r JACHTWERF -HAVEN TM.-, OSTOFIF IMoWo STEENKOLENHANDEL ¥.HJ0HoKIi1UILJIR. VOOR ZOMERKLEEDING VACANHIË-IMPRIESSUE OP HET WATIER. Het Jb&dUtsije. Belgische Belgische Belgische Hollandsche Hollandsche OVERVEEN, TELEF. 11617-14106 Schalkwijksche Weg 58 Telefoon 15954 DAMES JAPONNEN 3.95 5.95 7.95 KINDERJURKEN JONGENSPAKJES ANEGANG- HAARLEM Wij. levecen uit sluitend. kwaliteit naac ficif-s. Ónze. q&ede. ceputahe waacfrocqt li dit. Nog deie maand koopt U anthraciet tejen do laagste zomorprljzen kwaliteit afm. 15 20 f 1.60 P .HL. kwaliteit afm. 30 50 „2.20 11 kwaliteit afm. 20 30 „2.30 11 kwaliteit afm. 30 50 „2.E0 11 kwaliteit afm. 20 30 „2.20 11 Wij raden U aan ALLEEN op kwaliteit te koopen,en niet enkel op een eventueele naam. U is dan verzekerd DE PUIKSTE KWALITEIT VOOR UW GELD te ontvangen. De beste kwaliteiten koopt U bij: Zeil- Motorjachten te koop en te huur. Een prima kieljacht voor kampeertochten nog dispo nibel voor de vacantie-weken. B.M.-jachtjes in betere uitvoering in aanbouw met korten leveringstermijn. Reparatie en nieuwbouw van toer- race-kano's. In voorraad alle soorten jachtfittings, touwwerk enz. Olie en benzine aan de steigers verkrijgbaar. Dag en nacht telefonisch te bereiken. V. P. No. 4. Nog aardiger is een geval dat zich op de lijn DoetinchemEnschedé heeft afgespeeld. In een goederenwagen van een dagelijks op- en neergaanden trein had een roodbor- stenpaar een nest met jongen. Op den voe- derzoek bleven de oude vogels den trein volgen en hadden na een paar weken hun kleintjes zoover, dat ze het nest konden ver laten. Derde geval. Er zat een roodborstennest in den gescheurden hollen ijzeren boom van den spoorwegovergang te Ruurlo. Eiken dag moest die boom op en neer om wandelaars autos en treinen te laten passeeren. De baan wachter, die de vogeltjes met belangstelling had zien bouwen, zat in groote spanning af te wachten, hoe dat zou afloopen, als de eitjes uitgekomen waren. Maar er gebeurde niets bijzonders. De oude vogels bleven de jongen verzorgen, die vele malen per dag met hun nest de lucht ingingen en er weer meer neerkwamen. X. Zw. Lengte 45 c.m. Popelin en linnen vanaf 95 c.m. met kleine stijging per maat. in bleu en beige. Popelin en linnen. Leeftijd 2lA jaar f 1.25 met kleine stijging per maat. SPECIALE AANBIEDING HEEREN VILTHOEDEN alle kleuren f 1. De Zonderlinge Zeiler. meer tegen, want het schippertje scheen hier al zijn vacantiedagen te willen doorbrengen. Wij leerden elkaar zoo'n beetje kennen als habitués in deze verrukkelijke omgeving, of schoon we in het voorbijgaan weinig meer dan de gebruikelijke groet wisselden. Werd hij mij gewaar, dan bracht zijn rechterhand een breede zwaai naar zijn pet. als om duide lijk te demonstreeren. hoe goed hij met de zeden op het water bekend was.... Acht dagen later verdween het stadsman- netje met zijn uniek schip definitief van het meer Bij net- stoomgemaal passeerden wij elkaar en ik had het gevoel of er een goed vriend van mij afscheid nam, toen hij voor het laatst die uitbundige armbeweging maakte. Boven den groenen Ringdijk bleef een hef tig wapperende rij schoon gewasschen onder goed nog wel een kwartier lang zichtbaar. In de eerste dagen van April hadden de roodborstjes zich al eenige dagen in de beide dichtbegroeide tuinen aan 't Over- veensch eind van de Julianalaan in hun lenteliedje geoefend. We gingen er eiken dag vóór de avond schemering even heen, om te luisteren. „Tsik, tsik, tsikketsikketsik!" Die korte scherpe roepen verrieden de aanwezigheid van de lieve vogeltjes. Ja, lief zijn ze met hun sierlijke houding, hun vertrouwelijk oog en hun kleurige pluimage. Hoor, daar begint het liedje. Zacht, schuchter en fijn. Alleen tamelijk dichtbij kunnen we het fijne stemmetje slecht hooren't Ruischt, murmelt, vloeit als een beekje over een kiezelig bed, zoo rustig en vredig vallen de toontjes uit het trillende keeltje. Eén week later. 't Valt ons op, dat het gezang luider en voller is geworden. Hooge gedragen tonen leiden de strophen in, een paar lagere vol gen, dan een trillerweer hooge fluiten de tonen en dan een paar korte noten. Nu komt een pauzedaarna een herhaling van 't liedje maar anders, vuriger. Midden Mei. 