Mt.fkeijet imii mmi§ êmm-Skm. Weekïileuws iomtMeeéikp... ICeiskentjei etmen - HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 16 JUNI 1933 PAGINA 12 UIT DEN BRIEF VAN EEN TACHTIGJARIGE.... Er gebeuren hier op aarde dagelijks dingen die te goed of te mooi of te lief of te grap pig of te roerend zijn om onmiddellijk na hun gebeuren in vergetelheid te raken en toch raken ze dat gewoonlijk. Er is een mensch, er zijn misschien een paar menschen, die er een oogenblik aandacht aanwijden; ze ver tellen het feit waarschijnlijk niet eens aan anderen over, en ffffft! daar gaat het, en wordt vergeten of het nooit gebeurd was. Er is mij dezer dagen zoo iets gebeurd, en ik wilde het deze keer eens navertellen, als ik mag. Er zuilen misschien heel wat men schen zijn, die het niet zoo roerend vinden, als ik het vond; er zullen er heel wat zijn, die het alleen maar grappig vinden. Dat vond ik het ook, in de eerste minuut; toen opeens zag ik, dat het roerend was, en dat vind ik het nog. Ik heb dan een- oude. vriendin; zij is niet zoo'n klein beetje oud, maar zij is erg oud, want ze is tegen de tachtig. Af en toe schrijft ze me brieven; we wisselen handwerkpatro nen en boeken uit, want al handwerkt ze niet meer, ik handwerk wel; en lezen doet ze ook nog, al kan ze het niet lang achter elkaar meer doen om haar oogen. Juist dat van haar oogen en haar handwerkpatronen is de tra gedie van haar ouden dag: want toen ze nog jonger was, heeft ze handwerklessen geno men om later, als ze oud was, en niet meer goed loopen kon, veel te kunnen handwerken; nu is ze oud, en kan nog wel loopen, maar handwerken kan ze niet, omdat haar oogen niet sterk genoeg meer zijn Ze is nog pienter genoeg, en ze heeft geest voor twee: wie bij haar op bezoek gaat, gaat werkelijk niet op bezoek bij een oude vrouw, die buiten het le ven staat; en wie brieven van haar krijgt, krijgt brieven, die zoo helder en amusant zijn, dat menige jongere zou willen, dat hij ze geschreven had Ze heeft den tijd en denkt na over veel, waarover jongeren niet denken kunnen, omdat ze er geen tijd voor hebben; ze vindt, dat ze nog plichten heeft tegenover het leven en ze vervult ze. Dezer dagen kreeg ik weer een brief van haar: drie blaadjes vol in een spitse gedis tingeerde oude vrouwenhand; op het laatst beginnen de letters wat beverig te worden en de regels iets te dansen want ook voor brie- ven schrijven zijn haar oogen eigenlijk te 1 zwak. Ze schreef over van alles en nog wat: over de malaise, over haar rheumatiek, over een boek, dat ik haar gestuurd had, over Over dat laatste juist wilde ik het met u hebben. Op het einde van haar brief schrijft zij mij: „Heb je gelezen, wat burgemeester Westrik van Barneveld heeft gezegd over de kippenteelt en het eten van eieren? Ik houd niet van eieren, en ik heb ze van mijn leven niet gegeten, maar nu ik weet, dat het onze plicht is om allemaal zooveel mogelijk eieren te eten, neem ik er ook maar iederen och tend één bij mijn ontbijt". Dat is het, waar ik eerst even over gela chen heb, en waarvan het pas later tot me doordrong, dat het eigenlijk zoo zeldzaam roerend was. De ware patriotte, hoewel het overdreven klinkt bij een zoo nietige aange legenheid als een ei per dag. Maar toch Dit zijn staaltjes, die de moeite van het oververtellen wel waard zijn, geloof ik. En die niet zoo heel veel voorkomen WILLY VAN DER TAK. Koud voorgerecht van tomaten en asperges. (6 personen)12 groote tomaten, 1 bos as perges, 