bm luiken bij TIMMERMAN, In Autohandel JOH. C. RUSTMAN o hieë noot iiutm! ZUIVERING VAN UW HUIS 0.28 TIMMERMAN, Gen. Cronjéstr. 60, Tel. 15649, GEN. CRONJÉSTRAAT 60 {kaftjes 1.48 Gaat met VACANTIE met uw eigen wagen. vindt U de grootste keuze GEBRUIKTE AUTO'S, diverse modellen, o.a.: FORD COACH '29, prima onderh. 440.— CHRYSLER PLYMOUTH ROADSTER '29 375 CHEVROLET '30, COACH, mooie wag. 590.— FORD COACH '30, goed loopend 550.— ENZ. GARAGE RUSTMAN Steeds voorradig ongeveer 25 wagens. LANGE HEERENVEST, Telef. 14383. En ik kan daar aan toevoegen, „altijd buiten", want wie kampeert gaat onder de wol onder de geluiden van den nacht en de vroegen morgen, van de uil, de reiger en de leeuwerik. Zelfs de •nachtegaal kan ik er bij noemen, want tegenwoordig kampeert men reeds in Mei. om er in September mee op te houden. Men zie maar eens de tentenstad bij Bakkum die den geheelen zomer bewoners heeft En het is deze kampeerplaats die ik iets uitvoeriger beschrijven wilde, omdat ik deze ten voorbeeld wilde stellen aan gemeenten en grondeigenaren die het anders opvatten. Daar bij Bakkum. even ten noorden van Castricum, is de provincie eigenares van de duinen. De rentmeester, geholpen door zijn staf, heeft een kampeerterrein ontworpen, dat aan de eischen van hygiëne beantwoordt, die nu eenmaal overal daar gesteld moeten worden, waar veel menschen tezamen zijn. Er zijn waschgelegenheden en W.C.'s een verharde stofvrije weg loopt door het ter rein zoodat de leveranciers met hun auto's zonder lawaai en stof te veroorzaken op het terrein kunnen komen. Om een idee te geven in welke mate dit terrein in een behoefte voorziet, volgen deze cijfers: In 1932 werd door 4300 kampeerders van Zaterdag op Zondag gekampeerd. To taal werd bovendien door 300 gezinnen een gezinskaart aangevraagd. Men schat het totale aantal op 5 a 6 duizend. Hoewel op het landgoed nogal eens een proces-verbaal opgemaakt wordt wegens vernieling, is het nog niet voorgekomen dat een kampeerder geverbaliseerd moest worden of de waar borgsom ingehouden werd. Wekelijks wordt een excursie gehouden onder leiding van een ambtenaar die speciale studie gemaakt heeft van het vogel- en plantenleven op het landgoed. Ik geloof niet te overdrijven wanneer ik zeg dat een dergelijke organisatie nog nergens ter wei'eld bestaat, al zijn er wel gelijksoortige instellingen (maar dan met overnachting in gebouwen) in Rusland. Wie er meer van weten wil, ontvangt een ge drukt stuk met inlichtingen. Men schrijve aan den rentmeester van de Prov. Land goederen te Bakkum <N.H.) Een kampeerorganisatie als deze vindt zijn weerga nog niet op andere plekken in ons land, maar wel zijn er op verschillende plaatsen op de Veluwe, particuliere kamp terreinen, war men zelfs tentmateriaal kan huren. Ik noem „Coldenhove, bij Eer beek, Kampeercijtrum „Epe" bij Epe, verder in Brabant de Kampplaats Uit en thuis" te Diessen a.d. Belgische grens, „Zeesse" bij Ommen, „Scheepers" bij Beek bergen enz. Wie nog nooit gekampeerd heeft begint eens in zoo'n grooter kamp. Wel wordt de groenling in het ootje genomen, maar on der kampeerders heerscht een hulpvaardige geest; zonder dit zou ieder kamp een mis lukking zijn. En er zijn duizend en één kleine handigheden, die men eens van an deren gezien moet hebben. Ook de kampsfeer de gemoedelijke en kameraadschappelijke omgansvormen moet men even aangevoerd hebben