LETTEREN EN KUNST AKKER.CACHETS DE ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE BEGINT. LITTERAIRE KANTTEEKENINCEN. rLpi HAARLEM'S DACBLAD DERDE BLAD DINSDAG 13 JUNI 1933 I De Wil der Goden, door P. H. van Moerkerken, Amsterdam Van Kam pen Zoon, (De historische roman, zooals - die ook in Holland in het midden der vorige eeuw zijn bloeitijd gekend heeft, bracht aan het volk juist wat dit wenschte: leering en verpoo- zing, en die beide wel zoo gedoseerd dat de verpoozing het van de leering in quantiteit won. Met de geschiedvorsohing kon men het een tachtig jaar geleden ook nog gemakke lijker op een accoordje gooien en zijn fanta sie een vrijeren loop laten; wat aan de his torische juistheid misschien nu en dan te kort werd gedaan, won men echter op aange name wijze aan spanning en romantiek. En met die beide ingrediënten won men lezers, want dezen, als duizendtallige menigte ge zien, wenschen spanning als ontspanning en genieten slechts van de historie als er inder daad een heele historie aan vast zit. Hoe meer alles ook veranderen moge, des te meer blijft alles hetzelfde. Nu de historische roman a la Walter Scott, in onze contrijen zoo voor treffelijk door Jacob van Lennep, Bosboom Toussaint, Drost ea. vertegenwoordigd, niet meer geschreven wordt, bewijst het succes van een Emil Ludwig, Maurois en hun naar moderner recept vervaardigde ver-romanti seerde levensbeschrijvingen, dat de lezende menigte het niet zonder spanning, niet zon der fantasie die des noods tegen de waar heid indruischt, wenscht te stelien Slechts een klein deel dier menigte en misschien is het een waarheid, dat de minderheid het steeds bij het rechte eind heeft waar deert een matigheid in de fictie, een zuiver heid in den vorm en een dieperen zin van den inhoud, als in dit jongste werk van Van Moerkerken worden ten toon ge spreid. Met „De Wil der Goden" voert Van Moer kerken zijn lezers binnen, in de allervroeg ste geschiedenis van het Nederlandsche volk. Zijn held is ditmaal Claudius Civilis en het historisch feit dat hij op zijn, als immer wijs- geerige wijze beschouwt, is diens mislukte opstand tegen de Romeinsche overheer- sching. Maar in den voor zijn boek gekozen titel schemert reeds de bedoeling van den Haarlemschen historicus voldoende door: niet de schamele feiten zooals die uit de geschrif ten van Tacitus tot dezen tijd gekomen zijn en als betrouwbaar worden aangenomen, Interesseeren hem het diepst het is alweer de philosophische ondergrond, een andere fase van de gedachte der tijden, die zich te gen het slot openbaart in het gesprek van den overwinnaar Cerialis met de Bataafsche zieners. Voor den romeinschen veldheer kan het onomstootbaar vast staan dat het de wil der goden is wanneer de onmetelijke majes teit van den Romeinschen vrede zich over de wereld uitstrektvoor de Germaansclie priesters moet dat de onmacht harer eigen goden beduiden en haar eigen overtolligheid klaar maken. Terwijl dan in ICerialis' her innering en bij den zelfmoord der priesteres de Syrische vrouw, eene der eerste Christe nen, de dageraad van een nieuw inzicht inog in schemering vertoont: het bestaan van één eenigen God, die Liefde is. Bij een schrij ver als Van Moerkerken gaat de groei eener idee steeds boven den loop der daarmee sa menhangende gebeurtenissen uit. Hoevele boden er rennen, horden zich verzamelen, le- gieoenen er optrekken Imogen, hoeveel we tenswaardigs er ook van Ubiërs, Trierenaars, Ghauken en Friezen wordt meegedeeld, de