De Ontwapeningsconferentie. UIT HET BUITENLAND DE ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE ONRUST IN IERLAND. ZWITSERSCHE BALSEM HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 16 JUNI 1933 TWEEDE BLAD Voortzetting der economische wereldconferentie. Wenschen der Chineesche regeering. De toestand in Oostenrijk. Verklaringen van Goebbels en Dr. Habichf. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ENGELAND Donderdag werd de zitting van de Econo mische Wereldconferentie door MacDonald geopend, die zich evenwel spoedig door den vice-president Hymans op den presidentsze tel liet vervangen. In conferentiekringen heerscht een opti mistische stemming in verband met de voor- loopige oplossing van de Engelsch-Ameri- kaansche schuldenkwestie. Dit kwam tot uiting in de rede van den eersten spreker, den Portugeeschen Minister van Buitenlandsche Zaken Da Matta, die de Engelsche regeering en president Roosevelt met de bereikte overeenstemming geluk- wenschte. In zijn rede deelde hij verder mede, dat Portugal toetreedt tot den douane-wapen stilstand. Portugal is bereid zilver als basis voor den geldstandaard te aanvaarden. Hierna sprak de Chineesche Minister van Financiën Soeng. Hij gaf een overzicht van de groote bouwwerken en de andere open bare werken, die China gedurende de laatste jsren heeft uitgevoerd. De opnemingscapa citeiten van China kunnen nog zeer verhoogd worden en China kan een der grootste we reldmarkten worden, wanneer de levens standaard wordt verhoogd. Dit is ook het voornemen der Chineesche regeering. Soeng sprak de hoop uit dat de zilver- prijs zal worden verhoogd en dat de zilver- valuta zal worden gestabiliseerd, hetgeen voor de groote Chineesche en Indische be volking, die den zilverstandaard gebruiken, van even groote beteekenis is als de stabi lisatie van de goudvaluta. China wenscht een verstrekkende economische samenwer king met de Westelijke mogendheden. Het is bereid zoowel kapitaal uit het Westen als invoer uit de Westelijke staten te aanvaar den. De Chineesche regeering streeft naar een politiek van vrijheid zonder handelsbe perkingen. Vervolgens sprak de Canadeesche Minis ter-President Bennett, die het algemeene program der Conferentie steunde. In de eer ste plaats hield hij een pleidooi voor de op heffing der handelsbeperkingen. Canada heeft groot belang bij de uitbreiding van de graanmarkt en is zijnerzijds tot douane-fa ciliteiten bereid. De leider der Russische delegatie op de Economische Wereldconferentie Litwinof, heeft aan den President der Conferentie MacDonald een ontwerp-resolutie overhan digd, welke voorstelt, teneinde een zoo doel treffend mogelijke economische wapenstil stand te verzekeren, alle wetgevende en ad ministratieve maatregelen, die een econo misch agressief of differentieel karakter dragen, zooals bijzondere belastingen, in voerrechten en verboden, in te trekken. OOSTENRIJK. Eerst thans zijn overzichtelijke berichten ontvangen over de arrestaties, die in den loop van de actie der politie in het geheele bonds- gebied zijn verricht. Volgens deze berichten zijn rond 1140 functionarissen van de na tionaal socialistische partij in arrest gesteld, waarbij in het oog moet worden gehouden dat de rapporten uit Salzburg en Voralberg nog niet zijn ontvangen. De meeste arres taties, nl. 408 werden verricht in Neder- Oostenrijk, waarop Stiermarken volgt met 340 arresttanten. In Tirol zijn 187, Öpper- Oostenrijk 200 en in Karn ten 110 personen gearresteerd. Onder deze arrestanten bevindt zich een reeks staatsambtenaren, waaronder 9 officieren van justitie. 