I BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD M KONING CUSTAV EN Mr. G. DE ZES DAGEN VAN EEN RESERVIST. Van alles en nog wat. ZATERDAG 17 JUNI 1933 HAARL'EM'S DAGBLAD 7 zaterpagavondI ME VIERDE BLAD. Vrijdag koning Gustav van Zweden ,75 jaar geworden. Hij heeft reeds weken geleden te kennen gegeven, dat men de har telijke huldiging van 1928 niet mocht herha len omdat de tijden er niet naar zijn, maar hij kan toch niet verhinderen, dat dezen dag in binnen- en buitenlandsche bla den vele kolommen aan zijn sympathieken persoon gewijd worden, dat de pers, die im mers de openbare meening behoort weer te geven, getuigt van achting en sympathie voor dezen vorst die in zijn land populairder is dan iemand anders en die naar buiten roe haast even veel propaganda voor Zweden maakte als de zooveel jaren jongere „ko ninklijke handelsreiziger" het voor het Brit- sche Rijk doet. Op hun vijf-en-zeventigsten verjaardag ple gen de meesten rustig in een armstoel geze ten de gelukwenschen en geschenken van kinderen en kleinkinderen, verwanten en kennissen in ontvangst te nemen, een beetje triest te piekeren over vrienden en familie leden, die reeds zijn heengegaan uit dit le ven, die er nu niet meer bij kunnen zijn, en ietwat beangst te beproeven of ze nog wel fier recht-op kunnen staan als de glazen ge heven worden Er ligt iets tragisch vaak in Iden verjaardag van een ouden man. Koning Gustav vierde zijn vijf-en-zeventig sten verjaardag op het Sörmlandsche slot Tullgarn, waar nu de geheele koninklijke familie van Zweden, de koning en koningin van Denemarken, het Noorsche kroonprinse lijk paar en prinses Astrid verzameld zïjh, en verder slechts enkele anderen het intieme en vermoedelijk zeer feestelijke verjaarfeest van Farfar, van grootvader mee vierden. Ko ning Gustav ging misschien in den vroe gen morgen, vóór de eerste officieele bezoe kers nog langs den stoffigen weg, die van het landelijke stationnetje door de bloemen- bonte velden naar het oude slot aan den rand van de scheren voert gekomen zijn, een uur of wat het water op om er stil met den hengel tusschen het riet op snoek te visschen, zooals hij dat op Tullgarn steeds gewoon is. Of, als er daar op Tullgarn een tennisbaan js dat kan haast niet anders zou hij waarschijnlijk in een verloren uurtje tus schen het officieele bezoek en het feestelijke middagmaal, achter het net te vinden zijn. Zooals dat ook zijn gewoonte is. Hij deed het op den dag dat de Prins van Wales den .vorigen herfst zijn intocht deed in de Zweed- sche hoofdstad, en er juist tusschen de offi cieele ontvangst en het gala-diner ten hove nog een uurtje over was, hij deed het, ook toen hij kort geleden te Berlijn een trein i over bleef voor officieele bezoeken en tegen- bezoeken, „om even de politiek te luchten", i zooals hij later tegen een sportbroeder zei. Koning Gustav V. (Naar een -portret van Laszló) Het valt hun, die den koning van nabij kennen, die weten, hoe vol belangstelling hij is voor kunst en geschiedenis, voor muziek en tooneel, voor antiquiteiten en weefsels, die weten welk een hartstochtelijk jager, er varen hengelaar en geestdriftig tennisspeler hij is, moeilijk zich in te denken dat koning Gustav nu reeds 75 jaar wordt. Hij kan een jenkele maal wanneer representatieplichten 'en staatszaken hem lang hebben bezig ge houden er wel eens wat vermoeid, wat oud [Uitzien, hij kan zoo in den voorwinter, wan neer het Stockholmsche seizoen al eenigen tijd aan den gang is en iedereen tenslotte wat vermoeid en lusteloos raakt door het gebrek aan zon en door al de drukte, zich niet heelemaal honderd procent voelen, maar als hij dan enkele maanden later zonge bruind en opgewekt van zijn vacantie