idee waaruit al deze bewegelijkheid voort komt, blijft het belangrijkst. In zijn kijk op Claudius Civilis kan hem Rembrandt's visie vöor oogen gestaan hebben, zooals die voor eenige jaren te Amsterdam te genieten was: geen inventaris van samenzweerders, doch het woelen en strijden van hartstochten, wenschen, begeerten en dat gezien eer in droom dan in de onbetrouwbare zekerheid van een Alma Tadema. Het ligt haast voor de hand dit nieuwe boek te vergelijken met een anderen roman die aan eenzelfden tijd zijn stof ontleende: met Jacob van Lennep's Brinio, den Brinno bij van Moerkerken. Ook Van Lennep ging bij Tacitus, Wagenaar en nog anderen te gast om zich het historisch materiaal te verschaf fen, maar bekommert zich om de „gedachte" dier tijden verder slechts matig. Doch met een virtuositeit die steeds bewonderenswaard blijven zal bouwt hij een vertelling rond om die enkele gegevens die ondanks verouderde uitdrukkingswijze en vaak slordige hantee- ring der taal, meesleepend is als een film intrige. Ik heb, na de Wil der Goden, dezen ouden snaak weer eens opgeslagen en lectuur hervat, die in dertig jaren niet meer in mijn •handen was geweest. Voor geen der beide Nederlandsche auteurs is mijtn respect er door verminderd. Integendeel, beider quali- teiten komen door zulk een vergelijkende lectuur in het zuiverste licht te staan. Wij mogen dan nu even meesmuilen over een trant van schrijven, die ongebruikelijk is geworden, wij zijn daar, tot onze eigen ver bazing, alweer heel gauw aan gewend. Als Brinio's zuster vertelt: „Toen roofde mij de booswicht op den weg. Ik schonk het licht aan een knaapje, maar de liefde des el- lendelmgs was uitgebluscht" dan zijn we wel heel ver af van de elegante, als bijkom stige wijze, waarop Van Moerkerken en zijn Romeinschen veldheer aan Venus Victrix doet offeren. Maar hoe vlot en vloeiend is het scenario bij Van Lennep in elkaar gezet. De heer Claudius Civilis wandelt door dit gan- sche verhaal als priester Daginus vermomd; valluiken en geheime trappen, gifbekers en valsche dobbelsteenen. maagdenroof en afper singVan Lennep is niet gierig met „wat ik genoodzaakt ben geweest uit eigen brein aan te vullen" naar hij in zyn aanteeke- ningen verklaart. Maar de lezer die ver poozing zoekt, wordt ook nu nog door Van Lennep ten volle bevredigd. Daartegenover de soberheid van Van Moer kerken, wiens dialoog, spaarzaam aange bracht en wel overwogen, nergens den indruk maakt met de „levendigheid" van een Van Lennep te willen wedijveren, doch het wint aan inhoud. De levendige dialoog bij Van Lennep heeft minder zin dan het ineenge drongen gesprek bij onzen tijdgenoot dien men bovendien telkens in ieder gesprek terug vindt, zoodat het geheel van hem is en men geneigd is aan den invloed van Michelet te denken, zooals die eens op het werk van een Maurice Barrès werd aangetoond: „een idee eenigszins als van het boek in monoloogvorm, een muzikaal thema waar de schrijver om heen borduurt, met zichzelf als middenpun en zich zelf voortdurend verdeelend in een doorloopende, oprechte en handige confi dentie". Onz e stadgenoot is geen alledaagsche figuur in de republiek der letteren. Louis Couperus misschien uitgezonderd zijn er geen schrijvers in dit genre aan te wijzen die zuiverder en op eigener wijze hun mate riaal, de taal, hanteeren, noch wier gedachte leven meer een algemeener belangstelling zou verdienen. Doch in het wezen zijner kunst ligt een beperking voor een publiek succes besloten: zij heeft