1 kropje sla, eenige lepels mayonnaise. Schil de asperges, snijd de koppen, ter lengte van 6 c.M. af, snijd de rest van de stelen in stukjes van 3 c.M. en kook deze gedurende een half uur in kokend water met wat zout. Kook het laatste kwartier de aspergekoppen mee. Laat de groente bekoelen. Snijd intus- schen het kapje van de tomaten af en hol ze uit. Vermeng de koude stukjes asperge met de mayonnaise tot een samenhangende massa en vul er de tomaatje mee. Zet de kapjes weer op de tomaten en plaats deze op een schotel, die met slabladen is bedekt. Leg tus- schen de tomaten stapeltjes aspergepunten, en bedek de punten gedeeltelijk met wat mayonnaise. van Groote Houtstraat 16 Koelte, comfort, soliditeit! IIFIHW1MIBIfTOffg«tr»SiXW»^PggBgSMBe38gaag— voor dames, heeren en kinderen, in katoen en zijde. Moderne facons, soepele weefsels, solide, laag in prijs. Abram-Meijer- kwaliteit (Adv. Ingez. Med.) Als de mooie dagen komen, dan komen; ook de festijnen dat heele families zoo met elkaar een dag naar buiten trekken. Over dat gemeenschappelijk uitgaan zijn al heel wat humoristische verhalen en verzen gemaakt. Misschien herinnert u zich nog het langen tijd zoo populaire „In het bosch" van Louis Davids. In al deze letterkundige producten verloopt de zoo met blijdschap tegemoet ge ziene dag in ruzie en narigheid. De reden? In de eerste plaats dit: de weinige inschik kelijkheid die er tusschen de feestgangers heerscht. Ieder wil zijn eigen zin doordrij ven, ieder raakt uit zijn humeur als hem dat niet lukt. Hoe minder de menschen gewend zijn uit te gaan, hoe meer zij aan dit euvel lijden. En dat is ook heel natuurlijk. Ze stel len zich van één zoo'n dagje uitgaan onnoe melijk veel voor, de verwachtingen zijn te hoog gespannen. Ieder heeft zoo zijn eigen voorstelling hoe deze feestdag temidden van tallooze werkdagen verloopen zal; geen won der dat er botsingen komen. Een eerste vereischte als men met elkaar uitgaat is dus: rekening houden met de an deren, van te voren bedenken, dat ook die anderen hun plannen en wenschen zullen hebben. Dat zal de genoegelijkheid heel wat ten goede komen. En ten slotte gaat het toch in de eerste plaats om die genoegelijkheid. Of men per trein of per bus reist, of men brood meeneemt of ergens gaat eten, of men aan bosch of zee de voorkeur geeft dat zijn toch maar bijkomstigheden. Hoofdzaak moet wezen het prettig samen uitgaan, het gezellig samen doorbrengen van een vrijen dag. En gezelligheid kan alleen maar heer- schen onder menschen die óók aan het ple zier van anderen denken. Het is niet alleen uw feestdag, maar ook die van de anderen. Zoudt ge u niet bezwaard voelen, als ze door uw schuld teleurgesteld thuis kwamen? Een dagje uit met elkaar.Beschouw het niet als een pretje voor u alleen, maar als een pretje voor allen. Een kleine opoffering van uw kant wordt dubbel en dwars ver goed als ge het plezier van de anderen ziet. U zult dan met meer voldoening op den dag terugzien dan wanneer u hem heeft doorge bracht in kribbig verzet. Een andere reden voor onaangename ge beurtenissen is dikwijls het meenemen van kinderen. Kinderen hebben ook hun plannen en die plannen zijn meestal onuitvoerbaar en niet te rijmen met de plannen van de vol wassenen. Zij moeten dus maar doen wat de volwassenen besluiten, ze worden meegeno men en vermaand zich netjes te gedragen. Men neemt over het algemeen niet veel noti tie van ze, men verwacht alleen, dat ze „zoet" zullen zijn. Maar