Stoa HoUie- eu TMeeltokdet HM. "p/tottaioHS 50 m. AU. Huiften KOFFIE <t. NEDERLAND ZIEN THEE l l y HVANNlËLH™- Cronjéstraat 62-64 Blue ito "r^SlSeteid StifU aft tijd." TELEF. 12953 WILHELMINALAAN 22 Poloshirts Slip-overs Badcostumes VACANT1E-TOILETTEN. VOOR UW VACANTIE Voor Uw week-end Voor iedere rit kort of lang Luxe Auto-Verhuur. Verhuur zonder Chauffeur en Auto-Rijschool. i (ACHTER WESTERHOUTPARK) OPGERICHT 1792 Vestigt Uw aandacht op hare van ouds bekende prima kwaliteiten verpakte in prijzen van 21 tot 55 ct. p. halfpondspakje in prijzen van 20 tof 42 ct. per ons GEEN CADEAUX GEEN PLAATJES HET VOLMAAKTE HORLOGE, wat betreft de duurzaamheid,- de betrouwbaarheid, de sierlijkheid, de. lage prijzen in.verhoudingtot de kwaliteit. TËU.U5 hetvomaakte Vertegenwoordiger voor Haarlem en Omstreken: 86 GROOTE HOUTSTRAAT 86, Telef 10371 naar maat Groote Sorfeering ttlet een. atMaaysch S^aocafj-innemeni. Van Oost naar West en Zuid naar Noord Jeugdige ontdekkingsreizigers in hun vaeantie-bivak. e zomer is begonnen! Het Pinkster- weer heeft ons duidelijk getoond dat de zon nog schijnen kan. Waarom zouden we niet optimistisch zijn, en voor de komende maanden op minstens even mooi weer rekenen? De plannen voor de zomerreis zijn reeds ge maakt, anderen maken geen plannen en trekken er op goed geluk op los, weer anderen zijn midden in de plannenmakerij, wat vaak veel hoofdbrekens kost. Wij willen hier een handje helpen, en de aandacht vestigen op een wijze van vacantie- doorbrengen, welke nog geen voldoende be kendheid geniet: het acht-daagsche-vacan- tie-spoorabonnement. Eigenlijk is dit abonnement niet spe ciaal voor vacantiegangers, doch wij kunnen het voor ons doel opperbest gebruiken. Een uur voor ge reizen wilt vraagt ge het aan, waarbij ge een fototje inlevert, en voor 15 gulden voor de derde klas, mag U gedurende acht dagen reizen waarheen ge wilt. In Haarlem begint de reis dus, en we zor gen niet te laat te vertrekken. Bedenkt wel, dat alles wat ge "s morgens vroeg aflegt, ge wonnen is op de rest van den dag. Om acht uur gaan. we uit Haarlem en twee uur later zijn we via Amsterdam en Utrecht in Zeist. We vinden hier een prachtig park, met de bekende Bisonweide, waar enkele dezer oerdieren aanwezig zijn. Het is te veel alle bijzonderheden op te noemen, een ieder kieze en zoeke datgene wat hem bevalt. Tegen een uur zeggen we Zeist vaarwel, en rijden over Bilthoven naar Amersfoort. We kunnen hier een oogenblik vertoeven en de Koppelpoort bezien, evenals de voor eenigen tijd verrolde Amersfoortsche Kei, we kunnen echter ook verder rijden naar Nunspeet en daar tegen een uur of half vijf aankomen. Nunspeet biedt den bescheiden reiziger even eens zeer goede verblijfplaats: wil men ech ter een „groote stad",, dan reize men verder tot Zwolle. Voor, of na den eten wandelen we in Nunspeet door de prachtige bosschen, en wanneer onze vacantietijd valt in den tijd dat de heide bloeit, dan is men in Nun speet verzekerd van prachtige plekjes. Vooral in panorama's zijn de omstreken van dit plaatsje zeer sterk. Den tweeden dag verlaten we Nunspeet om negen uur en een uurtje later rijden we Zwolle binnen. We kunnen natuurlijk weer de stad gaan bezien, doch ons hoofddoel voor dezen dag is: Giéthoorn. Van Zwolle gaat het dus het beste verder naar Meppel, en van daar zoeke een ieder op zijn gelegenheid een verbinding naar Giethoorn. Er zijn veel wegen die naarGiethoorn leiden! Om ongeveer half zes vertrekken wij uit V. P. No. 2t Waar staat ons huisje? Meppel en ruim twee uur later stoomen we Arnhem binnen. Als we nog niet hebben ge geten vinden we daar gelegenheid voldoende, en voor we naar bed gaan, bezichtigen we het prachtige Sonsbeek, het uitgebreide park waar Arnhem terecht trotsch op is. Voor we echter 's anderendaags vertrek ken, gaan we 's morgens vroeg nog Velp of een van de andere prachtige plaatsjes zien die rondom Arnhem zijn gelegen, waarbij een bezoek aan den Rijn niet wordt vergeten! Om kwart over een rijden we van Arnhem naar Nijmegen, en bezien de stad aan de Waal, het oude Noviomagum, een der oudste steden van ons land (2000 jaar). Ook hier kan men vele tochtjes maken;we noemen slechts naar de Piasmolen en Berg en Dal, om enkele der bekendste te noemen. Wanneer ge wilt, rijden we tegen kwart voor vijf