SNELTAX HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 16 JUNI 1933 UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING. De laatste Raadsvergadering in het oude Raadhuis. Langdu rige geheime zitting aan het be gin der vergadering. De fi- nancieele toestand der gemeente. De weg langs de Brouwers kolk: de gemeente gaat in be roep bij de Kroon. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdagmiddag onder leiding van den burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. Den Tex. Afwezig de beeren dokter Bornwatcr (wet houder) en Witteman. Eerst wordt een geheime zitting van ruim 1 1-2 uur gehouden. Daarna wordt met 7—6 stemmen verwor pen het voorstel van B. en W. om den agent van politie G. J. Hissink èen bijslag op zijn pensioen te verlecnen. Monumentenzorg. Tot leden der Adviescommissie voor de monumentenzorg worden benoemd de heeren A. P. Smits, te Aerdenhout, Dr. Jac. P. Thijsse e» C. W. de Visser, te Bloemendaal. Af- en overschrijvingen. Bij de behandeling van het ontwerp-be- sluit tot af- en overschrijving op de begroo ting 1932 worden eenige opmerkingen ge maakt. Jhr, Quarles van Ufford meent te moeten waarschuwen dat de reserves toch niet te sterk moeten worden aangesproken. Spr, vraagt aan B. en W. nog eens goed alle posten voor de volgende begrooting na te gaan, om te zien, waarop nog meer bezuinigd kan worden, zooals Haarlem nu ook weer ge daan heeft. Op onderwijs en werkloozen- steun moet absoluut bezuinigd worden, an ders wordt het deficit nog veel grooter. Het Is verkeerd, dat ieder zijn kinderen wel midd. ond. wil gevenals de gemeente het be tealt. De voorzitter merkt op dat B. en W. steeds naar bezuiniging zoeken. Maar spr. zou nu geen begrootingsdebatten houden. Zoodra er op iets bezuinigd kan worden, zul len B. en W. met voorstellen komen. De heer Laan (lijst Laan) is geschrok ken van het tekort van f 100.000. Spr. vraagt in 't vervolg den raad van zulk een groot tekort In kennis te stellen. Bloemendaal moet lage belastingen houden, anders komt er een uittocht van gegoeden. De voorzitter merkte op dat er geen ouaestie is van overschrijden der begrootin gen. Dat kwam vroeger wèl voor. Nu de heer Prinsenberg wethouder is geworden, is het B. en W. gelukt. Openb. Werken te temmen. Maand voor maand is nu bekend wat O. W. uitgeeft. Maar de belastingopbrengst heeft een ontzettenden tegenvaller, opgeleverd, De heer Dor hout Mees i lijst Laan) keurt het af dat te Bloemendaal f 4 per week meer wordt ontvangen in werkverschaffing dan lri de particuliere bedrijven. De heer Schulz (S. D. A. P.) zegt dat de arbeiders de bezoldiging in de werkverschaf fing volstrekt niet zoo hoog vinden, dat daarop bezuinigd moet worden. Verder zegt spr. dat er toch altijd nog een reserve is van 3 a 3 1/2 ton en dat Jhr. Quarles van Ufford toch ook aan verschillende uitgaven heeft medegewerkt. Voor de werkverschaffing moeten groote werken worden uitgevoerd. Het ontwerp besluit worde aangenomen. Dc Brouwerskolkweg. B. en W. stellen voor, in beroep te gaan bjj de Kroon van het besluit van Ged. Staten waarbij goedkeuring is onthouden aan het plan, bij raadsbesluit vastgesteld, betreffen de den aanleg van een weg langs het Brou- werskolkje. De heer Laan (lijst Laan) is het met Ged. Staten eens- De weg zal veel geld kostenven dan nog de viaduct! Spr. zou eerst willen wc-ten, wat dit alles moet kosten. De