kinderen met een eigen wil letje en eigen verlangen zijn niet zoet. En dan krijgt men de drama's van de jengelende, huilende kinderen, van moeders die klagen dat ze zoo niets aan hun uitgang hebben, van vaders die door al dat gezeur uit hun humeur raken. Een verknoeide dag, een onplezierige herinnering. Als het eenigszins kan, neem kinderen dan nooit mee als het niet enkel en alleen voor hun eigen plezier is. Een kind een uitgangetje beloven, het er zich op laten verheugen en het dan op den bewusten dag alleen maar „zoet" te houden is wreed tegenover dat kind. Als ge met een groot gezelschap uitgaat, laat het kind dan thuis. Geef het zijn eigen uitgangetje, fijn met vader of moeder alleen maar sleep het niet mee als een stuk bagage, dat alleen maar last veroorzaken kan. BEP OTTEN Dit keer zijn het een paar modellen, die zeer geschikt zijn om een japonnetje van verleden jaar te modemiseeren. Het wandel japonnetje heeft een opgeknoopt pelerine'tje, terwijl de middagjurk een bovenstuk van kant heeft. No. 165: jeugdig kleedend toiletje. Het pelerine'tje is op origineele wijze op de jurk geknoopt. Benoodigd: effen stof: 2.20 Meter van 130 c.M. breed. Gestreepte stof: 2 Meter van 100 c.M. breedte. No. 166: elegante middagjurk van grijze zijde en grijze kant. Dit model is speciaal ge schikt voor zware figuren. Benoodigd: 2.40 Meter zijde van 100 c.M. breed en 1 Meter kant van 80 c.M. breed. Beide patronen zijn in alle maten te ver krijgen. tegen den prijs van 0.50 ets. per stuk, bij de „Afd. Knippatronen" van de Uitge versmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overge maakt in postzegels, per postwissel, of wel per postgiro 41632. De lezeressen worden vriendelijk verzocht, naast het nummer van het patroon ook de verlangde maat op te geven; d.w.z.: borst-, heup- en taillewijdte. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden. Vertraging in de toezending zal hierdoor worden voorkomen. heid verhoogt, en omdat onze handen wat te doen hebben, en onze geest er zoo heerlijk vrij buiten staat, dus zuiver uit ontspanning. Nu zijn er handwerksters, die in den whi ter heel wat durven ondernemen, maar die ophouden zoodra het warm wordt, omdat .zij geen groote dingen willen uitvoeren bij een hooge temperatuur. Er zijn er ook, die in winter en zomer geen verschil maken en altijd met groote dingen komen aandragen. Het een noch het ander is echter verstan dig: groote handwerken zijn bij warm weer een bezwaar omdat zij onszelf warm en onge durig maken, terwijl onze handen er niet schooner op worden, waardoor ook het werk weer lijdt. Maar heelemaal ophouden in de zomer maanden is jammer, omdat ook de warme maanden hun dosis gezellig-bij-elkaar-zijn eischen. Het is echter verstandig, om kleine werkjes onder handen te nemen, zoodat zij niet door hun gewicht veel te veel warmte vasthouden. Zakdoekjes omhaken of festonneeren, kleine jurkjes of schorten borduren, kleine wollen kleedingstukjes breien of haken, kantjes haken of van frivolité iets maken, dit alles is geschikt voor warm weer. Passen maken voor ondergoed, vingerdoekjes borduren met niet te teere kleuren, vingerkomkleedjes ma ken, kleedjes voor de gedekte tafel in wit of gekleurd, alle mogelijke kleine werkjes kun nen dienst doen. Daarom nemen wij ook de handwerken niet zoo ingewikkeld van patroon, want in den zomer nog meer dan 's winters wordt men vaak van het werk afgehaald, en dan is een ingewikkeld handwerk erg bezwaarlijk. Laat het werkje goed buiten te maken zijn, dat zal zeker weieens voorkomen, en ook buiten is behoefte aan gezelligheid. Een groot voordeel daarbij is natuurlijk al het onver- sc.hietbare materiaal, waardoor de kleuren niet meer angstvallig voor de zon 'behoeven te worden weggehouden. Daarom is er alle reden om ook 's zomers te blijven handwerken; zelfs al is het iets kleins en onaanzienlijks, zijn nut kan het best hebben. E. E. J.