UIT HET BUITENLAND LILLIPUT'S POORTEN GEOPEND! Transpireerende Voeten, ZATERDAG 17 JUNI 1933 HAAR L'EM'S DAGBLAD 3 De economische wereldconferentie. Duitsch memorandum door Hugenberg ingediend. Vraag naar koloniën. Munch en Colijn leiders der Oslo- staten. Moeilijkheden in de monetaire commissie. De miniatuurstad met post- en winkelbedrijf. Overzicht van Lilliputstad. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ENGELAND. Op een Vrijdag gehouden zitting der eco nomische commissie van de Economische we reldconferentie is besloten geen algemeene debatten te doen plaats vinden ten einde zoo spoedig mogelijk te kunnen overgaan tot de bespreking der afzonderlijke kwesties in de sub-commissies. Het was den betrokken staten evenwel overgelaten hun standpunt schriftelijk kenbaar te maken. De Duitsche minister Dr. Hugenberg heeft hierop een memorandum doen overhandigen waarin wordt verklaard: Door de vergroeiing der internationale schulden zijn ae afzonderlijke nationale be drijfslevens het een na het andere in het on- gereede gekomen. De internationale ver vlechting der schulden vormt de hoofdoor zaak van de verrotting van alle markten en de vernietiging van de koopkracht der vol ken. Men heeft vergeten, dat kapitaalsin voer wareninvoer beteekent en dat wareninvoer wil zeggen invoer van vreemden arbeid en dat het nakomen van schulden slechts mo gelijk is langs den weg van wareninvoer en arbeidsinvoer. Het is natuurlijk en een vol komen gezonde ontwikkeling, dat in alle sta ten de tendenz bestaat eerst door de ont wikkeling van de binnenlandsche markten het eigen bedrijfsleven zoo veel mogelijk te bevrijden van de vernietigende gevolgen van internationale schuldverplichtingen. Ik mag constateeren, dat juist Duitschland als laat ste van alle landen dezen weg heeft betre den. Hieruit volgt tweeërlei: U Slechts door de saneering der afzonder lijke nationale bedrijfslevens kan het be drijfsleven ter wereld weer gezond worden. Slechts door het herstel der binnenlandsche markten kan de absorptiecapaciteit der lan den voor vreemde waren en daarmede de we reldhandel weer worden omhoog gebracht; 2) voorwaarde hiervoor is een overeenkom stige regeling der internationale schulden. Van Duitsch standpunt uit gezien zijn bij een verstandige en vredelievende samen werking tusschen debiteur- en crediteurlan- den nog slechts twee stappen mogelijk, waar door Duitschland weer zijn internationale betalingscapaciteit kan terug verkrijgen. De eene stap bestaat hierin dat men Duitsch land'weer een koloniaal Rijk in Afrika geeft, waar groote werkzaamheden zouden moeten worden uitgevoerd. De tweede stap zou zijn, dat het „volk zonder ruimte" gebieden wor den geopend, waarin het voor zijn ras kolo nisatieruimte zou kunnen scheppen en het groote werk van den vrede zou 1 op bouwen. De monetaire en financieelc .-sic der Economische wereldconfere.. ..ceft in haar bijeenkomst van gistermiddag besloten aan de plenaire zitting der conferentie op Maandag a.s. voor te stellen twee sub-com missies te vormen. De eene sub-commissie zou moeten nagaan de onmiddellijke maatregelen, die genomen moeten worden voor het financieel herstel en de andere sub-commissie zou een onderzoek kunnen instellen naar de te nemen perma nente maatregelen voor stabilisatie der in ternationale munteenheden. De monetaire commissie besloot voorts op voorstel van dr. Kienbock (.Oostenrijk) en den voorzitter Cox den president van de Bank voor Internationale Betalingen Fraser en de vertegenwoordigers van de financieele com missie