Raad voteert maar raak. De voorzitter betoogt dat het bier al leen gaat om dc quaestic: gaat de gemeente in beroep of niet. Dat de Raad den weg v/enscht, is al uitgemaakt. De heer Noorman (S. D. A. P.) wil wel in beroep gaan. Er is veel kans, dat de ge meente in het gelijk wordt gesteld. De heer Cassée iV.D.) komt op tegen het gezegde van den heer Laan, dat de Raad maar raak voteert. Verder is het verkeerd, telkens den financieelen toestand van Bloe mendaal zóó donker af te schilderen. Na een korte geheime zitting, waarin de wethouder van O. W. eenige mededeelingen deed, wordt besloten met algemeene stem men dat de gemeente in beroep zal .gaan. Hooger beroep. De Raad besluit voorts, in hooger beroep te gaan tegen het vonnis der Arr. Rechtbank te Haarlem gewezen tusschen de gemeente Bloemendaal, eischeres en cle N.V. „Zand- voortsclie Terrein- en Hotel Mij" waarbij de gemeente niet-ontvankelijk werd verklaard. Mr. F. J. D. Theysse. te Haarlem, zal dit hooger beroep voor de gemeente behandelen. Parkeerterrein bij het Kopje. De behoefte aan een parkeerterrein nabij het zg. -„Kopje" van Bloemendaal heeft zich reeds geruimen tijd doen gevoelen. Daarom hebben B. en W. naar een oplossing gezocht en meenen die gevonden te hebben op het terrein indertijd van Hugo Muller aange kocht. Voor het in orde brengen van het terrein, gebruik makende van beschikbaar materiaal, is een bedrag van l' 1000 noodig. Tol dit bedrag vragen zij derhalve een cre- diet aan onder mcdedeeling. dat de eigenaar van het paviljoen „De Uitkijk", G. Hoffschlag zich bereid heeft verklaard het terrein voor f 600 to pachten en bovendien te betalen f 400 per jaar voor de vergunning om al daar een kiosk voor den verkoop van cori- sumptieijs le mogen plaatsen. Mocht do Raad het crediet verleenen, dan stellen B. en W. voor op het aanbod van G. Hoffschlag in te gaan. Het aanbod van G- Hoffschlag wordt voor één jaar aanvaard. De heer Dorhout Mees (lijst Laan vraagt: wanneer gaan we naar de Nachte gaal? De voorzitter antwoordt, dat dc vol gende vergadering in het nieuwe gemeen tehuis zal zijn. De heer D orho u t Me e s zegt dat gedu rende vele jaren, waarin het oude Raadhuis in gebruik was, de financieele posttie van Bloemendaal heel wat beter was dan thans. Moge de financieele toestand in het tijd perk, waarin de Nachtegaal Raadhuis zal zijn. weer even bloeiend worden als voorheen! Do lieer Schulz (S. D. A. P.) vraagt vrij stelling van kampcergeldcn voor jcugdver- cenigingcn en werkloozen, die gedurende een „week-end" aan het strand kampeeren. B. en W- zullen prae-advies uitbrengen. De heer Moorman (S. D. A. P.j vestigt er de aandacht op, dat auto's soms 12 uren achtereen op den openbaren weg blijven staan. De voorziter zegt toe, dat gelet zal worden op de menschen, die hun auto's gere geld op den weg laten staan. Hierna sluiting. Zonder hoofdelijke stemming. werden in den loop der zitting nog aange nomen de voorstellen betreffende: vaststel ling van: 7e suppletoire begrooting, kohier hondenbelasting, kohier precariobelasting en suppletoire kohieren precariobelasting; rui ling van grond met den heer A- J. P. Jansen; vaststelling bebouwingsvoorschriften; vast stelling vergoedingen voor boventallige on derwijzers. Aangehouden werd het voorstel tot wijzi ging der beheersverordening van het gas- en waterbedrijf. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: R. J. Hagenbeek, v. d. Vinnestraat 23 rood, Haarlem, een zilveren dameshorloge; Carp, Mr. Enschedeweg 10, Aerdenhout, een schopje; S. Besteman, Se ringenstraat 13 Haarlem, een actentasch in houdende badgoed; H. van Waard, Hooge Duin en Daalscheweg 1, Bloemendaal, een hondje; A. Westhof, Laurierstraat 4, Haar lem, een rozenkrans; A. v. d. Pavert, Blee- kerspad 5 Bloemendaal, een heerenrijwiel: Boesveld, Julianalaan 61 Overveen, een hon- denriem; Hotel „Van Oude het Raadhuis", Overveen, een ceintuur van japon; J. Op dam, Bloemendaalschestraatweg 66a, Sant poort, een huissleutel; L. Boorsma, Zandvoor terweg 29, Aerdenhout, een kinderhoedje en een zakmes; Graaf van Randwijck, Zand- voorterweg 68 Aerdenhout, een airedale ter rier; W. Kuiper, Saxenburgerlaan 1, Bloe mendaal, een zilveren vulpotlood; mevr. de Wijs, Adriaan Stoopplein 5 Overveen, een armband (bloedkoralen); J. v. d. Veldt, Noor- dertuindorpplein 16, Haarlem, een vulpen; F. van Giessel. Pleiadenstraat 27 Haarlem, een belastingmerk; Bakker, Olmenstraat 12 rood Haarlem, een portemonnaie met inhoud; aan den politiepost te Aerdenhout, een koperen klep van brievenbus; een handschoen; aan den politiepost Noordzeestrand, een rljwiel- belastingmerk; een kinderhoedje; een polo shirt; een portemonnaie; een zakmes; een zonnebril; een vulpotlood; een lederen ta- bakzak; aan het bureau van Politie te Over veen, een handschoen; een halve grasschaar, een zakmes, een R-K kerkboekje; een haar speld] e DE BROUWERSKOLKWEG. bloemendaal gaat in beroep bij de kroon Zooals in ons verslag van den Raad dei- gemeente Bloemendaal te lezen staat, heeft die Raad Donderdagmiddag met algemeene stemmen besloten bij de Kroon in beroep te gaan van het besluit van Ged. Staten, waar bij goedkeuring is onthouden aan het plan voor het maken van een weg langs het Brouwerskolkje. De volgende gronden zullen o.m. worden aangevoerd Noodzakelijkheid van ontlasting van den spoorwegovergang nabij het station Over veen. Wenschelijkheid van een tweede ver bindingsweg tusschen Aerdenhout en het meer noordelijk deel der gemeente. Ontslui ting van het natuurschoon in de omgeving van het Brouwerskolkje, onder opmerking, dat schending van het natuurschoon als ge volg van den wegaanleg, zoo daarvan sprake kan zijn, van zeer geringe beteekenis zou wezen. Voorts zal worden aangevoerd dat onder belanghebbenden, die ingevolge de Woning wet bij Ged. Staten bezwaren tegen een plan van uitbreiding kunnen indienen, zijn te verstaan, eigenaren van terrein in het plan begrepen, alsook besturen van naburige ge meenten, terwijl Ged. Staten nochtans zijde lings de afd. Haarlem en Omstreken van de Natuurhistorische Vereeniging in het geding brengen en zich beroepen op een ingewonnen bericht van een Commissie voor Uitbreidings plannen, wat de bedoeling van den Wetge ver niet kan zijn. Verder dat de Inspecteur voor de Volksgezondheid, die geroepen is Ged. Staten ter zake van advies te dienen, in overweging geeft, de goedkeuring aan het raadsbesluit wel te verleenen. Het door Ged. Staten ingestelde onderzoek van een Commissie uit hun midden kan, zoo wordt ten slotte opgemerkt, bezwaarlijk als een volkomen onpartijdig onderzoek worden aangemerkt, daar deze Commissie voor de helft" bestond en werd voorgezeten door den Voorzitter der eerder genoemde Commissie voor Uitbreidingsplannen, welke reeds aller lei bezwaren