7 rechters, 37 gen darmerie-ambtenaren, 21 actieve leden van het bondsleger, 8 vroegere staatsofficieren. 150 onderwijzers, 61 employés van de bonds- spoorwegen, 47 landsambtenaren, 37 advoca ten, 81 burgemeesters, 47 gemeenteraadsle den, 11 raadsleden van plattelandsge meenten en 214 districtsfunctionarissen. Dr. Goebbels. De Duitsche minister Dr. Goebbels heeft tegenover de Duitsche pers over het conflict tusschen Oostenrijk en Duitschland een ver klaring afgelegd, waarin hij zeide dat het een dwaasheid is, wanneer men zou willen aannemen, dat de Rijksregeering dit conflict heeft geprovoceerd uit partij oogpunt. Op 30 Jan. is in Duitscsland de Nat. Socialistische beweging aan het bewind gekomen; in Oos tenrijk behoort deze beweging tot de oppo sitie. Uit dezen stand van zaken zijn een groot aantal conflicten voortgesproten. Zoo konden wij niet toelaten, dat aan Duitsche staatsburgers in het bevriende Oostenrijk het dragen van symbolen, welke door de Duitsche regeering waren goedgekeurd niet werd toe gestaan. Vooral in den tijd van vacantierei- zen zouden conflicten onvermijdelijk ge weest zijn en daarom achtte de Duitsche re geering zich verplicht om reizen naar Oos tenrijk voor den Duitschen staatsburger te belasten. De Oostenrijksche regeering heeft deze gelegenheid aangegrepen om den veld tocht tegen de Nationaal-Sociaiistische be weging op de spits te drijven. In aansluiting op deze uiteenzettingen, heeft Habicht eenige bijzonderheden mede gedeeld over zijn arrestatie en uitwijzing. Hij deelde, mede, dat door een bepaalde pers te Weenen zijn arrestatie en uitwijzing reeds sinds weken ter sprake is gebracht en als spoedig op hande zijnde vermeld is. Dins dag in het vroege morgenuur verscheen de crimineele politie en deelde hij den beamb ten mede dat zijn woning ex-territoriaal gebied was en als gevolg daarvan niet mocht worden doorzocht. De ambtenaren hebben toen nog eens overleg gepleegd met het bu reau van den Bondskanselier te Weenen. van waaruit het bevel is gegeven de woning in elk geval te doorzoeken. Toen Habicht op vertoon van zijn diplomatenpas weigerde de politiemannen tot zijn woning toe te la ten.. hebben dezen de sloten geforceerd, waarna eenige onbeteekenende acten in beslag werden genomen. Des morgens te zes uur heeft Habicht toen het bevel gekregen, zich naar het politiepresidium te begeven. Toen hij hieraan geen gevolg wilde geven, is hij met den sterken arm naai* het hoofd bureau gebracht, waarna hij, nadat hem al les was afgenomen, in een cel is opgeslo ten. Habicht heeft tenslotte verklaard, dat de ambtenaren te Linz hem hebben mee gedeeld, dat de wijze waarop hij het land is uitgezet, geheel geschied is volgens bevelen, die daartoe gegeven zijn door het bureau van den Bondskanselier te Weenen. JDmtschlarad. Strijdkringleiders achter Hugenberg. Alle leiders der strijdkringen van het Duitsch Nationale Front verklaren, naar het Duitsch Nationale persbureau mededeelt, het volgende: ..De strijdkringleiders van het Duitsch Na tionale Front wenschen niet in te gaan op de opwekking van de heeren Dr. Gisevius en Glume. Zij blijven, wat zij waren; in trouwe volgelingen van Dr. Hugenberg. Strasser-beweging in Wurtem- berg verboden. Het Wurtenbergsche Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken heeft op grond van de verordening van den Rijkspresient ter be scherming van volk en staat de strijdorgani satie van revolutionaire nationaal-socialisten (het Zwarte Front van Otto Strasser) voor Wurtenberg ontbonden en het aanwezige ver mogen in beslag genomen. 