van den Volkenbond te Londen aan wezig uit te noodigen met de commissie in overleg te treden. Gemeld wordt voorts nog. dat 41 landen thans adhaesie hebben betuigd met het slui ten van een voorloopig tarlevenbestand. Deze landen vertegenwoordigen gezamenlijk onge veer tachtig procent van den wereldhandel. De leiding van de Oslostaten op de econo mische conferentie zal, naar Reuter ver neemt. worden verdeeld tusschen den Deen- schen minister van buitenlandsche zaken Munch, die Donderdag te Londen aankwam, en den Nederlandschen premier dr. H. Colijn. De opvallende eenheid van Nederland. België, Luxemburg, Denemarken, Zweden en Noor wegen blijft, gehandhaafd op de conferentie en de Oslostaten gelden als één staat op eco nomisch monetair gebied. Voorts verneemt Reuter uit Londen, dat er iets niet geheel in orde is bij de monetaire commissie tusschen Frankrijk en Amerika. De commissie zou geen uitweg meer kunnen vin den. Volgens Reuter zouden deze moeilijk heden ontstaan zijn doordat de Amerikaan- sche regeering de poging tot een overeen komst voor stabilisatie, die gisteren door de Amerikaansche delegatie werd gedaan, niet goedkeurde. Huil, zoo verklaart men, wacht ongeduldig op Instructies uit Washington. In Fransche kringen heerscht ongerustheid, daar men den indruk heeft, dat de Vereenig- de Staten nu geen gevolg zullen geven aan de gevestigde hoop met betrekking tot de stabi lisatie. De Franschen houden vol. dat niets kan worden gedaan zonder dat de Vereenig- de Staten op beslissende wijze hebben deel genomen aan de stabilisatie. Oostenrijk. Ministerieele commissie tot volksvoorlichting en propaganda. De regeering heeft besloten een ministeri eele commissie in te stellen voor volksvoor lichting en propaganda. Tot de commissie zullen behalve de bondspresident ook de vice-kanselier Winkler en bondsminister Schuschnigg behooren. Jevens werd besloten tot het uitvaardigen van een verordening tegen excessen van poli tieke propaganda in den vorm van het aan plakken van biljetten en het beschilderen van muren, gevels etc. Geen proces wegens hoog verraad tegen de Nazi's De bevoegde instanties hebben besloten dat tegen de bij de algemeene politieactie ge.- arresteerde nat.-soc. leiders geen instructie zal worden geopend voor hoogverraad. Als motief voor dit besluit wordt o.a. gegeven, dat het feit, dat iemand nat.-soc. leider is alleen niet voldoende is om een verdenking van hoogverraad op te grondvesten. Volgens een bericht van de semi-officieele Polizeikorrespondenz bevinden zich 41 natio- naal-socïalisten in arrestc in verband met het onderzoek naar de bomaanslagen. Onder hen zijn 16 Rijks-Duitschers en 88 Tsjecho- Slowaaksche onderdanen. Ook de employé van Habicht Cohrs. is nog in arrest. Volgens een bericht uit Leoben In Stier marken is het twee nationaal-socialisten tij dens hun transport gelukt te ontsnappen. In Neder-Oostenrijk zijn reeds weer een aantal gearresteerden op vrije voeten gestld. Amerika. Roosevelt heeft zes maanden de vrije hand. Het Amerikaansche Congres heeft zich tot het begin van het volgend jaar verdaagd, nadat het de laatste voorstellen, zooals Pre sident Roosevelt deze wenschte, had aange nomen. President Roosevelt is hiermede voor de eerstvolgende zes maanden feitelijk dictator van het Amerikaansche economische leven. Italië. Betaling van 1 millioen dollar aan Amerika. In de avondbladen van Vrijdag wordt offi cieel medegedeeld, dat de Groote Fascisti sche Raad in zijn zitting van 12 Juni betref fende den op 15 Juni vervallenden schulden