tegen het plan had geopperd. HEEMSTEDE vijftig jaar in dienstbetrekking. Heden, herdenkt de heer H. A. Klabou den dag waarop hij vóór 50 jaar in dienst kwam bij de firma Adriaanse. Om 10 uur werd de jubilaris met zijn zoon en dochter afgehaald van zijn woning Leid- sche straat 134 te Haarlem. Bij het binnenkomen in de woning van zijn patroon overhandigde het dochtertje vaxx den firmant, mcj. Blauwhof hem een bloemstuk. De heer Blauwhof wenschte vervolgens den Jubilaris geluk met dit zoo zeldzaam voor komend jubileum en sprak hem zeer waar- deerend toe. Spr. bood den heer Klabou een enveloppe met inhoud aan. In dichtvorm memoreerde een dochtertje van den heer Blauwhof „Toon'"s leven, zijn altijd opgewekten geest en liefde voor zijn werk. Mede ontving de jubilaris een fraaie bloemenmand van do firma en bloemen er. cadeaux van bekenden. Het is voor „Toon" een onvergetelijke dag geworden, iieup-rheumatiek Bij elke weersverandering Nu reeds jaren vrij van pijn „Ongeveer vier jaar geleden", schrijft ons iemand, „had ik een leelijken aanval van rheumatïek in de heup-gewrichten. Vier we ken lang lag ik in het ziekenhuis. Nadat ik er uit was, kreeg ik het steeds weer terug als een verandering van weer op komst was. Toen probeerde ok Kruschen Salts; eiken ochtend niets anders dan de kleine dosis. Het hielp mij zoo goed, dat ik er mee doorging en na ongeveer zes maanden merkte ik, dat de rheumatische pijnen verdwenen waren. Dat was drie en een half jaar geleden en nadien heb ik nooit meer eenigen last van de oude kwaal gehad. Ik neem altijd 's morgens de kleine dosis en hoewel ik 71 jaar oud ben, voel ik me als toen ik 40 was. C. M. G." Geen middel kan blijvende verbetering brengen van rheumatiek, tenzij het drie ver schillende werkingen verricht. Deze zijn: a. neutraliseering van het kwaadaardige urine zuur, dat de pijn veroorzaakt; b. verdrijving van het urinezuur uit het lichaam; c. "oor- koming van verdere ophooping van urine zuur. De zes verschillende zouten in Kruschen nu verrichten alle drie genoemde functies. Twee der ingrediënten in Kruschen vormen het meest werkzame oplossingsmiddel van urinezuur, dat de medische wetenschap kent. Andere zouten in Kruschen hebben een aan- sporenden invloed op dc afvoerorganen en helpen zoodoende om het opgeloste urine zuur langs den natuurlijken weg te verwij deren. Weer andere zouten voorkomen, dat voedselresten in de ingewanden zouden gis ten en maken daardoor onmogelijk dat er weer een teveel aan kwaadaardig urinezuur kan ontstaan. Dat is de oorzaak van de blij vende verbetering door „de kleine, dagelijk- sche dosis". Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon. Stralende gezond heid voor één cent per dag. (Adv. Ingez. Med.) DE HEER DISSELKOEN UIT DE O. S. P. en ook uit den raad? Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen heeft de heer H. J. W. B. Disselkoen be dankt als lid van de O- S. P. In 1931 als lid van den Raad van Heem stede gekozen door de S. D. A. P. wilde de heer Disselkoen bij zijn vertrek uit de S. D. A. P. zijn zetel niet voor de S. D. A. P. be schikbaar stellen en bleef als O- S. P.