—P. Sipatti: een Finsch nationaal gerecht, dat echter bij de Nederlanders ook in den smaak valt, vooral 's zomers. Voor 4 personen: 1/2 •pond rauwe ham, 1/2 ons bloem, 3 deciliter melk. Snijd de ham in dobbelsteentjes en bak de ze in een heelte pan gaar; strooi er de bloem over en laat die lichtbruin worden. Giet bij kleine scheutjes en steeds roerende zooveel melk erbij, tot de saus mooi gebonden is, en laat alles samen nog even doorstoven. Pre senteer 'dit gerecht met gekookte of gebakken aardappelen en rauwe kropsalade. Ons wekelijksch knippatroon. OM ZELF TE MAKEN. HANDWERKJES. Een haaknaald, fijn garen en wat handig heid zijn voldoende om van een eenvoudige batist blouse, van een niet meer modern voorjaarsjaponnetje een elegant costuumpje te maken. Liefde voor handwerken zit er bij ons vrouwen diep in. En als we er dan met weinig kosten en weinig tijd onze garderob? mee op kunnen knappen, dan is er geen houden meer aan. Onze afbeeldingen geven eenige ideeën. Een eenvoudig jurkje, dat een diepe hartvormige halsuitsnijding heeft en niet meer modern te noemen is, wordt voorzien van een pas, die ook over den rug loopt. Eerst knipt men hem uit papier of oude voering, om te zien hoe hij valt. Dan pas wordt hij van de er voor be stemde stof geknipt. Men knoopt hem van voor en achter vast, om niet aldaar met ge- naai te doen te hebben; want zoo'n groote pas moet vaak gewasschen worden om spier wit te zijn. De strik wordt door een lusje ge haald. Als kantje kiest men een van de drie afbeeldingen; iedere rand wordt begonnen met een toer vasten. De strikken op de blouses zijn gewone „vlin dervleugels". Is het materiaal waarvan ze ge maakt worden, erg dun en valt het slap in elkaar, dan maken we een dubbele strik, zoo als op de teekening staat aangegeven. De groote puntig toeloopende schouder kraag wordt voox-zien van een iets vaster ge haakt kantje. (Zie den buitensten rand op de afbeelding). Deze staat erg aardig voor jonge slanke persoontjes. De randen leenen er zich ook uitstekend voor, om er servetten, zakdoeken, tafellakens enz. mee om te zoomen. Verder voor kinder- kleertjes en ondergoed. Al naar gelang het doel van het te bewerken ding, haakt men het om in dezelfde of in contrasteerende kleur. Bij wit staat Delftsch of hemelsblauw heel goed. Ook grijs is modexTi. Iets heel fijns is, den rand van licht in donker te laten overgaan. ZOMERSCHE HANDWERKJES. In onze vrije uurtjes doen wij meestal nog weieens een handwerkje en al zijn we dan ook niet zulke geduldige vrouwen, dat wij ge weldige ondernemingen in tapisseriewerk op touw zetten, of Smyrna tapijten met de hand gaan maken, onze vrije uurtjes willen wij toch nog wel eens aan een handwerkje zoek brengen. En' dat doen wij niet, omdat het nu zoo'n buitengewoon vex'edelend en geestver heffend werk is, maar omdat het de gezellig- Als een vrouw een mode-show bezoekt, is dit een bijzondere gebeurtenis in haar leven. Want wie zou het durven tegenspreken? - het is een bijzondere gebeurtenis, wanneer wij ons kunnen