bij de oudere of meer ervaren kampeerders. Wie op deze wijze het kampeeren geleerd heeft, kan eens een trektocht maken, hetzij te fiets of te voet. Wie met de fiets gaat kan natuurlijk veel meer waarnemen. Men denke erom het tent materiaal in tasschen te pakken, die over den bagagedrager opzij van het achterwiel hangen. Dit verplaatst het zwaartepunt naar beneden, en vergemakkelijkt het rij den. Wie te voet een kampeertocht maakt, ls aangewezen op het lichtste materiaal dat er is en gelukkig is de kampeertechniek reeds zoover gevorderd dat er 2-persoons tenten bestaan die niet meer dan enkele kilo's wegen. Men koope zulke tenten niet bij de eerste de beste zaak, maar bij één met groote ervaring. Wie een goede tent niet kan be talen, koope de stof, dicht geweven katoen bij zoo'n firma en krijgt op zijn verzoek een handleiding om zoo'n tent zelf te maken De meest geschikte lichtgewicht tent heeft een stok en loopt af naar één kant, terwijl dicht bij de stok de deur is met luifel, de zoogenaamde ..zwerver Er is wel geen land ter wereld waar. on danks het wisselvallige klimaat het kam peeren zoo in zwang gekomen is als in ons land. Het kwam op toen de jeugdherbergen nog niet bestonden en de hotels zijn bij ons veel minder geschikt om trekkers te ontvan gen, aan de eenvoudige „Wirtschaften" van de Duitsch sprekende landen. Niemand zal nu nog beweren durven dat het ongezond zou zijn. Grondbezitters en gemeentebesturen die het kampeeren zonder meer tegen gaan, be vorderen de T.B.C. en alle slechte invloeden van het groote stadsleven. Dat deze invloe- door onbekwame, goedkoope krachten, kost duur, want. U moet het toch over laten doen!! Bovendien wordt dikwijls Uw huis beschadigd. Wij zuiveren radicaal, absoluut radicaal en voor goed, zonder iets te beschadigen, alles onder schriftelijke garantie, terwijl geheimhouding absoluut verzekerd is. VAKKUNDIG ONDERZOEK. Zuiveronderneming „RADICAAL". GEN. CRONJéSTRAAT 135, Telefoon 11657. In de vacantictijd trekken vele motorboot- bezitters naar Heemstede om i?i de van Merle vart bij Groenendaal te meren KLEEDJES Partij Zijden Kleedjes, 50-50 c.M. met geborduurde motieven KINDERKOUSEN Prima Fild'Ecosse in mooie beige tinten. Maatl stijging 3 ct. p.m. 0.17 DAMESSCHORTEN Prima waschechte sloffen, nieuwe dessins, goede modellen O 79 THEEDOEKEN Half linnen, flinke maat. groote frissche roode ruiten 0.19 Het kampeerterrein bij Bakkum met den opzichter. Speciale Zomeraanbiedingen voor extra lage prijzen. Kinder Directoires Prima Macco Garen in alle Kleuren, goede modellen Maat 1 :f") 1 '7-/1 stijging 3 ct. p.m. wal B DAMES PYJAMA'S Prima Zephin met fraaie garneering, effen Kleuren Dames Onderjurken Fijnste Mat Charmeuse Zijde met ronde bals en Schouderband in alle goede tinten 1.48 WIJ WILLEN U LATEN PROFITEEREN. ZIET VOORAL ONZE ETALAGES. den ook in het kamp dikwijls te merken zijn, spreekt van zelf. Onnoodige en nachtelijke luidruchtigheid, het funeste trio: papieren, schillen en eierschalen, onvoorzichtigheid met vuur, vooral onder de nieuwelingen, zijn er die zich niet instellen kunnen op -de eischen die aan een kampeerder gesteld kun nen worden. Verder kan ik wijzen op de mooiste stre ken om te kampeeren. Wie volledig ingelicht wil worden moet lid worden van de Alg. Ned. Kampeervereeniging, secretariaat De duinstreek is niet zoo geschikt door de vele kampeerverboden, evenals