i Internationale Kamer van Koophandel eischt vrijer handelsverkeer. HANDBAL GOLF BILJARTEN SCHERMEN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG Tl JUNI 1933 Nederlandsche pleidooien tegen ondermijning van het vertrouwen. Verdrag van Ouchy te Weenen ter sprake. (Van onzen correspondent) WEENEN, Juni 1933. Aan den vooravond van de economische wereldconferentie hebben in Weenen op het 7de congres van de Intern. Kamer van Koop handel de vertegenwoordigers van 47 landen de stem van de praktijk van het Internatio nale handelsverkeer laten hooren, over de maatregelen waarmee de wereldcrisis bestre den zou moeten worden. De nieuwbenoemde voorzitter van de Ka mer, de Nederlandsche gedelegeerde L. H. Fentener van Vlissingen, vatte de verwach tingen die de Kamer heeft van de conferen- tien in Londen samen toen hij de hoop uit sprak dat de regeeringen daar het blinde egoisme zullen overwinnen, dat in alle landen tot de noodlottige politiek leidt, die de be staande beschaving dreigt te vernietigen. Met de bekentenis niet optimist genoeg te zijn om snelle resultaten van Londen te verwachten, gaf de heer Van Vlissingen ook de over tuiging van het Weensche Congres weer, dat het zoeken naar tooverformules niet baten zal, en dat slechts een oprechte en krachtige wil om den strijd tegen de wereldcrisis ge meenschappelijk aan te binden een geleide lijke verbetering brengen kan. Het Weensche congres heeft het advies van de mannen der praktijk aan de in Londen bij eenkomende staatslieden neergelegd in een memorandum waarin er met nadruk voor ge waarschuwd wordt zich niet te verliezen in de groote problemen der internationale schul den, van het verstoorde evenwicht tus- schen vraag' en aanbod en tusschen prijzen en kosten. Een oplossing van die vraagstuk ken zou van het grootste gewicht zijn, maar hèt congres meent, dat men beter doen zal eerst den strijd aan te binden tegen die oor zaken van de wereldcrisiss, waaraan de regee ringen zelf schuld hebben. Ruim eerst de hin derpalen uit den weg, luidt het advies van de Kamer die het verkeerd begrepen eigenbelang overal aan den internationalen handel in den weg heeft gelegd. Zorg dat de exporteurs weer betaling kunnen krijgen voor de geleverde waren, door opheffing van de ver stikkende controle op het valutaverkeer. Zorg dat de vraag zich weer kan laten gelden door afbraak van de tolmuren en dat het beleg ging zoekend kapitaal weer daarheen stroomt waar het met het meeste nut kan worden aangewend door de wederinvoering van een betrouwbaren internationalen gouden stan daard, die de stabiliteit van de wisselkoersen garandeert. 'Voorzorgsmaatregelen die een bevredigende werking van den gouden standaard verzeke ren.-waaraan het sinds 1914 zoo bitter geha perd heeft, zullen noodig zijn; ook zal men het waarschijnlijk niet kunnen stellen zonder een internationale overeenkomst ter beper king van de de productie van grondstoffen om de noodzakelijke prijsstijging teweeg te brengen, maar van niets kan op zichzelf reeds een zoo onmiddelijk gunstig effect verwacht worden als van het verdwijnen der belemme ringen die de willekeur der regeeringen het internationaal verkeer in den weg legt. Groote vrijheid, concludeert de Kamer, zal evenwel niet veel meer baten, als men het algemeene vertrouwen niet kan herstel len. Daarom streed het Weensche Congres krachtig voor het principe, dat aangegane schulden ook betaald moeten worden. Wil men het nu zoo diep geschokte vertrouwen weer versterken, dan moeten de internatio nale staatsschulden niet verloochend wor den, al zullen tegemoetkomende nieuwe rege lingen misschien noodig blijken, maar de landen die schulden te innen hebben, dienen hun schuldenaren in staat te stellen hun ver plichtingen te betalen in den eenig moge lijken vorm, n.l. door den uitvoer van goede ren of door het leveren van internationale diensten zooals bijv. het zeevrachtverkeer. Het waren vooral de Nederlandsche afge vaardigden dr. H. H. Hartogh en Ch. H. E. Boissevain die den levendigen bijval van het Congres oogstten met hun krachtige plei dooien tegen verdere ondermijning van het vertrouwen. Geef aan de bankiers, de groote en de kleine spaarders het verloren