28 Juni „rouwdag". Wolff meldt uit Berlijn: De dag van de onderteekening van het ver drag van Versailles ,de 28ste Juni zal in Duitschland een rouwdag zijn. De rijksre geering heeft den landen verzocht, op dien dag de vlaggen halfstok te hijschen. In bij eenkomsten zal er op gewezen worden, wel ken last het verdrag op Duitschland heeft gelegd. Ook de scholen zullen hieraan deel nemen. De uitvoering der herdenking wordt, wat de bijzonderheden betreft, aan de lan den zelf overgelaten. Het is niet aan te ne men, dat de rijksregeering zelf een herden king zal organiseeren. Amnestie voor Stahlhelm- en Reichsbanner-leiders. Volgens een mededeeling van het staats- ministerie heeft de officier van justitie tegen de Stahlhelmleiders Schrader. Seidel. Nowack en Meinecke en tegen verscheidene Reichs- bannerleiders en -leden bij het bijzondere gerechtshof alhier een aanklacht ingediend wegens de bekende gebeurtenissen in het ge bouw van het plaatselijke ziekenfonds op 27 Maart j.l. In deze officieele mededeeling wordt ver der o.a. nog gezegd: ..Daar door het ingrijpen van den Brunswijkschen minister van bln- nenlandsche zaken het gevaar in den nacht op 28 Maart werd opgeheven en door de ver dere maatregelen de orde en rust in het 13nd Brunswijk gehandhaafd zijn. heeft het Brunswijksche staatsministerie besloten, ten einde de vorming van de volksgemeenschap verder te bevorderen, vrijdom van straf toe te staan, waerbij om redenen van rechtvaar digheid geen onderscheid wordt gemaakt tusschen de betrokken Stahlhelmleden en de Reichsbannerleiders. Het Brunswijksche staatsministerie verklaart echter bij deze ge legenheid uitdrukkelijk, dat het in geen geval zal dulden, dat organisaties in het land Brunswijk bestaan, die de bestaande politieke verhoudingen innerlijk niet erkennen en die de uitgevaardigde wetten niet achten". S. P. D. contra Wels c.s. Het bestuur der SPD in Berlijn heeft de volgende resolutie aangenomen naar aanlei ding van het telegram van den voorzitter der SPD, Wels, aan den voorzitter van de arbei dersgroep ter Internationale Arbeidsconfe- rentie in Genève en andere uitlatingen uit de kringen der ;,Prager richting": Het bestuur der SPD keurt nadrukkelijk alle in het buitenland schijnbaar namens de partij gelanceerde px'oclamaties af en ver klaart, dat in het buitenland niemand het recht heeft namens de partij op te treden. De vertegenwoordigers der partij-organisaties zullen in de eerstvolgende dagen deze aange legenheid definitief ophelderen. BERLIJN, 15 Juni <V.D.) De indertijd gearresteerde leiders van den Algemeenen Duitschen Vakvereenigingsbond, Grassmann en Leipart zouden zich, naar van welingelich te zijde wordt medegedeeld, weer op vrije voeten bevinden. Partij-politieke gelijk schakeling. In den Pruisischen Persdienst der NSDAP publiceert Kube een artikel onder het op schrift ..Partijpolitieke gelijkschakeling", waarin hij wijst op het veelvuldig overgaan van afgevaardigden naar de NSDAP. waar uit hij de conclusie trekt, dat alle partijen in Duitschland langzamerhand moeten ver dwijnen. Kube schrijft o.m.: Ook het Cen trum moet inzien, dat het op den duur als partij niet meer kan bestaan. De koude en berekenende Briining was de gevaarlijkste tegenstander der nationaai-socialistische vrijheidsbeweging. Ook in het Centrum kraakt het. Het, Centrum weet heel goed, dat de tijden van het parlementair geregeerde Duitschland eens en voor al voorbij zijn. In de parlementaire democratie kon het Cen trum op den berucht en wip zitten. Het is onze strijdwil, dat dit rangeerstation der politiek definitief blijft opgeheven. Duitsch land mag zich nooit weer onderwerpen aan beslissingen van het Centrum. Van de