't Liedje is 't zelfde gebleven maar 't klinkt inniger, 't Zit vol smeltende tonengroepjes, aaneengeregen met een fijnen zilverdraad, 't Wordt steeds vuriger herhaald. Zijn hoogste graad van volkomenheid krijgt het, als het fijne loofgroen van doorzichtig neteldoek zich breeder ontplooit en dichter wordt. Dan wordt het een wedstrijd in zin gen, waarbij ieder mannetje het andere in kracht en welluidendheid tracht te over treffen. Terwijl het mannetje zingt, broedt het wijfje. Het nestje zit in 't onderhout aan 't Binnenpad, in een houtmijt, in 't klimop aan de hooge boomen of in de ruigte onder 't struweel. Ook kan 't wel verscholen lig gen in een blikje, een bloempot, een kapotte kruik, een gescheurde balk of onder een om gekeerden emmer. Zonderlinge nestplaatsen. Maar wat dunkt u van de volgende? In een wagon van de Rheingold-Express die langen tijd te Bazel had gestaan, had een roodborstenpaar een nest met drie jongen. Toen de wagen weer in dienst werd gesteld, gingen de oude Vogels een eind mee, maar raakten op den voederzoek het voertuig kwijt. De jongen werden toen door het spoor- personeel met gekookte eitjes gevoed en deden eenige malen de reis Amsterdam Luzern vice-versa, tot ze in staat waren uit te vliegen. vreerde uiterst moeilijk met zijn ontstellend hooge kajuit en primitief zeil. En toch met welk een intense liefde moest dit drij vende novum zijn vervaardigd. Het zag er feitelijk uit als een miniatuur landhuis, zoo als het kwam aandobberen met zijn hel groen geschilderde wanden en z'n rood-witte luiken. Zelfs ontbraken onder de ramen de bloembakken met geraniums niet en wellicht had 't mij in 't geheel niet verbaasd, wanneer het voordek voor een kippenhuishouden zou zijn ingericht. De architect-bezitter was maar een arm zalig stadsmanneke, bewoner misschien van een zooveel-hoog-achter-verdiepinkje in een troostelooze stadswijk. Maar hier troonde hij als een dictator op de achterplecht en er zat iets uitdagends in den blik, die hij de passeerende luxe jachten toewierp. Het deer de hem niet, dat hij bij eiken „slag" slechts weinige meters won. Voor hem kreeg het lap pendekentje aan den mast den omvang van een onmetelijk brok zeil, dat hem wèg, ver weg van het duffe menschenarsenaal voer de. Hij keek onbevangen in de strakblauwe lucht en blies er in een overmoedige bui zware rookwolken naar toe. De glimlach scheen van zijn gezicht niet meer te willen wijken. Wat kon hem ook grooter voldoening schenken dan de zongebruinde snuiten van zijn drie peuters? Te lang hadden zij licht en lucht moeten ontberen. Deze man moet een optimist geweest zijn, een gelukkig mensch, schamel met aardsche goederen bedeeld, maar die het verstaan had de blijmoedige zijde van het leven te ont dekken en te benutten. Ik heb het volslagen on-aesthetische maar toch zoo poëzierijke scheepje lang nage staard. Soms leek het voor goed uit het ge zicht verdwenen, dan kroop het voor een oogenblik weer achter een complex van zei len en masten te voorschijn Later, na dit drukke weekeinde, op de rustige dagen van de week. kwam ik het won derbaarlijke vaartuig nog dikwijls op het Dien middag leek het of de heele Ne- derlandsche sportvloot ^was uitgevaren om een grootsche waterparade op het Kagermeer ten beste te geven. Van alle kanten kwamen de booten aan zetten, de jolige vaantjes in top ge- hesohen of in wapperende slierten lang het zeil gespannen. Geen ware waterliefheb ber. die dezen dag onbenut wilde laten. Ik herinner mij ineens weer, dat ik op het uiterste puntje van de pier aan de jachtha ven zat met achteloos boven de golven ben gelende beenen. Ik was in een van die zon derlinge kleerencombinaties gehuld, die men vrijwel uitsluitend bij vacantiemenschen op het water pleegt aan te treffen en die men ongetwijfeld moet beschouwen als een na tuurlijke reactie op de nauwe vesten en knel lende boorden uit ons dagelijksch bestaan. De wetenschap, dat er op het meer nog veel fantastischer uitgedoschte individuen rond zwierven, waaraan niemand ook maar den minsten aanstoot nam, gaf mij een gevoel van volkomen veiligheid. Daar op het verre puntje van den landings steiger liet ik de bonte revue der tallooze schepen langs mij voorbijtrekken. Was er één type, dat op dezen stralenden zomerdag niet vertegenwoordigd was, dat niet meekrioelde in den immer groeienden zwerm zeil-, roei- en motorbooten? Een he terogeen gezelschap bevond zich hier bijeen. Smetteloos blank geverfde wedstrijd jachten kruisten er naast gezellige-breede. platneu- zige tjotters. Een statige scherenkruiser toer de er rond temidden van een heele vlucht jol- letjes en B. M-etjes, die zich nieuwsgierig om den exotischen vogel verdrongen. Twee regenbogen organiseerden stilzwijgend een onderlinge match, een zeilkano wipte par mantig van golf tot golf en ik zag hoe op een hoog opgetuigden tweemaster de opva renden de handen vol werk hadden aan de bediening van het enorm ingewikkelde touw werk. Maar wat mij bovenal steeds is bijgebleven, dat was de onverwachte verschijning midden in het- fleurige schouwspel van een allerzon derlingst vaartuig, kennelijk een ..huisvlijt" product van den eigenaar. Geen mensch ter wereld zal het ooit gelukken het ware ras van dit schip vast te stellen. Het manoeu-

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3