-er in in den Raad. Van dezelfde bevoegde zijde vernemen wij dat de heer Disselkoen zich thans weer als lid heeft aangemeld bij de S. D. A. P. en ook zijn raadszetel aan die partij wenscht te rug te geven- Door de afd. Heemstede van de S. D. A. P. is, naar wij vernamen tegen hedenavond een spoedeischende vergadering belegd, waarin besloten moet worden of de heer Disselkoen weer in de partij zal opgenomen worden en v/at met den raadszetel moet geschieden. Op het laatstgehouden congres der S-D.A.P. is een besluit genomen dat zij, die tot de O. S: P. waren toegetreden en weer terug wilden naar de S. D. A. P. weer in de partij zullen worden ..opgenomen, met dien verstan de echter, dat zij voorloopig geen belangrijke functie in de partij-zouden mogen vervul len. Zou dus, aldus onze-zegsman, de heer Disselkoen in de 3. D. A. P. worden opgeno men, dan zou hij toch geen raadslid mogen blijven. In dit geval zou de openkomende plaats ten deel vallen aan den eerstvolgende op de lijst der S. D. A. P. den heer J. Koper. De heer Koper is "echter partijloos. Of hij zijn benoeming als Raadslid zal aanvaar den, konden wij nog niet met zekerheid te weten komen. gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: W. v. d. Werff, Java- laan 33. een hondenzweep; Burger, Eiken laan 7, een huissleutel; C. Booms, Binnen weg 3, een portemonnaie met inhoud; Clek, Raadhuisplein 14, een busje suiker en een strandschoentje; de Wit, Iepenlaan 37, een huissleutel; C. T. Blokker, Billitonstraat 7, een doos zeep; Van der Ham, Ant. Duijck- laan 13, een portemonnaie met inhoud; L. Beek, Achterweg 14, een sleutel; G. M. Bak ker, Emmakade 31 rood Haarlem, een zwem pak en handdoek; H. Draaijer, Ged. Schalk- burgergracht 54 Haarlem, een rijwieltasch met inhoud; Veenings, Talmastraat 3, een jongenssportriem: Kennel Haarlem, een hond (Dobermann pincher)W. v, Strien, Van der Hulststraat 13, Haarlem, een portemonnaie met inhoud; A. Pieterse, Berkenlaan 7, een langharig hondje; Verstraten, Voorweg, een stuk van een riem; C. de Gast, Timorstraat 5. een aktentasch met inhoud; Bureau van politie, Raadhuisstraat, een pakje hangertjes voor vogelkooien; een studentenmuts; een mestvork: een portemonnaie; een huissleu tel: een hondenzweep en dresseerketting; een kinderarmband; een sleutel; een paar glacé handschoenen; een gevlochten tasch; een portemonnaie; een mat. IJMUIDEN marktprijzen. Tarbot per K.G. f 0.70—f 0.55 Griet per 50 K.G. f 32—f 15 Tongen per K.G. f 1.60f 0.90 Zetschol per 50 K.G. f 17 Kleine schol per 50 K.G. f 19f 4,30 Schar per 50 K.G. f 7f 4.80 Vleet per stuk f 0.50 Braad schelvisch per 50 K.G. f 2.50—f 1.60 Kabeljauw per 125 K.G. f 27f 17.50 Gullen per 50 K.G. f 6f 5 Gullen per 50 K.G. kleine f 4.50f 0.40 Wijting per 50 K.G. f 2.30 besommingen Trawler: Jennie Elza IJm. 88 150 manden f 1460. Loggers: Sch 133 f 780, Sch 247 f 700. HET HOUTVLOT OVER ZEE WORDT 20 JUNI VERWACHT Zooals wij reeds hebben medegedeeld is van de Zweedsche haven Umea naar onze haven onderweg een groot; houtvlot, gesleept door een Zweedsche sleepboot. Nader vernemen wij, dat dit houtvlot tegen den 20en Juni alhier verwacht kan worden. SANTPOORT burgemeester rambonnet bescherm heer van „vox humana Men deelt ons mede, dat Mr. F. L. J. E. Rambonnet, burgemeester van Velsen, het beschermheerschap over de plaatselijke ge mengde zangvereeniging „Vox Humana" heeft aanvaard. autotocht ouden van dagen Zooals men in ons blad heeft kunnen le zen, wordt ook dit jaar voor de oudjes weer een autotocht georganiseerd en wel naar „Duinvermaalc" te Bergen. Teneinde den oudjes wat te kunnen aanbieden wordt er thans met inteekenlijsten rondgegaan. De