vertrouwen weer, dat aangegane schulden ook betaald worden, betoogde dr. Hartogh. en de groote, nu werkloos liggende kapitalen kunnen weer vruchtbaar internationaal werk doen. Het scherpe protest van den heer Boissevain tegen de schending van schuldovereenkom sten door het willekeurig opgeven van den gouden standaard, om zoodoende de waarde van het ruilmiddel te verminderen, wat het betreffende land vrijstelt van de pijnlijke noodzaak het loonpeil te verlagen, vond vrij wel algemeenen weerklank, ook bij de Engel- sche en Amerikaansche delegaties, tegen wier regeeringen dit protest voornamelijk gericht was, en een resolutie werd aangenomen, die van regeeringen eischt dat zij tegenover hun crediteuren eenzelfde eerlijkheid betrachten als van kooplieden verwacht wordt, willen zijn hun credietwaardigheid niet onder mijnen. De discussie over de noodzaak, de tolmuren af te breken werden bijzonder belangwekkend voor Nederland. Enkele staten, w.o. Neder land en België, hebben zooals bekend, ge tracht, zonder te wachten op de steeds uit blijvende grootscheepsche internationale actie, onderling alvast te doen wat op be perkte schaal mogelijk was. Het resultaat van die pogingen was het verdrag van Ouchy waarin deze staten elkaar wederkeerige voor rechten gaven die een vrijeren handel moge lijk maken. Tegen die pref en ties kunnen ech ter, op grond van de clausule der meest be gunstigde natie, die de basis van vrijwel alle bestaande handelsverdragen vormt, de staten protesteeren die niet geneigd zijn tot het ver drag van Ouchy toe te treden, en Engeland bijv. maakt inderdaad bezwaren tegen dat verdrag. Zulke bescheiden maar vruchtbare pogin gen, als die van Nederland en België, om op kleine schaal te doen wat de grooten wel noo dig noemen maar nalaten, werden door het Weensche Congres als een der beste middelen beschouwd om tot een spoedige verlaging der tolbarrières te komen. In het advies aan de Londensche conferentie wordt dan ook aan gedrongen op een tegemoetkomende houding der betrokken regeeringen, t.a.v. hun rechten onder de meest-begunstigings clausule. Alleen de Italiaansche delegatie, die de belangen- politiek van haar regeerin in Centraal Europa in het oog hield, protesteerde tegen dat ad vies. De Engelsche delegatie liet duidelijk blijken, dat zij het met de houding harer re geering niet eens is, en in de vertrouwelijke atmosfeer van een aan de congreszaal gren zende buffetkamer gaf een Amerikaansch ge delegeerde als zijn persoonlijke meening te kennen dat de regeering der Ver. Staten, hoe wel niet geneigd zelf tot het verdrag van Ouchy toe te treden, daarmee toch zoo sym pathiseert, dat zij hoogstwaarschijnlijk be- r."' zou zijn, als Nederland en België in Washington een verzoek daartoe mochten doen, bij de regeering in Londen er op aan te dringen haar bezwaren tegen het verdrag op te geven. SPORT EN SPEL (Zie ook elders in dit nummer.) HAARL CRICKETBOND Haarlem 5Bloemendaal 2. Bloemendaal ging eerst batten. Verschil lende spelers kwamen in de dubbele cijfers, doch vooral aan Kesting is het te danken, dat tenslotte op 127 voor het verlies van 9 wickets gesloten kon worden. Kesting had hierin met een zeer hardgeslagen 60 het leeuwenaandeel. Verder F. van Elk 12, W. v. d. Werff 14, M. Indenbosch 12 en H. Walekamp 16 not out. Voor Haarlem had A. van Gooi gebowled 5—39, I-I. D. Wessel 1—36, A. de Winter 2—41 en A. Heimig 18. Haarlem begint zeer slecht, maar Wessel en De Winter weten de collapse te stuiten en 'n flinken stand op te zetten. Wessel kan dan het eerst vertrekken voor een keurig ge speelde 32. De grootste tegenstand is daar- meer gebroken en hoewel De Winter er nog even spanning inbrengt, zit, nadat deze voor een uitstekende 39 wordt gebowled, spoedig het geheele Haarlem-elftal nog binnen de 100 aan den kant. De bowlingcijfers waren G. Kesting 5—22, W. v. d. Werff 1—16. M. Inden bosch 120, P. Willen 219, 'H. Dieperink 13 en J. Bosse 018. Haarlem verloor dezen wedstrijd dus met 28 runs. CRICKET IN ENCELAND De belangrijkste feiten in de county-wed- strijden van de afgeloopen week zijn wel de onverwacht groote inningsnederlaag van Sus sex en de teleurstellende resultaten van Kent, dat