Simplex rijwielen I m De bezuiniging en de ambtenaren. Kunt Ge niet slapen? AKKER.QCHETS j FILMNIEUWS. \VV' Auto-Muziek! MEER STILTE HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD VRIJDAG 16 JUNI 1933 STADSNIEUWS. Dwang van het rijk op de gemeenten. Sterke verlaging voor het personeel der Keuringsdiensten. .(Van een bijzonderen medewerker). Het is onzen lezers niet onbekend, dat, op grondslag van het rapport der commissie- Welter, Minister Ruys de Beerenbrouck bij de begrooting voor 1933 (Binn. Zaken, waar bij Volksgezondheid was ondergebracht) voor stelde op de bijdragen aan de gemeentelijke keuringsdiensten f 350.000 te besparen. Die besparing zou tot stand gebracht worden door opheffing van sommige gemeentelijke keuringsdiensten. De commissie-Weiter had met buitenge woon grooten spoed moeten arbeiden en zich 'dus hier en daar gegrond op rapporten van commissies, welke reeds eerder zich hadden bezig gehouden met bepaalde rijksbemoeie nissen of daarmede nog bezig waren. Zoo maakte de commissie-Weiter dankbaar ge bruik van wat de commissie-van Berensteyn had geconcludeerd ten aanzien van het wa- renwet-toezicht. Jammer genoeg heeft de commissie-Weiter critiekloos de conclusies der commissie-van Berensteyn overgenomen. Jammer genoeg, want meer dan één gemeente vreesde zonder noodzaak van haar keuringsdienst beroofd te worden ten nadeele van de volksgezond heid. De taak die de Warenwet oplegde, zou niet te vervullen geweest zijn, ware het rap- port-Welter gevolgd. Gelukkig is het rapport niet gevolgd op het stuk der keuringsdien sten, het kón eenvoudig niet het rapport had wat oppervlakkig geoordeeld. In het begin van Mei verscheen er dan ook 'een suppletoire begrooting op Binnenland- sche Zaken (afd. Volksgezondheid) tenge volge waarvan de aanvankelijke raming der besparing nl. f 350.000 tot de helft, zijnde f 175.000 werd teruggebracht. Minister Ruys was tot het inzicht gekomen, dat een bespa ring van 3 1/2 ton onbereikbaar was, wilde men althans van de Warenwet iets wezen lijks behouden. Intusschen, de fmancieele nood van den Staat maakte het noodzakelijk, dat er ook op de keuringsdiensten bespaard werd, zij het geen 3 1/2 ton, doch f 175.000. De regeering wilde het aantal keuringsdien sten m den lande wel onveranderd laten, doch bezuinigingen en besparingen aanbren gen. Als eerste object nu heeft de regeering gegrepen naar de ambtenaren, naar het per soneel der keuringsdiensten. Men weet, dat minister de Wilde reeds heel Spoedig na zijn optreden gegevens is gaan verzamelen over de salarissen en salarisscha len van de gemeente-ambtenaren, ten einde veel meer gelijkheid te brengen tusschen de Rijkssalarissen en die der gemeenten. Op het punt der gemeentelijke salarissen doen zich echter zeer veel verschillen voor, wat voor een niet gering deel te danken is aan het verschil in ambtelijken arbeid tusschen ambtenaren met denzelfden of ongeveer ge lijken titel: dat alles loopt zeer uiteen. De taak van Minister de Wilde is moeilijk daarom. Het is blijkbaar een programpunt van het kabinet ten einde in dezen benarden tijd in een zee van publieke soberheid enkele eilanden van onbekrompen salarissen te ver mijden uit een oogpunt van algemeen be lang de salarissen der gemeenten zich te doen aanpassen aan die van het Rijk Er wordt op het departement van Binn. Zaken r— zijn we wel ingelicht en we gelooven dat te zijn een Kon. besluit overwogen, dat op grond en door middel van de artikelen 125 en 126 van de Ambtenarenwet wijziging van de ambtenarensalarissen der gemeenten zal ge lasten. De formuleering van zulk een Kon. besluit is echter het tegendeel van gemak kelijk. wegens de evengenoemde veelheid van variaties in titel en arbeid der ambtenaren. Intusschen mogen we wel opmerken, dat dc opvallendste verschillen in salarieering tus schen Rijk en gemeenten