termijn heeft besloten, op 15 Juni een beta ling te verrichten van een millioen dollar, om den goeden wil te bewijzen van de fascisti sche regeering en tegelijkertijd de grenzen aan te geven, welke mogelijk zijn. Daitschlaiid. Dr. Gereke tot 2/4 jaar veroordeeld. Dr. Gereke is schuldig bevonden en veroor deeld tot 2 1 '2 jaar gevangenisstraf en 100.000 mark boete Beklaagde Freygang die wegens medeplich tigheid terecht stond, is tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Bij beide beklaagden werd de preventieve hechtenis in mindering gebracht. Dr. Gereke zat sedert 24 Maart in hech- tenis. W asserback volgens ,fhet gel dende reglement" behandeld. De officieele Pruisische persdienst deelt mede: De door den vroegeren persattaché van het Oosten rij ksche gezantschap in Ber lijn, legatieraad Dr. Wasserback tegenover buitenlandsche journalisten afgelegde ver klaring. dat hij op onheusche wijze zou zijn behandeld tijdens zijn verblijf in hechtenis, is op geen enkele wijze juist. Op de hem in tegenwoordigheid van getuigen door de be voegde politieautoriteit gestelde vraag of hij b'ezwaren heeft in te brengen, heeft hij wel is waar aanmerking gemaakt op de ruimte, waar hij was ondergerbacht en zich er over beklaagd, dat hij 's morgens om half zeven heeft moeten opstaan, doch hij werd veel kalmer toen hem werd duide lijk gemaakt, dat hij op beide punten volgens het geldende reglement werd behandeld. Dr. Wass.grback heeft bij die gelegenheid nog uit vrijen wil verklaard, dat hij geen aanleiding zag te protesteeren. Accoord bij de Stillhalte- besprekingen. Vrijdagavond werd een communiqué gepu bliceerd over de Stillhalte-onderhandelingen. die van 13 tot 16 Juni in de Martinsbank in Londen zijn gevoerd. Hierin wordt medege deeld. dat de besprekingen betrekking had den gehad op zekere wijzigingen in de over eenkomst. Als resultaat daarvan werd een opzegging allereerst van paragraaph 16 van de Stillhalte-overeenkomst toegestaan. Ver volgens werd de vraag besproken, of met het oog op de gewijzigde omstandigheden alle terugbetalingen van kapitaal tijdelijk moes ten worden uitgesteld. Er werd besloten, dat de terugbetalingen van kapitaal ten bedrage van ongeveer 75 millioen goudmark zullen worden uitgesteld tot 28 Februari 1934. Deze wijziging is met onmiddellijke geldigheid on derteekend en dus voor alle bij de Stillhalte- overeenkomst betrokken staten geldig. Tenslotte wordt in het communiqué gezegd dat op verlangen van den president van de Rijksbank de consultatieve commissie de cre diteuren verzoeken zal een verlaging van den huidigen rentevoet aan te bevelen. HUMOR OP DE LONDENSCHE CONFERENTIE. MACDONALD EN VIJFTIEN AFGEVAAR DIGDEN OPGESLOTEN! LONDEN. 16 Juni <V.D.) De Engelsche minister-president MacDonald en vijftien andere afgevaardigden op de Economische Wereldconferentie zijn Donderdagmiddag in een lift blijven steken, toen zij van een con ferentie op de vijfde verdieping van het con ferentiegebouw naar beneden naar de groote zaal wilden gaan. De lift bleef in het midden tusschen de tweede en derde verdieping ste ken, waarschijnlijk doordat een der afge vaardigden de deur te vroeg geopend had. MacDonald en de andere diplomaten waren volkomen ingesloten, daar de lift ondanks alle pogingen niet meer in beweging te bren gen was. Een humoristisch aangelegde afge vaardigde zeide: „Wij hebben het doode punt bereikt". Toen MacDonald niet in de conferentiezaal verscheen, werden monteurs gewaarschuwd, die de lift na ongeveer vijf minuten weer aan den gang brachten. Een