aan de Rivièra terugkeert is hij de oude weer. is hij Weer even vol werklust, vol interesse als te voren. En zonder sterk te overdrijven kon prins Wilhelm kort geleden in een open ver- jjaarsbrief aan zijn vader schrijven: ..Met vreugde, met goed verborgen afgunst en met een klein beetje onrust ook hebben we de laatste jaren bemerkt hoe u met den da? •jonger werdterwijl wij ons steeds ouder voelen worden". Koning Gustav heeft er nimmer naar ge streefd populair te worden, maar hij heeft de sympathie, de achting, de harten van dui zenden en nog eens duizenden gewonnen door zijn vriendelijkheid, zijn rechtvaardig heid. zijn verantwoordelijkheidsbesef, zijn wilskracht en werklust en zijn groote belang stelling voor alles wat den lm.de belangt. Voor zijn ministers, die soms op de meest ongelegen tijdstippen een onderhoud moeten Verzoeken om over staatszaken te confcree- Bij den 75sten verjaardag van den koning van Zweden. ren, toont hij zich steeds een ouderen vriend en raadgever, wiens inzicht zij zich niet zel den te nutte konden maken. Hij is vriende lijk en eenvoudig, houdt niet van uiterlijke pracht en praal en poseert nimmer, zooals hij ook van anderen geen aanstellerij ver dragen kan. En aan zijn devies „Med folket för fosterlandet", (met het volk voor het va derland), heeft hij steeds nauwgezet de hand gehouden hetgeen dezen aemocratischen vorst niet moeilijk gevallen moet zijn. Steeds Mr. G. leert een jeugdige badgast te Bastad ijn vacantie begint steeds met den wandelsabel, dien ik twee maal per jaar draag: als ik me ga melden vóór de jaarlijkscne dienstweek en daarna. Maar hoe ter wereld ze aan den naam wandelsabel komen, is me een raadsel. Ten eerste toch kun je er als normaal reservist niet mee wandelen, omdat de „lat" je hinder lijk tusschen en tegen de beenen slingert. Een oefening van twee maal per jaar een half uur is nu eenmaal onvoldoende om een vol leerd en elegant „wandelsabelwandelaar" te maken van een hoogstens aan een wandel stok gewend individu. En voorts valt er in dienst niet veel te wandelen. Daar marcheer of tirailleer je of ruk je op. En krijg je de kans, wel, dan wandel jein „burger", zonder sabel. Mijn vacantie begon ook ditmaal met een sabel, met twee sabels liever. Want op het perron in Utrecht ontmoette ik een van de lui waarmee ik samen in Kampen de officiers opleiding heb genoten. Hij droeg een uniform, dat hem rijkelijk krap zat, en boven de nau we kraag uit, waar een streepje smetteloos wit van een boordje uitkwam, keek zijn eenigszins rood hoofd, als een bom uit een bommenwerper. „Kerel, wat ben jij dik geworden!" begroet te ik hem verbaasd. „De pot en de ketel", zei hij en wees met zijn gehandschoende hand naar mijn draag- stel (in mindere uitvoering koppel genoemd dat, in het laatste gaatje dichtgemaakt, spande als een koperen band om een vaatje. „Waar breng jij jé vacantie door?" „In Nijmegen, cursus". „Mooi, ik ook. Ben je in het bezit van alle aan jou verstrekte reglementen en voorschrif ten? En heb je al je wijzigingen ingeplakt? Enheb jij je burgertje bij je?" De trein liep binnen. Toen we een coupe wilden instappen, struikelde Piet over zijn sabel We praatten over wat we in de afgeloopen jaren gedaan hadden, in welke garnizoens plaats we de vorige cursussen hadden gehad, kwamen tenslotte op onzen soldatentijd, en daarmee tot het besef, dat je toen toch wei meer mocht en kon doen, dan thans als offi cier. al zou je dat niet zeggen. „Neem nou bijv. alleen maar eens de keuz? van liedjes, die je onder weg zong", merkte Piet op. „Toen marcheerden we onder het zingen van Drie kleine kleutertjes, die over groote glazen bier spraken". ..En van dien minnaar, die eeuwige trouw had