kleinere partijgroepen in Duitsch land hoort men nauwelijks nog iets. De com munistische partij behoort tot het verleden. De sociaal democratie is roemloos naar de haaien gegaan en wanneer bij internationale arbeiderscongressen, gelijk in Genève, het vroode canaille" tegen Duitschland optreedt, moet het misdadige consortium van de Tweede Internationale niet gelooven dat wij ook maar in het minst notitie nemen van deze domheden. Engeland. Spoedig een „valuta wapenstilstand" De onderhandelingen over stabiliseerihg der valuta tusschen de Engelsche. Ameri- kaansche en Fransche delegatieleden en fi- nancieele deskundigen zijn voortgezet en hebben gceae vorderingen gemaakt. Naar verluidt, kan het afsluiten van een „valuta wapenstilstand" voor den duur der confe rentie als voorloopige stabilisatiemaatregel verwacht worden. De valuta-wapenstilstand zou hieruit be staan, dat de dollar, het pond en de frank voor den duur van de conferentie in een sta biele verhouding zouden worden gebracht, door middel van het Engelsche of een gecom bineerd valutafonds op gelijke hoogte ge houden. resp beschut worden tegen schom melingen. In conferentiekringen gelooft men, dat de verhouding tusschen den dollar en het pond gesteld zal worden op 4.10 dollar in het pond. Amerika. Ook Frankrijk weigert betaling van den Juni-termijn. PARIJS. 15 Juni. V. D.t Officieel wordt thans medegedeeld dat de Fransche regee ring haar ambassadeur te Washington De Labourage opdracht heeft gegeven de Ame- rikaar.sche regeering een memorandum te overhandigen, waarin Frankrijk mededeelt dat het de betaling van den vandaag ver vallenden schuldentermijn opschort tot na een definitieve regeling van de kwestie der oorlogsschulden Britsche stap in Washington. De Britsche ambassadeur heeft in het S' - -t «departement een bespreking gehad. Hij verklaarde, dat zijn regeering wil vaststellen of Roosevelt een Britsche commissie voor de schulden, geleid door een prominent lid van het kabinet wil ontvangen of de voorkeur geeft aan dip'omatieke onderhandelingen. JAPAN DOOR HAGELSTORMEN GETEISTERD. HONDERDEN SLACHTOFFERS. TOKIO. 15 Juni (V.D. Gisteravond heb ben de sedert jaren hevigste hagelstormen gewoed boven de provincies Hyogo. Sjiga en Goemma. Negen personen zijn om het leven gekomen, honderd gewond. Meer dan hon derd huizen zijn vernield, terwijl 1000 huizen zijn beschadigd. De verwoesting had plaats tén: gevolge van een cycloon, welke na den storm kwam opzetten. ROOSEVELT'S KLEINDOCHTERTJE NIET ONTVOERD. NEW-YORK, 15 Juni. (Reuter). De secre taris van Roosevelt heeft het bericht van de Boston Post, dat gedreigd zou zijn de klein dochter van Roosevelt, Sarah Delano Roose velt te ontvoeren, tegen gesproken. De Boston Post schreef, dat liet huis van Sa rah's ouders te Little Boarchead in New- Hampshire gedeeltelijk door brand zou zijn vernield en een detective zou het kind be waken. „Houdt den moed er in!" MacDonald's ontwerp-conventie van „grondslag van discussie" gepromoveerd tot „grondslag van de te sluiten conventie". Van Genève naar Londen! (Van onzen correspondent.) Genève, 10 Juni 1933. Verleden Donderdag, den 8en Juni, heeft de Algemeene Commissie der Ontwapenings conferentie haar werkzaamheden tot 3 Juli verdaagd. Het is voorzitter Henderson he laas niet gelukt tevoren nog een zoodanige overeenstemming met betrekking tot de voor naamste strijdpunten te verkrijgen, dat hij aan zijn ouden strijdmakker en thans politieken tegenstander en collega-president van een Wereldconferentie Ramsay MacDo nald bij de opening der Londensche Econo mische en Financieele Wereldconferentie de blijde