voorkomen in dc hoogere rangen. Van deze algemeene tendenz om de ge meentelijke salarissen meer in overeenstem ming te brengen met de rijkssalarissen mo gen we de besparing welke men volgens de toelichting bij de suppletoire begrooting wil aanbrengen op de salarissen van het perso neel der keuringsdiensten als een symptoom beschouwen. Hier kan echter langs anderen weg dan dien van de Ambtenarenwet dadelijk iets bereikt worden voor het Rijk. Om dit duidelijk te maken hebben we te letten op de bewoordingen van de Warenwet. Men weet dat de gemeentelijke keurings diensten zijn gebouwd op het systeem, dat het Rijk de helft der jaarlijksche kosten voor zijn rekening neemt. De wettelijke grondslag daarvoor vinden we in art. 13 der Warenwet. In onze wereld van „niets voor niets'' geeft ook het Rijk de helft dier kosten natuurlijk niet uit de volheid van een grootmoedig hart, hoewel er een groot rijksbelang bij de gem. keuringsdiensten betrokken is: het Rijk heeft aan de bereidheid tot medebetalen voorwaar den verbonden de helft der kosten wordt gedragen „onder voorwaarden bij algemee- nen maatregel van bestuur vast te stellen". Heel moeilijk is 't nu niet voor een minister i— d.i. thans minister Slotemaker de Bruïne, den minister voor Sociale Zaken, onder wien volksgezondheid is gaan ressorteeren om de voorwaarden te wijzigen door een veran dering in den algemeenen maatregel van be stuur. Dit gaat dan natuurlijk buiten de Ka mers om voor een wijziging van een alge meenen bestuursmaatregel is de volksverte genwoordiging niet noodig. Wij vernemen nu van een directeur van een gemeentelijken keuringsdienst, dat het inderdaad in het voornemen ligt den alge meenen maatregel van bestuur volgens art. 13 der Warenwet te wijzigen, zóó, dat de sa larissen van het personeel der keuringsdien sten de goedkeuring moeten venverven van den minister, onder wien de Volksgezondheid ressorteert. En zelfs wist men ons mede te deelen. dat die wijziging niet lang meer zal uitblijven ten einde zoo spoedig mogelijk de door het Rijk gewenschte besparing te reali- seeren. Was onze zegsman goed ingelicht en we hebben reden om te veronderstellen, dat hij zelfs beter ingelicht was. dan hij ons wilde doen blijken dan kon het Staatsblad met den gewijzigden algemeenen maatregel van bestuur zelfs dezer dagen worden ver dacht. Het is natuurlijk zonder meer duidelijk, dat bij de huidige constellatie de goedkeu ring van den minister in het algemeen alleen geschonken zal worden aan een salarieering, welke met die van het Rijkspersoneel over eenkomt. Echter spreekt de wijziging, zooals we zeiden, alleen van een goedkeuring der salarieering door den minister en komt er geen dwingend voorschrift tot overeenstem ming met de rijkssalarissen. Dit opent al zal in het algemeen de wijziging nadeel be- teekenen eenige mogelijkheden. We noe men een voorbeeld. Bij meer dan een ge meentelijken keuringsdienst geniet een keur meester een salaris van f 3000 ongeveer. Vol gens de rijksregeling zou dat worden f 1200. Dat is een wei heel opvallend verschil en het zou uitermate rigoureus zijn, om dan strin gent vast te houden aan overeenstemming met de rijksregeling. Onze zegsman meende dan ook 's ministers bedoeling goed weer te geven, wanneer hij zei, dat in al te schrij nende verschillen tusschen de gemeentelijke en de rijkssalarieering 's ministers goedkeu ring wel zou verkregen worden bij hooger nivgau, dan de rijksregeling. Wanneer men nu vraagt of een ambtenaar er in vele gevallen bij ontslag met'wachtgeld, niet beter aan toe is, dan wanneer hij blijft, dan moeten we op goede gronden daarop ontkennend antwoorden, wijl het zeer waar schijnlijk is. dat dan de wachtgeldbepalingen van het Rijk. zullen moeten worden gevolgd. Gelijk gezegd, dat kan alles plaats hebben zonder dat de volksvertegenwoordiging er in