gezwo-ho-ren en toen ver van hier was gaan staatszaken voor, steeds weet hij tijd te vinden voor conferenties, voor het bijwo nen van plechtigheden, voor het openen van tentoonstellingen en het leggen van eerste steenen. En het is bekend, dat kamerheeren en adjudanten na een maand dienst meestal een weekje rust moeten nemen om te beko men van de vermoeienissen, die de koning hun liet doorstaan, de koning, die zooveel jaren ouder is dan zij en die steeds in het zelfde tempo door gaat. En dat hij daartoe nog in staat is moet on getwijfeld toegeschreven worden aan het feit, dat koning Gustav dezelfde is als Mr. G., de tennisspeler, die schier eiken dag een paar uur speelt, die als een jongeman in trai ning blijven wil door matig te zijn in alles en die vaak door zijn kalme berekening, door zijn tactiek en zijn steeds onfeilbare plaat sen sterkere, jongere spelers weet te slaan. Hij speelt tegenwoordig uitsluitend double, de finesses van het tennissen. Vacanfietijd kan diensttijd zijn. O gaan varen en daar zijn plezier zocht", vulde ik aan. „En nog meer van dat fraais. Dat kon je toen doen. Maar wat zing je nou onderweg? Niks!" Ja, nog meer van zulk soort dienstpoesie was er, zooals: „En dan zegt de kaptein: Geef je boeltje maar an mijn! En dan zegt de foerier: Geef je rommel nou maar hier! En ik zal het wel voor jou bewaren. Als je weer voor 'n maatfdje komt!" Inderdaad hebben ook w ij dat lied gezongen, toen wij Kampen in 1925 verlieten, wij, leer lingen van het Leerlingen Detachement van de School van Verlofsofficieren- Ook wij zongen het, hoewel, voorzoover ik mij zulks kan herinneren, de kapitein niets van dien aard gezegd heeft. En mocht hij zich zoo al hebben uitgelaten, dan was hij zijn Neder- landsch in elk geval wel zóó goed meester, dat hij „mij" gezegd zal hebben en niet „mijn" De dichter van bovengenoemd lied is dus ver moedelijk geweest de hoofdpersoon uit de vol gende, bekende anecdote: Kapitein: ..Van wien is dat geweer?" Soldaat: „Van mijn". K.: „Van mij, moet je zeggen". S.: „Van uwé?" K.: „Van u!" S,: „Nou, dan is het toch van mijn!" Hoe het zij, wij zongen het lied. al wisten we drommels goed. dat we als we later uit „t genot van groot verlof" «in de militaire ter minologie wordt het groot verlof als genot be schouwd» in dien zouden terugkeeren. toch nooit meer, zelfs niet voor minder dan „'n maandje" in Kampen zouden belanden. En daar kon ik toendertijd niet rouwig om zijn Want behalve een paar mooie, oude stads poorten (deze naam was het eenige. waaraan men zien kon. dat Kampen een stad was» uien en twee stations, gelegenheden om zoo snel mogelijk weg te kunnen, bezat Kampen geen noemenswaardige voordeelen. Misschien dat ik, wanneer ik nu in de plaats zou ko men. een beter oordeel erover zou hebben. Of liever niet misschien, maar zeer zeker. Doch ik ben er niet meer geweest. Sindsdien :><>b nooit meer in het fraaie treintje van Zwolle gezeten, dat halverwege, bij Mastenbroek wel eens een enkelen keer zijn afkeer van Kam-, omdat single al te vermoeiend voor hem zou zijn, maar dat het bij de wedstrijden met mr. G. niet maar een "oalletjes-slaan is. dat er werkelijk ernstig gespeeld wordt is ieder duidelijk, die mr. G. daar wel eens rap en vlug als een veertig-jarige over de baan heeft zien springen en het blijkt ook wel uit liet feit, dat zijn tegenstanders vaak op zijn na een middag tennissen tegen mr G., die zelf dan meestal nog een vermoeienden avond voor den boeg heeft, Vrijwel nimmer kan men merken, dat hij werkelijk vermoeid is en zooals gezegd weet hij juist op drukke dagen in een uurtje tennis de noodige ont spanning te zullen vinden om den gcheelen dag frisch en monter te kunnen blijven. Zelf