veroorloven iets nieuws te koo- pen of te maken. Zoo zijn wij vrouwen nu eenmaaleen ïxieuwe japoir heeft iets op wekkends voor ons, omdat wij precies weten dat wij daarmee een ander, een nieuw mensch worden. Daartoe behoeft men niet iidel of luchthartig te zijn, alle zenuwartsen kennen de waarde van kleeding. Ieder weet ook, dat het gevoel „goed gekleed te zijn" ze kerheid, rust en. zelfvertrouwen geeft. Daar om is een mode-show van zooveel belang voor ons. vrouwen. De vreugde, die wij hebben in al dat yroolijks en moois leeft in ons op; ook wanneer wij ons dat moois net zoo min kun nen veroorloven als de mannequin, die des avonds al de beeldige costuumpjes, die zij overdag gedi-agen heeft, weer uit kan trek ken, om haar eigen „gewone spullen" weer aan te doen. Maar we kunnen er genoeg ideeën opdoen. En nu zullen we de mannequins eens rus tig voor ons laten defileeren. We zullen alles bekijken en het mooiste en beste er uit zoe ken. Daar komen de eerste blouses en japon nen al. De blouses zijn van bedrukte waschzijde met allerliefste pofmouwtjes, strikken en slip pen; en daar is natuurlijk ook de bijna be roemd geworden donkere blouse met een lich ten rok. Dan de japonnen, costuums, compléts. Ge ruit: met noppen; van wol; mousseline en zij de. Beeldige costuums en compléts glijden langs ons. Daar komt een touwkleurig costuum; rok en jasje van effen wollen stof; een Schotsch geruite blouse, ook de voering van het man teltje is hiervan, zelfs de garneering op het hoedje is een Schotsch geruit lint en dan nog.... de handschoenen, die kapjes hebben van Schotsche ruit. Daarna bekoorlijke voormiddagjui-ken van mousseline, die om onze gunst dingen, er zeer elegant uitzien en toch bewijzen, dat „goed er uitzien" niets te maken heeft met de grootte van onze beurs. Men moet zich alleen een beetje moeite geven, en uitkijken welke dingen bij de persoonlijkheid passen. De mode is heel sterk op veranderingen in gesteld. Men kan nu prachtig uit ééir jurk drie maken, als men de juiste variaties kiest. Daar is bijvoorbeeld een zwart zijden namid dagjurkje met zwarte cardigan (losse, drie kwart lange mantel), dat met een witten hoed en witte handschoenen een snoezig wandeltoiletje vormt. Met een kort wit jasje met vergulde knoopen en zwarte handschoe nen ontstaat uit hetzelfde japonnetje een bekoorlijk voormiddagcostuum Buitengewoon leuk zijn ook de witte sport- japonixen, die met hun gebloemde shawl een ixouveauté van het zomerseizoen zijn. Ruit- en schaakbordpati'onen zijn zeer ge liefd. Iets nieuws is de geruite rok, waarvan de plooien bij het loopeix openvallen, om dan een effen ondergrond te laten zien. Voor ieder type is gezorgd. Een van de meest opvallende dingen van de nieuwe mode zijn de japonnen van organ die en glasbatist. Wijde, wolkige, luchtige dingetjes, die aan de ganzebloem en vergeet- mij-niet-romantiek van onze gi-ootmoëders doen herinneren. Ditmaal zijn het de veld bloemen, die de voorrang hebben. Dit lande lijke kan heel bekoorlijk staan, maar.... niet meer voor U, mevrouw, die een beetje gezet is. Alleen heel jeugdige figuurtjes kunnen zich deze dracht veroorloven, zonder dat het be spottelijk, om niet te zeggen belachelijk staat De hoeden, die erbij gedragen worden, zijn slap, gi'oot en schilderachtig. Het materiaal is kant. glasbatist en paardehaar, dikwijls ook stroo. Een waardige „bekroning" voor een pre tentievolle model I

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 16