gemoeid behoeft te worden. Wel zou er ge ïnterpelleerd kunnen worden maar we be twijfelen zeer sterk of de Kamer daartoe veel animo heeft, nu het- nieuwe kabinet, het crisiskabinet, de coördinatie is van vijf groe pen. die te zamen de begrooting willen slui tend maken Groep na groep, ambtenaren en belastingbetalers, zullen telkens op hun beurt onder het Candijnsche juk doorgaan. Daar bij is er echter één groote plicht: er voor te waken, dat voor den enkeling de druk niet te zwaar wordt. Want bij eiken maatregel kan het voorkomen, dat de toepassing van een al gemeen beginsel in bepaalde gevallen met ondergang der betrokkenen gelijk staat; wanneer men nl. al te veel let op de woor den en te weinig op den geest. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afd. Haarlem van de Kon. l/Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde vergadert Dinsdag 20 Juni'in Hotel Lion d'Or. Zaterdag 8 Juli a.s. maken de leden een excursie naar de Lathyrustentoonstelling te Aalsmeer en de Kon. Kweekerij Terra Nova. ARROND.-RECHTBANK. Rijwielen en rijwielplaatjcs. Drie rijwieldieven en een die het alleen op de plaatjes gemunt had, moesten zich Don derdag voor de rechtbank verantwoorden; alle feiten waren in de Zaanstreek gepleegd. Eerst waren het twee personen, een oudere en een jongere, .die een rijwiel te Zaandam hadden weggenomen; de oudste was als de aanlegger .te beschouwen, ofschoon hij dit niet bepaald bekende. Hij had geen gunstig verleden, terwijl de jongste niet ongunstig bekend stond. Waarom heb je dat gestolen? vroeg de pre- dent den jongen. Ik had een stukkie kleeren noodig, was het antwoord, hetgeen de president natuurlijk geen voldoend excuus vond. Ze hadden het gestolen rijwiel niet ver kocht, maar in een bewaai-plaats gezet, den kende dat de politie daar niet zou zoeken. Deze deed dat echter wel en zoodoende liepen de daders vast. De Officier van Justitie cischte tegen den oudsten verdachte een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, terwijl tegen den jongstén een voox-waardelijke straf werd ge vraagd van 6 maanden met 3 jaar proeftijd. De derde, die voor rijwieldiefstal terecht stond, had op 3 Mei, naar hem ten laste was gelegd, het rijwiel van den gemeente-archi tect van Koog a. d. Zaan weggenomen, het geen hij echter ontkende. Maar er waren zeer bezwarende getuigenverklaringen. Een getuige had hem in de onmiddellijke nabijheid van het rijwiel gezien, toen dit tegen het gemeentehuis stond en een ander had verdachte op het rijwiel zien rijden. Deze kende, wat in kleine plaatsen mogelijk is. zoowel het rijwiel als verdachte, die er zijn bedrijf van maakt inet liedjes te venten. De Officier eischte tegen dezen verdachte een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. De man. die te Zaandam rijwielplaatjes had weggenomen, ontkende niet. Hij had op 13 Mei met zijn meisje gewandeld en haar een straatje rondgestuurd om intusschen een paar plaatjes van rijwielen af te breken. Toen hij dit later wilde herhalen, werd hij be trapt. Hij stond niet al te gunstig bekend. Ge- ëischt werd 10 maanden met aftrek voor arrest. Letsel door schuld. Een heer uit Amsterdam reed op 1 Maart met zijn auto te Hillegom toen hij in botsing kwam met een uit een zijstraat komende bakfiets, welke behalve zakken ook twee kin deren vervoerde. Door den schok werd een der kinderen uit den bak geslingerd en zoo ernstig verwond, dat het negen weken lang onder geneeskundige behandeling moest zijn. Thans had de autobestuurder zich te ver antwoorden voor het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Verdachte erkende niet voorzichtig genoeg te hebben gereden en xxiet tijdig genoeg tc hebben geremd, ofschoon hij niet woest had gereden. De Officier vond de houding van ver dachte sympathiek: hij erkende zijn fout en had alles gedaan om de fout goed te