de Veluwe en Utrecht. Doch Brabant, Limburg, Zee land, de Achterhoek en de noordelijke pro vinciën, zijn zeer gastvrij. Men betale den grondeigenaar als dit een boer is een klei nigheid voor het gebruik van zijn terrein, als hij dit niet van de hand wijst. De ge noemde kampeervereeniging en ook de zus tervereniging de Ned. Touristen Kampeer- club, secretariaat Weteringschans 113, Am sterdam C., hebben boekjes met kampeer plaatsen waar leden van gebruik kunnen maken. Een tweede punt wat belangrijk is, is de kampoeding. Wie evenals thuis aardappelen schilt, kan die tijd beter gebruiken. Men kookt het beste rijst, 's ochtends na het ont bijt, zet die daarna in dekens en 's avonds is er heerlijke rijst, die op deze wijs*- nooit aangebrand en altijd gaar is. Vleesch is in den zomer op het platteland een gevaarlijk artikel, maar eieren en melk zijn in de buurt bij een boer te krijgen, die blij is „stads- prijzen" te krijgen van de kampeerders, die hem aan de andere kant wel eens last ver oorzaken door open laten staan van hekken in 't land en dergelijke. Als groente neme men naar omstandigheden blik- of versche groente. Een kampmaal dat direct klaar is is ei, gebakken met schijfjes tomaat en ver der brood. Er bestaan verschillende boekjes over het bereiden van kampkost. Met drink water moet men wel voorzichtig zijn. Stede lingen zijn zulk uitstekend drinkwater ge woon en drinken er thuis gewoonlijk niet veel van, zoo dat velen met warme dagen buikkramp krijgen van te veel ijzerhoudend maar overigens bacterie vrij- drinkwater uit putten of bronnen. De spijsvertering raakt' dan in de war en men eet dan eens ge droogde pruimen als purgeer- of rijst als stopmiddel. Als derde, maar daarom niet het minst be langrijke vraagstuk komt aan de orde, de bezigheid in het kamp. Geldt in 't algemeen, dat ledigheid des duivels oorkussen is, nog sterker geldt ,dit voor kampeerders. En ik her inner me nog de troepjes H.B.S.ers van vroeger die zonder eenige kampeerscholing in vereenigingen kampeeren gingen, om een uur of 12 ontbeten, om een uur of 5 weer hun koffie-boterham gebruikten en om een uur of 10 's avonds met groote moeite een slecht middagmaal opaten, waarmee ze van 5 uur af bezig waren geweest. Kogelfleschjes vulden met andere snoeperijen hun gewone voeding aan en ze kwamen in het einde van de vacan- tie vervelender terug dan ze vertrokken wa ren. Dank zij het werk van de jeugdvereni gingen bestaat deze kampeerderij vrijwel niet meer. Een H. B. S.er of Lyceist is lid van één der vele vereenigingen die hem graag opnemen en ook de jeugd die niet meer stu deert, vindt zijn plaats in de vereenigingen van zijn richting of ambitie. En in die kam pen heerscht arbeidsdeeling en discipline, be rustend op zelfopvoeding. Of de leiding bij ouderen of bij jongeren zelve berust is mij niet onverschillig. Kleine kampen of trektochten van een betrekkelijk klein aantal deelnemers, kunnen zonder oudere leiding zeer goed van stapel loopen. Grootere kampen vertoonen op organisato risch gebied zwakke momenten, als ze niet onder oudere leiding staan, omdat er voor het leiden van een kamp meer komt kijken dan enthousiasme alleen, maar ervaring en ken nis van zooveel moeilijkheden, waar jongeren nog niet van kunnen weten. Ook het verant woordelijkheidsgevoel van jongeren tegen over de ouders is meestal te gering. De geschiktste leiders zijn. die zelf uit het jeugdvereenigingsleven voortgekomen zijn. Sport, spel, wandelingen of fietstochten, atlethiek en een tak van studie, al naar den aard van de vereeniging, vullen den kamp dag. Prima Gloria Linnen in diverse Kleuren met gebloemde Kraag en overslag.. 