat hij ondanks de ongunstige tijden nog een batig saldo wist te boeken. De voorzitter deelde vervolgons mede. dat dc heer F. R. C. Rijkens bedankt had als voorzitter en als bestuurslid van „Koningin nedag", noemde dit een ernstig verlies voor de vereeniging, want de heer Rijkens heeft gedurende 14 jaren de vereeniging op uit stekende wijze geleid en bcstuurs- en leden vergaderingen, alsmede den jaarlij kschen feestdag steeds tot iets bijzonders gemaakt. Op voorstel van den voorzitter werd de heer Rijkens met instemming der vergadering benoemd tot eereiid der vereeniging „Ko ninginnedag". Ook aan den heer M. Lamme, die om ge zondheidsredenen voor zijn bestuursfunctie bedankte werd dank gebracht voor datgene wat hij in het belang der vereeniging had verricht. Hierna werd overgegaan tot bestuursver kiezing wegens periodieke aftreding van den heer H. Breukelaar, die werd herkozen. In de vacatures, ontstaan door bedanken van de heer F. R. C. Rijkens, Th. Koop cn M. Lamme en wegens overlijden van den heer D. Meilo werd voorzien door de verkiezing van dc heeren D. Dangennond. J. H. Brem- mers, P. Cloeck en H. J. Blauw. De heer H. A. J. J. v. d. Bergh werd uit het bestuur als voorzitter aangewezen. Dc nieuwe voorzitter dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Het programma voor de feesten in 1933 werd als volgt samengesteld: v.m. 8 uur koraalmuziek van den torenkrans af. te 9.30 uur aubade der schoolkinderen, klep permarsch en klompendans, kinderspelen op lxet weiland voor „Scheybeeck". volksspelen, turndemonstratie, motorrijden, voetbalwed strijd in het gemeentelijk Sportpark en zoo mogelijk vuurwerk. De heer Hofmeester heeft zich bereid verklaard wederom de aubade en k^pper- marsch voor te bereiden en te lelden. Op verzoek van de hoofden dor scholen werd de rondgang met de schoolkinderen, die reeds geruimen tijd tijdens de aubade voor het stadhuis moeten staan, aanmerke lijk bekort. De weg zal thans worden ge nomen langs Breestraat, Peperstraat, Ko ningstraat en Velserweg. Teil behoeve van de kinderfeesten zal ook aan de gemeente Wijk aan Zee en Duin een bijdrage worden gevraagd, omdat mins' s 300 kinderen van scholen uit die vteente aan de kinderspelen deelnemen. Bij de rondvraag heeft de heer P. C. Tim mer nog een woord van dank gesiv^ken aan het adres van den heer F. R. C. Rijkens voor het vele werk dat hij in het belang van de zakenmenschen heeft gedaan. In verband met een subsidie-aanvrage aan de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer uitte de heer Joh. N. Tromp, alg. sccr. der V.V.V. den wensch. dat tusschen beide ver eenigingen een prettige samenwerking zou ontstaan. De vergadering werd hierna met woorden van dank door den voorzitter gesloten. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Oudheidkamer verkreeg een stel ouri- Hollandsche kinderkleeding, negentien ge ïllustreerde kinderboeken uit het begin der vorige eeuw, een antiek zilveren horloge met zilveren horloge-kast en eenige oude mun ten.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11