maken. Niettemin moest spreker straf eischen en vroeg 200 boete. Appèlzaken. Een bestuurder van de N.Z.H.T.M.. die op de nieuwe Waterlandsche lijn reed. was bij Broek in aanrijding gekomen met een melk- auto. die voor de tram uitreed. De kanton rechter te Purmerend had den bestuurder veroordeeld tot 10 wegens niet tijdig rem- hebben mede voor 99 de buitenlandsche merken verdrongen, door kwaliteit, betrouwbaarheid en blijvend licht loopen. Koopt een Simplex niet als steun voor de Nederlandsche industrie, doch omdat dit in alle opzichten in Uw voordeel is. Neem dan voor 'i naar bed gaan, eens zoo'n "AKKERTJE" en slaap heerlijk ruslig en fijn door die Volgens recept van Apotheker Oumonl. "AKKERTJES" TeïeE. Haarlem 17031 Telefoon Zandvoort 97 Telefoon Heemstede 28332 (Adv. Ingss. MedJ men. In hooger beroep werden de bestuurder en eenige getuigen gehoord, waarbij bleek, dat de trambestuurder achter ae auto reed en deze naar links uitweek om een wagen te passeeren. bij welk uitwijken de auto op de trambaan kwam. Op dat oogenblik had de tram dc auto ingehaald en kon niet tijdig meer remmen, waarop een botsing volgde. De bestuurder van de melkauto beweerde geen tram gehoord te hebben, de trambe stuurder zegt signalen te hebbexx gegeven en niet verondersteld te hebben, dat de autobe stuurder op het laatste oogenblik op dc tram baan zou komen. De Officier van Justitie achtte de schuld van den wagenbestuurder niet bewezen, aan gezien niet vaststaat, dat deze tijdig had kunnen remmen. Autobestuurders die een weg berijden waar een tramspoor ligt, moe ten met de komst van een tram rekening houden. De Officier meende vrijspraak te moeten vragen. De tarwewet. Een koopman in Haarlemmermeer was door den Kantonrechter aldaar veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen hechtenis, omdat hij geen register, zooals de wet eischt, aan dc controleurs der tarwewet had getoond. Hij was wegens het afleveren van meel, dat geen inheemsch meel bevatte, ontslagen van rechtsveiwolging. Van dit vonnis was hooger beroep aangevraagd. Getuigen werden niet gehoord aangezien hun indertijd afgelegde verklaringen niet werden betwist. De Officier eischte in beide gevallen ont slag van rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen. TEGEN LEKKE BANDEN. EEN HAARLEMSCHE UITVINDING. Ongeveer een jaar geleden maakten wij melding van de uitvinding van den heer A. Hijma. alhier, van een z.g. ..snelbinder", waardoor het mogelijk was. snel iets op den bagagedrager van een rijwiel te bevestigen. De heer Hij ma heeft nu een andere uitvin ding gedaan waardoor men een lok in oen fietsband kan repareeren. zonder dat bin nen- en buitenband van het rijwiel behoeven afgenomen te worden. Binnen twee minuten is de geheele bewer king afgeloopen. Men pompt den lekken band op en zoekt dan door middel van een specialen „lekzoe- ker" de opening, waardoor de lucht uit den opgepompten band stroomt. In het lek gevonden dan wordt door twee zeer eenvoudige instrumentjes het deel van den band. waarin het lek is. vlak gelegd en gespannen, waarna met behulp van een me talen haakje 'n pleister, de Vitreppleister, „op de wonde wordt gelegd". Alle benoodigdheden zijn bij elkaar ver pakt in een keurig doosje, met het woord Vitrep er op. Een en ander wordt in den han del gebracht door de Industrieele Handels Mij „Vcio". PROPAGANDA-FEESTAVOND WERKLOO- ZEN STRIJDCOMITé. Het W. S. C. belegt op Zaterdag 17 Juni een propaganda-feestavond in gebouw Olympia. Kinderhuissingel. Als spreker treedt op dc heer C. de Dood. ex-soc.