subcommissie te dezer plaatse, bestaande uit de heeren Butter en Slinger hoopt en vertrouwt, dat velen hun penninkske zullen afstaan. BENNEBROEK HERWONNEN LEVENSKRACHT. Aan de plaatselijke af deeling van de R.K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Levenskracht" is door B. en W. vergunning verleend voor het houden van een speldjesdag op 25 Juni. BENNEBROEKER POLDER. Door het bestuur van den Bennebroeker- Polder is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan den heer H. Parlevliet als secreta ris-penningmeester van dien polder. In de plaats van den heer Parlevliet is be noemd de heer C. Bregman, gemeente secretaris. BOUWNIJVERHEID. Door B. en W. is aan den heer W. Zweerts de Jong vergunning verleend voor den bouw van een dubbele villa aan den Rijksstraat weg. Aan den heer J. Roosen te Haarlem is ver gunning verleend voor den bouw van vier landhuizen aan den Eikenlaan en een land huis aan den Zwarten weg. VRIENDJES ZEIDEN NIETS. na anderhalf uur hulp voor drenkeling. Donderdagmiddag is het achtjarig zoontje van den heer Kroon te Ginneken dat met drie vriendjes in een bootje aan het varen was, in de Mark gevallen en verdronken. Zijn kameraadjes keerden zonder iets te zeggen huiswaarts en eerst toen de moeder ander half uur later ging informeeren kwam men het ongeval aan den weet. De politie die on middellijk gewaarschuwd werd, ging dreg gen en haalde later het lijkje op. HOE DE OOSTENRIJKSCHE PERSATTACHé GEARRESTEERD WERD. Goering schendt het Volkenrecht. opzettelijke plagerijen in de gevangenis. CORPS DIPLOMATIQUE TE BERLIJN ZAL STAPPEN DOEN. Een redacteur van het persbureau Vaz Dias heeft een onderhoud gehad met den te Berlijn als revanche op de arrestatie van Habicht te Weenen, gearresteerden, cn ver volgens uitgewezen pers-attaché bij het Oos- tenrijksche gezantschap te Berlijn, dr. Er- win Wasserback. Het onderhoud had plaats in den boottrein naar Hoek van Holland op dr. Wasserback's doorreis van Berlijn naar Londen, waarheen hij door de Oostenrijksche regeering is overgeplaatst om als pers7atta- ehé te worden toegevoegd aan de Oosten rijksche legatie aldaar. Dr. Wasserback vertelde, dat toen hij Dins dagavond tot laat in den nacht had zitten wer ken in zijn particuliere woning, hij om kwart voor twee geheime staatspolitie aan zijn deur kreeg, die hem kwam arresteeren. Dr. Was serback beriep zich op zijn diplomatieke be scherming en het ex-territorialiteitsrecht van zijn woning, doch de politiemannen zei den daarmee geen rekening te kunnen hou den, omdat zij nu eenmaal het arrestatie bevel in hun zak hadden. Dr. Wasserback heeft toen onmiddellijk den Oostenrijkschen gezant en daarna dr. Dollfuss te Londen opgebeld, die te kwart over twee aan de telefoon kwam. Inmiddels wachtten de poliLie-ambtenaren nog steeds voor de gesloten deur, en op diens vraag of zij wel wisten, dat hun optreden in strijd met het volkenrecht was, antwoordden zij bevestigend, doch verklaarden tevens, dat zij niet zouden heengaan. Tijdens het gesprek van Wasserback met dr. Dollfuss maakten de politiemannen aan stalten om met geweld binnen te komen. Dr. Wasserback kreeg zelfs de gelegenheid niet meer om het gesprek te beëindigen, zoodat zijn huishoudster het voortzette cn den Oostenrijkschen kanselier een ooggetuigever- slag kon geven van wat er gebeurde, nl. het binnentreden van drie rechercheurs, terwijl