0.98 SPORTKOUSEN Prima Wol met pracht nieuwe randen Maa" stijging 5 randen Maat 3 0.48 Kinder Pyjama's. Prima kwal. Katoen in diverse Kleuren, leuke modellen Maat 1 A *7Q Stijging: 10 cl*p. maat S BAD HANDDOEKEN Zware Doeken met diverse gekleurde ruiten en strepen. Groote maten 0.28 CAMISOLES Prima INTERLOCK div. Kleuren met ronde hals en Schouderband 0.49 De corveeërs zorgen beurtelings voor het eten, aardappelen worden gemeenschappe lijk geschild onder een kamplied. Natuurstudie is één van de meest geschikte vormen van geestelijke bezigheid voor jeugd kampen. Politieke of cultureele problemen, die in de kampen van ouderen aan de orde komen, zijn voor de jongeren bijzaak. Het be hoeft niet geheel gebannen te worden als er belangstelling voor blijkt te zijn en m.i. mag het cultureele element nooit geheel ontbre ken, maar vooral in neutrale kampen brengt het moeilijkheden mee als de politiek al te dikwijls om den hoek komt kijken. Natuurstudie kan beoefend worden op de wandelingen en fietstochten en 's avonds bij het kampvuur geeft het aanleiding tot een korte voordracht of lezing. De kampen van de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie en van de Ned. Natuurhistori sche vereeniging, waarvan ik nu al een do zijntje meegemaakt heb, worden ieder jaar op een ander punt gehouden, behalve het nieuwelingenkamp van de eerste, dat steevast bij Kotten plaats heeft. De toeloop daar heen is zoo groot, dat dit ook al weer in een voor- en nakamp gesplitst is. Het kamp van de Jeugdbonders, die reeds eens in Kotten geweest zijn, had plaats bij Ommen; op Texel, bij Denekamp, Oisterwijk, op Schouwen, in Zuid-Limburg en bij Castri cum. Bovendien houden ze, ieder jaar een winterkamp met Kerstcongres, dat uit den aard van het seizoen niet in tenten plaats kan hebben,'maar in barakken bij Harder wijk, Soesterberg of Oldenbroek. De leiders zijn er ouderen, die door de jongeren uitge- noodigd worden. De administratie en het koken berust geheel bij de jongeren. De natuurhistorische Vereeniging kam peerde reeds bij Epe, Denekamp, Bakkum en Vrouwepolder, terwijl deze a.s. jaar naar Epen in Zuid-Limburg gaat Hier berustte de leiding in de laatste jaren bij den voorzitter der vereeniging, terwijl gekookt werd door tijdelijk personeel onder leiding van een der leden van de kamp-commissie. In al deze kampen heerscht activiteit,, de gezellige, kameraadschappelijke sfeer, zon der welke een kamp niet zou slagen. Naar mijn meening is de kampeersport van zeer groote beteeken is voor de volksgezond heid en voor de cultureele ontwikkeling van de stedeling. Het stadsleven is niet de om geving waar de mensch zich het best volgens zijn natuurlijken aanleg ontwikkelt en waar zijn beste eigenschappen naar voren komen. Vooral bij onbedorven jongeren blijkt hoe goed ze reageeren op het kampleven. Verder leert de stedeling iets kennen van het leven van den boer. I-Tij ziet hoe ze vroeg opstaan, hard werken, sober leven en toch gelukkig kunnen zijn. C. SIPKES. Shatv in de woestijn op zoek naar een Intervieioer. N

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 20