-dem. raadslid tc Am sterdam, met als onderwerp: ..De strijd van werkenden en werkloozen". De letterkundige Jef Last zal declameeren. De avond wordt opgeluisterd met muziek, dans en zang. OPMERKINGEN VAN LEZERS. DE VROUWELIJKE WERKKRACHTEN. Een abonné schrijft oiis o.m.: Nu de crisis zich overal in erge mate laat gevoelen zijn sommige fabrikanten zich gaan afvragen hoe zij meer arbeiders in dienst kunnen nemen of houden. Zij kwamen tot de conclusie dat op het oogenblik vele vrou wen ambten waarnemen, die vroeger door mannen werden vervuld. Onlangs heeft een fabriek een deel van het vrouwelijk personeel vervangen door mannelijk personeel. Na dat goede voorbeeld kwam plotseling een bericht dat een autobusdienst vrouwelijke bedienden in dienst heeft genomen. Daar onze regeering zich niet met dat soort van zaken bemoeit zijn aiie Nederlanders verplicht tegen deze dingen krachtig te pvo- tosteeren. want niemand zal het prettig vin den als haar (zijn) man of vader geen werk kan vinden. LETTEREN EN KUNST PALACE Een afscheid voor immer. Sabbat. In Cinema Palace zullen te beginner, met heden twee belangrijke films op één avond te zien zijn. Het eerste is een werk van land- genooten, Sabbat, vervaardigd door G. J. Teunissen met medewerking van Jo Spier, het tweede een verfilmde Amerikaansche oorlogsroman. A farewell to arms, door den kineast Frank Borzage naar het boek van Ernest Hemingway voor het witte doek be werkt. Laatstgenoemd werk, dat onder den Ne- derlandschen titel Een afscheid voor immer op het program staal, het boek zelf is in het Neöerlandsch verschenen als De laatste étappe. kan men als een nakomertje be schouwen van het allengs uitstervende genre der oorlogsfilms. Dit wil echter niet zeggen, dat deze film minder van gehalte zou zijn dan die uit de eerste periode. De vergelijking is moeilijk, ornaat wij als toeschouwers er anders tegen over zijn komen te staar.. Aanvankelijk heeft de oorlogsfilm ons als iets geheel nieuws overbluft en zoowei het sensationeele van ae realistische weergave als het moreelc in de afschrikwekkende strekking deden ons dit genre als oen bijzondere aanwinst begroeten. Allengs zijn wij aan de ontzetting van het slagveld gewend geraakt en wij zijn in mo reel opzicht ontnuchterd geworden, zoodra wij begrepen, dat de filmproducenten deze dankbare stof voornamelijk uit commercieele redenen op de markt brachten. Het oorlogs geweld levert een welkom kader voor de lief desgeschiedenis met de strengelende armen en de zuigende lippen, welke het door dc contrastwerking met het helsche vuur bij het publiek hier nog wèl zoo goed „doen" als in het traditioneele salet van een weelderig hotel. De tijd is voorbij, waarin wij de oorlogs film als een middel in dienst van het paci fisme aanvaardden. Het boek, .waarnaar de film van Borzage is vervaardigd, heb ik nog niet gelezen cn ik kan daarover dus niet oordeelcn. maar wat de film zelf aangaat, duidelijk toont zij. welke aantrekkelijkheden de oorlog voor zijn slachtoffers meebrengt. Kapitein Rinaldi, door Adolphe Menjou verpersoonlijkt, stapt als een likkebaardende kater van de ééne lekkernij naar dc andere en ook zijn nxede-potator (want wc krijgen van het samen drinken der helden meer dan van het samen vechten te zien) weet geen keuze te doen tusschen dc versche lading meisjes van pleizier en de verpleegstertjes die aan het front zijn gekomen In zijn roes ziet hij de verpleegster Catherine «Helen Hayes) voor een lichtekooi aan en zij blijkt deze vergissing geenszins onaardig te vinden. Aldus ontstaat in een nachtelijke minne- koozerij tusschen dc polen van den symbo- lischen steigerenden strijdhengst op 't stand beeld tegen welks voetstuk de gelieven zich neervielen, dc „groote liefde" van luitenant Frederic Henry (Gary Cooper), die nu van dc meisjes van pleizier noch van dc verpleeg stertjes verder iets hebben moet. Naar het voorbeeld der gravuro-romantiek der negentiende eeuw wordt hij als gewonde door zijn geliefde verpleegd, maar. terwijl hij na zijn genezing opnieuw naar het front is gezonden, vlucht zij. wijl zij zijn baby ver wacht. naar Zwitserland, waarheen ook hij (de film speelt bij het Italiaansche legen deserteert, helaas slechts om haar na haar mislukte bevalling nog juist op haar sterf bed te kunnen vaarwel zeggen, terwijl dc klokken den wapenstilstand inluiden. Dc bekende oorlogsscènes, waarvan Bor zage bij wijze van intermezzo een knap ge regisseerde reeks heeft ingevoegd, lardeeren het meer intieme persoonlijke geval, waarbij vooral Menjou en Cooper vaak boeiende de tails te aanschouwen geven. In een geheel andere sfeer verplaatst ons het met smaak cn liefde opgezette schetsje van Teunissen en Spier, die het aanvangs- uur van den Sabbat in het Amsterdamschc Jodenkwartier op het doek hebben gebracht. Zoowel de inleiding, waarbij de camera de oude, verborgen schoonheid van dit brokje stad releveert, als de binnenhuistafreeltjes en het eigenlijke hoofddeel, dc dienst in dc synagoge, ontroeren door een sobere innig heid. Het geluid is in deze film tot een voorna men factor gemaakt; hoe majestueus klinkt de ritueele zang met deze schitterende stem men en indrukwekkende motieven! Alleen de markt-scènes, waarbij men uit het typische veelstemmige gewoel en gejoel slechts één roep op ietwat kunstmatige wijze ter repro ductie heeft afgezonderd, dunkt mij minder volmaakt dan de rest. H. G. CANNEGIETER. MUZIEK. DE TIMES OVER „HALEWIJN". De muziekcriticus van ae Londensche „Times", die het muziekfeest in Amsterdam bijwoont, wijdt een vrij uitvoerige bespreking aan de opvoering van Willem Pijper's sym- phonisch drama „Halewijn", op 13 Juni. Hij geeft het verhaal en de handeling weer en zegt van het lied. dat de componist in Hale- wijn's mond legt, dat het geen triomf is van hedendaagsche kunst maar daarentegen een eenvoudige en goede melodie, waarin we'. PAGINA 5 licht een moraal ligt voor het Internaticaaal Verband voor Hedendaagsche Muz.ek om over te peinzen. „Zij. die nog goede Wagne- rianen zijn", schrijft deze kri::cus, ..dat wil zeggen ouderwetsch en romantisch van in borst. konden van Haiewijn openlijk er. zon der ongerustheid genieten. He: is muziek be vrucht door poëzie cf mlschien pre.:.: be vrucht door muziek. Hoe dat zij de twee bc- hooren bij elkaar er. Pijper's orkestratie was bescheiden, zinspelende op tragedie in wel sprekende intermezzo's tusschen <ie scenes opwellend rond de meer lyrische uitingen van Halewijn zelf. gegeven in de rijke bariton van de Vries, en wegloopend in een fijn draadje van geluld terwijl dc dochter van den Koning haar bijdrage geeft, meer into neerend dan zingend, aan ae dialoog. Liesbet SandersHerzberg gaf zoowel in s::m als manier een volkomen beeld van lieftallige maagdelijkheid". Dc van veel verbeeldingskracht getuigende montage, de rijke kleedij. de onopgesmukte dialoog, gezet in het symphonisch weefsel, deden denken aan een samenwerking van Debussy cn Maeterlinck in Pelléas ofschoon cie partituur zelf, door Monteux en het, Utrecht ach Orkest buitengewoon sympathiek vertolkt, geen rechtstreeksche sporen droeg van Debussy's persoonlijke eigenschappen. Het verhaal, besluit de Times, vraagt mis schien om een meer robusten muzika'.en stijl dan Pijper heeft gekozen. Ais hedendaagsch componist is Pijper wat bevreesd voor roman tiek maar hij is vatbaar voor haar bekoring. Concert der H. O. V. Soliste: Hanny Scheffelaar Klots. Zoo ooit een bloemenhulde gerechtvaar digd mocht heeten. dan was het die welke Donderdag aan de tweede concertmeestercssc der H.O.V.. Hanny Scheffelaar Klots ten deel viel. Zeven, acht bloemstukken: het mocht veel lijken, toen twee beambten ze met moeite torsten; toen de violiste handen te kort kwam om ze te aanvaarden. Maar té veel was het niet. na haar eminente voordracht van Tschalkowsky's vioolconcert. Haar voor dracht. zeg ik, cn zou de gewichtige rol ver geten die orkest en dirigent gespeeld hebben om tot een zóó voortreffelijke samenwerking te komen