een groot aantal Schupo's de omgving had afgezet. Dr. Dollfuss had den persattaché den raad gegeven slechts te wijken voor geweid en de laatste schoof dan ook wel de gi*en- dels van de deur, doch bleef er tegen duwen tot hij week voor de overmacht. Op correcte wijze werd hij overgebracht, waarna een commissaris van de crimineele politie hem verhoorde. Op de opmerking van den attaché, dat zijn arrestatie een grove schending was van het volkenrecht, ver klaarde de commissaris van niets op de hoogte te zijn. Men nam dr. Wasserback alles af en sloot hem in een cel op met twaalf gevangenen, zoowel politieke als gewone delinquenten. De cel was slechts toereikend voor vier per sonen, zoodat van slapen natuurlijk niets kwam. Pas tegen zes uur Woensdagmorgen werd dr. Wasserback overgebracht naar een ande re cel, een doodgewone cel, met een stoel en een ton. Doodelijk vermoeid door de doorgestane emoties en den doorwaakten nacht, wilde Dr. Wasserback zich op de brits, waarop een PAGINA 6 Teleï. Haarlem 17031 Teleïoon Zandvoort 97 Te!e£oon Heemstede 28332 I n 11 VOETBEHANDELING door gedipl. pédicure, zitting iederen Maandag van 95 uur. Ook aan huis te ontbieden. BEHANDELING 'ƒ1.—. M. DE ROOIJ, p. a. L. ARENDS, Kleine Hout straat 66 rd., hoek Ged. Oude Gracht. (Adv. Ingez. Med.) enkele deken lag, uitstrekken, doch een ci pier kwam hem mededeelen, dat het verbo den was, overdag op de britsen te liggen. Op het gezegde van den arrestant, dat hij óp was van de slaap, antwoordde de beambte, dat men daarvoor het huisreglement niet kon wijzigen. Bijna om het kwartier, telkenmale als Dr. Wasserback indutte en zich opnieuw op de brits uitstrekte, werd hij gewekt en van dt brits gejaagd. Op de grofste en brutaalste wijze gingen de beambten tegen hem te keer en men speelde een soort sadistisch spel met hem, dat veel van een marteling had. Toen hij het koud kreeg en om een twee de deken vroeg, werd hem deze geweigerd. Eindelijk, Woensdagmiddag te ruim half één werd hij uit zijn cel gehaald en voor een „Staatsanwaltschaftsrat" geleid, die hem mededeelde dat hij onmiddellijk in vrijheid kon worden gesteld indien hij de volgende drie voorwaardenwilde aanvaarden: le. Onmiddellijke afstand doen van al zijn diplomatieke voorrechten; 2e. Onmiddellijk zijn werkzaamheden als legatieraad staken; 3e. Onmiddellijk vrijwillig Duitschland verlaten. Dr. Wasserback verklaarde, deze voorwaar den onmogelijk te kunnen inwilligen, en wel omdat zij een schending waren van alle diplomatieke rechten en omdat hij de plicht had zijn land te blijven vertegenwoordigen zoolang hij geen andere opdracht van zijn regeering kreeg. De justitie-ambtenaar deel de hem voor het eerst mede, dat de opdracht tot zijn arrestatie, evenals het stellen van deze drie voorwaarden, afkomstig was van den Pruisischen Minister-president Goe ring. Op de opmerking van Dr. Wasserback, dat dit toch een zaak was, die het Rijks ministerie van Buitenlandsche Zaken aan ging, antwoordde de ambtenaar, dat hij slechts te maken had met zijn onmiddelijken chef, minister-president Goering, dien hij van de weigering om de voorwaarden tot vrij lating te aanvaarden op de hoogte zou stel len. Tien minuten later, deelde de Staatsan waltschaftsrat den arrestant mede,, dat hij met Goering gesproken had en dat hij in vrijheid gesteld kon worden, wanneer hij wilde verklaren, dat de voorwaarden, waar onder