zijn vijfde volle nederlaag te slikken kreeg. De Middlesex amateur en all-England bowler Allen die voor het eerst voor de Lon densche county uitkwam, slaagde er n.l- in om Sussex voor een betrekkelijk lage score van 182 uit te krijgen. Hij nam niet minder dan 7 wickets voor 41 runs! Zijn bowlen was extra fast en zijn armswirig bracht vele moeilijkheden. Ook in de 2e innings van Sussex (202) veroverde de fastbowler een drietal wickets voor slechts 22 runs, waar door Sussex, dank zij een fraaie innings, van Middlesex (432) met innings en 48 runs ver loor. Voor de volgelingen van Ta-te is deze nederlaag wel zeer teleurstellend, vooral nu Yorkshire nog steeds ongeslagen is en voor de achtste maal een volle overwinning wist te boeken. Het is verder onbegrijpelijk, dat een zoo sterk battingteam als Kent tegen een betrek kelijk zwakke tegenpartij, als Hampshire een zoo groote nederlaag leed. Alle ..heroes'' van Kent faalden met uitzondering van Ames die 69 scoorde uit een totaal van ruim 200. Hampshire antwoordde met 468 waarvan de veteraan Mead een fraai gespeelde 198 scoorde. De 2e Kent Innings bracht slechts 178 op. waarna Hampshire de benoodigde 11 runs zonder wicketverlies maakte. Essex scoorde verder het buitengewoon hooge totaal van 500 ondanks accuraat bow len van Root c.s.; Wicholls met 117 was de held van den dag. Worcester bracht er in beide innings weinig van terecht (194 en 183) Ook Gloucester blijft teleurstellen. Nu werd weer geheel verdiend verloren van Somerset. Deze victorie is des te meer merkwaardig, omdat sedert 1926 Gloucester nimmer van deze county verloor. De scores luiden: Somerset 443; Gloucester 132 en 201. Betrekkelijk verrassend was de overwinning van Warwick op het constant spelende Der byshire. R. E. S. Wyatt was dezen wedstrijd wel bijzonder in vorm. Hij scoorde nl. eerst 166 runs en nam in de Derbyinnings van 226. 6 wickets voor 76 runs. Inderdaad een all round prestatie. De bekende amateur P. G. S. Fender slaagde er in tegen Nottinghamshire een prachtig hard gespeelde 106 te scoren uit een totaal van 357. Notts had daarvoor, dank zij Harris (132), slechts 267 gemaakt. De 2e in nings leverde 257—9 waarna Surrey (81-0' den tijd uitspeelde. Leicestershire kan weinig goed doen. ver loor thans van Jupp c.s. met 9 wickets. De totalen luiden: Leicester 141 en 213: North amptonshire 307 (Jupp 59, Timms 113). Nu het weer constant warm is. komen ook de West-Indische touristen er veel beter in. Tegen Glamorgan scoorden zij het prachtige totaal van 475. Vooral het batten van Roach '61) en Heady (129) was meesterlijk en zeer aantrekkelijk voor het, voor Wales, talrijke crïketpubliek. De Glamorgan batsmen speel den evenwel het bowlen der West-Indiërs met veel vertrouwen, waardoor zij zelfs een nog hooger totaal n.l. 493 bereikten. De bekende oud Cambridge blue Turnbull maakte een prachtige 60. en Dycon 147 en Duckfield 88 maakten het den bowlers niet gemakkelijk. De Yorkshirebatsman Sutcliffe slaagde erin heden zijn eerste century van het seizoen te scoren tegen Warwickshire n.l. 205! Op het oogenblik dat wij dit schrijven zijn 449 runs voor 5 wickets bijeengebracht, zoodat de a.s. kampioenen ook dezen wedstrijd wel weer ongeslagen zullen doorkomen. Wij komen hierop nog nader terug. UMPIRE. ROEIEN HET SPAARNE OP „HOLLANDIA". TWEE MOOIE OVER WINNING EN. Het Spaarne heeft op de Hollandia-wed- strijöen twee zeer moedgevende overwinnin gen geboekt. De eerste werd behaald door Ir. Tj. de Vries, die in het nummer Skiff Juniores B achter eenvolgens mr. James <Njord> en Schroeder ("Willem III), sloeg, beiden met groot verschil, en den eersten prijs won. De Vries, die in uitstekende physieke conditie is en ook op oefenbaantjes mooie tijden maakt, zal a.s. Zondag bij de Argo-wedstrijden (op het Maas-Waal kanaal bij Nijmegen) in het nummer Skiff Seniores starten, nu Timmer mans naar Engeland vertrekt om daar zijn kans op de Marlowe Regatta, te beproeven. De volgende Spaarne-overwinning was een kranige prestatie van de Vier Juniores A, die na in haar heat met uiterst gering ver schil tweede te zijn geworden achter Ar go en voor De Laak, als snelste tweede in de finale kwam. en won voor Laga als