als waarvan we ditmaal getuigen waren, een samenwerking waarin solo-instru ment on orkest tot con prachtig symphonisch geheel werden. En juist daarom deed het zoo sympathiek aan. toen de soliste één der ont vangen bloemstukken aan den dirigent over handigde. Ook deze hulde was verdiend. Wanneer ik zeg dat Hanny Scheffelaar Klots eminent gespeeld heeft: dat zij n als vloolvirtuoze van groote allure heeft doen kennen; dat haar technisch meesterschap en haar toonontwikkeiing bewondering verwek ten: dat de warmte ixarer voordracht eiken twijfel ophief, dan wil dat alles nog niet zog gen dat ik Tschaikowsky's vioolconcert even zeer bewonder. liet is een echt virtuozenstuk; het is. als alles van T.. uitstekend geïnstru menteerd. het bevat oen paar gelukkig ge vonden thema's en een in haar eenvoud poë tische canzonctte. maar het bevat ook een n L_ hoeveelheid klinkend, klaterend en knallend vulsel, banaliteiten die tot praal en zwier opgezweefd zijn als de paarden in oen circus. De componist had dan ook destijds (het was in het voorjaar van 1878. dat hij het vioolconcert binnen dc spanne tijds van een paar weken schreef) met dc opdracht weinig succes. Kotek wilde er niet aan. Sauret even min: Leopold Auer kreeg de dedicatie, maar vond het werk een „monstrum", Dc violist Brodsky was de eerste die het mooi vond cn het in 1879 met den dirigent Hans Richter te Wccnen ten doop hield. Toen kwam de criticus Hanslick en kamde het grondig af. Tegenwoordig hebben wel de meeste violisten van naam het op hun reper toire. maar met dat al blijft het een heel eind beneden het peil van de groote meesterwer ken op dit gebied. Vooral de finale is triviaal en hier kwam m.i. de violiste aan het karak ter soms wel iets te veel te zomoet. Dit is de eenige bedenking die lk redelijkerwijze tegen haar vertolking zou kunnen te berde bren gen, maar de soberheid en voornaamheid van haar spel in de Canzonetta wegen daar ruimschoots tegen op. Het orkest had veels zins een gelukkigen avond. Een brillante ver tolking van de Eurvanthe-Ouvertiire ging aan de uitvoering van het Vioolconcert vooraf, en in het tweede programmadeel leefde de oude maar toch niet verouderde Ossian-romantlek in Gadc's beroemde Ouverture voor ons op een stemming en een muziek verwant met die welke ons uit Mendelssohns Hebriden-Ouvcr- turc on Schottisehe Symphonic tegenklinkt. Inderdaad moet dc 21-jarige autodidact Niels Gade reeds den invloed van Mendelssohn ge voeld hebben toen hij in 18*11 met zijn Ossian- Ouverturc te Kopenhagen een eersten prijs won; dat zijn latere werken, na zijn verblijf tc Leipzig geschreven, dien invloed toonen is begrijpelijk. Deed het ongetwijfeld velen genoegen dc Ossian-Ouverture weer eens te hooien, dc Suite van Halvorscn zal wel met minder alge meene instemming gehoord zijn. Wolk een langdradige een weinigzeggende muziek! Een Voorspel met. oen oneindig aantal herhalin gen van eenzelfde motief, veel leven van hard koper, chromatische violen en een hoorn die. vermoedelijk door de vervelende tam-tam eindelijk wild en rebelsch wordt. Dan een Bajaderendans, een soort van Seguldiïla. die eenigszins exotisch klinkt, maar een flauwe schaduw van die uit Bizet's Carmen blijft; een Hymne die behoorlijk begint maar in geschetter ontaardt en dan nog zoo'n beetje van alles met een vioolsolo aan 't slot. 'L Had veel korter gekund en als 't er heeïemaal niet geweest was. hadden we nog niet veel ge mist. Wat lk ten aanzien van dc voorafgegane nummers niet gaarne zou beweren. K. DE JONG. yij U vindt Uw claxon misschien erg muzikaal, een symphonic gelijk I Woet U, dat niet iedereen er zoo over donkt? Dat anderen Uw autohoorn vooral 's nachts liever niet hooren? Wilt U er ook eens om denken, dat onze maatschappij rust noodig heeft? Geen lawaai, maar:

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11