men hem reeds eerder in vrijheid had willen stellen, hem bekend waren, Nu hij geweigerd had, deze te aanvaarden, kon men er echter niet voor instaan, dat hij niet op nieuw gearresteerd zou worden. Na bij den directeur van de gevangenis- afdeeling waar hij was opgesloten, te hebben geprotesteerd tegen de schandelijke behan deling, die hij vooral van de zijde van het lagere personeel had ondergaan, kon Dr. Wasserback Woensdagmiddag" tegen half twee naar zijn woning terugkeeren. Hij begaf zich echter allereerst naar de Oostenrijksche legatie, waar de gezant juist een brief had ontvangen van het Rijksmi nisterie van Buitenlandsche Zaken, waarin werd medegedeeld, dat het verblijf van Dr. Wasserback de Rijksregeering' niet aange naam was en verzocht werd, middelen te vin den om Dr. Wasserback uit Berlijn weg te zenden omdat hij anders uitgezet zou wor den. Deze brief was geteekend door den Onder staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Bülow. Schamper constateerde Dr. Wasserback, dat in Duitschland tegenwoordig dus blijk baar het Rijksministerie van Buitenlandsche Zaken zijn orders ontving van den Pruisi schen minister-president en dat een man als Bülow gewillig zijn handteekening onder deze bevelen van Goering plaatste. De gezant stelde zich opnieuw in verbin ding met dr. Dollfuss en omdat men nu een maal voor een voldongen feit stond, werd in overleg met de regeering' te Weenen beslo ten, de uitwijzing der Duitsche regeering voor te zijn en werd nog gistermiddag Dr. Wasserback, benoemd tot pers-attaché bij de Oostenrijksche legatie te Londen, waar heen hij zich direct moest begeven. Donderdagmiddag is Dr. Wasserback uit Berlijn vertrokken. Hij verklaarde ons, nog steeds perplex te zijn van de ongehoorde wijze, waarop de Duitsche regeering alle be staande diplomatieke gebruiken en exterri toriale rechten had geschonden en de schan delijke behandeling, die men een politieken arrestant had doen ondergaan. De verontwaardiging in het diplomatieke corps te Berlijn is zeer groot. Gisterenmid dag, na zijn invrijheidstelling, vond een di ploma tenbespreking plaats en werd besloten, dat de Pauselijke Nuntius te Berlijn, Mgr. Centos, als doyen van het corps, stappen zal doen. Vele diplomaten gaven openlijk uiting aan hun verontwaardiging, o.a. ook de Ne- derlandsche gezant te Berlijn, Graaf van Limburg Stirum, die vanmorgen een bezoek aan de Oostenrijksche legatie bracht om nauwkeurig omtrent den gang van zaken te worden ingelicht. Het bericht van Dr. Wasserback's arresta tie, dat het eerst door Telegraphen Union werd verspreid, moest op last van Goering worden ingetx-okken, en de „B. Z. am Mittag", die het reeds in de krant had, moest een nieuwe editie op de pers leggen, zoodat het in geeix enkel Woensdagochtendblad stond. Toen de boottrein naar Hoek van Holland te Utrecht stopte stapte daar de Oostenrijk sche zaakgelastigde te Den Haag, de heer Georg Alexich, in den trein, die eexx persoon lijk vriend van Dr Wasserback is en hem hartelijk verwelkomde. Hij vei'gezelde hem tot Rotterdam en keerde vandaar naar Den Haag terug. Hij deelde o.a. mede, dat Dr. Wasserback tijdens zijn twaalfjarige werk zaamheid te Berlijn ontzaglijk veel voor Duitschland had gedaan en overal bekexid stond als een trouw en toegewijd vriend van Duitschland en het Duitsche volk.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 12