mededeeling kon doen, dat het succes der Ontwapeningsconferentie verzekerd is, zoodat politieke zorgen een moedige actie op economisch en financieel gebied niet meer in den weg behoeften te staan. Henderson heeft ondanks al zijn bemoeiingen niet méér kun nen tot stand brengen dan de eerste lezing van MacDonald's ontwerp-conventie en van de daarop door de Franschen voorgestelde aanvullings-hoofdstukken en hierna de een stemmig aangenomen verklaring der Alge meene Commissie dat zij Mac-Donald's ont werp-conventie niet langer slechts als „grondslag der discussie" aanvaardde, zooals zij op 27 Maart gedaan had, doch thans te vens tot „grondslag der te sluiten ontwape ningsconventie" promoveerde. Bestaat er eigenlijk wel een belangrijk ver schil tusschen „grondslag van discussie" en „grondslag van conventieDeze vraag, die velen zich stelden, bleek moeilijk te beant woorden. Gelukkig was niemand zoo onbe scheiden de vraag ronduit aan voorzitter Henderson te stellen. Misschien zou het ook hem zelf niet gemakkelijk zijn geweest dui delijk den vooruitgang uit te leggen! Een lid der Nederlandsche delegatie gaf mij de ver klaring, dat het besluit van 8 Juni als een „Houd den moed erin!" moest opgevat wor den. En ook Lange, de bekende gedelegeer de van Noorwegen, bleek in de Algemeene Commissie van ongeveer soortgelijke mee ning te zijn. toen hij verklaarde het besluit van 8 Juni op te vatten als een teeken van den „versterkten wil der Ontwapeningscon ferentie, om op den grondslag van MacDo nald's Plan tot een bevredigend einde te ko men." Inderdaad, er bestaat alle reden, om den moed erin te houden, nu de Algemeene Commissie na een bespreking gedurende vijf weken van alle verschillende hoofdstukken van MacDonald's ontwerp-conventie. na daarbij gezien te hebben, over hoeveel arti kelen nog ernstige meeningsverschillen be staan. desniettemin haar besluit van '27 Maart heeft bevestigd en versterkt en aan de wereld herhaald heeft: wij zullen een ont wapeningsconventie op den grondslag van MacDonald's ontwerp sluiten! Het besluit van 8 Juni leert, dat de Ontwapeningsconfe rentie, na gedurende langer dan een jaar voortdurend onrustig van het ééne „Plan" naar het andere gezwalkt te hebben, thans eindelijk besloten is voet bij stuk te hou den en MacDonald's Plan niet meer te ver laten. Het besluit beteekent ook. dat de Con ferentie, na te hebben gehoord welke pun ten van strijd nog voortbestaan, desniette min van oordeel is, dat er geen reden be staat. om aan de bijlegging dezer meenings verschillen te wanhopen. „Houdt den moed erin!", geeft treffend de niet al te optimis tische, doch nog minder berustend-pessimis tische stemming weder, waarin de leden der Algemeene Commissie voor een periode van drie weken uit elkaar zijn gegaan! Dat „Houdt den moed erin!" behoefden de leden stellig niet met bijzonderen nadruk Henderson bij diens vertrek van Genève naar Londen toe te roepen! Want Hender son die ook in de somberste oogenblikken nimmer de hoop op een succes der Conferen tie heeft opgegeven, gaat thans met dubbelen moed en een ontembaren wilskracht naar Londen, om daar te trachten het compromis te bereiken, dat hij zoo gaarne nog vóór den 12en Juni verkregen had! Dat Henderson nog allerminst ontmoedigd is. omdat hij hierin niet geslaagd is, bleek dezer dagen weder heel duidelijk, toen hij de delegatie uit de Internationale Unie van Volkenbondsvereenigingen ontving, die hem onder leiding van Lord Cecil de wenschen kwam aanbieden, die het Congres van Mon- treux met betrekking tot het Ontwapenings- vraagstuk had aangenomen. „Heel wat moei lijke opdrachten