tweede en Argo als derde. Die finale was wel de spannendste race die op dezen Hollandia -wedstrijd werd geroeid: de drie ploegen streden boord-aan- boord tot vlak voor den finish. In den eind spurt bleek Het Spaarne de meeste reserve te hebben en won met een taf lengte (enkele me ters) vóór Laga. terwijl het verschil tusschen. Laga en Argo ook slechts een taflengte be droeg. Wat de overige race-nummers betreft waarin de Haarlemsche vereeniging deelnam, werd Timmermans' wedstrijd tegen Ir. Van Dongen (Laga) een teleurstelling. In de laat ste 500 M. liep Van Dongen rustig uit en won zeer beslist, met verscheidene lengten. Tim mermans, die als de lichtere roeier wel in het nadeel was door den zwaren tegenwind op de eerste helft, van de baan, verviel overigens in zijn oude fout van veel te weinig van zijn rug gebruik te maken. Hij zal deze fout moe ten herzien om kans te maken op een goed figuur in Engjïland. De overnaadsche vier van Het Spaarne wor. haar heat op overtuigende wijze en blonk uit door eenheid en goede beheersching vooral van het waterwerk. In de finale eindigde de ploeg na feilen strijd als derde, maar zij zal zeker op de Koninklijke nog een hartig woordje meespreken. In de dames-stijlnummers won mej. A. Tijm (Skiff Juniores) haar heat en behaalde in de finale den tweeden prijs: een keurige prestatie na goede voorbereiding. De beide damesvieren behaalden geen succes. Het plan is dat Het Spaarne a.s. Zondag op de Argo-wedstrijden zal deelnemen aan de nummers Skiff Seniores en Vier Juniores. Lijnden 1Rapiditas 3 (10) (DAMES). Reeds direct na de aanvang weet mej. Buis voor Lijnden te scoren. Lijnden was voortdurend in de meerder heid; mej. Landmeyer verdedigt haar doel zoo goed. dat het bij 1—0 blijft. Na de rust het zelfde spelbeeld; Rapiditas is nu- iets meer ih den aanval en" tegen het einde zelfs in. de meerderheid, maar ook hier staat een goed doelverdediger en het einde komt met- 10 voor Lijnden I. Rapiditas 2Concordia (33) Concordia was onvolledig en werd aange vuld door twee eerste elftalspeelsters van Ra piditas I. 'Mej. Dandey opende thans voor Concordia de score (01). Niet lang daarna maakt Rapiditas gelijk (1—1). Concordia neemt wederom de leiding door mej. Dandey (12). Voor rust maakt mej. Poorter nog gelijk (2—2). Nadat Concordia de leiding had genomen (2—3), zet Rapiditas dan nog enkele aan vallen op en het gelukt gelijk te maken (3—3). Lijnden 2Rapiditas 2 (41) (HEEREN). Lijnden neemt de leiding met een onhoud- baren worp (10). Weldra heeft zij weer succes (2—0). Na half-time is Rapiditas on danks het windnadeel ver in de meerderheid maar in de voorhoede wil het nog niet vlot ten, een strafworp heeft ook geen succes. Bij een Lijnden uitval moet Hartendorp we derom zwichten 3—0). Lijnden 2Rapiditas 3 (43) Voor de rust was Lijnden II iets in de meerderheid en maakte een score van 40. Rapiditas redde de eer door Kuyten (41) KennemerHilversum (35) Zondag is op de banen van de Kennemer Golf en Country Club te Zandvoort de com petitiewedstrijd Konnemer—Hilversum ge speeld. welke de bezoekers met 53 wonnen. De uitslagen luiden; Foursomes: W. F. Looman en E. Vas Visser verliezen van B. Carp en B. Heldring 43; W. Boissevain en W. van Waveren spelen ge lijk tegen K. M. A. Enthoven en F. van der Graaf; Ch. Veltman en E. Ve'tman verliezen van G- M. Bierema en H. Scheltema 21. Singles: W. F. Looman verliest van B. Carp met 2 up: W. Boissevain verliest van B. Heldring 4—2: E. Vas Visser wint van K. M. A. Enthoven 21: W. van Wa veren wint van F. van der Graaf 54; Ch. Veltman verliest van G. M. Bierema 21; E. Veltman wint van H. Scheltema 43. Om den „De Louw"-beker. Dezer dagen was K.E.T.S. (Amsterdam) bij de B. V. Haarlem op bezoek voor den strijd om bovengenoemden beker. De totaal-uitslag luidde: K.E.T.S. 929 car.. B. V. Haarlem 1065 car., Haarlem won dus met 137 car. Hedenavond komt het le vijftal van Victo ria (Amsterdam) op bezoek. C. Weber wint het Amsterdamsch kampioenschap. De schermwedstrijden om het Amsterdamsch kampioenschap op degen georganiseerd door den Amsterdamschen Schermbor.d vonden Zondag op Schinkelhaven plaats. Er waren 27 deelnemers opgekomen, die ondergebracht