verder naar den Bosch waar we een half uurtje later arriveeren. Ook deze stad is een bezoek wel waard, en we vestigen in het bijzonder de aandacht op het prachtige oude raadhuis. We overnachten hier en vertrekken den anderen dag om enkele minuten na acht in de richting Maastricht waar we om even voor half elf aankomen. We rijden onmiddel lijk verder naar Valkenburg, waar we dan ook reeds om twaalf minuten voor elf zijn. Het zou werkelijk ondoenlijk zijn te beschrij ven alles wat dit plaatsje (en zijn omgeving') den bezoeker biedt. We noemen hier slechts de talrijke en vaak zeer interessante grotten, de catacomben (een nauwkeurige nabootsing der Romeinsche catacomben), de uit de twaalfde eeuw dateerende ruïne, ende prachtige heuvels en dalen. Niet voor niets noemt men Valkenburg de parel van het Geuldal Na overnacht te hebben, vertrekken wij den vijfden dag om 8 uur uit Valkenburg naar Maastricht, en bezien de stad. Om half twee gaan we'naar Eindhoven, waar we om zes minuten voor drie aankomen. Eindhoven bezit de bekendheid als de snelst-groeiende stad van Nederland te zijn, wat het te dan ken heeft aan de ontwikkeling van zijn in dustrieën. Het natuurschoon is zeer afwisselend en we treffen hier ook de, voor den liefhebber vqor- al. bijzonder mooie vennen aan. Inderdaad is Eindhoven een stad om gezien te worden en te zijn! Den zesden dag willen wij van Eindhoven, over Breda en Roosendaal naar Zeeland gaan. Om negen uur vertrekken we dus, en zijn om kwart over twaalf in Middelburg. Ook hier, in de stad die gelegen is op Wal cheren, vaak genoemd Zeeland's tuin, vinden wij een groot aantal bezienswaardigheden. Allereerst dan de abdij, uit de twaalfde eeuw, welk gebouw voor een groot gedeelte ge bruikt wordt voor de diensten van het pro vinciaal bestuur. Oude gevels vinden we er eveneens in ruime mate, terwijl wij ten slotte nog de fraaie wandelingen over de bolwerken en singels willen noemen. Zoo men wil. kan men per autobus uitstapjes in de omgeving maken. Domburg b.v.). Om vijf uur rijden we nog even naar Vlissingen, dat een paar mi nuten verder is gelegen. Van Vlissingen is vooral bekend de ongeveer 3 kilometer lange boulevard langs de Schelde. Vlak bij het sta tion zijn ook de ligplaatsen van de booten naar Engeland. Het standbeeld van De Ruv- ter zal men hier natuurlijk niet vergeefs zoe ken! Een wandeling door de duinen of over het Zuiderstrand kunnen wij gerust aanbe velen. Den zevenden dag gaan we „groote steden" bezien, en om tien minuten over zeven reeds verlaten wij onze eilanden-provincie en om kwart voor tien rijden wij Rotterdam binnen. De vermaarde havens, de groote bruggen en de breede rivier, zij zijn alle een bezoek waard, en na het bezoek aan de groote in dustriestad vertrekken wij naar den Haag, bezien de regeeringsgebouwen, en maken daarna per tram een reisje naar Schevenin- gen waar we op de pier van de zee kunnen genieten. Wij hebben nu maar zeven dagen, zeven vacantiedagen, ingedeeld, terwijl ons abon nement acht dagen geldig is. Het spreekt echter vanzelf dat boven opgezet plan slechte een schema is; we bezochten immers het Noorden van ons land in het geheel niet Bovendien is het mogelijk dat er sommigen zijn, voor wie het „reistempo" bezwaarlijk is. Daarom laten wij nog een dag open, dien een ieder bestede naar verkiezing. Wij zijn ervan overtuigd dat wanneer men de proef eens heeft genomen met een vacantieabonnement, men spoedig er weer toe zal overgaan, om op een dergelijke wijze nog andere plekjes van ons. land te zien. Want al is Nederland dan ook een klein land. in acht dagen kan nie- i mand het zien. Zelfs in acht maal acht dagen niet....! Voor wie straks met va cant ie gaan, doet zich het vraagstuk voor: wat zullen wij meenemen? Er zijn er die zeggen: zoo weinig mogelijk, en zij volstaan met op hun wandel- of fietstocht het allernoodzakelijkste mee te nemen, dat wil zeggen een stel onderkiee- ding extra1 en niet meer bovenkieeding dan. zij aanhebben. Wordt het dan echter warm weer, wat toch iedereen in de vacantie hoopt, dan loopen zij dag in, dag uit, en ock iederen. avond in hetzelfde pakje, dat er zeker en vast heel wat minder frisch op wordt. Daarom doet men wijs, een eenvoudig jurk je van onkreukelbare stof mee te nemen, dat izal heusch de bagage niet noodeloos