heb ik in mijn lange poli tieke leven reeds te volvoeren gehad", gaf Henderson openhartig toe, toen hij de bemid- delingstaak besprak, die de Algemeene Com missie hem had toevertrouwd, „doch geen daarvan is zoo zwaar geweest, als die, waar voor men mij thans geplaatst heeft! Doch bij alle zwaarte van die taak heb ik het ver trouwen niet verloren, dat ik slagen zal. Wan' het is duidelijk gebleken, dat géén enkele re geering met het oog op de openbare mee ning der wereld, die ontwapening verlangt, de verantwoordelijkheid durft op zich nemen de Conferentie te doen mislukken. Ik ga dus naar Londen, om een eerlijk compromis dat. voor alle regeeringen aannemelijk zou zijn, te bepleiten. En het zou mij teleurstel len. indien het niet mogelijk zou blijken, dat de eerste wereldconventie tot verminde ring der bewapening reeds tijdens de Vol kenbondsvergadering van September onder- fceekend kan worden!" Of dit optimisme van Henderson toch niet wat al te groot is? Henderson vertrouwt blijkbaar er op. dat de economische en finan cieele deskundigen op de Londensche Wereld conferentie zoo krachtig op een spoedig suc ces van de Ontwapeningsconferentie als noodwendige voorwaarde voor een goed ver loop der Londensche Conferentie zullen aan dringen, dat de te Londen aanwezige minis ters dan meer dan tot dusverre te Genéve het geval was bereid zullen zijn ieder de noodige concessies te doen en dat zij Hender son dus met open armen zullen ontvangen, wanneer deze met zijn bemiddelingsvoorstel len hen komt bezoeken! De mogelijkheid bestaat helaas echter ook. dat de heeren mi nisters te Londen ..niet thuis" zullen geven, wanneer Henderson zich bij hen aanmeldt, en dat de economische en financieele pro blemen zoo ten volle hun aandacht bezig houden, dat zij de ontwapeningsmoeilijkhe den maar eenige weken laten rusten! Of het. indien deze laatste veronderstel ling zou bewaarheid worden, dan mogelijk zal zijn reeds op 3 Juli met de tweede lezing van Mac Donald's ontwerp-conventie aan te van gen. zooals de Algemeene Commissie bij het naar huis gaan was overeengekomen? Menig gedelegeerde heeft zijn collega's met een vragenden blik aangekeken, toen zij elkander bij het scheiden de hand gaven en een ..Tot ziens, op 3 Juli" uitspraken! Ongetwijfeld zijn er velen, die gelooven dat de Londensche Conferen tie dezen zomer het ontwapeningswerk naar den achtergrond zal dringen en dat eerst, wanneer eenige economische ontspanning te Londen verkregen zal zijn en tevens het in zicht algemeen is doorgedrongen, dat de eco nomische ontwapening zonder een gelijktij dige militaire ontwapening niet mogelijk is, de Ontwapenings conferentie de laatste, naar het eindsucces leidende periode zal kunnen beginnen. Hetgeen beteeken en zou. dat Henderson's dag van roem en succes eerst in October te wachten is! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK PAGINA 3 Dr. Colijn voorzitter der economische commissie. LONDEN. 15 Juni. Hot bureau der Econo mische Wereldconferentie is Donderdagmid dag tot overeenstemming gekomen betref fende de voorzitters en de leden der belde conferentiecommissies. Ter plenaire conferentie deelde MacDonald na afloop van de zitting van het bureau me de. dat benoemd is tot president van de Eco nomische Commissie de Nederlandsche mi nister-president Dr. H. Colijn. De beide vice-presldenten zijn Krogmann (Duitschland, nat.