ander geval van humor is het vinden van een schildpad in het trappenhuis van het aan het conferentiegebouw grenzende station van den ondergrondschen spoorweg. Op het pantser van de schildpad was een etiquet geplakt, waarop te lezen stond: „Ik ben op weg mij bij mijn beroemde collega-ge delegeerden aan te sluiten. Wanneer zij allen naar de hel gegaan zijn, dan zal ik toch rog mijn pantser hebben". De schilpad zou een week noodig hebben om van den ondergrondschen spoorweg naar het Conferentiegebouw te komen. VERBOD DER D.A.Z. OPGEHEVEN. De geheime staatspolitie heeft naar het W.B. meldt het verbod der Deutsche Allge- meine Zeitung opgeheven. De persafdeeüng van het Badensche staats ministerie deelt mede. dat de minister van Binnenlandsche Zaken bij beschikking van 16 Juni de „Badenwacht" binnen het- land Baden heeft ontbonden en verboden. In de officieele mededeeling wordt er op gewezen, dat deze politieke strijdorganisatie van het Centrum in de laatste weken door provoceerenó optreden in bijna alle deelen van het land onrust heeft verwekt. BIJNA NIEMAND HEEFT BETAALD. AMERIKA ZIT ER MEE WASHINGTON. 16 Juni (Reuter). Het reeds geruimen tijd voorspelde algemeen in gebreke blijven der debiteuren is schier een feit geworden. Van de 143,600.000, waar van men de betaling had mogen verwach ten, zijn tot dusver slechts betaald 10 mil lioen door Engeland, 1 millioen door Italië en 418,592 door Finland. Frankrijk, België en Polen zijn ingebreke gebleven Tsjecho-Slowakijc en Roemenië zullen waarschijnlijk een gedeeltelijke beta ling verrichten. ARRESTATIES IN TYROL DUREN VOORT. ALLE NAZIGROEPENLEIDERS GEARRESTEERD. INNSBRiiCK. 16 Juni (V.D.) De arres taties van nat. soc. leiders duren voort. Thans zijn alle plaatselijke groepenleiders van ge heel Tyrol gearresteerd. DE VERZOENING AAN HET ROLMEENSCIIE HOF. BOEKAREST. 15 Juni (Reuter) Prins Nico- laas. de broeder van koning Carol van Roe menië. zal een bezoek aan Engeland brengen, voordat hij naar Roemenië terugkeert om zijn functie van inspecteur-generaal van het leger te hervatten. Na Engeland zal een bezoek worden gebracht aan de Vereenigde Staten, Frankrijk. Italië. Joegoslavië, Cechoslovakije en andere landen. Het doel van deze bezoeken is het bestudeeren van het luchtvaartvraag- stuk. Na zijn terugkeer in Roemenië zal de prins zijn intrek nemen in het Cetroceni- paleis, waar zijn moeder koningin Maria woont. Dat koning Carol aan prins Nicolaas diens morganatisch huwelijk met mevrouw Saveance vergeven heeft, blijkt uit het feit. dat hij zijn eigen piloot heeft afgestaan om prins Nicolaas te escorteeren. EEN VOORLOOPIGE VALUTA WAPENSTILSTAND. TUSSCHEN ENGELAND. AMERIKA EN FRANKRIJK. LONDEN. 16 Juni (V.D.) Volgens de Daily Tel. hebben de directeuren van de Engelsche, Amerikaansche en Fransche circulatiebanken in den vorm van een gentlemen-agreement een voorloopige valutawapenstilstand tus schen Engeland, de Vereen. Staten en Frank rijk gesloten. De drie directeuren Montagu Norman. Harrison en Moret zullen, naar het blad verneemt, een gezamenlijke verklaring over deze overeenkomst publiceeren, maar waarschijnlijk niet voor Maandag. NIEUWE SLAG VOORDE JOODSCHE STUDENTEN. VOORLOOPIG VAN PROMOTIE UITGESLOTEN. Biijkens een bekendmaking van den Pruïsi- schen minister van onderwijs, zullen niet- Ariërs voorloopig niet meer tot de promotie tot doctor worden toegelaten, aldus de N.R.Ct Dit besluit werd bekend gemaakt door den rector der universiteit ie Breslau. geheimraad prof. Helfritz. Deze verklaarde bh" die gelegen heid, dat