werden in 3 groepen. Er werd geschermd in de eerste voorronde om slechts één treffer, hetgeen het typische dueischer- men zeer nabij komt. doch dat in de prak tijk hoogst gevaarlijk blijkt te zijn voor de goede degenschèrmers. Zoo moeten we ver klaren. waarom geroutineerde krachten als Jhr. van Geen, L. v. Zanten, A. Mayer enz. reeds in do voorronde werden geëlimineerd. De demi-finale werd op 2 loopers ge schermd en bestond uit 16 deelnemers. Hier werd geschermd om 2 treffers, hetgeen niet zoo riskant was en de verhouding beter weer gaf. C. Weber, die net de demi-l'inale haalde herstelde zich en gaf zich verder zooals we van hem gewend zijn. Hij ging dan ook als no. een over naar de finale. De andere Haar lemmers waren reeds gesneuveld, 'oneens konden de heeren Dullemond. Eisinga, Vige- veno Vlaming en Oosterhoff de finale niet halen. De openingspartij WeberErwteman. gaf aan den eerstgenoemde al zijn eerste overwin ning. Ook Hofsteenge. die uitstekend bleef schermen, wist elke partij in een winstpartij om te zetten, zoodat de onderlinge beslissing lag in de match Weber-Hofsteenge. welke door Weber met 20 werd gewonnen. Door die overwinning won hij echter in de finale al zijne partijen en daarmee het kam pioenschap van Amsterdam op degen. De totale uitslag is l C. Weber 7 overwin ningen. 2 Hofsteenge 5 overwinningen, 3 v. d. Bosch, 4 Nichtevegt, 5 Erwteman. WIELRIJDEN. VAN EGMOND DERDE. BIJ SPRINTWEDSTRIJDEN TE KOPENHAGEN. Zaterdag en Zondag werden te Kopenha gen sprintwedstrijden gehouden voor ama teurs waaraan 9 Denen en 9 buitenlanders deelnamen. Deze wedstrijd om den Grooten Prijs van Denemarken werd gewonnen door den Oostenrijker Dusika, terwijl de Fransch- man Rampelberg tweede werd en de Neder lander van Egmond derde. BINNENLAND ETIENNE BOSCH Te Scheveningen is 70 jaar oud. overleden, naar de Crt. meldt, de bekende kunstschilder en etser Etienne Bosch. HET KNALDE TE AMSTERDAM. Te Amsterdam is te vijf minuten voor ne gen Zondagavond in verschillende stadsdee- len een hevige knal gehoord, die waarschijn lijk een donderslag is geweest, doch niet het karakter daarvan had. Er is een electrischc ontlading waargenomen uit een kleine zwarte wolk. IN ROTTERDAM WAS WEER BRAND. Te Rotterdam heef: wederom een groote brand gewoed. Onder Hilligcrsbcrg zijn de gebouwen van den grint- en zandhanael De Man, afgebrand. Van 20 paarden konden er zestien gered worden. Hooi en stroo ging ver loren en brandweercorpsen uit allerlei ge meenten hadden er druk werk mee den brand te blusschen. ONVOORZICHTIGE VOETGANGERS DOOR AUTO'S OVERREDEN. Te Sloten is de 35-jarige B.. toen hij de kerk aan den Slotenveg bij de Ringvaart verliet. Zondagmiddag door een auto aange reden. waarvoor den chauffeur geen schuld kan verweten worden. Met een zware her senschudding is de aangeredene naar Am sterdam vervoerd. Op den Rijksstraatweg te Soesterbcrg sprong een verpleegde van het gesticht Zon en Schild voor een naderende auto. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond, waaraan de bestuurder geen schuld heeft. NATIONALISTISCHE PADVINDERS EN I)E UNIFORMEN. De Centrale Raad van het Verbond van Nationalisten te Amsterdam heeft een adres gezonder, aan den minister-president met het verzoek bij een eventueel uit te vaardigen verbod voor het dragen van uniformen de padvindersvereeniging van het V. V. N. als zijnde een niet-revolutionaire organisatie daarvan uit te sluiten. AUTO OP TROEPJE KINDEREN IN GEREDEN. Te Rotterdam is op het Burgemeester Meinszplein een auto op een groepje kinderen ingereden, die blijkbaar geen siga'en hadden gehoord. Twee meisjes werden gewond, waarvan een elfjarig meisje ernstig. Zij had, naar de Crt meldt, een hoofdwond en een hersensc hudding. Verzekeringsvoorwaarden voor week- en maandabonnés van Haarlem's Dagblad en voor abonnés van het Geïll. Zondagsblad (Zie vetgedrukte aanvulling onderaan) Elke week- eo maandabonné van Haarlem's Dagblad is, *»- laag rijn abonnement duurt, dit blad verschijnt eo de Directie van „Haarlem's Dagblad" de venekerlng doet duren, verrekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de volgende voorwaarden Artikel j. Als verzekerden worden beschouwd alle per