-soc., burgemeester van Hamburg) en de leider der Argentijnschc de legatie Le Breton. Tot president van de monetaire commissie is benoemd de Amerikaansche gedelegeerde Cox. tot vice-presidenten de Itallaansche mi nister van Financiën Jung en de president van de Oostenrijksche Nationale Bank. Dr. Kienboeck. Tot rapporteur dezer commissie werd benoemd de Fransche minister van Fi nanciën Bonnet. De confer- nl ie bevestigde deze benoemin gen. De beide commissies zullen Vrijdagoch tend om elf uur haar werkzaamheden aan vangen. MATTERN NAAR ALASKA. MOSKOU, 15 Juni. (Reuter). Mattern heeft Khabarovak gisteravond negen uur verlaten en is naar Alaska vertrokken. Janboel in De Valera's leger. (Van onzen correspondent). LONDEN. Juni. Het Iersche Republikcinsche Leger, de rc- publikeinsche organisatie die zich al sinds vele jaren in het Groene Eiland boven de wet heeft gesteld en wier doel is de republiek met geweld tot stand te brengen indien dit niet kan geschieden met gewone politieke middelen, heeft zich den laatsten tijd meer en meer in Communistischen geest ontwik keld en heet thans met nieuwen ijver te stre ven naar de instelling van een Communisti schen staatsvorm op het voorbeeld van Rus land. De politiek van De Valera, die is gericht op de schepping van een onafhankelijk en aan zichzelf genoeg hebbend Ierland dat zich economisch van de rest van de wereld wil af zonderen hij heeft nog pas gezegd dat Vrij handel het grootste kwaad in de wereld Is) en dat heil zoekt in een economisch stelsel waarin alle Ieren zoowat kleine bazen zijn. is voor de leiders van het Iersch Republlkeinsch Leger hoewel ze een Communistische strekking hoeft niet rood genoeg; En het is wel bekend dat zij om het zoo uit te drukken met den stok achter den President staan om hem in dc richting te drijven die zij wen schen. Zoo dit Dc Valera in een wat onbenijdbare positie brengt, dan heeft hij thans indirect wat steun gekregen van dc Roomsch Katho lieke Kerk. die juist in ondubbelzinnige be woordingen dr Communistische ontwikkeling in het Iersch Reoublikeinsch Leger heeft af gekeurd. Dit heeft er toe geleid dat oen deel van dit leger thans beproeft zich van dc „rooden" af te zonderen. In de rijen van dit gevreesde leger is als gevolg van het optre den der pastoors een scheurings ontstaan. Een aantal van de gevaarlijkste en meest vooraanstaande leiders van de TRA 'Irish Republican Army) heeft met de organisatie gebroken. Zij zoeken hun eigen thans zuiver roodo legcr-organisatie te scheppen, welke de plivsieke kracht moet worden aehtor de juist opgerichte Iersche Communistische Partij. Een nieuwe ingewikkelde politieke toestand is aldus ontstaan, waarvan de Ingewikkeld heid verder niet weinig wordt vorereerd door hef binnensmokkelen van wapenen aan de zuidkust van het eiland. De lucht js vol ge ruchten over groote ladingen geweren en machinegeweren en munitie, welke aan de kust. van het graafschap Cork aan land worden gebracht. Dc reeccring heeft, kennis gekregen van deze smokkelarij en in nlaafsen als Cork en Waterford kan men aanzirnüike militaire activiteit waarnemen. Militaire vliegtuigen gaan op en neer boven dc kust om na le gaan of meer schenen met wapenen, die uit Rusland hoeten te komen, aan den horizon opdagen. Voor baby (Adv. Ingez. Mcd.) AGENDA. VRIJDAG 16 JUNI Jaarvergadering Broodfabriek „De Zeeuw'" 8 uur. Rembrandt Theater: Baby. Op het toonee! Acrobatische dansen. 7 en 9.15 uur. Palace: Een afscheid voor immer. Op het tooneel: Accordeon kwartet De Kaeth's. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Het drama der Wolkenkrabbers en Tchcka- 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZATERDAG 17 JUNI uur: Ooenin" P~-ookjesstad Lilliput aan Kinderhuissingel. Ledenvergadering „De Lichthoeve" Kwcc- kerslaan 13. 2 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5