het nutteloos zou zijn zich ovev deze kwestie tot het ministerie te wenden daar op dit besluit geen uitzondering zal worden toegestaan. De poorten yan de miniatuurstad aan den Kinderhuissingel zijn geopend, en een ieder wordt met open armen ontvangen. Wij had den nog een onderhoud met den burgemees ter. die zeer te spreken was over de ont vangst die Nederland het gezelschap had be reid. en vooral overhet goede Neder- landsche eten dat hem buitengewoon beviel! Voorloopig. tot October in ieder geval, blijven de lilliputters in Nederland. Dadelijk bij het entree treft de verrassende wijze waarop men de „groote" stad heeft weten weer te geven. Achter het stadhuis waar men doorgaans der. burgemeester kan aantreffen, vindt men het postkantoor. Voor al dit postkantoor zal zich in de belangstel ling van het publiek mogen verheugen, daar men er zijn post kan verzenden met het stempel van Lilliputstad. Een lilliput-postbe- ambte in uniform verkoopt postzegels en plaatst het stempel der stad op de corres pondentie. De bus der Nederlandsche poste rijen wordt driemaal per dag geleegd en men kan dus van lilliputstad uit kennissen en vrienden in de geheele wereld bereiken. Verder treft men een sigarenwinkel aan. natuurlijk ook door lilliputters bewoond, een flat met, biljart-, muziek- en ontvangzaal, een salon, terwijl een café natuurlijk niet ont breekt Kortom, het is een groote stad door een verkleinglas gezien. Men rekent deze week op 40.000 bezoekers, wat in het geheel geen overdreven verwach tingen zijn. daar het gezelschap bij zijn be zoek in Amsterdam in tien dagen 90.000 gas ten mocht tellen. Wanneer men bedenkt dat er kosten gemaakt moeten worden om 200.C00 K.G. materiaal te vervoeren, 22 wa gens, en bovendien 65 mah vast personeel aan de troep verbonden is. zal men begrij pen dat een dergelijk aantal bezoekers noo dig is om de kosten te kunnen dokken. Als extra-attractie wacht den lilliputstad- bezoeker een circusvoorstelling, die uitslui tend door de lilliputters wordt gegeven. Op kranige wijze worden de verschillende num mers afgewerkt, waarbij men niet moet mee- nen dat de toeren voor de kleinen makke lijker zouden zijn dan voor „groote" arttsten. daar de verhoudingen immers gelijk blijven. Het balanceeren op een pony is voor een lilliputter even lastig als het zich in even wicht houden op een loopend paard voor een groot mensch! En de krachttoeren die zij verrichten dwingen de bewondering af. even als de keurige staaltjes van lenig'heid die de acrobate ten toon spreidt. Dat de nummers door enkele clowneries worden afgewisseld is wel van zelfsprekend. De bewoners van lilliputstad zijn allerwel willendst tegenover den bezoeker: zij wijzen den weg en zijn tot alle inlichtingen bereid. Doch men vergetc vooral niet dat men met volwassen personen te maken heeft, die vol komen gelijkwaardig aan de ..grooten" zijn. met hun lichaamsafmetingen als eenig ver schil. Het hoeft dan ook niet te verwonderen dat een lilliputter een vraag als: „En vent. wil je een pepermuntjebeantwoordt met: „Dank u. wilt u eens opsteken.en den vrager een sigarenkoker voor houdt. Ook weten zij wel raad op een informatie ..of zij altijd zoo klein geweest zijn". De hou ding van het publiek ten opzichte van ..de curiositeit" is vaak interessanter dan de cu riositeit zelve! Dat kleine kinderen de lilli putters als hunsgelijken beschouwen, en een spelletje met hen willen spelen is begrijpe lijk. maar aangenaam is het niet voor een dertigjarige, om per jij-en-jou door een kind te worden aangesproken Zij