te aristocratische allure voor de menigte en een te waardeeren hooghartigheid belet haar die menigte als consument te zien. Zoo is het helaas vaak de wil der goden, dat de beste boeken het minst gelezen worden. Hetgeen een onver geeflijke domheid der menigte is. J. H. DE BOIS. EUROPEESCH CONCERT OP 29 ZENDERS. VARA IN ACHT LANDEN OVERGENOMEN Het Europeesch Concert .dat op Maandag avond 12 Juni door de V.AR.A. werd uitge zonden op golflengte 296 M„ werd door 29 buitenlandsche zenders overgenomen, n.l. door: België; Brussel. DenemarkenKalundborg. Frankrijk (10 zenders): Alpes Grenoble, Bordeaux-Lafayette, Limoges P.T.T., Lyon- la Doua, Marseille P.T.T., Paris Station d'Etat. Paris école superieure. Radio Rennes P.T.T., Strasbourg-Brumatts, Toulouse Pyénées. Hongarijë (2 zenders); Budapest en Ma- gyarovar. Joegoslavië: Belgrado. Roemenië: Boekarest. Tsjecho-Slowakije (5 zenders): Praag, Brünn, Kaschau, Mahrisch-Ostrau, Presburg. Zweden (5 zenders). Zwitserland (3 zenders)Basel, Bern, Bero- münster. Niet meer m staat nog iets te doen aan 't vele werk, dat te wachten ligt? Dan zullen één of twee van die kleine "AKKERTJES" snel en zeker Uw nare hoofdpijn verdrijven en Uw geest weer helder maken! Onschadelijk! '1 Zijn ideale pujn-stillers bij Zenuwpijn, Kiespijn, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitsluitend: Volgens recept van Apotheker Dumont (Adv. Ingez. Med.) SPORT EN SPEL SCHIETEN. GENERAAL VAN MERLEN De uitslag van de winteroefeningen van de schietvereeniging Generaal van Merlen is als volgt: Vaste-baan Buks le klasse: l. J. J. Blaauw hof 44, cartons 1109 punten. Veteranen-klasse; 1. M. A. Paap 32 cartons 765 punten. Eereprijs Buks. Beker, geschonken door me vrouw Bouman J. J. Blaauwhof 579 punten Vastebaan cylinder: 1. J. J. Blaauwhof 56 cartons 607 punten. Eere-baan cylinder, plaquette, geschonken door den heer J. Blaauwhof, C. C. Weltering 328 punten. Vrije baan Buks le klasse: 1. J. Verzijlber- gen 180 punten. Vrije baan Buks, veteranen: 1, M. A. Paap, 170 punten. Vrije baan cylinder: 1. J. J. Blaauwhof, 108 punten. Vrije baan pistool: 1. P. A. Dekker, "1 punten. Geluksbaan: 1. P. A. Dekker. 988 punten De uitreiking der prijzen zal plaats hebben Woensdag 14 Juni 1933 in het schietgebouw. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB Maandavond j.l. werden bovengenoemde wedstrijden voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Herkamp 2de klasse kampioenschap: J. Wielenga remise met C. Kool. Derde klasse: K. Olijn wint van J. van Pe- tegem; G. Molenaar wint van L. J Froon- hof; A. Smit wint van L. J. Froonhof. Match om het zilveren dambord: P. J. van Dartelen remise met J. B. Sluiter Jr. HANDICAPWEDSTRIJDEN HAARLEMSCHE DAMCLUB Maandagavond j.l. werden de handicap- wedstrijden 1933 der Haarl. Damclub voort gezet. Hieronder volgen de uitslagen: J. H. Reedijk wint van H. W. C. v. Rhoon; W. Jonkhof wint van P- J- Bijrij; A. Smit wint van P. v. d. Waarden. H. van Lunenburg Jr. remise met J. J. Groenewoud; B. Henneke1 wint van K. Olij; A. Smit wint van W. J. A. Matla. 