schrijft de koning zijn merkwaardige uithoudingsvermogen toe aan het feit, dat hij zich nog jong voelt. En op de vraag' van een sportbroeder. hoe hij dan zoo krachtig en lenig, zoo jong gebleven is. verklapte do koning zijn levensregel: „Sta vroeg op. blijf den heelen dag in touw. vermijd overdrij ving en ga zoo omstreeks middernacht naar bed". Waaraan hij toevoegde: „En het resul taat ziet ge hier". C. G. B. Stockholm, Juni. STUDIO-SNUFJES. Lilian Harvey heeft een nieuw record op haar naam gevestigd, namelijk dat van de meeste interviews in den koristen tijd. Lilian werd namelijk in twee dagen geïnterviewd door zestien vertegenwoordigers van couran ten en magazines. Dit is wel een heel groot bewijs van het belang dat Amerika in haar stelt. Haar debuut in Hollywood maakt zij in ..My Lips betray" met John Boles. El Bren- del en Frank Atkinson vervullen de komi sche rollen. Lilian Harvevs Mercedesrace-wagen ~al uit komen tegen Gary Cooper's zware Roadster op een afgezette baan op Muroc Dry Lake in Californië. zoodra Lilian klaar is met de op nemingen voor „My Lips betray". De beide wagens zullen door ervaren ren ners gereden worden. Lilian's Mercedes zal bestuurd worden door Kurt Boehm, haar pri vé chauffeur. Fox vernieuwde het contract het Janet Gaynor, die nu reeds zes jaar lang haar plaats als een der geliefdste en meest op den voorgrond tredende filmactrices handhaaft. Op het moment worden de opnemingen ge maakt van ((Adorable" met als haar partner Henry Garat. Haar volgende film is „Paddy". naar de novelle „Paddy, the next best thing" van Gertrude Page. Henry Garat zal, na zijn debuut in ..Ado rable" naar Europa vertrekken, waar hij voor zijn vorige contract nog één film moet pen liet blijken door niet verder te willen. Ik heb den ouden beroepssoldaat met zijn kwa len, allemaal ontstaan uit het bemesten van het land met chili-salpeter de koeien aten het gras en hij kreeg daarvan boter en kaas en de „iepenziekte" niet meer ontmoet. Want als ik me later, ieder jaar weer op nieuw. op moest maken om een gedeelte van mijn vacantie en eenmaal in de vier jaar is mijn vacantie nog niet toereikend door te brengen in mijn wapenrok; (voor een win- tercursus voel ik weinig): dan was dat altijd ergens anders dan in Kampen. Dan was dat in Nijmegen, Assen. Arnhem, Amersfoort, d«* Harskamp of den Haag. We praatten over deze dingen en over nog veel meer in den trein naar Nijmegen. Over het scherpzetten van kribben, wat nu ook niet meer gaat. om de eenvoudige reden, dat we geen kribben meer gebruiken. Over de Flag- sigaretten saffies of piraatjes en de thee 1 en koffie, die je a drie cent per kop bij Wij- mer kocht in de voor ons te groote cantine met dat hakbordje, waarop je na enkele we ken een tweede Dommering was. Als je t bil jart maar kende! En toen kwamen we op de Harskamp. De Harskamp! Voor ons nog in opleiding beteekende die: zestienmanstenten, zwerftochten over de gloeiende hei. tandenborstels-met-zand. de toko op den weg, de terreinen P en Q en een enkele keer Ede. Voor ons als luitenant later beteekende die: vacantie. schietoefeningen. Arnhem (Royal) en kanovaren <cn omslaan) in het gore vijvertje bij de officierscantine. Maargezondheid met lepels! In Nijmegen maakten we de zes dagen door (die geen enkel verband houden met de Zes Dagen van Elinor Glyn!) en ze waren als alle dergelijke dagen: 's morgens en 's middags les en behoudens een kleine preparatie voor den volgenden dag voor de rest van den tijd vrij. Het verschil in cursussen zit in de plaats van den cursus en de stof die behandeld wordt, Amersfoort met zijn prachtige Oud- Leusder hei (velen gaan daar ergens en pen sion met hun echtgenooten) leerde ons de werking