week en of per maand betalende geabonneerd en, die aan de volgende verelschten voldoen: gedurende minstens twee weken (In het geval van maand- abonnés twee maanden) als geabonneerde In de registers van „Haarlem's Dagblad" rijn ingeschreveni tussebca 18 en Oo ;aar oud rijn s. niet lijden aan riekten of gebreken, welke voor ben bet gevaar voor ongevallen vergrooten, en volkomen bet gebruik hebben van bunne ledematen en rintuigen. Art. 2. Onder ongeluk, als tn deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtslreekscbe oortaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verrekerde, onafhankelijk van rijn eigen wil overkomen, en waarvaD het bewijs geleverd worde dat zulks door van bulten af toegebracht geweld werd veroorzaakt, met het gevolg blema In Artikel 3 aangeduid. Art. 3. De ultkccrlngen bedragen: 600 GULDEN, Indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voortvaarden) de cenlgc en rechtstrcekscbo oorzaak Is van de lovenslango ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder begrepen wordt de amputatie vao twee ledematen, hetzij beide voeten ol belde banden, dan wel dén voet en één band, boven den enkel of den pols, of onherstelbaar gezichts verlies uit belde oogen (totale blindheid), eeu en ander binnen tien dagen na den datum van het ongovali 600 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarueo) de eenige en rechtstreekscbe oortaak Is van den dood van den verzekerden geabonneerde, betzij onmiddellijk oi uiterlijk binnen driemaal 24 uren na het ongeval 400 GULDEN. Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de ccnige en rechtstreekscbe oorzaak Is van de amputatie van één band of één voet boven den pais ol enkel, ol van het onherstelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander blnneo 10 dagen na den datum van bet ongeval) «50 GULDEN. Indien het ongeluk (vallende binnen de greuren van de voorwaarden) de eenigc en rechtstreekscbe oorzaak ls vaD de amputatie van belde leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van bet ongeval 1 130 GULDEN, Indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenigc en recbtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval) 50 GULDEN, Indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden), de eenige en rechtstreekscbe oorzaak ls van de amputatie vau alle leden van een anderen vinger, binnen tien dagen na den datum van het ongeval) xoo GULDEN, Indien het ongeluk (vallende blnneo de grenreo van de voorwaarden) de eenige en rechtstresksche oorzaak ts van de breuk van een boven- en/of onderarm of van de breuk van eea boven- en/of onderbeen) terwijl onverminderd de bcpullnfi der voorlaatste alinea vnn artikel 6. krachtens deze verzekering alle ultkccrlngen op het hoofd vnn één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, te zanten nooit meer dan f 600.— kunnen bedragen, onder bepaling, dat Ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluH, de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochteu worden gescheiden, door snijding, wringing. scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat bet verlies van véér het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige ol verminkte ledematen geen aan spraak geeft op, en niet lu aanmerking komt bij overlijden. Hetzelfde geldt voor bet geval dat reed' vóér het ongeluk ledematen gemist Heeft een ongeval het verlies vao meerdere vingers van een band tengevolge, dan gaat de volle te verlccncn ullkeerlng In geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de gebcele hand It vastgesteld. Een ongeval geelt ulmuier recht op meer dan één uitkeering, met dien verstande, dat Indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of been, tengevolge heelt, de uitkeerlog voor verlies zal worden verleend. Art. 4. De uitkeerlog Ingeval van overlijden geschiedt aan de echtgenoote, of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers ol oogeo geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeerlog geschieden binnen tien dagen nadat de noodifie inlichtingen verkreften zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevold daarvan, beweren zijn ten genoegc der Directie van „Haarlem's Dagblad". Art. 