3 kwaliteiten .j§§= (Adv. Ingez. Med.) HAARL. DAMKAMPIOENSCHAPPEN Maandagavond j.l. werd de herkamp om den titel van derde klasse kampioen van Haarlem voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: G. Eising Jr. wint van Ph. G. Amelung Jr. Ph. G. Amelung Jr. wint van G Eising Jr. HET NOORDEN—HAARL. DAMCLUB In den op 2 Juli te Groningen te spelen wedstrijd tusschen het Damgenootschap Het Noorden (hoofdklasse clubkampioene van den Prov. Gron. Dambond) en de „Haarlemsche Damclub" (.nationaal hoofdklasse clubkam pioene van den Nederl. Dambond) zullen de Haarlemmers met het volgende tiental uit komen: P. J. van Dartelen, J. W. van Dartelen, J. P. van Eijk, J. v. d. Giessen. H. G. Teunisse, A. de Jong, D. Kleen, H. van Lunenburg Jr.. H. Greeuw en J. van Looij (of J. Poppen Van het kampioenstiental zijn dus alleen J. B. Sluiter Jr. en Joh. Fabel verhinderd mede te spelen, waarvoor van Lunenburg en van Looij (of Poppen) zullen invallen. POSTDUIVEN. DE LUCHTGIDS De uitslag van de wedvlucht vanaf Fon- tainebleau in Frankrijk op Zondag 11 Juni, is als volgt: Eerstgetoonde duif om 3 uur 45 minuten; laat-stgetoonde duif om 8 uur 25 minuten. E. van Bree 1. B. N. Heiloo 2 18; J. Zwart 3 4 L. van Bragt 5 12 16; W. Steijl 6 9: J. v. d Klust 7 15; L. Timmermans 8; W. Hertog 10: H Philippo 11: P. J. Verputten 13 17 19 20. Joh. v. d. Pol 14 21. HENGELEN VISCHCOLLEGE 'T BAARSJE. Bovengenoemde vereeniging hield haar halfjaarlijksche kaswedst.rijd op witvisch in de omgeving van Schagen. Een groot aantal leden met hun dames namen aan deze reis deel. Het is een zeer geslaagde wedstrijd ge weest waarin een groote hoeveelheid visch werd gevangen. Bij aankomst in het club huis van den heer F. Slot in de Spaarn- wouderstraat, heeft, de voorzitter, de heer H. Veen de prijzen uitgereikt. De uitslag is voor de hoofdprijzen als volgt: l prijs: Bezooyen, 2e pr., L. 'V. Vieolai, 3e prijs W. Corsten. VOETBAL. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. StormvogelsFeijenoord. Go Ahead—P. S. V. AFDEEL1NG III. Hengelo—Robur et Velocitas. HAARLEMSCH ELFTAL- WIENER SPORTCLUB. DE SAMENSTELLING VAN HET HAARLEMSCHE ELFTAL. De samenstelling van het elftal, dat Za terdag 17 Juni op het terrein van E.D.O. ter gelegenheid van de H.V.B.-dag tegen de Wie ner Sportclub zal uitkomen, is als volgt: Kos (R.C.H.) Krom (R.C.H.)v. dè Griendt (V.S.V.) H. de la Mar (Haarlem), Ruis (R.C.H.) A. Vreeken (Haarlem) Michel (Kinheim), De Bock (Bloemendaal), Verkerk (R.C.H.) J. L. Perukel (E.D.O.) R. Kammeijer (Haarlem) Reserves: Van der Wint (V.S.V.), Jonker gouw (Bloemendaal), Groeneveld (Kinheim), J. Kammeijer (Bloemendaal). OLYMPISCHE DAG IN HET OLYMPISCH STADION 25 JUNI. EEN FEESTDAG VOOR DEN SPORTMAN Reeds nadert met rassche schreden de 25e JuniEen dag der dagen, een dag waarop de bloem der Nederlandsche sportwereld in het Amsterdamsche Stadion zal getuigen van haar capaciteiten. Cronologisch luidt het programma van dezen sportdag als volgt: 1.30 Wielrennen. 1.45 Athletiek. 1.55 Wielrennen. 2.00—3.45 Voetbalwedstrijd. 3.50 Wielrennen. 3.55 Athletiek. 4.05 Hippische sport. Men weet het doel van dezen gevarieerden sportdag: versterking der geldmiddelen, die noodig zijn om voor een behoorlijke Neder landsche representatie bij de Olympische Spelen in 1936 zorg te dragen. Dat ook de Nederlandsche sportsmen zelf dezen dag acte de presence zullen geven, moge blijken uit de volgende nadere gege vens: Voetbalwedstrijd. Een zeer sterk Hongaarsch elftal speelde vrijwel hetzelfde dat op 5 Maart tegen het Nederlandsche elftal speelde zal in het veld treden tegen de volgende uitverkorenen: v. d. Meulen (H.F.C.): Wever (A.D.O.) en Van Run (P.S.V.); Pelükaan iLonga), An- deriessen (Ajax) en Breitner (A.D.O.)Adam (H.V.V.), Vente (Neptunus). Lunzen (A.F.CJ Bonsema (Velocitas) en Mulders (Ajax). Bij de opstelling van het Nederlandsche elftal zij opgemerkt, dat het meespelen