verzwa ren en het heeft zelfs nog heel wat invloed op het uithoudingsvermogen omdat frisch wasschen en verkleeden de vermoeidheid heel aardig op de vlucht kunnen jagen. Dat zijn de menschen wie weinig bagage verkiezen, maar hun tegenhangers vormen degenen die eigenlijk niets liever zouden wil len dan hun heele garderobe meenemen, als zij tenminste plaats genoeg hadden in de be perkte hoeveelheid koffers, die zij bezitten. Voor alle mogelijke gelegenheden moeien zij passende toiletjes hebben en het denkbeeld, dat zij op een avond danspartij zouden moe ten verschijnen, terwijl zij haar avondjapon hebben thuisgelaten, lijkt haar een onoverko melijke ramp. Terwijl er juist onder die vacantiegangers velen zijn, die zich daarvan niets aantrek ken en met een zekere gemakkelijkheid een fleurig zomertoiletje tot een avondtoilet pro- moveeren, omdat hun dat nu eenmaal het beste uitkomt. En eigenlijk let niemand er zoo nauw op. wanneer de ware vroolijke va- cantiestemming heerscht. Zomerjurkjes zijn dan ook een eerste eisch voor een vacantiegarderode. eenvoudige fris- sche jurkjes die een stootje hebben kunnen, die niet zoo angstvallig ontzien behoeven te worden. Maar daarbij een enkel meer gekleed geval, bijvoorbeeld van de frissche gebloemde stofjes die op het oogenblik zoo in trek zijn, doet het dan heel best voor een meer feeste lijke gelegenheid, zoowel voor'den middag als voor den avond. Een belangrijk onderdeel van onze tegen woordige garderobe is het badgoed en alles wat daarbij behoort, waaronder ik ook de strandr ma's reken. Een van de meest eenvoudige soorten hiervan is mijns inziens de broek van donker wollen tricot, waarbij dan een klein jasje. Of wat moderner is, een omslag gedragen wordt. Over het badpak wordt die broek aange trokken en de omslag bedekt de schouders en de boven-armen heel goed. Een ideale combinatie voor haar die veel van zomer- baden houden of die direct na liet bad lust hebben in een flinke wandeling. De tricot broek kreukt niet, en ziet er dientengevolge steeds netjes uit, terwijl de omslag, die ook van tricot kan zijn, van dunne wollen stof of van ciré er een elegant complet van maakt. Verder, blijven er natuurlijk de sierlijker pyama's die echter veel meer geschikt zijn voor flaneeren en langs de strandibou 1 evard1, voor luieren in een stoel en dergelijke, dan voor het beoefenen van sport. Het badpak zelf is ook een belangrijk ding in dezen tijd: denk niet'aan vijf en twintig jaar geleden ,toen een katoenen er. gemol- tonneerd pak met strooken de dracht was, terwijl, vijf jaar later het zwart katoenen tricot pak een gansche ommekeer teweeg bracht en de eerste draagsters met lichtelijk scheeve oogen werden bekeken. Daarna kwamen de gekleurde katoenen tri cot pakken en toen de wollen, eerst de zwarte en donkerblauwe, grof gebreid, echte Ame- rikaanische pakken voor heeren en kort daar op de damespakken, waarin de laatste ja ren zoo'n enorme luxe is gekomen. Er l.zijn alleraardigste pakken in de be staande enorme soi-teering, maar de meesten kiezen een pak uit als een japon: geel staat me. dus neem ik een geel pak maar zij ver geten dat een geel pak in het water er anders uitziet dan wanneer men het in den win kel koopt, en dat men zelf ook geheel van uiterlijk verandert door de badmuts .die het haar bedekt. Badmantels, badschoen'en en mutsen, dit alles speelt een belangrijke rol in het leven van menig meisje dat met vacantie gaat, en zij kan ook voor een bescheiden bedrag, heel aardig naar haar zin klaarkomen. Verder dragen wij luchtige schoentjes, dunne kousen of aan zee de wollen sokjes, een mode die zeer practisch is omdat zij de voeten voor overmatig zand beschermt, ter wijl de dunne kousen in het scherpe zand een zeer snellen dood tegemoet zouden gaan. Een groote hoed behooi't bij een zomer jurkje, maar het kleine hoedje kan ook on miskenbaar zijn en voor een muts is altijd nog wel ruimte in de koffer over. Vergeet echter op de vacantiereis een be langrijk ding niet: een warm japonnetje met stevige schoenen en kousen en een warme mantel: het Hollandsche klimaat is nu een maal buitengewoon veranderlijk, en niets is zoo onaangenaam als kou lijden wanneer men voor zijn plezier uit heet te zijn. E. E. J.—P. V. P. No. 3.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8