5. Eene uitkeerlog zal niet verschuldigd zijn bij dood ol verlies van ledematen ol oogeo, of breuk van ledematen, direct of indirect, veroorzaakt a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschlitheld van den verzekerde b. door eenige heelkundige operatie ol door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegen» letsel, waartegen verzekerd Is)) C. door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk) d. door ronnesteck, of terwijl de verzekerde onder den Invloed van overprikkeling o! somnambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zich zeiven te dragen e. door zelfverminking, relfmoord o! poging daartoe, hetzij wille keurig of niet, onverschillig ol dc geabonneerde al dan niet foed bij zinnen was; 1. in duel, of gedurende de voorbereiding tot ot deelneming aan wedstrijden ot bij vlieg- of luchtvaarttochten. ot bij baden, zwemmen, automoblelrijdea, motorwielrijden of wtclrijdcn; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid, of 'oor ALGEMEENE VOORWAARDEN. Als abonné In den tin dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van het gezin, tenzij, voordat bet ongeval plaats greep een ander lid van het gezin als verzekerde I» aangewezen, n» schriftelijk verzoek aan de administratie van Haarlem's Dagblad. De abonne'a van het Geïllustreerd Zondagsblad vau Haarlem's Dagblad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan dc uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAVBank te Schiedam) gelden dezelfde voorwaarden als voor dc ongevallenverzekering van Haarlem's Dagblad. De uitkeeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondugsblnd zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.Overlijden f 600.j Verlies vnn hand, voet ol oog f 400.—1 Duim of Wijsvinger f 75.Elke andere vinger f 30. Bij spoor- of tramongeval, etc., worden J uitkeeringen: bij overlijden f 1000.t bij invaliditeit I 3000.—» vechteno: aaavallen tegen den persoon van verzekerde, ot in bultenlandscbeo oorlog oi blonenlandscbe beroerten Het verdwijneu. verdrinken 01 door ga- o. gv..»cn veritlkken van den verzekerde wordt ten opzichte vau ilcrc verzekering za:i gemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid 01 grove onvoorzichtigheid. tenzij ten genoege v.10 de Directie san Haarlem'- Dagblad het bewijs van bet tegendeel wordt bijgebracht De verzekering geldt echter weI voor gevallen aarbij het aogetuk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige relf verdediging, ot wel bi) poging tot redding van personen, oi tot ifweodlot van dreigende gevaren. Onder bepaling. .!»t indien reu abonné in itaa: van «rankt innig held ot verstandsverbijstering ral raken, o: leb buiten Europa mocht begeven (behalve indien ui) van -ene EuropcescJic haven naar een andere Europ«»che haven reist tn een --chip met vast dek tn tijd van vrede) ol Indien Int neb in kri)etdl«n>i te land 01 te water begeeft en evenzeer van den dag al waarop hl) ophoudt ti)n abonnementsprijs van Haarlem's Dagblad te betalen ol deze couran- ophoudt te verschiinen, of de Directie van Haarlem's Dagblad de verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem gehee' ral vervallen nn krachteloos worden. Van de verzekering rijn uitdrukkelijk uitgesloten «non lie rich met de bereiding, het verwerken 01 proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dynamiet, napbta, acetyleen ga», 01 andere llcht-ontplofhare of llcht-outvlambare stoffen tierig houden, ol daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt detc verzekering vooi mijnwerker», a croon ten, alrcusrijders en dcrgelijkcn. Zeevlsscher?, zeevarenden eo porsoorei van den Loodsdlonst zijn I11 de verzekering begrepen, .11 wel, wat betred ongevallen aan den wal, voor alle uitkeeringen. Verlies van ledematen wordt ook aan boord gedekt, doch op uitkeering I.IJ overlijden kan voot hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien net ongeval dat het overlijden tengevolge heelt, min don wal plants had Indien de gevolgen van een ongeluk door nekellikc omstandig heden, waarin dc verzekerde verkeerde op hel «ogenblik dat liet ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere scharloost telling betaald, dan