van Bonsema afhankelijk is van het verdere ver- De dwang der omstandigheden. Zullen de regeeringen hun streven naar autarkie opgeven Door GILBERT C. LAYTON, directeur van „The Economist", Londen. Eindelijk dan komen de gedelegeerden bijeen voor de conferentie, van welker resul taten zoo veel voor de Wereldeconomie af hangt- Het spreekt vanzelf, dat de oogen der politici en economen gericht zijn op Lon den, want ieder weet. dat de conferentie be slissend zal zijn voor de vraag, of de aarde kan hopen op een nieuwe periode van op bloei of dat wij ook de laatste hoop kunnen laten varen. Helaas is er op het oogenblik niet veel aanleiding, om aan een gunstig restultaat te gelooven. Ongetwijfeld erkent men algemeen dat het noodzakelijk is, de drie punten van Chamberlain te verwezenlijken Maar al wordt een verhooging van het prijsniveau een stabiliseering der valuta's, een opheffing van de belemmering voor den wereldhandel overal beschouwd als voorwaarde voor de wederopbloei, het is toch duidelijk, dat dit besef voorloopig nog slechts van zuiver theo- rethischen aard is. En het is zeer dubieus, in hoeverre de afzonderlijke volkeren bereid zijn, hun overtuiging in practijk om te zetten. Het overwicht bij de Yereenigde Staten. Zonder eenigen twijfel berust het overwicht bij de Vereenigae Staten. Wat de valuta be treft is de positie van Amerika sterk en zon der zijn toestemming kan geen nieuwe sta biliseering der wereldvaluta's plaats hebben. Ongelukkig genoeg echter schijnt Amerika vastbesloten, van zijn overwicht gebruik te maken om de wereld zijn wil en zijn ziens wijze op te dringen. Amerika is wel bereid, met de andere staten samen te werken, maar alleen, als die andere staten zich naar zijn opvattingen voegen. En helaas is niet alles wat voor Amerika voordeelig is, ook nuttig voor de rest van de wereld. Zeer zeker moet worden toegegeven, dat door een devalorisatie een verhooging van het wereldprijsniveau bereikt, kan worden. Zeer zeker kan President Roosevelt door de mid delen, waarover hij beshcikt, een bepaald resultaat bereiken, zij het ook niet zonder risico. Maar het. Engelsche voorbeeld heeft getoond, hoe snel de stimulans van de deva lorisatie vervluchtigt, en de andere Euro- peesche landen hebben zulke slechte ervarin gen met deflaties. dat alleen al op psycholo gische gronden een herhaling van rat expe riment. voor hen ondenkbaar zou zijn. Op dit gebied, zoowel als op ander terrein blijkt duidelijk, dat Amerika zoo noodig ge soleerd zal optreden. „Ofschoon geen poging zal worden gedaan om andere regeeringen voorschriften te geven omtrent haar eigen wetgeving, moet de politiek van Roosevelt worden gezien uit het gezichtspunt, dat zij óf een uniforme in ternationale actie veronderstelt of een nieuwe en zoo volledig mogelijke afsluiting opdat Amerika zonder storende invloeden van buiten zijn plannen kan uitvoeren". Deze semi-officiecle verklaring is niet slechts op zichzelf te betreuren, zij wordt werkelijk ontmoedigend door de toevoeging, dat in het laatste geval onoverkomelijke tolmuren moe ten worden opgericht ter verdediging van deze politiek. Hoe laat zich een dergelijke houding rijmen met de alom erkende nood zakelijkheid. de belemmeringen van den internationalen handel weg te nemen? Het geloof aan de tarieven. Terwijl Amerika zich dus blijkbaar niet vol komen bewust is van de zwaarte zijner ver antwoordelijkheid. zijn ook de andere mo gendheden geenszins te beschouwen als voor beelden van economische