van gassen en van handgranaten. Den Haag wijdde ons in in de geheimen van den mortier van '8 en de Harskamp gaf de praktische toepassing hiervan. Op die cursus sen wordt onze ietwat verbleekte kennis op- gefrischt, voelen we ons weer thuis met het woordje: tot (kist „tot" onderdeelen). raken we weer bekend met dienst-afkortingen. die heel anders zijn dan in het burgerleven Weet u hoe compagnie wordt afgekort in dienst? Als: compo-ie. De niet-militairen zeggen Co. Het klinkt ook te vreemd om te spreken van: de firma Jansen en Compo-ie. We hebben ln diensttijd eveneens vrede met een voor bur- gerooren onjuiste klemtoon, als daar is het woord, dat zichzelf in de laatste twee letter grepen tegenspreekt: alinéé-ja. En toen we na afloop van den cursus weer huistoe konden gaan. spraken we zelfs van het voorterrein, terwijl we den voortrein be doelden. „Nou. man", zei Piet tegen me, toen we weer op het perron in Utrecht stonden. ..tot het volgend jaar dan. Ik mag lijden, dat we dan weer tegelijkertijd moeten opkomen". „Ik ook", zei ik, en struikelde over mijn sabel.... A. J. C. VI. Grootmoeder vertelt sprookjes VOORHEEN Er was eens een koning THANS Er was eens een koning (Dagens Hyheter, Stockholm maken. Tevens zal hij in Parijs een film voor Fok maken, waarvan de regie gevoerd zal worden door Eric Fommer. Hierna keert hij terug naar Hollywood voor zijn langdurig contract, dat 1 Augustus begint. Gavat's tweede Amerikaanschc film zal zijn met Lilian Harvey. De regie zal vermoedelijk ge voerd worden door Paul Martin, die hen bei de ook regisseerde in de Fransche versie van „Het Congres danst". De muziek van deze nieuwe Harvey-Garat film wordt gecompo neerd door Richard Whiting, die ook de mu ziek schreef voor „Adorable" en verscheidene Chevalier-fiLms. Jeanette MacDonald en Nelson Eddy zullen de hoofdroller, vervullen in een nieuwe Metro film. getiteld The Prisoner of Zenda. Nelson Eddy is een zeer bekende zanger, die jaren lang verbonden was aan de opera te Phila delphia. 8 voor een mensch In het lichaam van een mensch. dat 1.70 lang en 70 k g. zwaar is. worden chemicaliën gevonden, welke tot den tegenwoordigen marktprijs 8 gld. waar zijn. Vijf jaar geleden was de waarde ervan nog 195 gulden. Verplcegstersidcaal. Slechts één patiënt in 50 jaar! Dat is het record van het Haven Hospitaal tc Sutton Bridge in Engeland. De tegenwoordige huis moeder en de verpleegster zijn er reeds 40 jaar, maar het eenige „geval" was van voor haar tijd. Twaalf om een stuiver Dc goedkoopste postzegel der wereld vindt men in Goa, een Portugeesche bezitting in Br. Indlë. Zij kosten een stuiver het dozijn de kooper levert de gom zelf. Slangen en paddenstoelen Volgens de jongste onderzoekingen komen in de republiek Panama 11700 slangensoorten voor. waarvan 405 soorten vergiftig zijn. Meer dan 700 soorten van paddenstoelen zijn eetbaar. Maak maar een blikje open In dc Vereenigde Staten worden jaarlijks 90.000.1)00.000 blikken conservenbusjes ge bruikt. Teere huid? Koud water! Menschen met een zachte, teere huid kun nen zich beter met koud dan met warm wa ter scheren. De insecten-vuurtoren Met enkele uitzonderingen hebben bijna alle Insecten vijf oogen. Twee ervan zitten op den kop. de drie overblijvende aan de punt van den kop en deze laatste zijn het meest gevoelig voor licht. Als deze drie oogen een gelijke hoeveelheid licht ontvangen, vlie gen de insecten regelrecht op de lichtbron af. Heeft u ze al geteld? Het geraamte van den mensch bestaat, met uitsluiting van de 32 tanden, uit 213 beende ren. Het hoofd heeft er 28, de romp 53, cike arm 34 en elk been 32. SaMs, I6afnto.e>ft Cu>cs-u>s-s-cft.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 13