die, welke volgen» liet oordeel van den geneeskundigen adviseur van „Haarlem') Dagblad" rondt hebben moeten zijn uitgekeerd aan ten normaal r-rvseo door hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waar id de verzekerde lijdende is .ran de gevolgen van een ongeluk, zal de verrekering tijdelijk bullen kracht zijD met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verrekerde Art. 6. Ingeval een geabonneerde oen ongeluk o In alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent eo omtrent het bekomen letsel, zoo spoedig mogelijk schriftelijk ge rue ld vrordeo aan de Directie van ..Haarlem's Dagblad" te Haarlem en Inilicn zoodanige kennisgeving niet binnen drlemaul 24 uur 11a lirt ongeluk ls geschied, dan zrd gconerlel ultkrrrino ver schuldigd zijn. Indien de ge troll ene zeevarende o. moet de kennisgeving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van bet ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de nuip van een bevoegd geneeskundige worden ingeroepen cn de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven cn de voor schriften vao tien geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hu volkomen hersteld ls. In ieder geval moet den gene-.-:hcer van „Haarlem'; Dagblad" toegestaan worden den verwondt te onderzoeken wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijze gedacht kan worden, en „Haarlem's Dagblad" boeit evciiccus vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht Elk bewijs hetwelk de Directie van „Haarlem*» Dagblad" van lijd tot tijd zou kunnen elscbeo betreffende ecnlg ongeluk of verwonding oj> grond waarvan ecu elsch werd Ingesteld, ral haar zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe bel schriftelijk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden Ingeval van ecnlg ongeluk met doodnlljken afloop moet hiervan aan (le Directie van Haarlem's Dagblad ie Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat hol ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een or meer der In dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belang hebbenden verloren doou gaan. Alleen na overlegging van bet nauwkeurig door Hem en deo behandeleöden geneesheer Ingevulde aanvrage-formuller tot uit keering. en ingeval van overlijden, van de rloodaclo, kun de belang hebbende aanspraak maken op He behandelIng zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van „Haarlem's Dagblad". Dc kosten der gedichte verklaringen koir.cn ten laste van dengenc, die dc uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd rijn, zullen betaalbaar tljo ten kantore van ..Haarlem'» Dagblad", slecbts na ontvangst van eene door dcfn) rechthebbende (m ge- teekende quitantic, terwijl de verzekering bij uitbetaling van eer bedrag van meer dan twee honderd en vijltig gulden zal vervallen Van geen som, die verschuldigd ts, zal Interest betaald worden, ook niet In gevallen, waarin die anders volgent dc wet verschuldigd rou zijn) terwijl de verplichting tot nltbetnllng van eealg bedrag ophoudt, wanneer het niet bloneo oen maand nadat bet 1» toegestaan geworden, Is Ingevorderd. Art. 7. Alle geschillen uit de voor-waarden voortvioeleodo, zullen beslist worden door drte scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. BIJ weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt oe benoeming der drie scheldslledeo door deo Kantonrechter te Haarlem Partijen rijn aan de uitspraak der ichcldslicdet. onderworpen al» aan een vonnis In het hoogste re»>ort cn zullen elk haar clgeo kosten dragen beneven: dc bell: van het honorarium der scheldslleden- Art. 0. Bezwarlog or vervreemding van dc roenten. voor een geabonneerde uit detc verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo ral het ontvangbewijs van den verzekerde ol, bij overlijden, van de echtgenoote ot erlgenamen van deo verzekerde in leder geval volledige kwijting ten gevolge hebben Met het oog op de vaststelling der Identiteit van <len verzekerde, meet deze bij elke verandering van woonplaat», beroep o! naam, hetzij door huwelijk ol anderszins, daarvan ten tpoedlgste opgavs doen aan de Directie van ..Haarlem's Dagblad" <4 Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7