blijven negen dagen in onze stad en fflSï' Dc post verheugt zich in groots belangstelling. men verzuime vooral niet een bezoek te bren gen aan dit unicum der miniatuur. Ongetwijfeld zult gij behagen scheppen in deze grootsch opgezette poppenstad met haar levende figuranten en smaakvolle hulpmid delen. De circusvoorstelling, in de tent die niet minder dan 600 personen kan bevatten, zal u zeker weten te boeien. Als het u te warm wordt, gebruikt u een portie ijs. wilt u rooken en u hebt uw rook gerei thuis, men zal het u verschaffen, wilt gij schrijven, men is van alles voorzien, wilt ge muziek, de kapelmeester speelt een wijsje, wilt gij eereburger worden, de burgemeester zal u daartoe gaarne op het stadhuis in de gelegenheid stellen, wilt ude lijst is on uitputtelijk. Lilliputstad is gereed u te ontvangen om te toonen wat eensgezindheid onder de veer tig burgers vermag. Want al zijn er „rangs- verschillen". die van burgemeester tot circus knecht loopen. in wezen zijn zij allen gelijk, en trekken zij rond, tot vermaak van dc groote menschen. GOED NIEUWS NEW YORK. 16 Juni (V.D.) De produc tie van automobielen van ondernemingen, die aangesloten zijn bij de Nationale Kamer van Koophandel voor de auto-industrie, was de grootste sinds 22 maanden. De productie bedroeg 172.883 wagens. Dit beteekent een verhooging van 23"-', vergeleken bij April. De productie was in Mei 51^ hooeer aan in dezelfde maand van het vorige jaar. Handen en Oksels behandele men met Purol- poeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 cent. Alleen bij Apoth, en Drogisten. (Adv. Ingez. Mcd AGENDA Heden: ZATERDAG 17 JUNI 2 uur: Opening Sprookjesstad Lililput aan fLiHorhuissingel. Ledenvergadering „De Lichthoeve" Kwee kerslaan 13. 2 uur. Rembrandt Theater: Baby. Op het tooneel Acrobatische dansen. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: Een afscheid voor immer. Op het tooneel: Accordeon kwartet De Kactlvs. 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Het drama der Wolkenkrabbers en Tchcka. 2.30. 7 en 915 u. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. Zandvoort: Noorderbad, Groote kust- reddingsdemonstratic. 3 uur. Vuurwerk pl.m. 10 uur. ZONDAG 18 JUNI Rozckruisers Genootschap. Bakenessergr. 13. Tempcldienstritus. 10.30 uur. II. O. V. Concert in den Hout. 2.30 uur. Sprookjesstad Lilliput aan den Kindcr- huissingel. 2—11 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Zandvoort: Monopolc. Fancy-Fair voor Duitsche Joodsche vluchtelingen, 's Avonds 8—3 uur. MAANDAG 19 JUNI Sprookjesstad Lililput aan den Kinder huissingel. 2—11 uur. Bioscoopvoorstellingen. Zandvoort: Monopolc. Fancy-Fair voor Duitsche Joodsche vluchtelingen, 's Avonds 8—3 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor dc apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, Is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 17 Juni 8 uur 's avonds tot en met Vrijdag 23 Juni 8 uur zijn de vol gende apotheken op Zondag, 's avonds na 8 uur en *s nachts geopend: J. M. A. Hegland. Firma Th. A. Klinkhamer Koninginneweg 69. Tel. 11596. H. Cohen. Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. Tel. 10354. B. K. Blommendaal, Nolfs Goedkoope apo theek. Kruisstraat 26. Tel. 11174. B. K. Blommendaal. Nolf's goedkoope apo theek, Kruisstr., eiken Zaterdag en eiken dag voor een feestdag geopend tot 10 u. 's avonds 'De Apotheek w. p Wouterscn. Konin- 3 Tc' 12038 heeft geen verlof tot sluiten gevraagd en is dus altijd geopend).

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5