deugdzaamheid. Tot nu toe heeft Groot-Brittannië nog niet duidelijk verklaard, welke politiek het denkt te voeren. Toen de Britsche regcerlng be schermende tarieven invoerde, legde zij na druk op de mogelijkheid, dat deze tarieven zouden worden verlaagd op grond van ver kregen concessies. Maar juist zoon verkla ring wijst er reeds op. dat de regeering vast besloten is, in ieder geval aan het principe van beschermende tarieven vast te houden. Het is maar al te duidelijk, dat do Engelsche regeering aan het nut. van tarieven gelooft en Duitschland, Frankrijk. Italië en de an dere staten hebben die overtuiging in hun economische belijdenis opgenomen. Overal heerscht op het oogenblik de theorie der autarkie, al wordt zij niet overal openlijk verkondigd. Een lichtzijde. Wat ondanks dit alles wellicht eenigszins optimistisch kan stemmen, is. dat leder weet, dat mislukken der conferentie onder allo om standigheden moet worden vermeden. Het is immers zoo. dat de los staande middelen en middeltjes, door welke men tot dusverre over al heeft getracht, de crisis te overwinnen, hebben afgedaan, dat de wereld al haar hoop thans concentreert op de poging, veelomvat tende maatregelen door te zetten, en dat het falen van die poging een internationale wan- hoopsstemming met eenvoudig onover zienbare gevolgen zou veroorzaken. Paar komt bij, dat het eigenlijk voor ieder wéldenkend mensch duidelijk is, wat de con ferentie te doen heeft. Ieder weet. dat men óf de schulden moet schrappen óf den schul denaar moet. toestaan in natura te voldoen. Ieder weet. dat een economische ontwape ning noodig is. die niet slechts de muren voor menschen. goederen en kapitaal sloopt, maar ook het gebruik van de valuta als strijdmid del bij de concurrentie verbiedt. Ieder weet, dat een garantie moet worden geschapen ter verzekering van vrede en orde En dit algemeen inzicht zal wellicht e» pressie uitoefenen die sterk genoeg Ls om cl» regecringen die bevreesd zijn voor een mislukken der conferentie te dwingen tot voorstellen, die niet precies overeenstemmen met de overtuiging van menig staatsbestuur. Op deze mogelijkheid berust in ieder geval op het oogenblik vrijwel uitsluitend de hoop, dat de conferentie te Londen inderdaad den stoot zal geven tot een wederopbloei der we reldeconomie. loop der kampioenscompetitie en dat het uit komen van Mulders eveneens nog niet vast staat. Wielrennen. Voor het welslagen van de wielerwedstrijden zullen de volgende renners zorgdragen: van Egmond. B. Leene, v. d. Linden, v. d. Leur. v. d. Heuvel. B. van Dijk, Vreeswijk en Vroomer. Waarschijnlijk zal dit keurcorps nog wor den uitgebreid met rijders uit Brabant. Utrecht. Gelderland en het Noorden. Hippische sport: De volgende ruiters heb ben bereids hun medewerking aan het sport festijn toegezegdMajoor J. M. de Kruvff. ritmeester, G. P. de Kruyff, ritmeester, baron Sirtema van Grovestins. luit. jhr. A. van Len nep. luit. Pahud de Mortanges, ritmeester Schummelketel, luit. v. d. Voort van Zijp. luit. J. J. Greter, dr. H. L. M. van Schaik en mej. E. Pauptit. Athletiek: Het volledige athletiekprogram- ma voor dezen dag luidt als volgt: 100 Meter hardloopen, Chr. Berger. A. Benz en J. Houtman (allen van A.V. 1923). K. F. R. Jansen en de Waie (Vlug en Lenig) en H. P. Beintema (Hellas). 400 Meter hardloopen: S. W. Geurts en G. Bijlstra (Vlug en Lening); Sierhuis. Oos- termeyer en Robert (allen van A.V. 1923) en J. v. d. Booren (Haarlem). 100 M. hardloopen voor dames: Tollien Schuurman. C. Aalten (T.O.V.), Dalmolen (Brunhilde), Dumee (Gyahana), ter Horst (Hercules) en A. Doorgeest) (AD.A.) 4 x 100 M. estafette heeren: A. V. 1923 (le equipe bestaande uit: Houtman, Mesman, Schultz. Benz en Berger)2e equipe bestaande uit: Van Beeveren, Zwolsman, Sierhuis en Oostermeyer Blauw Wit met Prins. Eikema Moerman en Kok, A.A.C' met Hennings, v. d. Kar. Nussbaum en Lorenz; Vlug en Lenig met de Wale, Jansen, Bijlstra en Geurts en Hellas met v. d. Kaar, Koetsier, Beintema en Otter. 4 x 100 M. estafette voor dames: A.DA. Brunhilde, T.O.V., U.D.A., Gymkhana en een gemengde ploeg. Wij vertrouwen dat de 25ste Juni tot een gulden bladzijde in de historie van de Ne derlandsche Sportwereld zal worden. LAWNTENNIS. DAVIS CUPWEDSTRIJDEN. AustraliëZuid-Af rika. LONDEN: Het Maandag gespeelde dubbel spel had het volgende resultaat; Kirby en Farqueharson (Zuid-Afrika) sloe gen Crawford en Mac Grath (Australië) met 64 6—4 6—4. De stand is thans 2—1 voor Australië. WANDELSPORT. WANDEL VEREEN. H.N.C. NIJMEGEN. Bovengenoemde v'ereenigln£ organiseert op 20 Augustus een Nationalen Marschdag, welke zal bestaan uit een 30 en 40 K.M. marsch. Aan de marschen kan worden deel genomen zoowel door dames als heeren. Voor 30 K.M. de leeftijd van 14 tot 16 jaar, voor ouderen de 40 K.M. Het parcours gaat door de mooie omstreken van Nijmegen, welke ieder een bekend zijn. waar men volop kon genieten van bosch en heide, van natuur en verge zichten. De deelname is opengesteld voor leden der K.NA.U. en R.K.N.A.U. MOTORWIELRIJDEN TOURIST TROPHY. Londen. Maandag zijn de wedstrijden om de Tourist Trophy op het. eiland Man aangevangen. De afstand bedroeg 424.776 K.M. De wedstrijd voor juniores werd gewon nen door Stanley Wood, die ook het vorige jaar won. Het resultaat, van heden was: Stantey Wood 'Engeland' Norton'. Ge middelde uursnelheid van 125.136 K.M. 2. Hunt 'Engeland) op Norton. 3. Guthun 'Engeland) op Norton. Dinsdag worden de wedstrijden voortgezet. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. MARKTBERICHT VAN 12 JUNI 1933. Spinazie per kist f 0.300.50. Postelein per kist f 0.160.26. Andijvie per kist f 0.801.10. Raapstelen per 100 bos f 1. Wortelen per zak f 0.150.24. Komkommers per 100 f 6—11. Asperges, per bos. wit f 0.200.30. Idem, blauw, f 0.150.24. Idem. dunne f 0.060.12. Aardappelen, klei per K.G. f 0.020.05. Idem, nieuwe, f 0.08 1/2. Peulen per K.G. f 0.090.24. Doppers per K.G. f 0.240.28. Tuinboonen per K.G. f 0.15. Heerenboonen per K.G. f 0.64. Bloemkool per 100 f 615. Uien per K.G. f 0.00 1/2. Sla per 100 krop f 13—24. Rabarber per 100 bos f 47. Pieterselie per bos f 0.04. Selderie per bos f 0.05. Aardbeien per slof f 0.701 Idem per doosje f 0.080.18. R.K. COÖP. TUINDERSVEREENIGENG „KENNEMERLAND". Spinazie per kist 3560 ct. Sla per kist 1535 ct. Postelein per kist 1836 ct. Asperges I per bos 2838 ct. Asperges n per bos 1624 ct. Asperges III per bos 1015 ct. Wortelen per bos 817 1/2 ct. Rabarber per bos 24 ct. Radijs per bos 23 ct. Pieterselie per bos 3 ct. Selderie per bos 67 ct. Bloemkool I per stuk 812 ct. Bloemkool II per stuk 57 ct. Tomaten per kilo 1830 ct. Aardbeien per doosje 1322 ct. Aardbeien per slof f 0.75—f 1.30. Komkommers per stuk 710 ct. Frambozen per doosje 60 ct. Doppers per kilo 2327 ct. Capucljnders Br. per kilo 24 ct. Peulen uer kilo 1630 ct. Snijboonen per kilo 38—42 ct. Dikke boonen per kilo 64 ct. Tuinboonen per kilo 15 ct.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9